Keresés

Részletes keresés

G-Walk Creative Commons License 2017.05.15 0 0 283

Sziasztok túrázók.

Lehet érdekel valakit: www.g-walk.mindenkilapja.hu

Újonnan induló túrasorozat elsősorban a Börzsönyre és környékére koncentrálva.

maroba Creative Commons License 2016.12.14 0 0 282

Jól járható. Az erdő képe helyenként megváltozott, különösen a Rakottyás völgy felé. Keletkezett egy-két új kilátásos rész. Feljebb is van azért nyoma a jégkárnak.

Előzmény: swift85 (281)
swift85 Creative Commons License 2016.11.28 0 0 281

Sziasztok!

Meg tudná valaki nekem mondani, hogy a Nagy-mána-Királyháza útvonal mennyire járható jelenleg? 2 éve a jégkárok miatt képtelenség volt feljutni Királyházáról. 

Diósjenő-Kámor-Királyháza-Nagy-Mána-Csóványos útvonalon mennénk most a hétvégén.

Előre is köszi a válaszokat.

Előzmény: Ecskend-321 (280)
Ecskend-321 Creative Commons License 2016.10.04 0 0 280

Meg, csak kellőképpen kitartóan kell belegázolni a dzsindzsás közepébe. :-)

Előzmény: Kerületi Főerdőkerülő (267)
Ecskend-321 Creative Commons License 2016.10.04 0 0 279

"Még olyanról is hallottam, hogy a juhászok a kutyát uszították a túrázókra.

Egyszer terepbringával én is alig tudtam meglépni egy feldühödött kuvasz elől.

Szóval csak az túrázzon arra, aki szereti a kalandokat meg az adrenalint:-)

Egyébként ki lehet kerülni a juhászatot észak felől, a dombtetőn át, kis kerülő.

Annak idején ritka bunkó társaság volt ott kinn juhásznak, hogy most mi a helyzet, nem tudom."

Neken nem kell bemutatnod azt a veretes társaságot, egyszer egy koszos kis, feldühödött pulitól én is csak úgy tudtam magam megvédeni, hogy "véletlenül" épp a kezem ügyében volt egy jó kis, másfél méteres husáng.

Az eb csak ugatott dühödten, de azért nem mert a husáng "lőtávolába" jönni.

Aztán jött egy juhásznak kinéző ember, kivörösödött arccal, dülöngélő léptekkel - már egyáltalán nem volt szomjas : -) - és szép, ékes magyar beszéddel elhajtott " melegebb éghajlatra".

Jobbnak láttam nem vitatkozni vele, mert a Gömör vármegyei "nappal juhász, éjjel betyár" típusú emberekről már sok történetet hallottam, így visszavonulót fújtam és eloldalogtam Aszód városa felé.

Vissza a civilizációba. :-)

Előzmény: Kerületi Főerdőkerülő (242)
Ecskend-321 Creative Commons License 2016.10.04 0 0 278

További lehetséges vártúrák a térségben:

Csővár vára, Drégely vára, Nógrád vára, Hollókő vára, Salgóvár.

Ezekről már volt szó?

Ecskend-321 Creative Commons License 2016.10.03 0 0 277

Egy nagyon jó kis vártúra a Cserhát közepén, a Szandai-hegységben:

http://www.agt.bme.hu/balassi/Szanda_vara.html

topoly Creative Commons License 2016.07.08 0 0 276

Ha még nem késő, akkor a börzsönyi falvak szállásait kellene átnézned: kisebb kiadó házak mondjuk a falu szélén a szó közvetlen és életérzés értelmében is megadják az erdei szállás hangulatát. A "vendégházak"-ban csak a vendég tartózkodik, tehát magatok vagytok.

Előzmény: peter198 (274)
perempe Creative Commons License 2016.07.07 0 0 275

tegnap megcsináltam a Koppányt és a Gallát. a Nagy-Koppánytól délre van egy jó minőségű dózerút, két P jelzés vezet északra. (a régi, áthúzott van nyugatabbra, az újról lehet rámenni a hegyre K+ jelzésen.) az új horribilis állapotú, dzsuvás.

a K jelzésnek is van nehezen járható benőtt része, de utána is célszerű a régi K jelzésen maradni (szerintem).

a Gallára vezető ösvény nagyon meredek, eső után ellenségemnek se ajánlanám.

peter198 Creative Commons License 2016.05.24 0 0 274

Sziasztok! Börzsönyben keresnék csendes, lehetőleg erdei szállást négytagú családnak (2 felnőtt, 5+7 éves gyerekek). Nézegettem a kulcsosházakat, de mindenhol az van, hogy betehetnek a szobába idegeneket is és ezt a család nemigen díjazná. Tudtok ajánlani olyan helyet ahol egész házat vagy apartman jellegű házrészt is lehet bérelni?

Törölt nick Creative Commons License 2016.05.19 -1 0 273

A tulaj újjá szeretné építeni, remélhetőleg sikerül neki:

HÍRHATÁR ONLINE - Leégett a Börzsöny egyik kedvelt menedékháza – senki sem tud semmit

Előzmény: bsyl (272)
bsyl Creative Commons License 2016.05.18 0 0 272

A házban nem volt áram, ha nem misztikus öngyulladás, akkor valaki vagy nagyon béna volt vagy szándékos gyujtogatás. :(

Villámcsapás sem lehetett szerintem, egy elég szűk katlan legalján volt. Soxor bivakoltunk, táboroztunk ott.

Előzmény: Kaspar Herrenberger (269)
bsyl Creative Commons License 2016.05.18 0 0 271

Atyaég B+, egy hete voltam ott, a kedvenc helyem. Mindjárt sírok.

Előzmény: Belsun (268)
Jámbor Creative Commons License 2016.05.17 0 0 270

A Fagyos-kútnál (Börzsöny).

Előzmény: Kaspar Herrenberger (269)
Kaspar Herrenberger Creative Commons License 2016.05.17 0 0 269

Ez helyileg hol volt?

Azt lehet tudni, hogy mi történt? Gyújtogatás?

Előzmény: Belsun (268)
Belsun Creative Commons License 2016.05.17 0 0 268

Akárcsak korábban a Bőrös, sajnos pénteken a Vasedény is leégett.

Kerületi Főerdőkerülő Creative Commons License 2015.06.16 0 0 267

A Galga tulajdonképpeni  forrását sikerült már megtalálni valakinek?

Én egyszer Becskén kérdeztem idős, helybeli parasztembert, de ő is csak befelé mutatott egy nagy dzsindzsás közepe felé, hogy valahol ott van.:-(

Valaki járt már ott pontosan, pont a forrásnál?

Előzmény: atidas (263)
k.dani96 Creative Commons License 2015.05.17 -1 0 266

Ez kicsit OFF, de túra: Kirándulások 5. része! Visegrádi-hegység: Pap-rét, Urak-asztala, Borjú-fő

k.dani96 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 265

A Kirándulások sorozat 4. része verőcei utakon és a Gyadai tanösvényen!

Kerületi Főerdőkerülő Creative Commons License 2015.03.13 0 0 264

Szia Atidas!

Sajnos nem tudom, hogy kinek a tulajdonában van.

Annyira fönt északon nem vagyok ismerős:-)

Előzmény: atidas (263)
atidas Creative Commons License 2015.03.01 0 0 263

Tőled kérdezem, hátha tudod, hogy a Galga patak forrásvidékénél (kb a Becskei alagútnál) van egy erdészház féle.
Az kinek/kiknek a tulajdonában van?

Csak azért érdekel, mert jó lenne kulcsosháznak megszerezni/bérelni. :)

Előzmény: Kerületi Főerdőkerülő (262)
Kerületi Főerdőkerülő Creative Commons License 2015.02.26 0 0 262

Galgagyörktől Turáig nagyjából a Galga folyó völgye a határvonal a Gödöllői-dombság és a Cserhát között.

Van olyan tájegység is, hogy Hatvani-öblözet.

Ez az Alföldnek egy északi nyúlványa, mondhatni öble, amely benyúlik a Cserhátalja és a Mátraalja közé.

Magán Hatvanon kívül Kerekharaszt és Heréd határa tartozik ide, meg részben Nagykökényesé és Ecsédé.

De ez már csak tudálékos okoskodás a részemről:-)

Előzmény: atidas (259)
Kerületi Főerdőkerülő Creative Commons License 2015.02.26 0 0 261

Szia Atidas!

Nem semmi táborozás volt :-)

Majd én is leírok néhány ilyen élményt, bár azok inkább a Mátra, Bükk és Zempléni-hegység területéhez kötődnek...

Előzmény: atidas (260)
atidas Creative Commons License 2015.02.20 0 0 260

Életem első erdei sátrazása a Karancshoz kötődik.
Már igencsak esteledett, mikor neki indultunk a Somoskőújfalu-i vasútállomástól a hegynek a évekkel azelőtt megismert ösvényen én és három túratársam. Hiba volt. Azóta a túraútvonalat áthelyezték onnan egy kocsiútra, amit csak másnap fedeztünk fel.
Felkínlódtuk magunkat a határsávig a tüskés-vizes bokrokon keresztül. (Akkoriban délutánonként voltak zivatarok, mivel nyár volt.) Sötétben botorkálva mentünk a Karancs csúcs felé. Kb este fél 10-tíz körül fel is értünk a kilátóhoz.
Sátrat állítottunk és elkezdtünk készülődni a szalonnasütéshez.
Szerencsére a kilátó alatt volt pár száraz ág ami nélkül igencsak nehéz lett volna tüzet csiholni. De sikerült és jót falatoztunk a sült szalonnából és kenyérből. Kb éjfél körül elmentünk aludni.
Számomra reggel fél hétkor volt az ébresztő, mert ismétlődő dörgésre ébredtem. Aggódásomat csillapítani szándékozva kimásztam a sátorból és felmentem a kilátóba, hogy tájékozódjak egy esetleges zivatar érkezése felől.

Fent kissé fújt a szél és gyönyörű volt a reggeli panoráma, ahogy ébred Salgótarján, Somoskőújfalu, Karancskeszi és a többi település. A dörgés hangja a Börzsöny felől volt hallható, így nem kellett számítani meglepetésre.
Lemásztam a kilátóból és elsétáltam a határig, ami kb 50 méterre van. Közben fotóztam is.

A srácok (túratársaim) is felébredtek már ekkor. Megreggeliztünk, összeszedelőzködtünk és a jobb úton leereszkedtünk Somoskőújfalu állomásra. Itt sajnos az egyik túratársunk elhagyott minket, mert rosszul lett. Így Ő vonatra ült és haza utazott.

Mi hárman tovább mentünk a terv szerint a Somoskő-i várba, ahonnan a szlovák tanösvényen ereszkedtünk le Sátorosbánya faluba. Mire odaértünk, megérkezett a menetrend szerinti délutáni zápor. A buszmegállóban vártuk az égi áldás megszűnését, de egy busz hamarabb jött, mint hogy az eső elállt volna.
Nem volt nálunk euró, de rendes volt a sofőr és elvitt minket a határig, ahonnan már derült időben baktattunk fel a Somoskőújfalu vasútállomására, hogy hazajussunk a kalandos túra után. :)

Előzmény: Kerületi Főerdőkerülő (258)
atidas Creative Commons License 2015.02.20 0 0 259

Akkor megnyugodtam.
Ezek szerint Aszód inkább tartozik a Cserháthoz (Cserhátalja), mint a Gödöllői dombsághoz. :-))

Előzmény: Kerületi Főerdőkerülő (257)
Kerületi Főerdőkerülő Creative Commons License 2015.01.30 0 0 258

A Karancshoz hozzátartozik még a Karancsalja, a Cserhátalja nyugati kistája pedig a Szóri-erdő.

Előzmény: Kerületi Főerdőkerülő (257)
Kerületi Főerdőkerülő Creative Commons License 2015.01.29 0 0 257

Az Ipolyerdő honlapján egy nagyon jó leírás található a Cserhát-vidékről, többek között a térségnek kistájakra való felosztásáról is.

Nagyjából az alábbi kistájakra osztható:

Nyugati- vagy Alacsony-Cserhát, azon belül Naszály, Romhány-Csővári rögvidék.

Középső-Cserhát, azon belül főként a Szanda-csoport és környéke

Keleti- vagy Magas-Cserhát

Déli-Cserhát vagy Cserhátalja, azon belül Ecskend és Aszód-Sziráki-dombvidék.

Galgamente

Északi- vagy Kopasz-Cserhát, azon belül Szécsényi-dombvidék

Ipolymente

Karancs

Nógrádi-medence

nagyjából, remélem, hogy nem hagytam ki semmit.

Előzmény: Kerületi Főerdőkerülő (195)
Kerületi Főerdőkerülő Creative Commons License 2015.01.28 0 0 256

Igen, tudtam.

Előzmény: atidas (255)
atidas Creative Commons License 2015.01.27 0 0 255

Onnan Kartal felé haladva még itt-ott felfedezhetőek az egykori kisvasút nyomai. Pontosabban nyomvonala.

Sajnos eddig semmilyen fotóra sem sikerült bukkannom erről a kisvasútról. Csupán annyit tudok, hogy merre ment és melyik C50-esek szolgáltak ott.

Ugye tudtad, hogy a "Hosszúvölgy" valamikor katonai lőtér/gyakorlótér volt?

Előzmény: Kerületi Főerdőkerülő (254)
Kerületi Főerdőkerülő Creative Commons License 2015.01.26 0 0 254

Köszi.

Bár elég szűkszavú a belinkelt oldal, de annyi azért megállapítható belőle, hogy ez a Magyalos-puszta vagy Püspök-Magyalos aféle majorság volt, ahol püspöki rezidencia (udvarház) is állt, meg iskola és kápolna.

Érdekes, hogy csak a 70-es években számolták fel, sok ilyen jellegű majorságot már az 1950-es években megsemmisítettek, mint feudális csökevényt:-(

Ettől függetlenül tavasszal vagy nyáron mindenképpen elmegyek oda.

Előzmény: atidas (253)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!