Időközben kicseréltem a meghajtószíjat a Multidrive-omban, a mechanika már szinte hibátlanul működik - még hitelesíteni kell ha lesz hozzá referencia szalagom. Mindhárom szalagsebességen (2,38 4,76 és 9,53 cm/s) kiválóan pörög és már jó a szalagtovábbítás. A kettős fejet érzem kissé kopottabbnak a kívánatosnál, de vadászom cserére alkalmas példányra. Szerencsére a drive meghajtó elektronikám (eredeti PAPST konstrukció) nagyon hasonló az ASC AS3000 drive áramköréhez, így annak dokujával - amihez sikerült hozzájutnom - az újjáélesztés nem igazán nagy probléma. A régi tápegységem majdnem hulla a rossz kondik miatt, ezért az áramkörök sem működnek jól, bár a lejátszás részlegesen (halkabban, hibás tónussal, sok brummal) működik.
Teljesen új köntösbe fogom öltöztetni a gépemet, mert a régi bizony kezdetleges volt - már tervezem az új mechanikai rendszer konstrukciót. Az alacsony jelszintű részek EMC védett fiókba fognak beépülni. CNC marógéppel, 3D nyomtatóval meg a mai alkatrész választékkal szinte végtelenek a kialakítási lehetőségek.
Az elektronikákat a legmodernebb tervezési elvek alapján és modern alkatrészekkel újragondolom, ha már a kondik miatt úgyis újra kell építeni. Ahol lehet még kisebb zajú és kisebb torzítású, nagyobb linearitású áramkörökre frissítek. Teljesen moduláris felépítésre módosítok, hogy bármely részegységet pár mozdulattal akár egy jobban "faragottra" is ki lehessen cserélni. A gép bizonyos funkcióinak, szolgáltatásainak megoldására érintőképernyős mikroszámítógépet programozok éppen. Gondolkodtam róla, hogy a VU métert is ráintegrálom az érintőképernyőre, az átlagérték követése már működik is kiválóan, de a csúcsértékmérés nem egykönnyen oldható meg vele, ezért marad a két jó öreg mutatós Akai Deprez műszer LED-es csúcsérték jelzéssel - ezek legalább úgyis autentikusabb érzést keltenek.
Jelenleg még az alkatrészeket gyűjtögetem és az újonnan felépült elektronikai laborom befejezésén dolgozom, hogy végre itthon is teljes gőzzel dolgozhassak az ötleteimmel.
Köszi a választ. Sajnos az X-2000R magnóba már nem építette be a TEAC ezt a felvételi módot :-(
Bár az FeCr magnószalag az R2R magnók világában nem volt annyira elterjedt, mint a kazettás magnók között, így nagy veszteség nem érte a szalagos magnók használóit.
X-10 volt - nem egy olyan csodás gép, mint az x-2000 / más gépre utána már fel sem tettem. A Sony nyilván gerjesztette magának a forgalmat. Lásd az olyan beállítási lehetőséget, mint : " Normal - Special - FeCr. "
Ez valószínűleg KH (kontakthiba). Meg kell keresni a megfelelő kapcsolót az alaplapon és Kontakt-60Plus spray segítségével megtisztítani az érintkezőket.
Nekem egy TEAC X-2000R magnóm van, azon akárhogyan csavargattam a BIAS potit, meg állítgattam a frekimenet kapcsolót, nem sikerült Fe-Cr szalagra jó felvételt készíteni :-(
Van egy Technics RS-BX727 magnóm. Ha hosszabb ideig nem használom, a jobb csatornából nagyon hangos zaj jön ki, a jobb csatorna jelszintmérője kimegy maximumra. Ha sokszor egymás után elindítom és megállítom a lejátszást (akár 8-10 alkalommal), a hiba megszűnik. Akkor sem jön vissza, ha egész nap használatban van. Viszont ha megint egy-két hétig nem kapcsolom be, kezdődik elölről. Mi okozhatja ezt?
az egyébként remek hangminőségű Sony FeCr. szalagjaim is elkezdtek ragadni..
Sajna mind a SONY FeCr, mind az ULH szalagok jó minőségűek, de már elérték az élettartamuk végét. Te még szerencsés vagy, hogy mostanáig húzta a szalag, nekem már 10 éve használhatatlan az összes SONY szalagom :-(
Egyébként FeCr szalagra milyen magnóval vettél fel? Van olyan magnóm, amivel EE/SA (SuperAvilyn, vagyis króm) szalagra lehet felvenni, de a SONY FeCr azon is kifogott :-(
Utóirat: Bontatlan, 18 cm-es orsón lévő SONY ULH és FeCr szalagokat hasonló méretű bontatlan, vagy nagyon jó állapotú Maxell XLI (esetleg XLII) szalagra cserélném.
Valami elképesztő brutális tévedésben vagy, ha azt gondolod, hogy "szintet kell ugrani a jelforrásoknál", és ha majd mesterszalagon hallgatod mindazt, amihez kazettás magnós korodban sem volt semmi közöd, akkor megérkeztél a Hifis Kánaán határmenti őrbódéjához. A Djabe mesterszalagokkal csak bakancsot cseréltél, és tovább kutyagolsz a hifis senki(k) földjén a zenei analfabéták társaságában.
Hát ezért nem válaszolt Gabócza a naiv felvetésedre.
Csak azért neki írtam, mert Ő vetette fel, hogy mennyire más minőséget, zenei élményt képviselnek a master szalagos felvételek ~ még másolás után is.
Bárki hozzászólását nagy örömmel olvasom.
Személyesen senkit sem ismerek a fórumról, a nick-neveket nem tudom személyekhez kötni.
De arra emlékszem, hogy a korábbi Topic találkozókról feltöltött képek között sok olyan volt, ahol komoly gépek sorakoztak s láthatóan készültek a másolatok, cserélték a felvételeket, ami egy nagy dolog. Részemről már sajnálom, hogy nem jártam ilyen találkozókra mint ahogy azt is, hogy pár éve még 1 millió Ft. alatt voltak a képeken látható magnók - ma már jóval fölötte van mind.. talán az MX-50 és az MX-5050 az ami még előfordul alatta.
Köszönöm a válaszodat a személyes történeteddel. Azt én is mára eldöntöttem, hogy szintet kell ugrani a jelforrásoknál, legyen az magnó vagy LP játszó. A szalagok kapcsán is érzem, hogy ott is ugranom kell egy szintet majd a magnókkal együtt, mert pl. az egyébként remek hangminőségű Sony FeCr. szalagjaim is elkezdtek ragadni.. másrészt még nem készítettem felvételt soha a studio magnókhoz ajánlott szalagokra, így azt sem tudom, hogy egy SM 900 vagy egy RMG 911 vagy egy SM468 a jobb minőségű.. egyáltalában a sok cégátalakulás, megszűnés és születés között most éppen az ATR vagy a RTM kínál jobb minőséget.
Nekem egyetlen "stúdio" felvételem van mindössze, a Djabe egyik felvétele.
De azt továbbra sem tudom vagy tudtam meg, hogy milyen fórumokon, társaságokon, clubokon keresztül vezet oda el az út, ahol ilyen felvételekhez hozzájuthatok - ami nem az a 4-5 üzlet.
A Djabe kapcsán sajnos nem vagyok abban biztos, hogy az teljes analog láncon készülhetett ~ inkább a végső állapot lehet egy analog felvétel.
Tizenévvel ezelőtt hallottam ilyen szalagot szólni (másolat, korrekt magnókkkal készítve), azonnal belevágtam. Elcseréltem az összes kommersz szalagom stúdiószalagokra és elkezdődött a vadászat a kedvenc felvételek mesterszalagjainak másolatára. Azóta sok száz ilyen szalagom lett és a nagyon nagyon nagyon kedvencek mesterszalagjának a másolata már megvan. Inkább ezeket hallgatom mint a lemezt teszem fel mert a kettő között fényévek vannak. (pedig a lemezjátszó-vonalam sem a legalja, igaz a magnóim sokkal komolyabbak) A kérdésedre válaszolva, az MX55 már kisebb kompromisszum, de én pl. mégis eljutottam oda hogy a lehető legjobb hangú magnókon hallgathassam ezeket a szalagokat. (Studer A80RC MkII, Nagra IV-S, Otari MX5050BII2, STM 310 Mellorn lejátszóelektronikával)
De van, csak nem a szekrény mélyén, hanem a rendszerben és még nem hasogatja a fülemet. Most kaptam vissza az anachront, mert nem a "rezsősón" hanem az előtte lévőn kérte kölcsön az Allegro audio, azzal muzsikáltak, igen szépen...:) Van itt ugyan egy sérült dobozú, spirit ami új dobozra vár, de annak már megvan a gazdája sajnos. Amúgy olyan sokan hívnak még most is, hogy azon gondolkodom, legalább ezt nem kellene-e valamilyen módon tovább gyártani, legalább Tamás emléke nem halványulna...
Ha már úgyis ezeken a suhogás nélküli, üres szalagokon hallgatod a csendet, nem maradt valahol a szekrény mélyén egy enyhén suhogó, ám a füledet rettenetesen hasssogató mellorn phono előfok? Esetleg elhoznám, nehogy megsüketülj tőle ;)
Mindig nagy álmom volt ilyen " szalag ~ szalag " Master felvételekhez hozzájutni és el sem tudom képzelni, másoknak hogy sikerül / most nem figyelembe véve a kialakult baráti közösségekben a cserélgetést.
Sok oldalt megnéztem, ahol 80 és 600 ezer Ft. között árulják ezeket a gyári Mester szalag felvételeket ~ de a hazai szalagos gyűjtők hogy jutnak hozzá eredetileg, elsőként..? Mert nem hinném, hogy ezeket a gyári szalag árakat rengetegen megengedhetnénk maguknak.
Ha ez mehetne valamelyest kedvezőbben, én is vennék az biztos egy studió szalagos gépet, bár már lassan egy Telefunken M-5 vagy egy Studer A-80 árához el kell adni egy lakást vagy a belső szerveinket.
Alternatívaként lejátszó oldalon egy TASCAM 52 vagy egy OTARI MX55 mekkora kompromisszum..?
A Revox B215, a Sony TC-K970ES, TC-K750ES, TC-K730ES, TC-K790ES, TC-KA7ES és a Tandberg TCD-3014 típusú kazettás deckjeimnek is van zaja. Az általam legcsendesebbnek hallott kazis deck, az egy Yamaha KX-W952RS, van is két ilyenem.
Ravel Bolero c. zeneműve elején annyira pianisszimóban játszik a zenekar, hogy ott a legkisebb szalagzaj is zavaró. A végére bedurvul a zenekar, olyan hangos lesz a zene, hogy ott semekkora nagy szalagzaj sem hat zavaróan.
A legjobb hanglemez sem teljesen zajmentes, de a hanglemez zaját még sosem éreztem zavarónak, ott van és kész :-)
Van olyan kazettás magnóm, amiben van digitális zajcsökkentő áramkör. Na, az tényleg teljesen eltünteti a szalagzajt, de a zenét tönkrevágja.