Keresés

Részletes keresés

Hruz Creative Commons License 2011.12.28 0 0 9805

Köszönöm a tanácsot, valahol olvastam fórumban egy hozzászólót hogy "kétévente vízkőtlenítem a kazánt" ezért kérdeztem, kell-e cserélni a vizet.

Előzmény: kod1111 (9804)
kod1111 Creative Commons License 2011.12.27 0 0 9804

Hát, igen a vizet nem szokták cserélni évente. A kéményhez pedig annyit, ezeknél a turbósoknál elég sok tetőn látok hasonló jelenséget hidegebb időben(-5-10C fok alatt)

http://www.schiedel-kemeny-tuzep.kelepker.hu/index.php?rovat=kemenyproblemak

 

Előzmény: Hruz (9800)
Vezo228 Creative Commons License 2011.12.27 0 0 9803

Én csak a vízhez szólnék hozzá, a többi előttem is homályos:

A vizet felesleges cserélgetni, főleg, ha kemény vizet tennél be minden évben.

Ha van lehetőséged, akkor minél lágyabbat tegyél a rendszerbe, hiszen a kemény vízből a vízkő a kazánt támadja először (hőcserélőt). Ha marad a víz a rendszerben, akkor előbb-utóbb kilágyul, kicsapódik a Ca, Mg sói, stb.

 

 

Előzmény: Hruz (9800)
Hruz Creative Commons License 2011.12.27 0 0 9802
Hruz Creative Commons License 2011.12.27 0 0 9801

 

Az előzőhöz illusztrációnak, ez nem az én házam de pontosan ugyanígy néz ki a dolog mint ezen a képen.

Hruz Creative Commons License 2011.12.27 0 0 9800

Hozzáértők tanácsát kérném, négy éve, az építkezés óta megoldatlan rejtélyre, ami jegesedést okoz. Biasi Parva 24M tubó kombi kazán, ami a pincében van elhelyezve, kb 8 méter hosszú a füstcső, függőlegesen van kivezetve a tetőn.

 

Fagypont alatt alkarnyi vastag jégcsap formálódik a kipufogón, bár leállást még nem okozott soha. A kazán minden évben átnézetve, méricskéltetve, összevont szemöldökkel piszkálgattatva, porszívóztatva stb. Mivel nem értek hozzá, csak a szaki arckifejezését fürkészem évről évre és fizetek mint a katonatiszt.

 

Egész eddig a fűtés szezonig azzal hitegettek, hogy a hosszú cső miatt, hogy nincs beépítve még a tetőtér, lehül a füstgáz és kicsapódik, de amint be lesz építve a tetőtér, amiatt hogy fűtött közegben megy át a cső, melegebb lesz a füst és megszűnik a jegesedés.

 

Mondanom sem kell hogy nem így történt, a tetőtér beépítése után is ott a jég, csak most könnyebb verdesnem partfisnyéllel a az új tetőtéri ablakon keresztül, ennyi előnye lett a beépítésnek :)

 

ELőre is köszönöm ha valaki tanácsot ad, milyen irányba induljak, a kémény, a kazán vagy mi nem jó. Fura módon a környéken csak az én kipufogóm jegesedik, pedig elég izgalmas, tetőtéri ablak alatti és egyéb kivezetéseket is látok a szomszédaimnál.

 

Szintén érdekelne, szokás-e, kell-e néhány évente lecserélni a fűtőkör vizét, sima csapvíz kell-e bele, ugyanis szuperkemény a víz nálunk. A kazánnal van-e valami teendő pár évente, vagy elég az évi egyszer tejelni a kazános cégnek aki marcona arccal porszívóz egyet, valamit babrál egy gépkocsi pumpával és kitölt egy papírt hogy ismét itt volt?

Émile Creative Commons License 2011.12.20 0 0 9799

 Már melyikre gondolsz ?

 Szerintem a külső lemezkényre !

 Valóban ilyen végződést én se láttam, pedig évtizedek óta figyelem a kéményeket.

 Viszont a két klasszikus téglakéményre ráférne egy kis karbantartás. Semmi más csak egy külső fugázás, majd zsákvászonnal való ledörzsölés.

 Mindjárt pofásabbak lennének.

Előzmény: kod1111 (9798)
kod1111 Creative Commons License 2011.12.16 0 0 9798

Pedig meg van mindkettő műszerük. A kéményseprő nem mérte a huzatot, hanem ellenőrizte. Ilyen kéményt sem láttam még Tolna megyében egy kis faluban láttam átutazóban.

Előzmény: KalásziM (9785)
Émile Creative Commons License 2011.12.13 0 0 9796

 Helló !

 

 Szerintem sehol !

 

 Még a négytéglásra talán a körkeresztmetszetű illeszthető a  140 x140 -es szelvénybe, de egy téglány szelvényübe aligha van ilyen gyártmány !

 Egyedi gyártással lehetséges csak.

De minek hosszabítanál ?

 Kicsi a huzat ?

Másért aligha szükséges.

 Ami fenn forog,  az a szélkakas, régi idők divatja  !!

 Viszont ha tényleg kell ( amit azért meg kéne fontolni miért ), hát téglából meghosszabítod.

 Eccerű kőmíves munka.

 A kéményseperőknek ne szólj,   sokra velük nem mégy. Nyomban belekötnek abba, hogy nincs olyan tégla,  ami ide jó lenne.

 Tény, bevizsgált, minősített nincs, de ettől függetlenül lehet még.

 Hogy milyen, majd megosztom a nagyérdeművel !!

Előzmény: hóapóka (9795)
hóapóka Creative Commons License 2011.12.13 0 0 9795

üdv mindenki. egy kis segítség kéne nekem. a kéményt meg szeretném hosszabbítani kb

1 m-rel, /épített 6 téglás, 6 m/ mit ajánlottok, -tudom tégla-azonkívül. láttam valahol lemezből készült hosszabbitót aminek a teteje forgott, gondolom a szél forgatta. hol lehet ilyet kapni.

gmkiev Creative Commons License 2011.12.12 0 0 9794

Jó gondolatok.

 

Ennek ellenére engem csesztet a tulaj, hogy álapítsam meg, hogy mi a baj.

Ez és az ilyen kéménbyes, a baj.

Meg az, hogy üzembe helyezés előtt semmi kontroll.

Előzmény: Dunit (9793)
Dunit Creative Commons License 2011.12.12 0 0 9793

   

És ez vajon mennyibe került ??

 További rácsodálkozások :

 

 "Épített magasság: 116,0 " 

 Ez most miben van ?

 Valószinű 11, 6 méteres a kémény.

 

 "Béléscső: 200   " e meg mm lenne, mi más

 

 

 "Kéményfej magassága: 1,40 "

 

 

 ez mi a fasznak kell ??  

 Mert szerintem a kéményfej az a tetőn kivüli rész (tény ez van az időjárás viszontagságainak legjobban kitéve ) de a kémény akna még egy másik  fütetlen részen is keresztül fut ez a padlástér. Na mindegy ennyi erővel már ezt is hozzá írhatta volna.         

 Aztán ez :

 

 

"A tüzelőberendezéshez kapcsolódó összekötő szakasz, a tüzelőberendezés hozzáférhetősége nem biztosított, a berendezés műszaki jellemzői nem ismertek, így teljeskörűen felelőssel nem minősíthető."

 

 hát ez az, mi a fasznak volt ott az a seprő ha nem kérte meg a tulajt, hogy  biztosítsa a hozzáférhetőséget keresse meg a készülék  dokumentációját ?? Vagy a tulaj azt mondta nem engedem megnézni az összekötö szakaszt ? A jó szakember egyébként a készülék méreteiből is megsaccolhatja a teljesítményt, a huzatigényt meg mi köl még ??

 

                                                            

 "A helység levegő utánpótlás biztosítása javasolt -közvetlenül külső térből - méretezett légbeejtővel"

 E megint olyan ködösítés féle. Most akkor van levegő utánpótlás vagy sem ??

 Valamennyi nyilván, de ha kinyitom az ajtót, nyilván rájövök, hogy kevéske a bejövő levegő.

 szóval ez a vizsgálat ahogy van egy kalapszart sem ér.

 ennyi erővel már igazán leírhatta volna, hogy mekkora a nappali, merthogy nem mindegy, hogy 24 vagy 45 m2 és a belmagasság is lényeges , sőt a nyilászárókról is írhatott volna valamit. Szar fa, ami szelel vagy tökéletes műanyag

 

"Ha nincs légellátás, miért nem tiltja be a használatát a kéményseprő?"

 

 

 Így nem mondta ki :  

 "A helység levegő utánpótlás biztosítása javasolt -közvetlenül külső térből - méretezett légbeejtővel."

  Egyenlőre ennyi !!

 ill. akezdő kérdés megismétlése :

 

 És ez vajon mennyibe került ??

gmkiev Creative Commons License 2011.12.12 0 0 9792

Kéményvizsgálati jegyzőkönyv

Készült kérésemre, fogyasztó megrendelésére (valahol magyarországon)

A kémény valószínűleg 2 éves

Név cím.

Kémény típusa: háztartási

Kémény anyaga: Schiedel

Elhelyezése: nappali                                                               Tüzelő berendezés megnevezése: vízteres kandalló

Épített magasság: 116,0                                                          Tüzelő anyag: fa

                                                                                                Tüzelő berendezés teljesítménye: ?

Béléscső: 200                                                                          Alsó tisztítási lehetőség: étkező

Kéményfej magassága: 1,40                                                    Felső tiszt ell lehetőség: padlás

 

Hiba, üzemzavar leírása: A tüzelő berendezés üzemeltetése során a használó füstgáz visszaáramlást tapasztalt.

 

Kémény vizsgálat megállapításai:

A kémény átjárhatósága biztosított, állaga újszerű, megfelelő.

A tüzelőberendezéshez kapcsolódó összekötő szakasz, a tüzelőberendezés hozzáférhetősége nem biztosított, a berendezés műszaki jellemzői nem ismertek, így teljeskörűen felelőssel nem minősíthető.

A helység levegő utánpótlás biztosítása javasolt -közvetlenül külső térből - méretezett légbeejtővel.

A tüzelő berendezés átvizsgálás, szükség szerinti tisztítása javasolt

 

Dátum:2010.11.29                               aláírások

 

Ez a kandalló tulajdonos is hibás egy cseppet.

Miért nenem vehette ezt észre 2 esztendeje az ott járt kéményseprő?

Vagy nem járt ott?

Hogy lehet csak újszerű a kémény?

Miért nem kifogástalan 2 éves korában?

Ha nincs légellátás, miért nem tiltja be a használatát a kéményseprő?

Miért nem adja oda a kandalló dokumentációját a fogyasztó?

Miért, és mire alapozva készül a vizsgálat e nélkül?

Mi a teendője ilyenkor egy gyári szervíznek? Jótállásban!!!

Aki eltalálja, kit okol a fogyasztó, az nyer egy ingyenes füstszag érzet vizsgálatot.

Orrszerűt!

Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.12.11 0 0 9791

Na ja, de lenyúlják a lóvét, pedig csak azt nézik, hogy van-e meleg visszaáramlás (szerintem) a cirkónál a deflektornál.

Előzmény: KalásziM (9790)
KalásziM Creative Commons License 2011.12.11 0 0 9790

 Már hogy érted hogy  a gázt ?

 A gáz szivárgás érzékelésére vannak nagyon érzékeny műszerek. Akár a ppm értéket is kimutathatják.

 Amit a kéményesek alkalmaznak az csak egy érzékelő valami. Mondjuk műszer , de nem mérő műszer.

 Persze több mint a semmi.

Előzmény: Blue_Sky_007 (9787)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.12.11 0 0 9789

Saccolni én is tudom. ;-) Kiszámolással meg nem vagyok kisegítve. Majd tapasztalati úton beállítom.

Előzmény: KalásziM (9785)
KalásziM Creative Commons License 2011.12.11 0 0 9788

 Lehet azt duplán is tekerni !

 

 Hogy hogyan lehet tömíteni másképpen.

 Pl. egy másik csövet egy vékony lemezt helyezel a  bedugandó cső köré. Plusz persze e tömítő zsinór is.

 Mondjuk az  az 5 mm -es rés már eléggé lötyögős.

 Régen volt a háztartásokban a 105 -ös és a 119 -es cső. Ezekbe én pl. alú fólia tömítéseket alkalmaztam. Igaz a rés max 1 - 2 mm volt csak. Néha a fóliát ásványgyapottal kombináltam.

Előzmény: Zozo___ (9784)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.12.11 0 0 9787

Azt a közlekedési lámpás mérőjüket láttam én is. Nálam a gázt azzal mérik.

Előzmény: KalásziM (9785)
gmkiev Creative Commons License 2011.12.11 0 0 9786

Hát persze. Mivel ezek az új zsinórok elég képlékenyek, veszel 8-10 mm-t majd ezzel beilleszted.

Előzmény: Zozo___ (9784)
KalásziM Creative Commons License 2011.12.11 0 0 9785

 Nagyjából igen így.

 

 A kéményeknél a régi huzat mértékegység a mmvízoszlop volt . Ez egy viszonylag kicsi negativ nyomás ( depresszió ).

 összehasonlításul :   2mm v. os az egyenlő   2 kp / m2. Pici érték.

 Mert pl. a tégla törőszilárdságát valamikor    kp / cm2 értében méregették.

 Egy jó tégla olyan  60 -70 kp /cm2 értékű volt.

 De minek kell neked . Kiszámolják - vagy megsasccolják.

 

 

 Vagy  5 éve a fontoskodó kémény seperő  mondá : megméri a huzatot.

 Kiderült nem mért,  csak égéstermék visszaráramlást ellenőrzött.

 Ha piros van,  ha zöld nincs visszaáramlást.

 Viszont azóta már ez a műszerük is eltünt.

 Pedig évente általában 5 ellenőrzést látok.

Előzmény: Blue_Sky_007 (9781)
Zozo___ Creative Commons License 2011.12.11 0 0 9784

Na ja, a rés akkora, ellenben abban teljesen biztos vagyok hogy az 5 mm-es zsinór nem lesz jó, lévén hogy rugalmas anyagról van szó.

Gondoltam hátha itt van tapasztalat

Előzmény: gmkiev (9783)
gmkiev Creative Commons License 2011.12.11 0 0 9783

Oldalanként 5 mm! :)

Előzmény: Zozo___ (9782)
Zozo___ Creative Commons License 2011.12.10 0 0 9782

Hello Urak

 

150es füstcsövet kellene 160as kéménybe csatlakoztatni, vajh milyen vastag tömítőzsinór kellene ehhez?

Milyen más megoldáson gondolkodhatnék?

Kösz

Blue_Sky_007 Creative Commons License 2011.12.10 0 0 9781

Hogyan tudok a legegyszerűbben kéményhuzatot mérni?

Az U alakban hajlított cső, aminek a végét "megszívjuk" az ugye a legegyszerűbb nyomás (vákuum) mérő? Lehet ezt kéményhuzat mérésére használni?

Ennél ha jól rémlik 2mm az 20pascal körül van? 10mm=98pascal?

Törölt nick Creative Commons License 2011.12.07 0 0 9780

Nos, volt a második kandallóépítő is nálam.

 

Meghallgatta igényeimet, majd felmérte a lehetőségeket. Őszinte volt. Nem ajánlotta a Benkel Bodokot nekem. Azt mondta, az egy jó betét, fűteni lehet vele mint állat, de temperáltatni, lassú tüzet égetni nem.  Más tűztérről nem volt szó,  meg azok drágábbak is.  A hely  szűke miatt az M58 sehogy nem fér el, pedig  eredetileg azt akartuk.

 

Tulajdonképpen így le is mondtunk a kandallóról, marad a kandallókályha. Egyenlőre  a családnak a Wamsler Rona és a Haas Sohn Aarhus jön be. 

Előzmény: Törölt nick (9778)
tunderlala-3 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 9779

Ha mégis valóban az van, hogy nehezményezed, hogy nem adtak,  ott volt a lehetőség, miért nem tetted meg, miért nem kértél? Kutya kötelessége számlát adni... anélkül bajban leszel később is, ha valami probléma lesz és nem lesz garid.

Ha meg úgy voltál vele, hogy így olcsóbban megúszod, akkor utána nem kell a fórumon írogatni, hogy milyen rondák, nem adnak... ilyen a mesében nincs egyébként, hogy merjen nem adni, ha kéred.

Előzmény: SolnesMM (9775)
Törölt nick Creative Commons License 2011.12.07 0 0 9777

Rosszul fogalmaztam. A kettő kéményből egyben a kazán ( KZ3)  fut. A másik kéményt ( szellőzőt)  nem tudjuk milyen.

Előzmény: Törölt nick (9776)
Törölt nick Creative Commons License 2011.12.07 0 0 9776

Ahogy ígértem, megírom a kémény históriám.

 

Abból indultunk ki, hogy feltehetőleg egy 14*14 cm-es belül vakolatlan kb 10-11 méter magas , jelenlegi szellőzőt alakítanám át kéménnyé, és abba szeretnék egy 150 mm-es füstcső kivezetésű kb 8 KW környéki valamilyen fűtőalkalmatosságot, de leginkább kandallót, vagy kandallókályhát.  A ház 1986-ban épült, a szellőző egyenes, a főfalban fut. A tervrajz szerint 4 darab kémények kéne lenni egy sorban, de csak kettő van megépítve. ( 20*14 + 20*14 + 14*14 + 20*14 ) De hogy melyik kettő van valójában, azt nem tudjuk.

 

A Pest Megyei  kéményseprő  Kft-t hívtam fel (  szigetszentmiklósi kirendeltség), elmondtam a problémám, de látatlanban nem nyilatkoztak, viszont  10.200 Ft-ért szívesen adnak szakvéleményt.

Ezekután a  falu ex kéményseprőjét kihívtam.  Kívűlről megnézte, és annyit mondott, hogy nyugodtan  ráköthetek 150-es füstcsövet, mert olyan magas, hogy biztos elég a huzatja. Neki egy 8-9 méter magas 14*14-es kéménybe van bekötve a kandalló 160-as csöve, gond nélkül működik. Ez még magasabb is, mint az övé. Ebbe nem fognak belekötni. Hurrá, ez jó hír.

 

Elmondta az is, hogy kár kiadni a szakvéleményre pénzt. Nyugodtan kössem be. Ha jön a kéményseprő, mondjam, hogy ez a kémény régóta van. Olyan sz..r a nyilvántartásuk, hogy úgy sem tudja megcáfolni.  Pfff…

Elmondta továbbá, hogy kb 20-30%-ban az emberek be sem engedik őket a lakásba. Hiába számítanak hivatalos személynek, meg küldözgetik a felszólító leveleket.

 

A  szellőző tetején ( oldalán) lévő kettő darab szellőzőrácsot ki kell venni, be kell falazni, a fedlapot leszedni és lukasat tenni rá, valamint fém tisztítónyílást kell betenni. Ha ki lehet menni a kémény tetejére, van kibújó,akkor egyet, ha nem, akkor kettőt. ( egyet a padástérbe)

 

A belülről vakolásról.  Amikor a kéményt építik, vékonyan kisimítják belülről, hogy úgymond jobban csússzon a füst. Nincs vele semmi gond, kivéve, ha elhúzás van a kéménybe. Akkor tilos, mert ha esetleg potyog,  az elhúzásba elzárja a füst útját. Egyébként nem kell belülről simítani, csak célszerű.

Amennyiben most építesz új kéményt, az már csak bélelt lehet. ( ezért mondta, hogy ne jelentsük új kéménynek,  akkor még úgy jó, ahogy van)

 Nagyjából ennyi. Ez végülis jó hír.

 

Este benézett öcsém, és kiszedte az ominózus  szellőző ventillátorát. Láss csodát. Ez bizony egy 25*15 cm-es kazánkémény belülről simítva, füstöt még nem látott. Olyan huzata van, hogy a fedlap ellenére ( csak a két szellőző rács van az oldalában) a ventillátort közelítve vissza a helyére, annak lapátját forgatja.  Úgyhogy egy gonddal ugyan kevesebb lett, de egyel több is, mert  ezzel a huzattal  valamit kezdeni kell majd.  Még nem tudom mit.

 

Ma este jön egy másik kandallóépítő, ( árajánlatot kérek)  majd meglátjuk mit mond rá.

 

Még valami. A kandallós a kémény tetejére ajánlotta azt a kupolát, hogy ne essen be az eső. A kéményes azt mondta felesleges, ráadásul megfogja a füstöt. Nem lettem okosabb.

 

 

SolnesMM Creative Commons License 2011.12.07 0 0 9775

 Számlát nem kérni kell, azt adni kell minden kérés nélkül.

 

 Illetve pontosabban :

 

  minden munkára  illik nyugtát adni , ami lehet ÁFÁS számla, és csak sima un. átvételi bizonylat.

Az áfás számlán szerepel a megrendelő neve cime stb, a sima nyugtán viszont nem.

 

 Az eladónak, szolgáltatónak csak azt kell megkérdezni, hogy áfás vagy sima, neki  mind a kettőről kell bevételi bizonylatott készítenie.

Előzmény: tunderlala-3 (9770)
SolnesMM Creative Commons License 2011.12.07 0 0 9774

  

Aztán lett volna egy harmadik kéménybélelő vállalkozó, de ő 3 időpont egyeztetésre se jött ki.  Végül a kft -és  ajánlat elhalt, visszahívtamaz első ajánlót szóban egyeztettetünk, pontosítottunk meg is egyeztünk egy uag közepi határidőben, de a kezdés előtt 3 nappal közli nem tud jönni nincs az un. szétválasztó idom. Tény utána jártam, aug. ban az a kereskedés  2 hétig leltározott. Peh. Végül pont szept. elsején jöttek és kibélelték a kéményt, majd   3 nap múlva közli, hogy pont egy hét múlva jön a magasságos  műszeres felülvizsgáló. Az adott időpontban pont 8 órát vártunk - nem jöttek. Újabb 3 nap és kiderült nem tudtak bejönni a házba - mondták ők.  36 lakás,    ebből 2 ügyvédi iroda   2 fogászati rendelő,  vagy 16  otthon ülő vénassszony,  1 alapítvány stb. Mondák nem tudtak bejönni. Mire van a telefon ?

 Mindegy a kijelölt időpont után újabb 1 hét és megérkeztek.

  Első kérdésük az volt : volt é előzetes szakvélemény, mondom nem, szerencsétlenségemre hozzátettem,  minek ?

 Gondoltam a kémény bélelő csak ért annyit, hogy  megtudja állapítani mivel kell bélelni  és jó az anyag  és magasság.

 Mindegy sunnyognak és elmennek.  Újabb,  mán nem 3 hanem 4 nap és közli a bélelő - nem vették át, valahol szelel, hogy hol azt nem mondták - újra csinálják. Ok. jöjjenek amint tudnak, jöttek kb. egy hét múlva újra csinálták - a lényeg  a könyöknél,  ahol átmegy a merev cső a flexibe újra betekerték,  mostmár vagy 10 rétegben - alul felül. ( Amúgy műszakilag nem értem a felső légtömör zárást. Ott ha véletlen kijön a füstgáz,  már azt a  30 - 40 cm csak megteszi kifelé, ugyanis ennyi van a kémény végéig .  7 m flexi cső után  az átmenet,   a 30 -40 cm majd a külvilág -ezt a csatlakozást  bandázsolták alaposan.

 Aztán vagy 2 hét és megérkeztek a "műszeresek". Ekkor már ott volt a bélelő is, nagy csend,  áhítat, mértek motyogtak valamit azt persze nem mondák, hogy jó vagy sem, majd kiértékelik. Kiértékelték vagy újabb 2 hét után. Jött a bélelő nagy örömmel, hogy mindent jónak találtak hozta a papírt, amit én azon mód elküldtem a gáztervezőnek - hogy haladjon a munka. A bélelő is megkapta a járandóságát , azt a 240 ezret.

 Csak később már a sikeres gázmeó után néztem meg mi is van abban a szakvéleményben.

 Hát  ! Hát !

 3 oldal helyett  3 sor elég lett volna - a lényeg megfelel.  Ezt a szakvéleményt egyébként a gázművek lefüzi.

 Közben elmentem 3 hétre  világot látni, gondoltam addig elkészül a gázterv.

 Nem készült el , annak is kellett 4 hét.

 Megjegyzés : szegény gáztervező  3 x volt nálam, 3 x a gázműveknél , mindig  valami változást ráírattak, p. azt hogyha valamikor nyilászáró csere lesz, akkor méretezett légbejtők kellenek, nem egy db. hanem így többesszámban. Az lehet 2 , de akár 5 db. is.

 szerencsére a légbeejtőt megúsztam.

 És a gáztervező volt eddig a lególcsóbb, olyan ólcsó, hogy le se merem írni mennyit kért  !!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!