Keresés

Részletes keresés

homerx Creative Commons License 2023.11.20 0 0 360

na, holnaptol nem koszonok neked. belsoseget qtyanak? maaaagit! :)

Előzmény: zsandár (359)
zsandár Creative Commons License 2023.11.20 0 0 359

Egy birka kb 50 százalékos kihozatalt ér el csontos húsban.Elég sok a veszteség. mivel egész nap eszik, a bendője mindig tele van.A bunda sem könnyű , ennek a feje is volt vagy 5 kiló, belsőségek, vér . stb. Régebben belefőztük a belsőségeket is de most felkockáztam , felforraltam és kizacskóztam a kutyáknak. 

zsandár Creative Commons License 2023.11.20 0 1 358

A feleségemnek volt az 50. születésnapja, szűk családi körben ünnepeltük . 23 an voltunk. De így is bőven elég volt a fél birka és a  másik fél  hátsó  combból vágtunk még bele egy kb 2 kiló színhúst. A többit 4 adagra szedve lefagyasztottam fele csontos-fele színhús arányban.Azt majd később főzöm meg.  A pörkölt ebédre volt, előtte étvágyhozónak savanyú zöldbableves, különféle pálinkák, sajtos-köményes rúd. Volt aki még vacsorára is evett, plusz még bőven maradt lefagyasztani való kész pörkölt is.Azért a fél birka meg a fej éppen belefért a 30 literes bográcsba. Köretnek sós vízben főtt krumpli illik hozzá melegen fogyasztva, a krumplihoz lehet tenni egy kis köményt és babérlevelet is, de ez most csak natúr volt.A kenyér mint köret, csak a másnap , másnaposan fogyasztott , kihűlt birkafejhez , agyhoz illik. Erős csöves paprika, , jéghideg gyógysör, vagy fröccs kísérővel.

Előzmény: öreg_néne_b (354)
homerx Creative Commons License 2023.11.20 0 0 357

ha birkat fozok, en sem eszek hozza koretet. viszont a kornyezetemben masoknak kell. na, ekkor jon a komenyes krumpli.

Előzmény: Popenka (356)
Popenka Creative Commons License 2023.11.20 0 0 356

Én, bevallom, itt olvastam először a köményes krumpliról. Ha megkínálnának vele, valószínűleg Debrecenig szaladnék ijedtemben.

A terítéken lévő birkához csak friss fehér kovászos kenyeret ennék, nem kell ehhez más.

Előzmény: Boarhunter (344)
Popenka Creative Commons License 2023.11.20 0 0 355

Maximális tisztelet. Szívesen kóstolnám, ha lehetne.

Előzmény: zsandár (349)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.11.20 0 0 354

Jól hangzik. De mit lehet csinálni ennyi birkapörkölttel? :o

Előzmény: zsandár (349)
zsandár Creative Commons License 2023.11.20 0 0 353

Technikai információ: általában nem szoktam ilyen nagy birkát vágni, inkább 50 kiló körülit.Igaz,hogy egy vödör faggyút le kellett szedni,viszont hús arányai jobbak, és a csont is ugyanannyi szinte. Természetesen annyi faggyút azért hagytam rajta,hogy a kellő birkaíz megmaradjon. köretnek természetesen főtt krumpli, ecetes alma paprika.A fej és a láb perzselése az Túrkeve,Kisuj, Karcag hagyománya, mezőtúrikent nálunk nyuzva került a fej a bográcsba. A kevi és kisuji eltérések meg tolerálhatóak, de a karcagi már nem ,ahol , lábasban főzik, fakanállal törik, borzalmas:-) bogrács,sergetés, fatüzelés.

Boarhunter Creative Commons License 2023.11.20 0 0 352

Király!

Előzmény: zsandár (349)
zsandár Creative Commons License 2023.11.20 0 0 351

Majd töltök fel párat

Előzmény: homerx (350)
homerx Creative Commons License 2023.11.20 0 0 350

oo, ez jol hangzik kollega! fotok nem keszultek?

Előzmény: zsandár (349)
zsandár Creative Commons License 2023.11.20 0 0 349

Hétvégén hagyományos birkapörkölt főzés volt, íme a részletes történet. Élő birkát vettem, egy 7 éves , 78 kilós jerkét, mely az idők során kiöregedett a tenyésztésből. Ölés, majd nyúzás után hagytuk kihűlni, jöhetett az aprítás. Úgy, mint 1982 -ben, semmi túlragozás. Azaz nem volt a félbevágott birka lefagyasztva és ezután szalagfűrésszel apró darabokra vágva. Kézi fűrésszel vágtam a gerincvelő mentén ketté, lábak, lapockák kicsontozva, a csöves csontok baltával, a keletkező szilánkok természetesen kiszedve, oldalas  gerincről ágvágóval levágva,  félbevágott gerinc , nyak , oldalas baltázva. A gerincről a hátszín, bélszín levágva, de úgy hogy a csonton is maradjon azért. A fejet es a lábakat megperzseltem, a fejről fülek, orrésze, nyelv kivágva(letapadhat a bobrács aljára) .Fej kettévágva , befűszerezve az agy , dróttal összekötve. Először kenderkötéllel akartam kötni, de már az sem a régi, teljesen újat vettem, de elég erős szaga volt, szerintem impregnálva van valamivel, Szóval maradt a drót. A régi bográcsnak az alja már a sok főzéstől teljesen elkopott ,úgyhogy vettem egy 30 literes vastagfalú inox bográcsot, ami nem okozott csalódást, 3,5 kiló elég masszív , nem libeg lobog, mint a 0,6 mm falvastagságúak. Ez 1mm. 

Hagyma , fokhagyma előző nap felvágva, disznózsíron megsütve. Ez ment a bogrács aljára, majd csontos részek, perzselt, tisztított láb, húsos rész, nyersen megszórva durva asztali sóval. Sárgabarack és alma fával rakott tűzön pörkölés, majd utána pirospaprika, bors, főzés közben sózás. 2-3 cseresznyepaprika, valamint cseresznye és csöves erőspapprikából  még főztem egy külön lábasban extra csípős levet is. 

Boarhunter Creative Commons License 2023.11.08 0 0 348

A bénáknak...

A zöldborsólevesbe grízgsluska kell.

A paprikáscsirke viszont csak nokedlivel értelmezhető.

Mint köztudott.  :-)

Előzmény: homerx (347)
homerx Creative Commons License 2023.11.08 0 0 347

a nokedli az a zoldborsolevesbe valo :)

Előzmény: Boarhunter (346)
Boarhunter Creative Commons License 2023.11.08 0 0 346

Köménytelen krumplit, nokedlit. Vadhúshoz dödöllét, bár az inkább Zalára jellemző, mint Somogyra.

Előzmény: homerx (345)
homerx Creative Commons License 2023.11.08 0 0 345

eeeej, pedig de finom! tifeletek mit esznek a husokhoz? el sem tudnam kepzelni a kemenyebb husokat mas korettel.

Előzmény: Boarhunter (344)
Boarhunter Creative Commons License 2023.11.08 0 0 344

Ezt a békési köményes krumplit valahogy nem tudom megszeretni. Régen  se voltam oda a köményért de számolatlan dózis "székely köményes" amit melegen kínáltak és nem lehetett visszautasítani(nekik is volt bicskájuk) igencsak megutáltatta velem. Mostanában már kezdem tolerálni de a köményes krumpli még a negyerebe kategória.

Előzmény: homerx (343)
homerx Creative Commons License 2023.11.08 0 0 343

a gombas topikban feljottek a birkak ezert kerestem ra. egyetertek az elottem szoloval. mifelenk komenymagos krumplival talaljak. ennek is most egyet, nem tudom, van-e a fagyoban valami maradek.

Előzmény: zsandár (341)
zsandár Creative Commons License 2022.12.06 0 0 341

A karcagi fideszbirkák vezér ürüje  Fazekas nagymegtekintő Sándor rátelepedett a birkapörköltre is, ennek köszönhetően lett hungarikum...Megnéztem a videót , kezdjük ott , hogy ez nem pörkölt , mert alig pörkölte meg a húst és már önti is fel vízzel, és a vízbe teszi a paprikát,majd még hagymakarikákkal is szerencsétlenkedik, arról már nem is beszélve, hogy lábasban főzi, agyontöri a húst a fakanállal, a fejet meg a tetejére teszi.Ez maximum birkapaprikás.

 

Ezzel szemben az igazi birkapörkölt lényege a következő. Eleve bográcsban fő. Első mozzanat a kockázott hagyma megsütése disznózsíron, szemes köménnyel együtt. A bogrács aljába megy a kettéfűrészelt, majd utána kendermadzaggal  összekötözött fej. Az agyat só, pirospaprika,bors fűszerezi. Erre mennek a csontosabb húsok, majd a kockázott hús. Régebben mi is megfőztük a belsőségeket ma már nem, de ha valaki ragaszkodik hozzá, a szívet bele lehet tenni a húsokkal, a lágyabb belsőségeket elég fél-háromnegyed főzéskor. A bográcsba kerülés előtt a húsok besózásra kerülnek asztali durva sóval. Azért kell ez a sorrend, mert a fej és a csontosabb részek a sütés során a sergetéskor folyamatosan dörzsölik a bogrács alját, meggátolván a letapadást. Ekkor jön a legfontosabb mozzanat , maga a pörkölés, tüzet széthúzni a bogrács alatt és folyamatos sergetéssel megsütni a húst, ez egy egész birka esetén akár másfél óráig is eltarthat. Ekkora a hús barnára sül és levet ereszt ami szinte ellepi, a zsír és a húsból kiolvadt faggyú / keveset hagyni kell a húson, de ha 45 kiló körüli jerkét főzünk , az pont kellő mennyiségű faggyút tartalmaz, 90 kilós elhízott kosról akár 2 diszperzites vödör faggyút is le kell szedni/ szépen feljön a tetejére, ebbe a zsíros lébe szórom az őrölt pirospaprikát , mert zsírban adja ki a színét. Itt vigyázni kell mert a paprika gyorsan besűríti a bogrács tartalmát. Mikor szép színt eresztett, mehet rá a víz, ami éppen ellepi, bors, csöves erőspaprika, zúzott  fokhagyma. Innen főzés  , folyamatos  víz adagolással. A birkapörkölt kizárólagos körete a főtt krumpli.

 

A következő dolgok tájidegenek,  éppen ezért használatuk szigorúan tilos: fakanál,lábas, paradicsom,piros arany , erős pista, zöldfűszerek, stb

Előzmény: Boarhunter (338)
homerx Creative Commons License 2022.11.23 0 1 340

de birtkak az emberek! azt hiszik, hogy a sult galamb az csak ugy a szajukba repul. a legutobb amikor a hugomeknal vagtuk a birkat, akkor az bekesen leult es szo nelkul hagyta, hogy elvagjuk a torkat (birkaturelem). a tobbi tarsa meg odagyult, es kozelrol bamultak mint borju az ujkapura. igy lesz bizony a csirkelemllféle, comb, karaj, ponyt karacsonyra, virsli, parizer, husleves.

homerx Creative Commons License 2022.10.23 0 1 339

most ertunk haza a szokasos alfoldi temetojaratrol. hugomeknal toltottuk a tegnap keso delutant ma reggelig. amig vidaman pajinkazgattunk, megsult a baranynyak es borda. azert van meg utanpotlas.

 

Boarhunter Creative Commons License 2022.02.02 0 0 338

Zsandár, ha jársz még erre, ehhez mit szólsz?

https://youtu.be/tiX_fKodYjo

homerx Creative Commons License 2021.10.30 0 0 337

sajnalattam kell kozolnom, hogy egyeb elfoglaltsagok miatt az artatlan baranyok tovabb legeleszhetnek. hm.... na, ezt azert meg egyeztetnem kell...

Előzmény: homerx (336)
homerx Creative Commons License 2021.10.29 0 0 336

ezek kozul az egyik mar erezheti a vesztet

 

homerx Creative Commons License 2021.08.21 0 0 335

eleg meltatlanul sulyed a topik. tegnap egy szep kis barany lenyegult at.

 

homerx Creative Commons License 2020.11.07 0 0 334

kaptam meg szeptember elejetajt egy szep kis adag konyhakesz kecsket. talaltam meg hozza ket nagy, husos marhacsontot, gondoltam, osszeparositom oket. nem lett rossz.

 

homerx Creative Commons License 2019.04.22 0 0 333

nekem most csak ettermi barany jutott.

 

homerx Creative Commons License 2019.04.20 0 0 332

szegeny gida! lennek most nalatok locsololegeny :) sajna nem hoztak idoben a baranyom. szet kell neznem a fagyoban, mi akad a horogra.

Előzmény: öreg_néne_b (331)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.04.20 0 0 331

Báránycomb és gidalapocka kemencében.
A húsokat sóval, borssal, friss kakukkfűvel és zsályalevéllel fűszereztem, a báránycombot betekertem a saját hálójába. Állni hagytam, hogy a fűszerek jól átjárják, másnap öntöttem alá egy kevés száraz fehérbort és lefedve tettem be a kemencébe. Végén kb. tizenöt percre levettem róla a fedőt.

homerx Creative Commons License 2019.02.17 0 0 330

megpattant a birka. 7 honapos postbarany allagu volt. vigadtunk is :)

 

 

 

hogy csillapitsuk ehsegunket, reggel a piacon hurkat falatoztunk, napkozben pedig hazi finomsagokat: fustolt sajt, angolszalonna, fustolt karaj. ezeket nem kellett vekonyra szelni, omlos volt.

 

Előzmény: homerx (329)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!