Keresés

Részletes keresés

Töck Jenő Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25295

Eddíg csak olyannal találkoztam, hogy a tervező készített egy költségvetést (ő tudja a legjobban, hogy miből legyen az épület) azt árazatlanul megkapták kivitelezők és ha akarták ingyen, ha akarták pénzért beírták az árakat minden egyes tételhez. Csak ez hasonlítható össze, mert mindenki ugyan arra válalkozik. Ha mindenki másikat csinál akkor az egyiknél aranyból lesz a kilincs, a másiknál pedig nem is lesz. Műszaki tartalma eltérő. Nem viccből írom ezeket, ébresztő.

Előzmény: AJAMA (25291)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25294

"A jobb szakemberek már jövőre is foglaltak."

Az építtetőmnek ez év februárjában már jeleztem, hogy mikor tudná elkezdeni az építkezést. Az időjárástól függően jövő év elején tud kezdni, azaz 1 év volt, ehhez igazítottam a tervezést és mindent. Vártam rá, mert ahogy írtad, a jó szakemberek foglaltak felénk is. 

" ... aki ingyen ajánlattal próbál munkát szerezni az az elsők között van. Hátulról."

Tévedsz. Felénk, a Nyugat-Dunántúlon akivel eddig találkoztam évek során, mindenki ingyen adja az árajánlatot.

Előzmény: Töck Jenő (25288)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25293

Miért baszakodjon az árajánlattal ha közben házat is építhet pénzért.

 

 

 

De, ha nem ad árajánlatot (sosem) akkor sosem fog építeni házat pénzért:)

Előzmény: Kard (25283)
Kard Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25292

"De nem lesz ez mindig  így !" - ja, de a fórumtárs most akar építkezni. Valszeg nincs ideje megvárni, hogy mikor jön egy újabb válság amikor újra a vevő lesz az úr. Jelenleg itthon szinte az összes szakmában ez van.

Amúgy meg ez szerintem egyáltalán nem visszaélés. Meg is fordíthatod a dolgot és az a visszaélés az ha 20 helyről kérsz árajánlatot mert az "ajánlat ingyen van". Ami ingyen van az a durva becslés mennyi lesz a dolog. Ez egy fél órás munkaja egy tapasztaltabb kivitelezőnek. Ezzel már tudja is a kedves vevő milyen árkategóriájú emberrel dolgozik. Ha kell a részletes árajánlat fizess addig meg csak ilyen fecniket fogsz kapni mint amit a vitaindító kapott. Szerintem az az árajánlat kb. úgy nézett ki, hogy megszorozta a m2-őt X pénzzel, hogy ennyiért építené fel kb. Aztán csinált hozzá költségvetést.

Előzmény: zöldeskékek (25289)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25291

Mint írtam, sosem hallottam, hogy pénzt kérnek ajánlatért felénk bármiért is. Most sem kért senki.

Ez a kétoldalas ajánlat arra jó, hogy a részletes tervek alapján (amiért nem keveset fizettem) összehasonlíthatóak legyenek az árak. Mint írtam, ha megegyezünk árban, akkor a részletest megkapom ingyen, melyet egyeztetek a tervezővel is. Akivel én szeretnék építtetni, abban megbízom, becsületes, rugalmas, tele jó és leinformált referenciákkal rendelkezik, akit ajánlottam is vagy 4 ismerősömnek és teljes megelégedéssel fejezték be ott is jó minőségben és árban a munkát. 

 

A gépész tervemet most fejezik be, melyért is nem kevés pénzt fizetek. Abban teljes részletességgel le van írva a műszaki tartalom, anyagokkal, mennyiségekkel. El fogom küldeni ezt a részletes tervet ajánlatkérésre több helyre is, biztos azt árazzák be, eltérés nem lehet, visszaigazoltatom velük. Beszéltem is velük, ingyen fognak ajánlatot adni, felénk így megy. Részben mérnök emberként azért a nagy marhaságokat ki tudom szűrni az ajánlatból, vagy legalábbis visszakérdezni. Aki pedig a legkedvezőbb feltételekkel ajánlkozik, megegyezek vele és pontos átbeszélem vele a részleteket, ha kérdés van, felhívja a tervezőt, hiszen itt a kisvárosunkban ismerik egymást a tervezők és kivitelezők. 

 

Előzmény: Töck Jenő (25285)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25290

Ez lehet láthatatlan is. Egy 100x100x6,3 zártszelvény nem észrevehető, nem lóg ki, teherbírása kihajlás nélkül 50t körül van.

Előzmény: Töck Jenő (25287)
zöldeskékek Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25289

  Most igen. Nagy a munkaerő hiány, de volt nagy munkanélküliség is  nem is kevés ideig. Aztán előtte is volt munkaerő hiány.

 

 

 

 1960 tól jellemzően munkaerőhiány volt. Főleg a 70 -es évek elején volt egy kiugró munkaerő hiányos idő... kb. 73 -74., majd ezután kiegyensúlyozottá vált a munkaerő kereslet. jött  98 és 20 évig nagy nagy  munkaerő  felesleg volt. Most vagy 8 éve  megint inkább a munkaerő hiány ami dominál.

 A stadionok és a  házikó építések között azért akad még sok fokozat.

 

 Amúgy ajánlatra  még most sem kell fizetni.... ha megfelelően tálalja az ember.

 Terveztet, költségvetést  készíttet  -ezekért fizet, aztán ez alapján  ajánlatot kér.

 

 Tény hogy most  keresleti piac van, ezzel bőven visszaélnek a vállalkozók.

De nem lesz ez mindig  így !

Előzmény: Kard (25281)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25288

A jobb szakemberek már jövőre is foglaltak. Még a gyengébbeknek is könyörögni kell. Nem tudom hol fog épülni, de aki ingyen ajánlattal próbál munkát szerezni az az elsők között van. Hátulról. Amiket hallottam az az, hogy szegény vidékről kimentek külföldre dolgozni még a közepesek is ha nem találtak maguknak olyan munkát ami kedvükre való.

Előzmény: AJAMA (25286)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25287

"Nincs a sarokra semmi oszlop tervezve"

Én szóltam. Kb. fél centis többlet mozgás várható a saroknál ha nincs alátámasztva normálisan. Ez az ablakot fogja terhelni kivéve ha fölül hagyok ennyi mozgási lehetőséget.

Előzmény: AJAMA (25284)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25286

Ez vidéki kisváros, majdnem mindenki mindenkit ismer. 

 

"Miért baszakodjon az árajánlattal ha közben házat is építhet pénzért."

Nem tudom Pesten hogy van, de felénk ajánlatból lesz a munka.

 

Előzmény: Kard (25283)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25285

Ha pénzt kérnek érte és szükséged van rá akkor mind a háromnak kell fizetni érte. De lehet azt is mondani, hogy pénzért nem kell. Aki  egy ilyen kétoldalas izéből építtet házat az meg is érdemli. Egyébként itt költségvetésről van szó, sohasem hallottam, hogy tervező vagy költségvetés készítő ingyen készítette volna. Kivéve a kivitelezőt a homály fokozása érdekében.

Előzmény: AJAMA (25282)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25284

Nincs a sarokra semmi oszlop tervezve, csak a fa szerkezet. Hogy a fa szerkezeten belül van-e valami acélszerkezet, azt nem tudom. Egyszintes ház, monolit födém lesz.

Előzmény: Töck Jenő (25280)
Kard Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25283

Itt - Budapest és környékén - annyira megindultak fel az árak, hogy egyszerűen nem hitték el az emberek ezért végigpörgették 10-20 emberen ugyanazt a tervet. Szerintem egyes kivitelezők ezt unták meg (ahogy itt írja valaki egy részletes árajánlat 1-3 nap) és pénzt kérnek érte. Miért baszakodjon az árajánlattal ha közben házat is építhet pénzért.

Előzmény: AJAMA (25273)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25282

Cégünk más iparágban dolgozik. Csak jeleztem, hogy nem találkoztam még olyannal, aki pénzt kérne az ajánlatért, attól az létezhet. Ha három helyről kérnék ajánlatot pl. a tetőszerkezetre, akkor mindháromnak az ajánlatért fizetnem kellene? Szerencsére most sem találkoztam ilyennel és el is kerülném. 

Előzmény: Töck Jenő (25279)
Kard Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25281

"Van bizony, sőt ő fizet csak azért, hogy indulhasson a versenyben." - lehet 6-8 éve így volt de ma biztos nem. Esetleg olyan projektnél tudom elképzelni ahol erősen túl van árazva minden (házépítésről beszélünk nem Puskás stadionról). Családi házaknál már rég nem az van hogy versenyeztetsz hanem gyakorlatilag örülsz ha találsz kivitelezőt.

Előzmény: zöldeskékek (25263)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25280

Lehetne ott egy vastagabb falu zártszelvény (akkora kb. mint a soroló fából)  kiöntve betonnal, hogy ne rozsdásodjon. Nem ismerem a tervet, tehát ez csak gyanu, de a sarokra le kell hogy támasszon egy szelemen (nagyon ritka ha nem, de akkor vb. tetőfödém esete forog fenn) és a tetőt fúvó szél rángatja az épületet. Ha van fölötte emelet, akkor is, csak valamivel kevésbé. Én megfontolnám a fa helyett az acél sorolót.

Előzmény: AJAMA (25278)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25279

"cégünktől ha kérnek ajánlatot,  ingyen tesszük "

Ritka, hogy ingyen csinálják. A költségvetés egyébként az nem ajánlat, ugyan olyan terv mint a vasalási. Gondolom azt sem ingyen csinálják.

Előzmény: AJAMA (25273)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25278

Nem tudom, de majd meg fogom kérdezni, mi van a sarok fa-szerkezetben. 

Előzmény: Töck Jenő (25276)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25277

Igen, igazad van. Csak ajánlatokat kértem, nem költségvetést. A kőműves kivitelezési munka ajánlata mögött van kalkuláció és költségvetés, amit viszont nem kaptam meg, de amint velük egyezek meg, megkapom minden anyagkiírással is, mint korábban, ingyen. A pontos anyagkiírás és mennyiségek alapján ajánlatokat tudok kérni az anyagokra. 

Előzmény: Grossbau (25274)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25276

"sarok részen külön tartószerkezet, oszlop nincs,"

Pedig nem ártana. Ezzel együtt is azt hiszem, hogy van ott valami amivel sorolják a nyílászárókat, de nem reklámozták.

Előzmény: AJAMA (25275)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25275

Az építészterv kész, a statika most készül, az építész és a statikus egyeztetett, nincs kérdés. A sarok részen külön tartószerkezet, oszlop nincs, tartó funkciója nincs a fa-szerkezetnek. A sarok ablakot és a sarok ajtót a födém kialakítása után mérik fel, a fa-nyílászáró gyártója pedig beépíti. 

Előzmény: qwertz77 (25272)
Grossbau Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25274

 Ajánlatot,  főleg komolyát  csak költségvetés alapján lehet készíteni.

 lehet természetesen   egy számot mondani, de amögött mindig van költségvetés.

  Viszont a nem fizetőnek ez nem adják oda.

Előzmény: AJAMA (25271)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25273

Sosem kért senki az ajánlatért pénzt a korábbi házamnál sem, most sem. Sem tervezésre, sem kivitelezésre, sem pedig anyagokra vonatkozó ajánlatért. Felénk ilyet nem is hallottam, megjegyzem vidéki dunántúli városról van szó. A cégünktől ha kérnek ajánlatot, ingyen tesszük meg természetesen. Időt mindenkinek kell fordítania az ajánlat kidolgozására, ez nem kérdés, de csak abból lesz munkája.

Előzmény: Kard (25260)
qwertz77 Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25272

Az ablak még csak-csak ok, de ekkora ajtó minkét oldalról a sarok mellett nem fog olyan egyszerűen kellő merevséggel megállni, és még a tetőt is tartani kell valami méretezett dolognak ekkora nyílásnál. Van rá sok megoldás, akár "külön tartószerkezet nélkül" de mivel itt a képen elég vaskos a sarok, valószínűleg van ott egy acél tartógerenda, ami akár a födémet is tartja.

 

Nincsenek  kiviteli terveid, főleg statika, csak alap építészeti terveid?

Előzmény: AJAMA (25270)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25271

Mint írtam, tévesen írtam és pontosítottam is, hogy nem költségvetést kértem a kivitelezőktől, hanem árajánlatot a megküldött részletes tervek alapján. Köszönöm, hogy segítettek abban, hogy a kettő közti különbséget meglássam.

Aki pedig a korábbi építkezésemnél pénzt kért volna a költségvetésért azért tartottam furcsának, mert azt nem kértem, csak ajánlatot. Nyilván ajánlatokat kérek tervek alapján, amiért sosem kértek tőlem pénzt, sosem fizettem és nem is fogok. Aki a minden szempontból a legjobb ajánlatot adja, az esetében a részleteset megkérem, átbeszélem, tervezővel egyeztetek. Biztos van aki ezért is pénzt kér, de én nem találkoztam ilyennel sosem.

Előzmény: zöldeskékek (25262)
AJAMA Creative Commons License 2018.09.06 0 0 25270

Egy szerkezet lesz a sarok ablak, illetve a sarok terasz ajtó is. Nem kell külön tartószerkezet. A korábban épített házamnál gerendás födém volt, ott volt sarok ablak, de sarok terasz ajtó nem. Most az is lesz, mint amilyenek a mintaképeken is láthatóak. 

 

Előzmény: Töck Jenő (25265)
ksanci Creative Commons License 2018.09.05 0 0 25269

Közben megtaláltad :)

Így választották szét logikailag, van ez így.

Na meg, gondolom, nem akarják ronggyá taposni, ha készen vannak a falak, akkor mehet a szerelőbetonra is aztán összekötik.

Előzmény: Töck Jenő (25267)
ksanci Creative Commons License 2018.09.05 0 0 25268

Ott van külön a 27. pontban.

Előzmény: Töck Jenő (25266)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.09.05 0 0 25267

Bocsánat, megtaláltam, van benne az is. Viszont nem értem (nem láttam a terveket), hogy miért szerepel külön a falak és az aljzat alatti szigetelés.

Előzmény: Töck Jenő (25266)
Töck Jenő Creative Commons License 2018.09.05 0 0 25266

Nem azért, de a "költségvetésben szerepel a válaszfalak alatti és a főfalak alatti nedvesség elleni szigetelés, mi lesz a padlóval, oda nem kell?

Előzmény: Töck Jenő (25265)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!