Keresés

Részletes keresés

monfondir Creative Commons License 2011.10.26 0 0 11663

A jutai két Kabina PRV-17-ekkel ment 1990-ben (azt hiszem 3 volt). A hátsó dombokon voltak Kabinák. Lehet, hogy P-13 volt Homokon és Sormáson, mert épületes telepítés volt. Nekem azt mondták anno, hogy a Taszár miatt volt ott K-66.

Előzmény: Volt tüzér (11661)
pappevok Creative Commons License 2011.10.26 0 0 11662

Kabina Kupon is volt, de a jó öreg 37-est jobban szerettük. Azzal mértük be anno a "barcsi bombázás"-ként elhíresült esetben a jugó MiG-géppárt, a határon belül. De mivel a veszprémi dd-központ Taszárnak adott igazat (akik mindvégig kívülre mérték a MiG-eket), így minket lehurrogtak. Aztán lepottyant a kazettás bomba Barcson és akkor jöttek rá tisztelt elöljáróink, hogy bizony mindvégig a kupiaknak volt igazuk. Akkor persze már késő volt. Mire a taszári készültséget felemelték, a jugó gépek már 180°-os kurzuson távolodtak...

Előzmény: Volt tüzér (11661)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.26 0 0 11661

Először csak három eredeti P-14 volt az országban (Molnaszecsőd, Velence, Boldog.) Később aztán a szovjet elvtársak kitalálták a P-13 lokátort, ami a P-12 műszere volt a P-14 antennájával. Az ugye tiszta, hogy az eredeti P-14 statikus, épületbe beépített berendezés volt. Hogy a P-13 hogy nézett ki, azt nem tudom, olyat soha nem láttam.

Állítólag később volt még máshol is P-14, de ezt nekem még nem erősítette meg senki.

Aztán 1986-ban jött a csavar. A kifejezetten a Vegához kifejlesztett P-14 változat (Az Oborona) került be az országba - természetesen a Vega komplexummal együtt. Paramétereit nézve szinte ugyanaz, mint az eredeti P-14, de ez korlátozottan mobil. Azért írtam a korlátozott dolgot, mert míg egy P-15-öt szét lehetett kapni fél óra alatt, a P-14-nek kellett 24 óra.

Igazi lokátor. A Kabina-66 komplexum valóban nagyon jó minőségű lokátor volt, nem is pazarolták egyszerű mezei Rt századokra. Csak azon zászlóaljak helyi századainak volt, amelyek valami komolyabb dolog mellé voltak szervezve, például repülőezredek, légvédelmi rakéta egységek. Az első 1980 - 81-ben került be az országba, azt a 11. dandár érdi harcálláspontja kapta. Aztán volt egy ideig Jután, Városföldön, talán Kupon is, de 1987-ben került Sárbogárdra is. Hogy hol volt még, azt nem tudom. Állítólag századok között cserélgették ezeket a komplexumokat, mert ha jól tudom, összesen négy darab komplexum volt az országban.

Ezek között a fő különbség az volt, hogy míg az érdi HÁP még PRV-13 lokátorokkal kapta a Kabina-66-ot, a sárbogárdi HÁP már PRV-17-esekkel. A többit nem tudom.

Előzmény: sandinista (11659)
zajza Creative Commons License 2011.10.26 0 1 11660

sandinista Creative Commons License 2011.10.25 0 0 11659

Én is azt gyanítom, hogy ők lehettek a másik páros, ha volt akkoriban egy kis logika akkor pont fordított váltásban kellett üzemeltetniük a cuccokat.

P-14 a boldogin kívül talán nem is volt a "Dunáninnen" több, az RT kiépülésekor az ellent nem kelet felől vártuk, Kabina is csak Városföldön forgott Kecskemét miatt. Na igen a Kabina, jó meg szép a P-14, de nekem a Kabina a LOKÁTOR, mondom ezt akkor is, ha sajna sosem láttam üzem közben.

A gk-sok tőlünk is oda voltak, talán Kecskeméten kaptak kiképzést, és a híradósok is (Budaörs?)

A HÁP volt nálunk az elitklub, nagylétszámú szaksz volt még a hadtáp meg az őr, a műszeresek voltak legkisebbek. És volt még a "nyolcasműszer", ott csak hárman-négy kezelő volt, papíron a hadtáphoz tartoztak de őket külön körletbe száműzték néhány hasonlóan igényes emberrel együtt. Elviekben nekünk műszereseknek is volt külön körletünk, de a gyakorlatban ezek voltak a újonckörletek, mi meg mentünk oda ahol ágyat meg szekrényt kaptunk, én egy kezdeti rövid hadtápos kitérő után végig a HÁP-osokkal szívtam egy levegőt.

A legjobb szolgálat a bánkúti reléseké volt, megjöttek a kiképzésről, meg se melegedtek a laktanyában már mentek is fel a Bükkbe, majd lejöttek leszerelni...

 

Előzmény: monfondir (11658)
monfondir Creative Commons License 2011.10.25 0 0 11658

Akkor ez alapján pont a két rejtélyes RT sz volt a másik pár. Überlokátor, ez jó! :D

P-14 volt Homokon és Sormáson is. Az überlokátor nekünk azonban a 2 szinkronba menő K-66 Kabina volt Jután!

Nálunk 1990-91 magasságában az újjonc csapat szét volt dobva: majd minden műszeres ment Debrecenbe, a gk-sok zászlóalj szinten valamelyik RT-nél összegyűjtve. Maradtak helyben, a HÁP, az őrök és talán a Dzsigit (de lehet, hogy ők is mentek Debrecenbe). A HÁP elég nagy létszámmal szerepelt mindig a kor technológiájából adódóan....

Előzmény: sandinista (11657)
sandinista Creative Commons License 2011.10.25 0 0 11657

Debrecennel voltunk párban, ha ott a P-37 ment akkor nálunk a Dzsigit és fordítva. A másik váltás a P-18 + Kaszta páros volt, Debrecenben P-18 + valami, Kasztájuk akkoriban nem volt.  A valóságban a Kaszta nálunk sokáig nem akart életre kelni, úgyhogy hónapokig P-18 + grafikonszünt volt a másik váltás. Amikor a P-37 és P-18 adta grafikont akkor ment valamelyik PRV is, a Dzsigit és a Kaszta mellett csak akkor, ha a debreceni valamiért megállt.

A műszeres kiképzés helyben volt, egy szakasznyi P-37-es jött Debrecenből, ők kiképzés után egy ideig nálunk húzták az igát, aztán visszajöttek a határra vezényeltek, ők pedig mentek vissza Debrecenbe.

Az überlokátor a boldogi P-14-es volt, bár az másik zászlólajhoz tartozott, de ha ott láttak valami érdekeset akkor mi is azt kerestük.

Előzmény: monfondir (11656)
monfondir Creative Commons License 2011.10.25 0 0 11656

Szia Sandinista! Nem rémlik neked ti kivel mentetek párban grafikonon? Nálunk, Egerág + Homok, Sormás+Juta (e kettőn volt vadásziránytás is az én időmben) + mindegyikhez Taszár {2. Honi Rádiótechnikai Zászlóalj, Taszár 54/1. Honi Rádiótechnikai Század, Juta 54/2. Honi Rádiótechnikai Század, Homokszentgyörgy 54/4. Honi Rádiótechnikai Század, Sormás 54/9. Honi Rádiótechnikai Század, Egerág}. Nektek is gondolom volt ilyen kialakítás. { 6. Honi Rádiótechnikai Zászlóalj, Debrecen 54/17. Honi Rádiótechnikai Század, Mezőcsát 54/18. Honi Rádiótechnikai Század, Ófehértó 54/19. Honi Rádiótechnikai Század, Berettyóújfalu}. Kiképzéskor is össze voltak öntve az állományok. Szóval kellene valami nyomnak lennie Ófehértó és Berettyó kapcsán...

Előzmény: sandinista (11611)
schlumberger Creative Commons License 2011.10.24 0 0 11655

http://www.youtube.com/watch?v=ecTWPwNAQkU&feature=related

 

 

Hehe, mit találtam véletlenül. Jókat mond a bácsi :-)

csörömp Creative Commons License 2011.10.23 0 0 11654

Meglepetéssel találkoztam Ófehértó nevével a kihalt laktanyáknál, aztán felelevenedtek fiatalkori élményeim, amit megosztok veletek, hátha illeszkedik a topikba.

Gyerekkoromban a 60-as években úttörő táborban voltunk Ófehértó-Ligettanyán, a vasúti megállóhely mellett az erdőben. Az út túloldalán volt egy laktanya, a kapu előtt őrrel, aki akkor nem nagyon érdekelt. A laktanya mögött volt egy lőtér, ahol a homokdombokból felügyelet mellett lövedékeket gyűjtöttünk, a „gyűjtsd a vasat és a fémet” jelszó alatt.

Középiskolásként ’69-től aztán naponta mentem el vonattal a laktanya mellett amit akkor már tudom, iparőrök vigyáztak, PPS-sel. Ősszel és tavasszal egy-egy hónapra karhatalmista katonák foglalták el a bázist Miskolcról, gondolom kiképzésre, akkor az őrzést is ők adták. A fennmaradó időben ment az alapfeladat, ahogy tudom a MALÉV részére üzemanyag tárolás. Az iparvágányra rendszeresen jöttek-mentek a tartálykocsikból álló szerelvények. Más mozgás nem nagyon volt, már amit lehetett látni a vonatról, amikor ősszel lehullottak a levelek és be lehetett látni.

Ifjú gárdistaként a munkásőrökkel voltunk lövészeten a lőtéren, amit Ófehértó túlsó, Nyírgyulaj felőli oldalán építettek ki és a nyírbátori határőrökkel közösen használtak.

Aztán 1976-ban itt voltam hadosztály lőbajnokságon, a nyíregyháziakkal.

A műholdképen nézem, hogy megvannak még a tiszti lakások is a vasúttól induló út mellett.

Nem tudom a rádiótechnikai század hol települt, ha tudjátok, használjátok, amit írtam.

 

Előzmény: sandinista (11611)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.10.23 0 0 11653

Az Egervolgy loteren, ami nem csak gyalogsagi, hanem harckocsi loter is volt, kkb 14-15 km hosszu,  volt meg anno komplett mozgathato, dontheto rahajtoharckocsiknak, innen tudtak loni, mintha terepn mozogtak volna, ma mar nincs meg ,meg.

Vezetesi gyakorlat keretben Ural-lal tobbszor megtettem az utat Szombathelytol oda vissza, az akkor meg letezo Savaria kikepzo Dandar katonajakent.

Volt ott egy kis loter orseg, kisebb muhellyel, akik a celokat kihelyeztek, bevontattak, naluk tudtunk enni, meg zuhanyozni, ha kinnt satoroztunk.Nagy elet nem volt ott, de legalbb nyugi is volt estenkent meg volt egy kocsma a faluban, onnan lehetett kannaban hordani az exkluziv tokaji bort...

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.10.22 0 0 11652

 

1.Egervolgy loter, Vas megye

2.Ismeretlen objektum??? nem meszzi tole, raktarnak nez ki Nagypal kozeleben

M41-2314 Creative Commons License 2011.10.22 0 0 11651

Sziasztok.

Valakinek nincs véletlenül birtokában infó arról, hogy a szovjet hadseregnek hol voltak bulgáriában harcálláspontjai, illetve hol állomásoztak RT, híradó alakulataik?

Üdv.
L.

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.20 0 0 11650

Hoppá. :))

Előzmény: Volt tüzér (11649)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.20 0 0 11649

Az egy kifolyt zagytározó.

Előzmény: Ridley4Lev (11648)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.20 0 0 11648

Mondjuk ezt is néztem Kalocsa környékén:

 

Előzmény: Volt tüzér (11646)
safranek50 Creative Commons License 2011.10.20 0 0 11647

"Jónás István arról is beszámolt, hogy 1952-ben egy bunker is épült Magyar Rádió területén"

1964-67 között, amikor az irodaépületet építették.

"lehallgató központ volt, a Magyar Rádió munkatársait és másokat hallgatak le 1992.-ig."

Ha kevesebb krimit olvas, nem mond ekkora baromságot.

Raktárként szolgált, csak valami egetverő baromságot kelllett kitalálni, mert ciki az igazat mondani.

PL:

Ez utóbbi annyiban érdekes, hogy az OLP.5 volt a Lillai Szertár, de ott előbb láttam (MR) feliratot (70) mint ezt a Rádióban (74)

Na ezen "hallgattak "le embereket. :) Fájdalmas a hülyeség.

 

Előzmény: lovasutas (11636)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.20 0 0 11646

Kalocsán volt egy csapatlégvédelmi rakéta ezred. Azt is vedd figyelembe. Én nem lőszerraktárnak nézem a helyet, hanem valami híradó cuccnak. A földhányások közé be lehet állni különféle járművekkel.

Előzmény: Ridley4Lev (11645)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.20 0 0 11645

Kalocsa-Foktő mellett a Duna Partján találtam. Volt lőszerraktárnak néz ki:

 

Csibi. Creative Commons License 2011.10.20 0 0 11644
Hello mindenkinek !

Az lenne a kerdesem hogy Anno Kecskemetem miert volt 5 - 6 laktanya
Mit vedhettek es a kozeli varosokban is voltak laktanyak Pl Nagykoros , cegled

Elore is koszonom a valaszt !!
Prüngyike Creative Commons License 2011.10.19 0 0 11643

Szia Imre!

 

Remelem nem veszed zokon a tegezodo hangvetelu levelemet!

Nem hasznalom a Facebook-ot.

Ha esetleg kaphatnek egy e-mail cimet ahova irhatok az megkoszonnem.

 

Esetleg probald meg a Mammutmailt a kuldesre

 

Email cimem:csomor.sandor@gmail.com vagy csomors.@t-online.hu

 

Koszonom elore is!

 

Tisztelettel:Csomor Sandor Tiszaroff

 

 

Előzmény: Csibi. (11635)
Prüngyike Creative Commons License 2011.10.19 0 0 11642

Tisztelt Vandor Karoly!

 

Koszonom szepen a segitseget remelem mar igy megtalajuk a harcallaspontokat es tovabbi elmenyekkel illetve fenykepekell leszunk gazdagabbak,megtisztelve erzem magam hogy a tema nagy szakertojevel valthatok levelet,mivel engem nagyon lebilincsel a tema.

Nagyon nagy erdeklodessel nezem azt a volt NDK-ban levo ugyanilyen atom tarolo kepeit ott jobb allapotban vannak a berendezesek,de sajnos a hazai  tarolo egyre romlik lefele!:(Amikor en eloszor voltam kb 2 evvel ezelott szinte borsodzott az ember hata mikor belepett a tarolo helyisegbe.De azota minden latogatasnal azt vesszuk eszre hogy fogy a berendezes,sajnos!

 

Meg azt szeretnem kerdezni hogy esetleg az on reszvetelevel lesz-e csoportos latogatas valamikor a repuloteren vagy esetleg a kiallitason?

 

Nagyon szivesen reszt vennenk rajta.

 

Udvozlettel:Cs.Sandor Tiszaroff

 

 

 

Előzmény: vandork (11632)
charlie21 Creative Commons License 2011.10.19 0 0 11641

Köszönöm! igyekszik az ember.

Sokat mentem el a rádió elött,eszembe nem jutott hogy a szoborral díszitett homlokzat egy "légo kocka" bunkert rejt.

Nem túl nagy amúgy a hely,sok kis helység vastag beton falakkal.

Előzmény: lovasutas (11637)
miki1962 Creative Commons License 2011.10.19 0 0 11640

Azt szeretném megkérdezni, 1987, a rubin előtt hol települtek a hadsereg és a hadosztályok tábori , rakéta és páncéltörő tüzér alakulatai.

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.19 0 0 11639

Köszönöm, elkezdtem visszafele olvasni, csak sajna annyi minden van ami töredékben jön elő, hogy azt is időbe tellene még pluszban összerakni. :)

Előzmény: Volt tüzér (11638)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.19 0 0 11638

BLacinak igaza van, az idézett topik csak arról szól. De arra elkészülhetsz, hogy az aktív időkből nagyon kevés fénykép van, mert ezek a helyek annyira titkosak voltak, hogy mi, akik ott dolgoztunk is csak sötétben, bekötött szemmel nézhettük meg. Amúgy minden információ, amire kíváncsi vagy, abban a topikban megtalálható. Viszont ezt a kérdést így ne tedd fel, hanem kezdd el az elején és olvasgass. Nagyon sok információt fogsz találni.

Előzmény: Ridley4Lev (11633)
lovasutas Creative Commons License 2011.10.18 0 0 11637

 

Valahol itt lesz az. "charlie21" már itt is járt. Ez egészen elképesztő, és hihetetlen.

forás:

"charlie21" képtára.

(véletlenül sem szeretnék más tollával ékeskedni. - viszont tetszik, baromira!  : )))

 

https://skydrive.live.com/?sc=photos&cid=92d81ba291aec03a#cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A%217725&sc=photos

 

Előzmény: lovasutas (11636)
lovasutas Creative Commons License 2011.10.18 0 0 11636

Üdv!

 

"Rákosi Bunker a Magyar Rádióban!"

Hangzott el az imént a hírekben. -Na, gondoltam, már rég hallottunk erről, és nem a Rádió, -hanem Szabadság tér, - de nem! 

 

A mostani Kossuth MR1,  22.00 hírek alapján kerestem, egyelőre csak ennyit találtam:

 

"Az Alattunk élő történelem című program azt mutatja be, hogy a Magyar Rádió 55 évvel ezelőtt nemcsak közvetítője, hanem központi helyszíne is volt az eseményeknek. Jónás István arról is beszámolt, hogy 1952-ben egy bunker is épült Magyar Rádió területén azzal a céllal, hogy az ott folyamatosan karbantartott stúdiókból bármilyen szükséghelyzet idején sugározhatók legyenek a műsorok. Mint mondta, a bunkert szerencsére soha nem kellett használni."

 

Ezen kívül még az is elhangzot, hogy lehallgató központ volt, a Magyar Rádió munkatársait és másokat hallgatak le 1992.-ig.

 

forrás:

http://www.mult-kor.hu/cikk.php?id=34786

 

 

Ha emlékeim nem csalnak, -"schlumberger"(?) "hadsz"(?) - nem! "charlie21"(!)  lesz a megoldás!-,  topiktársunk képtárában láthattunk erről itt fotókat korábban. Hol is lehet ezeket megtalálni???   : )

 

Az is elhangzott, hogy a hétvégén látogatható lesz a bunker.

: )

 

 

 

 

 

 

 

 

Csibi. Creative Commons License 2011.10.18 0 0 11635

Szia Sándor !!

 

Sajnos nem ismerem az uri embert :( Engem a facebookon megtudtok találni és ott megtudjuk beszélni a pontos időt amikor nektek jó !

Várom ezt a Madarasi kalandott rég voltam ott ( nyár elején )

Faragó Imre néven tudtok megtalálni :)

Küldet volna neked egy pár fénykétt madaras ba talált fal festményről , hogy ezt a helyett megtaláltátok -e , de sajnos nemtudom lekicsinyiteni mivel nagy falj .

 

Előzmény: Prüngyike (11631)
BLacza Creative Commons License 2011.10.18 0 0 11634

Próbáld meg a "Légvédelmi rakéták Magyarországon" topicban. Ott vannak olyan emberek, akik hallották a nővérük unokahúgától, hogy hol is voltak ilyen objektumok. :-)

Üdv: BLacza

Előzmény: Ridley4Lev (11633)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!