Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

naox Creative Commons License 2008.09.05 0 0 3777
"veszek egy digitális PH mérőt és igyakszem a semlegeshez közeli kémhatást elérni vmiféle módon"
folosleges, a pHmero, ugyanis nem fogja a biodizel pHjat merni, az csak polaris kozegekben jelez ertelmes erteket (pl viz, alkohol). Csereben a biodizel (vagy a sima etolaj) nem oldja a NaOH-t, igy nem is lehet tul lugos. Hagyd a kesz termeket ulepedni, hogy a mikrocseppek is kivaljanak, megjobb, ha a kesztermeket egyszer megkeverteted vizzel, es azt elvalasztod, igy garantaltan lugmentes lesz a termek.
Előzmény: odourizing (3776)
odourizing Creative Commons License 2008.09.04 0 0 3776
Szia!
Nem tudom, hogy hány gramm NaOH-ot tettem az oldatba, de 1 literhez kb, 2 evőkanálnyit. Az már nem 1-2 gramm az biztos. :-) Elvileg 1 literhez 5 gramm kell ugye, merthogy 10 liter olajhoz 50 gramm lúgot írtál elő, de javíts ki ha tévedek, hülye vagyok matekból, ezért nem lettem vegyész. :D Azt szűrtem le a fórumon olvasott leírásokból, hogy inkább az alkohol -legyen az etil vagy metil- mennyiségét kell növelni, hiszen az hozza létre az észtert, a lúg csak vmi katalizátor féle segédeszköz, ami "utat nyit az alkoholnak" a reakcióban, nem? Végül is a glicerint lecseréljük etil vagy metil alkoholra. De lehet, hogy nem így van, ezt csak én gondolom, hogy valahogy így néz ki a dolog.
Már alig várom, hogy kipróbáljam a receptedet, betartva pontosan az utasításokat. :-)
Az alkatrész-cseréről annyit, hogy az nem túl gazdaságos, ha szétmaratom a cuccokat az adagolóban, mert akkor többe kerül a leves, mint a hús. Ugyanis én biztosan nem tudok megjavítani egy adagolót. :-) Úgyhogy ha sikerül az észterezés, akkor veszek egy digitális PH mérőt és igyakszem a semlegeshez közeli kémhatást elérni vmiféle módon. Csak sikerülne már BD-t csinálni zselé helyett! :-)
Üdv!
Előzmény: GPter (3775)
GPter Creative Commons License 2008.09.04 0 0 3775
Szia!

Inkább amiatt "zselésedik", ha kevesebb a lúg, mint ami szükséges. Ha túl sok, akkor pedig az üzemanyagellátó rendszer tömítései, gumi alkatrészei (adagolóban is!) fognak zselésedni idővel. De a jó hír az, hogy azok mind cserélhetők.:))

Üdv.
Előzmény: odourizing (3774)
odourizing Creative Commons License 2008.09.04 0 0 3774
Szia!
Küldtem egy részletesebb válasz mail-t, amiben többször is megköszöntem a segítséget és leírtam, hogy én hogyan próbálkoztam eddig az átészterezéssel, hátha kiderül, hogy hol rontottam el, de sajnos valamiért nem ment áta levél. :-( A legfőbb dolog talán az, hogy lehet, hogy túl sok lúgot raktam az E85-be, mert elromlotta mérlegem és csak saccolgatok, de inkább többet teszek bele, mint kevesebbet. :-)
Lehet, hogy a túl sok lúg miatt lesz zselé az olajamból?
Összefoglalva a levelet: köszönöm szépen a leírást és mielőbb nekiállok a keverés-kavarásnak.Ha sikerül valami használhatót előállítanom, beszámolok róla. Meg persze a szagáról is.
Mégegyszer köszönöm!
Üdv!
Előzmény: GPter (3773)
GPter Creative Commons License 2008.09.04 0 0 3773
Szia!

Mail ment.

Üdv.
Előzmény: odourizing (3768)
Kutyka Creative Commons License 2008.09.03 0 0 3772

Ó, nincs szerencsém... megint! :(

 

Túl messzi van.

 

 

 

Előzmény: Yamaha20 (3769)
.psp Creative Commons License 2008.09.02 0 0 3771
Várom.
Előzmény: Yamaha20 (3769)
odourizing Creative Commons License 2008.09.02 0 0 3770
Az a tankváltó szelep engem is érdekel. Mennyit kérsz érte?
U.i.: Dunaföldvár nekem nincs olyan messze.
Előzmény: Yamaha20 (3769)
Yamaha20 Creative Commons License 2008.09.02 0 0 3769
Étolaj -> TOlna megye, Dunaföldvár
A napokban átküldöm a tankváltószelepről a képet.
odourizing Creative Commons License 2008.09.01 0 0 3768
Szia!
Tudom, hogy ez egy rigen régi hozzászólás és nem is láttalak erre mostanában, de ha előkerülsz, szívesen venném ha részletesebben is leírnád az egész folyamatot, hogy hogyan csináltál E85-tel BD-t. Pl. keverted vagy ráztad és hogy mennyi ideig stb. Meg azt is szeretném tudni, hogy hogyan, milyen ketyerével desztillálod vissza a BD-ben maradt E85-öt. Mert ez nem hülyeség, hiszen így jelentős a megtakarítás.
De ha valaki más is tud pontos felvilágosítást adni a témáról GPeter-en kívül, akkor azt sem bánom.
Üdv!
Előzmény: GPter (3317)
.psp Creative Commons License 2008.08.31 0 0 3767
A mailod nem müködik, a tankváltó szelepek érdekesek lehetnek. Képet kérek.
Előzmény: Yamaha20 (3765)
Kutyka Creative Commons License 2008.08.31 0 0 3766
Enfem érdekelne az étolaj feltéve, ha nem kell nagyon messzire utazni érte. Melyik megyében vagy?
Előzmény: Yamaha20 (3765)
Yamaha20 Creative Commons License 2008.08.31 0 0 3765
Halló!
biodízelt sajna nem tudok szerezni jó árban.
Az étolajon kívül eladó még egy 0,5 bar- os AC pumpa, hőátadó egység szűrővel, valamint egy tankváltó szelep, kéttankos autóhoz.
Képet, árat üziben küldök...
odourizing Creative Commons License 2008.08.29 0 0 3764
"Munkaruházati boltban megrendelheted. A aktívszén szűrő helyett az AX jelű szűrőbetétet kell kérni hozzá."
O.K. Köszönöm!
Üdv!
Előzmény: Uldin (3763)
Uldin Creative Commons License 2008.08.28 0 0 3763

>Olyan AX-es védőmaszkot hol lehet beszerezni?

 

Munkaruházati boltban megrendelheted. A aktívszén szűrő helyett az AX jelű szűrőbetétet kell kérni hozzá.

Előzmény: odourizing (3761)
odourizing Creative Commons License 2008.08.28 0 0 3762
Feltöltöttem a zsírsavról szóló :-) képeket, de nem jelentek meg itt a fórumon. ???
Előzmény: Uldin (3755)
odourizing Creative Commons License 2008.08.28 0 0 3761
"Metanol esetén van mitől félned. Használj védőmaszkot AX jelű szűrőbetéttel."
Az biztos, hogy ésszel kell bánni az ilyen veszélyes anyagokkal. Mindenképpen vennék fel védőruhát, kesztyűt, szemüveget és szabad levegőn keverném be az alkoholoátot, nem szeretnék egy ilyen hülyeség miatt mérgezést szenvedni. Olyan AX-es védőmaszkot hol lehet beszerezni? Esetleg, a fényezők használnak ilyesmit? Mert akkor megkérdezek egy autófényezőt, hogy hol veszik a maszkot -amit persze ők mem használnak :-) -.
"Rálöttyen a bőrődre és elfelejted lemosni, mert a faszesz gyorsan elpárolog, utána csak akkor öblíted le amikor már fáj, hát barátom szépen lassan lesz a helyén egy vérző seb."
Ha mégis rálöttyenne a bőrömre, az biztos, hogy azonnal lemosnám, nem várnám meg a stigmákat. :D
De mivel nincs metanolom egyelőre, így "lúgstigmáim" sem lesznek. :-)
Előzmény: Uldin (3760)
Uldin Creative Commons License 2008.08.28 0 0 3760

 

Kicsit félnék a mérgező gőzöktől-gázoktól. :-)

Metanol esetén van mitől félned. Használj védőmaszkot AX jelű szűrőbetéttel.

 

Az E85+NaOH alkoholátot sikerült már ráeresztenem a kezemre, de attól nem lett fekélyes. :-)

 

Ha mondjuk literenként beoldasz a metanolba 40g kálium-hidroxidot, az már fekélyt okozhat.

 

Rálöttyen a bőrődre és elfelejted lemosni, mert a faszesz gyorsan elpárolog, utána csak akkor öblíted le amikor már fáj, hát barátom szépen lassan lesz a helyén egy vérző seb, mert a lúg az dolgozik, feloldja a bőröd. Stigmát lehet vele hamisítani.... csak vicceltem.

Előzmény: odourizing (3757)
odourizing Creative Commons License 2008.08.27 0 0 3759
Majdnem elfelejtettem a "zsírsavas" képeket. :-)
Előzmény: Uldin (3755)
odourizing Creative Commons License 2008.08.27 0 0 3758
Biodízelt nem tudsazennyiért szerezni ilyen árban? :-) Arra vevő lennék, de az étolaj égetése sajnos árulkodó szagnyalábbal jár és 125 Ft/liter+büntetés kockázata nem igazán éri meg :-)
Előzmény: Yamaha20 (3756)
odourizing Creative Commons License 2008.08.27 0 0 3757
"A zsírsav és a zsiradék nem azonos. A zsiradékot át lehet észterezni, a szabad zsírsavból viszont szappan lesz, lúgos katalizátor használata esetén."
Sejtettem, hogy a 2 nem ugyanaz a dolog, de mostmár megvilágosodtam ezzel kapcsolatban. :-)
"A szabad zsírsav ülepítés után hasonlít a zsírhoz, de nem az."
Nekem zsírhoz hasonló anyag nem jelent meg, csak valami por szerű képződmény, ami lehet, hogy zsír, de szerintem inkább a sültkrumpliról leszakadt por szerű anyag. Ami maga a burgonya. :-) Nem tudom, hogy az zsírsav-e. Feltöltök róla képet, talán meg tudod mondani, hogy az mi, ami palack aján van.
"A metanol sajnos mérgező anyag, valamint az alkoholát elkészítése sem veszélytelen feladat, felforrhat az alkoholát oldódás közben, bőrre kerülve fekélyeket okoz, gőze mérgező."
Mikor E85-tel készítettem az alkoholátot, akkor is képződött gőz és melegedett is az üveg, de nem volt veszélyes. Metanolnál ez durvább? Kicsit félnék a mérgező gőzöktől-gázoktól. :-) Dehát sokan csinálják ezt, mégsem haltak bele. :-) Persze egyelőre nem fenyeget a metanol mérgező gőzének belégzése, ugyanis nincs metanolom. :-( :-)
"bőrre kerülve fekélyeket okoz"
Az E85+NaOH alkoholátot sikerült már ráeresztenem a kezemre, de attól nem lett fekélyes. :-)
Üdv!
Előzmény: Uldin (3755)
Yamaha20 Creative Commons License 2008.08.27 0 0 3756
Eladó szűrt, használt étolaj, 1 mikronosra szűrve 200 liter 25000- ért eladó (kanna nélkül)!
Uldin Creative Commons License 2008.08.27 0 0 3755

A zsírsav és a zsiradék nem azonos.

 

A zsiradékot át lehet észterezni, a szabad zsírsavból viszont szappan lesz, lúgos katalizátor használata esetén.

 

A zsír állagát annak köszönheti, hogy a triglicerid telített zsírsavakat is tartalmaz.

 

A szabad zsírsav ülepítés után hasonlít a zsírhoz, de nem az. Ha nagyon sok a zsírsav az átészterezés még metanollal sem megy rendesen. A mocskos olajat valamilyen módszerrel savtalanítani kell, lehetőleg a szabadzsírsav tartalmat 1%-ig vagy az alá le kell szorítani. Ellenkező esetben siralmas lehet az eredmény, sok szappan keletkezik, valamint víz, ami a reakció ellen dolgozik. A szappan miatt az ülepedés sem megy rendesen stb..stb...

 

Ha nem kezeled az olajat, akkor savtitrálással meg kell határozni a savtartalmát, és a katalizátornak használt lúg mennyiségéhez hozzá kell adni a szabad zsírsavak elszappanosításához szükséges lúg mennyiséget. Ezt 4-5%-nyi szabad zsírsav tartalomig érdemes csak eljátszani. Ha ennél magasabb a szabad zsírsav tartalom az eredmény bizonytalan. Agyonsütött savas olaj esetén nem egyszerű a dolog. 

 

A metanol sajnos mérgező anyag, valamint az alkoholát elkészítése sem veszélytelen feladat, felforrhat az alkoholát oldódás közben, bőrre kerülve fekélyeket okoz, gőze mérgező.

Előzmény: odourizing (3754)
odourizing Creative Commons License 2008.08.27 0 0 3754
"Nyugodtan befagyaszthatod az olajat. Amikor kiengeded (felmelegíted) akkor kell elkapni a megfelelő pillanatot az átfejtésre. (zsírszerű trutyi az alján, ami nem kell az olajba) A lebegő cuccok lehetnek akár foszfolipidek is, amik a sütés során kerültek az olajba. Jó azokat kiszedni, mert később nedvesség hatására eldugíthatja a szűrőt."
Akkor megy a cucc a mélyhűtőbe. :-) A foszfolipidek számomra kiszedhetetlenek, mert nem ülepednek le, a szűrőpapíron meg nem akadnak fenn és mire átfolyna a cucc a szűrőn, addigra fel is melegszik, tehát a foszfolipid marad, habár talán egy részét le tudom fejteni ha mégis a palack alja felé vennék az irányt. :-)
"Egy kis előkezelés után a leghitványabb olaj is és zsír is átészterezhető vele. Én disznózsírból és használt libazsírból is csináltam metil-észtert. lásd. Gúnár projekt: 3010. hozzászólás, Röfi projekt: 3007. hozzászólás."
Tehát akkor ez azt jelenti, hogy megfelelő mennyiségű lúggal és metanollal át lehet észetrezni bármilyen zsíros olajat is.
"Az etanol pedig arra használható, hogy jól berúgsz tőle, így megakadályozod a szervezeted metileződését..:-) (munkavédelem)"
Na, akkor lesz mivel magyaráznom az ittas állapotomat. :D
Tehát akkor az E85-tel való kísérletezésnek nincs értelme?
"Repcét még az idén nem láttam 80Ft/kg-os ár alatt. Kb. 3kiló repcéből lesz 1 lityó olaj. Tehát a 200 Ft vagy az alatti repceolaj árat elfelejtheted. Kb. 20Ft/(mag)kg árat kérnek a préselésért 60Ft/liter.... az ott van 300Ft magasságában. Esetleg lehet valamivel olcsóbb, de nem sokkal. Repcét most már csak max. madáreleségnek kapsz a magtárak aljából."
Gondoltam, hogy csak utópia az az alacsony olaj ár. De ezzel megspóroltál nekem egy utat a présüzemig. Köszi! :-)
U.I.: hol van Budapest környékén salakmotor pálya?
Üdv!
Előzmény: Uldin (3753)
Uldin Creative Commons License 2008.08.26 0 0 3753

Nyugodtan befagyaszthatod az olajat. Amikor kiengeded (felmelegíted) akkor kell elkapni a megfelelő pillanatot az átfejtésre. (zsírszerű trutyi az alján, ami nem kell az olajba) A lebegő cuccok lehetnek akár foszfolipidek is, amik a sütés során kerültek az olajba. Jó azokat kiszedni, mert később nedvesség hatására eldugíthatja a szűrőt.

(Tükrösre kell szűrni az olajat.)

 

Átészterezéshez metanolt érdemes használni. Egy kis előkezelés után a leghitványabb olaj is és zsír is átészterezhető vele. Én disznózsírból és használt libazsírból is csináltam metil-észtert. lásd. Gúnár projekt: 3010. hozzászólás, Röfi projekt: 3007. hozzászólás.

---------

1 esetben nem ment nekem az átészterezési reakció, amikor ocsuból (tört szemű napraforgóból) sajtolt olajat próbáltam átészterezni, no az az olaj tényleg savas, avas volt rendesen. Ott is ment a reakció extrém nagy mennyiségű kataizátor mellett. Az volt az érdekes, hogy az alsó fázis nagysága is többszöröse lett a megszokottnak. Szappan átészterezetlen olaj, stb. gondolom az ocsuolajban sok monoglicerid is volt... a zsírsavak jórészét meg kiszedtem belőle.

---------

A mocsok nagyrésze, átkerül a glicerines alsófázisba. A metanolnak és az olajnak vízmentesnek kell lennie. Aztán ha keletkezett egy kis lúgos glicerin, akkor a következő adag olajat már azzal lehet savtalanítani.

 

Az etanol pedig arra használható, hogy jól berúgsz tőle, így megakadályozod a szervezeted metileződését..:-) (munkavédelem)

 

Repcét még az idén nem láttam 80Ft/kg-os ár alatt. Kb. 3kiló repcéből lesz 1 lityó olaj. Tehát a 200 Ft vagy az alatti repceolaj árat elfelejtheted. Kb. 20Ft/(mag)kg árat kérnek a préselésért 60Ft/liter.... az ott van 300Ft magasságában. Esetleg lehet valamivel olcsóbb, de nem sokkal. Repcét most már csak max. madáreleségnek kapsz a magtárak aljából.

Előzmény: odourizing (3752)
odourizing Creative Commons License 2008.08.26 0 0 3752
"nem, mert akkor az egesz megfagy. tobbszori, lassu hutes az optimalis."
A normál hűtőben hűtött olajból csak valami szmötyi csapódik ki, ami egyébként szobahőmérsékleten is megjelenik, csak hosszabb ideig tart. Majd teszek fel róla képet, de egyébként nem igazán hasonlít pelyhekre, inkább valami por szerű anyagra emlékeztet. Aztán ha már többször lefejtettem ezt az anyagot, akkor vaalmi fehéres felhő jelenik meg az olajban, de az nem ülepszik le rendesen és nem igazán lehet lefejteni róla az olajat.
""Egyébként tiszta etanollal meg lehetne csinálni a reakciót?"
hasznalt olajbol szvsz nem."
Hát pedig metanolt nem tudok szerezni sajnos. :-(
Egy újabb kérdés: az étolaj derítő kivonja a szabad zsírsavakat? Mivel lehet teljesen kiszűrni az étolaj derítőt az olajból, mert hiába ülepítem, még több hónap után sem ülepszik le teljesen, az olaj opálos marad tőle.
Előzmény: naox (3751)
naox Creative Commons License 2008.08.26 0 0 3751
"Tehát akkor jobb ha mélyhűtőbe teszem a cuccot?"
nem, mert akkor az egesz megfagy. tobbszori, lassu hutes az optimalis.
"inkább valami moslék zsírhoz hasonlított"
palmaolaj. az szobahon szilard
"Feltehetne ide képet a kapott végtermékről és akkor ti, akik már csináltatok átészterezést, meg tudnátok mondani, hogy tényleg BD van-e a képen."
a biodizel pont ugy nez ki, mint a tiszta etolaj. Azt, hogy ment-e egyaltalan a reakcio, csak kemiai analizissel lehet megmondani. Ez ugyan nem tul bonyolult, de megis tobb ismeret kell hozza, mint egy szazas szog beveresehez, otthon ezt kb. senki sem csinalja. Egy vegyesz ellenben mindig "koveti" valamilyen analitikai moccerrel, hogy mi tortenik a reaktoraban. Ha ezt nem teszed otthon, akkor nem igazan lehet megmondani, hogy mit kaptal, hol ment felre a dolog, etc.
"Egyébként tiszta etanollal meg lehetne csinálni a reakciót?"
hasznalt olajbol szvsz nem.
Előzmény: odourizing (3749)
odourizing Creative Commons License 2008.08.26 0 0 3750
"Tehat tul sokat nem erdemes vele varialni, csinald a reakciot 50-60 fokon, ha ott nem megy, akkor nem megy. (50 atmoszferat kibiro reaktort ugyse fox epiteni.)"
Rendben, akkor marad az 50-60 °C, de az azért érdekes, hogy ezen a hőmérsékleten nem történt semmi, míg 35-40 fok körül szinte azonnal moslékká változott az olaj. Egyik sem hozta a kívánt eredményt sajnos. :-(
Beteszem az olajat a fagyasztóba, majd meglátjuk, ott mi válik ki belőle.
Üdv!
Előzmény: naox (3748)
odourizing Creative Commons License 2008.08.26 0 0 3749
"fagyasztas abban az ertelemben, hogy a zsirok megfagynak"
Tehát akkor jobb ha mélyhűtőbe teszem a cuccot?
"hatalmas kulonbseg van az ami es a magyar konyhakultura kozott. ott meg a mekiben is orankent cserelik az olajat, ettermekben meg csak egyetlen egyszer hasznaljak, raadasul zommel palmaolajat hasznalnak, ami jobban birja a strapat."
Amit én láttam a youtube-on, az az anyag nem is emlékeztetett étolajra, inkább valami moslék zsírhoz hasonlított, a fickó mégis szép, tiszta BD-t csinált belőle, igaz, nem E85-tel, hanem metanollal.
"De a fő kérdés az, hogy E85-tel sikerülhet az átészterezés..."
szerintem nem, es nem is erdemes vele foglalkozni. Ez csak egy velemeny, ha valakinek sikerul, akkor meggyozheto vagyok."
Állítólag psp-nek sikerült, de nem láttam a végeredményt, így nem biztos, hogy az BD volt. Én is hittem azt régebben, hoyg BD-t csináltam, holott szerintem csak kicsaptam a zsíros szmötyit az étolajból, mert nem volt elég szűrt, lehet, hogy ő is így járt. Feltehetne ide képet a kapott végtermékről és akkor ti, akik már csináltatok átészterezést, meg tudnátok mondani, hogy tényleg BD van-e a képen.
"az igazsag az, hogy normalis uzemanyagot csak tiszta kiindulasi anyagbol fox tudni csinalni"
Múltkor felfedeztem, hogy nem is olyan messze tőlem van 1 olajpréselő üzem, már fontolgattam, hogy betérek ha legközelebb arra járok és megkérdezem, hogy mennyibe is kerül náluk az ipari repceolaj. De még ha 200 Ft-ba meg is állna, akkor is ott van a többi költség, tehát nem igazánérné meg úgy sem, csak a használt cucc a gazdaságos ilyen szempontból.
"A gazolaj pedig nem sokaig marad 310."
Na ez biztos, és gyanítom, nem lefelé megy majd az az ár... :-(
Egyébként tiszta etanollal meg lehetne csinálni a reakciót? Mert talán az könnyebben beszerezhető, ugyanis az nem mérgező, legalábbis nem annyira. :-)
Üdv!
Előzmény: naox (3747)
naox Creative Commons License 2008.08.26 0 0 3748
a homerseklet az ateszterezesnel (es a nem kivant reakcioknal is) nem igazan befolyasolja a termek osszetetelet, csak meggyorsitja a folyamatot (es melegben gyorsabb a fazisok szetvalasa). Tehat tul sokat nem erdemes vele varialni, csinald a reakciot 50-60 fokon, ha ott nem megy, akkor nem megy. (50 atmoszferat kibiro reaktort ugyse fox epiteni.)
Előzmény: odourizing (3746)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!