Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2016.05.17 0 0 269

Ez helyileg hol volt?

Azt lehet tudni, hogy mi történt? Gyújtogatás?

Előzmény: Belsun (268)
Belsun Creative Commons License 2016.05.17 0 0 268

 

Akárcsak korábban a Bőrös, sajnos pénteken a Vasedény is leégett.

Törölt nick Creative Commons License 2015.06.16 0 0 267

A Galga tulajdonképpeni  forrását sikerült már megtalálni valakinek?

 

Én egyszer Becskén kérdeztem idős, helybeli parasztembert, de ő is csak befelé mutatott egy nagy dzsindzsás közepe felé, hogy valahol ott van.:-(

 

Valaki járt már ott pontosan, pont a forrásnál?

Előzmény: atidas (263)
k.dani96 Creative Commons License 2015.05.17 -1 0 266

Ez kicsit OFF, de túra: Kirándulások 5. része! Visegrádi-hegység: Pap-rét, Urak-asztala, Borjú-fő

 

 

k.dani96 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 265

A Kirándulások sorozat 4. része verőcei utakon és a Gyadai tanösvényen!

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.03.13 0 0 264

Szia Atidas!

 

Sajnos nem tudom, hogy kinek a tulajdonában van.

Annyira fönt északon nem vagyok ismerős:-)

Előzmény: atidas (263)
atidas Creative Commons License 2015.03.01 0 0 263

Tőled kérdezem, hátha tudod, hogy a Galga patak forrásvidékénél (kb a Becskei alagútnál) van egy erdészház féle.
Az kinek/kiknek a tulajdonában van?

Csak azért érdekel, mert jó lenne kulcsosháznak megszerezni/bérelni. :)

Előzmény: Törölt nick (262)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.26 0 0 262

Galgagyörktől Turáig nagyjából a Galga folyó völgye a határvonal a Gödöllői-dombság és a Cserhát között.

 

Van olyan tájegység is, hogy Hatvani-öblözet.

Ez az Alföldnek egy északi nyúlványa, mondhatni öble, amely benyúlik a Cserhátalja és a Mátraalja közé.

 

Magán Hatvanon kívül Kerekharaszt és Heréd határa tartozik ide, meg részben Nagykökényesé és Ecsédé.

 

De ez már csak tudálékos okoskodás a részemről:-)

Előzmény: atidas (259)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.26 0 0 261

Szia Atidas!

 

Nem semmi táborozás volt :-)

 

Majd én is leírok néhány ilyen élményt, bár azok inkább a Mátra, Bükk és Zempléni-hegység területéhez kötődnek...

Előzmény: atidas (260)
atidas Creative Commons License 2015.02.20 0 0 260

Életem első erdei sátrazása a Karancshoz kötődik.
Már igencsak esteledett, mikor neki indultunk a Somoskőújfalu-i vasútállomástól a hegynek a évekkel azelőtt megismert ösvényen én és három túratársam. Hiba volt. Azóta a túraútvonalat áthelyezték onnan egy kocsiútra, amit csak másnap fedeztünk fel.
Felkínlódtuk magunkat a határsávig a tüskés-vizes bokrokon keresztül. (Akkoriban délutánonként voltak zivatarok, mivel nyár volt.) Sötétben botorkálva mentünk a Karancs csúcs felé. Kb este fél 10-tíz körül fel is értünk a kilátóhoz.
Sátrat állítottunk és elkezdtünk készülődni a szalonnasütéshez.
Szerencsére a kilátó alatt volt pár száraz ág ami nélkül igencsak nehéz lett volna tüzet csiholni. De sikerült és jót falatoztunk a sült szalonnából és kenyérből. Kb éjfél körül elmentünk aludni.
Számomra reggel fél hétkor volt az ébresztő, mert ismétlődő dörgésre ébredtem. Aggódásomat csillapítani szándékozva kimásztam a sátorból és felmentem a kilátóba, hogy tájékozódjak egy esetleges zivatar érkezése felől.

Fent kissé fújt a szél és gyönyörű volt a reggeli panoráma, ahogy ébred Salgótarján, Somoskőújfalu, Karancskeszi és a többi település. A dörgés hangja a Börzsöny felől volt hallható, így nem kellett számítani meglepetésre.
Lemásztam a kilátóból és elsétáltam a határig, ami kb 50 méterre van. Közben fotóztam is.

A srácok (túratársaim) is felébredtek már ekkor. Megreggeliztünk, összeszedelőzködtünk és a jobb úton leereszkedtünk Somoskőújfalu állomásra. Itt sajnos az egyik túratársunk elhagyott minket, mert rosszul lett. Így Ő vonatra ült és haza utazott.

Mi hárman tovább mentünk a terv szerint a Somoskő-i várba, ahonnan a szlovák tanösvényen ereszkedtünk le Sátorosbánya faluba. Mire odaértünk, megérkezett a menetrend szerinti délutáni zápor. A buszmegállóban vártuk az égi áldás megszűnését, de egy busz hamarabb jött, mint hogy az eső elállt volna.
Nem volt nálunk euró, de rendes volt a sofőr és elvitt minket a határig, ahonnan már derült időben baktattunk fel a Somoskőújfalu vasútállomására, hogy hazajussunk a kalandos túra után. :)

 

 

Előzmény: Törölt nick (258)
atidas Creative Commons License 2015.02.20 0 0 259

Akkor megnyugodtam.
Ezek szerint Aszód inkább tartozik a Cserháthoz (Cserhátalja), mint a Gödöllői dombsághoz. :-))

 

Előzmény: Törölt nick (257)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.30 0 0 258

A Karancshoz hozzátartozik még a Karancsalja, a Cserhátalja nyugati kistája pedig a Szóri-erdő.

Előzmény: Törölt nick (257)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.29 0 0 257

Az Ipolyerdő honlapján egy nagyon jó leírás található a Cserhát-vidékről, többek között a térségnek kistájakra való felosztásáról is.

 

Nagyjából az alábbi kistájakra osztható:

 

Nyugati- vagy Alacsony-Cserhát, azon belül Naszály, Romhány-Csővári rögvidék.

Középső-Cserhát, azon belül főként a Szanda-csoport és környéke

Keleti- vagy Magas-Cserhát

Déli-Cserhát vagy Cserhátalja, azon belül Ecskend és Aszód-Sziráki-dombvidék.

Galgamente

Északi- vagy Kopasz-Cserhát, azon belül Szécsényi-dombvidék

Ipolymente

Karancs

Nógrádi-medence

 

nagyjából, remélem, hogy nem hagytam ki semmit.

 

 

Előzmény: Törölt nick (195)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.28 0 0 256

Igen, tudtam.

Előzmény: atidas (255)
atidas Creative Commons License 2015.01.27 0 0 255

Onnan Kartal felé haladva még itt-ott felfedezhetőek az egykori kisvasút nyomai. Pontosabban nyomvonala.

Sajnos eddig semmilyen fotóra sem sikerült bukkannom erről a kisvasútról. Csupán annyit tudok, hogy merre ment és melyik C50-esek szolgáltak ott.


Ugye tudtad, hogy a "Hosszúvölgy" valamikor katonai lőtér/gyakorlótér volt?

Előzmény: Törölt nick (254)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.26 0 0 254

Köszi.

Bár elég szűkszavú a belinkelt oldal, de annyi azért megállapítható belőle, hogy ez a Magyalos-puszta vagy Püspök-Magyalos aféle majorság volt, ahol püspöki rezidencia (udvarház) is állt, meg iskola és kápolna.

Érdekes, hogy csak a 70-es években számolták fel, sok ilyen jellegű majorságot már az 1950-es években megsemmisítettek, mint feudális csökevényt:-(

 

Ettől függetlenül tavasszal vagy nyáron mindenképpen elmegyek oda.

Előzmény: atidas (253)
atidas Creative Commons License 2015.01.24 0 0 253

Harmadik bekezdésben olvasható róla.

http://www.kallo.hu/falurol/7-kallo-nepessege.html

Előzmény: Törölt nick (252)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.23 0 0 252

Érdekes egy építmény, az biztos.

Volt ott valamikor, mondjuk a török idők előtt falu is?

 

Majd utánanézek a neten, tavasszal meg majd személyesen is, érdekel ez az építmény.

Előzmény: atidas (250)
atidas Creative Commons License 2015.01.23 0 0 251

Bár ez itt fél OFF téma, de igen. Sajnos pont a kirándulásra alkalmas járatok nem állnak meg Becske Alsón. Én azon gondolkoztam, hogy ha legközelebb oda megyek, vészféket húzok, lesz ami lesz. Volt olyan helyzet, amikor bevált. Na nem mellékvonalon, hanem az adácsi ingázók csinálták rendszeresen, amikor nem állt meg az egri gyors. Pár hónapon belül jött a módosítás és hivatalosan is megállt. :-))

Rendben, tegeződjünk. Kényelmesebb is! Nem kizárt, hogy találkoztunk már! :-)

Előzmény: Törölt nick (249)
atidas Creative Commons License 2015.01.23 0 0 250

Én szerintem templom rom, de mások azt írták, hogy az valami víztározó vagy szivattyúház volt. Effelől vannak kétségeim.
Az építészeti stílusa valamiféle imahelyre utal. Lehet, hogy zsinagóga volt.

 

Íme:

 

 

 

Ez meg itt a túraútvonalunk, amiről írtam. 99%-os pontossággal rajzoltam le. :)

Előzmény: Törölt nick (246)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.21 0 0 249

Szandavárra leginkább a panoráma miatt érdemes fölmenni. Az gyönyörű :-)

 

De hát neked nem kell mondanom, láttam néhány fotót, amiket ott készítettél:-)

 

Azért az jó kis kitolás a természetjárókkal, hogy nem minden vonat áll meg Becske alsón.

Legalább feltételes megállási rend lenne kialakítva, mondjuk tegyük föl, szólni kellene a leszállási szándékról a jegyvizsgálónak, az meg jelezne a mozdonyvezetőnek.

Felszállási szándék esetén meg egy egyértelmű kiállás és egyezményes kézi jelzés a megállóhelyről a mozdonyvezető felé.

 

Ehhez még pénz sem kellene, csak kb. 1 oldalas szabályozás.

Előzmény: atidas (244)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.21 0 0 248

Egyszer az Ecskend környékén bringáztam, a honvédségi rádióállomástól lefelé Kálló felé gurultam le, mikor egy erdős részen elkezdett ereszteni a kerékpár első gumija.:-(((

Annyi levegő még maradt benne, hogy Kállóra le tudtam gurulni, visszafelé azonban már végig toltam, ráadásul a Nagyvölgytől északra belekeveredtem valami k...rva sűrű akácosbozótba, amin csak úgy tudtam átverekedni magam, hogy a fejem fölé emeltem a defektes drótparipát, részben azzal törtem magamnak utat a bozótoson át.

Hát elég viharvert külsővel, éppen hogy sötétedés előtt értem haza...

Előzmény: atidas (244)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.21 0 0 247

Egyébként meg javasolom, hogy tegeződjünk.

Nem lehet olyan nagy a korkülönbség közöttünk, ráadásul két szomszédos településről valók vagyunk.

Még az is lehet, hogy ismerjük egymást:-)

Előzmény: atidas (244)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.21 0 0 246

Magyalospusztán az említett templomromból látható még valami? Nekem ez a hely valahogy kimaradt a szórásból...

Előzmény: atidas (244)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.21 0 0 245

Legalább elértétek a vonatot? Ha a templom előtt hallottátok a vonat dudálását, akkor igen csak ki kellett lépni...

Előzmény: atidas (244)
atidas Creative Commons License 2015.01.20 0 0 244

Az említett részen voltam gyalog unokaöcsémmel. Azóta is emlegetjük! :-)
Mi Aszódról Kartal felé indultunk, végig a dombtetőn mentünk, egészen az Emzse patak eredetéig. Itt csak vízgyűjtő területről van szó, forrása nincs.
Onnan felkapaszkodtunk egy másik dombháton, ekkor már látszott jobbra a Magyalospuszta (temető és egykori templom romja) előre felé meg az ecskendi BARS troposzférás katonai objektum. Amit mi már nem tudtunk közvetlenül megközelíteni, mert jóval előtte elzárták az utat a vaddisznós kert kerítésével. A kerítés alatt mögöttünk egy kis csíkos fúrta át magát a szemünk láttára. A kicsik ezek szerint ki be járnak a vaddisznóskertből.
Így lekanyarodtunk egy völgybe, ami tulajdonképpen a Nagy völgy/Hosszúvölgy kezdete. Fiatal akácos van itt. Onnan felmásztunk a szénégetők felé, majd leereszkedtünk az Ön által is említett rétre. Az öreg tölgy alatt olyan jól esett a kis elemózsiánk, hogy régen esett olyan jól a szabadban enni! :-)
Onnan a műúton az autósmozi érintésével lesétáltunk Galgamácsa újtelepre. Az öcsi nem tágított és gyalog akart hazáig (Aszód) visszasétálni. Hát jó. Még mondogattam neki a vonatot, de nem.
A sínek mellett beértünk Ikladra. Az Iklad-Domony felső mh-nél tettem egy kísérletet, hogy hátha kötélnek áll és vonattal roboghatunk hazáig. De nem! :-)
Sétáltunk a falu főutcáján és elértük a templomot, ahol elhangzott a máig emlegetett kérdés: - Attila! Mikor jön a vonaaat? :D
Én meg válaszolni sem tudtam, hogy nem tudom, vagy valami, mert futni kellett Iklad Domony megállóhelyre, hogy elérjük, mert hallottuk dudálni mögöttünk.
De azóta is rengeteget derülünk ezen a kis történeten! :-)

Voltunk sok más helyen is, így például a Szandavárban is, de azok nem hatottak ekkora sikerrel, mint ez a kis spontán kiruccanás! :-)

Előzmény: Törölt nick (241)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.05 0 0 243

Ahol a Cserhátalja kezdődik:

 

a Középső-Galgamente

 

Iklad falu látképe egy 2007-es légifotón.

A kép egy 2008-as naptárról lett beszkennelve, ezért kicsit darabos a minősége, de azért értékelhető a szépsége:

 

https://www.google.hu/maps/@47.65556,19.447088,3a,75y,90t/data=!3m5!1e2!3m3!1s10109754!2e1!3e10

Törölt nick Creative Commons License 2015.01.01 0 0 242

Jó kis gyalogtúra Aszódról felmenni a Nagyvölgyön vagy Hosszúvölgyön át az Ecskend tetejére.

Az aszódi vasútállomástól az Ecskend tetejéig gyalog olyan jó 3-4 óra. Jó kis túra, szép tájképekkel.

Vagyis inkább csak volt.

Mert amióta juhászat létesült a Nagyvölgyben, szinte állandó az ugatás a juhászok részéről a természetjárók miatt.

A szokásos "ez magánterület, ide nem lehet belépni, blablabla" szöveg.

Már akkor ez volt a szitu, amikor utoljára túráztam arra, pedig az már vagy 9 éve volt.

Még olyanról is hallottam, hogy a juhászok a kutyát uszították a túrázókra.

Egyszer terepbringával én is alig tudtam meglépni egy feldühödött kuvasz elől.

Szóval csak az túrázzon arra, aki szereti a kalandokat meg az adrenalint:-)

Egyébként ki lehet kerülni a juhászatot észak felől, a dombtetőn át, kis kerülő.

Annak idején ritka bunkó társaság volt ott kinn juhásznak, hogy most mi a helyzet, nem tudom.

Olyan régen jártam arra, hogy már azt sem tudom, hogy megvannak-e még azok az erdők és legelők:-(

Előzmény: Törölt nick (241)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.30 0 0 241

A galgamácsai Csúzi-rét tkp. már az Ecskendi-erdőhöz tartozik.

Van ott egy nagyon szép, nagy rét, körülötte erdőség, a réten található egy hatalmas méretű, rendkívül öreg tölgyfa.

Van egy nagy méretű, fedett esőbeálló, benne asztalokkal és padokkal. Tűzrakási, bográcsozási lehetőség szintén.

 

A gödöllői erdészet előzetes engedélyével bármikor látogatható. A galgamácsai erdészet csak kirendeltség, ezért kell Gödöllőt felhívni.

Általában nem szoktak akadékoskodni, kivéve, ha vadásztatás van.

Még a sátorozást is meg szokták engedni.

 

A galgamácsai vasútállomásról gyalog vagy kerékpárral is megközelíthető. Galgamácsa Galgagyörk felé eső végén jobbra kell fordulni, a valamikori autósmozi mellett. Az az aszfaltos út fölvisz egészen az erdészetig (jobbra lesz egy leágazás ha egyenesen megyünk tovább, az a lovardához visz), az erdészet mellett el, onnan már földút visz tovább, de kerékpárral is járható.

Az erdészház fölött kb. fél kilométerre lehet.

 

Nagyon jó kis hely a kikapcsolódásra, érdemes baráti társasággal kimenni, tüzet rakni, bográcsozni.

 

Előzmény: Törölt nick (240)
Törölt nick Creative Commons License 2014.12.30 0 0 240

Bár nemrég mondta egy haverom, hogy a Rózsakútra vezető túristaösvényt újabb kerítéssel zárták le, így a Rózsakút csak kerülővel, a galgamácsai erdészet fölött lévő Csúzi-réten át közelíthető meg.

 

Teljesen abszurd és nonszensz dolgok ezek különben, hogy az erdőtulajdonosok és erdőkezelők (erdészetek) saját kényük-kedvük szerint lezárogatják a kijelölt turistautakat!!!

Előzmény: Törölt nick (239)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!