Keresés

Részletes keresés

A Bűvös Sárkány Creative Commons License 11 órája -1 0 19875

Neked van sárkánybőröd?

Nem, és mielőtt tovább érdeklődsz bociszeme és bikanyaka sincsen neki.

...legföljebb tyúxeme meg néha pulykamérge.

Előzmény: m_balint (19874)
m_balint Creative Commons License 11 órája 0 0 19874

Mire nem reagáltam? 

Ímélek terén tessék kotorásznia az Úrnak!

Toluioinkékkel.

Tudhattam volna :)))))))))))))

Akkor egy kis segítség: rettentően tűz a Nap. Legalábbis pár napja még tűzött.

Leégtél és hámlik a hátad? Neked van sárkánybőröd?

Előzmény: jalpar (19872)
m_balint Creative Commons License 11 órája 0 0 19873

Az a baj, hogy a kérdés nagyon összetett. Bár laikusok számára úgy tűnhet, hogy a daganatos betegségek kutatása kizárólag a gyógyításukra terjed ki, vagy csak annak van értelme, sokan kutatják a kialakulásukat is. Lehet tudni bizonyos anyagokról, jelenségekről, hogy daganatos megbetegedést idéz elő 100%-os valószínűséggel ilyen-olyan adagban, de alsó dózis sose határozható meg. Bár az egyes dolgokra kísérletesen laboratóriumi körülmények között meg lehet(ne) állapítani küszöbdózisokat, nincs sok értelme, mivel elviekben már egy sejt egy génjének mutálódása daganatot idézhet elő, ezt pedig szerencsétlen esetben egyetlen molekula karcinogén anyag előidézheti. Szerencsére a mutálódott genetikai anyaggal rendelkező sejtek többnyire nem életképesek, illetve a szervezet különböző úton-módon ezeket elöli, de az elvi lehetőség megvan. Ráadásul a különböző karcinogén hatások összeadódnak az élet során, így ha szigorúan elméletben 2 gram bikromát a biztonságos belélegezhető adag 120 éves korig bezárólag, az sem jelent semmit, mivel lehet hogy már belélegeztél előtte 20 gram formalint és 50 gram xilolt, így Neked már 0.00001 mg is elég ahhoz, hogy baj legyen. Nem mindegy az sem, hogy van-e genetikai hajlamod rá, mennyi a háttérsugárzás ott, ahol élsz / dolgozo, stb, stb. Így az a legbiztonságosabb, ha kerülöd a legendásan rákkeltő dolgokat, ez persze nem jelenti azt, hogy soha nem dolgozhatsz velük.

Néhány érdekesség:

- Kínában gyakori a felnőtt férfiak nyelőcsőrákja. Magyarázat - a helyi szokások szerint először a családfő eszik az asztalnál, utána a többiek. Ha jófej akar lenni apa, gyorsan eszik, de a forró ebéd nem tesz jót a nyelőcsövet borító hámszövetnek. Ennyi elég, még elszenesedett sütőolaj se kell hozzá!

- Műanyagok újrapolimerizálása során keletkezhetnek rákkeltő anyagok. Ezért újrahasznosított műanyagba tilos élelmiszert csomagolni, tárolni, felszolgálni.

Előzmény: jalpar (19857)
jalpar Creative Commons License 11 órája 0 0 19872

,,Te sokszor hetekig-hónapokig nem reagálsz konkrét kérdésre,''

Mire nem reagáltam? A peroxidozást is egyből megírtam részletesen.

Lehet, hogy csak nem vettem észre a kérdést.

,,és nem festenéd metilénkékkel.''

Toluioinkékkel.

,,Amit nem tudok hova tenni, az, hogy minek van épp aktualitása :)''

Akkor egy kis segítség: rettentően tűz a Nap. Legalábbis pár napja még tűzött.

Előzmény: m_balint (19866)
A Bűvös Sárkány Creative Commons License 11 órája 0 0 19871

Oh, persze, én is, hogy Lichtfeld...

Előzmény: m_balint (19870)
m_balint Creative Commons License 12 órája 0 0 19870

Tudtam, hogy Leuchtbild. Poéngyilkos.

Előzmény: A Bűvös Sárkány (19869)
A Bűvös Sárkány Creative Commons License 12 órája 0 0 19869

Az igazság valahol a kettő között van.

Leuchtbild

(Most Alpár azt gondolhatja, ketten együtt kiteszünk egy félhülyét...)

Előzmény: m_balint (19867)
m_balint Creative Commons License 12 órája 0 0 19868

És a gyerekek természettudományos ismeretterjesztésére senki se gondol? 

Nem. És ez nem egy új dolog, még az első Fidesz kormány idején vezették be a dolgot. Ezt most komolyan mindenféle politikai felhang nélkül írom, csak hogy korban be tudd lőni, mióta van ez. Azóta nem lehet szerezni permanganátot, sehogy. Tán még birtokolni se szabad. Levente a nagy kémikusmájer, majd megmondja jól tudom-e, de asszem a heroin előállításához használatos. 

Előzmény: jalpar (19860)
m_balint Creative Commons License 13 órája 0 0 19867

Nem Leuchtfeld az Te hüllő. Lichtbild!

Előzmény: A Bűvös Sárkány (19862)
m_balint Creative Commons License 13 órája 0 0 19866

Drága Matekos Uram!

Te sokszor hetekig-hónapokig nem reagálsz konkrét kérdésre, amit irányodba teszek fel, szóval légy kicsit türelmesebb cserébe, várd meg, hogy befejezzük a munkát. Pl.

Vagy hogy átgondoljuk a kérdést. Különben is, nem volt határidő!

Szóval!

Első körben nekem a csalán ugrott be. Második körben a kitinszőr rovarszárnyon, de az ennél szabályosabb és nem festenéd metilénkékkel. Ez pedig annak tűnik. A festés valami növényi eredetet sejtetet számomra. Amit nem tudok hova tenni, az, hogy minek van épp aktualitása :)

Előzmény: jalpar (19861)
mrobes Creative Commons License 13 órája 0 0 19865
jalpar Creative Commons License 13 órája 0 0 19864

"Dobd be a Leuchtfeld kondenzort!"

Az meg mi? Sose hallottam még erről a Leuchtfeld kondenzorról.

vö: https://www.youtube.com/watch?v=NQVZUXeckoc

Előzmény: A Bűvös Sárkány (19862)
A Bűvös Sárkány Creative Commons License 13 órája 0 0 19863

Alpár, rajtam ilyen tüskés bőrt sehol sem találsz (a sárkány nem tartozik a tüskésbőrűek közé). 

...sima vagyok, mint egy guppi.

Előzmény: jalpar (19858)
A Bűvös Sárkány Creative Commons License 13 órája 0 0 19862

Látod, nem buknak rá, pedig igen szűkmarkúan osztogatsz ilyesmit.

Dobd be a Leuchtfeld kondenzort!

Előzmény: jalpar (19861)
jalpar Creative Commons License 13 órája 0 0 19861

Akár...

Az állatorvosok meg a mikrobiológusok nem licitálnak semmit?

Nem vonzó a kitűzött főnyeremény?

Előzmény: loripumi (19859)
jalpar Creative Commons License 17 órája 0 0 19860

"Sajna permanganátot nehéz beszerezni mert valami hülye kitalálta, hogy drogprekurzor."

És a gyerekek természettudományos ismeretterjesztésére senki se gondol? Gyerekkoromban a hipermangán a legfontosabb kísérletezési vegyszer volt, minden patikában be lehetett szerezni, némi közepes cöccögés, esetleg cinkos mosoly közepette. Különösen, ha egy csomag glicerines végbélkúppal együtt kérte az ember gyereke.

Egyébként a glicerines végbélkúp egész jó mikroszkópos beágyazó. Hasonlóan kell használni, mint a glicerinzselatint, picit szilárdabb, magasabb hőmérsékleten olvad. Reméljük, azt nem tiltják be.

Érdekesség, hogy rákerestem a neten, ezt írja a betegtájékoztatója:

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A készítmény a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket nem befolyásolja.

Ebben azért nem vagyok annyira biztos...

Előzmény: novakl (19842)
loripumi Creative Commons License 17 órája 0 0 19859

akár a csalánszőrök is hasonlíthatnak erre ha letörött a tüske a végükről.

Előzmény: jalpar (19858)
jalpar Creative Commons License 17 órája 0 1 19858

Sárkány lehúzott bőre?

Egyéb tippek?

Előzmény: A Bűvös Sárkány (19856)
jalpar Creative Commons License 17 órája 0 0 19857

"De ezek miatt nem lehet semmilyen mérőszámot mondani, mindenkinél és minden helyzetben más."

Ez igaz, de azért lehetne olyan statisztikai mérőszámokat mondani, hogy mekkora expozíció hány százalékkal növeli a rák kialakulásának valószínűségét. (Merthogy ez egy véletlen folyamat, nincs teljes korreláció).

Olyan adatot már láttam, hogy napi egy doboz cigaretta 15 éven át letüdőzve mennyivel növeli a rák kockázatát és arra is vannak irodalmi adatok, hogy egy jó adag céziumos tea - angolosan, tejjel - kb. 100%-ra növeli azt (ha nem hal meg a páciens, még mielőtt kialakulhatna.)

De nagyon kevés ilyen adatot látni, jó volna sokkal több.

Előzmény: novakl (19853)
A Bűvös Sárkány Creative Commons License 18 órája 0 0 19856

Én valamilyen növény lehúzott "bőrére " tippelek.

Előzmény: jalpar (19849)
A Bűvös Sárkány Creative Commons License 18 órája -1 0 19855

(Gábornak: nem, ez nem három birkabélből készült középkori óvszer.)

Ehhhehhhee, maga csak csöndeskedjék folyvást a kiflis rendőrviccivel..!

novakl Creative Commons License 18 órája 0 0 19854

Magam a bikromáttal (meg minden hasonló durvább szerrel) úgy járok el, hogy élelmiszer és gyerek közelébe nem viszem, használat közben nem eszem-iszom. Kézzel nem fogom meg (gumikesztyű), és nem szagolgatom. Ha mar, akkor felveszek egy védőszemüveget is. Zárt térben meg nem dolgozok velük, és tálcára teszem a cuccokat, hogy ne szóródjon szerte, ha félremegy valami.

Gyakorlatilag ez van kissé bővebben leírva a laborgyakorlatok előtt a biztonsági előírások ismertetőjében. Így kell a vegyszerekkel bánni és akkor nem lesz baj. Még annyi, hogy a maradék vegyszerek megsemmisítése lehet problémás (a mikrotechnikában használt pici mennyiségek persze sokkal kevésbé okoznak gondot). A bikromátos cuccba pl. kiöntés előtt egy kis aszkorbinsavat vagy fixírsót önthetsz és akkor sokkal kevésbé veszélyes króm(III) só lesz belőle. Ilyenkor zöld lesz sárgás árnyalat nélkül. A fixírsó előnye, hogy savas közegben kén is képződik ami a nehézfémionokkal nagyon rosszul oldódó szulfidokat ad.

Előzmény: jalpar (19852)
novakl Creative Commons License 18 órája 0 0 19853

Teljesen igazad van. Minden ilyen az adag, az egyéni genetika, valamint több faktor meglétének és egyebek függvénye. Pl. hiába rákkeltő valami, ha előbb esik a fejedre egy tégla mintsem rákot kapnál.

De ezek miatt nem lehet semmilyen mérőszámot mondani, mindenkinél és minden helyzetben más. Csak vigyázni kell, el kell kerülni a szervezetbe jutást.

Nem félek attól, hogy a bikromát neked okoz valami gondot, mert vigyázol rá ahogy ismerlek. De a bikromát pl. sósavas közegben kromil-kloridot képezhet ami pedig gáznemű és emiatt veszélyesebb. Ezt a fórumot sokat olvassák és lehet, hogy valaki nekiesik annak a bikromátnak, ami még a fotós korszakából maradt meg (a bikromátzselatin remek anyag, nem is nagyon sikerült helyettesíteni).

Előzmény: jalpar (19852)
jalpar Creative Commons License 19 órája 0 0 19852

"Bikromáttal vigyázz nagyon, a hatértékű krómionok rákkeltők."

Amikor ilyet olvasok, mindig eszembe jut, hogy azért ez nincs rendesen kifejtve.

Hogyan "fertőz"? Elég ránézni és kész a baj? Ha kezemre cseppen, meghalok? Vagy meg kell inni?

És mennyire veszélyes? Egyszeri bevitel, és kész a baj? Vagy évekig kell fogyasztani?

Annyiféle rákkeltő anyag van: A toluol-ról sejtik, a formalinról tudják. Rákkeltő a cigaretta, az azbeszt (pl. a szomszéd házának a tetején a pala), az égett pirítós, a grillhús, a sültkrumpli és a napfény is. Meg egy csomó széles körben használt növényvédő szer is, meg több fotózásban használt vegyszer.

De ezek azért nyilván nem esnek egy kalap alá.

Persze fontos, hogy az ember a lehető legelővigyázatosabb legyen, de mégiscsak van különbség aközött, hogy egy azbesztlapot fogok meg puszta kézzel vagy a cézium-137-et.

Jó lenne erre valami mérőszám, és jó lenne, ha ezt elmondanák az embernek. Egy szál cigaretta hány pirítósnak felel meg? Van ilyen összehasonlítás egyáltalán? És ha igen, hol lelhetők ezek az adatok fel?

Magam a bikromáttal (meg minden hasonló durvább szerrel) úgy járok el, hogy élelmiszer és gyerek közelébe nem viszem, használat közben nem eszem-iszom. Kézzel nem fogom meg (gumikesztyű), és nem szagolgatom. Ha mar, akkor felveszek egy védőszemüveget is. Zárt térben meg nem dolgozok velük, és tálcára teszem a cuccokat, hogy ne szóródjon szerte, ha félremegy valami.

Nyugtassanak meg a tudós urak, hogy ez elegendő elővigyázatosság.

Előzmény: novakl (19842)
loripumi Creative Commons License 21 órája 0 0 19851

házas amőba vagy sima amőba a tippem.

rferi Creative Commons License 22 órája 0 0 19850

Ezek valami jószág "bőréből" (tehát abból az anyagból, ami elválasztja őt a külvilágtól) kiálló érzékelőserték.

a jószágra tippem: ugróvillások, valami gilisztaféle, esetleg valami rovarlárva.

jalpar Creative Commons License 22 órája 0 1 19849

Ezmiez sorozatunkban egy aktualitással jelentkezem:

Várom a tippeket. A helyes megfejtő(k)nek egy verbális vállveregetést tudok felajánlani.

(Gábornak: nem, ez nem három birkabélből készült középkori óvszer.)

novakl Creative Commons License 23 órája 0 0 19848

Köszi, figyelni fogom.

Előzmény: rferi (19847)
rferi Creative Commons License 23 órája 0 0 19847

http://www.ebay.de/itm/201962818346?ul_noapp=true

szürke, felrakható polosító, hátha érdekel valakit

A Bűvös Sárkány Creative Commons License 1 napja 0 0 19846

A nagyobbakat is feloldotta amúgy.

Miért nem kristályosítottad újra?

Lehet, felfedeztél volna egy csomó új fajt!

(A. Prolophas Marcusii pl.)

Előzmény: m_balint (19844)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!