Keresés

Részletes keresés

GPF Creative Commons License 2016.11.21 0 0 13923

Én nem hiszem, de mindjárt felhívom és megkérdezem. A Thököly úton szoktam vágatni, szerintem ott nincs is karos vágó.

Előzmény: rferi (13922)
rferi Creative Commons License 2016.11.21 0 0 13922

Pantonnál is csak karos ollóval vágják, mert a könyvvágóollót pillanatok alatt vágja haza. Azzal épeszű ember nem vág ilyet.

Előzmény: GPF (13919)
tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.21 0 0 13921

Igazatok lesz, nem egyszerű 3mm-es lemezt vágni. Két helyen is azt mondták, hogy nem szívesen vágnak, kiveszi a kés élét. A Papyrus 6000 forintért küld el bármit, nem éri meg (legfeljebb ha valaki elhozza és feladja nekem magánban). A Panton-t még megkérdezem, több ötletem nincs.

kuperta Creative Commons License 2016.11.21 0 0 13920

A gépi ollónak brutális a leszorítása, és van egy vágási sebessége, mindegy mennyi lap van egymáson, a leeső elcsúszik kifelé.

Mivel "gyilkos" papír valószínű kézi ollóval vágták, ami nem szorít olyan erősen, lassabb a kés, van ideje deformálódni a papírnak, és általában nem is a legélesebb. 

Előzmény: GPF (13919)
GPF Creative Commons License 2016.11.21 0 0 13919

Ja, azt nem. Csak 2.5-est. De egymásra rakják őket, vagy 10 centi vastag a kupac, amit átvágnak (a Papyrus-nál). A Pantonnál nem láttam, hogy vágják.

Előzmény: kuperta (13918)
kuperta Creative Commons License 2016.11.21 0 0 13918

Szoktál 3 mm-es lemezt vágatni?

Előzmény: GPF (13917)
GPF Creative Commons License 2016.11.21 0 0 13917

Ahol én szoktam vágatni, ott nincs ilyen hiba. Viszont a szürkelemez eszi a vágógép élét, nagyon gyakran kell éleztetniük. Lehet, hogy ahol te vágattál, ott nem tették ezt meg. Vagy nem olyan jó a gépük.

Előzmény: tisztavíz_ (13915)
kuperta Creative Commons License 2016.11.21 0 0 13916

Ha betosz egy 3 mm lemezbe egy éket, a leeső darabot deformálja, a leszorítás jó eséllyel megcsúszik. Az első a 45, a második a 15 fok.

 

Előzmény: tisztavíz_ (13915)
tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.20 0 0 13915

Sajnos átvételkor nem néztem meg a lemezeket. A lemez gyári élét leszámítva, a legtöbb él 10-20°-os eltéréssel, némelyik majdnem 45°-os eltéréssel van levágva a derékszöghöz. Nyomdai vágógép csinálhat ilyet? Ebből így nem lesz doboz, csak ha fél napig csiszolom és 2-3mm-el kisebbek lesznek a dobozok. Szikével tízszer szebbet vágtam.

tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.17 0 0 13914

Elírás volt, én is pont így gondoltam. Bár még az ecsetet sem szívesen öblítem a lefolyóba.

 

Pécsen találtam jó minőségű (egyenes) 3mm-es kötészeti lemezt, feldarabolják nyomdában ahogy kértem. Legalább ennyi vágást megúszok. Ugyanitt megrendeltem egy 25mm-es OLFA kést. Gondolom a 18mm-es  pengéje hajlong, azért nem tudtam vele merőlegesen vágni, bár lehet ezzel sem lesz jobb. Ők is azt mondják, hogy a kés ki fogja kezdeni az alumíniumot, így az ölesléc vágásra nem volt túl jó ötlet. Láttam 1m-es acélbetétes vonalzót, csak egy vékony csík acél volt benne, amellett egész biztosan nem tudnék merőlegesen vágni. A paszpartu vágó sem ilyenre lett kitalálva, sokkal lágyabb kartonra. Lassan elfogynak az ötleteim és marad a karos vágó.

Előzmény: GPF (13913)
GPF Creative Commons License 2016.11.14 0 0 13913

Én így mosom az eszközöket.

De nem öntöm a lefolyóba a maradék ragasztót. Azt inkább kidobom a szemétbe. (Márha van maradék.)

Előzmény: tisztavíz_ (13912)
tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.12 0 0 13912

Rosszul írtam, nem a lefolyóba önteni, csak leöblíteni a maradék ragasztót a munkaeszközökről (ecset, keverőpálca, edény, stb), hogy ne száradjon rá. Az ecsetet nem is tudom hogy máshogy lehetne kimosni. Vagy annyira ártalmas, hogy kerüljem el?

tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.12 0 0 13911

Megpróbáltam a vágást másképp. Nekiálltam darabolni egy kb. 15*15cm-es darab szürkelemezt az ölesléc magasabb (kb. 2cm-es) pereme mentén a szike pengéjét kitolva, az ölesléc peremének támasztva, hogy merőlegesen vezesse a pengét. Az utolsó vágásnál a mutatóujjammal is ellentartottam a pengét az öleslécnek. A vágáskép tökéletes. Ha nem nyomom rá és inkább többször vágok, nem keletkezik perem sem. Hiába a támasz, hat vágásból kétszer sikerült majdnem merőlegest vágnom, de csak majdnem, még mindig csiszolni kell. Nem tudom mit rontok el vagy csak ennyit lehet kihozni a szikés vágásból. Könyvborítóhoz bőven megfelel merőlegesnek, dobozhoz nem. A paszpartu vágó (vonalzó nélkül) nem olyan drága, szerintem az ölesléc 2cm-es pereme ezt is meg tudná vezetni. Talán még megpróbálkozom ezzel vagy marad a csiszolás.

 

Lenne egy kérdés. A bekevert tapétaragasztót egy hermetikusan záró dobozba tettem. Elvileg penészedésgátló is van benne. Eláll vagy dobjam ki? A Planatol-ra is értve lefolyóba szabad öblíteni a maradék ragasztót (ecsetet, munkaeszközöket) vagy ezt kerüljem el?

tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.12 0 0 13910

65+áfa egyébként, de az élhajtó, amire rá lehet tenni pont a duplájánál indul árban. Ennyiért már nem biztos, hogy megéri, főleg, hogy ezzel nem lehet pontosan vágni vékony papírt, csak a lemezt. Nem vagyok benne biztos, hogy tökéletesen működne szürkelemezzel, ki kellene próbálni. Akárhogy is, ez sem lakásba való, nekem pláne túlzás lenne. A sok tanakodás után azt gondolom, hogy az asztali karos vágó az egyszerű és biztos megoldás. De most erre sem tudok áldozi, ahogy időm engedi, tovább kísérletezem a szikés vágással.

Előzmény: rferi (13909)
rferi Creative Commons License 2016.11.11 0 0 13909

A szürkelemezhez szerintem az utolsónak berakott fotón levő kék lenne a jó.

Azzal a bádogosok dolgoznak, fémlemezeket vágnak vele, az jó lenne a kartonra.

Csak 65 ropi, ami kicsit sok lenne hobbi célra.

Előzmény: tisztavíz_ (13908)
tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.11 0 0 13908

Az OLFA is gyártotta rolling scissors néven. Itt és itt van két másik típus, ahogy látom még néhány fajta létezik.

 

Szürkelemezhez szerintem olyasmi kellene, mint ezek az ipari lemezvágó ollók, amiket linkeltél. Bár gondolom csak a példa kedvéért hoztad fel, de szerintem nem érdemes nekiállni gyártatni, sokkal többe kerülhet a végén. Ha találsz egyszerű megoldást, érdekelne.

Előzmény: rferi (13906)
karrier Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13907

Emailem publikus, bármikor tudsz rá küldeni értesítést. De ha kipróbálnád a 2,5 mm-es lemezeddel, akkor hozz egyet!

Üdv

Dávid

Előzmény: tisztavíz_ (13886)
rferi Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13906
rferi Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13905
Előzmény: rferi (13903)
rferi Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13904
Előzmény: rferi (13903)
rferi Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13903

Én tudod min agyalok pár napja?

Egy körkéses ollón!

 

Valahogy meg lehetne csináln akkorában is, amit fel lehetne szorítózni a konyhaasztalra, és elvinné a kettőfeles szürkét is.

Csak két nagy kúpgörgős csapágy kéne megköszörülve rá.....

 

Kicsiben van ilyen görgős ollóm, eszméletlen egyszerű és nagyszerű szerkezet.

Az iparban vastag acéllemezek vágására használják az elvet. Csak elmenne itt is!

És akkor csak egy kb 10x20x120 centis készülék lenne, amit felszorítózva egy asztalra meglenne a méteres olló.

Előzmény: GPF (13902)
GPF Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13902

Azért jók az ilyen fórumok, mert teljesen unortodox megoldások is előjöhetnek :) Nekem fogalmam sincs, mire, hogyan lehetne használni a dremelt könyvkötéshez ill. dobozkészítéshez, de szívesen meghallgatom a tapasztalataidat, ha lesznek.

 

De én továbbra is a szike vagy egy nagyon éles merev pengéjű kés használatának gyakorlását javaslom.

 

(A könyvkötő ismerősöm nem szarozik szikével. Van egy agyonfent pici pengéjű kése, azzal dolgozik.)

Előzmény: tisztavíz_ (13901)
tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13901

A 4000-essel szemeztem, ez az egyik legerősebb, hálózatról üzemeltethető gép (az újabb, 4200-est sokan szidják). Nyilván, nem ipari, műszerész jellegű munkára való. 175W-al elvileg elég erősnek kellene lennie. Nekem is van vele egy fenntartásom, hogy "mindenre jó, de semmire sem". Készletben érné meg venni, kofferrel, akciósan is 55 körül van a nagy készlet. Az Extol-nak is van egy mini köszörűgépe, flexibilis fejjel. Elvileg 0-ról vagy 600-ról szabályozható a fordulatszáma. 16 körül van az ára. A Dremel szerszámok egy része is jó hozzá. Ehhez körfűrész szelvény viszont nincs.

Előzmény: GPF (13897)
GPF Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13900

Mivel mostanában csak kisebb felületeket ragasztok, ezért ehhez hígított Duvilaxot használok. De régebben csináltam azt, hogy híg tapétaragasztóba öntöttem Planatolt vagy Duvilaxot. Mondjuk egy teli 7 decis befőttesüvegbe 2 ujjnyit. De tényleg hígnak kellett lennie a tapétaragasztónak, a sűrű, zselés állag nem jó.

Előzmény: tisztavíz_ (13899)
tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13899

Sem a tapéta, sem ez a tapétaragasztó nem a legideálisabb. Ha már fel van ragasztva, belülről a sarkoknál az illesztést 45°-ban le kellene vágni, hogy ne legyen átlapolás (a bevonási technikából adódóan ezt csak felragaszott állapotban lehet), de eltépi a szike. Kívülről ugyanezt, a még fel nem ragasztott (félig nedves) tapétával, ott is szakad. A tapéta, amit vettem lágy anyag. A Geltex 130g-os papír (egyelőre csak mintám van) teljesen más még tapintásra is, sokkal merevebb. A ragasztó egy összeállt, sűrű anyag. Nagyon sok kell belőle, 60-as ecsettel sem vonja be a felületet egyenletesen, hamar felszívja és utána nem ragad, szerintem nem elég csak a bevonóanyagot kenni. Ha sokat kenem, akkor szétázik. Nagyon lesimítottam, de több helyen feljött utólag a kész, megszáradt dobozon. Megpróbálom Planatol BB-vel keverve,  az arányok még nem tiszták. Talán legjobb lenne mégis valami más fajta ragasztó, ami vékonyan kenve is köt és van korrigálhatósága. A sokszor emlegetett Duvilax jutott eszembe.

Előzmény: GPF (13896)
fvcc Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13898

Vettem Dremel Triot (pontosan anyag daraboláshoz) a csodás videók hatására. Majd megnéztem még sokszor a felvételeket, mindaddig, amíg rá nem jöttem a csalásra. A "mindent meg lehet vele csinálni" úgy nézett ki, hogy előre ki volt vágva minden, ezután "pillanatok alatt" fúrt, faragott, darabolt.

Szerencsémre mások is bedöltek ezeknek a felvételeknek. Így már másokat "boldogít" az én gépem is.

Előzmény: GPF (13897)
GPF Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13897

Én is látom a videókat, hogy mennyi mindent csinálnak dremellel. Nekem van, de évente ha egyszer veszem elő. Akkor is csak kínlódok vele.

Persze függ az ember hobbijától, de én nem tudom, mire jó ez igazán.

Előzmény: tisztavíz_ (13894)
GPF Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13896

A sok víz, nagyon átnedvesedés nem jó. És nem is kell mindkettőt kenni. Én pl. a papírt kenem.

Szerintem a belülről kitámasztás nem segít, de próbáld ki! A préselés segítene, de azt egy doboz összes oldalánál kicsit nehéz megvalósítani :)

 

Előzmény: tisztavíz_ (13895)
tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13895

Az egész dobozt külsővel, belsővel, egy darabból vontam be Sage Reynolds módszerével. A darab a belső aljába 1-2 centit lógott be. Oda ragasztottam egy külön lapot. Így a minta egyenletesen fut körbe, mindenhol ugyanabban az irányban. Elgondolkodtató a 90 fokos eforgatás, de felborítja az egész procedúrát az egy darabból bevonással, akkor sok illesztés lesz és ebből a mintából nem lenne szép az egyik felét elforgava felrakni. Az nem lehetett a baj, hogy a lemezt is kentem és a papírt is? Nagyon átnedvesedett, szinte felpuhult a lemez, összevissza hajongott. Sage Reynolds a lemezt keni, nem a papírt, én mindkettőt kentem. A tapétaragasztó olyan sűrű kocsonyaszerű lett, hogy nagyon sokat rá kellett tenni. Sage Reynolds PVA ragasztóval csinála, teljesen más. Az nem segít ha belülről kitámasztom a bevonás után? Sajnos ahhoz előbb kellene gyártani egy kitámasztót, de azt is lehet szürkelemezből.

Előzmény: rferi (13892)
tisztavíz_ Creative Commons License 2016.11.10 0 0 13894

Ha gépi vágásról van szó, szerintem annyira nem elmebeteg dolog a mini körfűrész, de tévedhetek is.

 

A dremel gépre vagy a körfűrészére érted, hogy vicc? Az általad linkelt asztali gép elég jó kis gép, de teljesítményre a dremel-ének a fele, és ez csak erre jó (igaz erre nagyon), de semmi másra. Az asztala egyébként kicsi a szürkelemezhez, tákolni kellene hozzá valamit. Ilyenre egész biztosan nem ruházok be, közel sem vágok annyit sem lemezt sem mást... A dremel-el nagyon sok mindent lehet csinálni és egész biztosan ki is használnám. Csak az nem tetszik benne, hogy a minimális fordulatszáma 5000 fordulat/perc, de ez a körfűrészelésre nincs befolyással, mert ahhoz kell is annyi ilyen kicsi tárcsával. Bár a körfűrész szelvény tényleg nem a legalkalmasabb ebben a formában, de lehet kapni hozzá csak körfűrész lapot vagy puhafához vágókorongot. Leginkább nekem kellene asztalt gyártani hozzá, ahhoz szintén nem fűlik a fogam.

 

Akárhogy is, ez hosszútávú cél, mert egyik napról a másikra kiderült, hogy komoly kiadásaim lesznek, most semmi nem fér bele. Egy darabig maradok a szikénél, kipróbálom a profil mellett vágást.

Előzmény: GPF (13893)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!