Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

odourizing Creative Commons License 2008.10.31 0 0 3947
Hiába a só, nem dobja szét rendesen a 2 anyagot. Lehet, hogy le**a*om a mosást, inkább várok az anyaggal addig, amíg le nem ülepszik az összes glicerin, azaz többször lefejtem és ha már nincs tovább glicerin kiválás, akkor mehet felesbe GO-val. Remélem, nem marja szét az üzemanyag rendszert.

"Valami nem stimmmmmm... ha tiszta a cucc, szét kell dobódnia."

Ez az, hogy nem biztos, hogy tiszta. Lehet, hogy nem teljesen ment végbe a reakció? Nem tudom, de szép híg és kicsit világosabb az anyag, ráadásul bőven van glicerin is mindig. De az is érdekes, hogy csak kicsiben megy végbe a reakció nekem is ,mint GPeternek. Múltkor 1 10 literes kannába tettem 3 liter olajat és az már nem ment át BD formátumba :-), nem volt glicerin, pedig a 3 liter sem egy hatalmas menyniség. :-) 1.5 literes PET palackban fél liter olaj, az megy. De így csak hobbivegyészkedésre jó az egész. :-) 2 hét alatt tudok csinálni vagy 3-4 litert. :D De mindegy, azért elvagyok vele. :D

Egyébként az az ismerősöd, aki rendelt nagyobb mennyiségű Amberlitet, nem rendel mostanában, vagy esetleg Purolite-ot. Mert átvennék néhány kg-ot. :-) Purolite-ot szerintem lehet rendelni anélkül is, hogy az vennél hozzá egy milliós BD kütyüt, mint pl. a Bioking-nél. De ha azt mondom, hogy kell 5 kg, akkor biztos nem fogják nagyon törni magukat, hogy küldjenek. :-) De ha vki rendel esetleg nagyobb mennyiségben, akkor talán szóba állnak az emberrel. Abból meg átvennék 5-10 kilót. Vagy többet, attól függ, hogy mennyibe jön ki 1 kg nagyobb tételben. Mert ugye a 12 dollár+postaköltség az kb. 4000 Ft/fél kg se. Az meg drága hobbi. De ha kilója megvan 1-2 ezer Ft-ból és sokáig használható az anyag, az már barátibb. :-)
Üdv!
Előzmény: Uldin (3945)
409 Creative Commons License 2008.10.30 0 0 3946

"kevésbé veszélyes a magas oktánszám és a nagy kompressziótűrés miatt."

Diesel motor esetében értelmetlen kompressziótűrésről beszélni!
Előzmény: odourizing (3942)
Uldin Creative Commons License 2008.10.29 0 0 3945

>De az bizony már nem akart elkülönülni és egy iszonyú fehér, sűrű szappanos >massza letta dologból amiből már 1 hete nem képes rendesen kiválsztódni a BD.

 

Sót bele.....

 

Valami nem stimmmmmm... ha tiszta a cucc, szét kell dobódnia.

 

Purolite PD206 és az Amberlit én is ezeket találtam. Sajnos mind a kettő cucc drága. Az Amberlitből van egy befőttesüvegnyi még. De nem adom, disznósajt.....;-)  A vegyszereket elajándékoztam, a gyógyszerészhallgatók laborkísérleteket csinálnak vele...

 

A regenerálásról nem tudok semmit. Megdagad a kis golyó és sötétedik, amikor elhasználódott. Ha víz éri tényleg kivilágosodik. Lehet utána szárítani kéne.

Előzmény: odourizing (3944)
odourizing Creative Commons License 2008.10.28 0 0 3944
Felráztam, kimosta, szétvált hamar a 2 anyag és az utolsó azaz ezesetben a 2. mosás tiszta vizes volt, ahogyan javasoltad. De az bizony már nem akart elkülönülni és egy iszonyú fehér, sűrű szappanos massza letta dologból amiből már 1 hete nem képes rendesen kiválsztódni a BD. Szóval eléga vizes mosásból, íszonyú macera. Inkább Amberlit kellene. Nem tud valaki szerezni. Egyébként felfedeztem egy másik szárazmosó anyagot (Purolite PD206), de marha drága és mire ideérne Amerikából még drágább lenne (12 dollár és még fél kg sincs). Itthon nem tudom, lehet-e kapni. Egyébként ezt az anyagot többször fel lehet használni, miután kimostuk vele a BD-t, ki lehet mosni a Purolite-ot és újra használható. Az Amberlit is ilyen, mármint kimosható? Asszem metanollal kell kimosni, de lehet, hogy a víz is jó.
Előzmény: Uldin (3930)
.psp Creative Commons License 2008.10.28 0 0 3943
köszi !
Előzmény: odourizing (3942)
odourizing Creative Commons License 2008.10.28 0 0 3942
A legjobb és legolcsóbb dermedésgátló sokak szerint benzin, lehetőleg minél kisebb oktánszámmal. Tehát a mosóbenzin a legjobb. De szerintem a bioetanol is nagyon jó szolgálatot tehet a téli hideg időkben. Az alkohol olvadáspntja igen alacsony (−114,3 °C )-, tehát ez alatt kezd fagyni és ha az már kint megfagy, akkok nem igen lesz szükségünk autóra :-), ráadásul még benzin is van benne ugyebár, ami szintén nemigen fagyogat :-) . De mivel többnyire alkoholból áll az E85, így kevésbé veszélyes a magas oktánszám és a nagy kompressziótűrés miatt.
Üdv!
Előzmény: .psp (3941)
.psp Creative Commons License 2008.10.27 0 0 3941
Miujság van urak ?

Valami gazdaságos dermedésgátló gázolajhoz? Mondjuk IPA az jó?
Uldin Creative Commons License 2008.10.19 0 0 3940
A dögzsír az olcsóbb, :-) de rossz a minősége és büdös is.
Előzmény: selgir (3933)
dos48 Creative Commons License 2008.10.19 0 0 3939

 

            Ebből viszontcsak kettő van.   Kézi váltású váltócsap, hatpontos, egyszerre kapcsol mindent.  Annak idején én ugyanazt

 

            a rendszert dolgoztam ki, mint a tiéd.  Csak nem fűtöttem, hanem 10% n-hexánnal higítottam. (Az volt ingyé'...)

 

 

     Saját konstrukció...már nyugdíjban van.    :))))

 

Előzmény: Yamaha20 (3935)
selgir Creative Commons License 2008.10.19 0 0 3938
vagyis:nem nagyon találkozok...
Előzmény: selgir (3937)
selgir Creative Commons License 2008.10.19 0 0 3937

én benne vagyok:)

 

elég sokat kocsikázok, de nagyon találkozok hasonló szaggal az úton, mint amilyet én is húzok...

Előzmény: Yamaha20 (3935)
.psp Creative Commons License 2008.10.17 0 0 3936
Én is, bár nyilvános fórumon ez OFF, illetve amig ilyen étolajárak vannak addig talán folösleges....
Előzmény: Yamaha20 (3935)
Yamaha20 Creative Commons License 2008.10.17 0 0 3935
Halló!
Kimondottan kéttankos üzemanyag - váltószelep.
Nem hiszem, hogy sok van nálunk belőle.
2 ráfolyó ága van, 2 visszafolyó és ezeket váltja egy gombnyomásra a szelep.
De már eladtam.
Nem tudom, hogy az itt jelenlévők közül ki merre lakik, egyszer össze kellene hozni egy VIP - Bio olajos találkát.
Kiváncsi lennék a többiek "átépítésére" is.
Üdv!
selgir Creative Commons License 2008.10.17 0 0 3934

ugyhogy off:

ha valakit érdekel békés megyei disznóság, csak irjon:))))))

 

zsír, kóbi, hurka, csülök...., stb

selgir Creative Commons License 2008.10.17 0 0 3933

nekem a hentes 400 ft körül hozza nettóban a konyhára...:) olcsó??? sztem nem:(

 

ha zsírom lenne disznóvágásból, azt inkább felhasználnám, vagy eldnám, és gázolajat vennék érte...

Előzmény: odourizing (3924)
.psp Creative Commons License 2008.10.15 0 0 3932
Csak érdekességként érdekelne hogy a váltószelep eredetileg mionek a váltószelepe volt?

Auto gázas (Lovato) is jó a bio hoz???
Előzmény: Yamaha20 (3862)
.psp Creative Commons License 2008.10.13 0 0 3931
Na ez már lassan kezd alkimia lenni:-))))))

Eccccer , ha véletlenül ha aranyat csinálnál szólj !-:)))))))))))



Lehet hogy majd az olvassuk hogy az üveg alján érdekes csillogó sárga fémet sikerült találni...................:-)))



Őszintén elismerésem a kitartásodért !


Előzmény: odourizing (3929)
Uldin Creative Commons License 2008.10.12 0 0 3930
Rázd meg, mintha a konnektorba nyúltál volna. Hátha úgy is elválik. Remélhetőleg a lúgot kimossa belőle.
Előzmény: odourizing (3929)
odourizing Creative Commons License 2008.10.12 0 0 3929
Kipróbáltam a meleg sósvizes mosást, és ez a mosóvíz pillanatokon belül elválasztódótt a BD-től teljesen és tiszta is maradt, tehát nem hinném, hogy kimosta az anyagot. Igaz nem kevertem vagy ráztam intenzíven, csak ide-oda döntögettem a palackot 1-2 percig, hogy átjárja a víz a BD-t. De így nem akart kimosódni. Azért nem merem nagyon intanzíven rázni a palackot, mert egyszer azt olvastam, hogy nem szabad nagyon intenzíven shakelni a cuccot. Ez a Dr. Peppernek elkeresztelt módszer. Szóval a kérdés az, hogy rázzam fel erőteljesen, hogy működjön? Gondolom a só azt a célt szolgálja, hogy a mosóvíz előbb leváljon és ne kelljen napokat várni.
Üdv!
Előzmény: Uldin (3917)
.psp Creative Commons License 2008.10.11 0 0 3928
Gratulálok! Végre összejött.

Most aztán nincs több kérdezősködés mars dógozni az olajjal! :-)))))))))))))))))))))
Előzmény: odourizing (3926)
GPter Creative Commons License 2008.10.11 0 0 3927

Örömmel olvastam, hogy sikerrel jártál!
Előzmény: odourizing (3926)
odourizing Creative Commons License 2008.10.09 0 0 3926
Szia!

Tökéletesen bevált a tőled kapott recept és kicsiben (0.5 liter olajjal) megy is rendesen a reakció, van glicerin is rendes mennyiségben. :-) (Úgyhogy köszönet érte neked is meg mindenkinek, aki segített a kidolgozásában.) Nagyban még nem próbáltam, 10-11 literrel. A minap megpróbáltam kevesebb lúggal és kevesebb alkoholáttal is, természetesen mindkettő kudarcba fulladt, de mint írtam, lehet, hogy mással volt a baj, mert ugyan rengeteg tényezőt kell figyelembe venni egy ilyen reakciónál. Gondolok itt a hőmérsékletre, meg egyebekre. Lehet, hogy az említett kísérleteknél magasabb volt a hőmérséklet, mint kellett volna. De ha minden tényező stimmel, akkor megy szépen a reakció.

"Egyébként pedig már úgyis közeleg a "szezonvég", nyugodtan tarts egy kis szünetet. Addig letisztulnak benned a BD körüli gondolatok."

Szezonvég? A BD 50%-ban keverve GO-val + 1 csipetnyi benzinnnel biztosan nem dermed be a tankba, ugyanis még az étolaj is teljesen jól bírja a hideget megfelelően hígítva. Ráadásul a télnek még az is az előnye, hogy kevesebben járnak lehúzott ablakkal, a szél is gyakrabban fúj, így kevésbé érezhető az égett sültkrumpli szag. :-)
Egyébként 2x izzítás + dúsító és indul a szekér étolajos mixxel is simán. :-)

Üdv!
Előzmény: GPter (3925)
GPter Creative Commons License 2008.10.08 0 0 3925
Sziasztok!

"Azt hiszem GPeter adta azt a receptet, melyben azt írja, hogy 10-11 liter olajhoz kell 3 liter alkoholát,"...

és azt is írtam, hogy abban a 3 Literben 50gramm a NaOH! Arra is figyeltél?
...és alsó fázis valahogy nem nagyon lesz,(ezt viszont nem írtam) de ne ess kétségbe. Valószínű, hogy nem is megy végbe az átésztereződés, vagy "hatalmas" találmányként szintén glicerinmentes BD-t kapsz. Csak az így benne maradó lúg miatt nem biztos, hogy jót tenne az üzemanyagellátó rendszeremben lévő tömítéseknek. Viszont a lúg kivarázslásához sincs semmi kedvem.
Viszont, ha kiszámolod, 1.8-1.9gramm/Liter lesz az üzemanyagodnak a NaOH tartalma, ha felesbe kevered gázolajjal, abban az esetben, ha semmi víztartalma nincs az általad használt étolajnak. (ideális eset)
A következő elméleti kérdés a szakavatott kollégák felé, hogy ez az 1.8-1.9 gramm/L NaOH tartalom mennyire tesz lúgossá egy folyadékot? Mondjuk pH értékben kifejezve.
Bár ez hülye kérdés, hiszen vízbe beoldva ezt a mennyiséget, akár már mérhetem is.

Egyébként pedig már úgyis közeleg a "szezonvég", nyugodtan tarts egy kis szünetet. Addig letisztulnak benned a BD körüli gondolatok.

Üdv.
Előzmény: odourizing (3922)
odourizing Creative Commons License 2008.10.08 0 0 3924
"Mondjuk azt nem bánnám, ha elég lenne 1 dl E85 alkoholát 1 liter olajhoz, mert az csökentené a költségeket hosszú távon. Kipróbálom 1 dl-el, hátha megy."

Ezt elírtam, az lenne jó ha elég lenne 1 dl E85 fél liter olajhoz, de kipróbáltam és sajnos így nem ment végbe a reakció, de lehet, hogy nem az alkoholát volt kevés, hanem valami másik tényező tette lehetetlenné a dolgot, habár nem tudom, mi lehetett, mert ugyanúgy csináltam mindent, ahogyan eddig is, persze lehet, hogy mégsem.

"Nem olcsó a kacsazsír."

Ezt tudom, de nem szeretem. :-) Viszont azt hiszem inkább sertészsírral próbálkozom majd, abból azért többet be lehet szerezni, de egyelőre marad az olaj project.

Előzmény: Uldin (3923)
Uldin Creative Commons License 2008.10.08 0 0 3923

Nem olcsó a kacsazsír. Nem kellett tisztítani, csak kapott melegen egy szűrést. Amikor bedermedt, a tetejét lekanalaztam, az alján volt egy kis szmötyis rész, azt hagytam.

 

Szereintem az étkezési zsírok tiszták, pár százalék lehet csak a szabadzsírsav tartalom.

Előzmény: odourizing (3922)
odourizing Creative Commons License 2008.10.07 0 0 3922
"A lúg szerintem rendben van mert az etanol rosszul oldja."

Az tény, hogy az etanol igen rosszul oldja a NaOH-ot, azt mondják az amerikai kollégák, hogy a KOH jobban oldódik etanolban, de nem tudom, hogy azt lehet-e kapni méregengedély nélkül. Tulajdonképpen NaOH-al is lemegy a reakció.

"Viszont sok az alkoholát. Fél liter olajhoz 1dl elég kéne legyen. Nem tudom, próbálgatni kell."

Azt hiszem GPeter adta azt a receptet, melyben azt írja, hogy 10-11 liter olajhoz kell 3 liter alkoholát, amit tőled tanult. Mondjuk azt nem bánnám, ha elég lenne 1 dl E85 alkoholát 1 liter olajhoz, mert az csökentené a költségeket hosszú távon. Kipróbálom 1 dl-el, hátha megy.

"de a szárnyasok zsírja az mégjobb, én pecsenyezsírt használtam a kísérletnél, az is jó volt."

Ezt a zsíros témát ki akarom próbálni, talán akad is némi kacsazsír a hűtőben, :-) de nem tudom, hogy azt hogyan kell előkészíteni. Abból hogyan távolíthatók el a szabad zsírsavak?
Előzmény: Uldin (3921)
Uldin Creative Commons License 2008.10.07 0 0 3921

Az étkezési disznózsírral nincs baj átészterezhető olyanná válik mint a víz, de a szárnyasok zsírja az mégjobb, én pecsenyezsírt használtam a kísérletnél, az is jó volt. Kicsivel (1-2 fokkal) alacsonyabb a dermedéspontja. Mondjuk mostanában éccaka hideg van bedermedne a cucc. A legnagyobb előnye, hogy alig van szaga égés közben.

 

 

A lúg szerintem rendben van mert az etanol rosszul oldja. Viszont sok az alkoholát. Fél liter olajhoz 1dl elég kéne legyen. Nem tudom, próbálgatni kell.

Előzmény: odourizing (3920)
odourizing Creative Commons License 2008.10.06 0 0 3920
Egyelőre még csak étolajjal próbálkoztam, de kíváncsi lennék, hogy mondjuk sertés vagy egyéb zsírt hogyan lehet átészterezni. Ott ugyebár a termikus savtalanítás mitsem ér, merthogy már szobahőmérséklet közelében is elég sűrű és sejtésem szerint 10-15 fok körül már dermed is az anyag. Azt hogyan kell savtalanítani?
Egyébként próbáltam a glicerines savtalanítást de nem hűtöttem le a cuccot, csak hagytam néhány napot állni. Természetesen így kudarcba fulladt a kísérlet, de majd kipróbálom megit hűtéssel egybekötve.
"Viszont a zsírsav tartalom garantáltan 1 %-alatt lesz, jó esetben tizedszázalék körül lesz. Utána már nem kell foglalkozni a + lúg mennyiséggel, mennie kell a reakciónak, ha hozzá adod a katalizátornak való lúgmennyiséget."
Fél liter olajhoz szoktam keverni 1,5 dl E85-öt 2,5-3 g NaOH-al, de általában nem oldódik fel az összes NaOH, viszont gondolom annyi oldódik bele az E85-be, amennyi képes feloldódni benne. Ez a lúg mennyiség sok?
Üdv!
Előzmény: Uldin (3919)
Uldin Creative Commons License 2008.10.06 0 0 3919

A hűtéses ülepítés után keverd össze az olajat a korábbi reakcióról megmaradt lúgos glicerinnel, utána megint hűtéses ülepítés jön. A keletkezett szappanpelyhek lassan ülepednek le. Viszont a zsírsav tartalom garantáltan 1 %-alatt lesz, jó esetben tizedszázalék körül lesz. Utána már nem kell foglalkozni a + lúg mennyiséggel, mennie kell a reakciónak, ha hozzá adod a katalizátornak való lúgmennyiséget.

 

>fagyasztásról beszélsz

 

A zsír esetében a hűtés az befagyással jár, 8 fokon dermed a libazsír-metiészter.

 

Kiolvasztáskor, amint 8 fok fölé melegszik a cucc a folyékony részt lefejtem a többi hulladék.

 

Jó esetben ilyenkor a magasabb olvadáspontú komponensek is kiválnak, mint a sztearinsav-metilészter, vagy az át nem észtereződött zsír. A fagyott trutyival megy a glicerin is alulra. Hidegszűrés után szép tiszta az anyag.

 

 

 

odourizing Creative Commons License 2008.10.06 0 0 3918
Szia!
Sejtettem, hogy sok a lúg, de kevesebbel meg nem igen akar végbemenni a reakció.
Rendben, akkor kipróbálom a sós megoldást, de egyébként a só nem oldódik bele a BD-be? Mert ugye a só sem vmi barátságos anyag ha csak azt nézzük, mit művel az autó alvázával télen ha nincs rendesen alvázvédőzve. Gondolom, hasonló károkat okoz az ü.a. rendszerben is ha bejut.

"Én nem mosogatnám, piszok macerás."

Ez így van. Szívem szerint én is kihagynám a mosást, de félek, hogy a lúgos BD legyilkolja az adagolót, porlasztócsúcsokat, egyebeket.

"igaz kapott kevés amberlitet mosás helyett és kicsit fagyasztottam is. "

Amberlit jó lenne, de szinte lehetetlen beszerezni. Ha lefagyasztom a cuccot, mi történik? Itt most tényleges fagyasztásról beszélsz, vagy az is csak hűtés alacsony hőmérsékletre, mint a savtalanításnál?

"Savtitrálás helyett, azt javasolom, takaritsd meg a kiindulási anyagot, utána bevált recept szerint menni fog a dolog."

Takarítom is mindig az anyagot rendesen a tanácsaid szerint és működik minden rendesen a termikus savtalanítás és hidegen szűrés után.

Üdv!
Előzmény: Uldin (3917)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!