Keresés

Részletes keresés

sancibácsi Creative Commons License 2011.02.09 0 0 2027

2007

Előzmény: hhx (2025)
maguborka Creative Commons License 2011.02.09 0 0 2026

kályha felületének a hőmrséklete :o) így pontos. Ok köszönöm

Előzmény: sancibácsi (2024)
hhx Creative Commons License 2011.02.09 0 0 2025

Valamelyik angol nyelvű oldalon (sajnos nem emlékszem, hol) olvastam, hogy egy bizonyos kályhaméret fölé nem célszerű menni, inkább több kályhát kell építeni ilyen esetben.

Előzmény: maguborka (2023)
sancibácsi Creative Commons License 2011.02.08 0 0 2024

Hát ettől kályhás a kályhás, hogy ezekre a kérdésekre tudja a választ:-))

Az tény hogy nem lehet ész nélkül változtatni különböző méreteken, és egyébként is többféle tömegkályha létezik, mert vannak kontra-flow kályhák, amik ebből a szempontból kicsit a cserépkályhákhoz hasonlítanak, és vannak bell-tipe kályhák, amik méretezése, (füstgázok hőelvonása, és hőleadás) teljesen eltérő ettől.

"nem beszélve az időben mennyivel csökken gyorsabban a kályha felülete?"

Ezt nem értem, de ha az idő múlásával a kályha felülete elkezd csökkenni (aszalódás, apadás, zsugorodás, ...????) az már régen rossz :-))

Előzmény: maguborka (2023)
maguborka Creative Commons License 2011.02.08 0 0 2023

fel is merült bennem egy - két kérdés? milyen mértékben lehet növelni "büntetlenül" a hőleadó felületet adott méretű tűztér mellett? vagy azt is értelemszerűen növelni kell? Van- e arányszám a tűztér méret és a hőleadó felület között? vagy az oldalsó járatok méretével ez is variálható kicsit? ettől ez összetettebb nekem. nem beszélve az időben mennyivel csökken gyorsabban a kályha felülete?  ergo a teljesítménye...

Előzmény: sancibácsi (2022)
sancibácsi Creative Commons License 2011.02.08 0 0 2022

Lehet:-))

Előzmény: Sitizs1 (2021)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 2021

Szoval akkor annyit lehet novelni a mereten, hogy le tudjon adni 6.5 KW-ot maxban?

 

Meg az az elkepzelesem tamadt (nem tudom, hogy kivitelezheto-e), hogy cki lehetne alakitani 3 helyen ugynevezett "hokamrat". Azaz a kalyha hatuljan es ketoldalan a kulso burkolathoz hozzaepiteni egy "U" alapteruletu falazatot, es az ott felhalmozodo hot elvezetni legcsatornakon at a tetoter kulonbozo helyisegeibe akar konvekciosan, akar ventillatorral.

 

Velemeny?

Előzmény: sancibácsi (2020)
sancibácsi Creative Commons License 2011.02.05 0 0 2020

Elméletileg jó a számítás.

Be lehet számolni a tetejét is, ha nincs 'szigetelve'.

A hátoldalt akkor lehet teljes értékűnek számolni, ha van elég hely a felmelegedett levegő áramlásához.

A kályhát egyébként felfelé is lehet nyújtani 200 fölé, különösen a 3-as harang (3 bell) kályháknál.

Előzmény: Sitizs1 (2019)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.02.04 0 0 2019

Kicsit elszamoltam magam...

Nem kell egy ekkora monstrum.

Az atlagos kalyhameret kb 130 x 100 x 200?

Ez mar 10,5 negyzetmeter, ha a tetejet is szamolom. azt is kell szamolni?

Akkor ennel csak kb 30%-kal kellene nagyobb felulet

Szoval egy 150 x 130 x 200-as kalyha mar kiadna a teljesitmenyt.

Velemeny?

Előzmény: Sitizs1 (2018)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.02.04 0 0 2018

Lenne egy olyan kerdesem, hogyha a haz max hoigenye 6.5 KW, akkor ehhez egy 13 negyzetmeter felulettel rendelkezo tomegkalyha szukseges?

Ez kb egy 2 x 3 meter alapteruletu 2,2 meter magassagu kalyha adja le. Ilyet lehet epiteni?

 

sancibácsi Creative Commons License 2011.02.04 0 0 2017

A világét 100 évig???

Ez csak valami vicc :-)

Előzmény: Sitizs1 (2015)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.02.04 0 0 2015

En az olaj es gaziparban dolgozom/tam. Es a gaztol nem kell felni. Nemreg kerult feltarasra egy olyan mezo, ami csak egymaga tudna szolgaltatni a vilag gazellatasat 100 evig. Legalabbis nekem ez a legnaprakeszebb infom.

Előzmény: Törölt nick (2014)
maguborka Creative Commons License 2011.02.04 0 0 2013

OK. Tiszta. Pusztán a fűtési rendszerek s megoldásokra ment a válaszod, kiragadva  a pellettet, én meg beletettem a gáz hátrányát is. Ezért ment az a válasz.

Egyetértünk. Szerintem tovább lesz pellet, mint gáz, ha baj van.... Persze én haza is beszélek, mert a fő fűtésünk pellet. Gáz fogyasztásunk idén 17 köbméter... :o)

na meg fát is égetgetünk.. mostanában ajtófélfát :o)

Előzmény: vberko (2011)
sancibácsi Creative Commons License 2011.02.04 0 0 2012

Én remélem sosem lesz ilyen Magyar o-n. ( Bár néhány éve Bp utcáiról közvetítették a CNN-n a hasonló képeket:-(( )

Azért a gázzal való párhuzamban van valami! A gáz/kőolaj árának emelkedése magával hozza az egyéb tüzelőanyagok árának emelkedését is.

A különbség az, hogy fát tudsz adott esetben (olcsón/ingyen) szerezni/vásárolni/előállítani, gázt, pelletet nem! És a gond az, hogy ezt ők is tudják (gyártók/ellátók).

Előzmény: vberko (2011)
vberko Creative Commons License 2011.02.04 0 0 2011

Ki beszélt itt gázról ? Pelletről volt szó.

 

 

Előzmény: maguborka (2010)
maguborka Creative Commons License 2011.02.04 0 0 2010

mert a gáz csak úgy áramlani fog olyan helyzetben... hamarab szerzel fát, mint "bombázás" közben gázt... vagy csak egy napkitöréstes megoldást figyelmebe véve, s a villamos művek nem kapcsolja le, pár hónap áram nélkül érdekes lesz a gáz áramlása szintén... mindenre van érv - ellenérv. háborúban ajtófélfát parkettát hamarabb elégetek, mint alucső s figyelem sziszeg-e?! :o) ezért érdemes legalább 2 fajta tüzelésre felkészíteni a házakat... na de ez meg nem tömegkályha téma...

Előzmény: vberko (2009)
vberko Creative Commons License 2011.02.04 0 0 2009

Pelletre semmiképpen nem költenék.

Lehet itt még "Egyiptom" is ha így haladunk, akkor pedig még fát is húzós lesz szerezni, nemhogy Pelletet.

Előzmény: Sitizs1 (2003)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.02.03 0 0 2008

Most azon gondolkodom, hogy a pelletkazan-puffertartaly-padlofutes kombot (kb 1,2M) lehetne masra is kolteni. Akar szigetelesre, akar megegy tomegkalyhara. Persze valami ugyis kellene amennyiben elmegyunk sielni, de ezt talan megoldja par olajradiator vagy valamilyen elektromos futes is. Most megint nagyon gondolkodom mi legyen.

Előzmény: sancibácsi (2007)
sancibácsi Creative Commons License 2011.02.03 0 0 2007

Lehet tenni az emeletre is, akár úgy is, hogy a fö-i 'hajtja meg' az emeletit:-))

A pellet ára szerintem is emelkedni fog egyébként, a gáz árával párhuzamosan. Biztosan a fáé is, talán az nem olyan mértékben, meg egyébként is, fát ha szerencséd van tudsz olcsón szerezni!

Előzmény: Sitizs1 (2003)
johannes. Creative Commons License 2011.02.03 0 0 2006

Köszönöm!

 

Egyébkét a drágább dolgot úgy értettem,hogy mi 1993-ban raktunk egy kúp alakú,hát kemence szerű kályhát.Azért mondom,hogy kemence szerű mert nem pontosan úgy néz ki és nem is úgy készült.Viszont az egész samottéglából van,ez most nagyon drága lenne...

 

Leírom mert  mindenkinek hasznos lehet az infó:

 

Az alja vagyis a tűztér kb. 140 cm átmérő.Korábban különböző üres üvegeket gyűjtöttünk,ezt összetörtük és belebetonoztuk az aljába,kb 10 cm vastagságban.

A "kemence" felfele szűkűl,a teteje nem csúcsosodik hanem le van vízszintesen zárva.Ennek nincs jelentősége,így jött.Előszőr csináltunk laposvasból egy vasvázat,majd ráhelyeztük a samottéglákat,nem a legvékonyabbat választottuk.Ezután besamatoztuk kívűl belül.

 

Az évek során jöttek a tapasztalatok: A vas keret természetesen meglágyult és a laposvasak egy idő után befelé hajlottak de azóta is úgy vannak,a téglák tartják egymást.Az első egy két évben a nagy hő hatására többször megrepedt és kicsit jött a szaga.Később dróthálóval körbetekertük és agyaggal bekentük.Így már nem repedezik.

Hozzáteszem méterfával tüzelünk,legfeljebb hosszirányban kettévágjuk.Ha begyulladt rendesen,azonnal el kell zárni vagy csak kis légrést kell hagyni a levegőnek mert iszonyatosan ég.

Amit befűtünk: a földszint 25 m2 területű kis konyharész,2.5 méter magas.Van egy lépcsőfeljáró a beépített tetőtérbe.A lépcsőfeljárón van 3 méter hosszú és 1 méter széles hely ahol a meleg fel tud menni.

Fent a tetőtér egyben van,ami azt jelenti,hogy 2.5-3méter belmagaság kb 18 méter hosszan.Na ezt teljes egészében ez a "kemence fűti be",úgy,hogy a szigetelés vékony üveggyapot a lambéria és a cserép között és a csúcsfalak nincsenek szigetelve.Egyáltalán nem kell sok fát eltüzelnünk.Vasárnap ha megrakod és hagyod leégni,elmész otthonról,ha hazaérsz szerdán még langyos a fala.Persze a ház azért lehül,mínusz 10-15-ben ezt is rakni kell.

 

Tényleg nagyon jól sikerült de kinlódtunk a kéményel mert az átmérő kicsi lett,ehez nagyobb kellett volna,néha ki kell pucolni.A vasváz nem volt rossz a rakásnál de később semmi haszna.Kezdetben oldalkivezetéssel ment ki a füst de később a tetelyére is kellett csinálni egyet mert nagyon füstölt.

 

Hozzáteszem,nem jártunk utána,nem csináltunk még ilyet soha,lutri volt de végül kialakult és 1993 óta nem kellett nagyon hozzányúlni csak néha pucolgatni a kissebb repedéseket,egyszer kétszer belül kikentük és kívűl fehérre meszeltük.

 

 

 

Előzmény: sancibácsi (1999)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.02.03 0 0 2005

Tagoltsag... Sajnos mindig ez a problema.

Es az ilyen legfutest hogy lehet elkepzelni?

Tomegkalyha felett nyilas, es legcsovon keresztul koncekciosan szall a meleg mondjuk az emeleti 4 szobaba? Vagy valahogy a tuzterrol fuvatok le meleget szinten legtechnikai csoveken keresztul?

Hangszigeteles?

Nem tudom mashogy elkepzelni...

Előzmény: hhx (2004)
hhx Creative Commons License 2011.02.03 0 0 2004

A tömegkályhához elég masszív födém kellene, hogy elbírja, viszont a földszinti tömegkályhával lehet "légfűteni" az emeleti részt( lévén, hogy a meleg levegő felszáll). Többen csináltak már ilyet az itt fórumozók közül, ha jól tudom

Előzmény: Sitizs1 (2003)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.02.03 0 0 2003

Most latom csak, hogy enyem volt a jubileumi 2000. hozzaszolas. Bocsanat, hogy elvittem az oreg rokak elol :)

A futesen meg mindig nagyon agyalok... Vagy brutal draga lesz, vagy nem lehet automatizalni...

Most ott tartok, hogy a foldszintre kozponti helyre tomegkalyha, ami a foldszint 90%-at be tudna futeni. Az emeleten (mivel mashol nincs helyem) kialakitanek egy gepeszeti helyiseget. Az emeleten a tarsalgodab elhelyeznek egy vizteres pellet kandallot, es ez megoldana az egesz haz kozponti futeset (a foldszintet is, ha nem megy a tomegkalyha). Sajnos a koltsege ennek a kombinacionak ugy 1,5-2 milla... :(

(tomegk: 0.5M, pellet kandallo: 0.6M, puffer tartaly: 0.4M, + a padlofutes anyaga, szerelese, plusz a HMV)

Szoval nem egyszeru.

Es akkor meg nem is beszeltem arrol a felelmerol, hogy a pellet mennyire lesz elerheto hosszu tavon? Ugye butorgyartas mellektermekebol keszul. Gazdasagi valsag -> nem vesznek butort -> nem is gyartanak butort -> butorgyarak bezarnak -> nincs fureszpor -> nincs pellet... Kozben meg gondolom egyre tobben szabadulnanak a gaztol, es a pellettuzelo keszulekek elszaporodnanak megjobban a megcsappant kinalat ellenere...

Velemeny?

Az is eszembe jutott, hogy az emletre nem lehetne-e tenni megegy tomegkalyhat?

Előzmény: sancibácsi (2002)
sancibácsi Creative Commons License 2011.02.03 0 0 2002

És mizu? Megvan már, hogy fűtöd ki a kecót?

Előzmény: Sitizs1 (2000)
sancibácsi Creative Commons License 2011.02.03 0 0 2001

Leegyszerűsítve a dolgot: a bio-örvénytűztér gyakorlatilag ugyanaz; kicsit olyan mint a Stihl fűrész:-))

Tehát bio-örvény tűztérnek nevezzük azokat a tűztereket, ahol másodlagos, vagy szekunder levegő bevezetés is létezik. Ehhez a RATH kifejlesztett egy előregyártott samott elemcsaládot, ezt ők BIO tűztérelemnek. Ezért terjedt el ez a megnevezés a samott téglából kifalazott másodlagos levegő ellátású tűzterekre is, ahol nem igazán a tűz örvénylik, hanem a fagázok, és a plussz levegő; De erről nemrég írt Prométheusz (1945-ös hsz-s), ehhez nem sokat tudok hozzátenni, nagyon korrekt leírás.

Előzmény: Sitizs1 (2000)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.02.03 0 0 2000

Koszonom!

A tuzterrol olvastam, hogy letezik bio tuzter, es orveny tuzter. Van meg mas tipus, vagy csak ezek vannak? Ezek miben kulonboznek?

Gondolom az orvenyben "orvenylik a tuz"? Ilyenkor a tuzterben is orveny van, meg az utanegetoben is centrifugalis a mizeria? :-)

Előzmény: sancibácsi (1998)
sancibácsi Creative Commons License 2011.02.03 0 0 1999

"Milyen téglából célszerű rakni? új téglát szeretnénk.."

Csak tömör téglából szabad rakni, ha nem 'finn' vagy ahhoz hasonló; tehát nem samott béleléssel készül a kályha.

 

"Milyen a hatásfoka?....a kemencét és a cserépkályhát ismerem...ha lapjával rakom a téglát,gondolom nehezebben melegszik át de nehezen is hűl ki."

A hatásfok, meg a fűtő/hőleadó képesség külön dolgok, ne keverjük.

Ha a fűtő képességre gondolsz, a 'normál' kisméretű tégla fallal (12,5cm) készülő tömegkályha nem forrósodik át annyira mint a lényegesen vékonyabb kályhacsempe. Viszont lassabban, de hosszabban elnyújtva adja ki a jobban hasznosított hőt.

 

"a cserépkályha is drágább és a kemence is,legalábbis ha ugyanolyan méreteket veszek.A rakása is egyszerűbb"

A kemence biztosan nem drágább, építése is egyszerűbb:-)) Ami olcsóbbá tud tenni egy tömegkályhát: ha nyersen maradó tégla külsővel marad, mert az jóval olcsóbb mint egy hasonló méretű garnitúra kályha csempe; ebben igazad van!

 

Előzmény: johannes. (1996)
sancibácsi Creative Commons License 2011.02.03 0 0 1998

A 8 szög az majdnem kör (samottból ennél....)

Semmi köze a füstjárathoz, ami téglalap alaprajz, hanem az utánégető kamrában befolyásolja az áramlást (elhelyezése is fontos!!!).

Úgy tudom ez Helbro fejlesztése, a lényege, hogy 'centrifugális' áramlás jöjjön létre az utánégető kamrában a másodlagos égés érdekében.

Előzmény: Sitizs1 (1997)
Sitizs1 Creative Commons License 2011.02.03 0 0 1997

Bocsanat, hogy ennyire regi hozzaszolasra reagalok, de eszembe jutott egy kerdes. Miert kell a fustkileponek 8 szog alakunak lennie? Nyilvan aramlastechnikailag a legjobb az lenne, ha minel jobban kozelitene a kor keresztmetszetet, de mogotte a fustjarat egyebkent is negyszog keresztmetszetu... Es raadasul ha falazott kemeny van, altalaban az is negyszog keresztmetszetu.

Nos?

Előzmény: friizer (1964)
johannes. Creative Commons License 2011.02.02 0 0 1996

Sziasztok!

 

Szertnék felvilágosítást a téglakályháról.

 

Milyen téglából célszerű rakni? új téglát szeretnénk...

 

Milyen a hatásfoka?....a kemencét és a cserépkályhát ismerem...ha lapjával rakom a téglát,gondolom nehezebben melegszik át de nehezen is hűl ki.

 

Mert ha a legdrágább téglát is nézem,akkor is ez a legolcsóbb megoldás,a cserépkályha is drágább és a kemence is,legalábbis ha ugyanolyan méreteket veszek.A rakása is egyszerűbb,viszont a hőleadását nem ismerem.

 

Köszönöm!

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!