Keresés

Részletes keresés

guba2002 Creative Commons License 2016.04.09 0 0 3808

Gyönyörűek! Kàpràzatos a szemnek. A legelső milyen fajta?

Előzmény: sirrra (3807)
sirrra Creative Commons License 2016.04.09 0 0 3807

Elvileg egy Kobus-ra oltott Yellow River.

Előzmény: wieder (3806)
wieder Creative Commons License 2016.04.08 0 0 3806

 

a felső sorban az utolsó milyen fajta?

Előzmény: sirrra (3804)
wieder Creative Commons License 2016.04.08 0 0 3805

12 évesek. Nálam is az ablak előtt vannak pont, jó árnyékot adnak.

Most meg hála a meleg napoknak kb. 1 hét alatt elnyíltak. Pár talicska megtelne virágszirmokkal, de mivel hamar lebomlik, nem szoktam elhordani, annak a rengeteg lehullott virágsziromnak is van egyfajta bája.

 

 

Előzmény: mesi0831 (3802)
sirrra Creative Commons License 2016.04.08 0 1 3804

Szép napot nektek!

Niracska78 Creative Commons License 2016.04.08 0 0 3803

ha rá akarsz keresni akkor jülan néven több magyarországi találatod lesz... csak egy kis technikai segitség ;)

Előzmény: wieder (3800)
mesi0831 Creative Commons License 2016.04.08 0 0 3802

Köszi szépen a válaszokat!

Másodiknak én is a soulangeana-ban gondolkodom, csodaszépen mutatna a házunk előtt. A magasság azért lenne fontos, hogy árnyékoljon is egy kicsit nyáron. Mindenképpen 2 fog kelleni, mert elég nagy a hely, ahová ültetni szeretném.

A Susanom címkéjére egyébként 175 cm van írva magasságnak. Most 120 cm. Remélem azért nem áll meg a 175-nél :)

Wieder: milyen idősek az 5 métereseid?

wieder Creative Commons License 2016.04.08 0 0 3801

Nem akarok lódítani, megnéztem a legnagyobb fámat és helyesbítek, közel 5 méter.

Pontosan nem tudom lemérni, de lehet nem éri el az 5 métert, bár elég magas :) 

wieder Creative Commons License 2016.04.08 0 2 3800

Nekem nincs susan-om, de már láttam pár idősebb példányt 2 méternél valamivel magasabbak voltak de nem sokkal. A csillagmagnoliák mellett a legkisebb fajták, de cserébe korán és bőségesen virágoznak.

Magyarországon a magnólia oltványokat (többnyire) magnolia kobus alanyra oltják, ami egy kis fehér virágú , de nagyon szívós és a talaj mésztartalmára toleráns fajta.

 

A kobus alanyokon nem nőnek olyan nagyra még a nagy fajtájú magnóliák sem, mint a yulan, vagy cambelli hibridek, amik eredetileg akár 15 méter magasra is nőhetnek, ideális talaj és csapadékviszonyok között.

 

Magyarországon azért a forró és száraz nyaraknak köszönhetően nem várható, hogy akkorára nőjön még eredeti alanyon sem. 

Nem csodálkozom, hogy Dániában a susan is megnő 5 méteresre.

 

Mesi! Amennyiben nagyobb fát szeretnél, akkor soulangiana fajták között kell keresgélni, nekem van már amelyik 5 méternél is magasabb.

Vagy a yulan, ami egy nagyon nemes, hófehér tulipán virágformájú fajta.

 

yulan:

Előzmény: eppur*** (3799)
eppur*** Creative Commons License 2016.04.07 0 0 3799

Szia,

a 2--5 méter adat valószínűleg valós. Anno, amikor a miénket vettem, én is úgy tudtam, hogy max. 2 méteres lesz. (Most 6 éve van nálunk és ültetéskor kb. 80 cm-es volt, többágú bokor, már első éven virágzott, ma 150 cm-es lehet és most is teli van bimbóval. De a lényeg, hogy nem valami gyorsan nő -- nálunk.) Viszont ahogy a dán magnóliagyűjtemény 'Susan'-példányát elnézem, biztos nagyobb 2 méternél, talán az 5 métert is közelíti... (Lásd a linkjét a korábbi hozzászólásomban.) A polcról leemeltem Boros Anikó és Illyés Csaba könyvét (Nagy díszfa- és cserjelexikon, Szalay, 2006) itt 1,5--2 méteres adat szerepel. Gyanús, hogy ez hibás... Kétlem, hogy azok az oltványok, amiket itthon forgalmaznak, valamiért kisebbek lennének.

Előzmény: mesi0831 (3798)
mesi0831 Creative Commons License 2016.04.06 0 0 3798

Sziasztok!

 

Régóta szeretnék magnóliát ültetni a házunk elé. Ma vettem egy Susant. Próbáltam kinyomozni hogy kb. milyen magasra nő majd meg, mire számíthatok, de mindenhol mást írnak. Valahol 1-2 m-t, máshol 2-3 m-t, de olyat is olvastam, hogy 4-5 m konkrétan ez a fajta. Mondjuk a 4-5-öt már nem nagyon hiszem, de ha 2,5-3 m körülire megnőne annak nagyon örülnék, épp ideális lenne. Viszont ha kisebb marad, akkor beszerzek egy másik fajtát is, ami nagyobbra nő, ezért szeretném tudni.

 

Ha van valakinek felnőtt Susan magnóliája kérem ossza meg velem a tapasztalatait, méreteit :)

Képeket is szívesen néznék róla.

 

Köszi :)

shalinacska Creative Commons License 2016.04.06 0 0 3797

Szia! Köszönöm akkor még átgondolom. Bár a Susant tavaly ültettem ide, és láthatóan itt jobban érzi magát, mint ahol korábban volt. Van mellette egy nagy buxus és a buxus mellett egy nagy fenyő, ezek biztosan maradnak, és innen indult az ötlet, hogy akkor a hagymásokat és a többi virágot innen kiszedem és itt csak örökzöldek lesznek. És akkor így a lyukakat szeretném kipótolni még örökzöldekkel.

Előzmény: wieder (3793)
eppur*** Creative Commons License 2016.04.05 0 0 3796

Szia,

a helyzet az, hogy valóban nehéz erről a fotóról azonosítani. Amúgy a 'Nigra' is M. liliiflora, ha hinni lehet a különböző határozásra is használható kertészeti oldalaknak. Én most kettőt találtam, ami jónak tűnik, érdemes ezekkel összevetni:

www.magnoliastore.com

https://asperupgaard.dk/garden/plantegrupper/magnolia/index.html

A 'Nigra' szirmának belső oldala fehér vagy legalább világos, ha jól sejtem, kívül sötétlila. Én most ültettem át, pedig már volt vagy tíz éves, de árnyékban volt és nem igazán fejlődött. Remélem, nem sínyli meg nagyon. Bimbói is vannak, de még messze a szirombontás.

'Susan'-om is van, az évről-évre sok virágot hoz, ez viszont a M. stellata ’Rosea’ x M. liliiflora ’Nigra’ hibridje. Persze nálam még ezen is csak egy-két bimbó szakította meg a szőrös rügytakaróit. Hiába, északon van a kertem. :)

Előzmény: Lavadome (3785)
beetee Creative Commons License 2016.04.05 0 0 3795

Gondolom az. Én is csak utólag azonosítottam be.

 

Itt van évről-évre.

Előzmény: wieder (3792)
wieder Creative Commons License 2016.04.05 0 0 3794

Hosszú távon nem fog működni, a magnólia nem dézsás növény, max pár évig.  Ha dézsában akarod akkor tartani, akkor esetleg a csillagmagnóliák valamelyike, amik már fiatalkorban is nagyon bőségesen virágoznakés a végső magasságuk sem olyan nagy. 

(Pl. ez amit én Leonard Messelnek néztem)

Előzmény: Lavadome (3789)
wieder Creative Commons License 2016.04.05 0 0 3793

Ooh a yellow bird, gyönyörű sárga!

Semmi esetre sem jó örökzöldek közvetlen közelében, mert sekélyen gyökereznek akárcsak a magnóliák, ezért állandó gyökérkonkurencia lesz a növények között - elszívják előle a tápanyagot és a vizet - és ez a magnólia kárára fog menni. 

 

Előzmény: shalinacska (3791)
wieder Creative Commons License 2016.04.05 0 0 3792

Szép, gratula!

Leonard Messel?

Előzmény: beetee (3790)
shalinacska Creative Commons License 2016.04.05 0 0 3791

Sziasztok!

 

Idén végre elértem oda, hogy a Susan magnóliám hozott 3 virágot, és idén vettem egy Yellow Bird-öt is, azt most ültettem el. Viszont ahova ültetve vannak, oda most szeretnék egy örökzöld virágágyást, fenyőkkel, tujákkal, hortenziával stb, úgy tervezem, hogy geotextilíával lefedem a földet, hogy ne gazosodjon, és nagyméretű kővel eltakarom a geotextilíát. Ez nem fog ártani a magnóliáknak, szeretném, ha jól éreznék magukat és évről évre egyre több virágot hoznának.

Köszönöm előre is!

beetee Creative Commons License 2016.04.04 0 1 3790

Idei virágzás:

Lavadome Creative Commons License 2016.04.04 0 0 3789

Sziasztok Wieder és Guba2002!

 

Nagyon köszönöm a hozzászólásotokat! Én valamiért Nigrára emlékeztem, de gyanús volt, hogy nagyon világos!

Nekem csak erkélyem van, úgyhogy egy nagy dézsába tettem be, úgy tűnik működik és kb 2-3 éves kora ellenére hozott  a tavalyi 2-3 virág után 6-7 virágot.

Szép növény és gondolkozok, hogy egy Nigrát még beszerzek! :)

 

Köszi mégegyszer! És nagyon jó növényezést Nektek!

Előzmény: wieder (3787)
Vicaa27 Creative Commons License 2016.04.04 0 0 3788

Sziasztok. Tavaly vettem egy magnoliat ami már el volt viragozva mindent úgy csináltam ahogy kell ultetesnel korábban már írtam ide nemrég. ..kiástam neki jó nagy gödröt raktam bele sok tozeget, rododendron földet, viragfoldet keverve. ...télen tőzeggel betakartam a tövét és idén most csak levelek fakadtak ki ma. Nem hozott virágot. ..mi lehet a baj. ..azt se tudom milyen viragja lenne. .😢😢

wieder Creative Commons License 2016.04.04 0 0 3787

Szerintem is.

A virág formája alapján biztos liliflora. És mivel a nigra sokkal sötétebb így nagyon valószínű, hogy susan.  Rendkívül dúsan fog virágozni kifejlett korában, főleg ha jól érzi magát a helyén.

Előzmény: Lavadome (3785)
guba2002 Creative Commons License 2016.04.03 0 0 3786

Szerintem így elég nehéz, de a szín és a virágforma alapján inkább susanra tippelek, de  majd hátha jönnek a hozzáértők.

 

Timi

Előzmény: Lavadome (3785)
Lavadome Creative Commons License 2016.04.03 0 0 3785

Sziasztok!

 

Segítsetek! Ez milyen Magnólia lehet? Arra emlékszem csak, hogy amikor nézegettem két éve vásárlás előtt ,akkor a Susanokat és a Nigrákat néztem.

 

Köszi! :)

 

wieder Creative Commons License 2016.03.30 0 0 3784

Én is úgy tudom.

Saját tapasztalatom (bár még csak  2. éves nálam), hogy inkább soulangiana, virágja is inkább az.

Edig nem volt semmi probléma vele. Nagyon kis kompakt.  

Tavaly alig nőt pár centit, de a virágbimbók (az a pár) szinte egymást éri.

 

Sötét színű - bár nem annyira - a rustica rubra ami egy valóban szívós, edzett fajta.

Előzmény: guba2002 (3781)
wieder Creative Commons License 2016.03.30 0 0 3783

Előzmény: Niracska78 (3782)
Niracska78 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 3782

tegnapi kép

guba2002 Creative Commons License 2016.03.30 0 0 3781

Szia!

 

Jól gondolom, hogy a genie is liliflora hibrid, mert az egyik szülő a nigra? Akkor ő mennyire érzékeny a lisztharmatra, ajánlod-e illetve ha nem mely sötétvirágú fajtát ajánlanád, mert egy ilyen még hiányzik a kertemből. 

 

Köszi Timi

Előzmény: wieder (3780)
wieder Creative Commons License 2016.03.22 0 0 3780

Szerintem jól gondoskodsz a növényekről azzal nincs gond. A tippem lisztharmat fertőzés.

A liliflora hibridek nagyon érzékenyek a lisztharmatra (a susan is az).

Nekem van jópár soulangianám,  stellata is van, de anno nagyon sok bajom volt az egyetlen liliflora nigrával, amit utána el is tüntettem, hogy ne fertőzze a többit.

Azóta egyáltalán nincs fertőzés, permetezni nem szoktam őket semmivel.  Nem mondom, hogy a nyári közel 50 fokban nincs egy két levél pörkölődés, de keresni kell, hogy észre vegye az ember.

Amennyiben ilyen tünetek vannak, akkor meg kell kezdeni a lisztharmat elleni védekezést, még a tünetek elött, vagy hasonlóan hozzám lemondasz a susanról.

 

Előzmény: fan62 (3779)
fan62 Creative Commons License 2016.03.21 0 0 3779

Üdv mindenkinek!

 

Néhány évvel ezelőtt - mikor telepítettem a növényeimet (6 éve) - végigolvastam a bejegyzéseket. Követtem az utasításokat. A három tő növény (Susan, Soulangeana, Stellata) telepítése sikeres volt. Én így csináltam: a helyben lévő talajt kevertem savanyú tőzeggel, vasgálic porral és savanyú tőzeggel. Utána az évek folyamán tavasszal vasgálic port kevertem a talajba tartós rhododendron trágyával alkalmanként megszórtam. A talajt fenyőkéreggel takartam. A növények minden évben sokat nőttek, bőségesen virágoztak. A Susan és a Soulangeana esetében nem volt ritka a másodvirágzás sem. Az utóbbi két évben viszont fellépett egy kis probléma. A virágzással nem volt baj, de nyáron (sőt már tavasz elején, amikor még nem volt hőség sem, a levelek széle kezdett száradni és pöttyösödni is. Tavaly már a Stellata esetében is jelentkeztek enyhén a tünetek. Jellemző volt még a levelek "megmerevedése" is. Szinte pattanva törtek. A Susan nagyon megsinylette a tavalyi évet. Most tavaszra 2 (azaz kettő) db virágrügyet hozott. A Soulangeana és a Stellata esetében van virág rendesen. A növényeket nyáron permeteztem mindenféle szerrel. Felszívódó gomba -és rovarölővel is, mert már abban sem voltam biztos, hogy milyen kórokozóval, vagy esetleg károkozóval állok szemben. Semmilyen hatást nem értem el. Tudom, hogy ezek a növények elsősorban a virágaikkal díszítenek, de azért nyáron nagyon csúnyák az elszáradó rideg törékeny levelek látványa. Továbbá egyértelműen látszik, hogy ez visszavevetette a növények növekedését is (rövidebb és gyengébb hajtásokat hoztak, a Susan szinte kiszáradt (azért még él). Szóval ennyi a történet. Létezik, hogy tavaly a nagy aszály okozta ezeket a tüneteket? Korábban is volt pedig ilyen forró nyár. Többet kellene talán locsolni? Vagy esetleg rosszkor rossz szerrel permeteztem? Bocs a hosszú bejegyzését. Aki tud segítsen. Köszi. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!