Keresés

Részletes keresés

pó_apó Creative Commons License 5 napja 0 0 9386

:-)

De Örök Emlék!

És nem is gagyi, mert pl. sokkal jobb, mint az apátságnál kapható Tihanyi Visszhang, kagylóba applikát jézusmária-mostsegítsmeg-szentjózsef.

Bár kissé drágább.

Járnék én, mert nagyon jó, de valami girbincs ütött be, már szóltam is Neki, mert eddig automatikusan kaptam a hírt, hogy írt a Macsek... Valami frissítés volt a gond.

Előzmény: Feyyaz TR (9385)
Feyyaz TR Creative Commons License 6 napja 0 0 9385

"Baccki, már ez megérte! Színről-színre látni! Merthogy kiszedni kb. háromszor annyi idő, mint Titeket a gépre engedni. Hát nem fantasztikus, amikor a baromság és az ésszerűtlenség frigyének lehet hardcore statisztálni?"

Pontosan ez az Pó apó arkadasim,és ez egy gyomorszájba vágással felérő volt nekünk,ahogy hosszú-hosszú percekig ott nézegettük még a gépünket,amint a hernyóra csatlakoztatva ácsorog előttünk 40 m-re!

Hát szóval,így történt: arra volt idejük,hogy a csomagjainkat visszaszedjék a gépből!

Aztán itthon már felokosítottak minket,hogy olyan nem lehet,hogy a csomagjaink repülnek,mi meg nem,mert mi van,ha direkt így akartuk: megtöltöttük bombával a bőröndöket,mi magunk pedig -értelemszerűen- lemaradunk a gépről?

Köszi a színes kerettörténeteket! :)

U.i.: Cyber blogjára már nem jársz?

Előzmény: pó_apó (9384)
pó_apó Creative Commons License 2016.09.16 0 0 9384

„Mindenféle külön kérés,egyeztetés nélkül szó nélkül kiszedték a csomagjainkat a gép hasából.”

Baccki, már ez megérte! Színről-színre látni! Merthogy kiszedni kb. háromszor annyi idő, mint Titeket a gépre engedni. Hát nem fantasztikus, amikor a baromság és az ésszerűtlenség frigyének lehet hardcore statisztálni? Már otthon is érezhettétek magatokat.

Amúgy volt nekem is esetem: Turkish, ukrán cséndzselős csajok utaztak, valaki lemarad, mert akart még egy bőrkabátot venni a maradék 3 piculáján, kigurultunk, fék, leszállás, cuccok már a betonon, mindenki rámutatott, melyik az övé, az került vissza. Bár, nem most volt.

Egyik haveromék kocsiját feltörték x tengerparti helyen. Rendőrség, stb. stb. stb. ám ahogy mennek nagy búsan az utcán, ott tartja a kezében egy pali az egyik jellemző cuccukat. Odarohanás, kézitusa, einstand, rendőrség, egész éjszaka jegyzőkönyv, ki hogyan ütött, ki hogyan rúgott, és ha igen, miért ugrált is még rajta stb. stb. hajnalban mehettek el.

Hazaérkeznek, mesélik a társaságban, mi volt, még akkor is csurog róluk a veríték, mindenki együttérzően hallgat, egy haver emeli csak fel az ujját: jó-jó! De micsoda kaland?

Nagyon kellett ezek után futnia…

Köszi a sevgili-t!

Előzmény: Feyyaz TR (9380)
COOP Creative Commons License 2016.09.15 -1 0 9383

..mert ugye amikor elhagyják a csomagjainkat akkor is nélkülünk utaznak....

Előzmény: TR FX (9382)
TR FX Creative Commons License 2016.09.15 0 0 9382

Elvileg nem, de a gyakorlatban velem már megtörtént. Rá is csodálkoztam rendesen, hogy ez most mégis hogy lehet... Szegény bőröndöcském 1 éjszakát magányoskodott a Vegasi reptéren mert ő még elcsípte azt a gépet amiről én pont lemaradtam. Gondolom addig elment kaszinózni... :-)))

Előzmény: COOP (9381)
COOP Creative Commons License 2016.09.15 0 1 9381

nem kellett szólnotok, mert ha ti nem utaztok a gépen, a csomagotok sem utazhat nélkületek. Ha késnek is ezért, de leszedik őket.

Előzmény: Feyyaz TR (9380)
Feyyaz TR Creative Commons License 2016.09.14 0 0 9380

És elrepültek az Általatok feladott csomagokkal?

Nagyon jó kérdés,Sevgili Pó apó!

Az egyetlen pozitívum,amit a Turkish-ről ebben a történetben elmondhatok!

Mindenféle külön kérés,egyeztetés nélkül szó nélkül kiszedték a csomagjainkat a gép hasából.

Mi órákkal később megvettük az új jegyeinket az esti járatra,semmit sem mondtunk nekik,ők automatikusan,szó nélkül bepakolták a csomagokat az esti gépbe,semmit sem kellett intézkednünk!

Tk. úgy néz ki a dolog,hogy mi check-in-nél feladtuk a bőröndöket a deles gépre az IST-on,és legközelebb akkor láttuk őket,amikor este,a Liszt Ferencen jött ki a szalagon!

A világon semmi teendőnk nem volt ezzel!

De az a piszok Turkish-es "lekésett utasok ügyintézője" tényleg rohadtul kiakasztott a végtelen cinizmusával...stb.

Az eset óta kizárólag csak a Pegasus-sal utaztam Törökországba.

Előzmény: pó_apó (9379)
pó_apó Creative Commons License 2016.09.13 0 0 9379

És elrepültek az Általatok feladott csomagokkal?

Előzmény: Feyyaz TR (9373)
TR FX Creative Commons License 2016.09.09 0 1 9378

Ez érdekes, a legtöbb légitársaságnál (köztük a TK-nál is) látezik az u.n. "non-show penalty" amit akkor számolnak fel, ha a lekésett/le nem utazott foglalásodat mégis fel szeretnéd használni egy későbbi járatra.

Általában fix ideig (járat felszállást követő 30-60 perc) lehet élni vele, úgyhogy érdemes az embernek szedni a lábát és lehetőség szerint gyorsan intézkedni, ha ilyen helyzetbe kerül.

Mondjuk az is előfordulhat, hogy nálatok ez azért nem került szóba, mert megeshet, hogy egy IST-BUD szakaszra olcsóbban lehet jegyet venni, mint amennyibe a bünti fájna. Persze azért rákérdezni sosem árt!

Flower2000 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 9377

Isztambuli átszálláson késte le. Hiába szövegelt, nem tudta elérni, nem segítettek benne.

Előzmény: Flower2000 (9376)
Flower2000 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 9376

A fiam is lekéste a gépet Bahreinből jövet, ő is panaszkodott nekem a Turkishre, de nem fizetett szerintem csak feltették a következő járatra.

Feyyaz TR Creative Commons License 2016.09.09 0 0 9375

Így van, Sevgili Cassano arkadasim! :)

De ha már így rákérdeztél... A Török Süperkupa győzelem,az hiányzik/hiányzott nagyon... :( :(

Előzmény: cassano71 (9374)
cassano71 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 9374

A lényeg, hogy szárnyal a Besiktas Feyyaz arkadaşim :-) Bajnoki cím, új stadion, mi más kell még?

Feyyaz TR Creative Commons License 2016.09.08 0 0 9373

Ilyen esetben mit lehet tenni? Új jegyet kell venni és bukta a lekésettnek a teljes ára?

100%-ig telibe találtad! Az a "mocsadék" Turkish Airlines alkalmazott foglalkozni sem volt hajlandó velem,folyamatosan azt ismételgette:

"Neked már nincs jegyed,nem érted? Nincs jegyed!"

Aztán a mondandóm közepén kivette szépen a pénztárcáját a pultból és szépen,nyugodtan elballagott az üdítőital automatához!

Hosszan sorolhatnám még a szemétségeit,mert még 20 percet ott kínlódtunk vele,de a lényeg:

Igen,elbuktuk a lekésettnek a teljes árát! 

De aztán mégis akkora szerencsénk lett,hogy ugyanaz napra,estére kaptunk jegyet egy másik TA járatra,és két főnek mindössze 100 EUR-ért!

Ez hihetetlenül jó ár volt!

Előzmény: PanzerFritz (9369)
Flower2000 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 9372

Igen a Rüsztem pasa dzsámiban az ember a kék mecsetre gondol, mert olyan kékek a csempék, szép, élénk kékek, talán még kékebbek. Kicsi, ezért nem olyan híres talán, de nagyon szép, érdemes megnézni, a turisták úgyis felkeresik a fűszerbazárt, ez meg annak a közelében van, csak nehéz megtalálni.

Előzmény: PanzerFritz (9363)
pisti072 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 9371

Én is majdnem így jártam, nem szabad rutinbogyóként menni. Én szerencsére leskelődtem és hallottam magyar szót és tőlük tudtam meg a csekkolás módját. Fura dolog az biztos.

Előzmény: Feyyaz TR (9368)
COOP Creative Commons License 2016.09.04 -2 0 9370

Soha nem azt nézem sem a Sabihán sem az Atatürkön, sőt még Ázsiában sem mi van a kijelzőn... na jó először azt és megkeresem a pultokat, főleg, ha idő szerint már kellene ch/innek lennie.

Igaz már tudom, hogy Atatürkön is a Turkish pultjainál (sok-sok pult) le lehet adni a csomagot, ch/in van, már 3-4 órával indulás előtt is, nem csak 2 órával. Nekik (is) állandó helyeik (pultjaik) vannak ott.

Szóval nem lehet csak úgy leülni és várni.

Igaz nem 2 órával korábban megyünk ki, hanem legalább 3, mert ilyen helyen már 3-4 órával korábban van ch/in...

Előzmény: PanzerFritz (9366)
PanzerFritz Creative Commons License 2016.09.03 0 0 9369

Ilyen esetben mit lehet tenni? Új jegyet kell venni és bukta a lekésettnek a teljes ára?

Előzmény: Feyyaz TR (9368)
Feyyaz TR Creative Commons License 2016.09.01 0 0 9368

Kedves PanzerFritz!

"Hát egy paraszthajszálon múlt hogy nem késtük le a gépet."

Szó szerint ugyanígy jártunk 2014-ben! Szó szerint! És angolul mi sem tudunk... Csakhogy mi tényleg LE IS KÉSTÜK!

A nagy táblán ki volt írva ugyan,hogy "A Valahány" ablak,de konkrétan ott az ablaknál nem volt jelezve semmi!

Negyedóra bamba bambulás után kiderült,hogy az egész A-B soron be lehet csekkolni! Sor itt nem volt,annál inkább az útlevélnél!

A kapunk embertelen messze volt,több száz méterre! (Az egész repülőtér épület 1,2 km hosszú).

Odaértünk,a "hernyóhoz" vezető ajtó zárva!

Dörömböltem folyamatosan: semmi. Még 10 percig nézegettük,ahogy a gépünk komótosan ott álldogál a hernyóhoz csatlakoztatva,

aztán szépen elgurult...

Soha nem felejtem el a lekésett utasokkal foglalkozó Turkish Airlines alkalmazott végtelen bunkóságát,közönyét és főképp elutasítását,ahogy velünk bánt! 

Előzmény: PanzerFritz (9366)
PanzerFritz Creative Commons License 2016.08.31 0 0 9367

Sajnos az kimaradt. :( Sok türbesibe mentünk be és mivel Eyüp mellett is van néhány,meg már fáradtak is voltunk,csak kívülről néztük meg őket.Most nézem csak a neten hogy milyen gyönyörű a belseje. Elég részletesen tájékozódtunk előre a neten mindenről de efelett valahogy átsiklottam.Kár. :(

Előzmény: llaci10 (9365)
PanzerFritz Creative Commons License 2016.08.31 0 3 9366

6. nap

Utolsó napra maradt a Kék Mecset,úgy gondoltuk hogy kényelmesen belefér majd.Hát nem sokon múlt hogy majdnem úgy kellett hazajönnünk hogy nem láttuk a Kék Mecsetet. :D

Reggel összepakoltunk,aztán lesétáltunk a térre.Ott ért a meglepetés hogy a mecset 14.30-ig zárva a túristák előtt. Mivel délután 3-kor szerettünk volna elindulni a reptérre,ha megcsúszik a nyitás,bajban lettünk volna.
Délelőtt megnéztük a Gülhane parkban az Iszlám Tudomány és Technikatörténeti múzeumot. Kimondottan érdekes volt,kár lett volna kihagyni.Tudtam hogy sokkal fejlettebb volt a kelet a kora középkorban a nyugatnál de hogy ennyivel......ez meglepett.
Délután aztán szerencsére már kettőkor kinyitott a mecset,így kényelmesen meg tudtuk nézni.Hatalmas,gyönyörű,pont. :)
Tele élményekkel,nyogodtan indultunk a reptérre,gondolva hogy már semmi gond nem lehet.Hát egy paraszthajszálon múlt hogy nem késtük le a gépet.A most következő rész a nagyon keveset repülő,tapasztalatlan és angolul gyengén beszélő túristáknak szól.Pont amilyenek mi voltunk.(többnyire autóval jártuk eddig Európát)
Szóval úgy 2 órával a gép indulása előtt kiértünk a reptérre.Hatalmas a reptér,sokkal angyobb Ferihegynél. A becsekkolásnál nem volt még kint ablak száma a gépünk mellett,sok más gépppel ellentétben,ezért szép nyugodtan leültünk.Eltelt egy fél óra,a szám meg csak nem jelent meg a gépünk mellett.Ekkor mentem először az információhoz.Ott elértették a Budapestet és a Bukaresti gép becsekkolásához irányítottak.Természetesen a termonál másik felébe.Onnét vissza az infohoz,ahol végre megértették hová utazunk.Ekkor az A23 ablakhoz küldtek.Ott sem volt kiírva hogy ott kellene csekkolni. Ekkor már csak bő egy óránk volt a gépig.Végül kiderült hogy a Türkish összes járatára az egész A-B soron be lehet csekkolni,nem írnak ki ablak számot.Természetesen kilóméteres sor volt.Szerencsére előre engedtek,mikor látták hogy csak egy óránk maradt.A következő probléma az útlevélellenőrzés volt.Sikerült egy olyan sorba állnunk ahol kettővel előttünk valami gond akadt.Fél órát szarakodtak 3 csajjal,közben ügyintézőt is váltottak.Ekkor már bent volt a barna maci a naciban hogy lekésünk.Végül átértünk.Rohanás a kapuig,ami persze nem a legközelebbi volt.Miután leültünk a helyünkre,négy perc múlva kigurult a gép. Pfffff.......

Fantasztikusan jól sikerült utazás volt,csak ajánlani tudom mindenkinek hogy most látogasson el Isztambulba! A Napi 10 óra gyaloglás ugyan egy kicsit fárasztó volt és gazdagabb lettem a végére néhány víz és vérhólyaggal a lábamon de ezt hamar el lehetett felejteni. A 6 nap majdnem elég is volt,így elsőre.Nincs hiányérzetem,bár tudom hogy még rengeteg ott a látnivaló. Talán egyszer lesz még rá alkalmam hogy a kevésbé ismert helyeket is bejárjam.A baj csak az hogy Törökországban sok más látnivaló is lenne és azért a vén Európát sem akarom hanyagolni.Mivel az anyagi lehetőségeim egynél több utat nem engednek évente és lassan betöltöm az 50-et,nem biztos hogy visszatérek még.Akár így lesz,akár úgy,egy felejthetetlen emlék marad ez a város!

Egy kis segítség a tömegközlekedéshez.Mi ezt az oldalt használtuk.Nagyon egyszerű,csak be kell írni honnét hová akarunk menni és kidobja a lehetőségeket,menetrendet,utazási időket,stb.

http://web.trafi.com/#!route-search/Sultanahmet%20%5Bistanbul%5D/M%C4%B0N%C4%B0AT%C3%9CRK%20%5Bistanbul%5D/2016-08-31/17:45

llaci10 Creative Commons License 2016.08.31 0 0 9365

Azt hiszem újabb Isztambul hívőt avathatunk :-) 

A Rüstem pasa dzsámi valóban az egyik legszebb, csak nagyon nehéz észrevenni a feljáratokat /a boltok fölé van építve/

A Beylerbey  nagyon hasonló jellegű a Dolmabahcéhoz, csak kisebb kiadásban.

Eyüpben nem tudom láttad-e az Eyyüb Elmensari Türbesit a mecset mellett, ha nem, nagy kár.

De legalább van miért még /többször/ visszamenni!

pó_apó Creative Commons License 2016.08.30 0 0 9364

Mindentől függetlenül, ami persze, de nekem az tetszett a legjobban, hogy sétálgattatok...

PanzerFritz Creative Commons License 2016.08.30 0 3 9363

4. nap

Mai célpont az óváros középső része,délután pedig a Galata.
Reggeli után ismét a T1 villamosra szállunk,de most az ellenkező irányba indulunk.Leszállás Aksaray-nál.Innét gyalog indultunk tovább,keresztben az óvároson,a Galata híd felé.Az Aksaraynál érdemes megnézni a csíkos Murat Pasa dzsámit,ami a régebbiek közül való,majd visszafelé a barokk Pertevniyal mecsetet.Ez utóbbi mese szép volt és mivel nem a legkedveltebb túrista célpontok közé tartozik,csak ketten voltunk a mecsetben. :) Innét elsétáltunk a római kori vízvezetékig,majd a Sehzade mecsetbe,amit szintén édes kettesben tudtunk megnézni a párommal.Lenyűgöző volt a városi nyüzsgés után az a nyugalom ami a mecsetben és az udvarán is körül vett bennünket.Innét séta fel a hegyre a Szulejmán mecsethez.Itt már azért voltak túristák,bár nem volt tömeg.A mecset a méreteivel nyűgözött le leginkább ,de a kilátás is megér egy misét. Természetesen megnéztük Szulejmán és Hürrem sírját is.Ha sorozat rajongó lennék,talán ez lett volna az utunk fénypontja.Szerencsére nem vagyok de azért így is érdekes érzés volt ott állni a sírjuk előtt,tudva azt is hogy a nagy Szulejmán,Szigetvárnál hunyt el.
Innét egy igazán hangulatos óriási piac szerű negyedben(igaz néha úgy érzi itt az ember mintha az egész óváros egy piac lenne) gyalogoltunk le a galata hídig Közben ebéd egy utcai kajáldában.Hatalmas volt a nyüzsgés,bár tény hogy túristákat nem nagyon láttunk errefelé.Itt sikerült egy kicsit eltévednünk és nem a tenger felé elindulni.Sirkeciig legyalogoltunk,mire rájöttünk hogy nem jó az irány . :D Innét a T1-el mentünk Karakölybe,majd felsétáltunk a Galata toronyhoz.Itt esett meg velünk az az eset amit itt a fórumon már többen is írtak.Előttünk sétált egy cipőpucoló srác és "véletlenül" elejtette a keféjét.Én elmentem mellette de a párom felvette.A srác megköszönte,mi tovább mentünk.Éppen mesélem a páromnak hogy mit olvastam,amikor utolért bennünket a srác, és felajánllotta az ingyen cipőpoucolást.Gyorsan faképnél hagytuk. :) A kilátás a toronyból fantasztikus volt! Hazafelé gyalog jöttünk vissza a Galata hídon.Eminönüben eddig nem látott hatalmas nyüzsgés fogadott bennünket.Itt éreztem először azt amit isztambulról olvastam,hogy egy óriási nyüzsgő metropolisz. Bolyongtunk kicsit az itteni bazárban,megnéztük a Yeni dzsámit,aztán go haza.A Rüstem Pasa dzsámi sajnos zárva volt,pedig azt olvastam róla hogy bár kicsi de a szépsége vetekszik a kék mecsetével.

5. nap

Az ötödik napra egy nagy sétát terveztünk a fal mellett,egészen ki a Miniatürkig de aztán a nagy távolság miatt villamos+séta+T4metro szerű+hajó+kisbusz lett belőle. :)
Reggel a már megszokott T1-el indultunk neki a városnak.Egészen a falon kívülre,a Topkapi megállóig kimentünk.Itt van egy hatalmas park egy gyönyörű szökőkúttal.A bizánci fal lenyűgöző! Legszívesebben végig sétáltam volna teljes hosszában de erre sajnos sem időnk,sem energiánk nem volt.A topkapi környékét bejártuk,aztán a T4 vonattal mentünk két megállót az Edirne kapiig.Itt besétáltunk a falon belülre és megnéztük a Mihrimah mecsetet.Éppen kisgyerekeket oktattak benne. Gyönyörű a mecset,érdemes csak emiatt is kibuszozni ide. Itt reggeliztünk (a sokadik dürümféleséget) aztán mentünk a Chora templomba.A változatosság kedvéért ez is teljesen körbe volt állványozva de azért szerencsére a belsejét meg lehetett nézni.Innét aztán hol a falon belül,hol kívül,lesétáltunk az Ayvansarayi kikötőbe,ahonnét komppal mentünk át Sütlücébe. (a sok átszállás nagyon rugalmasan ment mert itthonról tájékozódtunk a menetrendekről) Innét busszal a Miniatürk következett.Nagyon szép,nagyon meleg volt,nagyon elfáradtunk. :) Busszal  vissza Sütlücébe,majd innét hajóval Eyüp.Itt megnéztük a mecsetet,aztán hajóval végig az aranyszarv öbölben,egészen Eminönüig,a nevetséges 200 forint körüli jeggyel. :). Este még sétáltunk egyet a Gülhane parkban,ahol teljesen véletlenül fedeztük fel az Iszlám tudomány és technikatörténeti múzeumot,ahová szintén jó a múzeum kártya.Mivel péntekre(utolsó nap) nem terveztünk semmit csak az eddig kimaradt Kék mecsetet,ez lett a péntek délelőtti program.

PanzerFritz Creative Commons License 2016.08.30 0 3 9362

Amiről még nem írtam,bár az első perctől éreztük,pontosabban nem éreztük,az a feszültség.Igaz hogy már eltelt pár hét a puccs óta,talán azért de egyáltalán nem lehetett érezni hogy feszült lenne a hangulat.Mindenhol nagy volt a nyüzsgés ahol a helyiek élték az életüket.Jó volt a hangulat az éttermekben,a villamoson,a tereken.Túrista tényleg jóval kevesebb lehetett mint ha nem történt volna semmi mert a kék mecset kivételével sehol nem kellett sorban állnunk,mindent szép kényelmesen meg tudtunk nézni.Még a Galata toronyba is 10 perc alatt feljutottunk.A kék mecsetben is csak azért mert délelőtt be volt zárva,csak 14.30-kor nyitott és arra azért összegyűlt egy kisebb tömeg a bejáratnál.A rengeteg török zászló,ami a középületeken,lakóházakon,mecseteken és még az autókon és villamosokon is lobogott,inkább csak növelte a hangulatot.Mintha csak valami nemzeti ünnep lett volna folyamatosan. :)
3. nap
Reggeli után felszálltunk a kedvenc villamosunkra,aztán a végállomásig,Kabatasig le sem szálltunk. A délelőtti program a Dolmabahcse palota volt. A kertje és a kapui gyönyörűek voltak,már ezek miatt is érdemes ide ellátogatni. Tetszett még a kis óramúzeum a kert egyik sarkában.Gyönyörű a hárem is,bár a végén onnét némi keserű szájízzel távoztunk.Az ok,hogy nem engednek fotózni,még vaku nélkül sem és ezt nagyon szigorúan be is tartatták.(mivel a Topkapiban lehetett,ez meglepett egy kicsit) A palota hatalmas,egy fél napot rá kell szánni.
Ebéd után aztán felszálltunk egy hopp on hopp off hajóra és irány a boszporusz. Ezt rövid 15 lírás túrát választottuk mert itt le lehet szállni a megállókban és a következő hajóra felszállva tovább menni a túra útvonalán.Mindezt többször is egy nap alatt. Ahogy felszálltunk a hajóra,jött egy pincér szerűség egy tálca narancslével és a kezünkbe nyomott két szendvicset is.Ennek teljesen kezdő túrista módjára megörültünk és el is fogyasztottuk hamarjában.Aztán később hozott teát is.Akjkor tűnt fel hogy sokan nem kérik a teát,és esett le hogy ez nem lesz ingyen. :D Végül aztán kaptunk egy 35 lírás számlát.A hajóút így a 30 helyett 65 líra lett de így is nagyon megérte és csak mosolyogtunk utána az "ajándék" velcome drinken.
A hajó végig a part mellett halad,nagyon jól lehet fotózni róla.Az első megálló Emirgan,a 2. Boszporusz híd után.Itt leszálltunk és elkaptunk egy buszt,ami 10 perc alatt visszavitt bennünket a Rumeli Hisari erődhöz.Mivel kimondottan érdekel a középkori hadviselés,számomra hatalmas élmény volt ennek az erődnek bejárása,még ha nincs is benne berendezett múzeum.A múzeumkártya fedezte ezt is,így nem volt plusz költség sem.A legmagasabb torony tövében,a lépcső tetején,kilátással a boszporusz hídra,felejthetetlen élmény volt elfogyasztani egy kis nasit.Utána busszal vissza Emirganba,ott fel a hajóra és irány az ázsiai oldalon a következő megálló.Kocüksü. Itt található a kis Kocüksü palota,amit kár lett volna kihagyni.20 percenként van angol nyelvű idegenvezetés.Mi ebben az időpontban csak ketten voltunk,így privát vezetést kaptunk,mindössze 5 líráért.(ennyi ugynis a belépő vezetéssel) A palota kicsi de nagyon gazdagon betrendezett. Innét 10 perces sétával elérhető az Anatólia erőd,ami egy nagyon hangulatos környezetben van,egy halászhajókkal teli kis öböl partján.Pár fótóért mindenképp érdemes ide elsétálni,és kényelmesen bele is fér az időbe a következő hajóig.
A következő megálló Beylerberi,ahol szintén van egy palota de mi itt nem szálltunk le.Egy napra két kastély elég volt . :)
Visszahajóztunk Kabatasba,aztán a T1-el mentünk két megállót és leszálltunk egy kis sétára Tophanebe.Itt megnéztük a Kilic Ali Pasa dzsámit és környékét.Innét villamossal vissza a Sultanahmetre,vacsi a kedvenc kebaposunknál,aztán pihenés.Már ránk fért. :)

COOP Creative Commons License 2016.08.30 0 0 9361

addig is köszi! Lejön, hogy jól éreztétek magatokat!

Húúú de nagyon mennék! :) de lehet még fogok idén... nem bírom ki.

Előzmény: PanzerFritz (9360)
PanzerFritz Creative Commons License 2016.08.30 0 6 9360

Hát hazaértünk. :)

Ha egy szóval kellene jellemeznem Isztambult,talán a "kihagyhatatlan" jelző illene rá.

Fantasztikus város,rengeteg és sokszínű látnivaló,baráti árak,finom kaja,nagyon jó tömegközlekedés,egyben keleties és európai,stb........ Persze tudom hogy ezt a fórumot többnyire olyanok olvassák akik már jártak ott és ezzel mind tisztában vannak,mégis le kellett írnom.Ígértem egy részletes úti beszámolót.Ennek most nekilátok.Elöljáróban csak annyit hogy nem azoknak szól akik már jártak Isztambulban,mivel nekik sok újat nem hiszem hogy írni tudnék,így az első utazás után,inkább azoknak írnék akik(mint én is idén tavasszal) azért látogatnak ide a fórumra hogy friss információkat szerezzenek az első isztambuli útjuk előtt.

0. nap (előkészületek)

Kora tavasszal,mikor felmerült az utazás,a bookingon foglaltunk szállást a 4 csillagos Lady Diana hotelba,ami a sultanahmet tértől úgy 2 percre helyezkedik el.Mivel sok helyi ételt ki szerettünk volna próbálni,így ellátás nélküli szállást fizettünk,ami 5 éjszakára 56.000 forint volt.(azt hiszem,így utólag is elmondhatom hogy nagyon megérte) A wizzel szerettünk volna repülni,folyamatosan néztük is az árakat de aztán mire biztos lett hogy menni tudunk,a wizz megdrágult,majd be is szüntette az isztambuli járatait.Így maradt a Turkish airlines,ami ugyan nem a legolcsóbb de még belefért a költségvetésünkbe. Emellett volt két  előnye a wizzel szemben,amik miatt nem fájt annyira a wizz döntése a járatok szüneteltetéséről.Az egyik az óvároshoz  közelebbi reptér,a másik pedig a korai indulás Budapestről (reggel 8.50) és a késői járat Isztambulból (este 18.45) Ez különösen akkor tett szert nagy jelentőségre miután nyár elején úgy láttuk hogy kevés lesz az 5 éjszaka és még kettőt hozzá akartunk csapni.Ez sajnos nem jött össze mert a szállásárak a duplájára emelkedtek a tavaszi foglaláshoz képest és a plusz két éjszaka több lett volna mint az előtte lévő öt.A török gépek indulási ideje miatt viszont a két szélső napunk sem csak az utazásra ment el,így szinte minden belefért az útba amit elterveztünk.

1. nap 

Ébresztő hajnali fél kettőkor,aztán irány Pest. Zalaegerszegi lévén,elég korán kellett kelnem hogy időben a reptérre érjünk.Az autót a hotel Chesskom zárt parkolójában hagytuk,napi 500 forintért.A hotel a KÖKi termináltól 5 perc,így vidékieknek kifejezetten jó választás ha repülővel akarnak valahová utazni,ugyanis a reptéri busz innét indul.A reptéren minden simán ment,online csekkolás után feladtuk a csomagokat.Negyed órába telt az egész és már a tranzitban is voltunk.Isztambulba 11.50-kor érkeztünk meg.A reptéren vettünk isztambulkartot.Az eddig olvasott 6 líra helyett 10 lírába került a kártya és még 10-et töltöttek rá a 20 líránkért.(vissza nem váltottuk,megőriztük emléknek)A közlekedés nagyon olcsó vele.Csak egy példát emelnék erre ki,amikor egyik este áthajóztunk eminönüből üsküdarba.A húsz perces esti hajóút úgy 260 forintba került fejenként.

A reptérről (Atatürk,ha még nem írtam volna)a metróval bementünk zeytinburnuig,itt átszálltunk a T1 villamosra,ami szinte a szállásnál tett le.(sultanahmet megálló) Aksaray-ig is lehet metrózni de ott a villamosmegállóig gyalogolni kell mert nem a metrónál van,míg zeytinburnunál a metró kijárata pont a villamosmegállóban van.Délután fél kettőkor már letusolva indulhattunk neki a városnak.Első állomásunk a Török és Iszlám művészeti múzeum volt,mert ez volt a legközelebb a szállásunkhoz a Sultanahmet téren.Itt megvettük a múzeumkártyát,ami még mindig csak 85 líra.Mivel a belépők szinte mindenhol drágultak ahhoz képest amit a neten olvastunk,így még jobban megérte mint gondoltuk.A múzeum után irány a tér,ami szerintem az egyik legszebb tér amit valaha láttam,pedig jártam már néhány helyen.A délutánba még belefért az Hagia Sophia ( a belsejének egyik fele felállványozva) valamint az elsüllyedt palota.Az utóbbi nekem egy kicsit csalódás volt.Érdekes a hely de alig volt kivilágítva.Közel sem volt olyan látványos mint a neten fellelhető fotókon.Este aztán órákig kint voltunk a téren,hallgattuk a müezzineket,élveztük a város hangulatát.A hajnali fél kettes ébresztő miatti fáradságból semmit nem éreztünk,annyira magával ragadó ennek a városnak a hangulata.

2. nap.

Délelőtt irány  a tér,majd a Topkapi palota.Itt el is töltöttük a délelőttöt.A palota pont mint amire számítottunk,nem okozott csalódást.A Hagia Irene csak egy üres templom,kb. 10 perc alatt megnézhető.Isztambul kártya nélkül nem érdemes rá költeni.Így megnéztük.Aztán mikor azt hittük hogy már csak egy kis régészeti múzeum van hátra,aztán ebéd,na akkor ért az egyik kellemes csalódás bennünket.Olyan hihetetlenül gazdag gyűjteménye van az archeológiai múzeumuknak hogy akár egy napot is el lehetne benne tölteni.Az utolsó termeken már csak átsétáltunk mert képtelenség volt ennyi látványt ilyen rövid idő alatt feldolgozni.Nem ok nélkül írták róla hogy a világ talán legnagyobb ilyen gyűjteménye.

Délutánra a bazár környékét terveztük bejárni.Sajnos több mecsetet is tataroztak,így néhányból szinte semmi nem látszott az állványzatok miatt.Ilyen jelenleg a Beyazit,a Mahmut Pasa és a kalligráfiai múzeum is a bazár környékén.A bazárnál talán annyi érdekesség volt (már nmagán a bazáron kívül ami fantasztikus a maga nemében) hogy a bejáratoknál mindenhol géppisztolyos őrök voltak.Ami nekem furcsa volt hogy nem egyenruhások,hanem civilben.Csak egy karszalag volt rajtuk,valamint golyóálló mellény.Hozzá farmer,póló,vagy ing.Ennek ellenére bennünk nem félelmet keltettek,hanem inkább biztonságérzetet adtak,a többi látnivalónál lévő különböző(rendőri,katonai) fegyveresekkel együtt. Azért sikerült néhány kisebb mecsetet is megnéznünk.Azon a környéken talán a Nurosmaniyet emelném ki.Nekem az tetszett a legjobban.

Mivel viszonylag hamar visszaértünk a bazárból,este belefért még egy hajózás ázsiába. T1-el le Eminönübe,onnét hajóval Üsküdar,aztán vissza.Gyönyörű este a vízről a kivilágított város,senki ne hagyja ki ha Isztambulban jár. Vacsora az ázsiai oldalon az üsküdari Mihrimah mecset mellett,aztán irány a szállás. 

folyt köv.

PanzerFritz Creative Commons License 2016.08.13 0 0 9359

Holnap reggel 8.50-kor indulás...... :)

pinguru Creative Commons License 2016.08.03 0 1 9358

Nem igazán látom, hogy ezekben a térségekben milyenek az erőviszonyok, mi lehet az alternatívája mostani rendszernek. A tavaszi forradalomnak ugye látjuk a következményét, a sokat szidott diktatúrák után mi következett (pld. Szíria, Egyiptom, Irak, stb...). A helyiekkel beszélgettem erről, véleményük szerint két generációnak meg kell halnia, hogy rend legyen a fejekben. Addig lehet választani a radikális és a kevésbé radikális csoportok között. Ez a katonai puccs is érdekes, mindegyiknek az a forgatókönyve, hogy visszaállítsák az alkotmányos rendet és a nép szabadságát (akár úgy, hogy a fegyvertelen tüntetők közé lőnek), aztán teljesen más lesz a vége. 

Távolról könnyű okoskodni (újságírók és politikusok), a következményekre meg rángatni a vállunkat, hogy "ki gondolta volna, hogy ez lesz", lásd iszlám állam.

Előzmény: Flower2000 (9357)
Flower2000 Creative Commons License 2016.08.03 0 0 9357

Hát az újságírók szeretik befolyásolni az embereket ilyen, olyan irányba még olyan lapoknál is, mint a BBC. Mindenesetre én elkerülöm az olyan országokat ahol diktatúra van, márpedig sajnos most ez van Törökországban. Jó pár ezer embernek nem sok joga maradt még a megtakarított pénzéhez sem.

Előzmény: GA0425 (9356)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!