Keresés

Részletes keresés

LandCruiser Creative Commons License 26 órája 0 0 23213

Töck Jenő, írtam neked email-t a vipmail-re, ha él az email-ed. 

Kösz.

digium Creative Commons License 28 órája 0 0 23212

Keresel egy helyi építészt, ő fogja megmondani, hogy mibe fog az amit szeretnél neked kerülni.

Előzmény: btibi06 (23211)
btibi06 Creative Commons License 29 órája 0 0 23211

Sziasztok adott egy eladó félkész ház, falak állnak, tető kész Villany .gáz,víz csatorna telken belül. Építési engedély lejárt. Az építési osztályon azt mondták az új tulajnak fennmaradási és továbbépítési engedélyt kell kérvényezni .Megtudná valaki mondani ez mivel jár és mennyi a költsége nagy vonalakban ? Új terveket is kell készíttetni ? köszönöm a válaszokat!

Yoshida Creative Commons License 1 napja 0 0 23210
sylvanus67 Creative Commons License 1 napja 0 0 23209

Sorry, csak a történelem kedvéért helyesbítem:

1 a 3-hoz volt a munkadíj és az anyag aránya.

Előzmény: sylvanus67 (23197)
murray Creative Commons License 1 napja 0 0 23208

kétszer örülsz egy mesternek:

-elöször mikor késve végre beállít hogy elkezdje a munkát nagy nehezen

-másodszor mikor idegileg anyagilag leamortizált és végre eltakarodott a kipakolt szerszámtengerével a francba. 

voszi. Creative Commons License 1 napja 0 0 23207

Mi mályiból építkezünk, annyi tapasztalat van már vele hogy panaszkodtak a kőművesek és a fűtésszerelő hogy rossz vágni/vésni mert nagyon kemény és nem törik könnyen. Ami lehet rossz is meg jó is hogy nem törik könnyen. :)

Hanggátlással kapcsolatban még nincs tapasztalat.

Előzmény: zsigusz83 (23202)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 1 napja 0 0 23206

Azt írja hogy  :

ide értve a  gáz, víz,

villanyvezeték cseréjét,

a cirkó rendszer kiépítését,

és a teljes lakásban a burkolatok, a falak és....

Kijön egy megbízhatónak ítélt villanyszerelő  / valamelyik barát  minősítése alapján /  jó esetben   5 nap múlva,  felméri a munkát. Lehet szóban ad valami árat, de ha írásos dologhoz  sőt szerződéshez ragaszkodunk  jó esetben majd mondja ,  2 hét múlva e maiban küldi, de lehet 3 hét lesz belőle, hogy majd   másfél hónap után kezd. Ez csak a villany.

A víz   ! Ok elfelejti, hogy az két fázisú munka. Szere a vizes  monjuk egy 62 nm -es lakást néha  2 max 3 nap alatt megszerel, de a szerelvényeket, csak a burkolás után lehet  majd feltenni. Az is csúszhat meg nem biztos ,hogy  egy 62 nm -es lakás nál pont ugrásra készen állnak a szerelvényezésre.

Egy hasznos tanács azért van  előre soha ne fizetsünk. Mondjuk az arányokon néha lehet vita, de az egy más dolog.

Tény , hogy    3 -6 hónap alatt talán fel lehet újítani egy lakást, de nem kezdőknek.

Előzmény: a tömeg az tömeg (23205)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 1 napja 0 0 23205

"nem tudnak külön generálkivitelezőt felvenni, de egy egyszerű lakástervező programmal könnyen elkészíthetők a tervek.)"

Hát azért egy  alaprajzhoz nem kell feltétlenül lakástervező program. Kell hozzá  papír , mérőszalag   cm beosztású vonalzó és egy ceruza  HB.

Tényleg hasznos egy alaprajz egy felújításhoz , de  mi a fasznak kellenek tervek . Tán csak nem új házat kíván építeni. Ahhoz kell.

Előzmény: a tömeg az tömeg (23204)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 1 napja 0 0 23204

Ez egy hülyeségekkel teli semmire sem jó iromány !!

Pl. ez :

"Minden munkás részére javasolt külön szerződést írni, amelyben csúszás esetén kötbérezés jár (Ez ugyan nem jellemző, de utólag mégis nagyon hasznos lehet.)"

Szerencsétlen még a munkás és a vállalkozó fogalmával sincs tisztában.

A többit majd később !

Előzmény: elemes (23203)
elemes Creative Commons License 2 napja 0 0 23203

kezdőknek hasznos

5 tipp, hogy a lakásfelújítás határideje tartható legyen

Amikor 2013-ban megvettem első lakásomat, kétségtelen, hogy a csendes, parkos, családi házas környékbe, és a lakás jó adottságaiba szerettem bele - az akkori állapotokon ugyanis még jócskán volt mit alakítani. Szinte még le se zajlott az adás-vétel, máris lázasan elkezdtem a[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

zsigusz83 Creative Commons License 2 napja 0 0 23202

Köszönöm a válaszod és QWERTF -nek is.

Erősen hajlok a B30-as falazat és a 20 cm grafitos hab szigetelés felé a hanggátlás és a hőtároló tömeg miatt. A Silka-t az ára miatt, a zsalukövet az ára és a gépészeti nehézségek miatt zárnám ki. Csak nem vagyok benne biztos, hogy a táblázatokban szereplő adatok a mai kapható B30-as téglával értendők (sajnos). Kíváncsi lennék, hogy a mai B30-as téglák milyenek hanggátlásban? Hőtároló tömegük még mindig jobb, mondjuk 6-9 kg között vannak /db a gyártók bevallása alapján (webes infó) ami elég komoly különbség (216-324 kg/m36db/m2-el számolva) mivel 220 kg/m2 körüli a tömege a 30N+F tégláknak is így nem mindegy, milyen B30-ast veszek...

Csak a tégla anyagköltsége a B30-ból 150e Ft-al több mint pl a mályi PORObrick NF 30 -ből és ugye nagyobb kőműves szaktudást igényel egyenes falat rakni belőle, mondjuk a B30-ra belülről szerintem egyértelmű a gipszkarton vakolás helyett, csak az is a hasznosból veszi a teret...

Van valakinek tapasztalata ezekkel az újkori B30 téglákkal kapcsolatban? Mennyire hallatszik be az utcazaj?

Esetleg ugyanez a mályi 30NF (PORObrick NF 30) tégláról a vélemény?

Előre is köszönöm!

Előzmény: Kono3 (23184)
elemes Creative Commons License 2 napja 0 0 23201

8000/m2 anyag, erről az austrotherm alaprendszer jutott eszembe:

http://tuzep.co.hu/austrotherm.php?gclid=Cj0KEQjw1K2_BRC0s6jtgJzB-aMBEiQA-WzDMUy9oi_5LDx7SxAJWHqW6ts6311x8z0DZoYwmP2llbIaAou18P8HAQ

12 cm grafit reflex elég sok időre előre jó szigetelésnek számít és 2300 forint per m2. ehhez már csak a nemesvakolatot kell hozzáadni, négyzetméterenként 2-3 ezer, ez még mindig csak 5000... 

Előzmény: Evonly (23199)
elemes Creative Commons License 2 napja 0 0 23200

Ha számlával, áfával dolgoznak, az a feketemunkához képest jelentősen növeli a munkadíj arányát. Tovább növelte az elmúlt év folyamán, hogy a jó építőipari szakemberek meglehetősen jó pénzt kérnek a munkájukért (kereslet-kínálat), az olcsók pedig sajnos legtöbbször azért olcsók, mert igénytelen munkát végeznek.

Itt van egy minta költségvetés:

http://www.epitesitanacsadas.hu/index.php?inc=page&ref=20

Ehhez hasonlót szoktak csinálni a vállalkozók, kiindulásképpen van egy építési normagyűjtemény, amiben átlagos munkaigény és fajlagos anyagszükséglet is szerepel. Ha van ilyen tételes ktgvetésed, azon akár soronként végig lehet menni, hogy melyik fázis pontosan mit jelent. Szerintem tisztességesebb az, ha a költségvetés minden sora tiszta, és reális munkadíjat fizet a megbízó, mintha "papíron" nyomott munkadíjakat tartalmaz a költségvetés, de ott van elrejtve párszázezer forintnyi "vatta", olyan munka ami valójában szükségtelen és el sem végzik, csak beírják.

Előzmény: thai-mosolyalbum (23194)
Evonly Creative Commons License 2 napja 0 0 23199

Teljesen inkorrekt!

A költségvetés 50-50%-a az anyag és munkadíj!

Sőt én pl most kaptam árajánlatot külső hőszigetelésre: anyag 8000/nm, munkadíj meg 4000/nm. Tehát van szórás, de hogy a munkadíj túllépje az anyagköltséget, az mókás! Vagy nem.

sylvanus67 Creative Commons License 2 napja 0 0 23198

A munkadijtol nem függ,  szerintem. 

Előzmény: elemes (23193)
sylvanus67 Creative Commons License 2 napja 0 0 23197

A csók hatása,  12 éve még 1 a 4-hez volt nálunk,  olcsón,  jól dolgozó vállalkozóknak,  saját szervezésben. 

Most nagyon elszalltak,  pláne a generalosok

elemes Creative Commons License 2 napja 0 0 23196

Láttam pár hónapja egy modell költségvetést, tételesen, munkafázisokra bontva, az több oldal volt. Te is ilyent kaptál?

elemes Creative Commons License 2 napja 0 0 23195

Egyébként a rajzocska torz ia meg hiányos is, mert a szigetelés költsége nem arányos a vastagsággal...

Előzmény: sylvanus67 (23192)
thai-mosolyalbum Creative Commons License 2 napja 0 0 23194

Sziasztok, 

Szeretnék értelmezni egy tégla ház kulcsrakész építésére kapott árajánlatot. 

Mennyire reális, hogy a teljes költség 30%-at anyagköltségként, a többit munkadíjként adta meg a vállalkozó?

(és sajnos az anyagköltség is már igen súlyos összeg)

Nyilván nem kaphatok pontos összeget/arányszámokat, de aki már építkezett vagy szakmabeli bizonyára nagyobb a rálátása egy építkezés költségvetésére, mint nekem.

Köszönöm előre is ha válaszolsz!

Andi 

elemes Creative Commons License 2 napja 0 0 23193

nagyságrendben annyi, ami a rajzocskámon van, de hát ezer dologtól függ -- mivel fűtesz, mekkora a házad, menniért csinálják a szigetelést.

Előzmény: sylvanus67 (23192)
sylvanus67 Creative Commons License 2 napja 0 0 23192

rendben, és akkor mennyi a helyes szám? (nagyságrendileg?)

Előzmény: elemes (23191)
elemes Creative Commons License 2 napja 0 0 23191

A lila (38 év) hibás számítás.

Előzmény: sylvanus67 (23189)
elemes Creative Commons License 2 napja 0 0 23190

erről már voltak hosszas merengések, hogy kell kiszámolni a vastagabb szigetelés megtérülését :-)

Előzmény: sylvanus67 (23189)
sylvanus67 Creative Commons License 2 napja 0 0 23189

Nem kell diplomamunka, sem diploma, hogy kiszámoljuk 10 cm hőszigetelés után a következő 1 cm hőszigetelés megtérülését.

Az biztos, hogy a jelenlegi árakkal is jóval kevesebb mint 125 év.

elemes Creative Commons License 2 napja 0 0 23188

Én is most építek egyébként, és 30 cm Porotherm tégla+10 cm EPS szigetelés lesz a külső fal. Megtérülés szempontjából ez az ideális szerkezet.  A legolcsóbb, és a legoptimálisabb. 

érdemes azért a hanggátlásnak és a páradiffúziónak utánanézni.

a tömeg az tömeg Creative Commons License 2 napja 0 0 23187

Ebből a hosszú cikkből ezt emelném ki :

"Mivel tapasztalt sorstársai erre a találkozásra előzetesen kellően felkészítették, eleve gyanakvással fogad minden választ. Az esetek többségében az történik, hogy A tervezőtől kap egy a választ, aztán mivel nem bízik meg benne, elmegy B tervezőhöz, akitől kap egy b választ, ami nagy eséllyel pont ellentétes az a válasszal, és hogy ne legyen egyszerű az élet, C tervezőtől kap egy, az előzőktől teljesen eltérő c választ. Végül is csak annyi történt, hogy az építtető továbbra sem tudja, mi a jó válasz, és a véglegesen kiválasztott tervező feladata kibővült egy pszichológiai tényezővel, miszerint el kell hitesse, hogy az ő megoldása a helyes."

Vannak bizony építészek akik még a nagypapát is megkérdezik, ezzel etetve a megrendelőt.

Pedig a képlet egyszerű lenne :  tervezze meg az általa legjobb megoldásnak hitt házat építtetse fel   / akár  15 .....  55 példányban /, majd bocsátsa áruba, mint általában az ipari termékeknél szokás.

Az egyedi terveztetés nem más mint önámítás. A tervező állítja ,hogy az ő megoldása a jó, a megrendelő elhiszi hogy az ő  házát tervezik meg a legjobban  stb.

Minden termék létrehozása csapatmunka és az egyik legfontosabb szempont ebben a fejlesztés, az meg több mint az egyszerű tervezés.

Ennyi.

joevagyok68 Creative Commons License 2 napja 0 0 23186

"30 cm Porotherm tégla+10 cm EPS"

Legalább "csendes" helyen építkezel ?

Mivel matekoztál rendesen, ... mondjuk 5cm-el vastagabb hőszigetelést raktál volna fel, az szummában mennyivel került volna többe ?

Amúgy valahol nekem is ez a véleményem,mint az egyik hozzászólónak..

"Egy épületet, egy szerkezetet önmagában nem megtérülésre készítünk, annak funkciója, hasznossága és egyéb tulajdonságai között az esetek nagy többségében a megtérülés nem, vagy csak nagyon sokadik szempontként szerepel. (Egy távolabbi példa: egy igényesebb burkolat, egy komfortosabb belső, stb. felárának megtérülése hogyan realizálható? – Ilyen síkon azt gondolom, hogy a leírt mondatod - ’ Az optimum az, ha a befektetett pénz/energia a tervezett élettartam alatt megtérül.’ – általánosságban nem értelmezhető.)"

Yoshida Creative Commons License 3 napja 0 0 23185

120 éves megtérülés a vicc kategória, hisz nem tudod a jövőbeni energiaárakat. Ha kvázi ingyen lesz a napenergia, akkor lehet 200 év is, ha meg elfogynak a nyersanyagok(globálisan, vagy lokálisan), akkor a brutál hőszigetelés megtérülhet akár 1-2 éven belül is :)

Manapság 15-18 centis EPS-t tartanak "ésszerűnek" szerintem -gyengén szigetelő tartófalhoz-, de nem értek hozzá :)

Kono3 Creative Commons License 3 napja 0 0 23184

Szia!

A hanggátlás, mint olyan két területet jelöl. Forrása szerint lehet kopogó hang, vagy léghang. A léghangok (kívülről jövő zajok) ellen a vastag, tömör szerkezetek szigetelnek jól, a kopogó hangok ellen (pl. lépcsőháztól elválasztott terület) pedig alapvetően a több rétegből álló, változó tömörségű szerkezet (pl. hőszigetelő anyagok). 

Itt van egy jó bejegyzés a témában:

http://www.csaladihaztervezes.hu/blog/milyen-falazatbol-legyen-a-hazunk

Általánosságban, minél tömörebb a szerkezet, annál jobb a léghanggátlása, de annál rosszabb a hőszigetelő képessége. Ez utóbbi nyilván nem akkor probléma, mivel kerül rá kiegészítő hőszigetelés is. A legtömörebb építőelem a Silka mészhomok tégla. Utána a B30, utána a vázkerámia...

Én is most építek egyébként, és 30 cm Porotherm tégla+10 cm EPS szigetelés lesz a külső fal. Megtérülés szempontjából ez az ideális szerkezet.  A legolcsóbb, és a legoptimálisabb.  

Lehet vitatkozni, mit jelent az elég jó szigetelés, meg a hőtárolás, stb... 5 éve a kollégám diplomamunkájában 125 éves megtérülési időt kalkulált a hagyományos falazathoz képest a fokozottan energiatakarékos megoldásra. Tegnap beszéltem az egyik gyártó mérnökével, aki szintén ugyanezt erősítette meg. Én szintén arra jutottam, hogy 10-12 cm kiegészítő szigetelés az ideális, ettől nagyobb a költségeket és megtérülést tekintve nem éri meg. Kb. itt van a görbében az a töréspont, ami után a fajlagos költség a megtakarításhoz képest megugrik.

Az új energia szabályozás hőátbocsátási tényezőit kell figyelembe venni, attól lejjebb nem szabad menni véleményem szerint. Ugyanezek az értékek elterjedtek a skandináv országokban is, nem véletlen. 

Ha belegondolsz: minél jobb a hőszigetelésed, annál több ráfordítással tudod még jobbá tenni. Eleinte kis befektetéssel nagyot javítasz, később nagy befektetéssel minimálisat. 

http://epiteszforum.hu/milyen-vastag-legyen-a-hoszigeteles#comment-16489

Hőtároló tömeget meg nem csak a fal biztosít, hanem a beton födémek, a válaszfalak, vagy pl. Trombe-fal (hőtároló tömeg betonfal).

Természetesen lehetnek más szempontok is, amikor a fenti érvelés nem jó. De általános esetben megállja a helyét.

Előzmény: zsigusz83 (23173)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!