Sorozatban a harmadik év, hogy egy deka cukrot se etettem a méhekkel, kizárólag azt ették/eszik egész évben, amit megtermeltek maguknak. Ez egyfelöl jó, mert élettani szempontból semmi se pótolhatja a valódi mézet a méhek számára, és a keretekben lévö virágporból is megy pörgetés közben veszendöbe, másfelöl rossz, mert azt is mutatja, hogy nem éri meg kipörgetni a mézet, és helyette cukrot eteni, mert drágább a cukor, mint a méz, ha azt nézzük, hogy ugyanannyi beérlelt telelöeleséghez 2x annyi kiló cukor kell, mint méz.
Megjelent Európában az ázsiai eredetű vörös törpeméh, az Apis florea. A faj első európai kolóniáját Máltán fedezték fel a közelmúltban.
Aggasztó, hogy az Apis floreát Máltán találták meg
mondta Dave Goulson, a Sussexi Egyetem biológusprofesszora, aki szerint a vörös törpeméh versenyezni fog az őshonos fajjal a virágpor és a nektár megszerzéséért. Hozzátette, hogy az európai méhpopuláció száma rohamosan csökken, amit felgyorsíthat, hogy az Ázsiában őshonos Apis florea olyan betegségeket is hordozhat, melyekkel szemben nem ellenállóak az európai méhek.
sokat nem segít, ha továbbra is szabadon hozhatják be a rizsszirupból hamisított kínai "méz"-et, amihez aztán 10% európai mézet adnak, hogy így legalizálják EU-s mézként.
Nemrég láttam "porszívós" rajbefogást, ha a környékeden ismersz olyan méhészt, aki ismeri ezt a módszert, akkor őt kéne megkeresned minél előbb, még mielőtt nagyon belaknák az odút. Ha nincs ilyen méhész, akkor marad a türelem, tavaszra valószínűleg kipusztulnak, legalábbis nem hinném, hogy túl tudják élni a telet ekkora ágban.
Sziasztok! Befészkelte magát egy méhcsalád a tető alá, a konyha lambériája felé. Reggel meg semmi nem volt, délben már 1-2 méh az ablakon belül, mert megtalálták a legkisebb rést is. Utána látom, hogy kint hömpölyögnek a tető szélénél. Gyorsan leszilóztam a reseket, de hallom a dübörgésüket. El lehet őket mondjuk kopgással zavarni? Innen egy mehesz sem szedi ki őket, csak tetőbontással. Vagy ki lehet mashogy csalogatni őket?
A repce végét rendesen elvitte a hideg. Két fiók helyett kerek 20 kg volt a gyarapodás mérleg szerint, aminek a felét tudtam kipörgetni. Az akácnak van 5 napja(ebből talán 3 jó is lesz), csütörtökön itt a következő lehülés. Idén sajnos nincsen szerencsénk.
Emlékeim szerint a Kossuth Rádió reggeli gazda műsorában. A mézes bolt, akinek eladok, mondta egyből hogy az jó lesz neki is, mert olcsóbb lesz akkor, ugye?
Nem tudja véletlen valaki, hogy pontosan hol nyilatkozott mostanában a Bross és a miniszter a várható "évszázad legjobb akácméztermésé"-röl? (ideális esetben: linket is pls.) Csak mert amerre én mozgok, ott mindenhol tiszta zöld akácfákat látok, esetleg a tetejükön fehér pamaccsal, nagy ritkán egy-egy szóló fehér fával. Ráadásul, hogy még sz.rabb legyen a helyzet, légvonalban 6-800 m-re tölünk most kezdett virágozni egy 10 ha-os bíbortábla is...
Ezért aztán tényleg megérte tüntetni pénteken Záhonyban a kb. 150 méhésznek. Erröl aztán tényleg nem Brüsszel tehet, hanem a magyar mézfelvásárlók, akik megijedtek, hogy nem lesz repceméz (a -talán- 2018-as maximális vetésterületnek kb. a felén lesz idén repce). de az eddigi problémákat is ök okozták azzal, hogy hatalmas készleteket halmoztak fel ukrán mézböl, amit aztán nem tudtak továbbadni, mivel a franciák/olaszok megmondták nekik, hogy ahhoz, hogy ukrán mézet vegyenek, nem kellenek magyar közvetítök.
Ma és tegnap egyszerre rengeteg csoda ért. 4 héttel az anyásítás után, amikor már biztosra vettem, h bennragadt szűzanya miatt nem sikerült a 9000 forintos anyát elfogadtatni, 2 családban is előbukkant. Így még sosem jártam
Ma találkoztam az első olyan családdal, ahol 2 anya volt (mindkettő nálam kelt). Egy rohadt kis nyamvadt fekete és égy egész pofás.
A napraforgó adja rendesen, pedig a közvetlen környezetemben nincs, de a mai legalább 4 kilós nap(a cimborámnál 7 feletti nap volt, személyes rekordja napraforgón).
Pont azt fontolgatom, h mennyit tudok eladni, csak annyit pergetünk ki, a többi marad télire. 700 forintért egyenek túrórudit, az én munkám ennyiért nem eladó.
én a méhészruhát mindig az utcai ruhám fölé veszem (farmernadrág, ill. hosszúujjú felső), a méhészkesztyűm majdnem könyékig ér, és mindig gumicsizmát húzok, amire kívülről ráhúzom a méhészruha nadrágszárát (overallt használok).
olyan méhészruhát keress, aminek az álarcrészét nem tudod lehúzni, csak úgy levenni, hogy elől lecippzárazod. a gumis lehúzható állarc azért nem jó, mert a gumi egy idő után kilazul és a résen bemászhatnak a méhek/darazsak.
a szúnyogok és a kullancsok ellen is véd, engem nem érdekel, ha az utcáról bebámuló sok böszme szájtátva néz, hogy ez meg mindek van öltözve.
lehet neten is rendelni, de a legjobb ha felpróbálod magad, hogy meglásd, mennyire feszül rajtad
Szép estét mindenkinek! Azután érdeklődöm, hogy az álatalatok használt méhészruha véd-e, és ha igen mennyire a darázscsípésektől. Pár napja kétszer is megcsíptek, és sajnos korházba kerültem. A kerti munkákhoz, (elsősorban a kaszáláshoz) vennék most egy méhészöltözetet. Köszönöm a válaszokat.
július 4-töl lehet beadni a támogatási kérelmeket (az utolsó számlának július 31-i keltezésünek kell lennie) az ágazati támogatásra (ex-nemzeti program)
Ha tudod, mindenképp próbáld meg, mert főled melegben nehéz a sírást a szellőztetéstől megkülönböztetni. Ha péntek után pl. vasárnap is tudnál a méheidnél lenni, akkor a pénteken betett keretek vasárnapra megmutatják, hogy van-e anya.
Vallatókeretet raktál be? (Olyan keretet, amin lehetőleg csak petés-frissen kelt álcák vannak) Ha ezekre másnapra pótokat húznak, akkor ott nincs anya, ha a harmadik napra se, akkor ott lennie kell anyának. Persze, ha nem tudsz napont-kétnaponta rájuk nézni, akkor ez a módszer nem nagyon játszik.
Ha 100%, hogy nincs pótbölcsö, még a nyoma se, akkor ott valaminek lennie kellene. Nyugodtak, vagy zizegnek? Ha nyugodtak, akkor 100%, hogy leváltották valahogy, esetleg kimerült, vagy lekorlátozták. A krajnai, ha nincs hordás, akkor le szokott állni, de ez most sztem kizárható.
A népesség mekkora? kb annyi, mint a rendeseknél, vagy érezhetöen kevesebb? mert ha jóval kevesebb, akkor meg is rajozhatott egy nem észrevett bölcsö miatt. Fakeretnél tud a lép és az also keretléc közé is húzni vízszintesen anyabölcsöt (szerencsére nekem az iylenekkel már nem kell veszödnöm). alaposan nézz át minden keretet, de csak óvatosan, mert ha esetleg párzatlan anya van, az idegesen szokott futkorászni a kereteken, nehogy elvesszen.
Felmenő rendszerben tűnt el minden. Csak zárt fias, pótbölcső nincs. Bölcsőzni bölcsőztem. Nem hiszem, h ennyi kaptárban figyelmetlen lettem volna. Pénteken mégegyzser átnézem a kérdéses brigádokat, és majd meglátjuk.
A kolléga mér. Olyat, ami a repcén nagyon jó kategória lenne, akácon az elmegy. Tipp szerint fázott a virág. Én alig mérek, bár egyes családoknál látom, h van nektár. Sajnos valami rendszer szintű hibát csináltam, 12 anyát veszítettem. Innen szép lesz talpra állni a napraforgóig.
Nálunk is kezdett itt-ott fehérleni, de mézelni aztán nem akar, legalábbis egyelöre. Azok, amelyek kizöldültek, nem nagyon virágoznak, csak azok, amelyikek úgy néztek ki, mintha elszáradtak volna.
Néhány családnál volt fent 4. fiók, azokat kipörgettem, 186 kilót kiüvegeztem, a maradék ment nagyhordóba, de hogy ennek mi lesz a sorsa, nem tudom, a kiüvegezett megy ajándéknak, meg pár törzsvásárlónak.
A közelünkben lévö dúsgazdag felvásárló nem vesz repcét semennyiért, az akácot is csak 1500-ért hajlandó megvenni, de azt is csak 20 db pollen felett. Egy felvásárló pár napig vett át repcét 900 Ft-ért, de leállt vele, mert nem tudta senkinek továbbadni.
Nekem szerencsére van félretett pénzem, így egyelöre kibírom, hogy a tavalyi akácom (szép átlátszó zöldessárga még most is, mellé 14,5%-os) még megvan, már amit nem üvegeztem ki és adtam el háztól, de még egy-két ilyen év, és nem tudom, mi lesz, mert sokan abba fogják hagyni, de akkor a komplett mezögazdaságunk oda lesz...
Azt mindenki állítja, h ilyenkor sarjú virág nem lehetséges. De, hogy mézel-e, az nagy kérdés. Nálunk szerencsére most kezd nyílni, amit látok. Az esőt megúsztuk, reméljük, h nem fázott meg a virág.
Elkezdtem átnézni pergetés után a családokat. Egy anyát kidobtak, megtaláltam.
Inkább az lesz az izgalmas, h mit kezdünk a mézzel. Mert 1000 alatt én oda nem adom senkinek.
Virágkezdeményt látni itt-ott, de egyrészt kérdéses, hogy lesz-e egyszerre annyi, amennyi már méhlegelönek minösül, másrészt az is nagy kérdés, hogy mézel-e majd egyáltalán, mert a sargyuvirágja nem szokott.
750... Erről nem is hallottam eddig. Tegnap végeztünk a pergetéssel, nagyon jól sikerült. De akkor marad.
Egy kört még muszáj bölcsőzni.
Nálunk lent a gödörben szerintem elfagyott az akác, de kicsit magasabban, kb 20 méter lehet a különbség, úgy néz ki, h lesz virág. Legyen olyan az akác, mint a repce volt, és akkor elkezdek vakarózni, h mit kezdjünk vele 😀
Ennyiért nagyker nem fogja elvinni. Akkor árulják tovább a kínai szemetet.
Nem tudom, mi lesz, mert 750 Ft-os repcemézár mellett nem érdemes kipörgetni azt a keveset, amit gyüjtöttek a méhek és még nem ették meg ebben a "nyárias" idöben, pláne, ha nem lesz érdemi akác, mert akkor egyböl etetni kellene, de 600 Ft-os cukorár mellett merö ráfizetés az egész.
A vásárolt ill. más családtól elvett bölcsökböl is gyak. kikelt minden anya, ahol kérdöjeles volt, oda tegnap még mentettem két anyátlanított törzscsaládtól bölcsöket, az egyiknél kb. az utolsó pillanatban, az egyik anya az átrakás közben, a kezemben kelt ki, de elrepült az ismeretlenbe, szerencsére volt még több másik bölcsö ugyanott.