Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5586

 

Ma láttem először mandulakajszit.

Nekem valahogy nem tetszik.  A kerekebbek szebbek.

Flanell Creative Commons License 2011.07.16 0 0 5585

Kinek-kinek igényei és lehetőségei szerint.  :)

Akinek csak 2 fa fér a kertjébe, és azon a 2 fán akarja megtermelni a friss fogyasztás mellett 150 üveg befőttnek valót, az máshogy csinálja, mint akinek van 20 barackfája.

Előzmény: rámenős (5580)
janijani Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5584

Köszönöm, elolvastam, érdekes. De én már maradok a régi bevált metszési módszeremnél.

Előzmény: Ali-bá (5583)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5583

Nézd meg ezen a fórumon az 1538 hozzászólás képeit és az 1548. h.sz. szövegét /2009.04.05.* MOZÓ */.

Előzmény: janijani (5582)
janijani Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5582

Én sem tudományosan metszem, hanem ahogy láttam apámtól meg a szomszédoktól.

Először kivágom a befelé, felfelé növő ágakat, mindjárt átláthatóbb lesz az egész. Van mondjuk 3 fő ága a fának, ránézek az egyikre és elhatározom hogy mennyit hagyok rajta a fa korától, méretétől függően mondjuk 20 termőcsapot csaponként 1-2-3 szem barackkal. Ezt a szebb állásúakból hagyom meg, a többit levágom. Amikor kész a fa metszése még ránézek és ha úgy látom hogy valahol nagyon sűrű lesz kivágok néhány ágat. Nem szabad túl sűrűre hagyni sehol mert majd nem lehet permetezni, arra is ügyelni kell hogy a barackoknak legyen hely növekedni. A túl magasra növő ágakat is levágom mert nem akarok létrázni.

Itt a fórumon láttam, hogy nem 1-2-3 szemre metszik hanem termőnyársakat hagynak sok terméssel, ez nekem új de kipróbáltam. Tavaly sok eső volt bírta a fa, az idén szárazabb év van  sok apró barackom lesz. Így jártam.

Amikor nagyszemű cseresznyényiek a barackok még ritkítani lehet, ekkor állíthatjuk be véglegesen a termés mennyiségét.

Előzmény: rámenős (5579)
rámenős Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5581

Természetesen. A magonc helyett hibridet kellet volna írnom.

Előzmény: Flanell (5572)
rámenős Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5580

Azt tapasztaltam, hogy a " 40 db 30 dekás " jobb ízű.

Nem akarom eladni. Bőven elég a családnak.

Előzmény: Flanell (5575)
rámenős Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5579

Igazad van, de nem tudok metszeni.

A vaktábant úgy értem, hogy érzés, emlékek, könyvek, stb alapján próbálom meg, nem tudományosan. Írtam, hogy ezek a nyavajás fák nem úgy nőnek mint a könyvekben.

A katlan kialakítás jó, de a többi csapnivaló. Ahogy írtátok, terhelés, csapadék, napsütés, fajta, mind figyelembe kellene venni.

Előzmény: janijani (5578)
janijani Creative Commons License 2011.07.15 0 0 5578

Hogy-hogy vaktában csináltad a metszést? Akkor kell metszeni amikor már látod melyik szemből lesz barack. Nyugodtan megvárhatod amikor április elején kinyílik a fa tetején az első virág, ráérsz akkor nekikezdeni a metszésnek. Ne törődj vele, hogy a szomszéd már februárban a hóban metszi a fáit.

Előzmény: rámenős (5577)
rámenős Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5577

Na ezeket kellene megtanulnom.

Csak vaktában csinálom. Pl most a dixireden van barack. 5 év után meg tudtam kóstoni. A vessző alsó részén alig volt virág. Most hosszúra hagytam.

A sprintime, kaprim meg rengeteg virágot hoz közel az ágakhoz. Most a diónál alig voltak nagyobbak.

Én inkább kevésre törekszem, de az jóízü legyen. Volt 43-45 dekás barackom is tavaly. Csodájára jártak a barátaim. Ne kérdezzétek hogyan sikerűlt?

Előzmény: Flanell (5573)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5576

Serintem is, de ez a legnehezebb, mert az évek időjárása nagyon eltér egymástól és a hajtásnövekedés /levélszám/ nagymértékben attól függ, amit ugye a metszéskor, ritkításkor még csak sejteni is nehéz. Különösen vonatkozik ez a kései érésűekre.

Előzmény: Flanell (5575)
Flanell Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5575

Szerintem a termőegyensúlyra való ráérzés a lényeg. Nekem egy kifejlett fán 150 db 20-25 dekás többet ér, mint 40 db 30 dekás.

Éréskor meglévő 8 levél ki tud nevelni egy normál méretű barackot,10 levél már óriásit is.

Előzmény: janijani (5561)
Flanell Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5574

Amikor tizenévesen átvettem a családi barackfák metszését, én is váltómetszéssel kezdtem.

Előzmény: Ali-bá (5560)
Flanell Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5573

Lehet, hogy régebben elterjedtek voltak az olyan fajták, amiknél a hajtás alján is voltak termőrügyek. Az utóbbi évtizedek fajtáinál ez viszonylag ritka, inkább az az elterjedtebb, hogy a vessző alsó felén nincs virág.

A váltómetszés (2 szemes ugarcsap + termővessző) már használhatóbb. Viszont manapság már ugarcsapot sem használnak, akárcsak a szőlő szálvesszőzésnél, ott is kiment a divatból.

 

Síkvidékről származom, ahol soha nem termeltek gyümölcsöt még saját részre sem, így az utóbbi fél évszázad metszését ismerem jobban, a hagyományosakat nem. Ilyenről, hogy csak pár rügyes maradékokon termeljenek barackot, még nem hallottam.

Igaz, a 2 rügyes szőlőmetszésről is még csak itt a fórumon hallottam pár éve, pedig százféle művelési módot láttam már, a jelenlegi lakhelyem "a szőlő és a bor városa" cím birtokosa.  :)

Előzmény: rámenős (5563)
Flanell Creative Commons License 2011.07.14 0 0 5572

Csak a fajtákhoz való hasonlóságra lehet tippelni, konkrét fajtákra nem, mert hiszen hibridek.

Még a magvaválóság sem sokat mond. Én is ültettem 2 Elberta fa alól kiszedett magoncot, mindkettő termése olyasmi lett, mint a nagy fáé, de egyik magvaváló, másik duránci.

Előzmény: qwerty30 (5567)
rámenős Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5571

Az én  "óriási ismeretemmel" Dixired magoncnak tippelem.

Sárga húsú, nem magvaváló, most érik. Ha a héjának kicsit kesernyés az íze, akkor biztos.

Kíváncsi vagyok jó e a tippem?

Előzmény: qwerty30 (5567)
tp329 Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5570

A fajtákra nem tippelek, de gratulálok! Neked is "születési hibád" lehet a  gyümölcsészet,  csak eddig nem tudtad!

Előzmény: qwerty30 (5567)
ninovarga Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5569

Te az én emböröm vagy!

Előzmény: qwerty30 (5567)
janijani Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5568

Gratulálok az ültetvényedhez. Nekem is van magrólkelt barackom, a termése olyan mint amit leírtál csak ez meg szeptember végén-október elején érik amikor már nincs a kertben másik barack. Én sem tudom milyen fajta.

Előzmény: qwerty30 (5567)
qwerty30 Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5567

Miután megvettük a házunkat a következő tavasszal a telken óriási belvíz volt, minden fa kipusztult (addig mindig szárazság volt). Szeretjük a barackot, hát gondoltam beültetem a már feltöltött kertet (100 m3-rel) őszibarackfával. Mivel pénzt nem akartam pazarolni rá, a szülői háznál lévő idős barackok magját vetettem el 2007 őszén. 153 magonc kelt ki, melynek jó részét elajándékoztam. Egy év múlva ültettem ki 40 fát a kertembe. Az idei évben van először, hogy mindegyik terem. Már volt amelyik tavaly is mutatta magát, de az idén már jut ajándékozásra és befőzésre is. A barackok kb. kétharmada nektarin, egyharmada szőrős barack (vagy inkább molyhos, szinte meg sem kell törölgetni, lehet enni). Alapvetően két fa őséből származnak a magok, de kellően változatosra sikeredett az ültetvény. Az első fák (szőrős barack) június végén érnek, már van amit teljesen leszedtem, most jön a szőrősök következő üteme és érnek az első nektarinok is. Van olyan ami majd csak későn érik (közepes a mérete és még csak méregzöld).

 

Ilyenek most, pedig már kétszer is megritkítottam a nem illő hajtásokat.

Ő most a legszebb (persze rajta van a legtöbb termés). Megszámoltam, 240 szem piroslott az első szedésig (június 30.). Nagyon kevés csapadék volt eddig, bízom benne lesznek nagyobbak is rajta jövőre, most kb 10-11 dkg darabja, úgyhogy 24-25 kilo termése lehet.

Mellette a másik fa, 15 dkg-os termésekkel, szerényebb kicsivel több mint 100 gyümölccsel.

 

Valaki nem tudja a képek alapján beazonosítani, hogy mifélék lehetnek?? Még info hozzá: nem magvaválóak és sárga a húsuk. Mind a nektarinok, mind a szőrösek igen erős növekedésűek.

 

És hát mint látni, van aki szívesen megeszi, ő a család legfiatalabb tagja (a fák magjait az ő születése előtt vetettük el). Vittünk a többi ovisnak is, nagyon ízlett mindenkinek.

 

Bocs ha kicsit dicsekvőnek tűntem, de évek óta olvasom a fórumot, sok tanácsot megfogadtam - semit nem értettem a gyümölcstermesztéshez - és szerettem volna megmutatni mi lett a kísérleti magoncültetvényből. Láthatóan a fiatal fákhoz mérten sok barackot hagyhattam rajta, de ha pár évvel rövidítek is az életükön, 3 év alatt újra tudnám telepíteni az egészet. Akkor inkább most teremjen sokat.

 

Köszönöm annak aki elolvassa és esetleg tud választ adni, hogy miféle fajtám vagy fajtáim lehetnek.

Még egy dolog: a nyeles virágok közül (korábbi hozzászólásom)  volt amelyik megtermékenyült, érdekes kicsit rücskös barackja lett.

 

Jó barackszedést mindenkinek!

rámenős Creative Commons License 2011.07.13 0 0 5566

Nálam nem, inkább alig tudtam kiírtani. Persze csak képletesen mondom, mert vagy kétszer kihajtott még. Elég nagy területet vetettem be, mert óriási volt a gaz. Először le kellett égetnem, mármint a gazt, csak utána tudtam rotázni, nagy nehezen. Kár, hogy nem készítettem fényképeket. A mustár után sokkal jobb lett a helyzet. Most már csak kis foltokban van tarack a fák között. Annak meg megy majd a fü előtt a Glialka.

Előzmény: tp329 (5554)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.12 0 0 5565

Zoli Felvidéki,ott kicsit késik hozzánk képest,de ez nem jelent minden esetben hátrányt.

Előzmény: rámenős (5553)
rámenős Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5564

Úgy- úgy, valahogy így, de volt valami tükkje apámnak, csak nem tudok rájönni, mert minden fa másképp nő.

Előzmény: Ali-bá (5560)
rámenős Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5563

Nem a könyvben irták. Édesapám metszette így, csak ő a szölő váltómetszését is alkalmazta emlékeim szerint. Mivel igazán a szölőhöz értett. Mindíg szép és jóízü barackok voltak. Még a tulajdonost is hazaengedték a Hortobágyról egy-egy kosár barackért a táborparancsnoknak. Mivel gyerek voltam, nem igazán érdekelt, csak ettük a többi haverral.

A könyv amivel kezdtem, kicsit koros. Lehner Ödön Az őszibarack 1939.

 

Előzmény: Flanell (5559)
alfi13 Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5562

Kb 50-60 cm re is megnőhet. Fünyiróval is le lehet vágni de akkor ne hagy meg ilyen magasra akkor talán elbánik vele. Koratavasszal vetettem az idén május elején. Szombaton is bevetettem egy kissebb területet mivel nagy a szárazság belocsoltam nem tudom így megered e de ha igen megírom.

Előzmény: janijani (5557)
janijani Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5561

Pedig nem rossz az a 3-4 termőrügyre metszés. Én is így metszettem mindíg, kb 20 termőcsapon ritkítás után marad 40 szem barack de az szép nagyra nő és a fa sincs túlterhelve. Tavaly nínóvarga tanácsára hagytam rajta többet, kb 150-200-at, ezt is kinevelte szépen, az idén is ugyanennyit hagytam de most aprók lettek. Valószínűleg túlterheltem a fát és az időjárás is szárazabb, jövőre mindenesetre visszább veszem a terhelést.

Előzmény: Flanell (5559)
Ali-bá Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5560

Az 1800-as évek végén, a /a filoxéra kiirtott szőlők helyére telepitett/  budai őszibarackosokat valóban egészen rövidre metszve nevelték, de kb.100 éve az *új* módszerek ezt lassan kiszorították. Claus József 1968-as kiadásu könyvében már a hosszúmetszés mellett tör pálcát, de részletesen teglalja a váltó metszést is, aminek a lényege, hogy  idézem * a vesszőt 2-3 rügyre metszük az ebből fejlődő felsőt /termő vessző/ 5-7 rügyre, az alsót 2-3 rügyre, a termőt évente levágva...*

Van egy kertszomszédom, aki mindig 3-5 rügyre vágja vissza a termőnek meghagyott vesszőket /a többit tőből/, igaz nincs sok barack a fáján, de soha nem egyel, óriások a barackjai és nagy a hajtásnővekedés is.

Előzmény: Flanell (5559)
Flanell Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5559

Azt írták a könyvben, hogy az őszibarackot 3-4 szemre kell metszeni??? Mondd meg, melyikben, nehogy véletlenül elolvassam.  :)

Előzmény: rámenős (5552)
Flanell Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5558

Én a nagyobb gyomokkal lepett területet úgy szoktam, hogy motoros kaszával ledarálom, aztán ha az apríték mexikkadt, összeesett, akkor rotálom.

Előzmény: alfi13 (5555)
janijani Creative Commons License 2011.07.11 0 0 5557

Milyen magasra nő meg a mustár? és tavasszal mikor lehet elvetni?

Magas gazok esetén fűnyíróval szeretem legyötörni mert apróra darabolódik és csak ezután bekapálni. A kaszálással hosszú szálak maradnak és rátekeredik a kapálógépre.

Előzmény: alfi13 (5555)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!