Keresés

Részletes keresés

Jeff Lebowski Creative Commons License 8 órája 0 0 38733

A szigetelőszalag színét az április 22.-ei "a Föld napja" inspirálta.

Előzmény: novakl (38732)
novakl Creative Commons License 10 órája 0 0 38732

Jó kis világítás, igényes!

Előzmény: m_balint (38731)
m_balint Creative Commons License 18 órája 0 0 38731
halmos ferenc Creative Commons License 3 napja 0 0 38730

32x objektívet + ha jól emlékszem 2.4x projektívlencsét használtam. A pollen szélessége kb 90 mikron.Jó nagynak számít a virágporok között.

Előzmény: jalpar (38729)
jalpar Creative Commons License 3 napja 0 0 38729

Nagyon jó!

Mekkora nagyítás ez?

Előzmény: halmos ferenc (38728)
halmos ferenc Creative Commons License 3 napja 0 6 38728

Virágzik a muskátlink. Megnéztem kinagyítva, hogy néz ki a virágpora. Viszonylag nagyméretű, 0,09 mm körüli. A piros hátteret a virág szirmai adták. Az is érdekes. Nagyítólencsére emlékeztető dudorok alkotják a felszinét. Reichert MeF 2.

halmos ferenc Creative Commons License 4 napja 0 0 38727

Amikor ezt írtam:  (agyag korongolásához, amire hírdetik, túl pici és gyenge ) , akkor a mindennapos profi használatra gondoltam. Egy kisebb bögréhez szükséges agyaggal talán megbírkózik. (nem próbáltam ki, csak a neten láttam)

Előzmény: ruzsa janos (38725)
halmos ferenc Creative Commons License 4 napja 0 0 38726

Nekem egy Shimpo rk10-es korongom van, 200 W-os motorral, max 250 /s fordulatszámmal. Iszonyatosan erős, hatalmas a nyomatéka. A 40kg-os vázákat könnyedén megpörgette, amikor régen készítettem párat. A falnak kellett támaszkodnom munka közben, nehogy fellökjön.  Amikor csiszolok rajta, a kerületi sebesség nem tűnik kevésnek a tengelytől pár cm-re sem. Nem tudom, hogy a 30 W mire elég, de talán egy pár négyzet cm-es kőzetmintával megbírkózik. Szerintem az agyag korongozásához nagyobb erő kell, még ha az nem is túl nagy darab.

Az obj csiszolása után jobb híján fogkrémmel próbáltam polírozni az üveget. Valamit javított rajta, de a 2500-as papír karcait nem tüntette el. Majd megpróbálom egyszer egy autó polírozó folyadékkal, valahol kell még lennie a műhelyben.

Előzmény: ruzsa janos (38725)
ruzsa janos Creative Commons License 5 napja 0 0 38725

"...200-300 körüli max fordulatszám tökéletesen elegendő a csiszoláshoz a 250 mm átmérőjű lapon"..

igen, de ez 100mm átmérőjű. A 250mm-nél ha a szélétől mondjuk 25 mm-re vagy, az egy 100mm-es sugáron működik. Itt meg 25 mm sugár marad, ami 4x kisebb sebesség...  És ha erre ráteszel egy nagyobb lapot, akkor a nyomaték végképp eltűnik, nem?

 

Az objektív csiszoláshoz: ok, csiszoltad a 2500-as papírral - na de utána nem políroztad pasztával is? Nekem egy Nikon mérőmikroszkóp frontlencséjét sikerült tökéletesre (khmmmm...) csiszolnom, valami 3M ultrafinom pasztával. Azért pont azzal, mert csak az volt. Valami autófényező cucc egyébként.

Előzmény: halmos ferenc (38724)
halmos ferenc Creative Commons License 5 napja 0 0 38724

55 ezerért lehet kapni 280 Wattosat , ami már nagyon erős. A 200-300 körüli max fordulatszám tökéletesen elegendő a csiszoláshoz a 250 mm átmérőjű lapon.  Ez egy hobbi célú gép, eléggé pici és könnyű, de az én profi japán gépem elektromos teljesítménye sem nagyobb. A gyémántszemcsés lap vízzel csepegtetve könnyedén csíszolja a porcelánt. Legutóbb kiváncsiságból egy teljesen szétbarmolt,agyonkarcolt, középen mélyen beroppantott frontlencséjű objektívet lecsiszoltam meg, hátha javítható. Vizes csiszolópapirokat tapasztottam a korongfejre. 600-assal kezdtem leszedni a nagyját. Sajnos a legfinomabb papir csak 2500-as volt , így a végeredmény még nem jó. Már használható az objektív, de még nem elég éles a kép. Sztereomikroszkóppal még látszanak a csiszolás okozta karcok.

https://eur.vevor.com/pottery-wheel-c_11146/vevor-280w-electric-pottery-wheel-machine-25cm-w-detachable-basin-ceramic-form-p_010448099761?lang=hu&currency=huf&adp=gmc&country=HU&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_id=21024860634&utm_term=&utm_language=hu&gad_source=1&gclid=CjwKCAjwrIixBhBbEiwACEqDJQ6ytQQ3OgOZpI9dlHCz2FSRg-CuHUOX9oYAMvTbeoJHFXZ9LfJLWRoCb8cQAvD_BwE

Előzmény: ruzsa janos (38723)
ruzsa janos Creative Commons License 5 napja 0 0 38723

Nem akarok ünneprontó lenni, de ennek 100mm az asztala, ami percenként 300-zal forog (már amennyire a 30 watt FELVETT teljesítmény forgatni képes.

Előzmény: m_balint (38721)
novakl Creative Commons License 5 napja 0 0 38722

30 wattól nem érdemes sokat várni.

Előzmény: m_balint (38721)
m_balint Creative Commons License 5 napja 0 0 38721

Tartok tőle hogy ha korongozásra gyenge, akkor kőzetcsiszolásra is az lesz, de mindenképpen jó találat. Ha nekem kéne most ilyen gépet keresni, én tuti kipróbálnám.

Előzmény: halmos ferenc (38720)
halmos ferenc Creative Commons License 6 napja 0 1 38720
Körtvélyesi Creative Commons License 2024.04.14 0 1 38719

Kedves Rferi!

Első dolgom volt a dokumentumok másolása, mentése, ezeket már nehéz meglelni (lásd refraktométer F diszperziós táblázatok). A műbizonylat tisztázása már meglehetősen bizonytalan. Elismerem, egyszerűbb a mérés egy mai digitális mérlegen és a tárázás gyorsan megoldható, ha a mérleg "vizszintben" van, nincs huzat és ha van áram. Ennek ellenére nem rajongok a digitális világért, éppen mostanság sikerült egy Mohr-Westphal mérleget becserkésznem, mellyel a folyadékok sűrűségét +/- 0.0001 g/cmpontossággal határozhetjuk meg. 

Előzmény: rferi (38717)
novakl Creative Commons License 2024.04.14 0 0 38718

Rengeteget selejteztek ki az utóbbi évek során, nálunk egy sem maradt belőlük. Szépek és pontosak is, de az új digitálisakkal mégis sokkal gyorsabban lehet dolgozni az egyszerű tárázás és gyorsabb leolvasás miatt. Szerencsémre egy utóbbi fajtát tudtam megvenni az elfekvőből.

Előzmény: jalpar (38714)
rferi Creative Commons License 2024.04.14 0 0 38717

mmmm....

Valahogy közkincsé lehetne tenni a használatiját?

Be tudnád szkennelni?
Én utána vállalom hogy kitisztítom,és pdf-et csinálok a képekből.

Előzmény: Körtvélyesi (38716)
Körtvélyesi Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38716

Köszönöm a választ! A kompenzátor lefele (a kompenzátor gombbal szemben, az óramutatő járásával ellenkező irány) viszonylag könnyen elfordítható, felfele csavarva viszont néha szorulás jelentkezik. 

Ősszel sikerült egy gyári állapotú 1954-es légfékes analitikai mérleget találnom, műbizonylattal, használati utasítással, leírással. A bütykös mechanika beállítása - a mg-os lovasok helyes felrakásához a kiskengyeltatóra - meglehetősen izgalmas dolog, az üzembehelyezés időigényes játék. 

Előzmény: jalpar (38714)
jalpar Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38715

Meg érdemes megfigyelni az a két csillogó hengert, ami a kilengést csillapító légfék.

Előzmény: Körtvélyesi (38712)
jalpar Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38714

Gyerek koromban mindig szerettem volna egy ilyen mérleget.

 

Nagyon magával ragadott az a bütykös mechanika, mi a kis súlyokat emelgeti. Digitális technika az analóg korból.

Előzmény: Körtvélyesi (38712)
jalpar Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38713

,,Még annyit teszek hozzá, hogy néha meglepően rá van gyógyulva.''

 

Nekem annyira volt rágyógyulva, hogy mire szétszedtem, így nézett ki:

 

https://photos.app.goo.gl/KCgAjL6w3sD8A6wo9

 

Még azt az - eredetileg a műanyagba belesütött - rézhüvelyt se tudtam egyben leszedni, hanem le kellett reszelnem róla. Szóval a végén újra kellett gyártanom a gombot, a fogaskereket és a tengelyt is.

Ha a fogaskerék nincs elnyalva, és forog a tengely, akkor jobb békén hagyni az egészet.

 

Előzmény: novakl (38710)
Körtvélyesi Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38712

Kedves Jalpar és Novakl!

 

Köszönöm a válaszokat!! A sztereomikroszkópot leselejtezve találtam meg, semmi baját sem leltem, úgy néz ki, hogy még minden eredeti. Valószínüleg a pályázati pénzeket kellett elkölteni valamire, "így szabadulhattak meg" egy ilyen régi "kolonctól". Természetesen a rolós dobozával együtt "szólítottam magamhoz". Igaz ez nem ide tartozik: A fenti mérlegeket is kedvelem, ha nincs gond velük, +/- 0,1 mg pontossággal mérhetük be analizálandó anyagokat. A technikumban az ún. lovasokat is kalibráltuk. A képen lévő csak bemutató jellegű, hiszen a legfontosabb részét, az achátéleket tartalmazó mérlegkart nem vette le a tartóról, ráadásul nem arretáltan láthatjuk...

  

Előzmény: jalpar (38707)
novakl Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38711

Bocsánat, én a külső három csavarra gondoltam. Alá meg még nem néztem be.

Előzmény: jalpar (38709)
novakl Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38710

A gomb leszedhető: a tetején levő anyát (az a fényes középen, két furattal) kell kicsavarni hozzá, és akkor lehúzható a tengelyről.

 

Még annyit teszek hozzá, hogy néha meglepően rá van gyógyulva. Az enyémen a szabványos furatos gyűrűkhöz való kulccsal (amelyikkel pl. a kondenzorok járását lehet szabályozni) sem mozdult meg. De mint mondtam, nekem nem is volt rá igazán szükségem erre.

 

És még az is lehet, hogy bár a gyárban csak rácsavarták a gyűrűt, de valami belefolyt idővel vagy direkt ragasztottak később rajta. Használt holmival sajnos előfordul.

Előzmény: jalpar (38707)
jalpar Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38709

,,A három csavar lecsavarása után lehet kiszedni a kúpkereket tudomásom szerint,''

 

Nem négyet akartál írni?

 

Előzmény: novakl (38708)
novakl Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38708

A három csavar lecsavarása után lehet kiszedni a kúpkereket tudomásom szerint, de mivel az enyémen nem kellett, nem szedtem szét sohasem. Ebben jalpar vagy rferi illetékesebb nálam.

A sztereomikroszkóphoz gratulálok! Ez egy SM XX. A hivatkozásban az illető biztosra akart menni, egyik név csak jó lesz alapon :)

Előzmény: Körtvélyesi (38706)
jalpar Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38707

,,A kompenzátorgomb mögötti lemez elfordításakor  felbukkanó négy csavar eltávolításával jutok el a prizmahengerekig ill. vehető ki a kúpfogaskerék + a tengelye?''

 

Igen.

 

De neked valószínűleg nem ezzel lesz a problémád, hanem azzal, hogy a forgó Amici prizmák vannak beragadva. Ahhoz meg le kell bontani az egész hóbelevancot. Lényegében az az algoritmus, hogy amikor meglátsz egy csavart vagy gyűrűt, azt kicsavarod. Azt okulárt fogó négy csavarral kell kezdeni. Azzal lejön az okulár. Az okulárt (meg úgy általában az optikákat) rizikós szétszedni, de az összes többi csavart nyugodtan megbonthatod, abból nem lesz baj. Csak jegyezd meg (fotózd le!), hogy mi honnan jött. Pl. belül vannak hézagoló alátétek, azok nem mindegy, hogy hol vannak.

 

,,Sajnos a gombot nem tudom levenni ha jól tudom ragasztották vagy rábakelizálták a tengelyre...''

 

A gomb leszedhető: a tetején levő anyát (az a fényes középen, két furattal) kell kicsavarni hozzá, és akkor lehúzható a tengelyről. Az anya kicsavarásához nem árt egy célszerszám.

Ha az egész egységet a négy csavarral egyben leszedve nem szorul, akkor nem kell szétszedni.

 

,,Ez melyik Zeiss Jena típus?''

 

Az, amit írsz: Zeiss SM-XX. Nagyon jó mikroszkóp. A 25x-ös okulár kevésbé hasznos, az már eléggé feszegeti a határokat.

 

Előzmény: Körtvélyesi (38706)
Körtvélyesi Creative Commons License 2024.04.13 0 0 38706

 

 

Kedves Novakl!

 

Bocsáss meg az értetlenkedésért! A kompenzátorgomb mögötti lemez elfordításakor  felbukkanó négy csavar eltávolításával jutok el a prizmahengerekig ill. vehető ki a kúpfogaskerék + a tengelye? Sajnos a gombot nem tudom levenni ha jól tudom ragasztották vagy rábakelizálták a tengelyre...A sztereomikroszkóp tegnapi szerzeményem, trafo, megvilágítás stb. működik, a 6,3X és a 25X okulárpár is rendelkezésre áll. Ez melyik Zeiss Jena típus? Zeiss SM XX Stereomikroskop Mikroskop 4x-25x Stemi Stereolupe Technival Citoval? Válaszod előre köszönöm!

 

Üdv.: Feri bá már a kerítés déli oldaláról

Előzmény: novakl (38691)
pmate955 Creative Commons License 2024.04.12 0 1 38705

Köszönöm, az lehet az. Az oldal is nagyon hasznos, elmentem magamnak, hátha legközelebb segítek magamon.

 

Igazad van, erre nem gondoltam, csak a sima objektívekhez mértem le a látómezőt, a plusz nagyítólencsékhez nem, de matematikailag olyan 300 mikrométer környékén lehet a kép szélessége.. 

Előzmény: halmos ferenc (38704)
halmos ferenc Creative Commons License 2024.04.12 0 1 38704

Szerintem inkább erre hasonlít, de nem értek hozzá így ne vedd készpénznek ! Gonatozygon kinahanii Könnyebb lenne a méretet azonosítani, ha a valós képszélességet adnád meg !

https://realmicrolife.com/gonatozygon-kinahanii/

Előzmény: pmate955 (38702)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!