Keresés

Részletes keresés

Volt tüzér Creative Commons License 2005.12.06 0 0 2000

Nincs illetékes. Valaha Mezőfalván volt az összes 57 mm-es légvédelmi gépágyú (DIGÉP gyártmányok) A vasútról úgy húzták be, mint egy vonatot, egy vontató 3 - 4 darabot is húzott. Jó néhány darabnak a nagy erőlködésben még kereke sem volt, így félig a földön húzták. Aztán ezek a gépágyúk apránként elfogytak, eltűntek a bontók feneketlen gyomrában. Nemrég Tömböl tábornok, mint VKF törzsigazgató érdeklődött, hogy van-e még, mert kiállítási célra kellene 3 darab, de már nem volt egy sem. Neki sem.

Senkinek eszébe sem jut, hogy esetleg egy példányt el kellene rakni emlékbe, mert valakiknek az az érdeke, hogy a kibontható nyersanyagért minél többet kaszáljanak. Így például nem mentettek meg Nyevát sem. Rakéta is csak az a 4 darab maradt meg, amit a Bólyain láttál. A többit egy képen láthatod. Ugyanígy fog járni a Volhov is.

Pintérnél azért került túlsúlyba a Vega, mert jól mutat nála a kertben. És azért van nála mindkét K1 antennaposzt, mert az egyiket cserealapnak szerezte meg. El akarja cserélni valami igazán komoly dologra.

Előzmény: charlie21 (1999)
charlie21 Creative Commons License 2005.12.06 0 0 1999
Hiszek neked!Sajnos minden eddigi infóm a Pintér ellen szól, reménykedjünk hogy azért van illetékese a dolognak és van egy lista a hadtörténetiben a megörzendökről.Amúgy meg majd pár év és a kecelen járók egy arborétumot talállnak csak,meg a fák között valami zöld izéket. Arra azért kiváncsi lennék hogy lehet az hogy a Vega rendszer került ilyen tulsúlyba nála azt lenyúlta szinte az egészet,pedig csak egy helyen volt,a többi meg amiből tényleg több volt szinte nincs is képviselve.
Előzmény: Volt tüzér (1998)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.12.06 0 0 1998
Pintérnek nincs Nyevája. Ha a képeim közül megnézed azt, amelyiken az antennák vannak, akkor számold meg, hányat látsz. Ott van az összes, ami valaha nekünk volt. Pintért az ilyen bagatell dolgok, mint a Nyeva nem érdeklik. A szakmai dolgokat nagyívben lesz...
Előzmény: charlie21 (1997)
charlie21 Creative Commons License 2005.12.06 0 0 1997
Hú! Igazán köszi! Ilyen részletesen még szerintem a légvédelmis topikban sem írtad le.Azért most már lassan összeáll a kép a fejemben.A Pintérrel kapcsolatban:Tudomásom szerint van már egy olyan törvény hogy minden leszerelt,kivont harceszközből köteles példányt biztosítani a HM a Hadtörténetinek(ezálltal a Pintérnek),szerintem valahol már van nyevája is csak még nem tudta hova tenni a sok tujától.A keceli beengedő ember szerint csak idő kérdése hogy megnyissák a kerités mögött álló eddig elzárt területett.Látni ott még Flotillás hajókat is.
Előzmény: Volt tüzér (1994)
charlie21 Creative Commons License 2005.12.06 0 0 1996
Köszi. Igen emlékszem már ezekre a képekre,annak idején láttam ,de már elfelejtettem hol.Remélem hamarosan én is tudok ott fotózni.
Előzmény: mezenguz (1995)
mezenguz Creative Commons License 2005.12.06 0 0 1995
Helló!

Még a topik indulásakor belic feltette a fotóit a lacházi reptérről,elérhetőségitt,a lv. a reptér északi sarkában volt,, azt a külső telephelyet most vmi kamionos cég használja...
Előzmény: charlie21 (1984)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1994

A Bólyain valóban van egy szem nyomorult indító állvány. Ne keverd össze az indító állással, mert az a tüzelőálláson (ahol az egész technika van) belül egy fedezék, amiben az indító állvány fészkel. A Nyeva osztálynál ilyen volt 4 darab.

Ám a Nyeva osztály nem merült ki ennyiben. Volt egy olyan kabin, amit a körforgalom mellett láttál, annak UNK volt a neve. Tulajdonképpen benne volt szinte minden elektronikus berendezés, az indikátorokkal, Koordináta megállapító berendezéssel, Mozgó cél kiválasztó berendezéssel (SZDC), Parancs kidolgozó berendezéssel és végül a parancsközlő berendezéssel. Egyedül az adó és a vevő nem volt bent, mert az kint volt az Antenna poszton (UNV). Na persze ezzel nem merült ki az egész osztály, hiszen az elektromos táplálást aggregátorokkal oldották meg, a komplexumnak szükséges energia előállítását pedig egy RKU nevő áramátalakítóval, ami az orosz szabványú 3x220 V 50 Hz-es energiából 3x 200 V 400 Hz-es energiát csinált. Volt ezen felül az osztálynak felderítő lokátora is, P-18. P-15. A híradást és a telekód információk továbbítását 5JA62 vagy 5JA63 Cikloida rádiórelé végezte.

Az indító rendszer különösebben nem volt eleresztve, mert töltőberendezésük nem volt - lévén a Nyeva rakéta mindkét fokozata szilárd hajtóanyagú - volt némi szerelő eszközük, hogy a rakétákra a szárnyakat fel tudják pakolni, néhány TZM és kész.

Néhány képet rakok fel, hogy lásd, miről van szó. Az első két képen az antenna poszt van, de nem telepítve, hanem menetkészen?. A harmadik képen az UNK kabint láthatod üresen. A negyedik képen meg az van, ami hiányzik belőle. ez az összepántolt lom éppen a rávezető tiszt pultjának maradványai.

Ha körülnézel a Légvédelmi rakétás topicon, akkor ott biztosan találsz telepített UNV-t is.

Előzmény: charlie21 (1992)
charlie21 Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1993
Jól néz ki! És mintha valami állna is benne!
Előzmény: M62 265 (1991)
charlie21 Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1992
Köszönöm! Boccs, lehet hogy félreérthető voltam,én igazán nem egy komplett nyeva komplexszumra gondoltam,ezt ugyse tudnám átlátni hogy mi tartozik hozzá.De indító állvány 4 rakétával az van a kiállításon.Képtáram/Bólyai/1 kép.Ugye ez Nyeva?Most remélem nem éltem ekkora tévhitben!És akkor tisztázás képpen az alakuló téren egy Dvina áll,a nagy csarnokban egy Nyeva indító állás,és mögötte(a képen ez is látszik)Volhov?Köszi a választ! És boccs de most összezavarodtam.Kiváncsi lennék amúgy mennyit kér egy ilyen kibelezett kabinért,jó lenne klubbhelységnek:-))
Előzmény: Volt tüzér (1990)
M62 265 Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1991

Ezt Szentkirályszabadja mellett találtam:

 

Mi ez?

Volt tüzér Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1990

Rosszul tudod. A Bólyain nincs Nyeva. Csak egy Volhov M3 van, az is csonkán, tanteremben kiterítve. Állítólag úgy rakták be, hogy működtetni lehessen, de szerintem nincs ember aki be merné kapcsolni. Lassan már olyan sincs, aki még emlékszik rá.

Azt viszont jól tudod, hogy Kecelen nincs Nyeva. Pintérnek nem volt annyi fantáziája, hogy odavigyen egyet. Ott sok olyan dolgot látsz, amiből sok van kiállítva, de lényeges dolgok meg kimaradtak. Már nem tudom, hol olvastam, de nagyon találó volt a megjegyzés. "A keceli múzeum olyan, mint egy szegény hadsereg parkolója."

Ami a Nyevákból megmaradt, az most Mezőfalván rohad. Valami ukrán megvette, és állítólag Pecsora M2-t akar beleépíteni. Az antennaposzt ugyanaz, a kabin meg teljesen üres.

A körforgalom melletti bontót sajnos nap mint nap látom, lévén Dunaújvárosban lakom és ott járok el minden nap melózni. Azt jó ha tudod, hogy az orosz a Dvina és a Volhov kivételével mindent ilyen kabinba rakott. Ezek a kabinok Mezőfalváról származnak, és miután a belét szétzúzták, az üres kabinokat az a manus bontja szét. Ott egyébként a közelmúltban láttam egy elsőrangú állapotban lévő nyerges csőrös Zilt, ám amikor közelebbről is meg akartam volna nézni, akkor már csak a felső része volt egyben, az alját szétvágták.

Előzmény: charlie21 (1989)
charlie21 Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1989
Köszönöm mindhármotoknak a gyors választ,igen jól látszik a képen az objektum a semmi közepén.Egy helyszini bejárás majd eldönti mi az.Volt tűzér! Nemrég volt szó róla hogy szétbontották a Nyevákat.Kecelen járva megállapítottam hogy nincs Nyeva neki.Remélem azért maradt még a Bólyaison kivül!(pl a KRUG nak sincs ott a rávezető radarja)És mégegy kérdés:Hazafelé kecelről Dunaujváros határában egy körforgalomnál láttunk egy használt autó telepet,ha van időd nézd meg létszives a képtáramban a Kecel/15 oldal/169-es képet .Ott ezeket árulják van vagy 8-10 darab.Szerintem te biztos ismered.Mik ezek?
Előzmény: M62 265 (1987)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1988
Az orosz minden repülőterét szervezetszerűen egy légvédelmi rakéta osztállyal oltalmazott. Ez többnyire Nyeva vagy Pecsora M volt. Tehát ha Neked az gyanús, akkor az lehetett tüzelőállás.
Előzmény: charlie21 (1984)
M62 265 Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1987
LeX megelőzött... Azért feldobtam a reptér légifotóját ide: http://kep.tar.hu/bayzs/50184320/18037919#2
Előzmény: charlie21 (1984)
LeX Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1986
Erre gondolsz?
Előzmény: charlie21 (1984)
charlie21 Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1985
A felszámolt honvédségi ingatlanokat(köztük sok oroszt) a Pajzs holding örzi.A cég honlapján www.pajzsholding.hu nyitó oldalán van egy szolgálltatási térkép.Sajnos város nevek nélkül.Érdekes hogy mennyi sárga pontocska van a Bakony környékén.Talán valahogy rá kéne vetíteni egy rendes térképre.
charlie21 Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1984
Kérdések Kiskunlacházáról a reptérről. -A Google felvételén a lakotelep és a két kifutó után van egy jól körülhatárolt terület a szántóföld közepén magányosan,tisztára ugy néz ki mint egy TÁS.Valyon az e? -Ha nem akkor lehet e A raktár? -Eggyálltalán van e itt A raktár,mint mondjuk Kunmadarason? Sajnos nem tudom feltenni a képet,nem vágom a módját.Ha esetleg valaki ezt megtenné igen hálás lennék.
charlie21 Creative Commons License 2005.12.05 0 0 1983
Jók ezek a Kunmadarasi képek ,van stilusa a helynek.Kb 5-6 éve én is végigjártam.Figyelni kell az autós-motoros hireket,időnként vannak ott gyorsulási versenyek és akkor megnézhető legálisan. BARS: Egy kérdés,mivel a tornyok tetején az antenna plató egésze körbefordítható,hogy lehet bemérni merre állt valójában(bocsi ha ez nyilvánvaló,de én nem vágom).
Előzmény: M62 265 (1981)
M62 265 Creative Commons License 2005.12.04 0 0 1982

Találtam egy képtárat: http://kep.tar.hu/tetro/50026256?o=0#2

Hol készültek vajon a fotók?

M62 265 Creative Commons License 2005.12.04 0 0 1981
M62 265 Creative Commons License 2005.12.03 0 0 1980

Sziasztok!

Kis keveredés van Pécelen (Vagy én vagyok értetlen)!

 

 

Amit mezenguz kérdezett, az szovjet volt! Oda járnak geocachingesek, fotókat lásd ott.

 

 

 

Nem messze tőle aktív magyar (híradósok):

 

 

Végül közvetlen a város szélén egy volt magyar adóház, szép nagy antennaárbóccal:

 

 

 

Más:

Ha elmegyek Szentesre, és digi. iránytűvel megmérem, hogy merre irányulnak az antennaoszlopok (estleg azok csonkja), valamint ugyenzt megteszem Hajagon is, van-e esély arra, hogy háromszögeléses módszerrel megtaláljuk a még hiányzó BARS-objektumot?

Viszont vajon az árbócon az irányított antenna az árbóc helyzetével megegyezően volt elhelyezve, van a "lábakhoz" képest el volt-e forgatva? Ha nem, akkor már csak az iránytű pontatlansága jöhet szóba. Eddig a max pontatlanság, amit jelzett, +- 8 fok volt (működő villanymozdonyon :) ) Viszont még ekkora pontatlansággal is elég kicsi lenne az a lefedett terület, amit ortofotón át kellene vizsgálni. Nos? Érdemes belekezdeni?

Előzmény: mezenguz (1965)
mezenguz Creative Commons License 2005.12.02 0 0 1979
... s milyen lehangoló, ami az ajtók mögött található..:((

OFF

.. e-mailt megkaptam, a többit szóban egyeztetjük..

ON
Előzmény: Volt tüzér (1978)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.12.02 0 0 1978
Sárbogárd térsége, pontosabban Szarvaspuszta. Ez volt a 104. honi lérak ezred harcálláspontján a Szenyezs VE kabinjainak fedezéke. Szóval ez nem garázs.
Előzmény: PAPA1970 (1977)
PAPA1970 Creative Commons License 2005.12.02 0 0 1977

Hello!

Ez nagyon hasonlít a Hajagi "garázsokra! Netán a domb túloldalán ennek is van "tükörképe" mármint ott is megvannak a kijáratok? Ha nem titok hol leltetek rá erre a garázssorra? Gondolom nem egy lakotelepen. :-)))))

Előzmény: mezenguz (1957)
mezenguz Creative Commons License 2005.12.02 0 0 1976
OFF!

Volt tüzér, Frei Berger!

E-mail ment..

ON
Frei Berger Creative Commons License 2005.12.01 0 0 1975

Mezenguz,

 

válaszoltam neked, de hibajelzéssel visszabeszélt a freemail. Kérlek, jelezd, hogy ennek ellenére megérkezett-e valami, vagy próbálkozzam újból. Köszi.

Előzmény: mezenguz (1973)
Volt tüzér Creative Commons License 2005.12.01 0 0 1974

Off:

E-mail ment.

Előzmény: mezenguz (1973)
mezenguz Creative Commons License 2005.12.01 0 0 1973
..összevetettem a Gerecse térképpel, de az csak a nagyegyházi bányától( ez a képeden a zöld +-tól dny-ra van) felfele fekvő területeket ábrázolja.. szerintem a zöld +-tól K, Dk-re kellene kutakodni...:)

Volt tüzér!

Neked véletlenül nincs nagyobb felbontású térképszelvényed a területről, meg Polgár környékéről, Szentes-Lapistó, stb...?
Előzmény: LeX (1972)
LeX Creative Commons License 2005.12.01 0 0 1972
Ehunn egy geoengine kép a területről (nem töltöm fel ide, mert index nagyon lekicsinyítené). Össze kéne vetni egy Gerecse turista térképpel, de nekem csak Vértes van...
Előzmény: mezenguz (1971)
mezenguz Creative Commons License 2005.12.01 0 0 1971
Ezt mozgasd, hátha találsz valamit... csak ekkora felbontás van a google-n, sajna...
Előzmény: charlie21 (1970)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!