Keresés

Részletes keresés

Belohin Creative Commons License 5 órája 0 0 2745

Nem, a Nyiragongo lávája sem a csúcskráterből indult. https://www.nhm.ac.uk/discover/news/2022/may/outrunning-the-worlds-fastest-flowing-lava-and-rebuilding-goma.html A probléma, hogy annak viszont egyedi, nagyon alacsony szillikáttartalmú lávája van, amely szokatlanul gyorsan folyik. Lehet, hogy nem mindenkinek sikerül chukudu-ra pattannia előle...

Előzmény: vlacko (2744)
vlacko Creative Commons License 13 órája 0 0 2744

Ehhez képest a Nyiragongo lávaárjai azért rendszeresen pusztítanak Gome városában. Ott sem a hegy oldalában van a város, hanem kb. annyira, mint Catania van az Etnától.

Ami lényeges különbséget látok, az az, hogy a Nyiragongónál a csúcskráterből szokott elindulni a lávafolyam, ami azt jelenti, hogy magasról indul, és meredek hegyoldalon halad lefelé, ezért gyorsan folyik és nagy lendületet vesz.

Előzmény: Belohin (2743)
Belohin Creative Commons License 2 napja 0 0 2743

Innen indultam: https://24.hu/tudomany/2024/03/16/vulkan-vulkankitores-etna-tortenelem/

Nomármost nekem, mint vulkánok iránt érdeklődőnek, illett volna tudnom olyan Etna-kitörésrő, amely 20000 áldozatot követelt. Mint kiderült, 1669 és Catania a téma. Akkor valóban betört a láva a városba, és ezt az Oratorio nevű városrész megszenvedte. Az Etna lávája a kitörés helyén tud elég gyors lenni, főként, mivel a lejtés még lehet meredek. De mire leér Cataniába, már az aggokat is el lehet menteni előle. A láva előzőleg felduzzadt a városfalon, és csak az újabb utánpótlás érkezése miatt tudta áttörni. Nem volt pillanatszerű meglepetés.

A tényleges eseményekről található részletekbe menő összeállítás a YouTube-on. Mondjuk az eredeti videofelvételeket mellőzték. Lehet, hogy nem jutott eszükbe előkapni a mobilt egy kis katasztrófa-felvételre?

Belohin Creative Commons License 2024.03.09 0 0 2742
Előzmény: vlacko (2741)
vlacko Creative Commons License 2024.03.09 0 0 2741

Ez valszleg a popó elődje lehet, csak a magma más utat talált magának.

Előzmény: Belohin (2739)
Belohin Creative Commons License 2024.03.02 0 0 2740

Összefoglaló sorozat az Anak Krakatau viselt dolgairól.

Belohin Creative Commons License 2024.02.11 0 0 2739

Jó minőségű video az Iztaccihuatl megmászásáról. A hegy ugyan nem csak asszonynak, hanem vulkánnak is alvó, de időnként át lehet látni a szomszédos Popóra, amely viszont meglehetősen éber. És közben némi betekintés a mexikói viszonyokba - erre eddig legalábbis nem fordítottam sok figyelmet, bár a neten sok minden elérhető.

Az ajánlatok között már megjelent a Citlaltepetl is ugyanettől a feltöltőtől...

Belohin Creative Commons License 2024.02.06 0 0 2738

A YouTube mostanában sok spanyol nyelvű vulkános videót kínál fel nekem. (A legveszélyesebb alvó vulkánok; a legnagyobb vulkánok X országban, stb.) Több csatornába sorolódnak, de eléggé hasonló stílusúak. Vegyes benyomásokkal nézegetem őket. Vannak bennük nagyon jó felvételek, de random keverve kiábrándító kőolajszármazékos mű-kitörésekkel. Az egyes vulkánok esetében pedig teljesen megbízhatatlan, hogy az adott hegyet látjuk-e. Pl. a mexikói Tacana neve alatt legalább hatféle vulkán szerepelt, közte a Mt. St Helens is...

Belohin Creative Commons License 2024.01.28 0 0 2737

Testközeli beszámoló a Dukono-ról. A vulkánon kívül érdekesek a helyi körülmények, a dzsungel, és az emberek hozzáállása is. Kiemelném, hogy a szemetet zsákba gyűjtik, mert a hegy nem hulladékgyűjtő! Bezzeg a nagy magyarok laza mozdulattal dobják el a szemetet - többek között a házunk előtt is. Hogy rohadjon le a kezük tőből!

Draco Domesticus Creative Commons License 2024.01.14 0 0 2736
Draco Domesticus Creative Commons License 2024.01.14 0 0 2735

Kevésbé tudományos hír: https://youtu.be/tsDBgjgEtnU?si=jXEdJuiAww7FMuDg

 

 

Belohin Creative Commons License 2024.01.07 0 0 2734

A kőzet neve leucitit. Máshol azt olvastam, hogy alacsonyabb olvadáspontú telér visszaolvadásából eredeztetik, ez magyarázza a különleges összetételt is.

 

Ha a zember bökdösi a keresőt, gyakran előjön valami más érdekes is. Most pl. :

https://doksi.net/hu/get.php?lid=19628

Előzmény: Belohin (2733)
Belohin Creative Commons License 2024.01.07 0 1 2733

A sárbogárdi tufa ezexerint süllyedés maradványa. A bári kitörésről nem nagyon irkálnak, mindössze ezt leltem:

"A bári kőzetet

azonban nem tekintjük a fiatal alkáli bazalt provincia tagjának, genetikai kap­
csolatait a horvátországi K-dús bazaltos kőzetek felé célszerű keresni ( K A S Z A P
1963). A KPT fiatal bazaltjainak összetétele az olivin tholeiittől a nefelinitig
változik, bár többségük alkáli bazalt és bazanit, illetve a differenciáltabb tagok
(pl. a nógrádi lávák) a hawaiit, tefrit, mugearit mezőkben koncentrálódnak, (2.
ábra). CIPW normákban kifejezve ez a széles összetételi spektrum 0-30% nor-
328
Földtani Közlöny
127/3-4
matív nefelin (ne), illetőleg 0-10% normatív hipersztén (hy) tartalomnak felel
meg, ami azonos a FlTTON et al. (1991) által definiált telítettségi index (S.I.) -60
és +5 közötti tartományával (3. A-E ábra). (Az S.I. értékét úgy definiálták, hogy
negatív szám esetén normatív nefelin, pozitív szám esetén normatív hipersztén
van a kőzetben, 0 pedig mindkettő hiányát jelenti). Variációs diagramjainkban
a normatív ne helyén az utóbbi értéket használtuk, mert ilyen módon mind a
Si-ban telítetlen és telített bazaltok egy és ugyanazon diagramban ábrázolhatók.
Miután a ne- és az inkompatibilis elemtartalom (olyan elemek, melyek nehezen
épülnek be a köpenyásványokba és ezért olvadáskor az olvadékban koncent­
rálódnak) az MgO értékétől függetlenül széles határok között változik, az S.I.-t
és nem pedig az MgO-t vagy az mg-értéket (mg# =100Mg/(Mg+Fe 2+
)) hasz­
náltuk a variációs diagramokban."

Előzmény: vlacko (2732)
vlacko Creative Commons License 2024.01.07 0 0 2732

Megvettem Harangi Szabolcs vulkános könyvét, és ha már személyesen találkoztunk, kifaggattam két érdekes itthoni anomáliáról.

Az egyik a Sárbogárd melletti riolittufa bánya. Ez ezért érdekes, mert egy egy egykori vulkán teteje pont a talajszintig ér. Tehát nem emelkedik ki a földből, hanem pont a talajszinten ér véget. Úgy, hogy a környéken se hegyek, se dombok, se kőzet, csak löszös réti talaj és a Sárrét mocsara amerre a szem ellát.

Nos, elmondása szerint ez az egyetlen felszíni maradványa a Balaton vonalától délre húzódó, a Dunántúli középhegységgel párhuzamosan futó, de mélyre lesüllyedt egykori vulkanikus vonulatnak, amely a Somogyi dombságtól az Alföld keleti csücskéig húzódott, és legalább akkora hegyek alkották, mint a Mátra. Ezek most kétezer méter mélyen találhatóak meg, de mint az ábra mutatja, van egy csúcs, ami elért a mai talajszintig. A riolittufa egyébként erősen át van kovásodva, nyilván a vulkáni utóműködés során feltörő hőforrások következtében. A kőzetkibúvás kora 17-18 millió év, tehát a pannon vulkanizmus legkorábbi szakaszából származik.

A másik ilyen anomália a Mohács mellett, Bárnál a Duna partján található ultra-alkalikus lávafolyás, ami az ország területén a legfiatalabb. Ez nem sima bazalt, mert nagyobb az alkáli tartalma. Mondta a nevét, de elfelejtettem. Az elhelyezkedése meglehetősen szokatlan, bazaltvulkanizmus nincs a környéken. A könyvében említés szintjén szerepel, de hogy hogyan törhetett fel ilyen szokatlan helyen, arra nem ad magyarázatot. A pannon bazaltvulkanizmus három jól elkülönült területen jelent meg. A Kisalföld-Balaton felvidéki oka az Alpok alatt történt, régen mélybe került lemezdarabok megolvadása, amely olvadék a magashegységet nem tudja áttörni, ezért oldalirányban jut a felszínre. A Nógrádi, és a dél-erdélyi ugyanez a sztori, csak a Kárpátok vonatkozásában. 

Mohácsra nem lehet ezt a sémát ráhúzni... Talán valami nyíróerő miatti nyomáscsökkenés vezetett az asztenoszféra felső részének megolvadásához.

 

vlacko Creative Commons License 2024.01.07 0 0 2731

Na mit tippeltek, lesz újabb pukkanás Izlandon januárban?

Vajon miért nem óriás hasadékvölgyeket látunk a szigeten, mint Afrikában hasonló szituációban?

Draco Domesticus Creative Commons License 2023.12.21 0 0 2730

Az Időképen jó összefoglaló cikk van, ami aztán a Tűzhányó blogra irányít - ami sajnos facebook-os (én meg nem) - aki akar onnan tájékozódhat.


Draco Domesticus Creative Commons License 2023.12.19 0 0 2729
Draco Domesticus Creative Commons License 2023.12.19 0 0 2728
Draco Domesticus Creative Commons License 2023.12.19 0 0 2727
Belohin Creative Commons License 2023.10.11 0 0 2726

Pesszimális esetben tapasztalni fogják, hogy San Gennaro nem nagyon igyekszik segíteni, hiába fohászkodnak hozzá...

Előzmény: vlacko (2721)
vlacko Creative Commons License 2023.10.11 0 0 2725

korábban.

Előzmény: vlacko (2724)
vlacko Creative Commons License 2023.10.11 0 0 2724

Gyorsan megnéztem térképen, a Monte Nuovo speciel épp a legkisebb a kráterek közül, a jelek szerint ennél csak nagyobb kitörések voltak korában.

vlacko Creative Commons License 2023.10.11 0 0 2723

még metró is van, ami érdekes ötlet a folyamatos talajszint változások tekintetében.

Előzmény: vlacko (2722)
vlacko Creative Commons License 2023.10.11 0 0 2722

mármint a kráterben.

Előzmény: vlacko (2721)
vlacko Creative Commons License 2023.10.11 0 0 2721

Szerintem itt többen laknak, mint a Vezúv lejtőin.

Előzmény: Belohin (2720)
Belohin Creative Commons License 2023.10.03 0 0 2720

Szeizmikus aktivitás a Flegrei-mezők térségében. Lesz ott némi zavar, ha feldugja a fejét egy Monte Nuovissimo. Márpedig ez bármikor bekövetkezhet...

Belohin Creative Commons License 2023.08.26 0 0 2719
vlacko Creative Commons License 2023.07.28 0 0 2718

Nagyon látványos, ahogy először csak egy kis füst/gőz tör elő, aztán hirtelen kifröccsen a magma, ahogy tágul a hasadék!

Előzmény: Draco Domesticus (2716)
Draco Domesticus Creative Commons License 2023.07.17 0 0 2717
Draco Domesticus Creative Commons License 2023.07.13 0 0 2716

Jó felvétel a kitörés kezdetéről: https://youtu.be/EhEBsv_vaK4

A jelenlegi helyzet a Reykjavik Grapewine-tól: https://youtu.be/eVTn-QEbsGw


Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!