Keresés

Részletes keresés

aekis Creative Commons License 1 órája 0 0 163687

Hát nem volt az a hajdenagy műsor. Ültetni is kéne... nem csak kivágni.

Előzmény: motor-os (163686)
motor-os Creative Commons License 5 órája 0 0 163686

A felvidéki erdőségekben volt anno, de szerintem már mind kivágták ott is. Eladták nyugatra.

Előzmény: pali923 (163685)
pali923 Creative Commons License 5 órája 0 0 163685

Éppen minap mesélte apósom: jó pár éve járt a tokaji borvidéken, ahol x méter magas hordókat használtak a pincében. Az egyik hordó üresen állt, mert az egyik dongája tönkrement. A pótlásra vártak, de nem találtak Magyarországon akkora tölgyfát, amiből pótolni lehetett volna azt az alkatrészt...

Előzmény: aekis (163680)
fejes.i Creative Commons License 5 órája 0 0 163684

Á, most esett be, ok.

Előzmény: ultima (163682)
fejes.i Creative Commons License 5 órája 0 0 163683

Ez esetben viszont elsüllyedt a mail valahol :-(

Előzmény: ultima (163682)
ultima Creative Commons License 5 órája 0 0 163682

Köszönöm!

E-mailre válaszoltam.

Előzmény: fejes.i (163654)
fejes.i Creative Commons License 8 órája 0 0 163681

A publikus e-mail címed működik? Küldtem rá levelet.

Előzmény: ultima (163644)
aekis Creative Commons License 9 órája 0 0 163680

Hordókészítős műsor

https://www.mediaklikk.hu/video/a-vilaghiru-magyar-hordo/

A világhírű magyar hordó

2018.09.23.

50 perc, 2017

A magyar szőlőtermő vidékekről és borokról valószínűleg a világ összes országában hallottak. Azt azonban még itthon is kevesen tudják, hogy a borkészítés egyik legfontosabb eszközét adó hordó magyar gyártói is helyet kaptak már a világ borász-köztudatában. Az egyszerű tárolóedényből az évszázadok alatt luxuscikké avanzsált hordónak már rég nem csak tartályszerepe van. A hangsúly áthelyeződött arra, hogy hogyan tudja alakítani a benne tárolt anyagokat, elsősorban a szeszesitalokat.
Egyesek szerint minden bornak megvan a tökéletesen passzoló hordópárja. Ennek megtalálására pedig egy, ugyan a tradicionális kádármesterségre épülő, mégis teljesen új szakág fejlődött ki Magyarországon is.

fejes.i Creative Commons License 12 órája 0 0 163679
fejes.i Creative Commons License 13 órája 0 0 163678

(ja és pláne nem tekintem magam hozzáértőnek. Az Interneten keresgetéssel töltött idő még nem tesz szakértővé...)

Előzmény: heusinger (163675)
fejes.i Creative Commons License 13 órája 0 0 163677

Nem kell ezt túl komolyan venni! Én sem gondoltam, hogy vita lenne .

Előzmény: heusinger (163675)
halaloszto Creative Commons License 13 órája 0 1 163676

Nincs az a toloasztal, amin levagsz mondjuk 50x100cm lemezt meretre. Masfel meter hosszu kellene legyen...

Előzmény: aekis (163669)
heusinger Creative Commons License 13 órája 0 0 163675

Nincs vita! Tisztelem a hozzáértésed, én nem vagyok szakértő, csak júzer. Csupán azoknak a topiktársaknak szerettem  volna segíteni a linkkel akik mégis új Bailey beszerzésére vetemednek. Mint írtam a saját készítésűt jobban szeretem, de túl hosszú. A kis blokk és a kb 40cm-es egyengetőnek szánt közé hiányzott egy közepes méretű, ezért vettem a no4-et.

Előzmény: fejes.i (163674)
fejes.i Creative Commons License 14 órája 0 0 163674

Nos, úgy tűnik, ebben nem voltam up to date... köszönöm a kiegészítést.

Annak én örülök, ha az derül ki, hogy egy ilyen nagymúltú cég terméke hibátlan.

Sokkal jobb, mint azt olvasni, hogy nem az.

Akkor annyiban módosíthatjuk a konklúziót, hogy kb annyiért hozzá lehet jutni egy régihez, mint egy újhoz - ami azért nem ugyanolyan, mint egy JÓ régi.

Igazából én arra is próbáltam rávilágítani, hogy nem minden arany, ami "vintage".

Azt amúgy nem részleteztem, hogy azért volt nekem tudatlan vásárlásom az ebay-en. Az első No 5. gyalumat, amikor vettem, azt láttam rajta, hogy Stanley gyalu és Record lever cap, de azt nem tudtam még akkor, hogy egy darabokból összerakott gyalut vettem.

Mostmár tudom, hogy a talpa 70-es évek vagy fiatalabb (type 19-ig nem volt olyan 5-ös talp, de a mostani ötösé is olyan...), viszont azokat már műanyag fogantyúkkal gyártották, de az enyémen bükk van (II. vh. elejéig volt "rózsafa" - maradjunk abban, hogy ez sötétebb trópusi fák gyűjtőneve), valamint egy 50-es évek közepe-60-as vége közötti béka és ki tudja mikori kés. Meg a Record lever cap. Szerencsém volt, mert nem kellett a káromon tanulni, mivel a gyalu jól működik.

Ha napi használatban lenne és esetleg lenne mellette másik No 5, akkor talán lenne összevetésem. De ma már ilyen "pedigrével" nem vettem volna meg. Akkor sem véletlen volt túl olcsó, tudatlan vevőre várt, mint én voltam.

A Record No4 és 9 1/2-nél már sokkal jobban tudtam, mit csinálok.

Egyszer rendezhetnénk valahol egy kézi gyalu találkozót... ;-)

Előzmény: heusinger (163673)
heusinger Creative Commons License 14 órája 0 0 163673

http://www.akme.hu/index.php?_stanley_bailey_simito_gyalu_112004&kat=735&id=12134

A Stanley gyalukkal kapcsolatos fejes.i topiktársunk hozzászólásához csak annyit, hogy a no4 Bailey azért nem kerül feltétlenúl 22-24 ezerbe.Nem rég vettem tőlük egyet. Semmi hibáját nem találok, igaz, hogy csak egy kis blokkgyalum van régi (minimum 60 éves) így nincs viszonyítási alapom. Ettől függetlenül nekem is jobban bejön a 40 éve saját magam által,  vastagfalú U aluprofilból készített gyalu. 

rferi Creative Commons License 15 órája 0 0 163672

Nem tudom milyen rétegelt, lehet, hogy valami jobb fajta, de olyan régen használom, hogy a közepén már elkopott a legfelső réteg, és ott már az alatta levőn vágok.

Hármat az aszzony tönkretett baromi gyorsan, de ezen nincs semmi csodálkozni való, a világon semmire se figyeltek se ő se a gyerekei, ők áztatták rendesen azt a hármat. Szóval tönkre tud az menni, ha nem vigyáz rá az ember!

Előzmény: pacman_123 (163668)
pacman_123 Creative Commons License 15 órája 0 0 163671

"Viszont amióta van egy lidl-ös merülőfűrészem, nagyon sok mindent azzal vágok."

Meg is érkeztünk. Mióta nekem is van, azóta nagy (széles, hosszú) dolgot nem vágtam az asztalin, pedig azon is lehet vezetővel 70cm széleset vágni (érdekes, a laptól én is jobbra szeretem a széleset vágni). Egyszerűen kényelmesebb a földön feldarabolni, a fűrészt/sínt mozgatva.

A helytakarékosság projektet folytatva, én akkor balra tenném a marót. Mert jobbra csak "jó messzire" érné meg rakni, hogy legyen hely benyúlni szöget állítani. Akkor viszont .. nem tudom jelenleg pl mozgatható-e a fűrészed és akaod-e a bővítés után is ilyen maradjon.

Egyszerűbbnek tűnik balra beépíteni a marót.

Előzmény: halaloszto (163666)
aekis Creative Commons License 15 órája 0 0 163670

Sorozatgyártás: Rétegelt lemezből a figurát kivágni, szétáztatni lapjaira. Vizesen szépen rá lehet hajlítani bármire, ráfeszíteni szúnyoghálót, hogy ki tudjon párologni és kész is a görbe figura.

Előzmény: pacman_123 (163668)
aekis Creative Commons License 15 órája 0 0 163669

Tolóasztalod nincs? Ráfektetnéd és mehet előre, nem kell vezetőlécezni.

Előzmény: halaloszto (163666)
pacman_123 Creative Commons License 15 órája 0 0 163668

OK hogy nem áztatjuk sokáig vízben a vágódeszkát, sőt, igazából semeddig nem kellene áztatni. De azért nedvesség éri. 

És nemrég pont te írtad, úgy lehet könnyen furnérhoz jutni, hogy kád víz, bele rétegelt, az meg szétválik lapjaira. Ezért gondoltam hogy ez nem nyerő deszkának.

De ha működik, akkor ... működik :)

Előzmény: rferi (163667)
rferi Creative Commons License 16 órája 0 0 163667

Huszonéve használok egy rétegeltlemezből való fatányérkészletet, amit vágódeszkának is használok.

Rendszeresen elmosom, de nem áztatom a mosogatóban napokig.

Teljesen rendben van, de lapján eszünk, és nem az élén.

Előzmény: pacman_123 (163647)
halaloszto Creative Commons License 16 órája 0 0 163666

Sziasztok, véleményre van szükségem.

Az van, hogy mindig arra gyúrtam, hogy az asztali fűrészen minnél nagyobb legyen jobbra az asztal, hogy minnél szélesebbet tudjak vezető mellett vágni. Viszont nagy darabok tologatása macerás. Pláne ha nincs sok helyem, meg nincs nagy asztal mögötte, amire mehet ami a gépről leér.

Régóta halogatom, hogy a marót beleépítsem egy asztalszélesítésbe. Felszabadulna egy kis hely, amit most a dedikált maróasztal foglal el. Viszont ha a laptól balra teszem az asztali fűrészbe, akkor baromi nagy lesz az egész. Ha a laptól jobbra tenném, akkor meglenne a hely a vezetőt messzire rakni. Viszont jobbról van a szögállító tekerője a fűrésznek, nem adja magát ott mellétenni egy dobozt.

Viszont amióta van egy lidl-ös merülőfűrészem, nagyon sok mindent azzal vágok. Sokkal egyszerűbb, és azt a pontosságot, amit ilyen nagy daraboknál el akarok érni, simán hozza. Veszek még hozzá jobb lapot, meg gyakorolom hogy a sínt hogyan kell feltnni, és nem fogok többet akarni nagy darabot az asztali körfűrészen vágni.

Ekkor viszont nem kell a nagy szélesség az asztalin. Rakhatom a marót a baloldalra, és ha muszáj, a lap baloldalán tudok vele széleset vágni.

Ha van bármi gondolatotok, megfontolni való amit kihagytam, szóljatok.

Vajk

ps: amit mutattam a nyáron fadobozt, az a bauhausban 2800 forint. darabja. sok meló volt a 10 darab, de tényleg volt értelme.

motor-os Creative Commons License 16 órája 0 0 163665

Köszönöm szépen!

Előzmény: arvaiz69 (163650)
Catman Creative Commons License 16 órája 0 0 163664

Köszi. Festhető sziloval tervezem kihúzni, remélem úgy nem fog repedni...

Előzmény: sr1 (163662)
sr1 Creative Commons License 16 órája 0 0 163663

az U ket szara lehet egy 1omm retegelt lemez is. 

Előzmény: sr1 (163662)
sr1 Creative Commons License 16 órája 0 0 163662

a szakszeru megoldas az U, mert nem latszik majd a repedes a fa es a melvért kozott. 

Előzmény: Catman (163658)
sr1 Creative Commons License 17 órája 0 0 163661

mindenképpen patex.

Előzmény: Catman (163659)
Egy griff Creative Commons License 18 órája 0 0 163660

Hát, volt benne 1-2 "hogy aza k....va .....  .........   ..........    ...........   ..........    szájba." A pontok tetszés szerint behelyettesíthetőek bármilyen szép magyar szitokszóval! :-))))))

Egyébként igen, távirányító, de persze ez is infrás, így nem mindegy merről, honnan, merre, milyen messziről lövöm a képet, látja e a gép az infra jelet, vagy pont a másik oldalon van az érzékelő, stb. Összességében jó móka, de elég volt azt a nyolcvan kilós csomagot 100-szor megemelni egy picit és 10-20 centivel arrébb rakni! A kis csavarokat még hagyján! :-)))

Előzmény: pacman_123 (163651)
Catman Creative Commons License 18 órája 0 0 163659

Még egy utolsó kérdés: ilyen 2-3mm szintkülönbségekre a hab vagy a pattex a jobb?

Előzmény: Catman (163658)
Catman Creative Commons License 18 órája 0 0 163658

Szia, köszönöm a tanácsokat. A tökéletes megoldásról már kb. az elején letettem, mostmár csak egy viszonylag jól kinéző megoldást szeretnék, ami a helyén marad évekig. Ezért csak egy lécet szeretnék a tetejére ragasztani. Gondolkoztam az U alakú megoldáson is, de az nagyon bumszli lenne... Egyébként nagyjából ki van szintezve, 2-3mm eltérések lehetnek benne.

A forduló valóban lehetett volna szebb, de használat közben nem tűnik fel, nem kényelmetlen. Sajnos már két éve sem lehetett normális szakembereket szerezni, bele se merek gondolni, mi lenne, ha most akarnánk csinálni...

Előzmény: sr1 (163657)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!