Keresés

Részletes keresés

unartis: Creative Commons License 10 órája 0 0 19868

Ha nem kimondottan napon van, akkor  a filamentosa is játssza ezt évekig nőhet, úgy mint egy törzses jukka(akár 30-40 cm-es törzse is lehet), míg nem virágzik, utána sarjad, ha tovább nő a virágzás után és nem hal el a törzs akkor nem filamentosa lesz!

A Yucca recurviflia és  a Yucca gloriosa, egy természetes hibridje a Yucca filamentosa-nak és  Yucca aloifolia-nak. Ez  a két faj(ta), csak ott fordul elő, ahol  a két alapfaj együt nő a természetben , a két fajhibrid között több átmenti forma is létezik.

Előzmény: lychnis (19854)
unartis: Creative Commons License 11 órája 0 0 19867

Valahogy elkerülte  a figyelmem, de utána jól megnéztem azt  a képet, szép töved van. Strapabíró egy növényke!

Előzmény: CBNora (19851)
unartis: Creative Commons License 11 órája 0 0 19866

'Nekem nem sikerült az árvalányhaj,nemhogy kivadult,egyszerűen eltünt.'

Az árvalányhajjal kapcsolatban egy érdekes dolgot vettem észre a tavalyi télen(2016-2017), több tövem tavaszra kifagyott(ami valójában kiszáradás volt), a laza sóderes-homokos talajban, volt ez észrevehető, ahol volt egy kis humusz réteg, vagy kötött talaj ott nem volt gond, az ott kikelt töveim szépen átvészelték  a telelt.

Tavasszal szívesen küldök magot, mert úgy tűnik meghonosodott nálunk! Csak szólj rám, akár privátban is, mert elfelejtem!

'Vannak nyár végén virágzó évelőid?'

Igyekeztem beszerezni virágzó évelőket és egynyáriakat, amelyek megfelelnek a kritériumoknak(Észak-amerikai növény fajok legyenek! :)) ), azok jöhetnek, virágoztak is bőven, tavasztól késő őszig-tél elejéig virágoztak a  kokárdavirágok, a fekete láb százszorszépek(Melampodium leucanthum), a Borzas kúpvirág is szép színfoltja volt a nyár végi kertnek. Sokáig szépek voltak az ánizsizsópok(Agastache rupetris) is.

"De,hogy micsoda különlegességeid vannak!"

Köszönöm a megtisztelő feltételezést!

Minden  a kaktuszgyűjtéssel kezdődött, egy kedves ismerősöm jóvoltából jutottam sok növényhez hozzá, hiszen sok mindent lehetetlen megszerezni a hazai kertészetekben. Évről évre magokat is rendelek az ismerősöm jóvoltából, így jutok hozzá egy két ritkasághoz, ami kikel és megnő.

Előzmény: lychnis (19852)
sz_attila Creative Commons License 27 órája 0 0 19865

Nekem van több, mint 2 méteres azáleám, leásott konténerben, azt hiszem 6-7 éves lehet, egy ügyfélnél pedig embermagasságú pierisek vannak hasonló elven ültetve 9 éve. Az azáleán jövőre több, mint 100 virág lesz. Ez az ültetési mód az egyik feltétele a sikeres nevelésnek, de nekik kell még mikroklíma is. Igen, a kihívás a helyes kifejezés :)

Előzmény: CBNora (19859)
sz_attila Creative Commons License 28 órája 0 0 19864

Szépen áll a rudbeckia, echinacea is, meg nálam a bogáncs is, bár az nem annyira díszes. Ráadásul az is eszméletlenül szapora. Az alacsonyabb astereket se nyomta le a hó.

Előzmény: CBNora (19862)
sz_attila Creative Commons License 28 órája 0 0 19863

Igen, egy nagyon öreg körtefára futtattuk fel. A körtefa sajnos 6-7 éve kipusztult, és néhány évre rá megroggyant. Ki kellett fűrészelni, odaveszett a lilaakác is. A törzsek meg a járda mellett emlékeztetnek a múltra.

Előzmény: lychnis (19861)
CBNora Creative Commons License 29 órája 0 0 19862

Nálam is jól lenyomott a hó sok mindent. A Phlomis russeliana és Monardák viszont gyönyörűen tartják magukat, ha nem lettem volna lusta kimenni a géppel a hóba, érdemes lett volna lefotózni. A Phlomis minden kórószintjén félrecsapott hósapkák állnak. Kóróban verhetetlen.

Kíváncsi vagyok, jövőre hogy fog kinézni a Glycyrrhiza echinata, 3 tő most napos helyet kapott. Ahol a magot szedtem, ott gyönyörűek voltak. Az lehetne a másik fő kóró attrakció.

Előzmény: sz_attila (19847)
lychnis Creative Commons License 29 órája 0 0 19861

A 9. képen az a csavarodott törzs az lilaakác?

Előzmény: sz_attila (19826)
lychnis Creative Commons License 29 órája 0 0 19860

Én se:-) Nemigen tartok kényes növényt,drágát se.

Előzmény: CBNora (19859)
CBNora Creative Commons License 29 órája 0 0 19859

Csak átlagos talajigényű növényeket ültetek. Kimondottan savanyú talajba valókkal soha nem is próbálkoztam, nem igénylem különösebben a kihívásokat.

Előzmény: lychnis (19857)
lychnis Creative Commons License 29 órája 0 0 19858

Gyönyörű virágaid vannak,a nyári képeken uralják is a képeket,a havas fotókon látszik,hogy milyen szép a többi

Előzmény: sz_attila (19856)
lychnis Creative Commons License 29 órája 0 0 19857

Nem,azt gondolnám,tudsz valami tuti módszert az életbentartásra:-) Nagyon tetszenek képen a rhodik,élőben még nem láttam szépet. Páran vettek itt a faluban,de pár év alatt mind kipusztult,klorózisban.

Előzmény: CBNora (19855)
sz_attila Creative Commons License 29 órája 0 0 19856

Az a legmagasabb, sárga himalájai cédrus. Eleinte főleg örökzöldeket ültettem én is, mert annyira nem foglalkoztam évelőkkel. Milyen jó, teszem hozzá, mert így már kialakult a kert gerince. Az utóbbi években minden "üres" helyet beültetünk évelővel, rózsával, így lesz kerek az egész.

Előzmény: lychnis (19848)
CBNora Creative Commons License 29 órája 0 0 19855

De gondolom, csodálkoztál volna, ha kiderül, hogy tényleg rhododendron, nálam.

Előzmény: lychnis (19853)
lychnis Creative Commons License 30 órája 0 0 19854

Kicsi törzse már volt. Nem filamentosa,mert nem nő akkorára,lehet egy hibrid?

Előzmény: unartis: (19846)
lychnis Creative Commons License 30 órája 0 0 19853

Na,erre nem fogadtam volna:-) Azt hittem rhododendron. Nagyon hangulatos ez a jó sűrű rész,így havasan is.

Előzmény: CBNora (19851)
lychnis Creative Commons License 30 órája 0 0 19852

Nekem nem sikerült az árvalányhaj,nemhogy kivadult,egyszerűen eltünt.

Vannak nyár végén virágzó évelőid? Lehet kéne,hogy tovább legyen benne szín. De,hogy micsoda különlegességeid vannak!

Jól kilóghatsz a szomszédok közül:-)

Előzmény: unartis: (19845)
CBNora Creative Commons License 30 órája 0 0 19851

Egy kaktusz, Cylindropuntia imbricata.

Előzmény: lychnis (19850)
lychnis Creative Commons License 30 órája 0 0 19850

Sokkal több hó esett nálatok. Mi van az 1. kép közepén,milyen bokor?

Előzmény: CBNora (19838)
lychnis Creative Commons License 30 órája 0 0 19849

Ha nincs több tő egy-egy fajtából,összevissza lesz az összhatás. Nálam is van,mert általában 1 tövet veszek,és utána próbálom elszaporítani,de nem is profi a látvány!:-)

Előzmény: sz_attila (19836)
lychnis Creative Commons License 30 órája 0 0 19848

Cédrus is van? Nagyon hangulatos képek,és így, hogy nem viszik félre a szememet a színes virágok,jobban lehet látni a fákat. Jó sok féle van!:-) Így fekete-fehérben jobban érvényesül,hogy milyen jól van beültetve minden.

Előzmény: sz_attila (19835)
sz_attila Creative Commons License 1 napja 0 0 19847

Az árvalányhaj pusztítóan képes szaporodni :) Olyenkor szoktam agyf.szt kapni, amikor 1 darabért piciny cserépben 2-3 eurót is elkérnek itt-ott... Nemhogy nem kell szaporítani, de irtani kell, hogy más is megmaradjon mellette.

Ilyenkor jut eszembe, hogy megnézném Oudolf bácsi füves-évelős több hektáros kiültetéseit télvíz idején, kiadós havazások után, hogy nézhetnek ki... Ezeket az állapotokat persze nem fotózzák :) Egyébként imádom a stílusát, ez az, ami nekem is a legjobban tetszik.

Előzmény: unartis: (19845)
unartis: Creative Commons License 1 napja 0 0 19846

A második képen néztem a jukkád, ez az általánosan elterjedt Yucca filamentosa vagy egy még kevésbé törzses Yucca gloriosa?

Előzmény: lychnis (19825)
unartis: Creative Commons License 1 napja 0 0 19845

Sajnos, ez nem csak  a havazás után lett olyan rendezetlen, hanem a csinos árvalányhajak(S tenuissima-k) elkezdtek mindenfelé kikelni, tehát kivadulni, mivel a nyár eleji virágözön nyár végére alább hagyott, az árvalányhajak szépsége az esős őszi időszak után vesztette el a báját, szépségét. A hó amúgy tényleg lenyomja  a díszfüveket, nálunk elég uralkodó eleme a kertnek a sok díszfű. Látom hogy ott virágzó évelőkkel kell oldani ezen.

Az örökzöldek közül elsősorban a lomblevelűeket szeretem, van is néhány növényem, Alapvetően a kaktuszok mellé telepítek örökzöldeket(élőhelyi növényzet  acélom), így mediterrán, félsivatagi mahónia(Mahonia pinnata(3 változata), M. pumila, M. fremontii, M. haematocarpa) fajok vannak, zömével, van egy fél-örökzöld rezgőszakáll (Cecocarpus betuloides) a palánta nevelő parcellában Purshia stansburiana töveim várják, hogy a végleges helyükre telepítsem. Na és a jukkák, agávék, medvefüvek(Nolina), Hesperaloe-k, hiszen ezek is örökzöldek.

Van néhány nagyobb Arizona ciprusom, a mandulafenyők mellett ezek az egyetlen tűlevelűim(az öreg ezüstfenyőt leszámítva, amit  a házzal vettünk) Tavalyi telet több európai ciprus magoncom is kibírta, de a száraz időszakban az öntözés ellenér elfogytak  a kertből, a gyomok miatt többet kikapáltam.Igazi mediterrán-félsivatagi paradicsomra gyúrok, a mediterrán szekcióban babér, fagytűrő leanderek fajtái, Narancsvirág cserje(Narancsvirág cserje 'Azték pearl') néhány pálma(T. fortunei, Sabal miror), és sok más mediterrán növény növöget.

Tervben van még Mexikói diófenyőt(Pinus cembroides) beszerezni, illetve néhány amerikai örökzöld/ félsivatagi mediterrán tölgy fajt, amelyek nem nőnek nagyra.

Előzmény: sz_attila (19836)
unartis: Creative Commons License 1 napja 0 0 19844

Igazi téli hangulat! :D

Előzmény: CBNora (19838)
unartis: Creative Commons License 1 napja 0 0 19843

A téli kert szépsége, egy ilyen kertbe öröm télen is kimenni!

Nálunk tegnap esett egy kevés hó, csak lepelként fedte a növényeket, ma viszont ráerősített, mert most is havazik!

Előzmény: sz_attila (19835)
unartis: Creative Commons License 1 napja 0 0 19842

A terveket ki is kell próbálni, ;), jó referencia a kuncsaftjaidnak!

Előzmény: sz_attila (19834)
sz_attila Creative Commons License 2 napja 0 0 19841

A küldést tavasszal gondoltam, amikor már nem fagy. Kisebb dobozban, bubis fóliába becsomagolva küldenék néhány ágtöredéket. Majd emlékeztess rá, mert ha elkezdődik a mókuskerék, kész vagyok :)

Előzmény: CBNora (19840)
CBNora Creative Commons License 2 napja 0 0 19840

Hú, nagyon boldoggá tennél vele!

Majd kigondolom, milyen mag vagy növény érdekelhet.

Gondolom, a kritikus pont az, hogy kilapítják, vagy sem. Fagymentes időben más nem nagyon árthat neki, beáztatni nyilván nem fogják a postán.

Előzmény: sz_attila (19839)
sz_attila Creative Commons License 2 napja 0 0 19839

Szerintem tudnék küldeni egy kis ágat, egy próbát megér, túléli-e az utazást.

Előzmény: CBNora (19837)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!