Keresés

Részletes keresés

Sándor111 Creative Commons License 1 napja 0 0 344

Az enyémnél klasszisokkal jobban néz ki, azt meg kell hagyni. Kíváncsi vagyok, mi lesz belőle.

Előzmény: zoli1122 (343)
zoli1122 Creative Commons License 2 napja 0 0 343

Előzmény: Sándor111 (342)
Sándor111 Creative Commons License 2 napja 0 0 342

Majd rakj fel egy képet, hogy  néznek ki nálad.

Előzmény: zoli1122 (340)
Sándor111 Creative Commons License 2 napja 0 0 341

Úgy látom, a talajfertőtlenítés kritikus pont.

Előzmény: zoli1122 (340)
zoli1122 Creative Commons License 3 napja 0 0 340

netrol egy ajanlott modszer:

Bár a homoktövis legáltalánosabb szaporítási módszere a fás dugványozás, Papp (1982) kísérletei azt igazolták, hogy növényházi zölddugványozás esetén jobb eredményeket lehet elérni. Ebben az esetben humuszos talajon fóliasátrat kell állítani. Az erős fénytől védeni kell a szaporítóanyagot, ennek érdekében 3-4 rétegen árnyékoljunk műanyag hálóval. A talajt 2 %-os Orthocid oldattal fertőtlenítsük. A 10-12 cm hosszú hajtásvégeket június első felében szedjük. A dugványok alsó nóduszairól le kell szedni, míg a kiálló hajtásvégeken meg kell hagyni a leveleket. A dugványok vágáslapját 2 cm mélyen mártsuk serkentőanyagba (indolecetsav, indolvajsav), majd 3 cm mélyen szúrjuk a talajba. A gyökeresedés folyamatának a 20-40 °C közötti meleg és 80 % fölötti páratartalom az ideális. Bár ezzel a technológiával csak második évre kapunk kellően erős szabványos szaporítóanyagot, a kísérlet során 97 %-os gyökeresedést sikerült elérni.

zoli1122 Creative Commons License 3 napja 0 0 339

kb 2 het mulva meglatjuk az eredmenyt...nalad a kepen elfeketedett a szara, nalam az also levelek barnultak el, az agresz eddig renben van, igaz, a leggyongebb hajtasokon majdnem a felso levelekig barnultak a levelek, a legerosebb dugvanyok sokkal jobban tartjak magukat, a konyv is irja hogy 12-15 cm-es,majdnem fas dugvanyok a legjobbak

Előzmény: Sándor111 (338)
Sándor111 Creative Commons License 3 napja 0 0 338

Két K+tól meg kellett szabadulnom, csak így fértek el az új Altajskaják: így jön ki a matek, ha nézed a régebbi képet...

Előzmény: Sándor111 (337)
Sándor111 Creative Commons License 3 napja 0 0 337

Így fest nálam. Balra az 5 napos Altajskaja, jobbra a 13 napos K+ dugványok. Kettőnek már kampec az utóbbiakból, de két Altajskaján is megjelent a véget jelentő feketedés. Sajnos nem tudom alkalmazni az aranyszabályt, ami mindenféle dugványozásra érvényes: minél többet annál jobb ui. nincs hozzá elég anyagom.

Előzmény: zoli1122 (336)
zoli1122 Creative Commons License 4 napja 0 0 336

nalam a dugvanyok az ag feleig az also levelek sargas-barnasak, es ledobja igy kb 1 het utan, kb. feletol a hajtas vegeig eddig jol tartjak magukat, megszereztem a netrol egy (beszkennelt) konyvet a homoktovisrol, abban irjak,hogy az idealis dugvany 12-15cm nagysagu ... a kalluszkepzodes 1 het utan van, es a dugvanyozastol szamitott 2-3 het utan mar kezdi a gyokereket nyomni, felteve ha a fold homerseklete  25-28 fok, ezt 2 hetig kellene tartani (a mostani forro napokban ez nem problema), paratartalom ajanlatos 90-100%, 3 het elteltevel fokozatosan el lehet tavolitani a parasito foliat

Előzmény: Sándor111 (335)
Sándor111 Creative Commons License 4 napja 0 0 335

Sárgásbarna ultraszáraz homokra raktam ki 2 éve cserépben levő Orange Energy-t és Pollmixet két hete. Legalább napi 9 óra napot kapnak nagyon meleg helyen. Nagyon tartottam attól, hogy kiszáradhatnak és tényleg a két hét alatt nem is esett lényegében semmit. Ültetéskor emiatt kaptak fejenként 1 vödör komposztot aminek a tetejére nyárfák alól átalakított lombseprűvel kikapart, avartól megbarnult agyagot terítettem. Két vödör víz ment mindkettőnek (2x10L). Az egész tetejére + száraz fű mulcsozás ment. A víz megtartása annyira jól sikerült, hogy két hét múlva még mindig jó nedves volt az agyag a tetején, de kaptak fejenként 5L vizet, hogy a hamarosan beköszönő 40+ fokokban se legyen gond. És majd csak 3hét múlva nézek feléjük...

zoli1122 Creative Commons License 5 napja 0 0 334

a Podruga egyelore nekem is cserepben van, meg nem tudom pontosan hogy hova lesz kiultetve ... megint 2 helyen kinottek sarjak, erdekes, hogy a tavaly ultetett Askola, Leikora es a porzo kozeleben nincs semmi sarj, toluk 3-5 meterre kinott sarjakat csak gyanitom hogy a porzotol szarmaznak

Előzmény: Sándor111 (333)
Sándor111 Creative Commons License 5 napja 0 0 333

Tegnap kiültettem a 4 Altajskajából 3-at végleges helyére és láss csodát: szűk három hét alatt egy nagy rakás kb. 15cm, 1,5mm vastag fehér gyökeret hoztak. Teli volt velük a cserép. Sajna ezek a föld porhanyóssága miatt részben letöredeztek, de jól mutatja, hogy legalább olyan agresszíven gyökeresednek mint a füge. Pedig az elég brutálisan csinálja. Tegnap ültettem át 2 éves fügéket 50-60cm átmérőjű földlabdával: szó szerint eszméletlen gyökérzete van. Ezt persze a homoktövis soha nem éri el (40-50m mélyre is lemegy a fügéé), de a gyökerének növekedési üteme úgy tűnik (legalábbis ebben a kezdeti szakaszban) közel ugyanolyan erős.

Sándor111 Creative Commons License 5 napja 0 0 332

Valószínűleg eláll az 10 napnál tovább is.:) Egy ismerős mustot 6-7 hónapra rak be mélyhűtőbe műanyag flakkonokban (kb. csak 4/5-öd részig töltve; így nem reped szét): semmi bajuk. Igaz, hogy én személy szerint a műa. flakkonos megoldást még ezen a szinten sem szeretem, mert a műa. ha kismértékben is, de oldódik vízben (egész más a víz íze üvegben és műa. flakkonban tárolva), emiatt nem iszok ásványvizet sem.

Nem mintha konkrétan tudnák valamilyen rákkeltő hatásról: egyszerű óvatosság.

Előzmény: zoli1122 (331)
zoli1122 Creative Commons License 6 napja 0 0 331

En csak azert azzal ontoztem be,mert epp az van itthon, szerintem mas gombaolo is jo, egyelore nem metszettem vissza a leveleket, majdnem 1 het utan is eppugy tartjak magukat, mint amikor dugvanyoztam. Par kilo gyumolcsot szereztem, felet lecsavartam lenek, annak ellenere hogy Leikora volt, messze nem olyan savanyu mint az uzleti levek, amibol eddig 4 felet kostoltam, szoval igy otthon elkeszitve sokkal finomabb mint akarmelyik uzletben vasarolt le. Valahol olvastam,hogy az uzleti leveket, mivel hokezeleskor (technologiatol fuggoen) elveszti a c-vitamin 50-90%-at, c-vitaminnal feldusitjak. Emiatt gondolom hogy ekkora a kulonbseg az uzleti es a hazai kozott. A kifacsart leveket fagyasztoba raktam, jeg-kockazoba is, es fel literes muanyag dobozokba, szukseg eseten kiolvasztok egy dobozzal es lehet inni, hutoben 10 napig is elall.

Előzmény: Sándor111 (330)
Sándor111 Creative Commons License 6 napja 0 0 330

Érdekes ez a dolog. Főleg az, hogy ilyen verzióban még sohasem csináltam: a buxusnál is mindig kellett hogy legyen a zöld szárnak fás része is, és azt kellett a hormonba mártani. De más oldalakon más növényeknél is azt mondják, így kell csinálni (azaz fás rész nélkül). Eszerint két féle zölddugványozás van: az egyiknél kell hogy legyen fás rész, a másiknál nem.

Két hónap múlva mindenesetre kiderül működik-e. Mindenesetre még szedtem 4 db hajtást az Altajskajákról és azokat is ledugdostam.

Ha nem sikerül, abban csak az fog bosszantani, hogy ezeket a részeket fásdugványként télen kitűnően fel lehetett volna használni. De ez van, egyelőre ne temessük a projektet; reménykedek, lesz belőle valami. Mindenesetre ha ennyire érzékenyek gombabetegségekre, gondolkozok azon, hogy én is beöntözöm őket Dithane-oldattal.

Előzmény: zoli1122 (329)
zoli1122 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 329

Az egesz foldet beontoztem Dithane-al, ugyanis homoktovisnel  azt is ajanljak,hogy meg a metszoollot is ajanlatos fertotleniteni, az uj hajtasok eleg erzekenyek gombabetegsegekre, nehany hajtasrol visszavagom a levelet, aztan majd meglatjuk mi lesz beloluk, nekem ugyis eleg ha ennyibol 2 Slunicko gyokeresik ki, ennyi dugvanybol beultethetnem az egesz kertet.

Előzmény: Sándor111 (327)
Sándor111 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 328

A leveleket azért visszanyírkálnám, így túl nagy felületen párologtatnak. Sajnos még ha mindent jól csinál az ember, akkor is nagyon ritka a 100% eredményesség, emiatt célszerű minden részletet betartani.

Előzmény: zoli1122 (321)
Sándor111 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 327

Szellőztetni mindenféleképpen ajánlatos naponta többször - ezt egyszerűsítik le a lyukak.

Ha csak a föld felszínére került a Dithane az nem gond, ha viszont ezzel locsoltad be, akkor az a talajéletet kinyiffantja.

A komposzt-homok keverék egyébként a legjobb szerintem, én csak azért nem ezt használtam, mert a homok már eleve annyira 'fekete' volt, hogy nem tartottam szükségesnek komposztot is hozzáadni.

Előzmény: zoli1122 (325)
Sándor111 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 326

Egyébként elég furcsának tartom, hogy a zsenge hajtás fog majd gyökerezni - legalább szálkás lenne a törése - de hát nincs tapasztalatom, megpróbálom elhinni, amit a szakirodalom ír.

Előzmény: zoli1122 (324)
zoli1122 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 325

koszi a tanacsot ... majd lehethogy 1-2 helyen kilyukasztom a foliat ... komposzt es homok keverekebe ultettem, a foldet elotte beontoztem dithane gombaolovel

Előzmény: Sándor111 (322)
zoli1122 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 324

nem martottam hormonba, akartam,regebben volt itthon, de nem talaltam meg,lehethogy mar meg sincs, aszem incit K volt, az egyik kozeli kerteszeti uzletben meg nem volt nekik ... a vagas helye zoldes-fas volt, mar nem az a zsenge hajtas ... kivancsi vagyok mi lesz belole, ha netan semmi, akkor sem vesztek vele semmit, max. 1-2 ora munkat

Előzmény: Sándor111 (323)
Sándor111 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 323

Hormonba mártottad őket?

Sándor111 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 322

Én a szellőztetést úgy oldottam meg, hogy mind az edény tetejére, mind az aljára lyukakat fúrtam. Az alján kb. 2x annyit, mint a tetején. Emellett napközben többször is leveszem a tetőt és szellőztetem egy kicsit. Ha azt látom, hogy a fedélen már nincs pára (kb. 3 naponta), a fedelet porlasztóval tiszta vízzel befújom. A növényre közvetlenül nem fújok. Direkt napfény nem érheti őket (ezzel nem kísérletezek, régen buxus és tűztövis dugványozásakor valahogy ezt is kibírták egyébként). Árnyékos hely kell nekik a dugványozás alatt. Szerintem a siker attól is függ, mennyire sikerült eltalálni a fásodás előtti állapotot - már ha tényleg az kell. Ilyet ui. még nem csináltam, kizárólag fásdugványozással foglalkoztam vagy a zöldrésznek volt fás folytatása.

zoli1122 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 321

dugvanyok Slunicko es Krasavica

BAttila1964 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 320

Nagyszerű, most vettem csak észre, hogy a két nappal ezelőtti, kb. 20 hektáros "bozóttűz" ugyan megállt a vasbeton kerítésünknél, viszont a fiú homoktövisünk kerítés magassága feletti részét hazavágta a hő... (Nem égett meg a fa, "csak" a hirtelen hőhatástól elszáradtak a levelek...)

Őszintén remélem, tavaszig rendbe jön majd a "pasi", ahogy a tőle nem messze álló, magról kelt és kb. 10-15 éves diófánk is... (Ha nem vasbeton a kerítésünk...)

zoli1122 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 319

otletnek logikus, de azzal nem erdemes foglalkozni, inkabb akkor mar termost es porzost egy lyukba ultetni, viszont mivel hely kell mindkettonek, ilyen formaban a termes joval kevesebb lesz, annak talan erdemes kiprobalni, akinek tenyleg csak 1 bokorra van helye a kertben

Előzmény: Sándor111 (317)
Sándor111 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 318

Pár képet majd rakjál fel a zölddugványozásodról!

Előzmény: zoli1122 (316)
Sándor111 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 317

Azon gondolkoztam, hogy később helymegtakarítás végett érdemes lenne a termős homoktövisekre porzós ágakat oltani/szemezni, de nem tudom mennyire jó ötlet. A legfőbb gondot abban látom, hogy szél porozza be és emiatt (mivel csak alulra lehet kezdetben a megfelelő vastagság miatt oltani/szemezni) a szél nem fogja tudni felfújni a virágport a felsőbb ágakra. Ti hogy látjátok?

zoli1122 Creative Commons License 2017.06.14 0 0 316

ma volt lehetosegem megnezni egy tobb hektaros komoktovis ultetvenyt, erdekes hogy a Leikora eleg jol sarjadzik, de azert nem olyan veszelyes, mint ahogy egyesek allitjak, ami meglepett, hogy a Slunicko es a Krasavica-nal egyaltalan nem lattam sarjakat, sot egyet sem,pedig jo nagy teruletet bejartunk, szerettem volna gyokeres sarjat ultetni,de szoszerint nem talaltunk, de azert kaptam agakat zolddugvanyozni, majd meglatjuk mi lesz belole, veszteni nem vesztek semmit ha esetleg nem gyokeresednek ki, rengeteg gyumolcs van az orosz fajtakon is, aranyban az agak berakodasa megegyezik a Leikoraval, csak a Leikora azert terem tobbet, mert nagyobb novesu bokor (foleg annak aki nem metszi), logikus,mas novenyeknel is a nagyobb fa vagy bokor tobbet terem mint a kicsi, vagy kisebb novesu

zoli1122 Creative Commons License 2017.06.13 0 0 315

igen,allitolag nem no olyan nagyra mint a tobbi, foleg a nemet fajtak, jobban bokor alaku,nem szetterulo, a csehek azt allitjak,hogy a gombabetegsegeknek is jobban ellenall, mint mas edes fajta, pl. Elizaveta,Klavdia....nalam eddig egyforman no a tobbi orosz fajtaval

Előzmény: Sándor111 (314)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!