Keresés

Részletes keresés

notwe Creative Commons License 2006.09.29 0 0 333

Igen, egyenes út vezet Istenhez, nem olyasmi amit ördögi hurkának lehetne mondani.

 

A lényeg szerintem: Egységben kell átélni az igazat és a t.

 

Egyszerre érteni az igazat és érezni a t.

 

Nem is olyan könnyű ebben a kettészakadt világban. Amikor nem érted, és nem érzed, de érted is meg érzed is. Pedig nincs is ennél egyszerűbb.

Előzmény: kicsiborsh (330)
kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.29 0 0 332

Talán fontosabb kérdés, hogy lehet-e szeretet nélkül élni, és hogy van-e értelme...

Előzmény: kicsiborsh (331)
kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.29 0 0 331
na jó, ez már csak amolyan csűrés-csavarás volt.
Előzmény: kicsiborsh (330)
kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.29 0 0 330

No, a végén még az is kiderül, hogy amit Istennek nevezünk (Isten lényege) nagyon is valóságos, érzékelhető. De az egyetemes szeretet vajon lehet-e megszemélyesíteni, tőlünk függetleníteni, vagy az valójában bennünk van? És akkor az már nem is hit, nem is tudás, hanem valami olyan erő (?), amely egyszerűen csak VAN.

Előzmény: notwe (329)
notwe Creative Commons License 2006.09.29 0 0 329
Ahogy itt forgatjátok a szavakat, érdekes dolgok sültek ki belőlük.

Tényleg van olyan, hogy ok nélkül csinál valamit az ember. Az ok nélküliséget (nincs oka rá) viszont kár keverni a nincs jó oka rájával:)

Legyen inkább ebihal.

Nagyon izgalmasnak tartom, amikor értelmi viszonyok (okozatiság) és érzelmi viszonyok (jóság) keverednek. Az ember már csak ilyen, érzelmi-értelmi.

Ezért aztán könnyen előfordulhat, hogy nincs okunk csinálni, de van jó okunk csinálni valamit. (lefordítva: nem értelmi, hanem értelmi-érzelmi egységben -emberben és nem gépben- gondolkodva máshova lyukadunk.

Szeretni jó okunk van, de szeretni csak ok nélkül lehet.

Isten is ok nélküli, mert a jóság az oka:)
Előzmény: Agnoszticizmus (328)
Agnoszticizmus Creative Commons License 2006.09.29 0 0 328

Alapból irracionális lények vagyunk, mit várunk magunktól.

 

Bocsássuk meg magunknak bűneinket.

Előzmény: Agnoszticizmus (327)
Agnoszticizmus Creative Commons License 2006.09.29 0 0 327
Persze, de az ok lehet irracionális is.
Előzmény: Paleokrites (326)
Paleokrites Creative Commons License 2006.09.29 0 0 326
Ok nélkül hit sincs, hisz a szerelemhez is kell valamiféle kapcsolódási pont, erős érzelmi vonzalom kiváltója sok minden lehet...
Istenbe viszont egyáltalán nem spontán hisz az ember, mert tudnia kell egyet és mást...
Előzmény: Agnoszticizmus (320)
Paleokrites Creative Commons License 2006.09.29 0 0 325
Annak a bizonyos "HIT"-nek nem kellene a valláshoz kötődnie minden áron, de az egyházak ezt pszihológizálják, avagy szugerálják az emberekben, mintha a HIT annyire fontos és nélkülözhetetlen hétköznapi érzelemindilálója lenne tevékenységeinknek!

A HIT kérdése nem vallás kérdése igazából, de azzá vált , hisz ez a teológiák által szoftverált lekigépezetnek a rendszermotórja!

Ha bízik valaki valakiben...., akkor az nem azt jelenti, hogy hisz valakiben, bár beidegződötten rábólintani ilyen egyszerűen lehet....
A bizalom az bizalom, nem HIT!
Ne keverjük, avagy asszociáljuk szinonimáljuk a fogalmat olyanra, aminek külön jelentése van!

Megmondom mi a HIT!
A HIT egyféle megmagyarázhatatlan érzelmi kötelék...
Előzmény: kicsiborsh (317)
Agnoszticizmus Creative Commons License 2006.09.29 0 0 324

Jó oka nincs rá. Racionális oka nincs rá. Csak azért hisz, mert:

 

- vagy majmolja a többi buta embert

- vagy így nevelték belé a butaságot

- vagy tényleg van rá racionális oka (ez elenyésző)

- vagy a vallás kecsegteti valamivel

- vagy mert fél a nemhit következményeitől.

 

Mindannyian hiszünk valamiben, mert nem szeretjük a bizonytalanságot. Ha valamit nem tudunk, de mégiscsak van véleményünk, elkezdünk hinni benne. Ha ez nagyon erős, elkezdünk ragaszkodni hozzá, és dogmatikusakká válunk. Ha rájövünk (hangsúlyozom), hogy hülyeséget gondoltunk, egy életre elég lesz ez a tapasztalat, hogy többet ne essünk ebbe a hibába. Persze vannak, akik ezt ezután túlzásba viszik.

 

A tudomány nem mindenható, de hinnünk kell abban, hogy valóban ez a legjobb, amit mai keretek között tenni tudunk.

Előzmény: Törölt nick (322)
ténylegAlfahím Creative Commons License 2006.09.29 0 0 323
Ebben semmi logika sincs.
Előzmény: Agnoszticizmus (320)
Agnoszticizmus Creative Commons License 2006.09.29 0 0 321

hitvallás: amit gondolok(hiszek és vallok) a világról.

 

Így van.

Előzmény: kisharsány (319)
Agnoszticizmus Creative Commons License 2006.09.29 0 0 320
Sok mindenben hiszünk ok nélkül. Például sokan Istenben.
Előzmény: Paleokrites (316)
kisharsány Creative Commons License 2006.09.28 0 0 319

 

  Religio - hitvallás: amit gondolok(hiszek és vallok) a világról. Ennyi !  Nem, több, és nem kevesebb ! Ezt megvallom !

 

  kisharsány

Előzmény: Agnoszticizmus (314)
kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.28 0 0 318
(helyesebben: ami 100%-ig kiszámítható.)
Előzmény: kicsiborsh (317)
kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.28 0 0 317

Nézzük mi is az, hogy HINNI....? Jelentése lenne, hogy LEHETSÉGES? Na neeeee..... Ezt nyelvészeti szakemberek hagyták jóvá?

 

Igazad van. A wikipéda elég felületes magyarázatot ad (ez volt „kéznél”), a fenti jelentéstársítást én is csak később vettem észre, nem tartom helyesnek.

 

Na, ha már mindenáron a vallás oldaláról akarod megközelíteni a hitet, hát tedd. Annyit tennék hozzá, hogy számomra a vallás nem kizárólag az Isten-hitben és a Bibliában merül ki. Értékrendet ad, morált, egyfajta életszemléletet, életfilozófiát. (Persze ezek nem csupán a vallási tanításokból meríthetők). Én nem divatból foglalkozom vele.

 

A bizalom és hit kapcsolatáról éppen tegnap gondolkoztam el, mielőtt a wiki-t fellapoztam volna. Bízni vmiben, valakiben, erős hitet feltételez, de nem bizonyosság. Bizonyosságom olyasmiben lehet, aminek 100%-osan kiszámítható következménye van.

 

Mindez persze: szvsz.

 

 

Előzmény: Paleokrites (315)
Paleokrites Creative Commons License 2006.09.28 0 0 316
Igen a HIT mindenhol ott van, mint a reklámok....., hisz ez maga a nagy, sőt az első igazi reklám....
Mindenki hisz valamiben, miért? Ez trendi, divat, avagy lelki élményeket ad, eufórikussá tesz, felsőbb érzetet ad a TUDATNAK a HIT?
Hiogyjel a zőld színben? ettől szebb, élénkebb és jól mutat rajtam?
Higyjem azt, hogy szép és kívánatos vagyok a nőknek?..., de ettől sajnos még nem rajongnak körül....!
Higyjem el, hogy én is megtehetem...., és megtettem, nekem is sikerült, ujjjjjé ez a HIT varázsa, mankója, avagy a csodaszere? A HIT segített, avagy az, hogy legyőztem a félelmeimet, gátlásaimat?
Mi a HIT tulajdonképpen?...., akkor tisztázzuk! Érzet, filozófiai meghatározás egy érzelmi aktusra?

Nem az a baj, hogy a HIT szót alkalmazza az ember a megmagyarázhatatlanra, avagy a körülményessen körülírtakra, mert ez így egyszerűbb kimondani és már mindenkiben tudatosodott annyira, hogy értik, hanem amit tettek e szó mitoszával....a vallások, ahogy társatják és szimbiótizálják!
Előzmény: Agnoszticizmus (314)
Paleokrites Creative Commons License 2006.09.28 0 0 315
Most az következik, hogy az ősember is hitből élt, csak nem tudta, főleg filozófikussan megmagyarázni, hogy az az érzet benne tulajdonképpen a késői vallások hivatkozó magyarázataiban rejlő HIT tulajdonképpen....?????

Amit ír a wikipédia, nem más, mint hgyományozó vallásideológiai szólakotásra találó definis.....

Nézzük mi is az, hogy HINNI....? Jelentése lenne, hogy LEHETSÉGES? Na neeeee..... Ezt nyelvészeti szakemberek hagyták jóvá?

Vallásos hit nem más, mint elfogadni egy istenségfélét?
Nos ehhez kellene lenni 1 Istennek, mert ennélkül már ibnkább elhittetésről van szÓ!

A BIZALOM-nak semmi köze a HITHEZ!
Az értékrend sem hit, sem nem cél, bár vannak akiknek ez az a valami, amit ő hitnek hívhat, mint Cucu a kutyáját Bubu-nak!
Életünk számos vonatkozását sokan tévesen HIT-nek éli meg, avagy annak nevezi! Pedig egyáltalán nem az, aminek beállítják már jó régóta a keresztény egyházak is!
A HIT tulajdonképpen költői hasonlat, ami fő elemmé léptetett elő!
Attól, hogy valaki hisz abibliai Jézusban, még nem bizonyatotta, hogy létezik is, avagy volt e valaha, netán igazak e az evangélium írói által közölt leírások! ! A hit megteremti, avagy megtermelteti tárgyát, főleg ha erre van kiélezve müködése, amit a vallások és teológiái befolyásolnak!
Trendi ma hívőnek lenni, avagy divatos, netán hasznos?
Felvesszük a hit arcát és már kész istenemberek vagyunk, csupán annyi a hit, hogy hiszünk az élet minden dolgaiban, erősen hittel vesszük az akadályokat és máris minden rendven van?
Előzmény: kicsiborsh (313)
Agnoszticizmus Creative Commons License 2006.09.28 0 0 314
Nézd, a hit mindenhol ott van. Mindenki hisz valamiben.
Előzmény: Paleokrites (299)
kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.28 0 0 313

Kedves Paleo,

egy szóval sincs a topicindítóban arról szó, hogy a hitet, csak vallásos hitként lehet értelmezni. Te viszont csökönyösen ragaszkodsz ehhez.

 

nézzük mit ír a wikipéda:

 

A hinni szó jelentése árnyalt: lehetséges

  • vallásos hit: „hinni valamiben” (például elfogadni, hogy egy istenség létezik)
  • bizalom: „hinni valakinek” - (megbízni az illetőben)
  • értékrend: „hinni egy célban”
  • Az életünk számos vonatkozása tele van hittel (elképzelésekkel), ideákkal...

    Előzmény: Paleokrites (312)
    Paleokrites Creative Commons License 2006.09.28 0 0 312
    Ha lennél szíves és őszintén leírnád azt, hogy te miként éled meg azt a bizonyos HITET, elmagyaráznád nekünk állandó jelenlétének okait, milyenségét, mennyiségét, változatoss intenzitását! Szeretném hallanai, avagy látni a beírásodban, hogy miért hitként éled meg azokat a fogalmakat, amik egyáltalán nem sorolhatóak oda!
    Mitől HIT a Hit? Ki, mi teszi azzá ami?
    Pál féle definícióra gondolsz, ami önmagának ellentmondó, sőt inkább HOAX állítás?
    Előzmény: kicsiborsh (311)
    kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.28 0 0 311

    elolvastam a teljes topicindító szöveget, és az jutott róla eszembe, hogy minden embernek elsődlegesen is van egy hite abban: hogy ő megéri az öregkort, és ennek megfelelelően rendezi be az életét. Fogalma sincs, hogy így lesz-e, de ő ebben hisz.

    Na ez most akkor micsoda?

    Előzmény: kicsiborsh (310)
    kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.27 0 0 310

    Paleo, megértelek... de most nem fejtem ki hosszabban a véleményem, ha nem haragszol.

    Előzmény: Paleokrites (309)
    Paleokrites Creative Commons License 2006.09.27 0 0 309
    30 évig értelmes voltam, amíg tök ugyan azt a hitet vallottam, mint a többi keresztény pünkösdi...., de sajna éppen az ilyen keresztények vágják az ember fejéhez, hogy egy nagy buta bunkó paraszt, nem?
    Azért mert nem vagyok hajlandó aszisztálni a kegyes emberkéknek, akik ámítják a hiszékeny lelkeket?
    Előzmény: kicsiborsh (307)
    Paleokrites Creative Commons License 2006.09.27 0 0 308
    Tévedsz, márpedig igen sokat, hisz nem ismered, avagy nem veszel tudomást arról lényeges tapasztalásról, hogy sok esetben a HIT hiába él, avagy garázdálkodik, ha meghalnak, nyomorékká válnak....reményeik ellenére a hívők sokasága!
    A " minden" hitét? ez egyféle gyűjtőfogalom?
    Milyen minden hitét, amiről az egyházak prédikálnak? Csak nem a keresztényi hitről van szó, avagy az emberben lévő természetes reményről, ami nem HIT????
    Előzmény: kicsiborsh (304)
    kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.27 0 0 307
    Paleo, én értelmesebb embernek gondollak annál, hogy csak ennyit láss az egészből.
    Előzmény: Paleokrites (306)
    Paleokrites Creative Commons License 2006.09.27 0 0 306
    Nos az ember bonyolult és mégbonyolultab folgokra vehető rá...., amit egyszerűnek állítanak be a befolyásolók!

    Tévedsz, mert nem mindenki hisz, sőt nem is ez a cél, még a biblia szerint sem!!!
    DE a vallások ennélkül meg sem élnének, vagyis a tulajdonosaik, vezető lelkifürkészei, no meg a kúfárai sem!

    Az evolúció nem hit kérdése, hanem az eredményeké részben!
    A vallások nagyon mély gondolatokat, fogalmznának meg? Mitről, a mesékről, a csodás tüdérekről, a hitről, hogy az embernek mit kelljen tennie, hogy a titkon a belészugerált vágyait teljessthesse valaki, aki meg is adja majd személyválogatás nélkül, kink, mint akarja?
    Tapasztalati út? Ugyanmár, miről a hitből való képzett élményekről?
    Előzmény: kicsiborsh (303)
    babujaju Creative Commons License 2006.09.27 0 0 305
    ki elôl menekülnél... ? :-)
    Előzmény: Törölt nick (302)
    kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.27 0 0 304
    Még annyit tennék hozzá, hogy az embert az viszi mindig tovább az életben, hogy hisz vmiben. Ha az ember elveszíti mindenben a hitét, az eléggé megnehezíti az életét.
    Előzmény: kicsiborsh (303)
    kicsiborsh Creative Commons License 2006.09.27 0 0 303

    Mindenki hisz valaMIben, biztosan te is

     

    (az evolúcióban való hit sem tudás, mert nincs teljes képed róla)

     

    HIT, mint Isten hit: nem csak babonásan lehet hinni. A vallás számomra összetett dolog (vallásba beleértem a buddhizmust is természetesen). A vallások nagyon mély gondolatokat fogalmaznak meg.  Vannak olyan összetevői, amelyeket nem tudok valóságként kezelni, de vannak tapasztalati úton belátható igazságai.

     

     

    Előzmény: Paleokrites (301)

    Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!