Keresés

Részletes keresés

vlacko Creative Commons License 2020.03.05 0 0 72

A neten található leírások szerint a szelídgesztenyét lehet tölgyre oltani. Van valakinek tapasztalata ebben?

Én meg fogok próbálkozni vele, mert a nálunk levő talajon saját gyökerén sajnos nem él meg.

vlacko Creative Commons License 2016.11.07 0 0 71

igen, két különböző fajta.

A Marasol az egyik legjobb porzója a Betizacnak, meg más gesztenyéknek is.

Mindazonáltal szomszédunk Betizac csemetéje minden évben terem pár szemet, pedig az én marasolom még nem igazán tudja ellátni férfiúi kötelességét, mert mindössze egy éves.

Előzmény: diospyros (70)
diospyros Creative Commons License 2016.11.07 0 0 70

üdv, most olvasom: nem önporzó.

oké, ezt tudom.

kettőt (Bouche de B.-ot) ültettem.

 

VAGY két külön fajta kellett volna?

 

(pl. Nagymarosi és B de B.)?

Előzmény: vlacko (69)
vlacko Creative Commons License 2016.01.24 0 0 69

Jó az. Inkább azon aggódj, hogy nem önporzó.

Előzmény: diospyros (68)
diospyros Creative Commons License 2015.11.06 0 0 68

akkor ne ültessek bouche de betizac-ot, mert az nem olyan finom?

túl szép lenne, hogy óriás szemű és egyben kiváló ízű is?

Előzmény: vlacko (64)
diospyros Creative Commons License 2015.11.06 0 0 67

ma vettem fél kiló gesztenyét az Inters...-ban. 1400 ft volt kilaja... :(

viszont akkora szemű, mintha vadgesztenye lenne!

Bouch de betizac lehet?

viszont olyan az íze, mint a krumplinak.

legalábbis főzve. sütni kellett volna, de nem álltunk neki.

úgy biztos/talán zamatosabb, és mivel nagy, nem aszik össze.

Előzmény: _attis (56)
diospyros Creative Commons License 2015.11.06 0 0 66

lehet venni. viszont olyan tömeg van, hogy az nem nagy élmény.

Előzmény: ibgili (62)
baffia Creative Commons License 2015.10.23 0 0 65

Atti!
Én is írtam mailt, kellene nekem 2 db csemete!
Köszi!
Baffia

Előzmény: _attis (60)
vlacko Creative Commons License 2015.10.21 0 0 64

Az Iharosberényi nagyon finom fajta, van az ízében valami nehezen megfogalmazható plusz a többihez képest.

Előzmény: _attis (63)
_attis Creative Commons License 2015.10.06 0 0 63

Szoktak árulni. Múlt hétvégén Iharosberényben is lehetett venni.

Előzmény: ibgili (62)
ibgili Creative Commons License 2015.10.06 0 0 62

Sziasztok!

 

A velemi/ágfalvi gesztenye fesztiválról van esetleg valakinek személyes élménye?

Arra lennék kíváncsi, hogy ezeken a rendezvényeken van-e lehetőség termelőtől venni több kg-os mennyiséget.

 

 

successful77 Creative Commons License 2015.09.29 0 0 61
irtam mailt
_attis Creative Commons License 2015.09.29 0 0 60

Nem egyértelmű. 

Az olaszoknál ültetnek belőle tisztán is ültetvényeket, meg 20% porzóval is.

A 120 feletti 3500, alatta 2500.

Előzmény: successful77 (59)
successful77 Creative Commons License 2015.09.28 0 0 59
Dlusztus Miklós ezt irta nekem ma

Ez egy öntermékeny fajta, elég egyet ültetni belőle.
Üdvözlettel: D Miklós

most akkor mi van? )))

amugy mekkora meretet arulsz, engem erdekelne!!! pk mennyibe van? Köszönöm!!!
Előzmény: _attis (58)
_attis Creative Commons License 2015.09.28 0 0 58

Igen, mert cég vagyunk. :( 

Ha nincs 500 méteres körzetben másik, akkor jobb a kettő.

Előzmény: successful77 (57)
successful77 Creative Commons License 2015.09.28 0 0 57
plusz áfa? ))))
amigy gesztenyébol minimum kettő kell akkor tuti terem, vagy több?
_attis Creative Commons License 2015.09.26 0 0 56

Idén már kapható nálam a Bouche de Betizac hibrid-gesztenyeoltvány.

Nem támadja meg a kéregrák és a tintabetegség, és nem szereti a gesztenye gubacsdarázs sem.

Ára: 3500Ft +ÁFA = 4445Ft

diospyros Creative Commons License 2015.09.20 0 0 55

Velemi Gesztenyeünnep 2015. október 10 - 11. 9726 Velem

A Kőszegi- hegység legjellegzetesebb növénye a szelídgesztenye, a vonzó és értékes helyi termék. A Gesztenyeünnep 23. alkalommal a Velemi Továbbképzőház területén a Népi Kézműves Műhelyrendszer hangulatos épületei között és Velem községben megrendezésre kerülő 2 napos kulturális, gasztronómiai, hagyományőrző ünnep, amatőr művészeti csoportok bemutatóival, hagyományőrző programokkal, világzenei koncertekkel, vásári komédiákkal és mesejátékokkal.

Előzmény: FAPATA (10)
diospyros Creative Commons License 2015.09.19 0 0 54

igaz, tudom, 2 éves cikk, de csak mint érdekességet tettem fel: riszlisztből és krumpliból is "készül" "gesztenye". tehát a hamisítás része a lényeg, hogy létezik ilyen is...

érdekes lenne megkóstolni, milyen az íze, mennyire sikerült a "remekmű", illetve ha nem sikerült (remélhetőleg) megjegyezni az ízt, hogy fel lehessen ismerni majd a hamisítást.

Előzmény: Commodore Kaestner (53)
Commodore Kaestner Creative Commons License 2015.09.18 0 0 53

2 éves cikk...

Előzmény: diospyros (52)
diospyros Creative Commons License 2015.09.18 0 0 52

Ezeket a gesztenyepüréket ne vedd meg!

 

http://www.nlcafe.hu/gasztro/20131206/gesztenypure-hamisitas/

diospyros Creative Commons License 2015.09.18 0 0 51

A gesztenye persze drága. A gesztenyepüré meg agyoncukrozott.

 

Megoldás: HÁZNÁL nagy mennyiségben (így alkudhatsz is) venni: 100-120 Ft körül adják le kilóját a viszonteladóknak a gazdák. Egy kistermelő 50-200 kg-ot termel, 100 kilóval számolva az 10.000 Ft.:( Ha ráígérsz, a fair trade jegyében 14.000 Ft-ot szerintem neked is megér. Vagy vegyél 50 kilót, 180 forintos kilóáron, és az is csak 9.000 forint, de akkor egész évben van gesztenyéd. Felét főzd meg, pürésítsd egy pici fruktózzal, xilittel vagy jófajta édesítő keverékével, fagyaszd le. Másik felét tartsd szárazon, és 1 hónap alatt fogyaszd / ajándékozd-barterezd el. Vagy ha tartósítod (lásd lenn), akkor karácsonyig is eltarhatod. (erről ezen a fórumon írtak már.) És 100%-os gesztenyepüréd lesz...

 

A normális (70%-os) gesztenye is 450 Ft körül van és csak negyed kiló...

Igaz már feldolgozott, de 1.800 Ft lenne belőle 1 kiló..., 2.300 Ft körül pedig, ha 100%-os lenne...

Kell 1 kiló gesztenye 140 Ft-ért? (Persze mínusz a héj, a főzési energia, ami nagyban csinálva nem annyira sok) és az időd.

 

Cikk: gesztenye: szedni olcsó, venni drága

http://zaol.hu/gazdasag/gesztenye-szedni-olcso-venni-draga-1426470

diospyros Creative Commons License 2015.09.18 0 0 50

A gesztenyegyümölcs antioxidáns hatású, ”sejtvédő” E vitaminban. Ez a mennyiség a gesztenyét kiemeli ebből a szempontból a gyümölcsök csoportjából – ahová táplálkozástanilag sorolják.
A többi gyümölccsel összehasonlítva meglehetősen magas a gesztenyében a B1 vitamin (tiamin), a B2 vitamin (riboflavin), valamint a B6 vitamin (piridoxin), C vitamin  mennyisége is.

A gesztenye 100 grammonként 20 mg nátriumot, 553 mg káliumot, 94,6 mg kalciumot és 90 mg foszfort tartalmaz. Ezek az ásványianyag- értékek is a legtöbb gyümölcshöz képest kimagaslóak, ami csak részben tudható be a többi gyümölcsénél magasabb szárazanyagtartalomnak.

Zsiradékot a gesztenye és a gesztenyemassza, (püré csak nyomokban), koleszterint pedig egyáltalán nem tartalmaz, ellenben ún. élelmirost (nyersrost) hányada jelentős. Ezek a táplálékban lévő emészthetetlen poliszaharidok, melyek az emésztő enzimek hatásával szemben ellenállóak. A vastagbél baktériumai részlegesen bontják ugyan a rostokat, de ezek a poliszaharidok gyakorlatilag alig hasznosulnak. Élettani hatásuk szerteágazó, a vízben oldhatatlan (pl. cellulóz) összetevők többek között csökkentik az éhségérzetet, elősegítik a jó bélműködést. Magas szénhidráttartalmának köszönhetően étrendünkben helyettesíthetjük vele a gabona- és burgonyaféléket. A rostfogyasztás segít a túlzott inzulintermelés visszaszorításában, amely a szív- és érrendszeri betegségek egyik fő kockázati tényezője.
A fentiek alapján vitathatatlan, hogy az egészséges táplálékok között kell a gesztenyét emlegetnünk.

Akár háromnaponta kellene fogyasztanunk, nem csak ősszel, az utcai árusnál, sült gesztenye formájában… 

diospyros Creative Commons License 2015.09.18 0 0 49

kár, hogy nem él folyamatosan ez a fórum :(

hozzájárulok, és küldök egy érdekes tapasztalatot, vásárlói naplómból:

 

2015. szeptember eleje:

Interspar Fehérarany (prémim) gesztenyepüré 450 Ft helyett 199 Ft (ha kettőt veszel; de hát én húszat vettem volna…) 1 nap alatt elfogyott. Azt mondták, másnap megint hoznak, de hiába mentem reggel, még a táblát is levették… A prémium gesztenyepüré 70% feletti gesztenyetartalommal bír. Ha azt hiszed, hogy a mindennap megkapható 200 Ft-os változat esetén gesztenyét eszel, tévedsz: 30% gesztenyét tartalmaz csak, a többi krumpli. Ha figyelsz, a nevében is benne van: (S-Budget) gesztenyés desszert alap… A prémium változatot be lehetne illeszteni a mindennapi táplálkozásba, kiváló beltartalmi értékai miatt -ha nem lenne az összes márka agyoncukrozva…  Azt kevesen tudják, hogy még gyógyító hatása is van. Jó hatású a vérszegénység, kimerültség, legyengült állapot, étvágytalanság és visszértágulat kezelésére is.

Ugyanez a helyzet a nutellával és utánzataival is: 10% körüli a mogyorótartalom, pár százalék kakaó, a többi pálmazsír. Tehát ízesített pálmazsírt veszel, ami ráadásul fullon hízlal. Jobban jársz, ha ültetesz mogyoróbokrot (és gesztenyefát) a kertbe, dísznövényként is szép; mikor vágod ki a haszontalan tujáidat? Ha még fiatalok, kiáshatod és eladhatod őket…

 

_attis Creative Commons License 2014.11.03 0 0 48
zsorsz Creative Commons License 2014.01.13 0 0 47
Előzmény: In Lak'ech (45)
zsorsz Creative Commons License 2014.01.13 0 0 46
Előzmény: In Lak'ech (45)
In Lak'ech Creative Commons License 2012.11.14 0 0 45

Újra itt (volt) a szelídgesztenye szezon. Átolvasgattam a sok hozzászólást, amiből kiderül, hogy nektek is az a fő gondotok, amivel sokáig én küzdöttem: a gesztene tárolása és megpucolása.

Mivel 28 db. szelídgesztenye fa birtokosa vagyok, életbevágóan szükséges volt megtalálni ezekre a megoldást. Éveken át rémálom volt egy adag gesztenyepüré elkészítése a főtt gesztenye belső hártyájának eltávolítási nehézsége (lehetetlensége) miatt. No de én megosztom veletek a titkot.

A főtt gesztenyét késsel kettévágom, és egy 3-4 mm lyukméretű fémháló-szitán töröm át (ilyen szita alapból nem kapható. Olyat találtam, ami két rétegű hálóból készült, ám így túl sűrű. Így én az egyik réteget egyszerűen csípőfogoval eltávolítottam, így kapva meg a szimpla, megfelelő lyukméretet.) olymódon, hogy a gesztenyét a vágott felületével ráfektetem a szűrőre és egy mozdulattal a hüvelykujjammal rányomom a szitára. Így a gesztenyehús áttörik a szitán, a kemény héj és a barna, vékonyabb belső héj a szitán fennmarad. Ezzel hihetetlen gyorssá és egyszerűvé válik a feldolgozás. Idén. kb. 50 kg. (!!) gesztenyét dolgoztam fel bruttó két nap alatt. Máskor ez a munka a világegyetem eddigi korával összemérhető idő lett volna. :-) Az  így átpréselt gesztenyegranulátumot fagyasztom le. Egész évben, hetente kétszer legalább pürét eszünk.

Egyébként a gesztenye héjában is tökéletesen fagyasztható. Hátránya, hogy helyigényes, mivel a héjat is hűtjük, nem különben a férges, rossz példányokat is.

Remélem tudtam segíteni.

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.27 0 0 44
_attis Creative Commons License 2011.04.29 0 0 43

Információk a gesztenyéről:

langatti.hu

Leírás, termesztés, betakarítás, tárolás, felhasználás.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!