Keresés

Részletes keresés

charlie21 Creative Commons License 2013.09.05 0 0 15920

valaki felrakna egy gugli térképet hol volt a pápai szovjet laktanya? mert akárhogy meresztem a szemem inkább csak sejtésem van

Ridley4Lev Creative Commons License 2013.09.05 0 0 15919

Azt nem tudjátok esetleg, hogy a rakétadandárnak volt-e kitelepülési helye? Vagy a laktanyán belül megtudták ezt oldani, mert elég nagy a "zöld" terület. 

Előzmény: hadsz (15916)
Volt tüzér Creative Commons License 2013.09.05 0 0 15918

A "süvegdrót" volt legfelül! Mint a süveg!

 

 

 

Előzmény: Ridley4Lev (15914)
hadsz Creative Commons License 2013.09.04 -1 0 15917

Úgy tudom igen, de megnézem. 

Előzmény: D-peti (15915)
hadsz Creative Commons License 2013.09.04 -1 0 15916

A móri lérak dandárnak 3 osztálya volt, ezek Pápán, Móron és Fertődön települtek.

 

A pápai: 518 отдельный зенитно-ракетный дивизион

Az elhelyezési körletük, és a telephelyük ha jól tudom Pápán volt a laktanyában. A domb alatt a kapuhoz vezető út mellett tényleg van két elég nagy garázs, de hogy ezekben pontosan mikor és milyen technikát tartottak, azt sajnos nem tudom.

 

Előzmény: Ridley4Lev (15911)
D-peti Creative Commons License 2013.09.04 -1 0 15915

Nos, én ezeket találtam Pápa neve alatt: 

 

в/ч пп 20623 – 78 мсп – 78. gép. lövészezred (korábban 111.), fegyverzet a 80'-as évek végén:  41db Т-64, 130db BTR (BTR-60), 8db BMP (2 BMP-2, 4 BMP-1, 2 BRM-1K), 18db 2Sz1, 1db МТ-55А, 2db PRP-3, 1db PU-12, (feltehetőleg a kivonulás tájékán került át a 254. gárda gép. löv. hadosztályhoz)

в/ч пп 47540 - н/н 518 озрдн 55 зрбр – 55. légvédelmi rakétadandár/ 518. önálló légvédelmi rakétaosztály, ahogyan hadsz írta: közvetlen front alárendeltégben

в/ч пп 97238 - 456 оиптадн - 456. önálló páncéltörő osztály, (a ’60-as években Hajmáskéren?) a 19. gárda harckocsi hadosztály alárendeltségében

 

 

Szabi!

 

A 78. gép. lövészezred tuti, hogy a 13. hadosztálynál volt? Nálam a 93.-hoz van írva.

Előzmény: Ridley4Lev (15906)
Ridley4Lev Creative Commons License 2013.09.04 0 0 15914

Az a süvegdrót dolog az szerintem az a drót kerítés lesz aniben a 24 volt futott. lehet kaotikus, de a sok tábla miatt érzed ezt, egyébként fontos kiemelni, hogy minden úgy lett kialakítva, mint eredeti állapotában, szóval az aknák tényleg olyan sűrűn voltak és a többi. 

Előzmény: charlie21 (15913)
charlie21 Creative Commons License 2013.09.04 0 0 15913

Érdekes.....Kicsit kaotikus....A második képen mi az a SÜVEGDROT felírat ?

Előzmény: Ridley4Lev (15912)
Ridley4Lev Creative Commons License 2013.09.04 0 0 15912

Egy rendkívül hiánypótló magángyűjtemény.   Felsőcsatár - Vasfüggöny Múzeum

 

Ridley4Lev Creative Commons License 2013.09.04 0 0 15911

Köszönöm azóta kiderítettem, hogy híradós volt. Akkor egy másik lérak is volt a móri mellett? Ez utóbbira tippelem azt a pár épületet ami a felvezető úton van Nagytevelre a domb oldalában? 

Előzmény: hadsz (15910)
hadsz Creative Commons License 2013.09.04 -1 0 15910

Nem, ez egy önálló híradó zászlóalj (отдельный радиорелейный батальон) , de ott voltak tényleg.

 

A lérak pedig az 518. osztály volt. Ők védték Nagytevelt.

Előzmény: Ridley4Lev (15909)
Ridley4Lev Creative Commons License 2013.09.04 0 0 15909

Valami 151 ОРРБ, вч 25706 számmal találtam még, ez lesz a felderítő? 

Előzmény: hadsz (15907)
hadsz Creative Commons License 2013.09.03 -1 0 15908

Közben folytatom a nyári sztorit is.

 

Lärz:

 

A Rechlin-i múzeumtól alig néhány km-re terül el a valamikori Luftwaffe által használt teszt repülőtér két futópályával. Az előző hsz-ben említett Rechlin-i füves repülőtérrel és kísérleti üzemmel egyetemben igen jelentős szerepe volt a német repüléstechnika fejlődésében már a két világháború közötti időszaktól kezdve. 1945 után a szovjetek vették birtokba, a '60-as évek elejétől a 19. gárda vadászbombázó ezred települt itt MiG-17, Su-7B, később MiG-23, MiG-27 gépekkel. Jelenleg sport és hobbirepülőtérnek használják, valamint itt is van egy gyűjtemény, igaz messze nem olyan jellegű és látványos mint a Rechlin-i. Szinte az összes épületet elbontották.

Szintén megemlíteném hogy a reptérrel kapcsolatban előszeretettel szoktak szakirodalmak, archív fotótárak, múzeumok, stb olyan fotókat mutatni, amelyek a le- ill. felszálló gépekről készültek. Ebben az esetben ez azért érdekes, mivel a pálya keleti végétől kb 140m-re vezet (és vezetett akkor is) egy közút és a gépek meglehetősen alacsonyan húztak át az aszfalt felett. Egy kis őrbódé volt a pálya tengelyétől északra és délre és egy-egy katona - amikor szükséges volt - megállította a forgalmat. 

 

Így néz ki ez az útszakasz ma , és akkor: 

 

  

 

 

 

Itt működött az NDK-ban található 3 Bazalt típusú atombomba tárolóból az egyik, a 634. rtb (javító technikai bázis). Maga a raktár évek óta elkerített, zárt terület. Jelenleg is használják, ha jól tudom a Bundeswehr tárolja benne a környékről előkerült, előásott lőszereket, hatástalanításra váró, vagy még fel nem robbantott aknákat, stb.

 

 

 

Még a Harmadik Birodalom idejéből való ez a II.vh. végén a németek által felrobbantott hatalmas vasbeton bunker. A monstrum az egykori kísérleti repülőgépek "hangárja" volt. Noha a mérete alig nagyobb egy kézilabdapályánál, a nagyjából 4 méter vastagra becsült, már beomlott födémet és a hasonló méretű falakat elnézve nehéz elképzelni, hogy mennyi robbanóanyagra volt szükség, hogy így megrogyasszák... Döbbenetes látvány.

 

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2013.09.03 -1 0 15907

Na basszus, írtam egy választ, és miután elküldtem, szőrén - szálán eltűnt... 

 

Szóval most röviden, ami hirtelen eszembe jut az itt települt alakulatokról: 78. gárda gépesített lövészezred (13. gárda páncélos hadosztály alárendeltségben), a móri 55. lérak dandár (közvetlen front alárendeltégben) egyik osztálya. Sajnos ennek a hadrendi száma most fejből nem megy. Valamint, ha jól emlékszem egy önálló felderítő zászlóaljról is olvastam valahol. Majd az okosok kiegészítenek.

Előzmény: Ridley4Lev (15906)
Ridley4Lev Creative Commons License 2013.09.03 0 0 15906

Üdv!

 

Pápán a Szovjet laktanyáról kéne némi infó. 

 

Köszi!

hadsz Creative Commons License 2013.09.02 -1 0 15905

Rechlin:

 

A vidéki kis település mellett alakították ki ezt a repülés és hajózótechnikával foglalkozó múzeumot az egykori füves repülőtér, majd hajógyár területének sarkában. Ahhoz képest, hogy - kis túlzással - tényleg a "világ végén" van, meglepően komoly és érdekes gyűjteménnyel rendelkezik.

 

  

 

A NDK érában a Schönefeld-i reptéren dolgozó Wartburg, és...egy Trabi elemekből összerakott "Trabitanic" névre hallgató úszó csoda: :-)

 

 

 

Persze azért akadnak más látnivalók is:

 

  

 

  

 

 

 

Bandi.S34 Creative Commons License 2013.09.02 0 0 15904

Igazán nincs mit :-)

 

Még talán annyit, hogy a jelentkezési határidő Szeptember 30 lenne.

 

Üdv.

András

Előzmény: hadsz (15903)
hadsz Creative Commons License 2013.09.02 -1 0 15903

Szia!

 

Jól hangzik a dolog, engem érdekel. Remélem összejön a program, köszönöm a szervezést!

 

Küldöm majd az adatokat a címedre.

 

üdv

Szabi

 

Előzmény: Bandi.S34 (15902)
Bandi.S34 Creative Commons License 2013.09.02 0 0 15902

Kedves Érintettek!

 

Egy régóta tervezett bázis bejárás most úgy néz ki, hogy összejön.

A Pusztaszemesi volt Rt. bázis tulajdonosával sikerült egyeztetnem és valószínű, hogy az engedélyt megfogjuk kapni.

Várom azok jelentkezését akik anno a bázison szolgáltak és szeretnének részt venni egy bejáráson. Természetesen azokat is szeretettel várjuk akik csak szimplán szeretnének részt venni a bejáráson (Majd nekik kitalálunk valami „régi” Pusztaszemesi beosztást.. J

A jelentkezni nálam lehet ezen az email címen: schultza@lighttech.hu

A bejárási engedélyhez a látogatás pontos dátuma illetve a résztvevők névsora (Személyigazolvány számmal) kell majd. Szeretnék kérni mindenkit, hogy adatait a megadott emailen küldje el nekem.

Lehetséges időpont: Október 12 (szombat) vagy október 13 (vasárnap) Kérem a jelentkezőket, hogy az adatokkal együtt jelezzék, hogy melyik időpont lenne a megfelelőbb.

 

Várom jelentkezéseteket.

 

Üdv.

András

hadsz Creative Commons License 2013.09.01 -1 0 15901

Schweinrich:

 

Az NDK-ban használt egyik legnagyobb bomba-, lő- és gyakorlótér Wittstock mellett terül el. A területen átvezető út mellett van az egykor közelben állomásozó hadsereg közvetlen alárendeltésű 290. tüzérdandár lőszerraktára. A dandár fegyverzetének nagyrészét alkotó D-20-as ágyútarack 152mm-es lövedékeit tárolták ebben a különleges kialakítású építményben. Őszintén szólva én sem láttam még ilyet, mert nem a hagyományos, földsáncokkal körülvett épületekről van szó, hanem egy nagy földalatti létesítményről.

 

 

 

Maga a tárolórész két egymás mellett levő, kb 5m belmagasságú, nagyjából kézilabdapálya méretű hatalmas csarnokból áll, melyeket egy nagy körfolyosó határol. Itt történt az anyagmozgatás is, innen két, meredek rakodójárat vezet a felszínen található rámpákhoz. Az egykori szállítórendszernek sajnos már csak a nyomai látszanak.

 

  

 

  

 

  

 

hadsz Creative Commons License 2013.09.01 -1 0 15900

Waldschlösschen:

 

itt egy nagyon érdekes, egykori Stasi objektumot nézünk meg, amelyet sűrű fenyőerdő vesz körül. Mivel magánterületről van szó, szinte teljesen érintetlen minden, mintha megállt volna az idő a '80-as években. Az épületeken alig látszik, hogy milyen hosszú ideje nem használják őket, itt-ott még a függöny is megvan az ablakokban. Külön gépjármű telephely, a parancsnok rezidenciája, fogadóépület, stb.  

A legérdekesebb viszont a felszínen egyszerű barakképülettel álcázott egykori harcálláspont. Kívülről egy sima, átlagos, lapos dőlésszögű nyeregtetős, hosszú épület, ablaksorokkal az oldalán. Belül viszont gyakorlatilag egy nagy üres tér, melynek két végéből nyílik a lejárat a bunkerbe. Annak idején, az itt szolgálatot teljesítők közül is csak kevesen tudtak arról, hogy valójában mi rejtőzik az épület alatt, megközelíteni pedig szinte lehetetlen volt. A hagyományos kerítésen kívül egy lézer jelzőrendszer is védte külön ezt a területet.

 

 

 

Az álcázó csarnok belülről, és egy a körülötte levő "lézerkerítés" kis téglaházikói közül. 

 

 

 

A bunker, ahogy Charlie is írta "tükör" kialakítású volt, így tulajdonképpen szükség esetén egymástól függetlenül is tudott volna működni.

 

  

 

 

 

A hagyományos szűrőrendszer kifogástalan állapotban maradt meg, mellette pedig a végső esetben használható egyik eszköz. Csak fel kellett pattanni a drótszamárra, és már működött is a ventillátor. :)  Bár állítólag kutya nehéz volt tekerni...

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2013.09.01 -1 0 15899

Aha, értem. :)

----------------------

 

Szépen benőtte a dzsungel...

Előzmény: KT1 (15897)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.01 0 0 15898

Woww... Az én XT-m se vatta de ennyire... :-)

Előzmény: KT1 (15896)
KT1 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 15897

Mivel lehet még nickeket odarendelni a meglévő reghez, lett egy ilyen is...aztán meg jól nem váltottam át !

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ma is voltam felderíteni!

 

A tököli szojjet reptér üzemanyag kikötőjét néztem meg, árvíz óta nem láttam.

Nem tudom,hogy a víz rombolt, vagy "fiatalok" (ahogy a mainstream média nevezi) de elérkezett a végső stádium...

 

http://www.panoramio.com/user/59032/tags/V%C3%A1r%20%C3%A1llott%20most%20k%C5%91halom...?photo_page=23

 

 

Előzmény: hadsz (15891)
KT1 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 15896

Bevetésre készen 240kg. 

Előzmény: Törölt nick (15890)
KT1 Creative Commons License 2013.09.01 0 0 15895

Feribátyám, te már láttad ezeket ! Na jó, itt mutatja a lokációt is...

Előzmény: Volt tüzér (15888)
zajza Creative Commons License 2013.08.30 0 0 15894


...miket találtam itt :)

hadsz Creative Commons License 2013.08.30 -1 0 15893

Még mindig Dargelütz: Az előző objektumtól alig 1,5km-re található az előbb említett két alakulat '60-as években épült közös harcálláspontja. Egy erdő közepén rejtőzik, szinte semmi jel nem utal a létére. Mivel az egykori főbejáratot elég stabilan lezárták, a vészkijárat aknáján tudtunk csak leereszkedni. Belül meglehetősen pocsék állapotban van, egy részén gyújtogattak is, így túl sokat itt nem időztünk. A zöld tartály mellett, a falon nyíllal jelölt helyen jutottunk be, a műveletet nehezítette az akna alján álló (igaz nem mély) víz. :-) 

 

 

 

  

 

 

Előzmény: hadsz (15892)
hadsz Creative Commons License 2013.08.30 -1 0 15892

Dargelütz:  A Parchim-i 13. lérak ezred és a 43. RT zászlóalj (3. légvédelmi hadosztály alárendeltségében) hírösszeköttetését biztosító objektum. A területen és környékén egy kisebb szélerőműpark üzemel. Noha a híradótechnikát már eltávolították, azt gondoltam, hogy a bunker rosszabb állapotban lesz.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

hadsz Creative Commons License 2013.08.30 -1 0 15891

Szevasz,

 

mi van a régi nickeddel?

Előzmény: www.africatwin.eu (15887)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!