Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

son321 2009. júl. 19. Creative Commons License 58
Sziasztok!

Erről az egyenruháról tudnátok valamit mondani?
köszi
szabolp 2009. jún. 5. Creative Commons License 57
Némi pontosítás:
Az osztrák (Habsburg) szárazföldi haderőben 1849. február 14-én a Hadügyminisztérium által kiadott 127. számú rendelettel vezették be először a hatágú csillagot, mint rendfokozati jelzést a tábornokok, törzstisztek (mai szóhasználattal: főtisztek), valamint a főtisztek (mai szóhasználattal: tisztek) és tábori orvosok egyenruházati szabályzatának módosításával.

Ez nem az Osztrák-Magyar Monarchia alatt történt, hanem a Habsburg monarchia osztrák részében (ennyiben helyes a monarchiás felvetés :-). Ugyanis akkor még tartott az 1848-49-es szabadságharc, ezért Magyarországra még nem vonatkozott a rendelet. A bukás után nálunk is érvényre lépett a rendelet, akárcsak a Habsburg monarchia többi országában.

Ismert, hogy divatból a szabadságharc alatt a magyar tisztek közül is elkezdték a csillagokat viselni az akkor előírt "gallérvonások" helyett, de ezzel pl. Klapkát nagyon felbosszantották.
Tehát ténykérdés: a csillagot az osztrákoktól vettük át és tulajdonképpen csak az (Osztrák-Magyar) Monarchia óta magyar hagyomány, addig nem volt önálló magyar fegyveres erő (honvédség).

Ötágú csillagot viseltek francia tábornokok, sőt cári orosz tisztek is, ezért úgy gondolom, hogy nem feltétlenül a kommunizmussal kellene asszociálni. Tény, hogy régebben hordtak nálunk hatágút, mint ötágút. Az ötágút csak megjelenése után jó 100 év múlva, 1950 december 1-ével vezették be nálunk, de semmiképpen sem a szovjetek kérésére vagy sugalmazására, hanem inkább stréberségből. 1956-ban a forradalom leverése után kezdődő Kádár-korszakban rövid időre - legalábbis az öltözeti szabályzat szintjén - visszaállították a hagyományos hatágú csillagokat, de 57-ben újra visszatértek az ötágúra.
Kavics78 2009. ápr. 17. Creative Commons License 56

"Persze szőrszálhasogatás tudom, csak egyre jobban zavar hogy emberek nem tudnak magyarul fogalmazni." - Nem szorszallhasogatas!

En sem ertettem miert kellett visszahozni a horthysta modit. Jutott volna masra penz!

Amugy meg aki hulyeseget beszel, utanna meg nem hajlando beismerni, hogy ja bocs elirtam, az szanalmassa teszi magat!

Udv!

Előzmény: theta V (49)
Zicherman Istvan 2009. ápr. 17. Creative Commons License 55
Pedig a magyar egyenruhán a monarchia óta elem a több ágóú csillag, attól függetlenül, hogy közben még volt ötágú korszak is. A monarchia előtt tudtommal sem váll-lapok nem voltak, sem csillagok.
Így meg jogos a Monarchia óta jelző.
Előzmény: Kavics78 (54)
Kavics78 2009. ápr. 17. Creative Commons License 54

Szerintem tenyleg te vagy a hunyo!

Azt allitottad hogy a monarchia ota!

Ami hazugsag!

Előzmény: Zicherman Istvan (50)
theta V 2009. ápr. 17. Creative Commons License 53
Jó rendben, nyugodjál meg. Felesleges felhúzni magad, nem azért mondtam hogy besértődj. Felejtsd el.
Zicherman Istvan 2009. ápr. 17. Creative Commons License 52
Valszeg heraldikai kérdés, mert a csillagok sugarainak számának is voltak jelentései. Vállapokon voltak mindenféle ágú csillagok: öt (és nem csak a szovjet érában), hat, hét, nyolc. Ezek voltak a leggyakrabban.

Meg kéne nézni egy heraldikával foglalkozó szakkönyvet.
Előzmény: Mud Rider (51)
Mud Rider 2009. ápr. 17. Creative Commons License 51
Szegény eredeti "levélíró kisfiú" azt szerette volna tudni, miért 6 ágú és nem azt, hogy mióta.
Egyébként jó a kérdés.
Találgatni azt tudom, hogy mindenféle rendjelek csillag formái is 6 ágúak voltak és abból került át a vállapra.
Az, hogy a rendjelek miért voltak 6 ágúak az meg talán heraldikai kérdés.
Zicherman Istvan 2009. ápr. 17. Creative Commons License 50
Akkor keress egy másik fórumot, mivel egy 12 hozzászólalásos nick kedvéért nem fogom megváltoztatni az itt bevett társalgási gyakorlatot.
Ajánlom a Polidilit.
Előzmény: theta V (49)
theta V 2009. ápr. 17. Creative Commons License 49
Vitázik a tököm, csak azt írtad hogy : "az Osztrák-Magyar Monarchia óta."

Ja csak volt közben egy negyven év amikor meg nem hatágú volt, hanem a nagyságos szovjet birodalom alattvalóihoz híven ötágú.

Persze szőrszálhasogatás tudom, csak egyre jobban zavar hogy emberek nem tudnak magyarul fogalmazni.
Előzmény: Zicherman Istvan (48)
Zicherman Istvan 2009. ápr. 17. Creative Commons License 48
Az volt az alapkérdés, hogy honnan ered.
Előzmény: Zicherman Istvan (47)
Zicherman Istvan 2009. ápr. 17. Creative Commons License 47
Lópikolát. 1948-ig szintén hatágú csillag volt.
Had ne vitázzunk ezen.
Előzmény: theta V (46)
theta V 2009. ápr. 17. Creative Commons License 46
"Változó a csillagok formája a vállapokon és parolikon. Vagy kifejezetten a magyar egyenruhára gondoltál? Akkor meg az Osztrák-Magyar Monarchia óta."

Lópikolót, a módszerváltás előtt ötágú csillag volt a vállapokon, meg a sapeszokon. Amióta a cocializmus erős bástyái összeomlottak, azóta hatágú csillagokat használnak.
Előzmény: Zicherman Istvan (44)
Kavics78 2009. ápr. 17. Creative Commons License 45

Szia!

A "Magyar Honvétségnek" (tenyleg az!!! :-) ) megszuntettek a kimenoruhat  a angy tarsadalmi elutasitottsag okan!

(Egett a pofaja a kiskatonaknak miatta)

Előzmény: ballack89 (42)
Zicherman Istvan 2009. ápr. 17. Creative Commons License 44
Változó a csillagok formája a vállapokon és parolikon. Vagy kifejezetten a magyar egyenruhára gondoltál? Akkor meg az Osztrák-Magyar Monarchia óta.
Előzmény: Dragon40 (43)
Dragon40 2009. ápr. 17. Creative Commons License 43
Sziasztok! Lenne egy kérdésem. Szemiotikából kell dolgozatot írnom és a rangjelzéseket válaszotottam. Viszont nem jutok elöre abban a kérdésben, hogy miért hatágú a rangjelzéseken felelehető csillag. Ha valaki tudja kérlek segítsetek. Köszönöm
ballack89 2009. ápr. 6. Creative Commons License 42
Sziasztok azt szeretném megtudni hogy a Magyar Honvétségnek akik bevonulnak és kimenőt kapnak van e nekik kimenő diszegyenruhályuk vagy valamien kimenő ruha tehát nem a terpszinü ruhát viselik amit pl a kiképzés alatt? Ha tud valaki segiteni kérem irjon és ha van egy oldal ahol ezt megnézhetem linkelje be vagy képeket külgyőn róla  a pasz2@freemail.hu-ra előre is köszönőm
kiralysannyi 2006. okt. 16. Creative Commons License 41
Üdv!!

Lehet ez nem ide tartozik.
De lenne egy eladó Dán katonai bakancsom 45ös méretben.Használt,de jó állapotban lévő.
Ha valakit érdekel akkor itt elér:kiralysannyi@vipmail.hu
alfalf 2006. máj. 31. Creative Commons License 39

Sziasztok!

Akit érdekelnek a rendőrségi karjelvények, nézzen be hozzám: www.alf.gportal.hu

Hummer72 2006. ápr. 28. Creative Commons License 38

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem tud-e valaki itthon,  eredeti (Propper-es) ACU ruhát (nadrág, zubbony, kalap) szerezni? Használt is jó...

petfol 2006. márc. 6. Creative Commons License 37

Úgy tűnik mi már csak ilyen ritkán levelezünk.

Van egy félreértés. Az a díszzsinór, amit láttál, és ami a bal vállon lévő gombtól a jobb mellkason lévő gombig ér, és aranyszínű, nem tünt el, az még ma is része az egyenruhának.

Amiről beszélek az a zubony zsinórózása a gomboknál. Amitől olyan "magyaros - huszáros" lett a zubbony. Na, az szünt meg. Ekkor vonták ki az atillát is a gyalogságtól (1906). Ehelyett dolmányt kezdtek el használni. Az 1906-os mintájó zubbony vállán volt egy kunkori rész, na az tünhet "vállkefének". Egyébként a tiszteknek sem volt ilyen, és náluk hiányzott a kunkori rész a vállon (mert ők nem hordtak puskát a vállukon).

Én továbbra is a szakaszvezetői rangra szavazok.

Előzmény: iater (35)
iater 2005. szept. 24. Creative Commons License 35

Szia petfol!

Köszi a választ, már nem is számítottam rá...

Díszzsinór: érdekes, mert él még egy leánya dédnagyapámnak, 91 éves :-) és ő Nála van egy rajzolt kép a dédpapimról és a dédmamimról! És ott van a díszzsinór amit én nem is tudtam, hogy micsoda eddig... Ha jól emlékszem a vállapjától indul előre valamelyik gombhoz... és a vállapján is van valami "bolyhos-féle". Erről tudnál valami bővebbet mondani? A nagynagynéni :-) azt mondta, hogy azt százados viselhette... pedig én is úgy tudtam, hogy szakaszvezető volt... Akkor mi is van ezzel a díszzsinórral?

Várom mielőbbi szíves válaszod...

üdv:

iater.

Előzmény: petfol (31)
rali 2005. szept. 21. Creative Commons License 34
Előzmény: iater (29)
terasz 2005. szept. 20. Creative Commons License 33
olyan, hogy "rangjelzés", még van?
vagy már a "rendfokozati jelzés" a hivatalos, kötelező?
Icelord 2005. máj. 31. Creative Commons License 32
Szia! Kár, hogy a képen látható vállapok, már nincsenek, helyettük hímzett rendfokozati jelzések vannak a honvédségnél
Előzmény: Mijo (8)
petfol 2005. márc. 28. Creative Commons License 31

Szerintem ne várj túl sok infót egy ilyen rossz minőségű kép alapján.

Az illető úr megítélésem szerint szakaszvezető, és a Honvédség 1911-1918 között rendszeresített egyenruháját viseli. A korábbiakon volt díszzsinór. A fegyvernem valszeg gyalogság, de ilyesmit vagy az alakulatot nem lehet egyértelműen megállapítani.

Előzmény: iater (29)
FOMA 2005. márc. 28. Creative Commons License 30

Kicsit kisebb, mint Tito et. tortája, de azért nem volt rossz.:-)

Előzmény: Mijo (4)
iater 2004. okt. 12. Creative Commons License 29

Szaisztok!

A családfakutatás fórumról lettem ideirányítva.

A képen dédnagyapám szerepel, szeretném megtudni a rangjelzésről, egyenruháról, amit csak lehet

Milyen rang, milyen fegyvernem, esetleg hol szolgálhatott és mikor?

Köszönettel:

iater.

NZ 350 2004. aug. 25. Creative Commons License 28

Üdv!

Ismét egy program.

2004.08.29-én kerül megrendezésre a Keceli hagyományőrző hadijáték.Bemutatára kerül a korabeli gyalogság, tüzérség és harctechnika, harci körülmények között. Persze minden vaklőszerrel fog üzemelni.A gyalogság 160 fő lesz.

Látható lesz harcszerű körülmények között három korabeli repülőgép, két harckocsi, teherautók, terepjárók, motorkerékpárok és sok más, a második világháborút idéző szállító és harci eszköz.

Íme a program:

2004.08.28.

19:00.

II. világháborús járművek felvonulása Kecelen és Kiskőrösön.

2004.08.09.

09:00-09:15

Katonazenekari térzene a Haditechnikai Park előtt.

09:30-10:00

Katonazenekari felvonulás Kecelen.

10:00-10:05

Köszöntő

10:05-11:00

II. világháborús hadijáték, szárazföldi éd légibemutatók korabeli technikai eszközökkel.

11:10-12:00

A Magyar Honvédség szárazföldi bemutatója

12:00-12:30

A tűzoltóság bemutatója

Serintem látványos rendezvény lesz.Gyertek el!!

Üdv!

A rendezvény ingyenes!!

NZ 350 2004. júl. 28. Creative Commons License 27
Üdv! A legközelebbi hadijáték 2004. augusztus 7-8-án lesz Szolnokon! Már több mint 50 jármű nevezett.Íme a programterv: 2004.08.06/péntek/ Járműfelvonulás Szolnokon. 2004.augusztus 07-08. 09:00 Zenés ébresztő Szolnokon/Helyőrségi zenekar/ 10:00 Kapunyitás 10:30 Ünnepi megnyitó 10:45-12:45 "Militari Oldtimer" katonai járművek parádéja 13:00-13:45 "Princ a katona" gépesített lövészbemutató 60-as évekből /hadijáték/. 14:00-14:45 "A hét Vezér" honfoglaláskori bemutató. 15:00-15:45 "Lajos király vitézei" középkori lovagitorna 15:00-15:45 "A boldog békeidők" bábolnai lovashuszárok bemutatója. 16:00-16:45 "Tűzvonalban" II világháborús hadijáték bemutató. 17:00-17:30 Záró díszfelvonulás. 2004.augusztus 07/csak szombaton/ Grouvehouse koncert Folyamatos programok: Harcjárművek folyamatos statikus bemutatója. "Séta" harckocsikázás. Egyenruha-történeti kiállítás. Fegyver kiállítás. Militari börze. Ajándéktárgy és iparcikk vásár. "2005-ben 100 éves a magyar autó" haszonjármű kiállítás. Gyerek játszóház. A rendezvény jellegének megfelelő technikai és kultúrális bemutató. Folyamatos vendéglátás "bakagulyás" tábori konyhából. Mindenkit vár a rendezőség. Ez lesz a Szolnoki programunk.Ha esetleg változik akkor bocsi! A szombati és a vasárnapi program megegyezik, de koncert csak szombaton lesz. Üdv!