Keresés

Részletes keresés

odovaker Creative Commons License 2009.01.30 0 0 248

Érdekes egybeesés, hogy az egyre inkább királyi szerepben, királyi jelvényekkel tetszelgő, a királyi titulussal nyíltan is kacérkodó Iulius Caesart és a magát királynak címző Odoakert ugyanúgy március idusán gyilkolták meg."

 

Azért nem fantasztikus, hogy egy évvel a naptár bevezetése után, az új rendszerben megnevezett dátum örökre fennmaradt...

Előzmény: Epstein dr. (246)
Epstein dr. Creative Commons License 2009.01.22 0 0 246
Érdekes egybeesés, hogy az egyre inkább királyi szerepben, királyi jelvényekkel tetszelgő, a királyi titulussal nyíltan is kacérkodó Iulius Caesart és a magát királynak címző Odoakert ugyanúgy március idusán gyilkolták meg. Elképzelhető, hogy Theodorik nem véletlenül választotta ki ezt a napot a leszámolásra? A gót vezér vagy tanácsadói tudván tudhatták, hogy a rómaiak mennyire idegenkedtek a királyság nyilvános visszahozatalától, és hogy annak idején Caesar erre vonatkozó célzásait is mennyire idegenkedve fogadták. (Caesar halála után Octavianus nyíltan már nem is mert egyeduralkodói címet felvenni, névleg a szenátus első embere maradt, és azok maradtak utódai is – a dominatus korának császárait beleértve.)
Előzmény: Törölt nick (191)
Epstein dr. Creative Commons License 2009.01.22 0 0 245

A bajszos Odoaker

 

Eredeti ábrázolása az egyik pénzéről

 

 

 

Heftalita drachma ugyanebből az időből (Kr. u. 475–576)

 

A hephthalita-hun uralkodók a pénzeiken gyakorlatilag minden esetben bajusszal ábrázoltatták magukat, nyilván azért, mert ez volt az általános divat a hunoknál, legalábbis a vezetők körében

Előzmény: Törölt nick (195)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.01.22 0 0 227

Edeka (Ügyek?, Edekon) talán avar volt...

 

Edecon: an Iberian chief, called Edesco by Livy. He came to Scipio at Tarraco, in b. c. 209, and offered to surrender himself " to the faith of the Romans," requesting, at the same time, that his wife and children, who were among the hostages that had fallen into Scipio's hands at the capture of New Carthage, might be restored to him. Scipio granted his prayer, and thereby greatly increased the Roman influence in Spain.

 

Edecon was the first chief who, after the retreat of Hasdrubal to the Pyrenees, saluted Scipio as king, – a homage which the latter knew better than to accept. (Polyb. x. 34, 35, 40; Liv. xxvii. 17, 19.)

 

Nemcsak Ibéria, de Karthágó őslakói is elő-ázsiai származékok. Ahogy végső soron a hunok is. Ennek lehet talán késői lenyomata a XIV. századi, részben francia, részben latin nyelvű regényes itáliai elbeszélésekben Osdrubal hungarus király neve: ő volt az, aki a lányát egy magas toronyba záratta volna. A lány a toronyszobába egy fiatal agarat vitt magával, s ettől született volna Atilla nagykirály. „Az olasz feldolgozások feltehetően gyalázkodó célzatúak, de úgy tűnik, hogy valamilyen ismeretlen forrás alapján régi mondát dolgoztak fel” – állapítja meg Demény István Pál. Számos ismert karthágói személyt hívtak Hasdrubalnak.

Előzmény: Törölt nick (202)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.01.22 0 0 225

Neked legyen csicseriborsó (még nem is fogsz nagyot tévedni)...

 

Folytatva a saját vonatkozó szövegeim átmásolását:

 

Vagyis nézetem szerint a két birodalomrész egyesült ugyan 480-ban az uralkodó személye révén, de megmaradt a különállás is államjogi értelemben: a keleti és a nyugati résznek egyaránt volt saját szenátusa, voltak saját magistratusai, és az arany- és ezüstpénzt a császár, a rézpénzt pedig "az atyák" nevében ugyan, de nyugaton is önállóan verették.

 

A Nyugatrómai Birodalom csak 497-ben szűnik meg létezni az osztrogótok és a hettiták (szkíták, géták vagy "vizigótok") támadásai következtében. Zénón ugyanis az előbbiektől úgy szeretett volna megszabadulni, hogy Itália visszafoglalására biztatta őket, nekik ígérve azt a harmadrészt, amelyet korábban Odoaker heruljainak adott (tertia hospitalitas). A gótok kaptak a lehetőségen, és 489. augusztus 30-án átkeltek Itália határfolyóján, az Isonzón, miután a hun fővezért visszaszorították. A gót uralkodó Paviánál nehéz helyzetbe került, mert a Odoaker körülzárta őt, a "vizigótok" azonban hamarosan kiszabadították. Theodorik ezután egész Itáliát meghódította: most ő zárta körül Ravennában Odoakert. 493 februárjában szerződésre léptek, amely szerint közösen uralkodott a hun főparancsnok és a gót vezér. Theodorik azonban 493-ban orvul meggyilkoltatta vetélytársát... 497-ben Theodorik elutasítja a számára felajánlott császári hatalmat, ekkor bukik el tehát a Nyugatrómai Birodalom.

Előzmény: odovaker (224)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.01.22 0 0 223

Nos, idemásolok még egyet a saját bejegyzéseim közül a parthus rovatból:

 

 

Odoaker magister militum Zénón császár nevében veretett solidusa

 

Romulus Augustus lemondatása után Odoaker elküldte a császári jelvényeket Konstantinápolyba, ezzel a Római Birodalom államjogi egysége hosszú idő után helyreállt. A közigazgatás Odoaker idején alig-alig változik, működnek a magistratusok, továbbél a jogrend, és a szenátus együttműködik a nyugaton ténylegesen uralkodó hun patríciussal. 487-ben Odoaker elküldi Zénónhoz a Noricumban legyőzött rugok kincseinek egy részét, a császár pedig 480-ban kinevezi a consuljelöltjét. Egyenes folytatása ez annak a gyakorlatnak, amikor a hatalom birtokosai Itáliában a magister militumok (Ricimer, Gundobad stb.) voltak, most azonban nincsenek bábcsászárok. Van egy igazi császár, de annak hatalma csak szimbolikusan terjed ki a jogilag egységesült birodalom nyugati részére.

Előzmény: odovaker (218)
odovaker Creative Commons License 2009.01.22 0 0 220
Arra gondoltam, hogy nem Rómában verték a belinkelt érmedet, de tévedtem...
Előzmény: Afrikaans8 (215)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.01.22 0 0 219

Idemásolok pár hozzászólást a parthus topikból:

 

T. Horváth Ágnes

Egy történelmi toposz: „476-ban megbukott a Nyugatrómai Birodalom”

In: Antik Tanulmányok XXXIX/1–2 (1995), 109–14.

 

Hogy nem Romulus volt az utolsó nyugatrómai imperátor, azt mutatja, hogy riválisa ugyanúgy pénzt veretett, mint ő. A "barbárt" ráadásul nemcsak a Kelet (a keleti birodalomfél) nem ismerte el, hanem Itália sem, sőt 475-ben Gallia is Iulius Nepos mellé állt, ami sokat nyomott a latban akkortájt. A fiatal hun császárnak egyetlen aduász maradt csak a kezében: az ütőképesebb haderő. Ezt pedig a jelek szerint kizárólag úgy lehetett ellensúlyozni, ha az ellenfél kerített egy másik nagyszerű stratégát a hasonló kvalitású törtető, Odoaker személyében. Aki megint csak a hun arisztokráciából származott, hiszen Edekának (= Ügyeknek?) a fia volt...

 

Így zajlott tehát a nyugati birodalomrész agóniája. A nemrég még az Óxosz melléki parthusokat hódoltató, egymással is vetélkedő hun vezérek kényükre-kedvükre gázolták végig az európai tartományokat és magát Itáliát, végül aztán egyiküket kénytelen volt királynak elismerni a mindvégig a Birodalom hivatalos székhelyeként működő Róma városa és a félsziget vonatkozásában Zénón császár. Ami ugyanakkor biztos, hogy mindenfajta katonai gyengeségétől függetlenül Nepos uralma egészen 480. május 9-én bekövetkezett haláláig a nyugati területek fölött de iure töretlen. Erre mutat, hogy amikor 476-ban Odoaker kiüti a nyeregből Romulust, és a keleti augustustól, Zénóntól patríciusi kinevezést kér, az még mindig Neposhoz mint a Nyugatrómai Birodalom császárához irányítja őt...

 

Romulus' father Orestes was originally from Pannonia, who had served as a secretary and diplomat for Attila the Hun and later rose through the ranks of the Roman Army. The future emperor was named Romulus after his maternal grandfather, a nobleman from Poetovio in Noricum. Many historians have noted the irony that the last western emperor bore the names of the legendary founder of Rome and its first emperor, but this is a coincidence.

 

Talán nem is annyira véletlen: elképzelhető, hogy tudatosan használta ki az egyezést, erre mutat, hogy a mondabeli alapító mellett az első imperatornak, Augustusnak a nevét is személynévként vette fel. A törvényes augustusszal, Nepos császárral szemben atyja így akarta legitimálni őt. Programként szolgáló neve egyúttal jelezte az újabb hun birodalom felépítésének, egy újfajta uralom megvalósításának a szándékát. Ezt a kísérletet fojtja el majd csírájában a Keletróma által támogatott másik hun szerencsevadász, Odoaker.

 

Az imperator itt természetesen modern (ang., fr., ol., sp., rom.) értelemben értendő... Az igazság az, hogy a császár szóval sem lehet visszaadni, sem a princepsszel, sem a dominus et deusszal...

 

Mindenesetre a reneszánsz időkig nem fogják kicsinyítőleg Augustulusnak emlegetni a hun ellencsászárt: he ruled officially as Romulus Augustus. Pénzein is az AUGUSTUS ROMULUS forma szerepel.

 

 

----------------------------------------------------------------------

 

 

Ralph W. Mathisen (University of South Carolina):

 

By the year 475, the western Roman empire was on its last legs. Its geographical holdings had shrunk to Italy and a toehold in southern Gaul. The reigning western emperor, Julius Nepos (474-475) had been appointed by the eastern emperors Leo (457-474) and Zeno (474-491), but had little tangible support either in the east or the west. In 475, Nepos replaced the Patrician and Master of Soldiers in the west, the Gaul Ecdicius, with Orestes, whose primary claim to fame had been service as the notarius (secretary) of Attila the Hun. Orestes responded by marching on Ravenna. The sixth-century Gothic historian Jordanes tells the tale:

 

"This Orestes, having taken charge of the army and having departed from Rome against the enemies, arrived at Ravenna, and remaining there he made his son Augustulus emperor. When he learned this, Nepos fled to Dalmatia" ("qui Orestes suscepto exercitu et contra hostes egrediens a Roma Ravenna pervenit ibique remoratus Augustulum filimum suum imperatorem efficit. quo conperto Nepus fugit Dalmatias...": Jordanes, Getica 241).

 

The Anonymous Valesianus indicates that Nepos arrived at Ravenna with Orestes in hot pursuit: "Soon Nepos arrived at Ravenna, pursued by the Patrician Orestes and his army. Fearing the arrival of Orestes, Nepos boarded a ship and fled to Salona" ("mox veniens Ravennam, quem persequens Orestes patricius cum exercitu, metuens Nepos adventum Orestis, ascendens navem fugam petit ad Salonam": 7.36 s.a.474). The Auctuarii Hauniensis ordo prior provides some additional insights:

"While Nepos was in the city, the Patrician Orestes was sent against him with the main force of the army. But because Nepos dared not undertake the business of resisting in such desperate conditions, he fled to Dalmatia in his ships. When Nepos had fled Italy and departed from the city, Orestes assumed the primacy and all the authority for himself and made his son Augustulus emperor at Ravenna" ("Nepote apud urbem residente Orestes patricius cum robore exercitus contra eum mittitur. sed cum desperatae rei negotium resistendo sumere non auderet, ad Dalmatias navigiis fugit. cum Nepos fugiens Italiam ac urbem reliquisset, Orestes primatum omnemque sibi vindicans dignitatem Augustulum filium suum apud Ravennam positum imperatorem facit, ipse vero omnem curam externorum praesidiorum gerit": s.a.475; cf. Auctarii Hauniensis ordo posterior: "Nepos cum ab Oreste patricio cum exercitu persequeretur, fugiens ad Dalmatias usque navigavit": s.a.475).

 

Other, briefer, sources provide a little clarification. The Fasti vindobonenses priores, for example, confirm that Nepos took flight from Ravenna after the arrival of Orestes: "In this year, on 28 August, the Patrician Orestes entered Ravenna with his army and the emperor Nepos fled to Dalmatia" ("his cons. introivit Ravennam patricius Orestes cum exercitu et fugavit imp. Nepos ad Dalmatias V kl. Septemb.": no.615. s.a.475). Jordanes says simply, "In the western empire, Orestes put the emperor Nepos to flight and established his own son Augustulus on the throne" ("parte vero Hesperia Nepotem imperatorem Orestes fugatum Augustulum suum filium in imperium conlocavit": Jordanes, Romana 344); and Count Marcellinus likewise recalled, "As soon as Nepos had been put to flight Orestes set his son Augustulus on the throne" ("Nepote Orestes protinus effugato Augustulum filium suum in imperium conlocavit": Chron. s.a.475).

 

Orestes then seems to have temporized for over two months, perhaps waiting for some response from the east. Finally, on 31 October 475, Orestes named his young son Romulus, perhaps fourteen years of age, as western Roman emperor. Given that Nepos, who had been nominated by the eastern emperor Leo (457-474), still reigned, albeit in exile, there was no question of Romulus ever receiving recognition from the east. The report by the chronicler Victor of Tonnena that Orestes' son was named Herculanus, and made an abortive attempt to seize power after the death of Anthemius, seems to be an erroneous reference to Romulus.

Előzmény: odovaker (212)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.01.22 0 0 215

Íme Atilla titkárának fia, aki persze valójában nem biztos, hogy az utolsó nyugatrómai császár

 

Érméjének felirata: D N ROMVLVS AVGVSTVS P F AVG

Előzmény: odovaker (212)
segédnick Creative Commons License 2009.01.22 0 0 210
Teljesen jogosan írta Jordanes, hogy a hun arisztokrácia képviselői nem kímélték egymást. Persze ez nem volt sajátosan hun jelenség.
Előzmény: segédnick (209)
segédnick Creative Commons License 2009.01.22 0 0 209

Tudod-e, hogy ki volt Augustus Romulus?

Meglehet, hogy az apja vér szerint nem volt hun, mindenesetre Atilla jegyzője- avagy titkáraként ismert... Odoaker majd anyjával, Barbariával együtt a nápolyi Castellum Lucullanumba száműzi, ahol a századfordulón még jómódban élnek...

Előzmény: Törölt nick (202)
segédnick Creative Commons License 2009.01.22 0 0 208
Mármint Simonyiéra gondolsz?
Előzmény: odovaker (207)
odovaker Creative Commons License 2009.01.22 0 0 207
Na és megnézted a vitatott helyet?
Előzmény: Epstein dr. (204)
odovaker Creative Commons License 2009.01.22 0 0 206
Tévedésben élsz. apám, anyám, hun volt.)
Előzmény: Törölt nick (195)
Epstein dr. Creative Commons License 2009.01.22 0 0 205

"nem jönnél mindig ezzel a 'hunok márpedig azonosak az avarokkal'"

 

Ki állított ilyet? :D

Megtanítsalak olvasni?

Előzmény: Törölt nick (202)
Epstein dr. Creative Commons License 2009.01.22 0 0 204

"mindenki arról tud, hogy a hunok e vereség után fokozatosan ... kénytelenek voltak kivonulni Európából"

 

Először is: a hunok, illetve a nekik alávetettek egy része verték meg a másik hun csoportosulást a Nedao mellett a 450-es évek első felében. Nem "a hunok" szenvedtek tehát vereséget vagy ha igen, akkor "a hunok" ugyanúgy győztek is az említett összecsapásban.

 

488 után, amikor a keleti-gót Theodorik elvágta az itáliai király, Odoaker, valamint ennek fivére, Hunwulf között az összeköttetést, a hunok közé tartozó szkírek herul, szadag, szarmata, illetve szvéb (sváb) alattvalóiknak társaságában az Enns, Isar és a Lech folyók mellékére húzódtak. Több oldalról valószínűsítik, hogy a Hunwulf által északnyugatra vezetett népesség alkotta a későbbi bajuwar-bajor etnikum magvát. Nem sokkal előbb azonban valószínűleg utánpótlás érkezett az itteni hunokhoz keletről, A pannóniai bolgárok és a magyarság kialakulása c. tanulmányában1 legalábbis Simonyi Dezső több onogur (hunugur, azaz hun-avar) betelepedési hullámot különít el hazánk területén. A 475 körüli betelepülés talán éppen Hunwulf kezdeményezésére történt. Ez egyáltalán nem tűnik fantasztikus elképzelésnek, ha tekintetbe vesszük, miszerint Haussig, Altheim és más neves kutatók véleménye szerint a Türkménisztán keleti területein élő avarokat a IV. század első felében hódoltatta a qun nép egyik ága.

 

1 Csavdar Dobrev, Juhász Péter, Petar Mijatev szerk.: Tanulmányok a bolgár–magyar kapcsolatok köréből – A bolgár állam megalapításának 1300. évfordulójára; Akadémiai, Bp., 1981

Epstein dr. Creative Commons License 2009.01.22 0 0 203

No és mi a bizonyíték arra, hogy a szkírek germánok lettek volna, ha szabad kérdeznem?

Epstein dr. Creative Commons License 2009.01.21 0 0 200

Hun szupremácia Itáliában kb. negyedszázaddal a Nedao menti csata után.

A Nedaót egyébként a Nedavával, a Száva egyik mellékfolyójával azonosítják.

Előzmény: Epstein dr. (199)
Epstein dr. Creative Commons License 2009.01.21 0 0 199
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.01.20 0 0 198

„Amikor az avarok bejöttek a KM-be, a hunok már nem voltak ott. Vagyis hallottál a Nedao melletti csatáról? Ott Ardarich győzött Ellák felett. (És utána a hunok keletre menekültek.)”

 

Amikor a Nedao folyónál csatára sor került, a hun vezetőréteg tagjai már súlyos viszályban álltak egymással, ahogy az a Nedao menti csata előzményeiről Jordanesnél (L, 259–61) is olvasható:

 

„... Attila örökösei között versengés támadt a királyságért, és miközben meggondolatlanul mind uralkodni vágytak, valamennyien egyszerre veszítették el hatalmukat … Mert Attila fiai, akik apjuk kéjvágya miatt csaknem egy egész nemzetet alkottak, a törzseket egyenlően akarták maguk között elosztani úgy, hogy a harcias királyokat népeikkel együtt, miként a rabszolgákat, sorsolásra bocsátják … Tehát a kölcsönös felszabadulásra felfegyverkeztek, és háborúba bocsátkoztak Pannóniában egy folyó mellett, melynek a neve Nedao. Itt csaptak össze mindazok a különféle nemzetek, melyeket Attila az uralma alatt tartott. Felosztották a királyságokat népeikkel együtt, és az egy test különböző testrészekre szakadt, amelyek már nem együtt szenvedik egynek a szenvedését, hanem a fejtől megfosztva egymás ellen kegyetlenkednek. A legbátrabb nemzetek, melyek eddig soha nem találkoztak szembe méltó ellenféllel, most saját maguk semmisítették meg magukat, kölcsönös sebekkel egymást megsebesítve.”

 

Nincsen szó arról, hogy „a hunok” kompakt tömbben ide-oda vándoroltak volna.

Az említett csata egyébként a gepida Ardarik lázadásaként van számon tartva, s abban a legszorosabb értelemben vett hunokon és gepidákon kívül alánok, herulok, svábok (szvévek), gótok, valamint rugiak is részt vettek. A gepidákat a régészek erősen kevert etnikumnak tartják, igen jelentős keleti elemekkel.

 

Edekon utódai talán egyáltalán nem is jártak a Nedaónál, mert ők már nyugatabbra voltak érdekelve.

Előzmény: Törölt nick (195)
Afrikaans8 Creative Commons License 2009.01.20 0 0 197

"Ettől még Odoaker valószínűleg szkír volt, szkír apától (Edekon)"

 

Ki vitatta?

A kérdés az, hogy ezek a szkírek a hunok vagy a germánok közé tartoztak-e.

 

 

Útbaigazítanak minket a források, amelyekből Reynolds és Lopez is idéz (i. m 48.):

 

„As for Edicon, the »Hun by race« who was so high in Attila's service, we do not hear of him after the return of his mission to Constantinople. But within a few years we find Edicon the »Scirian,« father of Odoacer and Hunoulphus, leading a bitter attack upon the Ostrogoths who had betrayed their allegiance to the heirs of Attila. While there is no positive proof that the two Edicons are identical, nothing seems more probable. It is more or less taken for granted by all who have touched the problem. If so, Odoacer was the son of a »Hun by race, excellentin fight.«”40

 

40 Approving the identification of the Edicons are, among others, Wietersheim-Dahn, Förstemann, Hodgkin, Bury, Nagl. Only A. Juris, "Über das Reich des Odovakar," Gymnasium Program (Kreuznach, 1883) is definitely against the identification because of Priscus' statement that Edicon was a Scythian. He gives no other reason. The French historiographer of the seventeenth century, Henri de Valois (Valesius), recognized Edicon, who was a Hun (Priscus), as Odovacar's father; and in the eighteenth century Tillemont agreed with this opinion. Le Nain de Tillemont, Histoire des empereurs et des autres princes qui ont regné durant les six premiers siècles (Brussels, 1740), VI, 178–79.

 

Ha Edekon szkír volt, egyszersmind pedig a "fajtájára" nézve hun, ebből magától értetődően következik, hogy a szkírek hunok voltak.

Előzmény: Törölt nick (195)
segédnick Creative Commons License 2009.01.18 0 0 194
Jav.: Telan Odoaker fia volt
Előzmény: segédnick (192)
segédnick Creative Commons License 2009.01.18 0 0 193

"ha Telan kagán volt ... nagyon hosszú életű is lehetett, ha 590 körül még uralkodott"

 

Nagyon elvesztetted a fonalat. Ki mondott ilyesmit rajtad kívül?

De nem baj, legalább a felbukkanásodon lehet ismét nevetgélni...:D  (A Mazda-istened jól van?:D)

Előzmény: Törölt nick (191)
segédnick Creative Commons License 2009.01.18 0 0 192

"még nem bizonyít semmit"

 

Mindenesetre többet, mint amit te eddig itt felhoztál. A nullánál többet.

 

 

 

"Tehát ha Telan kagán volt, akkor Attila (sic!) hunjainak még itt kellett kódorogniuk."

 

Teklan Odoaker fia volt, és a korábbi közép-európai helyszíneken tudósítanak róla a források. Atilla (sic!) 453-ban halt meg, az ő udvarában felcseperedett Odoaker 493-ban, Telanról pedig feltételezhető, hogy optimális esetben jó emberöltővel túlélte az apját (aki ráadásul nem is természetes halállal végezte). 557 körül Baján már meglett férfiember, vagyis teljesen helytállónak tűnik, amit írtam. Ha nincsen forrásismereted és logikád, az téged minősít...

Előzmény: Törölt nick (191)
segédnick Creative Commons License 2009.01.18 0 0 190

Reynolds és Lopez mindenesetre azt írják a tanulmányukban, hogy ez az elnevezés feltűnően hasonlít az 587–600 körül uralkodó köktürk Dulan/Tülan kagánéra

 

...mármint a Telan.

Előzmény: segédnick (188)
segédnick Creative Commons License 2009.01.18 0 0 189

Robert L. Reynolds–Robert S. Lopez

Odoacer: German or Hun?

In: American Historical Review vol. 52., no. 1. (1946. okt.), 36–53.

 

 

PDF

Előzmény: II. Agum (97)
segédnick Creative Commons License 2009.01.17 0 0 188

"Az Alternatívban, de nem itt."

 

Szeretettel üdvözöljük Szőke Béla Miklóst és tásait az alternatív kutatók táborában...

 

(Apropó, hadd kérdezzem már meg, mi a helyzet az olyasfajta "alternatív" nézeteiddel, miszerint Hérodotosz a szkítákról csak mint hüperboreoszokról ír...?)

 

 

 

"Minthogy az avarok ill. várkunok nem azonosak és nincsenek rokonságban a hunokkal, akik akkor már visszatakarodtak Ázsiába..."

 

Vannak történeti-régészeti nyomai is ennek a bizonyos "visszatakarodásnak"? Vagy csak szokás szerint "úgy gondolod"? Netán olvastad Szádeczky-Kardoss és a többiek megjegyzéseit arról, hogy az 557-ben Európába költözők avar megjelölése csupán az érem egyik oldala volna?

 

Odoaker fiáról, Telanról hallottál már? Ő az, akit a források egy része csak Oklanként emleget, így például Antiokhiai János. Neve beszélő név, török és mongol nyelven ugyanis az oğlan annyit tesz: 'fiú', illetve 'fiatal'... (Lengyel közvetítéssel innen az ulánus szó...) Reynolds és Lopez mindenesetre azt írják a tanulmányukban, hogy ez az elnevezés feltűnően hasonlít az 587–600 körül uralkodó köktürk Dulan/Tülan kagánéra (都蘭可汗, 雍虞閭)... Felhívom a figyelmedet arra, hogy Odoaker fia Telannak a kora már közvetlenül a Baján előtti generáció, vagyis ekkoriban Atilla hunjai még itt kóboroltak Közép-Európában.

Előzmény: Törölt nick (187)
Epstein dr. Creative Commons License 2009.01.17 0 0 186

Stíria nevének eredetéről valóban szót ejtettem a parthus topikból kiollózott hsz.-omban, Latham 1851-es könyve nyomán.

 

 

 

The March of Styria was created in the Duchy of Carinthia in the late 10th century as a defence against the Magyars. Long called the Carantanian or Carinthian March it was soon ruled by a margravial dynasty called the Otakars that originated from Steyr in Upper Austria thus giving the land its name: "Steiermark" ... after their extinction to the control of Hungary (1254-60); to King Ottokar of Bohemia ...

 

Az óangolban a tokhalat hívták egyébként styriának: Sturgeon, c.1300, from Anglo-Fr. sturgeon, from O.Fr. esturjon, from a Gmc. source (cf. O.H.G. sturio "sturgeon," O.E. styria), cognate with Lith. ersketras, Rus. osetr "sturgeon."

 

A Duna is bővelkedett tokhalakban még néhány száz éve. Báthori Gábor portai követe, Borsos Tamás 1613-ban ette tele magát a belőle nyert kaviárral: "jutottunk Nikápolyba, a Duna mellé 4-dik májusban... szinte akkor, ott a Dunában fogott új tokkal, tokikrával igen jóllaktam, az útra is vittem vala egy öreg fazék tokikrát, a zsidók is hoztak vala ajándékon két igen nagy sós pozsárt, kinek a nagyobbikát Balassi uramnak adtam."

 

Ettől függetlenül semmivel sem tűnik valószínűbbnek ez az etimológia, mint az, amelyik a helyben élt szkírektől eredezteti a térség nevét. Styriát egyébként csak 985-ben említik először a mai Steyr és Enns folyó találkozásánál: Der Name "Steiermark" leitet sich von der Stadt Steyr (heute in Oberösterreich) her und der dort erstmals 985 erwähnten Styraburg.

 

Persze elképzelhető, hogy a település egyszerűen csak 'kormányzóvár' volt: O.E. steran (Mercian), stieran (W.Saxon), cf. O.N. styra, O.Fris. stiora, Du. sturen, O.H.G. stiuren, Ger. steuern "to steer," Goth. stiurjan "to establish, assert"...

 

The Otakars were a dynasty ruling Styria from 1056 to 1192. The dynasty began with Ottokar I, who was Count of Steyr in the Traungau in what is today Upper Austria. Styria (German Steiermark) took its name of their original seat in Steyr. Originally, the territory, then subject to the Duchy of Carinthia was known as the Karantanian March. The reign of the Ottakars ended when the dynasty went extinct with the death of Ottokar IV, who agreed that his lands should pass to the Babenberg Duke of Austria, Leopold V, in the Georgenberg Pact of 1186.

 

Mindenesetre érdemes kiemelni, hogy a Traun vidéke az bőven var-khun (tehát avar-hun) terület volt a VI. század közepétől a régészeti leletek alapján. A stíriai Odoaker- vagy Otakár-dinasztia eredetileg itt székelt.

Előzmény: Törölt nick (177)
Epstein dr. Creative Commons License 2009.01.17 0 0 185
Eszerint Odoaker apjának a Priszkosz rhétornál fennmaradt neve "jó szokás szerint" megint csak nem személynév, hanem méltóságnév (vö. pl. a Gaganusszal Tours-i Gergelynél: IV, 29). Jelentése nagyjából 'udvari követ' vagy 'udvari kísérő' lenne. 449-ben Edekont valóban Konsztantinopoliszba menesztették követségbe, ahol a bizánciak felbérelték őt Atillával szemben. Korábban a Blída elleni puccsban is részt vett.
Előzmény: Epstein dr. (184)
Epstein dr. Creative Commons License 2009.01.17 0 0 184
Odoaker apja, Edekon nevének utótagját Pritsak összehasonlítja Blída nagykirály udvari bolondjának, a szerecsen Zerkon törpének a nevével – róla Priszkosz leírásából tudni lehet, hogy ez csak a gúnyneve volt, ura tréfásan hívta így. Nevének végéről az /n/ többesjelzőt leválasztva megkapjuk csaknem ugyanazt az alakot, ami egy 869/70. esztendőből fennmaradt latin betűs dunai-bolgár névlistán szerepel, vagyis a zercót. Ez a zerco pedig a 'belső (udvari) hivatalnok' jelentésű dunai-bolgár ητζιργου (ičirgü) cím rövidebb megfelelőjének tűnik.
Előzmény: historias (173)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!