Keresés

Részletes keresés

nemecsekero Creative Commons License 2013.01.12 0 0 81

Szia megszállottan sudokuzók!

Magamról annyit,hogy a nemecsekerno csupa kisbetüvel nicknev sajnos foglalt volt.

Rejtvényújságokkkal kezdtem a sudokuzást, következett a linux disztribuciókban megtalálhato Gnome Sudou, majd Szudoku haladóknak és más japán fejtörők c. könnyv (Alexandra kiadó 2005) és Wayne Gould Sudoku c. könyve (Partvonal Könyvkiadó 2005). Ez a két könyv egy barátomnál évekig csak a helyet foglalta. A Wayne Gould könyvét mindenkinek csak ajánlani tudom, a legkellemesebb feladványok találhatók benne.

Természetesen a neten található sudoku oldalakból is sokat kipróbáltam, a néhány bejegyzéssel ezelött említett szegedi honlap redszeres fogyasztója vagyok.

A probléma, amiért a fórumba írok:

Minden sudoku feladványt besorolnak valamilyen nehézségi fokba.

Rejtvényfejtésben az a jó, ha a fejtő a megoldásig a képességeinek, tudásának, tapasztalatának megfelelő akadályokon keresztül jut el. A túl könnyű feladvány unalmas, a túl nehéz kudarcot szül. 

Wayne Gould feladványai emelkedő nehézségi fok szerint követik egymást a könyvben, nekem mégis nagyobb problémát jelentett némelyik az utána következőnél, vagyis az én megoldási taktikáimat alapul véve más lenne a nehézségi rangsor.

A Gnome Sudoku program a generált feladványokat 0 és 1 között rangsorolja. Én a 0,64 ,,,, 0,95 nehézségi fokú feladványokat fejtettem, a siker a nehézségi foktól független volt.

A     http://www.math.u-szeged.hu/Sudoku   

honlapról 3, 4, 5  nehézségi fokú feladványokat oldottam meg, majd a 4. nehézségi fokú feladványoknál kötöttem ki.  50....100%  eredménnyel tudom megoldani. Némelyik nagyon könnyűnek tűnik.

A honlapot mindenkinek ajánlom.

Célul tűztem ki olyan szoftver kifejlesztését, amely a feladvány megoldásához szükséges taktikákat, eljárásokat meghatározza és ezzel a nehézségi fok meghatározását új alapokra helyezi. Ez nagyobb feladat, mint egy álltalános megoldó szoftver (amin már túl vagyok).

Eredmény a mai napig:

A Metropol reklámújságban naponta megjelenik egy nagyon egyszerű sudoku feladvány, melynek megoldásához csak egyetlen taktika alkalmazása szükséges: az egyik 3 x3 mező méretű  (1/9 tábla)   négyzethez tartozó két sorban/oszlopban található két azonos szám. Ha ezeket végigvetíjük a sorokon/oszlopokon, akkor az egyik 3 x 3 négyzetben találhatunk olyan mezőt, ahol a harmadik sorban/oszlopban ugyanannak a számnak kell lenni.

Megírtam azt a szoftvert, amely ezt a feladatot elvégzi, a Metropol újság feladványait (ameddíg ezen a szinten maradnak) megfejti, a többi feladványt csak részlegesen fejti meg.

Ha ténykedésem érdeklődést keltett, ábrákkal illusztrált megoldási taktikákkal jelentkezem.

bazso1017 Creative Commons License 2012.12.01 0 0 79

Sziasztok!

Találtam egy sudoku oldalt, itt elméletek is vannak, meg lépésenként végig lehet követni a megoldást.

Szinekkel jelzi, hoogymit kell figyelni és mutatja melyik elmélet szerint tudunk tovább lépni.

http://www.sudokuwiki.org/sudoku.htm

Zs

rubikos Creative Commons License 2012.04.05 0 0 78
Sziasztok. Szeretném ha segítene valaki. Keresem. a SUDoKU MINI lap 2012 - es 2. számát. Gyüjtöm. és ez. hiányzik a sorozatbol. tommyboy76@freemail.hu
bazso1017 Creative Commons License 2012.03.01 0 0 77

Köszönöm a linket meg a segítséget!

Jó hogy vannak ilyenek, mert ezt a sudokut én csak autodidakta módon játszogattam, nem gondoltam volna hogy komoly elméletei vannak.

Az újságokban általában egyszerű feladványok vannak, de programokban találtam nehéz meg extrém opciójúakat is, azok közt volt ez is ami kifogott rajtam :-)

Köszi mégegyszer!

Előzmény: rainman (76)
rainman Creative Commons License 2012.02.15 0 0 76

Szervusz! A feladványodat (a kiinduló feladványt beleizéltem a lentebb linkelt oldalra, és kértem egy megoldást, részletes magyarázattal.

nos: az általad elért fázist a harmincnyolcadik lépéssel érte el.

Egyészen a 44-ik lépésig csak szűkíti a lehetőségeket, a 44-ik lépésben jut el oda, hogy a nyolcadik sor hetedik oszlop értékét meghatározza.

És így tovább.....

A teljes megoldásig 85 lépésben jut el.

Előzmény: bazso1017 (72)
rainman Creative Commons License 2012.02.14 0 0 75

Kutatás ügyben azért nem jelentkeztem, mert kb 20 évvel túlkoros vagyok....

Mondjuk az is kutatási terület lehetne, hogy a korombéliek egy húsz évvel ezelőtti játék újrajátszása során mit izélnék a hogyishíjjákon...

Tetris. Digger. Sokoban. Logikai és akció jellegű játékok.... Azok az alapjátékok, semmi csúcsgrafikával, csak az egyre nagyobb kihívásokkal. Persze volt még stratégia, vagy első személy nézetű lövöldözős: Wolf 3d.  Na ott volt olyan pálya, hogy sokoban rejtvény volt egyértelműen...

Egy ilyen jellegű kutatás esetleg?

Előzmény: Kutatási felhívás (73)
rainman Creative Commons License 2012.02.14 0 0 74

Szervusz!

Mai cikk a zindexen:

Sudokufejtő program magyar matematikustól

Az emberek legfeljebb hetes nehézségi szintig jutnak, a szoftver akár százasig is. Tovább »

forrás: Index.hu

Benne hivatkozott link:

http://www.math.u-szeged.hu/Sudoku/

Maga az oldal (C)2007 jelzéssel olvasható, tehát nem mai. Valaki rátalált, és hírt csinált belőle.

A feladványoddal még nem foglalkoztam. 

De!

A két-háromesélyes kitöltetlen négyzetek is lefoglalhatnak sort, oszlopot, satöbbit. Értsd: pl egy mezőben egy sorban (vagy oszlopban) bárhová beírhatnál egy kettest. Egy másik mezőben ugyanígy két-három esélyesen beírható ugyanaz a kettes, bárhová, ez ugyanúgy kizárja a megfelelő sort/oszlopot. A Maradék harmadik mezőben meg netán marad egyetlen négyzet, ami az ilyetén kizárások után marad. 

Nem tudom, érthető-é?

A többesélyes dolgok is kizárhatnak egyértelműen dolgokat.

Nemtudom ez az oldal volt-é, amin gyakoroltam...

Lépésről lépésre elmagyarázza egy megfejtés folyamatát.

hogy egyes négyzetekbe miért kerülhet egy adott szám, és miért csak az....

Előzmény: bazso1017 (72)
Kutatási felhívás Creative Commons License 2012.01.10 0 0 73

Kedves Sudoku kedvelők!

Az ELTE PPK-nak van egy érdekes kutatása:

"

ELTE Pozitív Pszichológiai Labor - Kutatási felhívás

Tisztelt Uram!

Egy tudományos kutatásban való részvételre invitáljuk Önt, amelyet az ELTE PPK Pozitív Pszichológia Laboratóriumában végzünk.

A vizsgálat lebonyolítását pszichológusok és szakasszisztensek segítik. A kutatás során a játékok biológiai folyamatokra gyakorolt hatásait vizsgáljuk.

A vizsgálatok kb. 120 percig tartanak, az eljárás során EEG adatrögzítést végzünk.

A részvétel előzetes feltételei, hogy Ön:

1. férfi

2. 18-30 éves

3. nem szed rendszeresen nyugtatót, altatót

4. nem kezelték ideggyógyászati, idegsebészeti vagy pszichiátriai megbetegedéssel

5. nem szívbeteg.

Szigorúan bizalmasan kezelünk minden olyan információt, melyet a kutatás keretein belül gyűjtünk össze. A kutatásban való részvétel önkéntes. A részvétel díjazása: nettó 3100 Ft."

Amennyibe felkeltettük érdeklődését, és szívesen részt venne a kutatásban, kérem írjon e-mailt a palosi.edi@gmail.com címre

Köszönettel,

P. Edina

bazso1017 Creative Commons License 2011.11.22 0 0 72

http://indafoto.hu/bazso1017/image/13872195-4ccb35e2/442303

Sziasztok!

Valaki tudja ennek a "feladványnak" a következő logikus lépését?

Meg tudom oldani, de csak úgy hogy a "két lehetőségesek" közül valamelyiket válsztom és vagy jó vagy nem :-(

olvasgattam az elméletek közt is, de nem találtam pont ide illőt.

Zs

rainman Creative Commons License 2011.06.03 0 0 71

Selejtezem a felgyülemlett napilapokat.

Értékmentés okán a rejtvényoldallait kiemelem a lapszámokból, kizárólag a  9x9 (stb.) négyzetrácsot tartalazókat....

Közben jár az agyam:

Van az alaprejtvény, amely mentén el kell jutni a teljességhez...

De kifordítom a doolgot!!!!

Vegyük azt a szitut, hogy megfejtettem, és minden rést betömtem.

és ha ezután az eredetileg üres mezők lennének egy új feladvány részei? persze a megoldás szerinti értékkel feltöltve.

megoldható-e megoldásból származtatott rejtvény?

Nem tudom érthető-é a felvetésem......

Persze most kipróbálhatnám akár a saját solveremmel egy példarejtvénnyel, de lusta vagyok rá, meg most éppen elmélkedem...... 

Oda-vissza sudoku...

Akár páros jákék.

Egyik játékos látja a teljes feladványt, és fejt.

Másik játékos csak az egyik játékos fejtését látja, és következtet az alapfeladvány dolgaira, és ennek mentén törtekszik a teljességre.

Szerintem tök buli... Ne én oldjam meg, hanem a játékostárs; az aki az én ötleteléseimből agyal tovább...

Múködhet a dolog?

Party arc Creative Commons License 2011.02.23 0 0 70

Sziasztok!

Eladó sudoku logikai kocka kapható. 3x3 számokkal és Rubik kocka kialakítással.

LINK: http://3-dbolt.hu/index.php?/Jatekok/Sudoku-kocka/flypage.tpl.html

rainman Creative Commons License 2010.03.07 0 0 69
Bocsi,de ez sudoku?:

Vagy elküldhertlek-é valahová melegebb éghajlatra?
Merthog egy hozzászólásos nick vagy?
Na húzzál el...
Előzmény: PerfectKrisz (68)
PerfectKrisz Creative Commons License 2010.03.07 0 0 68
Szia Tibi, 1000 éve nem hallottam felőled! :) Játék megy még?

Találtam egy új oldalt- nagyon tetszik.
Gyere át és regizz be… Solo nicken megtalálsz a toplistán!
Meging a bajnokok között! :)

http://www.hazhozismegyunk.hu/

C u soon

Geri sudoku Creative Commons License 2008.11.12 0 0 67
Ez télleg megjelent valahol, mint feladvány?
Első ránézésre többtízezer megoldása van, de szerintem még ezt is alábecsültem.

A 3,4,7 megoldása után (bár csak ezeknek is van vagy 24 féle megoldása) a maradék 6 féle számot gyakorlatilag szinte bárhogyan felrakhatjuk, azokat össze-vissza felcserélhetjük, szóval ez a feladvány nem különbözik sokban egy üres négyzetrácsos laptól.

Ezt megjelentetni, mint sudoku-feladvány, az egy nagyon erősen sudoku-ellenes cselekedet.

Valójában a hetesek megoldottak, a négyes egy X-wingben áll meg, a hármasok pedig egy Jellyfish-ben záródnak. Ennél tovább nem lehet eljutni a dologgal. Megoldott cellát nem írhatunk be sehova.
Előzmény: rainman (65)
rainman Creative Commons License 2008.09.22 0 0 66
Helo Geri!

a cuccod tuttinak tűnik!

alkalomadtán összemérem majd a megoldómakrómmal..... :-)

nagyontávoli továbbfejlesztési ötlet: a clickclickclick.com mintájára egy nemzetek közötti megmérettetés...... sudoku, megfűszerezve kacsavadászattal....

Előzmény: geriSudoku (57)
rainman Creative Commons License 2008.09.22 0 0 65
7 x 4 3 x x x x x
x x x 7 x x x x x
3 x x 4 x x x 7 x
x 7 x x x x x x 4
x 4 x x x x 7 x x
x 3 x x 4 7 x x x
x x 3 x x 4 x x 7
4 x 7 x 3 x x x x
x x x x 7 x x x x

Ez egy tipikus sokmegoldásos feladvány. 2007. 12.09-én jelent meg az északmagyarorsazágban.
Hány megoldása van?
rainman Creative Commons License 2008.09.21 0 0 64
Nos: valóban: van, amikor a józan paraszti ész már nem segít, miszerint a sorban, oszlopban, 3x3-as cellában már nincs kizárólagos továbblépés, és akkor jön az a feladvány, amit paríron, cekával, radírral néhéz megvalósítani - noha nem lehetetlen - hogy megnézni, hogy bármely kérdéses cellában létezik-é egyedüli jó megoldás...

excel megoldóm sorban, oszlopban, 3x3-as cellában alapból vizsgál, beteszi a megfelelő helyre a beteendőt, ha talál olyat.

ugyanakkor leadminisztrálja egy másik mátrixba, a maradék lehetőségeket.

Na itt hagytam meg a manuális beavatkozás lehetőségét. Sor-oszlop-blokk nem tud továbblépni, akkor én kuksizom meg, hogy van-é bármely cellában egyedüli lehetőség, vagy többirány. És biz'a ezen fázisban lelek rá bizonyos feladványok esetén a sokmegoldásos lehetőségre. Tök buli, szerijntem... Egy feladványrról kiszúrni, hogy sokmegoldásos, és szétcincálni minden megoldásig.....

Előzmény: tnsnames.ora (63)
tnsnames.ora Creative Commons License 2008.09.21 0 0 63
Mit értesz "józan paraszti észen"? Én azt, ha valaki konstruktív szabály felfedezésével és alkalmazásával valamint próbálkozás azaz radír _nélkül_ jut végeredményre. Szerintem a (leg)nehezebbek az utóbbi nélkül nem oldhatók meg (ez a sejtésem).
Előzmény: rainman (61)
rainman Creative Commons License 2008.09.21 0 0 62
Ja! a nálam preferált formátum excel-ben: minden szám külön cellában, megadott szám fekete
Megoldandó mezőben meg piros x.

Esetleg excelbe importálható szövegfálj, szám, illetve x pontosvesszővel elválasztva,
a következő sor meg értelemszerűen új sorban. (a pirosítás legyen az én gondom...
)
Előzmény: rainman (61)
rainman Creative Commons License 2008.09.21 0 0 61
Jómagam is összehoztam egy excel megoldó-t.
Van egy solver munkalap, és vagynak azok a munkalapok, amikben a rejtvények/megoldások gyülnek.
Saccra úgy 2000 fölötti már a készlet,
Gyűlnek az Északmagyarország-ból, a Merto-ból, Blik-ből, meg ami a kezem közé akad mindenféléből.
Bírom, amikor többmegoldásos a feladvány.
Bírom, amikor félregépelem a feladványt, és mégis találok megoldást!
Bírom, amikor kiszúrom, hogy más megoldást közölnek le egy hét múlva, mint ami a feladvány lett volna.

Munkába menet-jövet a villamoson kivégzek többnyire egy-egy feladványt, csak a józan paraszti észt használva, aztán este a makróval ellenőrzöm, és bekerül a gyűjtő munkalapra.

Akinek van valami hasonló gyűjteménye, megoszthatja velem.....
KAQ Creative Commons License 2008.08.26 0 0 60
Hali mindenki!

Ahogy látom nem nagyon sűrűn látogatott ez az oldal, de azért megkérdezném h honnan lehet letölteni v online játszani olyan feladványokat ami az OB-n is vannak (Kör sudoku, Szabálytalan -)

Előre is köszi
Törölt nick Creative Commons License 2008.03.30 0 0 59
később
Előzmény: tnsnames.ora (58)
tnsnames.ora Creative Commons License 2008.02.17 0 0 58
Erre rengeteg free progi létezik. Be kell gépelni a feladványt és gombnyomásra jön a megoldás. Mivel a brute force megoldás is gyorsan lefut, ezért mondhatni nem nehéz ilyen progit írni. Még úgy sem, hogy detektálódjék, rossza a feladvány.
Itt érdemes első körben körülnézni.
Ezen a magyar gyüjtőhelyen érdemes először körülnézni (szvsz): http://sudoku.lap.hu/
Előzmény: hkaty (56)
geriSudoku Creative Commons License 2008.01.07 0 0 57
compactSudoku© 4.0
online sudoku játék - compactSudoku© 4.0
http://compactsudoku.extra.hu

Kedves sok sudoku-t szerető fórumolvasó!

A sok on-line sudoku játék végigpróbálgatása közepette rádöbbentem, hogy nincs még egy olyan on-line játék, ami igazán komplex sudoku élményt nyújtana az arra vágyónak.

Mindezen felbuzdulva fogtam bele a compactSudoku© 4.0 névre hallgató fejlesztésbe, melynek első release verziója mától hozzáférhető a http://compactsudoku.extra.hu oldalon, igaz még csak néhány kiinduló feladvánnyal.

Próbálja ki, aki ki akarja próbálni. A visszajelzések, ötletelések a jövőbeli fejlesztések alapja, így semennyi harag sem gyülemlik fel bennem annak láttán, ha valaki a fejlesztési oldalon - gotoAndPlay(1); - megosztja velem a véleményét. Ott egyébiránt a tervezett fejlesztések is szerepelnek. Ez a http://gotoandplay.freeblog.hu

Köszi, geri.
Sudoku forever.
hkaty Creative Commons License 2007.10.19 0 0 56

Kedves Mindenki!

Szeretném megkérdezni, hogy meg tud-e vki oldani egy sudoku feladványt solverben, illetve, hogy egyáltalán meg lehet-e.

Nem általános megoldás kell, hanem egy kiválasztott feladváány megoldása.

Köszönöm

méregkeverő Creative Commons License 2007.04.07 0 0 55
Most olyan gépem és programom van (EXCEL VBscript) , ami 1 mp alatt megoldotta...
Előzmény: mya_tom (26)
Gerenda Creative Commons License 2006.09.04 0 0 54
http://www.brainypuzzle.com/
és
szon.hu

A brainy kb. 1/2 10-kor vagy 10-kor dob új rejtvényt, a szon naponta, nemtommikor. A brainy általában könnyű, (ami négy csomónál kevesebbel jelölt, az csak szórakozás) a szon.hu változó, előfordul, hogy csak brute force oldható meg valahonnan, máskor viszonylag könnyű.

A brainyn nagyon kellemes mankó, hogy fel lehet írni cellánként a még lehetséges opciókat - bár általában túl könnyű ahhoz, hogy szükség legyen rá.

G
méregkeverő Creative Commons License 2006.06.19 0 0 53

Sikerült megteremtenem az alapjait egy primitiv generálónak.

Még nincs kész, de a rutinrészleteket már "csak" össze kell ollózni...

Előzmény: tnsnames.ora (51)
méregkeverő Creative Commons License 2006.06.15 0 0 52

Köszi, itt elérhető, már csak az angoltudást kéne (alaposan) felfrissíteni!

:-(((

Előzmény: tnsnames.ora (51)
tnsnames.ora Creative Commons License 2006.06.15 0 0 51

>Hol lehet utánanézni, milyen elméleti alapjai vannak egy hatékony generálónak?

http://www.setbb.com/phpbb/index.php?mforum=sudoku

Magyarul szerintem seholsem igazán. Angolul az egyik legismertebb és legismertebb link a fenti. Emlékeim szerint, ugyanis a munkahelyemen le van tiltva, így nem tudom ellenőrizni.

BTW: jelennek meg magyar könyvek rendesen, már többtízoldalon elemezve megoldó-algoritmusokat. De az igazi Sudoku-könyv nagyon várat még magára. Ezért is nem tettem említést az eddigiekről.

Előzmény: méregkeverő (49)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!