Keresés

Részletes keresés

siokemeny Creative Commons License 2008.11.26 0 0 3520
Ez csak kivitelezési hiba lehet! Úgy lett összerakva, hogy valahol feszült.

A hőtől biztosan nem repedhetett meg!
Előzmény: nagy ivó (3519)
nagy ivó Creative Commons License 2008.11.26 0 0 3519
Miért repedt el hosszában kétfelé a Leier béléscső?
Építettem 1 kemencét, aminek kibéleltem a kéményét Leier csővel, a saját ragasztót használva, de a begyújtás alkalmával kettérepedt mind a 3 db.
Különösen nem zavar, mert csak bélelés, meg kemence, de ha egy lakáskéménnyel történik ez, az már gázosabb. Én észrevettem, mert fölmásztam és megnéztem, de egy kazánbekötés után senki nem néz bele a kéménybe.
siokemeny Creative Commons License 2008.11.25 0 0 3518
Igen, van még mit tanulnia kod1111-nek, de egy gázkéményben jelentkező kondenzátumot ne hasonlítsuk már össze a szódavízzel, és a szódásszifonnal, ezekben nincs mellette kénessav, salétromsav.

Mert igenis van a földgázban kén a benne lévő szagosító anyag miatt, amit úgy hívnak, hogy etil-merkaptán.

Ha a kondenzvíz nem bántja az alut csak a mész, akkor hogy tudna szétrohadni egy szerelt kémény, ami aztán nem érintkezik semmilyen meszes anyaggal?

Ja, és az alumínium szódásszifonokat sem véletlenül tiltották be!?!
Előzmény: Émile (3510)
kod1111 Creative Commons License 2008.11.22 0 0 3515
Semmi köze mésznek az egészhez, ez jelenség csak azok a kéményeknél jelentkezik ahol a kondenzvíz elvezetés nincs megoldva. Jó pár olyan kéménnyel találkoztam amit 10-20 éve építettek és a gazda is és a kéményseprők is úgy gondolták, hogy azzal semmi teendő nincs. A kutya sem ellenörizte, sőt a gazdák néhol fel voltak háborodva, hogy azt minek megnézni mert az úgy sem kormos. Igy aztán az idő a kondenzvíz+ esővíz és a gázhamu együttesen megtették hatásukat alul a tisztítócsésze úgy nézet ki mint valami szita.
halaloszto Creative Commons License 2008.11.21 0 0 3513
a malter amivel korbepakoltak a csovet. abban van a mesz.

vajk
Előzmény: kod1111 (3512)
kod1111 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 3512
És hol van mész a gázkéményben? A földgáz az meszes?
kod1111 Creative Commons License 2008.11.21 0 0 3511
Sziasztok!
Nem fontos elhinni amit leírtam, de sajnos így igaz, nem áll érdekenben , hogy mást írjak mint amit tapasztalok. Egyébként kéményseprőként dolgozom.
Émile Creative Commons License 2008.11.21 0 0 3510

  Mondd hol látsz ilyent, tán csak nem ellenőr vagy ?

 

 

 Egyébként a kondenzvíz abszolute nem bántja a kémények alját,  főleg nem az aluminiumét.

 Láttál már szódás szifont ? Ott se bántja a szódavíz  az áliminiumot.

 

 

 A mész viszont megeszi az alut- úgyhogy a megfigyelésed téves !

 

 

 

 É.

Előzmény: kod1111 (3509)
kod1111 Creative Commons License 2008.11.20 0 0 3509
Sziasztok!
Én ezekhez a kémiai-fizikai-matematikai számitásokhoz nem sokat értek, én csak egy kokler vagyok,de jó pár olyan aluminiumkéményt láttam aminek az alja olyan volt mint a szunyogháló, mert a kondenzvíz szétmarta. Évente több ezer darabból jó pár ilyet látni a gyenge kondenzvízelvezetés miatt
üdv mindenkinek.
pjotrkolja Creative Commons License 2008.11.20 0 0 3508
Ebbe én nem is nagyon szólnék bele (szvsz min 40cm, vagy amennyit a gyártó előír), de mivel a GMBSZ 6. sz. melléklete az MSZ EN 12391-1 szabványra épül ... nem tartom mérvadónak az abban szereplő adatokat, mivel az adott szabvány kizárólag nyílt égésterű berendezések kéményére vonatkozik ... és még így is van benne egy-két igen durva ellentmondás.
Való igaz, hogy a 40cm-es szabályban pedig szerepel a koncentrikus rendszer elnevezés. Azt kérdezd aki átveszi ... akkor kisebb a "tévedés" lehetősége. Nem tudom, hogy hol lax, de ha pesten akkor nem fogod megúszni a tetőjárdát, hacsak nem kezelési távolságra van a kitorkollás a tetőkibúvótól.
Sok szerencsét ...

Előzmény: Gyurco78 (3506)
Gyurco78 Creative Commons License 2008.11.19 0 0 3506
Turbós kéménnyel kapcsolatban lenne egy kérdésem:

Igaz az, hogy a cső a csőben rendszert elég a tetőre merőlegesen 40 cm-re kivezetni, míg a szétválaszott 80-as csövet a tetőgerinc fölé kell vezetni? A gáztervező nekem a 125/80-ast tervezte be, pont emiatt, viszont ki lett bontva a kémény, és félek, hogy nem fér bele a 125-ös cső...
Viszont ha 80-ast kell beletenni (az biztos belefér), akkor olyan hosszan kéne a tető fölé vezetni, hogy az valószínűleg nagyon drága lenne...(meg még a végén kitalálják a kéményseprőjárdát is).
GMBSZ 6-os és a 7-es számú melléklete szerint így van, de biztos jól értelmezem? És ha így van, mi ennek az értelme? A füstöt mindkét rendszerben ugyanaz a ventillátor hajtja ki egy 80-as csövön...
trikó Creative Commons License 2008.11.16 0 0 3504
Hajárboc-> hajóárboc :)))
Előzmény: trikó (3503)
trikó Creative Commons License 2008.11.16 0 0 3503
A sudarasodás a vékonyodó, egy végén szilárd ágyazású tartót jelenti gondolom ebben az esetben is, hasonlóan a pecabot, szárnyfőtartó, hajárboc, tévétorony...stb szerkezetekhez. Hogy az adott szélnyomást (dinamikus terhelést) kibírja a gyárkémény anélkül, hogy erődítményt építenénk belőle 10 méteres falvastagsággal, az említett példákhoz hasonlóan a statikus és a dinamikus terhelés arányának felfelé (a tartó vége felé) történő változása szerint egyre vékonyabb, de egyre rugalmasabb az építmény.
Előzmény: Törölt nick (3502)
trikó Creative Commons License 2008.11.16 0 0 3501
Ha erre gondolsz az első képen, akkor ez vibrációcsökkentő spirál. A vibráció abból keletkezne, hogy a csövet megkerülő levegő hosszú, a csővel párhuzamos bukóáramlatokat, illetve ebből függőleges tengelyű, viszonylag szabályosan váltakozó örvénysort hozna létre a szabályos légáramban (2.kép). A szabályos ritmus pedig lengést okoz, a lengés pedig esetleg még rásegít az örvénysor erősödésére (biztos láttál filmen szél által leszakított hidat, ahol hasonló jelenség történt. (Az Aeol hárfa is így működik. -> Kármán féle örvénysor, ha nagyon mérgezni akarod magad aerodinamikával:))
Ezek a terelők a kéményt megkerülő levegőt egyik oldalon felfelé, a másikon lefelé térítik emiatt a kémény túloldalán teljesen kusza áramláskép lesz, nem olyan szép, mint a második képen. A szétvált légtömegek nem tudnak szépen egymásba fonódni, hanem sokkal kisebb és rendszertelen irányú és méretű örvényzónát hoznak létre

Előzmény: Törölt nick (3498)
trikó Creative Commons License 2008.11.16 0 0 3496
A helyzet az, hogy ha kitakarjuk, megtereljük a szél függőleges komponenseit, a kémény felett vízszintesen áramló levegő eleve szívóteret hoz létre.
Aztán lehet a tárcsa profilját, gallérokat csicsázni aerodinamikailag, így a felületkövető áramlás (Coanda hatás) és/vagy a Venturi elv (szűkülő keresztmetszet szívótere) alapján lehet segíteni a füstöt távozni. A keresztirányú áramlat viszont segíthet a csapadékot bevinni a kéménytorkolat fölé, úgyhogy ha a tárcsa nem elég nagy, becsusszanhat alatta a csapadék. Szóval kivitel kérdése, hogy véd-e eső ellen, vagy sem :))
Előzmény: Tigano (3494)
pjotrkolja Creative Commons License 2008.11.16 0 0 3495
T Zöldövezeti!

A méretezéshez:
Tutira fog kelleni a bélelt kémény magasságának (5,4m) szakaszokra bontotása (fűtött, padlás, külső), valamint a légellátás módja (réstényezők, légbeereszők stb.).

Az íves betonfedkövek, kémiai ismeretek ide vagy oda, legnagyobb előszeretettel mégis mindig a gáztüzelő berendezések kéményeinél mennek tönkre az első 2-3év során.
Szvsz a kondenzátuim kémiai összetételét figyelmen kívül hagyva, a téli időjárás okozta napi hőingás (este -10, nappal +5, ez igen gyakori), megspékelve a napi kibocsátott több 10 liter kondenzátummal, 1-2 tél alatt lazán szétkapja ezt a betonívet. Ha mindezekbe bele sem gondol az ember, akkor is láthatja ha figyelmesen jár-kel ... akár egy épületen belül, akár több kürtős (más-más tüzelő anyag) kéményeknél is megfigyelhető.
Tigano Creative Commons License 2008.11.16 0 0 3494
Ok, így már érthető. Ha ez így igaz, akkor visszavonom az előző hsz.-t! De eső ellen nem vééjd. :-)
Előzmény: trikó (3485)
Tigano Creative Commons License 2008.11.16 0 0 3493
Nem szeretnék beleszólni, de nekem NEM gázkéményhez tették fel, hanem kandallóhoz az acél béléscsőre! Biztosíthatlak, hogy nem 200Ft volt a lezáró idom. Ettől függetlenül nem zavar, és abba a kb. 3000Ft-ba sem halok bele, de azt továbbra sem értem, hogy a szilárdhoz minek ez? Eső ellen semmit sem ér, az egyszer biztos.
Előzmény: siokemeny (3483)
siokemeny Creative Commons License 2008.11.15 0 0 3491
Mit jelent nálad a kémény számítás?

Mire vagy kíváncsi?

Kéményméretezésre gondoltál?
Előzmény: Törölt nick (3487)
siokemeny Creative Commons License 2008.11.15 0 0 3490
Nem az égéstermék, hanem a lekondenzálódott égéstermék agresszív hatásáról beszélünk.
Tudom nagyon jól, hogy jelenleg a földgáznak a kéntartalma elhanyagolható. Egy jól beállított készüléknél a CO termelés is elhanyagolható.

A CO2 viszont nem, sőt, és ez miatt van a kondenzátumnak szénsav (H2CO3) tartalma, illetve a levegő nitrogéntartalma miatt nagyon kis mértékben salétromsav van jelen (H2NO3).

Ott tartottunk, hogy azt állítottad, hogy boltívet nem szedi szét a lekondenzálódott égéstermék.
De!!
A legnagyobb baj maga a folyadék, ami nem csak akkor van jelen, ha esik az eső, hanem a készülék működése közben bármikor, ha a boltív hidegebb, mint az égéstermék harmatpontja. Ha ehhez még hozzávesszük a savas kémhatást kész a probléma.
Előzmény: Törölt nick (3489)
trikó Creative Commons License 2008.11.15 0 0 3488
Természetesen minden kéményre/szellőzőre igaz. Hogy milyen fajta tüzelés esetében kötelező, az már a Ti szakmátok :)))
Előzmény: Törölt nick (3486)
trikó Creative Commons License 2008.11.15 0 0 3485
Bocsánat, hogy beleszólok a nagyok dolgába, de aerodinamikával kényszerből eléggé tisztában vagyok :))

A helyzet az, hogy a Meidinger tárcsa, Napoleon sapka és más hasonló megoldások (pl. áramlásfokozók vagy huzatfokozók) kifejezetten jó, mondhatni kézenfekvő megoldást jelentenek a bukóáramlatok ellen. Egyrészt a kéménybe való befúvást akadályozzák, másrészt olyan áramlásképet hoznak létre, amelyek Venturi elven minden szélirány esetében szívóteret is képesek létrehozni a kémény kilépő torkolata körül.
Előzmény: siokemeny (3483)
siokemeny Creative Commons License 2008.11.15 0 0 3483
A meidinger tárcsa feltalálóját (Meidinger Sándort) ne keverd a meidinger kályha kiagyalójával (H. Meidinger német technológussal)!!!

És képzeld a szabványok is kimondottan kitorkolás módosító mivolta miatt (pl.:szélnyomás) ajánlják, teszik kötelezővé a gázkészülékek bélelt kéményeihez.

NEM AZ ESŐ MIATT!

Utána tudsz nézni, vagy ollózzak be ide egy pár előírást?
Előzmény: Törölt nick (3482)
siokemeny Creative Commons License 2008.11.15 0 0 3480
Tényleg komoly lehúzás egy párszáz forintos tárcsa!

A meidinger tárcsa elsősorban nem esővédő, a feltalálója a bukószél elleni védelem miatt kísérletezte ki. Legfőképpen gázkészülékekhez!
Előzmény: Tigano (3477)
mozo01 Creative Commons License 2008.11.15 0 0 3479
Köszönöm szépen a doksit! Lemérem aztán meglátjuk! Bele kell húzni, mert kaptam egy olyan "fülest", hogy itt "nagyfalu" mellett Dec. 11. után a Tigáz már nem vesz át kazánt, majd csak jövőre.
Előzmény: siokemeny (3456)
bigc Creative Commons License 2008.11.15 0 0 3478
T siokemeny,

köszi szépen a tanácsokat, asszem rakok rá meidinger tárcsát + gyártok bele saválló acélból ívet. egyelőre nem veszem le, mert eső ellen azért valamit véd... igaz, csak 2 oldalról :) és nem 4 oldalról.

T zöldövezeti,
többen jelezték nekem, hogy egy szép napon össze fog dőlni az ív, mer a kénsav az kénsav. apósomnak is ledőlt 3 év alatt.
Előzmény: siokemeny (3474)
Tigano Creative Commons License 2008.11.15 0 0 3477

köszi a választ! a meidinger tárcsa az a kis kör alakú fémlap, amit azért raknak a kémény tetejére (lábakkal, viszintesen), hogy ne essen bele az eső, nem?

 

Aminek szerintem semmi értelme, csak egy újabb lehúzás. Nekem is tettek ilyet, aztán nyáron mégis úgy ömlött bele az eső a béléscsőbe, hogy a nappali közepén landolt jófajta kormos lével dúsítva...

Előzmény: bigc (3469)
siokemeny Creative Commons License 2008.11.14 0 0 3476
Írtad:

"Ne félj semmi baja nem lesz annak a kőnek ill. beton záródarabnak. (ivnek )

A kazán 'agresszivnak' mondott füstgáza /égésterméke/ egy magas páratartalmú gáznemű közeg.

Ha lekondenzál, akkor se agresszív, egy nagyjából szódavíz koncentrációjú savas közeg. A NEDVESSÉG INKÁBB A TÉGLÁNAK ÉS A HABARCSNAK ÁRT a fagyhatás miatt."

Pont ez a lényeg!!!

A hideg felületnek folyamatosan nekiütköző meleg égéstermék kondenzálódik (szénsavas, nagyon kis mértékben salétromsavas), és ettől megy szét az a boltív. Ha csak ph semleges nedvesség érné (ezért írtam az esős példát), akkor nem fagyna szét.
Előzmény: Törölt nick (3475)
siokemeny Creative Commons License 2008.11.14 0 0 3474
T bigc!

Olyat nem lehet kapni amire gondolsz, max gyártatni egy bádogossal.

Máshogy nem tudod védeni.

Én levenném!
Előzmény: bigc (3469)
siokemeny Creative Commons License 2008.11.14 0 0 3473
T zöldövezeti!

Te egy nagyon okos ember lehetsz, de nem ártana, ha a hozzászólásaidból is kiderülne, nem csak a kéményseprő ellenességed!

Ha osztod az észt, akkor légyszíves osszad rendesen! Miért mondod, hogy nem kell védekezni a kondenzvíz ellen???

Láttál már olyan házat, ahol van használatban lévő béleletlen gázkémény boltívvel a tetején, és van használaton kívüli kémény is boltívvel a tetején? Érdekes módon csak a használatban lévőnek omlik szét a boltíve, mennek szét a téglái, pedig a másikat is éri az eső.

Magyarázat??
Várom!
Előzmény: Törölt nick (3470)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!