Keresés

Részletes keresés

Zimi14 Creative Commons License 2018.08.10 0 0 25154

Telek ára akkor számít bele, ha van róla számla. Ha számla nélkül, magánszemélytől lett vásárolva, akkor nem. Közművek beleszámítanak, ha a nevedre szól és az építkezés helyére. Viszont van egy ilyen kitétel: "Új lakás építése esetén 2015. január 1-én vagy azt követően, de az építési engedély kiadását legfeljebb 6 hónappal megelőzően kiállított számla fogadható csak el.". Szerintem olvasd el ezt a posztot, amit már linkeltem, kb. minden le van írva érthetően: https://hitelnet.hu/ado-visszateritesi-tamogatas-epitesi-telek-vasarlasa-es-epitkezes-eseten-2018-ban/ .

Előzmény: Arni87 (25153)
Arni87 Creative Commons License 2018.08.10 0 0 25153

A telek ára is bele számít 3 millió, a közmű költségekkel?

Víz 65000 az akna, 60000 a bekötése

Gáz 190000, bár ezt állítólag vissza adják

villany 250000 

csatorna még rejtély

Előzmény: Zimi14 (25152)
Zimi14 Creative Commons License 2018.08.10 0 0 25152

Egy év múlva még pont lesz, és ha jól tudom, ha 2019. december 31. előtt szerződsz a bankkal, akkor a szerződéskötéstől 1.5 éved van, hogy befejezd a házat, és addig még ki tudod használni ezt az áfás dolgot. Több banknál érdeklődd meg ezt, valamint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak írj egy levelet, ők meg tudják pontosan mondani, hogy 2019. december 31-ig lehet igényelni, vagy addig be is kell fejezni az építkezést. Amúgy a 27%-os áfával terhelt számlákat tudod benyújtani (ami a te nevedre és az építkezés helyére szól természetesen), 5M Ft áfatartalom erejéig, ami ahogy lent írva volt ~23.5M Forintnyi áfás számlát jelent, ezzel tudod "kimaxolni" az 5M-s "visszatérítést".

Előzmény: Arni87 (25151)

Arni87 Creative Commons License 2018.08.09 0 0 25151

Erről az áfa vissza igénylésről tudtam, de nem kalkuláltam vele. Mivel több helyen is azt hallani meg akarják szüntetni az 5%-os áfát. Gondolom ez az 5 millió pedig a 22%-os áfa különbözetből adódik. Legjobb esetben is kb. 1 év múlva fogom kezdeni az építkezést. Addigra viszont nagyon valószínűnek látom,hogy nem lesz ez a lehetőség.

Előzmény: qwertz77 (25150)
qwertz77 Creative Commons License 2018.08.09 0 0 25150

Persze tök jó, ha van. De itt 20m volt a tervezett, ez még ha kicsit emelkedik is, nem éri el az ÁFA határt, vagyis ha kér adóvisszatérítést, akkor KATAvalcsak annyival lesz előrébb, hogy  nem kell valahonnan megelőlegezni az ÁFAt. És sajnos a KATAs ár nem mindig szokott az ÁFAs nettójára lemenni, mert valami ÁFAs költésge a legtöbb vállalkozónak van.

Előzmény: sylvanus67 (25149)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.08.09 0 0 25149

Na, azért:)

Szűkös, szűkös.

Akkor nézzünk egy másik példát.

45 MFt-os költségvetés, a 70% az 31,5 MFt, ennyi számla kell.

Ebből 23,5 Áfa-tartalmú, 8 MFt katás, és akkor meg lehet spórolni 2,16 MFt ÁFÁt-t feketézés nélkül.

Így jó?

Előzmény: qwertz77 (25147)
Zimi14 Creative Commons License 2018.08.09 0 0 25148

"Az igénylő a készültségi fokkal arányos folyósítást megelőzően bemutatja az adott készültségi foknak megfelelő, a hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség legalább 70%-áról a támogatott személy saját nevére kiállított számlákat." - Én itt szoktam mindig nézni: https://hitelnet.hu/ado-visszateritesi-tamogatas-epitesi-telek-vasarlasa-es-epitkezes-eseten-2018-ban/ - up to date és jól össze van foglalva (szerintem).

Előzmény: qwertz77 (25146)
qwertz77 Creative Commons License 2018.08.09 0 0 25147

Bocs, nem olvastam el jól amit írtál, úgy természetesen jó, hogy 35m költségvetés és annak  70% már jó igen.

De itt szűkös a büdzsé, ezért kritikus pont ez! A KATAs munkadíj  egyébként egyértelmű előny, de így nem feltétlen.

Előzmény: qwertz77 (25146)
qwertz77 Creative Commons License 2018.08.09 0 0 25146

Szerintem nem, de majd ránézek.

A 70%-os szabály egy deal breaker, valamennyi állami támogatásra és támogatott hitelre.

ha nincs meg a 70%-nyi számla, az elfogadott költségvetéshez képest, akkor koki van, egy fillér se jár. Amit már kaptál azt vissza kell fizetni büntetőkamattal, és még örülhetsz, ha nem jön ki a NAV vizsgálódni. Ott viszont emlékeim szerint lehet a saját melóval faragni, ezt elfogadják a költésvetésben, és arról értelemszerűen nem kell számla. (De ezt előre kell bemondani a költésgvetésben, ill. utólag elég macerás módon kell  kérni a költségvetés módosítását)

De adó visszatérítésnél emlékeim szerint felső limit a benyújtott és elfogadott számláid ÁFA tartalma, de ha kevesebb, akkor sincs világvége csak nem kapod meg a teljes 5m Ft-ot. És szerintem nincs 70% itt, de majd ezt ellenőrzöm még

Előzmény: sylvanus67 (25145)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.08.09 0 0 25145

A teljes 5m ÁFA támogatáshoz min23,5m bruttó ÁFAs számla kell.

Viszont a bankoknak általában 70% számla kell, vagyis egy 35MFt-os költségvetéshez 24,5MFt számla kell, amiből lehet 23,5MFt ÁFÁS és 1MFt katás. Jó a gondolatmenet?

Előzmény: qwertz77 (25144)
qwertz77 Creative Commons License 2018.08.09 0 0 25144

ha van ismerős cég az már más megvilágítás.

Neked nem kell végzettség, mert Te a saját házadon dolgozol.

A cég viszont képes kell legyen, az adott munkára. tehát egy villanyszerelő cég nem vállalhat el egy komplett házat, mert nincs hozzá értő embere.

Pl. ha csak gépész FMVjük van az necces, de lehet, hogy úgy is átcsúszik, végül is a szerkezetet más építi. Ha van építésre is, és bíznak benned, akkor állapodj meg, hogy szerződjenek le a teljes befejező munkákra. Legyen benne egy olyan rezsióradíj az általad elvégzendő munkákra, ami miatt nem kell aggódniuk, hogy velük csináltatod meg,  és ezeket megcsinálod a felügyeletük alatt.

Így az enaplódban lesz két főnaplód: az egyik a könnyűszerkezetes cég, ők mindent maguk csinálnak, kifizeted anyag+munka és kész.

A másik naplóban lesz minden egyéb meló (akár az alapozás is ha Te csinálod de akkor tényleg legyen építész FMVjük, ha nincs akkor a szerkezetépítővel kell bizniszelni)

+Kell egy műszaki ellenőr. Ha valóban értesz hozzá, meg a cégből is kapsz támogatást, akkor ide elég egy minimál, aki párszor kijön és alűírja az egészet, ha lűátja hogy rendben mennek a dolgok. 

Kell viszont építész tervező mindenképpen, most neki is ki kell jönni kötelezően 4 alkalommal tervezői művezetni. +neki és a kivitellezőknek is kell felelősségbiztosítás.

Bő 2 éve még ezek nem voltak ezek a szabályok, illetve én még dolgozhattam FMV felügylete mellett a saját házamon vállalkozó nélkül is, de ez a lehetőség  már kb. 2 éve megszűnt.

A számlák a banknak kellenek. Saját munkát is elfogadnak, de egyeztetni kell melyik bank pontosan mennyit.

A KATAs számla is tök jó, csak ha akarod az 5m ÁFA visszatérítést, akkor számolj vele,  hogy max annyit kapsz, amennyi ÁFA van a számláidon.

tehát ha lesz nettó 15m+275 ÁFA (ez esetben 4m50e az ÁFA tartalom) számlád a többi katás, akkor nem kapsz 5m Ft-ot csak a 4m50e Ft-ot, mert ennyi ÁFAt fizettél a számlák alapján.

A teljes 5m ÁFA támogatáshoz min23,5m bruttó ÁFAs számla kell.

Enaplóba kellenek a beépített anyagokról tanúsítványok, ez a beton esetén fontos, hogy hozza a mixeres, a többi esetben a netről letölthető az adott tégláhozs vakolathoz stb.

Ablak lehet még egyedi.

De ezt se fogják végignézni, csak legyen a naplóban kilóra elég anyag. Legyen mindenkinek FMVje, annak kamarai regisztrációja, címe, meg műszaki ellenőrnek is. Alaprajztól ne térj el érdemben. Mást nálam nem néztek, mert bő volt a napló.

Előzmény: Arni87 (25142)
nitacs Creative Commons License 2018.08.09 0 0 25143

Délután majd írok hosszabban. Addig annyit, hogy keress műszaki ellenőrt, az mindenképp kelleni fog amúgy is, aki ismerik a helyi viszonyokat, a hivatal hozzáállását, többel is beszélj az elképzelésedről.

Előzmény: Arni87 (25142)
Arni87 Creative Commons License 2018.08.08 0 0 25142

Átfutottam az e-naplós fórumot, Abból azt szűrtem le hogy az FMV kiválthatja a vállalkozón keresztüli munkavégzést? Vagy csak félreértettem, esetleg az állítás volt kamu?

Generálkivitelezőt nem fogok alkalmazni mert egyet ismerek korábbi munkahelyemen keresztül és ő egy olyan házra mint amit én szeretnék 5-6 milliót rátesz még haszonnak. Így csakis az jöhet szóba hogy én szedem össze a szükséges vállalkozókat a munka végzésekhez.

Én alapvetően gépészmérnök vagyok egy épületgépészettel és üzemeltetéssel foglalkozó cégnél. Így a ház tervrajza kivételével, minden szükséges tervet ott megcsinálnak nekem teljesen legálisan nagyon barátságos árakon :). Innen lenne az FMV is. A víz, villany, fűtés, gáz, csatorna szerelést is ők végeznék el én pedig segíttek nekik. Munkadíjról áfa nélküli számlát tudnak adni mert KATA-s vállalkozók. A szükséges anyagokat pedig cégen keresztüli kedvezménnyel vásárolom meg, nevemre számlázva.

Viszont nekem nincs szakmunkás végzettségem, de már 2 ház felépítésében segédkeztem mesterember funkcióba! Az eredménye pedig az házakban léteznek olyan fogalmak, mint vízszint, párhuzamos, derékszög, függőleges. Igaz lassabb vagyok mint egy szakember, de bárki aki megnézte a munkámat az nem tudott belekötni.... Tehát csak rutinom van, ahogy a haveromnak is mert vele csináltam mind kettőt. 

És ezt igazából azért vezettem le, mert nem az a bajom hogy ki kéne fizetni valakinek x milliót munkadíjra, hanem az, hogy miért fizessek olyanért amit nagyságrendekkel jobb kivitelezésben meg tudok csinálni. És ezeket a technológiákat nagyon jól ismerem.   

Visszatérve a témához, arra nem találtam semmit, mi az a munkafolyamat amit nem szükséges vállalkozóval végeztetni, mert elegendő hozzá az FMV. Mindezt persze bizonyítvány és vállalkozói szerződés nélkül.

tégla ház: ez esetben a kőműves felépíti az alapot, főfalakat, ács megcsinálja a födém és tetőszerkezetet végül felrakja a lemezcserép tetőt bádoggal és eresszel. Ez így 2 max 3 cég dolgozói legálisan. Ennek kb 6 millióból meg kell lennie.

Ezután én berakom a nyílászárókat, gipszkarton válaszfalak, plafon, szigetelések kívül-belül. közben a munkatársaim megcsinálják a maguk dolgát.

Egy esztrikes cég megcsinálja az ajzat betont. Innetől kezdve már csak festés burkolás marad, ekkor már csak a hideg burkolásért fizetnék de ők is katások.

Ez esetben minden fő szerkezeti elemet gyakorlatilag vállalkozó épít, FMV felügyelete alatt. Kérdés vajon ez így megvalósítható lehet-e? 

Egyszerűen sehol nem találom a kiskapukról a leírásokat :( 

Előzmény: qwertz77 (25140)
Arni87 Creative Commons License 2018.08.08 0 0 25141

Műszaki vezetőt alkalmaznék aki a jól tudom lehet az ellenőr is egy személyben.

Előzmény: qwertz77 (25140)
qwertz77 Creative Commons License 2018.08.08 0 0 25140

Aki ért hozzá, az inkább ne adjon tanácsot.

Akit pedig érdekel a saját részre végzett munka, nézze át az enapló topikba, ott jó sokszor előkerült ez a téma

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9216710

Röviden: csak megfelelő vállalkozó építhet csak házat, saját munka a vállalkozó irányítása ÉS FELELŐSSÉGVÁLLALÁSA mellett végezhető. Utóbbi miatt nem olyan könnyű céget találni, aki a nevét adja hozzá, de persze jó pénzért azért sokan vállalják.

Apróbb munkák (pl festés, ajzathőszigetelés,  vagy burkolás) gyakorlatban kihagyhatóak a naplóból, egyszerűen megcsinálod magad, vagy olyan szakival, akinek nincs FEMÜje, nem akar felelősségbiztosítással bajlódni stb. De ez nem szabályos, csak szokásos.

Csak az építtető és közvetlen hozzátartozói végezhetnek saját célra építési munkát a vállalkozó szárnyai alatt, ilyenkor nem kell végzettség sem. Haver nem jöhet hivatalosan (ez feketemunka ha kiderül), de családi háznál nem razziáznak, csak ne reklámozd.

A vállalkozónak viszont képesnek kell lennie ilyen munka végzésére, neki kell naplóznia a Te munkádat is, neki kell biztosítania a felelős műszaki vezetőt is.

Műszaki ellenőrt az építettetőnek kell biztosítani, ha nem generálban megy az építkezés.

Könnyű szerkezetes házaknál a párazárás kritikus pont, ezt ne hanyagold el. Párazáró fólia nem nagy valami, de a ragasztása még jó (és emiatt sajnos drága) ragasztószallaggal is időigényes rutin hiányában, olcsó ragasztóval meg kár is próbálkozni.

60% hitel esetén a bankot is meg kell kérdezni, mit szól ennyi saját munkához, elfogadja-e a költségvetésed megvalósíthatónak, én ezt a részt is neccesnek érzem.

nitacs Creative Commons License 2018.08.08 0 0 25139

Igen, magából a jogszabályból úgy néz ki megint kivették az émi/eme engedélyt, ettől függyetlenül valamelyik helyi hatóság ugyanúgy kéri egy ellenőrzés során, sőt  több banknál a hitelezéshez is feltétel, szóval járd körbe minden oldalról. Illetve azt is, hogyan naplózód a saját munkád kell felelős műszai vezető és műszaki ellenőr is, őket is kérdezd meg, többet is.

Előzmény: Arni87 (25133)
Arni87 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25138

találtam acélszerkezetre árat  42000 ft/nm+áfa, de ebben már benne van a tetőszerkezet is hullámlemez nélkül.  kőművese is rámegy az áfa még.

Előzmény: Arni87 (25136)
Arni87 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25137

hosszú távra tervezem, és hullámlemez tetővel. max 20 millióba + telek szeretném megállítani a házat kulcsra készen, nem tudom sikerülni fog-e. Bútorokkal nem lesz problémám mert ezt csinálom maszekba, így az csak anyag ár lesz.

Előzmény: Arni87 (25136)
Arni87 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25136

A könnyű szerkezetes ház onnan jött, hogy elvileg sokat tudok vele a munkadíjon spórolni, ha a vázra én rakom fel a cuccokat. 15 cm kőzetgyapot, eps 10 cm ez elvileg 0,15 w/m2*K. 30-as tégla 13 eps-el tudja ugyan ezt. Nem hiszem hogy nagy eltérés lenne az anyagárban. A kőműves amiket néztem árakat átlag 2300-2500 ft/m2 áron dolgozik + anyag. Azt nem tudom hogy csak a vázat mennyiért csinálnák meg.

Előzmény: zsigusz83 (25134)
Kard Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25135

Nekem egy ismerősöm van aki ilyen könnyű szerkezetes házat csinált hőszivattyúval, hőcserélős szellőztető rendszerrel. Neki jóval többe jött ki az egész mint egy sima tégla ház. Ő olyat akart és volt rá 100 millája. Nem véletlen, hogy ezek a technológiák nem terjedtek el igazán.

Előzmény: zsigusz83 (25128)
zsigusz83 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25134

Már párszor volt ez téma, lehet nem ebben a fórumban. Ha hosszú időre tervezel benne élni nem olcsóbb a könnyűszerkezetes, mint a téglaház. Én inkább valami olcsó 30 cm-s vázkerámiából építenék (+15 cm gerafitos szigetelés) szeglemezes tetővel, így a válaszfalak "bárhol" lehetnek "bármiből", amit ti is meg csinálhattok, ha engedi a jogszabály.

Előzmény: Arni87 (25132)
Arni87 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25133

Most bújom a jogszabályokat, de amit találtam az elvileg megengedi a dolgot. Bár lehet hogy 1000 oldallal arrébb van egy mondat ami ezt tiltja. :(

A ház vázszerkezetét és tetőszerkezetét a tetővel együtt kivitelező céggel csináltatnám, és ezen a ponton be is fejeznék a munkát. 

kb így nézne ki + a tető

https://m.blog.hu/cs/csavarkulcs/image/00_mindenfele/godolloi-patocs-skoda-acelvazas-konnyuszerkezetes-haz16.jpg

Előzmény: nitacs (25130)
Arni87 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25132

Erre a fa problémára már gondoltam én is, és alternatív megoldásnak az acélszerkezetes házat gondoltam. Még árajánlatot egyenlőre nem tudok kérni. Nincs meg a konkrét tervrajz.

Előzmény: zsigusz83 (25128)
Arni87 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25131

1997. évi LXXVIII. törvény 39 § (6) 

Aki vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult, kormányrendeletben meghatározott építőipari kivitelezési tevékenységet csak az ott meghatározott feltételekkel, saját vagy a Polgári Törvénykönyv szerinti hozzátartozó céljára végezhet.

39/A. § *  (1) *  Az építőipari kivitelezési tevékenység - a (2) bekezdés kivételével - csak olyan felelős műszaki vezető irányításával folytatható, aki a kivitelezési tevékenység szakirányának megfelelő jogosultsággal és egyéb feltételekkel, továbbá az építési tevékenységet végzők vonatkozásában közvetlen utasítási joggal rendelkezik.

Előzmény: Arni87 (25127)
nitacs Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25130

Két dolog

Az egyik, hogy minden e-naplós munkát, magadnak úgy végezhetsz, hogy vagy van hozzá végzettséged, vagy van egy kivitelező, aki vállalja a munkádért a felelősséget és ő naplóz.

A könnyűszerkezetesnél még annyi van pluszban, de ez helyi építési hatóságtól is függ, hogy kérik az ÉMI engedélyt ellenőrzéskor, azaz, csak olyan kivitelező építheti, aki ezzel rendelkezik.

zsigusz83 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25129

Sziasztok

Mennyezet gipszkartonozás ügyben tudja valaki mostanában mennyi a m2 ár? (Kelet-Magyarország)

zsigusz83 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25128

Szia!

Lehet rosszul tudom, de ha hitel van akkor a teljes költség 70%-áról kell számla. Ez a tervezett teljes költség 70%-a nem a valós, mert az úgy is több lesz...

Az engedély köteles tételekről mindenképpen kell számla (pl.: villany, gáz, talán a kémény is).

Hány évig tervezel ott élni? Ez komoly. Ha csak 10-15 évig akkor egy jól megcsinált párazárással vállalható, ha tovább akkor tökéletesre kell csinálni (elég nehéz) és szellőztető is kell stb... A faszerkezetű házakat nem a magyar klímára találták ki, a párával, a gombával és persze a jószágokkal is van gond ezen az égövön :( Nekem is álmom egy rönkház, de nem vagyok csilliárdos...  Nem vagyok szakember, csak érdekel a téma.

Arni87 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25127

Sziasztok!

Könnyű szerkezetes házat szeretnék építeni, még most ötletelek hogy nézzen ki pontosan. Annyi biztos kb nettó 75 m2-es lesz. Telek megvan, közműveket intézem hamarosan.

Nem szeretnék kivitelezőt alkalmazni, amit lehet baráti segítséggel megoldanák. A kérdésem az lenne mik azok a munkák, amikről nem szükséges a számla bemutatása, és ezt az e-naplóban hogyan lehet felvezetni?

Nagyjából a folyamat:

Földmunkák, alap ásás: ezt kiásatom egy céggel (számla)

Alap vasalat szerelés: (haverommal)

Alap beton: mixer hozza, (számla). A betont vízbe húzom (számla).

Szerelő betonig kőműves megcsinálja (számla), közben a  döngölést, feltöltést megoldanám (én)

Ácsok összeszerelik a vázszerkezetet, tetőszerkezetet, bádogolnak, tetőt felrakják, eresz csatorna (számla)

Főfalaknál külső-belső osb lapok felrakása, közé a szigetelés berakása, válaszfalak kialakítása és szigetelése, palfon gipszkartonozása és szigetelése. Főfalakra belülre a gipszkarton váz kialakítása a szerelvényeknek, majd végül a szigetlés berakása és gipszkartonozása. Kívülről a szigetelés felrakása a sallangjaival. (Haverommal)

A ház külső festése (számlás)

nyílászárok beépítése (én)

Fűtés, víz, csatorna, villany (számla z egészről, de egy részét én csinálom)

Klímák bekötése (számla)

Redőnyök felrakása (számla)

Járólapozás (számla)

Laminált lapozás (haverommal)

A házon hitel is lenne, a teljes költség kb 60%-a

Ez így megoldható lehet? Nem szeretnék sokkal több hitelt felvenni.

Kard Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25126

Én fogadtam egy belső építészt és annyi ilyen későbbi macerát megspórolt mert amikor a kivitelezőnek volt valami kérdése akkor egyből küldtük neki ő meg ki is találta előre. Plusz megtervezte az egész konyhát meg a két fürdőszoba elrendezését. Ott kifejezetten hasznos volt, hogy jön a gépész hol legyenek a csapok majd két hét múlva a villanyász, hogy hova tegye a konnektorokat, kapcsolókat és minden előre megvolt. Mondjuk az étkezőasztal feletti lámpa így is vagy 5-10 centivel odébb került de a fenti trükkel még kiküszöbölhető. Az egyik olyan költségnek tartottam ami igazán megérte az árát. Az egész ház költségéhez képest meg tényleg mérési hiba volt.

Előzmény: Zimi14 (25125)
Zimi14 Creative Commons License 2018.08.07 0 0 25125

Köszi a tippet! Sajnos jóval odébb kellene, belsőépítészeti tervek nem voltak, aztán így közben módosul 1-2 dolog, és nem biztos, hogy oda tennénk a lámpát, ahol most megvan neki a helye. Na ez pl egy hátrány, de ha valaki már mindent eltervezett pontosan előre, ott nem lesz baj. Bár mi is elterveztük, saját 3D ábra is készült, aztán jött most egy B terv... :/:)

Előzmény: Kard (25124)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!