Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

KömKel 2014.07.20 22:22:25 © 19988

Van azért még pár alternativa.

1. Könnyűszerkezetes fal. Több épitész kollégával együtt én sem rajongok érte túlzottan, de a rendes minősitett anyagból és kivitelezővel készült KSZ házak már tudnak tartósak lenni.

Csak együtt kell élni a hátrányaival (nyáron klima/hűtés nélkül élhetetlen).

2. Bármilyen 30-as tégla + 15 cm hőszig + heraklith (rögzitett lécvázon) + vakolat

3. 25-ös téglafal + 20 cm hőszig + előtétfal + vakolat

Amit el kell döntened első körben: mai követelményeknek megfelelő házat akarsz-e épiteni, vagy olyat, ami még 15 év múlva is energiatakarékosnak mondható?

Mert ha 44-es téglánál maradsz, akkor az előbbi lesz, cirka 1000-1200 m3/100 m2/év fűtési gázfogyasztással, vagy Alacsony Energiás házat épitesz, ami ennek a felével megelégszik.

Azt azért hozzá kell tenni, hogy a kiviteli terv mindegyik változatnál kell, és a csomóponti megoldások nem egyszerűek, valamint a kivitelezésnél ezekre oda kell figyelni.

Előzmény: peter17 (19984)
memorix 2014.07.20 22:17:57 © 19987

Vékony falazó anyag vastag hőszigetelés.

Leier 30NF +20 cm EPS-80

Silka 30NF +20 cm EPS-80

Ytong 30NF+15 cm EPS-80

A 44 -s églához nagyobb alap kell, abba több vas, beton kell. A 44 -s tégla U érteke rosszbb mint a 30 tégla + 20cm hőszigetelésé.. A 44 -s téglához drágábbak az áthidalók mint a 30 -hoz... gazdaságilag a 44 -s tégla zsákutca...még 2004-ben amíg nem volt gázáremelés addig jó volt most már nem korszerű... szigetelni kell...

Lehet szigetelni a házat:

Habbal

Kőzetgyapottal

Üveggyapottal

Fagyapottal

stb.

vundergraf 2014.07.20 21:49:30 © 19986

Szerinetm... falból manapság, csak olyat ésszerű építeni, ami valóban U<= ~0,20 W/m2K képességű.

És a hőhidas részeknél sem rosszabb U<= ~0,25-nél ...

Ezt elérni a csodatéglákkal... nehézkes.

Jól kell kidolgozni a hőhidas részeket és a kőmíjessel meg is kell valósíttatni!

Szóval, nem lehetetlen a csoda téglából se jó falazatot  építeni.

Csak nem a magyar valóság, tipikusan...

Nomeg, alighanem a hanggátlás kérdésén is kell gondolkozni, mert egy erdős környezetben durva madárzaj tud lenni reggelente.

Ami ellen nem árt a jó hanggátló ablak és fal, mert kevesen szeretik tartósan ... a zajra ébredést.

Parci 2014.07.20 21:15:26 © 19985

szigetelni mégis

peter17 2014.07.20 20:30:25 © 19984

Sziasztok!

Ha a homlokzatra nem kerülne szigetelés, akkor azért lényegesen jobb választás egy 44 cm-es tégla mint egy 30-as, nem? Ebben az esetben inkább a thermo téglát választanám. (U=0,17 ajánlással)

Természetesen a lábazatra, padlóba és a födémbe kerülne szigetelés bőven..

Vagy mi lenne ésszerű?

peter17 2014.07.20 20:20:56 © 19983

Szia!

Köszi a tanácsot.

Előzmény: memorix (19981)
Madaraspisti 2014.07.20 19:07:51 © 19982

" Miért perlites vakolattal akarod bevonni a tégla házat. Tudod -e hogy a perlites vakolat árából és a munkadíjából akár Dryvittal hőszigetelni is tudnád a házat...és így kisebb lehet azonos pénzből a fűtésre való..több lenne a megtakarítás... "

Hol írta ezt a perltes vakolatot ? Én nem találom. Mindegy. Viszont igazad van. A perlites vaklat majdnem semmire sem jó. Persze a sima vakolatnál jobb. De mivel 3-4 cm -nél vastagabbra nem lehet csinálni, annyit is ér. Valamikor nagyon favorizálták, de szerintem már a múlté.

A perlitbeton vízszintes felületre az más  - ha jó vastag.

Előzmény: memorix (19963)
memorix 2014.07.20 17:53:32 © 19981

még lenne egy javaslatom...

válaszfalnak válasz mészhomok téglát...

ha pedig a pénzed engedi akkor a külső falnak is pl silka 30nf mészhomok téglát + vastag hőszigetelést a falra...

lábazatnak kb 10-12cm xps -t és a padlóba kb 15-20 cm EPS-100 habot....

plafonba 35-40cm hőszigetelést

nyílászáróba 3 rétegű üveget...

figyelj az ajtók, teraszajtók beépítésre az ajtók alatt legyen XPS...a teraszt betont ne közvetlenül öntsék a a lábazatnak...legyen közte xps.

Ha ezt megcélzod akkor már közel jársz az AE épülethez...max a kivitelezésnél lehet probléma...

Előzmény: peter17 (19980)
peter17 2014.07.20 15:53:15 © 19980

Egy tervező irodája van, több tervezővel, ő a tulajdonos és egyben egy kisebb város főépítésze is, de ez tök mindegy szerintem, számtalan referenciájuk van.

Első terv után meglátjuk milyen lesz... addig nem alkotok véleményt.

Előzmény: KömKel (19971)
peter17 2014.07.20 15:50:14 © 19979

Nem ő ajánlotta, sőt ő abszolút lebeszélt mikor megemlítettem, meg mindenféle csodatégláról... 

Kiviteli tervet is készít, beszéltünk róla. 

Jó ötlet a külső kőburkolat, ebbe még gondolkozni fogok... Balaton felvidéki házakból mutattunk neki referenciát, plusz kapott alaprajzot is.

Előzmény: LandCruiser (19978)
LandCruiser 2014.07.20 14:44:39 © 19978

Én csak azt mondom, hogy nem feltétlenül kell feltétel nélkül kell egy adott emberre hallgatni. Nem biztos, hogy ő az aki a tutit mondja, mert főépítész, és ezt egyszer tudod eljátszani, meg kell gondolni a dolgot. Nem tudom pl. ezt a 26.500 ft./m2-es téglát ki javasolta, de aki ilyet javasol, azt azonnal zavarnám el a picsába, mert annak minden fontos, csak a Te érdeked nem. Ha a főépítész úr javasolta, akkor még időbe kergesd el, mert lesz még több ilyen húzása is, és az ilyen bármire képes. Ha nem Ő javasolta, akkor nem szóltam. Azt pedig nem tudom elképzelni, hogy ne lehessen lezárni burkolattal egy polisztirol szigetelést. 

Előzmény: peter17 (19970)
LandCruiser 2014.07.20 14:31:49 © 19977

"""a közösségi épületeknél és társasházaknál a tűzoltóság-statikus-hatósági egyeztetések formálják az épületet."""

A Nagy Lajos Király Útja 184 szám alatt egy volt autószerelő műhely helyett most egy festék szaküzlet, raktár készül. 

Az épület nagyrészt vasszerkezetes, nagy részben a tető is és az u.n. szegés is. A tűzoltók előírása, hogy minden belső acélszerkezetet le kell burkolni tűzgátló 15-ös g.kartonnal, ami logikus is, DE minden vasszerkezetet, és lemezfelületet, ami kívül van, azt OSB-vel kell leburkolni. Tűzvédelmi szempontból a vasat OSB-vel burkolni....... Nem tudom mennyire van tűzálló adalék a sima 3-as OSB-ben. Szerintem semennyire, ugyanis az egyik legjobb tüzelőanyag, mert csont száraz, és tele van gyantával, amitől jobb parazsa van, mint az akácnak.

Előzmény: KömKel (19976)
KömKel 2014.07.20 13:46:04 © 19976

1. ponthoz:

És idetartozik az is, hogy aki jó családi ház tervező, az nem tud középületet tervezni. Társasházak még oké kisebb léptékben, de 30-40 lakás felett már az is nehézkes.

Nagyon nehéz átállni arra, hogy mig családi ház szinten 10 cm-ek is számitanak pl a belső tereknél, a társasházaknál pl nincs a tervező felett kontroll, csak egy elvárt lakásszám, illetve szobaszám lakásonként. (Igy születnek meg a sokszor szűkös konyhájú, kis nappalis társasházi lakások)

Mig családi háznál a falak és ablakok ide-oda tologatásával megy el rengeteg idő, a közösségi épületeknél és társasházaknál a tűzoltóság-statikus-hatósági egyeztetések formálják az épületet.

Előzmény: KömKel (19971)
jetrotál 2014.07.20 13:30:47 © 19975

Ha nem vállal kiviteli tervet a saját tervére, az meglehetősen sokat elárul...

Inkább mindent, szerintem: akkor >> kerülendő.

Előzmény: KömKel (19973)
jetrotál 2014.07.20 13:28:58 © 19974

de amiről most beszélgetünk az a falazat, ami a teljes ház hőszigeteltsége szempontjából 20-25%-át teszi ki.

A csodatéglák esetén a falazat azon részeivel nincs is baj.... amik naaaaagy sík felületek.

Azok hozzák az elvárt U értéket, bár elég gyenge hanggátlás mellett.

A gond ott lesz, ahol más szerkezetekhez csatlakozik a csodatégla!

koszorú/plafon, lábazat/padló, áthidalók, redőnytokok, küszöbök, mert ilyen helyen erősen hőhidas lesz a szerkezet >> penész veszély

Ezért jobb ötlet a csodatégla fal helyett, a normál téglából épült vékony fal  + vastag hőszigetelő BUROK!

A burok, ugyanis egységesen eltakarja a hőhídas helyeket... a hideg oldalról.

---

Attól, hogy a habba/gyapotba rágcsálók költöznek nem igazán félnék.

Ha, a hab/gyapot alul/fölül elvan zárva tőlük résmentesen, nem fogják átrágni magukat a műgyanta+cement+üvegszál élzáró rétegen.

A harkályok az egyetlen kockázat, mert ők, ha olyanjuk támad, képesek áttörni a vékonyvakolat+háló+glett réteget.

De, olyan sokat erről sem hallani.... bár akad pár példa.

De, ott sem minden háznak esnek neki, hanem némelyiket szúrják ki csak valami okból.

---

Szóval, én nem félnék a hungarocelltől/gyapottól, dupla hálózással és az éleknél rendes, háló aláfordításos él lezárásokkal.

Az alsó 0,5-1,0 méterre (lábazat) pedig, raknék vékony ragasztott kő burkolatot ... biztos, ami biztos és jól is mutat az erdőben.

KömKel 2014.07.20 13:17:22 © 19973

Egyébként a legjobb teszt az, hogy megkérdezed, megcsinálja-e a kiviteli terveket is a házra.

Ugyanis ott már minden szerkezetért FELELŐSEN kell "rajzolgatni", mert az épitési engedélyezési terv csak egy "épitési vázlat", amiben általánosságokban körül van irva az épület, a szerkezetek, de semmi sincs részletesen kidolgozva. (egyrészről nem követelmény, másrészt nem lehet M=1:100 léptékben ezeket bezsúfolni)

Ha nem vállal kiviteli tervet a saját tervére, az meglehetősen sokat elárul...

KömKel 2014.07.20 13:13:25 © 19972

"A 44-es tégla U=0,2 körül adódik 2-3 cm hőszigetelő vakolattal"

+30%, szóval nem nagyon megy az még 0.25 közelébe sem.

Ettől függetlenül nem rossz érték, de tényleg nagyon oda kell figyelni a lentebb leirt csomópontoknál, mert ha a többi felület felületi hőmérséklete 17 fok körülre csökken, akkor ott penészedni fog.

Tehát:

- vasbeton koszorú elé 10-12 cm XPS (valamint kidolgozni, hogy hogyan nem tud felülről is áthűlni)

- lábazati alsó sor Porotherm 44T Profi, és nagyon minimum 10 cm lépésálló hőszigetelés, valamint a lábazat belső oldalán, és a szerelőbeton alatt hőszigetelő peremsáv)

- áthidalóknál nagyon részletesen kidolgozott csomópontok kellenek, hogy hová lehet (KELL!) hőszigetelést berakni, és hány centit

KömKel 2014.07.20 13:08:20 © 19971

Néhány észrevétel:

1. A főépitészek 99%-a képtelen jó családi házat tervezni, ugyanis egyszerűen már ez nekik túl kevés. Egy főépitész attól főépitész, hogy számtalan középületet, társasházat tervezett, nem "alacsonyodik le" családi házra.

Számtalan kollégám van, akik társasház és közösségi épület tervezésből élnek. Kifejezetten utálják a családi házakat, és nem is vállalnak ilyesmit, mert teljesen más léptékben kell gondolkodni, és egy JÓ családi ház tervezéshez rengeteg egyeztetés kell. Valamint a hatósági része is gyökeresen más, mint egyéb épületeknél.

Szóval a főépitészed vagy valóban jó főépitész, vagy pedig jó családi ház tervező. Az átfedés nagyon ritka.

2. Szakmai tapasztalat?

16 éve tervezek, de ha az utóbbi 5-6 évben történt épitőanyag változásokat és újdonságokat nem követem napi szinten, akkor baszhatom az egészet, ugyanis kb akkora váltás volt mindenben (előirások, energetika, gépészet), mint a vert fal - égetett tégla váltásnál.

3. Divathullám?

Agyam eldobom :o

A hőszigetelés energiatakarékosságról szól. Egy mai (elavult) követelményeket kielégitő épület 

- 60-as évekbelihez képest ötödannyi

- 80-as évekbelihez képest negyedannyi

- 90-2000 évekbelihez képest feleannyi

energiát zabál.

Ha rendesen lenne a "divathullám" szerint hőszigetelve, akkor mindez még megfeleződik.

"hanem más technikákkal kell megoldani. (pl.: déli oldalon tornác)"

Áruld már el nekem, hogy a tornác mennyiben segit a HŐSZIGETELÉSben? Mert a nyári túlmelegedés ellen okés, de a hideg fal ugyanúgy hideg marad, hiába van tornác.

4. A gyári katalógusadatoknál a valós hőveszteség 30%-al rosszabb, ha nincs a falon hőszigetelés, valamint rohadtul oda kell figyelni a csomóponti kialakitásokra, mert pl a koszorú elé rakott (szokásos) 5 cm XPS tuti belső penészedést okoz, mivel nem lesz rajta még plusz hőszigetelés.

De hasonlóan kényes csomópontok:

- fal-padló-lábazat

- nyilászáró áthidalók és küszöb

- fal-födém csatlakozás

5. Megsúgom, hogy a hagyományos magyar stilus = parasztház.

Nézd meg az Ócsai lakóparkot, ott láthatsz ilyet.

Előzmény: peter17 (19965)
peter17 2014.07.20 12:55:13 © 19970

Szia!

Úgy lesz erdőben, hogy az úttól 80 méterre.. Teljesen egyenes út , sík terület.

Mérnök révén én is a fizikának hiszek, bár építészetben jártas nem vagyok. Töltöttem már le Winwatt programot, raktam már össze többféle falszerkezetet, tisztában vagyok az "U" értékkel, hőtároló tömeggel.

Egy ismerősünknek szintén van egy erdős környezetben levő háza, s ő saját maga panaszkodott, hogy szigetelést nem tenne, volt már baja a kártevőkkel. 

Az energiatakarékosság természetesen szempont nekem is, emiatt kerestem más alternatívát... de amiről most beszélgetünk az a falazat, ami a teljes ház hőszigeteltsége szempontjából 20-25%-át teszi ki. 

A 44-es tégla U=0,2 körül adódik 2-3 cm hőszigetelő vakolattal, szerintem ez elfogadható.. a thermo tégla már 0,17-re jön ki.

Előzmény: LandCruiser (19967)
jetrotál 2014.07.20 11:51:02 © 19969

Háááát ..... azért.... na.

Calcitos 2014.07.20 10:41:39 © 19968

Já ! 

' A Vitézy Dávid meg a BKV vezérigazgatója, A Torgyán lánya meg érettségi nélkül volt a Malév góréja........ ...... Újfalusi József meg 2 elemivel munkásigazgató jó 12 évig, 780 embert dirigált.'

Amúgy a Józsinak nem a lánya, hanem a menye volt vagy az igazgatóságban vagy az FB. -ben és csak egy szavazati joga volt, igaz a tiszteletdíj azért nem volt kevés.

Előzmény: LandCruiser (19966)
LandCruiser 2014.07.20 10:07:44 © 19967

Még valami...... 

Nem tudom milyen a környezet, de egy erdőbe elég mostoha tud lenni építkezés szempontjából. 

Én minden munkafolyamat előtt kihívnám a mixerest, pumpást, hogy nézze meg hogy tud majd ott dolgozni, milyen emelkedőn kell felmenni, nehogy a beton fele útközbe kifolyjon, milyen a talaj, ha esetleg 3 nappal előtte eső volt,  milyen körülményeket kell kialakítnai, mert kellemetlen lesz, ha kihozza a betont, és nem tud a pumpás ráálni a mixerautóra, aztán vagy leöntik a telekre járdának, vagy el tudják vinni valahova, de a fuvart kifizettetik veled, vagy visszaviszik a telepre, és akkor kifizetettnek mindent, plusz a megsemmisítést is. Egyáltalán milyen a hely megközelíthetősége, stb.... 

LandCruiser 2014.07.20 09:49:23 © 19966

Én nem vagyok főépítész, de szerintem meg manapság egy falnak 2 szerepe kéne hogy legyen, teherhordó szerkezet, és hőtároló közeg. Ennyi. A hőszigetelésre meg van kimondottan erre gyártott termék. 

Az, hogy főépítész, egy dolog. 

A Vitézy Dávid meg a BKV vezérigazgatója, A Torgyán lánya meg érettségi nélkül volt a Malév góréja........ 

Minden falszerkezetnek van előnye hátránya, felhasználástól függően. Egy nyaralót, ami télen nincs fűtve, 1000 % hogy nem csinálnék téglából, ugyanis az nagyon rosszul viseli a fagyot, és komolyan károsodhat évről-évre a téli időszakba. Neked kell tudni, mire lesz használva az épület. Lehet írtad már milyen céllal épül, de nem olvastam, vagy nem emlékszem. Ha télen is fűtve lesz, én ragaszkodnék a 30 NF + polisztirolhoz + megvédeni a polisztirolt. Ha télen üres lesz a ház, akkor csak és kizárólag könnyűszerkezetes. Szerintem. 

De van itt építészmérnök, aki tisztában van K értékkel és sok más dologgal, én meghallgatnám mit mondd. Nem kell feltétel nélkül hinni a FŐépítészednek.

peter17 2014.07.20 09:31:24 © 19965

Első körben hiszek az építésznek, azonban ezzel párhuzamosan szerettem volna véleményt kérni.

Amiatt hiszek benne, mivel egy város főépítésze, továbbá elismert jó szakember, 20 éves szakmai múlttal, referenciákkal...számtalan tapasztalattal.

Ő nem ül fel a mai "divathullámokra", a hagyományos építészetet tartja elsődlegesen, emiatt is mondta, hogy nem kell nikecell a házra, hanem más technikákkal kell megoldani. (pl.: déli oldalon tornác)

Látható födém fölé, viszont cellulóz fújt szigetelést mondott elsőre. Egyenlőre az első konzultáción vagyunk túl, hagytam a szakmaiságát érvényesíteni, majd a későbbiekben még biztos lesznek nézeteltérések.

Nem parasztházat akarunk, hanem hagyományos magyaros stílusút ... 

Üdv.: Peti

Parci 2014.07.19 21:01:27 © 19964

az ERDŐ legyen veled

Előzmény: memorix (19963)
memorix 2014.07.19 20:58:33 © 19963

Erdészház lesz? Esetleg lakni is szeretnél benne téten? Ha ERDO-ben lesz akkor miért nem rönk ház ?

A korszerű és jól kezelt fa nyílászárók  2-3x drágábbak mint a műanyagok. A műanyag nyílászárókat lehet kérni fa hatású bevonattal is. 

A 44 -s tégla minek kell ? Várat építesz? Miért perlites vakolattal akarod bevonni a tégla házat. Tudod -e hogy a perlites vakolat árából és a munkadíjából akár Dryvittal hőszigetelni is tudnád a házat...és így kisebb lehet azonos pénzből a fűtésre való..több lenne a megtakarítás...

A 44 -s tégla már nem korszerű a mai gázárak mellett ha lakni szeretnél benne. Sokkal jobb és olcsóbb választás a 30NF tégla + vastag hőszigetelés 15-30cm.

Előzmény: peter17 (19952)
Axióma 2014.07.19 19:47:11 Creative Commons License 19962

Vegulis mindenki ugy szorja a penzet, ahogy akarja, mi csak itt irigykedunk, hogy nem a mi zsebunkbe iranyulva teszed...

Előzmény: peter17 (19960)
LandCruiser 2014.07.19 17:59:16 © 19961

Már nem tudom hol, de egy PDF oldalon találtam ezt az árat. Lehet máshol olcsóbb, de nem hiszem, hogy féláron lenne, és még úgy is drága. Nem tudom mit tudhat, és mennyit adnak el belőle. Ha a glettelt, színezett polisztirolt szétszedik, akkor a perlites vakolatot méginkább szét fogják.

Előzmény: peter17 (19960)
peter17 2014.07.19 08:42:01 © 19960

Szia!

Köszi a válaszod!

Heluz tégláról még nem volt áram, de borzasztóan soknak tűnik, ennél lényegesen olcsóbb a porotherm.

Valószínűleg 44-es porotherm lesz belőle, külső perlit vakolattal.

Egyenlőre csak interneten talált árakkal:

PROFI tégla habarccsal:
Porotherm PROFI 44 T (Thermo) : 981 Ft/db
Porotherm PROFI 44 K (Klíma) : 576 Ft/db

PROFI tégla Dryfix ragasztóval : 
Porotherm PROFI 44 T (Thermo) : 1037 Ft/db
Porotherm PROFI 44 K (Klíma) : 653 Ft/db

Találtam még ezt:

http://www.malyitegla.hu/termekeink/porobrick-termekek/porobrick-nf-rw-38-hoszigetelt-tegla

Üdv.: Peti

Előzmény: LandCruiser (19959)
LandCruiser 2014.07.18 22:55:36 © 19959

Ez a Heluz Family 50 2 in 1 tégla 26.500 ft./m2. 

Ez ultraűberbrutálmocskosdrága. 

Ezt megtudják a madarak, rágcsálók, hogy ez milyen drága tégla, az biztos, hogy meg se várják amíg a kőmíves felrakja a falat, mindegyik ezt kezdi majd bontani, de még az is, amelyik eddig soha életébe nem rágcsált falat. 

Én úgy vennék ilyen téglát, ha már le van burkolva márvánnyal belülről arannyal futtatva. 

Ennél sokkal jobb megoldás, ha veszel eps 100-ast vagy keményebbet, jó sűrűn bedűbelezed, és leburkolod dísztéglával. 

Szerintem.

Előzmény: peter17 (19948)