Keresés

Részletes keresés

Nikolas Pe Creative Commons License 2016.10.07 0 0 23226

Az építkezés első momentumai között szerepel a villanyóra felszerelése, csupán a mérőhely kialakításához szükséges regisztrált villanyszerelő, mi E-on területen lakunk itt is így van.

Előzmény: elemes (23225)
elemes Creative Commons License 2016.10.07 0 0 23225

sajnos az ELMŰ újabban csak akkor hajlandó bekötni az órát, ha a házon belüli munkák megfelelőségéről pöcsétes papírt kap.

amikor én építettem, a villamosmérnöki diplomám még elegendő volt, ma már az ELMŰ külön vizsgáztatja a szerelőket....

Előzmény: Dunit (23224)
Dunit Creative Commons License 2016.10.07 0 0 23224

 

 

 "Akkor arról nyugodtan lemondhatok ,hogy a fűtés és villanyszerelés kivételével magam csinálom a hátralévő munkákat?"

 

 

 Egyedül a gázszerelés ami engedélyhez kötött. Mert a fűtés nem csak ebből áll. A vízoldali részét megcsinálhatod magad, sőt a villanynál is annyit szerelgetsz ami az idődbe belefér.

 

De ha baj lesz, akkor elővesznek.

Előzmény: btibi06 (23221)
Nikolas Pe Creative Commons License 2016.10.06 0 0 23223

Éppen a múlt héten voltak nálam ellenőrizni és erről is szó volt.

Megcsinálhatsz mindent (max a villany és gázszerelést nem), de a műszaki vezetőnek le kell igazolnia, hogy a munka megfelelően zajlott.

A szigetelés, burkolás, festés amúgy is olyan munka amely elvégzéséhez nem szükséges szakmaiságot igazoló okirat.

Építésügyi hatóságot hívd fel, de szerintem nyugodtan menni fog.

Előzmény: btibi06 (23221)
elemes Creative Commons License 2016.10.06 0 0 23222

Ezek olyan kérdések, amire már csak szakember tud válaszolni, aki otthon van ezekben a szabályokban...

 

Ha van kedved jogszabályt bújni, ebben minden megvan, a lényeg szerintem a 12-13. paragrafus:

 

Az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009 (IX.15.) kormányrendelet

 

...de egy ilyen rendelet kb olyan, mint egy program forráskódja, rém soká tart, mire megérti belőle az emberfia, hogyan is működik. Használati utasítást, neadjisten GUI-t nem szoktak csinálni -- talán nincs rá igény.

 

A gyakorlatban (a 12-13. paragrafus alapján) kell:

- felelős műszaki vezető (megfelelő szakvizsgával rendelkező mérnök)

- szakképesítéssel rendelkező szakmunkás

- elektronikus építési napló

kivéve azokra a munkákra, amelyek egyébként engedélyhez vagy bejelentéshez nem kötöttek.

 

Amit írtál (gipszkartonozás, szigetelés, burkolás, festés) nem engedély- vagy bejelentésköteles munkák. De még ezen kívül is egy csomó.

Viszont a felelős műszaki vezetőnek az építési naplóba be kell vezetnie ezeket is, tehát vele kell lepacsiznod.

 

Előzmény: btibi06 (23221)
btibi06 Creative Commons License 2016.10.06 0 0 23221

Köszönöm szépen pont egy ilyen választ vártam .Amikor a saját házamat építettem 20 éve nem voltak ilyen szabályok kalákában épült építész édesapám felügyelete mellett .Sajnos már nem tud segíteni ... Akkor arról nyugodtan lemondhatok ,hogy a fűtés és villanyszerelés kivételével magam csinálom a hátralévő munkákat? Gipszkartonozás ,szigetelés,burkolás ,festés.Egyik se a szakmám ,de meg tudom csinálni.Vagy van rá valami megoldás?

Előzmény: elemes (23220)
elemes Creative Commons License 2016.10.04 0 0 23220

Hali,

 

Azért érdemes alaposabban utánajárni a részleteknek -- az eladó a dolgoknak csak a "szép" oldalát szokta elmondani.

 

1. Az építési engedélyek kora lejárt, bejelentési kötelezettség van meg elektronikus építési napló, valójában ettől nem egyszerűbb lett a helyzet, hanem bonyolultabb.

 

2. Egyáltalán be lehet fejezni érvényesen az építkezést? A helyi önkormányzat szabályozási terve és építési rendelete szerint az adott telken szabad olyan és akkora házat építeni?

 

3. Ha az épület eredeti tervei olyanok, hogy szabad azok alapján folytatni a munkát (tehát a helyi rendeletnek megfelel, energetikai előírásoknak megfelel), akkor is szükséges adminisztráció -- építési napló, felelős műszaki vezető ilyesmi, de ez alapvetően a kivitelező dolga. Műszaki vezetőre (aki az építési naplót vezeti) akkor is szükség lesz, ha nem egy fővállalkozót bízol meg, hanem minden munkára te magad keresel vállalkozót, ez számodra áttekinthetőbb, de sok munka.

 

4. Ha kell új terveket készíteni, az sokba kerül, színvonalas tervdokumentáció az (egész épület) költségvetésének 2%-a körül szokott lenni (ezért sokkal többet kapsz, mint egy 1:100-as engterv), vagy másutt négyzetméterenként 4-5-6 ezer forintot kérnek, lehet olcsóbban is, de azért arányosan kevesebbet kapsz (mondjuk energetikai elemzés nincs benne, és azt magadnak külön kell megkérned, vagy nagyon kezdő építész igyekszik piacot szerezni, stb) 

 

 

Előzmény: btibi06 (23211)
digium Creative Commons License 2016.10.03 -1 0 23219

Szerinted ugyanannyiért vállalják el az Bp12 Virányoson a 700m2-es villát, mint Alsópusztaszabidaban az alvégi kádárkockát? Túlzottan naív vagy...

Előzmény: btibi06 (23218)
btibi06 Creative Commons License 2016.10.03 0 0 23218

Mielőtt keresek egy helyi építészt ,nagy vonalakban tájékozódni akartam .....

Előzmény: digium (23212)
murray Creative Commons License 2016.10.01 0 0 23217

meglátok egy melóst, beremegek.  pedig már a házfelújitás miatt már félig én is az lettem. :-) 

Előzmény: Törölt nick (23215)
murray Creative Commons License 2016.10.01 0 0 23216

lehet ! :-)

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (23214)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.01 0 0 23215

Ezzel én is minden alkalommal így voltam!

Csak ugye, amikor már késve jön - heteket - akkor már előtte sem örülsz, hanem résen leszel, hogy hogyan akar még átb@szni!

Előzmény: murray (23208)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.01 0 0 23214

Csak nem az én munkásaim jártak nálad is?

Előzmény: murray (23208)
LandCruiser Creative Commons License 2016.09.29 0 0 23213

Töck Jenő, írtam neked email-t a vipmail-re, ha él az email-ed. 

Kösz.

digium Creative Commons License 2016.09.29 0 0 23212

Keresel egy helyi építészt, ő fogja megmondani, hogy mibe fog az amit szeretnél neked kerülni.

Előzmény: btibi06 (23211)
btibi06 Creative Commons License 2016.09.29 0 0 23211

Sziasztok adott egy eladó félkész ház, falak állnak, tető kész Villany .gáz,víz csatorna telken belül. Építési engedély lejárt. Az építési osztályon azt mondták az új tulajnak fennmaradási és továbbépítési engedélyt kell kérvényezni .Megtudná valaki mondani ez mivel jár és mennyi a költsége nagy vonalakban ? Új terveket is kell készíttetni ? köszönöm a válaszokat!

Yoshida Creative Commons License 2016.09.29 0 0 23210
sylvanus67 Creative Commons License 2016.09.29 0 0 23209

Sorry, csak a történelem kedvéért helyesbítem:

 

1 a 3-hoz volt a munkadíj és az anyag aránya.

Előzmény: sylvanus67 (23197)
murray Creative Commons License 2016.09.29 0 0 23208

kétszer örülsz egy mesternek:

 

-elöször mikor késve végre beállít hogy elkezdje a munkát nagy nehezen

-másodszor mikor idegileg anyagilag leamortizált és végre eltakarodott a kipakolt szerszámtengerével a francba. 

 

voszi. Creative Commons License 2016.09.29 0 0 23207

Mi mályiból építkezünk, annyi tapasztalat van már vele hogy panaszkodtak a kőművesek és a fűtésszerelő hogy rossz vágni/vésni mert nagyon kemény és nem törik könnyen. Ami lehet rossz is meg jó is hogy nem törik könnyen. :)

Hanggátlással kapcsolatban még nincs tapasztalat.

Előzmény: zsigusz83 (23202)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2016.09.29 0 0 23206

Azt írja hogy  :

 

  ide értve a  gáz, víz,

villanyvezeték cseréjét,

a cirkó rendszer kiépítését,

és a teljes lakásban a burkolatok, a falak és....

 

 

 Kijön egy megbízhatónak ítélt villanyszerelő  / valamelyik barát  minősítése alapján /  jó esetben   5 nap múlva,  felméri a munkát. Lehet szóban ad valami árat, de ha írásos dologhoz  sőt szerződéshez ragaszkodunk  jó esetben majd mondja ,  2 hét múlva e maiban küldi, de lehet 3 hét lesz belőle, hogy majd   másfél hónap után kezd. Ez csak a villany.

 A víz   ! Ok elfelejti, hogy az két fázisú munka. Szere a vizes  monjuk egy 62 nm -es lakást néha  2 max 3 nap alatt megszerel, de a szerelvényeket, csak a burkolás után lehet  majd feltenni. Az is csúszhat meg nem biztos ,hogy  egy 62 nm -es lakás nál pont ugrásra készen állnak a szerelvényezésre.

 

 Egy hasznos tanács azért van  előre soha ne fizetsünk. Mondjuk az arányokon néha lehet vita, de az egy más dolog.

 Tény , hogy    3 -6 hónap alatt talán fel lehet újítani egy lakást, de nem kezdőknek.

Előzmény: a tömeg az tömeg (23205)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2016.09.29 0 0 23205

"nem tudnak külön generálkivitelezőt felvenni, de egy egyszerű lakástervező programmal könnyen elkészíthetők a tervek.)"

 

 

 Hát azért egy  alaprajzhoz nem kell feltétlenül lakástervező program. Kell hozzá  papír , mérőszalag   cm beosztású vonalzó és egy ceruza  HB.

 Tényleg hasznos egy alaprajz egy felújításhoz , de  mi a fasznak kellenek tervek . Tán csak nem új házat kíván építeni. Ahhoz kell.

Előzmény: a tömeg az tömeg (23204)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2016.09.29 0 0 23204

Ez egy hülyeségekkel teli semmire sem jó iromány !!

 

 Pl. ez :

 

 "Minden munkás részére javasolt külön szerződést írni, amelyben csúszás esetén kötbérezés jár (Ez ugyan nem jellemző, de utólag mégis nagyon hasznos lehet.)"

 

 Szerencsétlen még a munkás és a vállalkozó fogalmával sincs tisztában.

 A többit majd később !

Előzmény: elemes (23203)
elemes Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23203

kezdőknek hasznos

 

5 tipp, hogy a lakásfelújítás határideje tartható legyen

Amikor 2013-ban megvettem első lakásomat, kétségtelen, hogy a csendes, parkos, családi házas környékbe, és a lakás jó adottságaiba szerettem bele - az akkori állapotokon ugyanis még jócskán volt mit alakítani. Szinte még le se zajlott az adás-vétel, máris lázasan elkezdtem a[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

zsigusz83 Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23202

Köszönöm a válaszod és QWERTF -nek is.

 

Erősen hajlok a B30-as falazat és a 20 cm grafitos hab szigetelés felé a hanggátlás és a hőtároló tömeg miatt. A Silka-t az ára miatt, a zsalukövet az ára és a gépészeti nehézségek miatt zárnám ki. Csak nem vagyok benne biztos, hogy a táblázatokban szereplő adatok a mai kapható B30-as téglával értendők (sajnos). Kíváncsi lennék, hogy a mai B30-as téglák milyenek hanggátlásban? Hőtároló tömegük még mindig jobb, mondjuk 6-9 kg között vannak /db a gyártók bevallása alapján (webes infó) ami elég komoly különbség (216-324 kg/m36db/m2-el számolva) mivel 220 kg/m2 körüli a tömege a 30N+F tégláknak is így nem mindegy, milyen B30-ast veszek...

Csak a tégla anyagköltsége a B30-ból 150e Ft-al több mint pl a mályi PORObrick NF 30 -ből és ugye nagyobb kőműves szaktudást igényel egyenes falat rakni belőle, mondjuk a B30-ra belülről szerintem egyértelmű a gipszkarton vakolás helyett, csak az is a hasznosból veszi a teret...

 

Van valakinek tapasztalata ezekkel az újkori B30 téglákkal kapcsolatban? Mennyire hallatszik be az utcazaj?

Esetleg ugyanez a mályi 30NF (PORObrick NF 30) tégláról a vélemény?

 

Előre is köszönöm!

Előzmény: Kono3 (23184)
elemes Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23201

8000/m2 anyag, erről az austrotherm alaprendszer jutott eszembe:

 

http://tuzep.co.hu/austrotherm.php?gclid=Cj0KEQjw1K2_BRC0s6jtgJzB-aMBEiQA-WzDMUy9oi_5LDx7SxAJWHqW6ts6311x8z0DZoYwmP2llbIaAou18P8HAQ

 

12 cm grafit reflex elég sok időre előre jó szigetelésnek számít és 2300 forint per m2. ehhez már csak a nemesvakolatot kell hozzáadni, négyzetméterenként 2-3 ezer, ez még mindig csak 5000... 

Előzmény: Törölt nick (23199)
elemes Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23200

Ha számlával, áfával dolgoznak, az a feketemunkához képest jelentősen növeli a munkadíj arányát. Tovább növelte az elmúlt év folyamán, hogy a jó építőipari szakemberek meglehetősen jó pénzt kérnek a munkájukért (kereslet-kínálat), az olcsók pedig sajnos legtöbbször azért olcsók, mert igénytelen munkát végeznek.

 

Itt van egy minta költségvetés:

 

http://www.epitesitanacsadas.hu/index.php?inc=page&ref=20

 

Ehhez hasonlót szoktak csinálni a vállalkozók, kiindulásképpen van egy építési normagyűjtemény, amiben átlagos munkaigény és fajlagos anyagszükséglet is szerepel. Ha van ilyen tételes ktgvetésed, azon akár soronként végig lehet menni, hogy melyik fázis pontosan mit jelent. Szerintem tisztességesebb az, ha a költségvetés minden sora tiszta, és reális munkadíjat fizet a megbízó, mintha "papíron" nyomott munkadíjakat tartalmaz a költségvetés, de ott van elrejtve párszázezer forintnyi "vatta", olyan munka ami valójában szükségtelen és el sem végzik, csak beírják.

Előzmény: thai-mosolyalbum (23194)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23199

Teljesen inkorrekt!

A költségvetés 50-50%-a az anyag és munkadíj!

 

Sőt én pl most kaptam árajánlatot külső hőszigetelésre: anyag 8000/nm, munkadíj meg 4000/nm. Tehát van szórás, de hogy a munkadíj túllépje az anyagköltséget, az mókás! Vagy nem.

Előzmény: thai-mosolyalbum (23194)
sylvanus67 Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23198

A munkadijtol nem függ,  szerintem. 

Előzmény: elemes (23193)
sylvanus67 Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23197

A csók hatása,  12 éve még 1 a 4-hez volt nálunk,  olcsón,  jól dolgozó vállalkozóknak,  saját szervezésben. 

Most nagyon elszalltak,  pláne a generalosok

Előzmény: thai-mosolyalbum (23194)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!