Keresés

Részletes keresés

Jani301 Creative Commons License 2021.01.29 0 0 39301

Van jó ,gyári tokmánytárcsád ,ami ugye nincsen a gépen ?

Csinálj egy főorsóvég sablont gyakorlásképen .

Sajnos az E2n főorsóm már rég elkelt , különben kölcsön adnám .

És ha nagyon jó lesz a sok tárcsa ,akár át is köszörültetheted :)

Az osztókörre meg itt volt a pontozásos megoldás . 

Azt ugye akarattal is nehéz elcseszni :)

Szerencséd van egyébként mert ebben a méretben nincsen menesztő csöcs .

Sok sikert kívánok !

Előzmény: Virbo (39298)
jalpar Creative Commons License 2021.01.29 0 0 39300

Nekem pont az volt a kérdésem hogy hogyan lehet folytonos próbák nélkül megoldani.

 

Sehogy.

 

Hogy méred a pontos kúpot vagy a homlokfelület és kúp helyzetét?

 

Sehogy. És ezt a köszörűs se fogja tudni megmérni, legalábbis hagyományos köszörűn, hagyományos műszerekkel.

 

Előzmény: Virbo (39298)
jalpar Creative Commons License 2021.01.29 0 0 39299

Az MSZ 5038 nekem nagyon is úgy tűnik, hogy méretezve van.

 

Az MSZ 5038 szabvány címe: ,,Rövidkúpos szerszámgép-főorsófej és csatlakozó elemeinek fő méretei.''

Ami számokat ebben látsz, az a főorsó végének a méretei és tűrései, és nem a tokmánytárcsáé.

 

A tokmánytárcsákról az MSZ 10040-es szabvány rendelkezik.

 

Nem akarok vitázni, inkább segíts egy kicsit technológiai fogásokban!

Hogyan lehet esztergagépen sorozatban tartani az alábbi méreteket?

 - 7°7'30" szögértéket / pl.: a 3-as bajonett 53,975 +0,008 -0 méretét

 

Keress már meg egy (hagyományos gépen dolgozó köszörűst, hogy csináljon neked egy így méretezett tárcsát. Ha elvállalja akkor vagy kókler vagy van pont ilyen etalonja.

Vagy mondd meg nekem, hogyan kell egy belső (de akár külső) kúp átmérőjét ilyen pontossággal lemérni.

 

De, hogy válaszoljak is:

Esztergapadon nagyjából sehogy, de ez nem is a tokmánytárcsa tűrése, hanem a főorsóé.

Ha gondolod, elmondom, hogy miért kell a főorsónak lényegegesen kisebb tűréssel készülnie, mint a tárcsának, de szerintem, ha elgondolkozol, te is kitalálod.

 

Azt meg tényleg nem értem, hogy mért beszélsz itt sorozatban gyártásról. Ilyen dolgokat sorozatban célgépeken szoktak gyártani.

2-3 darabot úgy kell gyártani, mint egyet, csak 2-3-szor.

 

Szerinted egyébként az etalont min gyártják,

Többféle eszközön és módszerrel gyártják. Ezek közül az egyik valóban az, amiről már te is hallottál (köszörű).

De a legfontosabb, hogy a gépek mellett ott van egy bazi jól felszerelt metrológiai labor.

Ilyen műszerei nincsenek az ipari köszörűsnek, ezért használ ő is etalonokat.

 

és mi a gyártás célja?

 

A vizsgázásból már kiöregedtem. Vizsgáztatni rendszeresen szoktam, de azt se itt a fórumon.

 

Az meg hogy tíz köszörűsből kilenc ezt nem tudja megcsinálni, őket minősíti.

 

Nem őket, hanem a feladatot.

 

Viszont ha egy szakmát tanult köszörűsnek, köszörűgéppel is gondot okoz, akkor miből gondolja valaki, hogy a képzetlen barkács esztergályosnak tetszőleges állapotú esztergán ez menni fog?

 

Erre nagyon egyszerű a magyarázat: azért mert neki ott van a főorsó (etalon), amihez illeszteni kell. Egyszerű alapelv, hogy azonos technológia mellett illeszteni mindig lényegesen nagyobb pontossággal lehet, mint méret alapján legyártani.

 

Egy egyszerű példa: az esztergapad siklócsapágyas főorsóját köszörűn (ráadásul különleges pontosságú célgépen!) készítik és speciális műszerekkel ellenőrzik.  (Hányszor hallani, hogy felújításkor a sarki köszörűs félreköszörülte!).

Ellenben az ő ellendarabját, a bronzperselyt egy vérprimitív hántolókéssel hozzá lehet illeszteni. Próbáld meg ugyanezzel a szerszámmal méret alapján legyártani azt a perselyt!

 

Ezekhez valóban mindegy, hogy mivel csinálod, mert ha már az orsó nem fut, a tárcsa se fog.

 

Még csak ez se feltétlen igaz. (Mégiscsak megválaszolom a fent emlegetett eltérést a tűrések között) A tokmánytárcsa kúpjának és hátsó homlokfelületének a kiképzése csak a pontos illeszkedést és fix csatlakozást biztosítja, a központos futásért a tokmány felőli oldal a felelős. Ezt az oldalt hagyományosan in situ képezik ki, pont azért, hogy korrigálva legyenek a hibák.

Tehát ha a főorsó üt is, de a tárcsa - az előírás szerint - ott helyben van felszabályozva, és vagy nem szedik le onnan vagy mindig ugyanabban a pozícióban rakják vissza, akkor nem fog ütni a tokmány.

 

 

 

Nem akarok elriasztani senkit, aki akarja csinálja meg, de nem árt tisztában lenni azzal, hogy lesznek hibák.

Ha ez így is elfogadható, akkor hajrá, nekem mindegy...

Előzmény: vaskukac (39297)
Virbo Creative Commons License 2021.01.29 0 0 39298

Nekem pont az volt a kérdésem hogy hogyan lehet folytonos próbák nélkül megoldani. Hogy méred a pontos kúpot vagy a homlokfelület és kúp helyzetét?

 

Sajnos rá vagyunk kényszerülve hogy otthon magunknak csináljuk, én is szívesen megvenném a gyárit (aztán vagy passzol az 50 éves gépemre, vagy nem....), de vagy nem találtam 3 felfogó csavarosat, vagy amit találtam másfajta az is "drága". Itthonra. Főleg ha kellene 3-4 tárcsa....

És ha már ott tartunk hogy 10-ből hány köszörűs nem képes megcsinálni, nézőpontom szerint esztergán is lehet megfelelő minőségű tokmánytárcsát alkotni, ha olyan ember áll a gép mögött.... 

 

Nem állítom hogy annyira hűde nagy szaki vagyok, de most r vagyok kényszerülve hogy csináljak tárcsát, és ha már ráállok akkor az eddig félretett pogácsáimból tárcsa lesz (vagy hamutál... :D). Ez eddig 4db.

 

Előzmény: vaskukac (39297)
vaskukac Creative Commons License 2021.01.29 0 0 39297

Az MSZ 5038 nekem nagyon is úgy tűnik, hogy méretezve van.

 

Nem akarok vitázni, inkább segíts egy kicsit technológiai fogásokban!

Hogyan lehet esztergagépen sorozatban tartani az alábbi méreteket?

 

 - 7°7'30" szögértéket

 - pl.: a 3-as bajonett 53,975 +0,008 -0 méretét

(Minden szerszámgépgyártónak szólok, hogy dobja ki az összes palástköszörűt, ha meglesz a megfejtés. :))

 

Szerinted egyébként az etalont min gyártják, és mi a gyártás célja?

 

Jeleztem, hogy meg lehet csinálni, csak nem abban a minőségben ahogy valójában kellene.

Az meg hogy tíz köszörűsből kilenc ezt nem tudja megcsinálni, őket minősíti. Nem a köszörülés a zsákutca, hanem a színvonal...

Viszont ha egy szakmát tanult köszörűsnek, köszörűgéppel is gondot okoz, akkor miből gondolja valaki, hogy a képzetlen barkács esztergályosnak tetszőleges állapotú esztergán ez menni fog? Érzek itt némi ellentmondást...

 

Az agyonvert, vagy halálra koptatott 40-50 éves főorsóvégre házi körülmények között esztergán úgy-ahogy sikerült illesztés még nem jelenti azt, hogy ezt így kell csinálni.

Ezekhez valóban mindegy, hogy mivel csinálod, mert ha már az orsó nem fut, a tárcsa se fog.

 

Nem akarok elriasztani senkit, aki akarja csinálja meg, de nem árt tisztában lenni azzal, hogy lesznek hibák.

Ha ez így is elfogadható, akkor hajrá, nekem mindegy...

Előzmény: jalpar (39296)
jalpar Creative Commons License 2021.01.29 0 0 39296

Sxerintem nincs igazad.

Öntöttvasból korrektül meg lehet csinálni a tokmánytárcsát, és nem ,,falura jó lesz'' minőségben. 

 

A köszörülés sokkal inkább zsákutca. Méret alapján egy rövidkúpos tárcsát tíz köszerűsből egy, hameg tud csinálni. És az az egy se méret alapján fogja csinálni, hanem van a szekrényében szabványos tokmánytárcsa etalon.

 

A kúp átmérőt igen vehéz mérni.

 

Nem véletlen, hogy a tokmánytárcsákról szóló MSZ szabványban be sincs méretezve a rövidkúpos tárcs a kúpja, hanem utal a tokmánytárcsa-etalon szabványra.

 

Nincs az meg véletlen valakinek?

Előzmény: vaskukac (39292)
tigronca Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39295

Bocs, ezt a " ne ijeszd el"-re írtam!

Előzmény: tigronca (39294)
tigronca Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39294

Én is csináltam már  ÖV-ból . esztergálással, teljesen jó lett. ráadásul meg is osztottam  valamikor , a tárcsa öntőjét, vannak neki több méretben erre előgyártmányok.

Előzmény: Jani301 (39293)
Jani301 Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39293

Rendben van nem mondom hogy nincsen igazad .

De kicsit felbosszantottam magam .

Nagyjából 40 éves ,vagy öregebb gépeink vannak leginkább .

Lenne valami ha arra köszörültetnék tokmánytárcsát .

Sokat láttam esztergáltat ,néhány gyárit is .

De az esztergáltakból egyet sem hobbista készített .

Meneteset még két darabból hegesztettem is , kazánlemez kiszúrva .

beleillesztve köracél ,vagy vastagfalú csődarab .

De természetesen teljes vastagságában áthegesztve nem a szélére púpozva varratot .

Ne ijeszd el aki rászánná magát a készítésre . 

Előzmény: vaskukac (39291)
vaskukac Creative Commons License 2021.01.28 0 1 39292

Esztergán ezeket a tűréseket nem lehet tartani, de mindenki úgy csinálja ahogy akarja.

Azért én a palástköszörűt nem dobom ki, inkább szégyenlem magam, hogy más ezt esztergával is tudja... :)

Előzmény: Pijepapa (39290)
vaskukac Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39291

Nem is akartam vitázni, csak leírtam a véleményem.

Előzmény: Jani301 (39281)
Pijepapa Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39290

Nem kell kinlódni az esztergán. Úgy is meg kellene csinálni a kösz.-i ráhagyással. Akkor már inkább készre. Bent a munkahelyen az egyik m.társam egy 250-es hátlapot csinált esztergán nem barkács célra!

Köszörűvel legfeljebb szebb lenne de nem biztos, hogy jobb. Legfeljeb az NCT-nél. 

Előzmény: vaskukac (39280)
rferi Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39289

Ja, ja, ezeket ajándékba érdemes kapni! :D

Előzmény: jalpar (39287)
jalpar Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39288

Nem rossz, ha legközelebb az USÁban járok okvetlen beugrom hozzájuk.

Szerencsére tengeren túli járatokon nagyobb szokott lenni a súlykorlát a csomagokra.

 

Előzmény: Törölt nick (39286)
jalpar Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39287

Én örömmel tolongok, csak valaki fizesse ki nekem.

Megnéztem a gyári doksit, az a Narex Vhu kimondottan tetszik. Tud az mindent, még kúpot is esztergál, sőt menetet is akár.

Nagyjából ki lehet dobni az esztergapadot.

 

 

 

Előzmény: rferi (39285)
Törölt nick Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39286

Tisztelt Urak!

Belinkelek egy tokmánytárcsa lelőhelyet. Táblázat is található a honlapon!

https://www.shars.com/catalogsearch/result/index/?cat=2011&p=8&q=lathe+chuck+adapter+m40%2A4

rferi Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39285

Esnek az árak, mert ugye több mint harminc év alatt "csak" max tízszeres lett az ára, miközben a fizu azért kicsit jobban emelkedett.

De azé nem fogunk tolongani érte....

Előzmény: jalpar (39284)
jalpar Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39284

Szóval ez kevesebb, mint "egy éves fizu".

Vagy jobban élünk, vagy esnek az árak.

 

Előzmény: jalpar (39283)
jalpar Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39283

Most látom, az elsőből is több méret volt, az a 36-os.

Pl. a 80-as 755 421,00 Ft.

Ha pedig a méret a lényeg, akkor van 160-as is, gyönge 1 046 334,00 Ft-ért.

Előzmény: jalpar (39282)
jalpar Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39282

A kicsi listaár 532 832,00 Ft helyett csak 532 832,00 Ft.

(Nem vicc, ekkora nagy VIP partner vagyok!)

 

A nagyobbik mérettől és típustól függően 390 272 Ft-től 518 259 Ft-ig.

 

Majdnem elfelejtettem: természetesen +áfa.

Előzmény: rferi (39277)
Jani301 Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39281

Ezen nem fogunk vitázni .

Akkor nem is érdemes nekiállni , itt el is adnak .

https://www.zalatools.hu/geptartozekok/esztergatokmany-felfogo-tarcsa

Előzmény: vaskukac (39280)
vaskukac Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39280

A kérdés úgy hangzott, hogy többet kell gyártani, de mindegy, ha egy kell, akkor is köszörülni kell.

Lehet kínlódni esztergán, barkácsoláshoz jó is lesz, de másra nem.

Előzmény: Jani301 (39256)
occseb Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39279

Na én pl. ebből is csak egy kisebb méretűvel ellennék már.

 

Előzmény: Jani301 (39276)
rferi Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39278
Előzmény: jalpar (39275)
rferi Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39277
Előzmény: jalpar (39275)
Jani301 Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39276

Pw 550  de nem piacképes , lebillen tették ,elkezdtem javítani . de abba maradt .

Van másik is de azok biztosan maradnak . pont a pw 550 a legjobb méret ,de hát avval lenne bőven munka .

Előzmény: occseb (39273)
jalpar Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39275

,,Az a kiesztergálófej a nyolcvanas években 93 000 forint volt.''

 

De azóta volt egy kis infláció, most 98-ba kerül:

 

https://www.jofogas.hu/heves/Kiesztergalo_fej_sk40_iso40_marogep_fej_113270115.htm

 

Bár nem kizárt, hogy ötezret le lehet alkudni belőle.

Előzmény: rferi (39270)
rferi Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39274

Úgy gondolom, nem.

Előzmény: occseb (39271)
occseb Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39273

Mekkora a gyalud?

Előzmény: Jani301 (39266)
PETYUS Creative Commons License 2021.01.28 0 0 39272

> Akkor ennyi pénz egy éves fizu volt.

 

Diplomával kettő.

Előzmény: rferi (39270)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!