Keresés

Részletes keresés

Völgyvidéki Creative Commons License 2021.04.15 0 0 289

Ha már Ecskend és természetjárás:

 

Odafönn az Ecskend-tetőn (tszf.: 321 m) azért nem lenne hülyeség egy kisebb kilátótorony, akár a régi troposzféra-állomás valamelyik tornyának átalakításával.

 

Négy vörös torony áll a csúcson jelenleg, mint Mordorban, Szauron országában. :-)

 

Esetleg egy esőbeálló asztallal, padokkal, szemeteskukákkal, ha már a kulturált turizmuson gondolkodunk. :-)

 

Odalenn a Céklási-patak völgyében, pontosabban a Rózsakútnál, a forrásnál szintén érdemes lenne kiépíteni valami minimalista turisztikai infrastruktúrát - ti. néhány esőbeálló, asztalokkal, padokkal, tűzrakó helyekkel, esetleg 1-2 ismeretterjesztő táblával - , mert az eldugottsága és a viszonylagos ismeretlensége ellenére is népszerű kirándulóhely, főleg tavasszal, nyáron és ősszel a hosszú hétvégék alkalmával...

Előzmény: Völgyvidéki (287)
Völgyvidéki Creative Commons License 2021.04.15 0 0 288

Akkor egy hozzászólás a "Galgamentiek ide!" topikból átollózva, de ez kifejezetten a Galgamentére és a kapcsolódó déli-cserháti részekre vonatkoztatva, nem a topik témáját képező teljes térségre:

 

"Valóban csodaszép tájak vannak errefelé, de aránylag kevés turista vagy természetjáró látogatja, az én tapasztalataim szerint főleg helybéliek vagy környékbeliek túrázgatnak errefelé.

Mondjuk Csővár vagy Szanda várához azért jönnek turisták távolabbról is.

 

Azért ha a fővárosiak eszével gondolkodunk, a Pesthez jóval közelebb eső Dunakanyarban vagy a Pilisben még szebb, turisztikailag értékesebb tájakkal találkozhat, jóval kedvezőbb közlekedési lehetőségek mellett..."

Völgyvidéki Creative Commons License 2021.04.15 0 0 287

Érdekes, de nyilván csak véletlen, hogy a Csővári-rög legmagasabb csúcsa, a Vashegy (tszf. 358 m) és a Szóri-erdő legmagasabb "csúcsa", a Nagy-Szór (tszf. 359 m) majdnem hogy méterre pontosan ugyanolyan magasak.

 

Ráadásul 17-18 m-mel magasabbak, mint az Ecskendi-tető, az Ecskendi-boltozat legmagasabb pontja.

Előzmény: Völgyvidéki (286)
Völgyvidéki Creative Commons License 2021.04.15 0 0 286

A Nagy-Szórra (tszf. 359 m) van értelme egyáltalán felmenni?

Mármint turisztikailag gondolom.

 

Mert egy püspökszilágyi ismerősöm azt mondta, hogy ott gyakorlatilag semmi nincs, a csúcsról nincs kilátás sem, mert körben benőtték a fák...

Előzmény: Törölt nick (285)
Törölt nick Creative Commons License 2017.12.31 0 1 285

Érdekes, hogy ebben a modern világban az ember a net segítségével akár több ezer km-re fekvő tájakat is bejárhat virtuálisan, ugyanakkor gyakran még nem járt a való életben a lakhelyétől 10-20-30 km-re lévő tájakon.:-)

Ezért az én jövő évi túratervemben első helyen szerepel a Szóri-erdő és a Szóri-fennsík, azon belül a Nagy-Szór csúcs "meghódítása"...:-)

Ez a kistáj a Déli-Cserhátban található, Püspökszilágy községtől északnyugati irányban.

Antallka Creative Commons License 2017.10.24 0 0 284
G-Walk Creative Commons License 2017.05.15 0 0 283

Sziasztok túrázók.

Lehet érdekel valakit: www.g-walk.mindenkilapja.hu

Újonnan induló túrasorozat elsősorban a Börzsönyre és környékére koncentrálva.

maroba Creative Commons License 2016.12.14 0 0 282

Jól járható. Az erdő képe helyenként megváltozott, különösen a Rakottyás völgy felé. Keletkezett egy-két új kilátásos rész. Feljebb is van azért nyoma a jégkárnak.

Előzmény: swift85 (281)
swift85 Creative Commons License 2016.11.28 0 0 281

Sziasztok!

 

Meg tudná valaki nekem mondani, hogy a Nagy-mána-Királyháza útvonal mennyire járható jelenleg? 2 éve a jégkárok miatt képtelenség volt feljutni Királyházáról. 

Diósjenő-Kámor-Királyháza-Nagy-Mána-Csóványos útvonalon mennénk most a hétvégén.

Előre is köszi a válaszokat.

Előzmény: Ecskend-321 (280)
Ecskend-321 Creative Commons License 2016.10.04 0 0 280

Meg, csak kellőképpen kitartóan kell belegázolni a dzsindzsás közepébe. :-)

Előzmény: Törölt nick (267)
Ecskend-321 Creative Commons License 2016.10.04 0 0 279

"Még olyanról is hallottam, hogy a juhászok a kutyát uszították a túrázókra.

Egyszer terepbringával én is alig tudtam meglépni egy feldühödött kuvasz elől.

Szóval csak az túrázzon arra, aki szereti a kalandokat meg az adrenalint:-)

Egyébként ki lehet kerülni a juhászatot észak felől, a dombtetőn át, kis kerülő.

Annak idején ritka bunkó társaság volt ott kinn juhásznak, hogy most mi a helyzet, nem tudom."

 

Neken nem kell bemutatnod azt a veretes társaságot, egyszer egy koszos kis, feldühödött pulitól én is csak úgy tudtam magam megvédeni, hogy "véletlenül" épp a kezem ügyében volt egy jó kis, másfél méteres husáng.

 

Az eb csak ugatott dühödten, de azért nem mert a husáng "lőtávolába" jönni.

 

Aztán jött egy juhásznak kinéző ember, kivörösödött arccal, dülöngélő léptekkel - már egyáltalán nem volt szomjas : -) - és szép, ékes magyar beszéddel elhajtott " melegebb éghajlatra".

Jobbnak láttam nem vitatkozni vele, mert a Gömör vármegyei "nappal juhász, éjjel betyár" típusú emberekről már sok történetet hallottam, így visszavonulót fújtam és eloldalogtam Aszód városa felé.

 

Vissza a civilizációba. :-)

Előzmény: Törölt nick (242)
Ecskend-321 Creative Commons License 2016.10.04 0 0 278

További lehetséges vártúrák a térségben:

 

Csővár vára, Drégely vára, Nógrád vára, Hollókő vára, Salgóvár.

 

Ezekről már volt szó?

Ecskend-321 Creative Commons License 2016.10.03 0 0 277

Egy nagyon jó kis vártúra a Cserhát közepén, a Szandai-hegységben:

 

http://www.agt.bme.hu/balassi/Szanda_vara.html

topoly Creative Commons License 2016.07.08 0 0 276

Ha még nem késő, akkor a börzsönyi falvak szállásait kellene átnézned: kisebb kiadó házak mondjuk a falu szélén a szó közvetlen és életérzés értelmében is megadják az erdei szállás hangulatát. A "vendégházak"-ban csak a vendég tartózkodik, tehát magatok vagytok.

Előzmény: peter198 (274)
perempe Creative Commons License 2016.07.07 0 0 275

tegnap megcsináltam a Koppányt és a Gallát. a Nagy-Koppánytól délre van egy jó minőségű dózerút, két P jelzés vezet északra. (a régi, áthúzott van nyugatabbra, az újról lehet rámenni a hegyre K+ jelzésen.) az új horribilis állapotú, dzsuvás.

 

a K jelzésnek is van nehezen járható benőtt része, de utána is célszerű a régi K jelzésen maradni (szerintem).

 

a Gallára vezető ösvény nagyon meredek, eső után ellenségemnek se ajánlanám.

peter198 Creative Commons License 2016.05.24 0 0 274

Sziasztok! Börzsönyben keresnék csendes, lehetőleg erdei szállást négytagú családnak (2 felnőtt, 5+7 éves gyerekek). Nézegettem a kulcsosházakat, de mindenhol az van, hogy betehetnek a szobába idegeneket is és ezt a család nemigen díjazná. Tudtok ajánlani olyan helyet ahol egész házat vagy apartman jellegű házrészt is lehet bérelni?

Törölt nick Creative Commons License 2016.05.19 -1 0 273

A tulaj újjá szeretné építeni, remélhetőleg sikerül neki:

 

HÍRHATÁR ONLINE - Leégett a Börzsöny egyik kedvelt menedékháza – senki sem tud semmit

Előzmény: bsyl (272)
bsyl Creative Commons License 2016.05.18 0 0 272

A házban nem volt áram, ha nem misztikus öngyulladás, akkor valaki vagy nagyon béna volt vagy szándékos gyujtogatás. :(

Villámcsapás sem lehetett szerintem, egy elég szűk katlan legalján volt. Soxor bivakoltunk, táboroztunk ott.

Előzmény: Törölt nick (269)
bsyl Creative Commons License 2016.05.18 0 0 271

Atyaég B+, egy hete voltam ott, a kedvenc helyem. Mindjárt sírok.

Előzmény: Belsun (268)
Jámbor Creative Commons License 2016.05.17 0 0 270

A Fagyos-kútnál (Börzsöny).

Előzmény: Törölt nick (269)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.17 0 0 269

Ez helyileg hol volt?

Azt lehet tudni, hogy mi történt? Gyújtogatás?

Előzmény: Belsun (268)
Belsun Creative Commons License 2016.05.17 0 0 268

 

Akárcsak korábban a Bőrös, sajnos pénteken a Vasedény is leégett.

Törölt nick Creative Commons License 2015.06.16 0 0 267

A Galga tulajdonképpeni  forrását sikerült már megtalálni valakinek?

 

Én egyszer Becskén kérdeztem idős, helybeli parasztembert, de ő is csak befelé mutatott egy nagy dzsindzsás közepe felé, hogy valahol ott van.:-(

 

Valaki járt már ott pontosan, pont a forrásnál?

Előzmény: atidas (263)
k.dani96 Creative Commons License 2015.05.17 -1 0 266

Ez kicsit OFF, de túra: Kirándulások 5. része! Visegrádi-hegység: Pap-rét, Urak-asztala, Borjú-fő

 

 

k.dani96 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 265

A Kirándulások sorozat 4. része verőcei utakon és a Gyadai tanösvényen!

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.03.13 0 0 264

Szia Atidas!

 

Sajnos nem tudom, hogy kinek a tulajdonában van.

Annyira fönt északon nem vagyok ismerős:-)

Előzmény: atidas (263)
atidas Creative Commons License 2015.03.01 0 0 263

Tőled kérdezem, hátha tudod, hogy a Galga patak forrásvidékénél (kb a Becskei alagútnál) van egy erdészház féle.
Az kinek/kiknek a tulajdonában van?

Csak azért érdekel, mert jó lenne kulcsosháznak megszerezni/bérelni. :)

Előzmény: Törölt nick (262)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.26 0 0 262

Galgagyörktől Turáig nagyjából a Galga folyó völgye a határvonal a Gödöllői-dombság és a Cserhát között.

 

Van olyan tájegység is, hogy Hatvani-öblözet.

Ez az Alföldnek egy északi nyúlványa, mondhatni öble, amely benyúlik a Cserhátalja és a Mátraalja közé.

 

Magán Hatvanon kívül Kerekharaszt és Heréd határa tartozik ide, meg részben Nagykökényesé és Ecsédé.

 

De ez már csak tudálékos okoskodás a részemről:-)

Előzmény: atidas (259)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.26 0 0 261

Szia Atidas!

 

Nem semmi táborozás volt :-)

 

Majd én is leírok néhány ilyen élményt, bár azok inkább a Mátra, Bükk és Zempléni-hegység területéhez kötődnek...

Előzmény: atidas (260)
atidas Creative Commons License 2015.02.20 0 0 260

Életem első erdei sátrazása a Karancshoz kötődik.
Már igencsak esteledett, mikor neki indultunk a Somoskőújfalu-i vasútállomástól a hegynek a évekkel azelőtt megismert ösvényen én és három túratársam. Hiba volt. Azóta a túraútvonalat áthelyezték onnan egy kocsiútra, amit csak másnap fedeztünk fel.
Felkínlódtuk magunkat a határsávig a tüskés-vizes bokrokon keresztül. (Akkoriban délutánonként voltak zivatarok, mivel nyár volt.) Sötétben botorkálva mentünk a Karancs csúcs felé. Kb este fél 10-tíz körül fel is értünk a kilátóhoz.
Sátrat állítottunk és elkezdtünk készülődni a szalonnasütéshez.
Szerencsére a kilátó alatt volt pár száraz ág ami nélkül igencsak nehéz lett volna tüzet csiholni. De sikerült és jót falatoztunk a sült szalonnából és kenyérből. Kb éjfél körül elmentünk aludni.
Számomra reggel fél hétkor volt az ébresztő, mert ismétlődő dörgésre ébredtem. Aggódásomat csillapítani szándékozva kimásztam a sátorból és felmentem a kilátóba, hogy tájékozódjak egy esetleges zivatar érkezése felől.

Fent kissé fújt a szél és gyönyörű volt a reggeli panoráma, ahogy ébred Salgótarján, Somoskőújfalu, Karancskeszi és a többi település. A dörgés hangja a Börzsöny felől volt hallható, így nem kellett számítani meglepetésre.
Lemásztam a kilátóból és elsétáltam a határig, ami kb 50 méterre van. Közben fotóztam is.

A srácok (túratársaim) is felébredtek már ekkor. Megreggeliztünk, összeszedelőzködtünk és a jobb úton leereszkedtünk Somoskőújfalu állomásra. Itt sajnos az egyik túratársunk elhagyott minket, mert rosszul lett. Így Ő vonatra ült és haza utazott.

Mi hárman tovább mentünk a terv szerint a Somoskő-i várba, ahonnan a szlovák tanösvényen ereszkedtünk le Sátorosbánya faluba. Mire odaértünk, megérkezett a menetrend szerinti délutáni zápor. A buszmegállóban vártuk az égi áldás megszűnését, de egy busz hamarabb jött, mint hogy az eső elállt volna.
Nem volt nálunk euró, de rendes volt a sofőr és elvitt minket a határig, ahonnan már derült időben baktattunk fel a Somoskőújfalu vasútállomására, hogy hazajussunk a kalandos túra után. :)

 

 

Előzmény: Törölt nick (258)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!