Keresés

Részletes keresés

joci198402 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 29160

Az is a szakmám része;-)

Előzmény: sylvanus67 (29155)
renegat33 Creative Commons License 2018.02.05 0 0 29159

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, akkor lemondok a zónákról és használom majd a gyári termosztátját a gépnek.

kiggyo Creative Commons License 2018.02.05 0 0 29158

Csatlakozom, teljesen felesleges. A lehetőség nálam is adott de sosem építettem ki. Minden zóna nyitva, 25-30 fokos víz megy benne oszt jó napot.

Előzmény: halaloszto (29156)
Toporjack Creative Commons License 2018.02.05 0 0 29157

A tájolás jellegéből fakadóan lehetséges, hogy szükségeltessen legalább 2 zóna.

Ezen felül a zónavezérléssel lehet padlót temperálni is, ha padló-hőérzékelős a termosztát.
Bár ez igen megbonyolítja a hőszivattyús rendszert.

Előzmény: halaloszto (29156)
halaloszto Creative Commons License 2018.02.05 -1 1 29156

Hoszigetelt padlofuteses csaladi hazba nem som ertelme van a zonaknak. Van itt is tobb aki nekiallt, aztan rajott hogy nincs ra szuksege. Egyszer beallitod jora, es elfelejted hogy letezik futesed.

Előzmény: renegat33 (29154)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.02.05 0 0 29155

Ügyesebb vagy mint a hőszivattyú gyártók. 

Klímaszerelő-e vagy? 

Előzmény: joci198402 (29153)
renegat33 Creative Commons License 2018.02.05 0 0 29154

Sziasztok!

Pana 9kW-os hőszivattyút, hmv tartállyal, padlófűtéssel és mennyezethűtéssel szeretnék épülő házunkba.

Az a baj, hogy a gépésztervezőm mondhatni cserben hagyott és szeptember óta szinte semmit sem csinált így a kivitelezőm elkezdte a saját gépésze által megépíteni a rendszert.

Így viszont nem teljesen úgy alakul a dolog, ahogy azt szerettem volna - vagy legalábbis nem vagyok meggyőződve róla teljesen.

A rendszert úgy szerettem volna kiépíttetni, hogy 4 zónára legyen osztva fűtés szempontjából. Két osztó-gyűjtő lett kiépítve eddig ill. a hozzájuk vezető csövek.

A kivitelezőm szerint, és erről megerősítettek mások is a hőszivattyú nem képes 4 termosztátot kezelni, csak egyet, illetve kiegészítő panellel kettőt.

A kivitelező gépésze azt tanácsolja, hogy egy okos műszerésszel találjunk egy relés vezérlést - ezzel csak az a baj, hogy nincs ilyen okos műszerész ismerősöm...

Azóta hallottam már, különböző megoldásokat, mint pl. puffertartály és plusz szivattyú beépítése és annak vezérlése zónavezérlővel és termoszelepekkel.

Nincs véletlen valakinek ilyen rendszere kiépítve, aki tudna tanácsot adni ebben a helyzetben? 

Vagy esetleg egy hozzáértő gépész, aki segítene?

joci198402 Creative Commons License 2018.02.05 0 0 29153

Sziasztok!

Régóta olvasom a fórumot a höszipka építésről on-off gépből,működőképesek de a hatékonyságuk megkérdőjelezhető.Hosszú évek óta figyelem a gyári gépeket és szinte lehetetlen házilag megoldani.Én egy daikin 12kw-os géppel 2 évet "játszottam",de hiába mindig vmi hibát dobott ki.

Úgy döntöttem hogy gyári alkatrészekből  rakom össze:sinclair 8kw kültéri amelyhez van egy smc01-es vezérlő ,egy 50 lemezes hőcserélö egyenlőre normál keringetővel lassan egy éve hibátlanul ja és hibajel mentesen üzemel.A ház 80m2 még -10fokban is kifütötte a házat.

digium Creative Commons License 2018.01.02 0 0 29151

Lehet, hogy vmi spirál hőcserélőd van, ha hengeres a kinézete. A lemezes hőcserélőket téglatest forma jellemzi. Ha így van, ezek a csövesek nem nagyon szoktak elfagyni.

Előzmény: kiggyo (29149)
digium Creative Commons License 2018.01.02 0 0 29150

Szinte minden gyártónak van méretezője. Ellenőrizd a nyomásállóságot is a munkaközeg paraméterei alapján. Ha r407c-s a géped, akkor könnyebb megfelelőt találni.

Nekem régebbi swep b15x20 van több darab.

Szerezz a netről pár klímatechnikai könyvet, sokat lehet tanulni belőlük és a hőszivattyúk és klímák szervízkönyveiből is. Ezen a topikon is megtalálható minden fontos infó, csak a legelejéről kell kezdeni az olvasást.

Előzmény: Andreas89 (29148)
kiggyo Creative Commons License 2018.01.02 0 0 29149

Szia!

Köszi a választ, közben megpróbáltam megkeresni a leírás szerinti lemezes hőcserélőt.

A gázcsövek belemennek a belső puffertartályba, abban van valami (belehegesztve). innentől kezdve nem sok szerelhető dolog van rajta, gondolom odabenn nem lemezes hőcserélő van (mint ahogyan a leírás állítja).

A vezérléssel pontosan azt csináltam amit írtál, raktam egy 230V behúzójú relét a kompresszor vezrérlés körébe, és a szivattyú aktiválja azt. Ha nem megy a szivattyú akkor nem tud elindulni a kompresszor sem.

Amúgy szétszedtem a uChiller vezérlőt is, kicseréltem a relét benne, de semmi baja sem volt, tuti hogy összekócolódott a szoftver.

Mindenesetre ismét tanultam valami újat...

Előzmény: tny (29147)
Andreas89 Creative Commons License 2018.01.02 0 0 29148

Szia,  köszönöm, hogy válaszoltál.  Látom jártass vagy benn.. Olyan kérdésem lenne még, hogy hogyan lehet méretezni a hőcserélőt?  Milyen tipust ajánlanál? 

Köszönöm a segítséget! 

Előzmény: digium (29146)
tny Creative Commons License 2018.01.02 0 0 29147

Szia

Én is így jártam az sk készítésű víz víz gépemmel csak nekem valamikor éjszaka indult így és reggelig

ment. Mikor leállítottam egy nagy jégkupac volt a hőcserélő a szigetelésen kívül is.

Délutánra kiolvadt, elindítottam lesz ami lesz. Tökéletesen működött.

Azóta a 3. telet fűti és semmi baja.

A problémát úgy oldottam meg, hogy a kompresszor mágneskapcsolója csak akkor tud behúzni,

ha a szivattyú reléje már bekapcsolt mert innen kapja abehúzófeszt.Így a vezérlő

véletlenül sem tudja csak a kompresszort magában indítani. 

Előzmény: kiggyo (29143)
digium Creative Commons License 2018.01.02 0 0 29146

Fujitsu inverteresekre tudok számadatot: COP-ban kb. 8-15%-al voltak jobbak, mint a szervíz doksiban és az euroventen megadott 20 fokos levegőre vonatkoztatott értékek. Ezeket folyamatos állítású motoros keverőszelep mellett fixre 35 fokos víz előremenőnél mértem hőmennyiségmérővel, több órás ciklusokban benne a leolvasztásokkal együtt. Például +7 fokban a gyári 3,54 helyett 4,08-at mértem. Benne volt a beltéri venti helyett egy dc keringető szivattyú fogyasztása is (4W-ot írt ki a kijelzőn, de 9-et mértem rajta).

Számításaim szerint egy -7 fokos bivalens hőfokra méretezett átalakított inverteres klíma még a plusz kisegítő elektromos patronnal együtt, a budapesti körülményeken hozza a scop=3,2 értéket.

Ez azt jelenti, hogy H tarifa mellett 23,18 Ft/kWh áramdíjnál 7,24 Ft/kWh energiadíj jön ki, míg normál A tarifa mellett 37,56 / 3,2 = 11,74.

Előzmény: Andreas89 (29144)
digium Creative Commons License 2018.01.02 0 0 29145

Én megnézném, hogy miként néz ki a szigetelés alatt.

Előzmény: kiggyo (29143)
Andreas89 Creative Commons License 2018.01.02 0 0 29144

Sziasztok, 

Milyen cop-ot lehet elérni egy on/off klimából átalakitott (vizes hőcserélővel) hőszivattyúval?  Gyári értékhez képest? 

Köszönöm 

kiggyo Creative Commons License 2018.01.01 0 0 29143

Sziasztok!

A hozzáértő szakikhoz lenne egy kérdésem.

Adott egy ON/OFF hőszivattyú, ami az idióta vezérlése (Carel uChiller compact) miatt bennragadt a leolvasztási ciklusban, és bekapcsolva hagyta a kompresszorját leállított keringető mellett 1-2 percre.

Egy leolvasztási ciklus kellős közepén léptem bele a menüjébe hogy a hőfokokat megnézzem, majd a főmenübe visszaléptem, valószínű ez akasztotta ki. 

Arra lettem figyelmes hogy sokáig tart a leolvasztás, és nem zúg a keringető szivattyú. A kijelző szerint nem vezérelte ki a kompresszort (egy pötty jelzi rajta), de az mégis megy.

Azonnal kikapcsoltam, de már későn.

Újraindítva a keringető elindulása után nem tudott rajta átmenni a víz, azaz a hőcserélő elfagyott egy kis ideig.

Kiolvadás után minden megy tovább, látszólag nincs baja a gépnek.

Ezúton is csókoltatom az olasz CAREL cég minden kedves dolgozóját így újév alkalmából!

Nyugtalanít a gondolat hogy ez így egy időzített bomba, ha átszakad a hőcserélő akkor kampec a kompresszornak is. 

Mit tegyek szerintetek?

- Bontsam ki a hőcserélőt a hőszigetelésből, és nézzem meg púpos-e?

- Állítsam le az egészet és rakassak bele még most új hőcserélőt?

- Ha kibírta akkor bírni fogja míg el nem fagyasztom újból?

Rohadjon meg az egész, nagyon bosszant mert én idéztem elő a bajt valószínűleg.

Dark84 Creative Commons License 2018.01.01 0 0 29142

Sziasztok! Sokat olvastam, kerestem visszamenőleg a fórumon, de nem találtam meg a kérdésemre a választ eddig. Azt szeretném kérdezni hogy amennyiben levegő-víz hőszivattyút szeretnék építeni split klíma kültériből, amit fűtésre is és hűtésre is akarok használni, akkor megoldható-e a két üzem váltása úgy hogy fűtés üzemben a kapilláris helyett termosztatikus adagoló szelepet építenék be, viszont hűtéskor maradna a gyári kapillár cső? Persze mindkettővel párhuzamosan lenne egy egyirányú szelep. A válaszokat előre is köszönöm!

Andreas89 Creative Commons License 2017.12.29 0 0 29141

Bocs,  paya elérhetőségére gondoltam :) 

Előzmény: kiggyo (29140)
kiggyo Creative Commons License 2017.12.29 0 0 29140

lehet félreérthető voltam, azért nem mész velem sokra mert végül nem vágtam bele, nincs tapasztalatom :-)

Előzmény: kiggyo (29139)
kiggyo Creative Commons License 2017.12.29 0 0 29139

Szia!

Velem nem sokra mész, de keress vissza a payagyerek hozzászólásaira, tett fel képeket is valamelyik topicba.

Előzmény: Andreas89 (29138)
Andreas89 Creative Commons License 2017.12.29 0 0 29138

Szia.  

Elérhetőséget tudnál adni privátba? 

Milyen hőcserélő ajánlott átalakításhoz? 

Előzmény: kiggyo (29131)
digium Creative Commons License 2017.12.22 0 0 29137

On/off-al sokkal könnyebb dolgod van. Ha megvan a kiszemelt tipus, nézd át a kapcsolási rajzán a szenzorokat, meg a leírásban hibaüzeneteket, hogy milyen buktatókra számíthatsz.

Előzmény: Andreas89 (29136)
Andreas89 Creative Commons License 2017.12.21 0 0 29136

Szia.  Rákeresek majd,  köszönöm.  Egy 1000literes tartályt szeretnék fűteni vele(25ről 36-37fokra),  on-off szinten megfelelő, ehhez szeretném tanulmányozni a rendszert miket lehetne.  Gáz nincs, ha a fűtőbetétnél jobbat tud már megéri nekem.  Egy régebbi on-offra gondoltam, könnyebb vezérelni. De ha így van lehet elvetem a dolgot...  Köszi szépen. 

Zs:) Creative Commons License 2017.12.20 0 0 29135

ja ok, így már összeállt :)

Előzmény: digium (29134)
digium Creative Commons License 2017.12.20 0 0 29134

Én a klíma kültéri + klíma beltéri megtartott elektronikájával egy vizes hőcserélős átalakítás projektről beszéltem, nem egy gyári hőszivattyúról.

Előzmény: Zs:) (29133)
Zs:) Creative Commons License 2017.12.20 0 0 29133

" indirekt+elektromos hmv-t (időzítés, legionella program) és még pár funkciót"

Ezeket alapból tudja a vezérlője, vagy én nem értek valamit?

Előzmény: digium (29132)
digium Creative Commons License 2017.12.20 0 0 29132

Igen, Paya egy Daikinnal próbálkozott én meg Fujitsukkal. Sajnos ahhoz, hogy egyenértékű legyen egy közepes tudású hőszivattyúval, ahhoz kell már elektronika és programozás is bőven. Az a legjobb, ha fel tudja használni a beltéri elektronikáját, de így is annyi mókolásra és hibaüzenetes leállásra kell felkészülni amire az ember egyáltalán nem gondol az elején.

Például a Fujitsu addig csak emeli a kompresszor fordulatszámot, ameddig a belső hőcserélője nem éri el a negyvenvalahány fokot. Ha megy a keringető vízoldalon, akkor ezt nem tudja elérni, leáll hibával (de már előtte reszketés van a brutálisra emelkedett r410 nyomás miatt). A végén már nem csak a mókuskerék motorjának kellett emulátort készíteni, hanem a távirányítónak, kijelző ledjeit kellett olvasni és az összes belső hőmérőnek, valamint a kültéribe is kellett pár szenzor, hogy legyen információ az állapotáról. Ha ismert lenne a protokoll, amivel a kültéri és a beltéri kommunikál egy,ással, akkor persze könnyű lenne a feladat...

Az elején még bizniszre is gondoltam amikor belevágtam, de nincs rá annyi kereslet, hogy megérje vele foglalkozni. Azért becsületből befejeztem a projektet, üzembiztos is volt, de sokkal több energiát kellett volna még beletolni, hogy hibátlanul tudjon például indirekt+elektromos hmv-t (időzítés, legionella program) és még pár funkciót, amit egy kínai hőszivattyú is tud alapból. Egy stm32f429 érintős/kijelzős fejlesztőpanelbe implementáltam a feladatokat legvégül (2048k flash, 256k ram), pedig a legelején még egy arduino nanoval indultam...

kiggyo Creative Commons License 2017.12.19 0 0 29131

Szia!

Volt egy Payagyerek nevű topictárs, ő elég mélyen benne volt a hőszivattyús témában, és épített is át klímát vizes rendszerre, ha rákeresel biztosan megtalálod a hozzászólásait.

Ő egyszerűen berakott bentre egy vizes hőcserélőt, az eredeti elektronikát használta fel, és a hőmérőket/ventilátor visszajelzést verte át.

Kerestem én is átépítés kapcsán, de lebeszélt róla, nem váltak be a klímák erre, inkább egy meeting hőszipkát javasolt. Szerinte sok értelme nincs az inverteres gépeknek hőszipkánál mivel jelentős puffer áll rendelkezésre (pl padlófűtés több tonna betonja), nincs értelme visszaszabályozgatni. Egy levegős gépnél persze más a helyzet, ott elkerülhetetlen. 

Amúgy az árkülönbségnek van oka is, egy hőszivattyú kompresszora annyiba kerül mint egy komplett klíma, és állítólag az élettartamban van is egy 10-es szorzó.

Persze a drága klíma biztos tartósabb, de az alap 200-300eFt-os gépek nem bírják hosszútávon a fűtős strapát. Állítólag.

Előzmény: Andreas89 (29126)
digium Creative Commons License 2017.12.19 0 0 29130

Miként tudsz üzenni egy modern inverteres klíma kültérinek (milyen márka típus?), hogy az eddigi 47%-os teljesítményét emelje fel 62%-ra? Vagy, hogy pont akkora teljesítményre kapcsoljon, hogy a berakott víz hőcserélődből kijövő víz hőmérséklete 35 fokos legyen, miközben a 9 padlófűtés körből éppen 6 nem kér fűtést? Keringető szivattyú moduláció? Vagy csak on/off üzemben használnád? HMV készítés? Tartalék fűtőszál? Legionella program? Kezelőfelület? Mit csinálsz leolvasztás közben, honnan tudod majd, hogy azt csinálja a kültéri? Fog más hőtermelő is dolgozni arra a pufferre? Ha igen, hogyan kötöd majd be a hőszivattyút?

Egyszerűsítek: mit tervezel, mit fog tudni?

Előzmény: Andreas89 (29128)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!