Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

Rumcice Creative Commons License 2024.02.04 0 0 25

Kamion elé életveszélyes manőverrel bevágni, ez nyilván tilos a kresz szerint.

 

A folyamatos kamionsor előzés kapcsán az előzés engedélyének egyik kresz feltétele, hogy az előzendő jármű épp nem előzzön másik járművet, ha tehát éppen kamionsort előz, akkor ezt teheti addig, amíg nem lesz neki hely a külső sávban, ahová vissza kell térnie.

 

Most megnéztem a pontos jogszabályt:

 

https://tarnaiautosiskola.hu/kresz/a-jarmukozlekedes-altalanos-szabalyai/

 

az előzni kívánó jármű előtt ugyanabban a forgalmi sávban haladó másik jármű előzési szándékot nem jelzett;

 

Tehát ha kint van az index, ezzel előzési szándékot jelezve, már nem szabad a mögöttünk lévőnek előznie.

Előzmény: Airbag. (24)
Airbag. Creative Commons License 2024.02.04 0 0 24

nem tartja fel a mögötte haladót.

ő is lassabban haladó sort előzi,csak egy másik autó mögött.

 

Előzmény: Rumcice (22)
mmormota Creative Commons License 2024.02.04 0 0 23

Ezzel természetesen egyetértek. A kérdésben pont az a problémám, hogy az adott körülmények között sávot váltani, bevágni a szűk helyre egy kamion elé is szabálytalan és veszélyes.

Előzmény: Rumcice (22)
Rumcice Creative Commons License 2024.02.03 -1 0 22

Szabálytalan feltartani a mögötted gyorsabban haladót, általános jobbra tartási kötelezettség van lakott területen kívül.

 

Amúgy nem tudhatod, miért siet és hajt gyorsan, lehet, hogy a helyében te is sietnél. Hadd menjen.

Előzmény: mmormota (21)
mmormota Creative Commons License 2024.02.03 0 0 21

Lenne pár kérdésem:

Megyek éjjel a hetes autópályán, 3 sávos szakaszon, majdnem nulla forgalom, szépen a külső sávban. A középsőben kocog valaki 80-nal, utolérem. Mit tehetek? Elmehetek mellette maradva kívül? Vagy váltsak sávokat a belsőig, előzzem, aztán megint vissza a külsőbe? 

 

Másik. 

Autópálya, csak 2 sáv, nagy forgalom, a külső sávon majdnem összefüggő kamionsor, sokkal lassabban. Megyek belül a megengedett sebességgel (na jó, esetleg kicsit többel). Utolér a BMW, fél méterre rám mászik, veszélyes. Ki tudnék előle váltani a kamion sorba, hadd menjen. De belátható távon csak szűk hézagok vannak a kamionok között, csak komoly fékezéssel férnék be. Amennyire tudom, a párhuzamos közlekedés szabályai élnek ilyenkor, és nem mehetek be így a kamion elé féktávon belül - de csak úgy lehetne. Szabálytalan lenne? Mit a helyes? Hagyjam örjöngeni a BMW-t amíg lesz egy hosszabb kimaradás? Veszélyes, előttem is vannak, ha fékeznem kell miattuk, az őrült a fél méterből ütközést csinál.

frentzy Creative Commons License 2013.01.07 0 0 20

Üdvözlök Mindenkit!

 

Segítséget kérnék, sehol nem találok magyarázatot! :(

Ülésmagasítóval lehet elöl utaznia egy gyereknek?

4 gyereket kell vinnem reggelente az iskolába egy autóval. Hogy oldjam meg?

 

Köszönöm a válaszokat!

 

István

gepesz Creative Commons License 2007.03.31 0 0 19
Szevasztok. Kérek egy jogértelmezést.
Az ellenőrzéskor nem tartózkodtam a kocsiban, sőt a környékén sem. (orvosnál voltam, de ez most nem érdekes). Mozgáskorlátozott igazolvánnyal rendelkezem, ami jól látható helyen ki volt téve. Az egyértelmű számomra, hogy várakozhatok ott, (harmadik bekezdés)de elhagytam a kocsit. Ez a kérdésben a lényeg.
jóképességű Creative Commons License 2007.01.07 0 0 18
Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy 18 év alatt szülői engedéllyel megszervett jogosítványommal külföldön vezethetek-e amíg nem vagyok 18?
mr.kripapa Creative Commons License 2006.11.10 0 0 17

Csáó!
S.zola!
El kell engedni a gyalogos szerintem!

 

Kellicottia Creative Commons License 2006.10.30 0 0 16

Üdv!

Sikeres vizsga miatt eladó egy kresz-teszt CD (tesztkönyv+az összes kérdés rajta van, megoldások, próbavizsga, stb. A, B, C, E kategória).

ára az autósiskolánál 2600 Ft volt, eladnám mondjuk 1800 Ft irányáron.

Érdeklődni:

psmac@freemail.hu

S.Zola Creative Commons License 2006.10.28 0 0 15
Hali!
Mi a jó válasz erre a kérdésre?

Azért kérdem, mert én amit az autósiskolánál töltöttem tesztet gépen, ott rohadtul arra emlékszem, hogy nem kell elengedni a gyalogosokat, ellenben most itthon töltöttem ki 10 éves tesztkönyvet, ott az van, hogy el kell engedni, és most töltöttem ki a neten is egy tesztet, ott is el kell engedni őket.. Persze, lehet hogy változott azóta a szabály...
Lestat, the vampire Creative Commons License 2006.10.15 0 0 14

Sziasztok!

 

Olyan ember válaszoljon, aki olvasta mostanában a legfrissebb kiadást a Kresz könyvből személygépkocsihoz. Az érdekelne, hogy van-e benne olyan, hogy tompított fényszóró bekapcsolása kötelező lakott területen belül is, minden körülmények között?

thing froM ANOther world Creative Commons License 2006.07.26 0 0 13
sziasztok.
egy apróságban kérném ki a véleményeteket.

eddig úgy tudtam, hogy egy kereszteződés felold minden előtte kihelyezett táblát. /najo, sajna a városi 50-et nem! ;)/

a helyzet a következő. az utcánkat (kb 40m csupán) parkolóvá tették, de valaki jóakarónk vagy mindig leveszi a táblát, vagy lefesti, tehát "mégsem az".
a főút, amiről nyílunk parkolóövezet.

megtehetik-e, hogy CSAK a főútra raknak ki egy táblát, melyen nyíllal jelzik, hogy x méter után ez az utca (azaz a mienk) parkolóövezet?

így akár a város elején egy térképen is jelölhetnék az összeset, és sehova nem kéne táblát rakni, nem?

várom a véleményeket.
handras Creative Commons License 2006.04.27 0 0 12
Már én is beletörődtem. :)
Előzmény: zmedve45 (11)
zmedve45 Creative Commons License 2006.04.26 0 0 11

Sziasztok!

 

Lakó-pihenő övezet ügyben.

Nekem is volt szóváltásom ez ügyben egy másik közlekedés partnerrel (szerencsére baleset nem történt).

Az én esetemben a lakó-pihenő övezet végét a táblán kívül még az is jelezte, hogy van egy bukkanó a kihajtáskor. Ennek ellenére sem kell szerintem elsőbbséget adni, legalábbis a nem találtam ezt meg a KRESZ-ben.

 

Az ipse persze égre-földre, negyven éves tapasztalatára hivatkozott, sirály, hogy negyven éve így közlekedik.

 

Z

Elsőbbség az útkereszteződésben

28. § (1) Az útkereszteződésben - ha a (2) bekezdés rendelkezéseiből más nem következik - a járművel elsőbbséget kell adni

a) a jobbról érkező minden jármű és

b) a balról érkező villamos

részére.

(2) A másik jármű érkezési irányától függetlenül elsőbbséget kell adni az útkereszteződésben

a) minden járművel a megkülönböztető fény- és hangjelzést együttesen használó gépjármű részére, továbbá minden ilyen gépjárművekkel kísért (közrefogott), zárt csoportban haladó megkülönböztető fényjelzést használó gépjármű részére;

b) az olyan útról érkező járművel, amelyen az útkereszteződés előtt „Elsőbbségadás kötelező” vagy „Állj! Elsőbbségadás kötelező” jelzőtábla van, a keresztező - illetőleg a kiegészítő táblán vastag vonallal jelzett - útról érkező jármű részére;

c) földútról érkező járművel a szilárd burkolatú útról érkező jármű részére;

d) körforgalomban haladó járművel a körforgalmat keresztező villamos részére.

(3) Útkereszteződést járművel csak olyan sebességgel szabad megközelíteni, hogy a vezető eleget tehessen elsőbbségadási kötelezettségének és e tekintetben másokat a jármű sebességével ne tévesszen meg.

 

Előzmény: Vladiszláv (9)
handras Creative Commons License 2005.08.24 0 0 10
Köszönöm!
Előzmény: Vladiszláv (9)
Vladiszláv Creative Commons License 2005.08.06 0 0 9

Szia handras!

 

A KRESZ 1997-ben bekövetkezett változásakor módosították a járdán történő megállás szabályait!

 

Lakó- és pihenőövezetből történő kihajtáskor az "Elsőbbség az útkereszteződésben" és a Bekanyarodás" című 28-as és 31-es paragrafus szabályait kell értelemszerűen alkalmazni, ha jelzőtáblák nem szabályozzák az áthaladási elsőbbséget. A "lakó- és pihenőövezet vége" jelzőtábla nem elsőbbséget szabályozó jelzőtábla.

 

Üdv. Vladi

Előzmény: handras (-)
handras Creative Commons License 2005.07.26 0 0 8
Teljesen érthető. Tehát nem az emlékezetemmel van a baj. :)
Előzmény: karhu (6)
karhu Creative Commons License 2005.07.26 0 0 7
Ahogy újra elolvastam, látom, hogy kimaradt néhány vessző meg kettőspoont, de azért talán érthető:)
Előzmény: karhu (6)
karhu Creative Commons License 2005.07.26 0 0 6

Időközben változott, nem tudom pontosan mikor, a lényeges változás az, hogy kifejezetten meg kell engednie táblának vagy útburkolati jelnek, nem elég a 1,5 méter.

A csekket majd postán kapod a szabálysértést megállapító határozattal együtt. (A dolog hivatalos neve nagyjából távollétben megállapított helyszíni bírság.)

Előzmény: handras (-)
handras Creative Commons License 2005.07.26 0 0 5
Senki?
handras Creative Commons License 2005.07.25 0 0 4
up
handras Creative Commons License 2005.07.24 0 0 3
Igen tudom, hogy most így van, kérdés, az: mindíg így volt-e?
Előzmény: disconnect (2)
disconnect Creative Commons License 2005.07.24 0 0 2
Én 1 éve vezetek, de nekem ilyet nem tanítottak, hogy lakó-pihenőövezetből kihajtva elsőbbséget kellene adnom... Szerintem, ha nincs tábla, szimpla jobbkéz.
Előzmény: handras (-)
Zsoldos Creative Commons License 2005.07.24 0 0 1
Ami a járdán parkolást illeti, 2000-ben tutira így volt már, mert egy akkori kollégámat szintén ezért büntették meg.
Előzmény: handras (-)
_ Liar _ Creative Commons License 2005.07.24 0 0 0
0
Előzmény: handras (-)
handras Creative Commons License 2005.07.24 0 0 topiknyitó

20 éve vezetek, és az utóbbi 1 évben másodszor esek pofára, a KRESZ nem ismerése miatt.

 

Ma a járdán parkoltam úgy, hogy a gyalogosoknak bőséges hely maradt. Tettem ezt teljes lelki nyugalommal, mert úgy emlékeztem megtehetem. Valami olyasmi is rémlett, hogy ha megállni tilós tábla van (volt) akkor lakott területen belül nem főútvonalon ez megengedett.

 

A kocsihoz visszatérve közterületfelügyelői büntető cédulát találtam, melyben a KRESZ 40. paragrafus 8./a/b pontjára hivatkoznak. Megkerestem a neten a KRESZ-t és úgy tűnik igazuk van.

 

40. § (1) Járművel megállni - ha közúti jelzésből vagy a (2)-(5) bekezdés rendelkezéséből más nem következik - csak az úttest menetirány szerinti jobb szélén, azzal párhuzamosan, egy sorban szabad.

...

(8) A járdán - részben vagy teljes terjedelemben - csak akkor szabad megállni, ha
a) azt jelzőtábla vagy útburkolati jel megengedi,
b) a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalja el,
c) a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter szabadon marad, és
d) a jármű tengelyterhelése az 1000 kg-ot nem haladja meg.

 

Azt szeretném megtudni, vajon a memóriám téveszt meg, vagy időközben változott a KRESZ és én nem követtem elég figyelmesen...

 

 

A másik téma, amire meg mernék esküdni, hogy úgy tanultam: lakó-pihenő övezetből kihajtásnál (mintha parkolóból kihajtás lenne), elsőbbséget kell adni a többi járműnek.

Nos, ezt se találom a KRESZ-ben.

 

Más kérdés: a felügyelő bácsik postázzák a csekket? Mert a papír szerint adniuk kellett volna, de az nem volt az ablaktörlő alatt.

 



Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!