Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Misland 3 órája Creative Commons License 2730

A poharas házaknak van asztali változata is, ahol pont "fejjel lefelé" áll, úgy is működik, csak nehezebben meg ki belőle a levegő, ami értelemszerűen megreked a pohár alatt. Hacsak nem fordítják meg átmenetileg, a folyamat gyorsítása érdekében.

Normál állásnál ilyen gond nincs, szépen feltöltődik vízzel (az átlátszó háznál meg is figyelhető), felül távozik a levegő. De még így eltart egy ideig, míg minden maradék buborék távozik, ezt a zörejekből lehet hallani.

Az RO-ház leggyakrabban vízszintesen van szerelve, nekem mégis jobban tetszik a függőleges elhelyezés, ezért így rögzítettem a konyhaszekrény belsejébe. Így alulról kapja a vizet, ami kiszorítja felfelé a levegőt.

De nyilvánvaló, víztisztítók tömege tud működni vízszintes membránházzal is. Előbb-utóbb a víz kiviszi valahogy a levegőt azoknál is. Egyébként ettől a levegőproblémától eltekintve teljesen mindegy, ez is csak kezdetben van.

Előzmény: Ciripke1 (2729)
Ciripke1 4 órája Creative Commons License 2729

Fontos a működés szempontjából a tartályok (előszűrő, szén, ozmó, gyanta, stb.) elhelyezése? Úgy értem függőleges vagy vízszintes telepítés?

Előzmény: Misland (2727)
Kovalic 76 5 órája Creative Commons License 2728

Sziasztok!

Ha furt kut vizenek minoseget (nitrit, nitrat, arzen, ammonia, stb) szeretnem ellenorizni, milyen otthoni modszerek vannak? Teszter, stb?

Misland 11 órája Creative Commons License 2727

Amint említettem, 150 GPD RO-MAN membrán, 850-es fojtószeleppel biztosítja a kb. 1:4 víztermelési arányt, rásegítő szivattyú nélkül. Nyomásra nincs nálunk panasz.

Az 1:4 membránkímélő üzemmódnak megfelel, de itt a topikban is voltak esetek, ahol ennél jobb arányt mértek. A túlfeszített membránnak persze hátulütője is lehet, hamarabb kilyukadhat.

Előzmény: Ciripke1 (2726)
Ciripke1 11 órája Creative Commons License 2726

Érdekes kérdés, mert totál eltérő adatokat találok:

Egyrészt amit te is irtál, 100 GPD hez 480-550-es, ezt a boltban is mondták.

Másrészt meg:

http://www.waterfilters.net/flow-restrictors.html

http://www.purewaterproducts.com/articles/flow-restrictors

http://www.waterfiltersonline.com/flow-restrictors.asp

100 GPD-hez 800-1000 ml/min.

Az eltérés 100%- szóval 

Te milyet használsz?

Előzmény: Misland (2724)
Misland 11 órája Creative Commons License 2725

Előbb még nem láttam ezt a hozzászólást, vagyis ettől függetlenül írtam, mindenesetre a végén derül ez ki pontosabban.

Előzmény: Ciripke1 (2723)
Misland 11 órája Creative Commons License 2724

PDF doksit nem látok róla sehol, de például ennél a cégnél:

http://www.ro-man.com/shop/index.php?route=product/category&path=46

100-as membránhoz 550-es szabályzót adnak vagy ajánlanak, noha ez főleg az általuk forgalmazott membránra vonatkozik, közelítőleg jó lehet máshoz is.

A 150-esnél például 800-ast ír, nekem 850-est adtak, szintén RO-MAN membránhoz, de az lehet, hogy más típus.

Ebben az Aquafilter katalógusban viszont 500 és 800-as szerepel, ők meg valószínűleg 500-ast adnak a 100-as membránhoz.

Naponta 100 USA gallon 378,5 liternek felel meg, ami percenként 260 ml. De ez csak névleges érték, meghatározott nyomás, hőmérséklet, sótartalom esetére. A valós víztermelés lehet talán 200 körül, de azon sem kell csodálkozni, ha kevesebb.

500 vagy 550-es fojtószelep nagyjából jó lehet hozzá, de majd ellenőrizni kell a valós arányokat.

Előzmény: Ciripke1 (2722)
Ciripke1 11 órája Creative Commons License 2723

Csak, hogy én is valami értelmeset hozzászóljak:

a membrán kapacitása és a fojtószelep viszonya között nem találtam pontos összefüggést, de több helyen említik, hogy a membrán névleges teljesítményének a 3.5x, 4x-e legyen a fojtószelep.

Persze figyelve a mértékegységekre:

Pl: én most a 100 GPD (=378 liter/nap) membránhoz a 800-1000 ml/perces fojtószelepek közül válogattam.

Előzmény: Ciripke1 (2722)
Ciripke1 24 órája Creative Commons License 2722
Előzmény: Misland (2721)
Misland 29 órája Creative Commons License 2721

Illetve úgy akartam írni, hogy 850 ml/perc, illetve 0,8 l/perc.

A fojtás növelése a vízveszteséget csökkenti, de a szűrés minőségét némileg rontja (noha ivóvíznek még úgyis bőven jó általában, akvarista célra viszont lehetnek fokozottabb igények is), ugyanakkor a membrán életét is rövidítheti.

Előzmény: Misland (2719)
Misland 29 órája Creative Commons License 2720

Be kell indítani a membránt, pontosan megmérni kifolyó tisztavíz és szennyvíz arányát, abból lehet következtetni, hogy az áramlásszabályzó megfelel, vagy nem.

Kérdés, mi a jó arány, nekem 1:4 körül szokott lenni, de más membrán termelhet jobb aránnyal is. De lehet, az viszont kevésbé finoman szűr. Rásegítő szivattyúval szintén javul az arány.

Ezt pontosabban a membrán specifikációjából lehetne kideríteni, hogy mi a jó.

Előzmény: Ciripke1 (2718)
Misland 29 órája Creative Commons License 2719

Fojtószelep lényegében, legegyszerűbb formája csak egy szűkület, amikor egy apró lyukon folyik át a víz. A hengeres változatban valószínűleg egy rugóval lefojtott szelep van, de még nem szedtem szét (már csak azért is, mert ragasztott és még nem ment tönkre eddig).

Az enyém például 850-es, ami ml/s értéket jelent. A 0,8 értelemszerűen liter/sec. De ez nem jelenti, hogy mindig pontosan tartaná ezt az értéket, nyomásfüggő is. Gondolom, van egy bemérési nyomás, amire vonatkozik. Nem szabályozható, fix alkatrész, ámbár valahol kuriózumként láttam már tekergetős változatát is.

A fojtószelepet az adott típusú membránhoz mellékelik általában, az való hozzá. Vagy ha kísérletezik vele valaki, akkor is be kell tartani a membrán specifikációját, már amikor hozzáférhető.

A kétutas szelep a kimenet lezárását, illetve a tartály telítődését érzékeli. A keletkező nyomás hatására lezárja a membrán betápját. Itt volt videó is a szétszereléséről:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=132687839&t=9101266

Előzmény: Ciripke1 (2717)
Ciripke1 30 órája Creative Commons License 2718

Oké, már csak az a kérdés, hogy melyiket használjam, mitől függ, hogy melyik érték a jó? (az áramlásszabályzó átfolyási értékére gondolok :)

Előzmény: Ciripke1 (2717)
Ciripke1 1 napja Creative Commons License 2717

Szia!

Az áramlásszabályzó hogyan működik?

A ráírt (0.8, 0.4, stb) átfolyási sebesség fix, vagy annak állításával tudom "hangolni" a kifolyó vizet?

Én eddig tévedésben voltam, mert azt hittem, hogy a két utas szelep az RO két kimenő ágára megy, de valójában akkor a bemenő előszűrt és kimenő RO víz ágára? Csak így működhet?

Előzmény: Misland (2713)
Parci 1 napja Creative Commons License 2716

ok, köszi!

Előzmény: Misland (2715)
Misland 1 napja Creative Commons License 2715

Természetes, hogy a finomabb szénpor eleinte kimosódik, de később kitisztul. Ártalmatlan, még a pohárban található esetleges szénszemcsékkel együtt is, ha valaki esetleg meginná.

Orvosi szenet is szoktak bevenni emberek, aminek ugyan eltérő az alapanyaga, de az is aktív szén.

Előzmény: Parci (2714)
Parci 1 napja Creative Commons License 2714

sziasztok!

vettem egy ilyen víztisztítót. egy dolog, hogy az összes tömítése szar és spriccel a víz nyomás alatt mindenhol, ezt megoldottam. viszont az első pohár víz, amit adott, fekete volt. a második már csak szürke.

ez normális vagy parajelenség?

Misland 1 napja Creative Commons License 2713

A membrán tisztavíz-kimenetére kell, mert anélkül leállítás után elkezd visszaszívódni víz.

- Ha a kifolyó vége a levegőben van, akkor levegő kerül a membránhoz, száradás miatt károsodhat.

- Ha a vége vízbe lóg, elkezd visszaáramlani a víz, a membránon lassan átszivárogva, a lefolyó irányába. Nem beszélve a membrán kimeneti oldalának fertőződéséről.

- Ha zárt rendszer van, akkor pedig elvész a nyomás, elenged a nyomáskapcsoló vagy a kétutas szelep, újraindul a víztermelés.

Tehát ez az apró kis szelep, ami gyakran be van építve a membránház kimeneti könyökcsatlakozójába, minden szempontból fontos.

Előzmény: Ciripke1 (2712)
Ciripke1 1 napja Creative Commons License 2712

Értem, ennél jobb nekem sem jutott eszembe eddig.

Legfeljebb ha tartályt használnék... mert ott akkor a kifolyó ágat ketté osztom, és a tartály feltöltése meg automatikus (gondolom) (persze a tartálynak én sem vagyok híve, pláne akvarisztikánál fontos a jó vízminőség.)

Másik kérdésem, hogy az RO mögé kell visszacsapó szelep?

Előzmény: Misland (2711)
Misland 1 napja Creative Commons License 2711

Nem bolondbiztos, az kétségtelen. Váltószelep nem egy gyakori alkatrész a víztisztítóknál, vagy nem jut most eszembe. Szimpla szelep szokott lenni:

Amiből kettőt már körülményes kezelni, esetleg ideiglenesen jöhetne szóba, amíg nem születik valami jobb megoldás.

Ilyen is van, de ez csak egy ágat zár le, minden jel szerint:

http://www.ro-man.com/shop/index.php?route=product/product&path=286_65&product_id=273

Előzmény: Ciripke1 (2710)
Ciripke1 1 napja Creative Commons License 2710

Az akváriumba vezető cső fixen lesz beépítve, szóval azt nem tudom leakasztani. (legalábbis nem szeretném)

Valami olyan szelep kéne, ami egy be, kettő ki, de a kettőből csak az egyik egyszerre (na érted :).

És e mellé még egy gombot nyomni, ami nyitja a mágnes szelepet.

Csak az a baj, hogy pl. egy szelep átváltásnál már nem jön a víz a csapból, megy az akváriumba, de a mágnesszelep még nyitva, túltöltöm az akit.

Szóval nem bolondbiztos :)

Előzmény: Misland (2709)
Misland 1 napja Creative Commons License 2709

Legalábbis én betennék egy kapcsolót, amivel bármikor el tudom indítani a víztermelést. Nekem sokáig a konyhában is egy kis kapcsoló volt, később egy nyomógombos vezérlést építettem hozzá.

A kimenethez valamilyen váltószelep, vagy simán leakasztanám a csövet (vagy annak tartóját) az akváriumról, de nem tudom, nálad hogyan lesz ez kiképezve.

Előzmény: Ciripke1 (2708)
Ciripke1 2 napja Creative Commons License 2708

Igen, igazad van a nyomáskapcsolós megbízhatóbb, csak nem tudom, hogy hogy oldjam meg párhuzamosan, hogy az RO tiszta vizét mikor egy csapra vezetem ki, akkor az akvárium ág elzárva legyen és fordítva, viszont bármelyik nyitásánál nyisson a mágnesszelep a rendszer elején.

Előzmény: Misland (2706)
Misland 2 napja Creative Commons License 2707

Működés szempontjából mindegy, mivel a poharas házak és a csatlakozások az állandó hálózati nyomás elviselésére lettek tervezve. De ha nem muszáj, akkor minek legyen nyomás alatt, mindamellett a csőhálózat üledékei ellen célszerű védeni a mágnesszelepet és a nyomáskapcsolót, ezért szokták az első szűrő után beiktatni, mint a korábbi hozzászólásomban is látható.

Előzmény: Ciripke1 (2704)
Misland 2 napja Creative Commons License 2706

Működnie kell így is, csak annyi, hogy az úszószelepes megoldás a WC-tartályoknál is idővel hibaforrás lehet, a kétutas szelep is elhasználódhat, általában ezek a tisztán mechanikus szelepek nem olyan megbízhatók.

Vagy legalábbis, műszaki fejlettségi szint szempontjából mindenképpen kezdetlegesebb megoldásnak számít, mint a mágnesszelepes, nyomáskapcsolós rendszer, ami viszont szakmai szemmel nézve korrektebb.

Előzmény: Ciripke1 (2705)
Ciripke1 2 napja Creative Commons License 2705

A párhuzamos megoldásra jó ötlet lehet a következő?

Nem mágnesszelep, hanem kétutas szelep az ro végére, és az akváriumi kifolyónál egy "WC tartály bólya", előtte egy T elágazás és egy csap.

A mágnesszelep esetleg csak plusz biztonságként, a vízszint ellenőrzése miatt maradhatna, egy másik érzékelővel.

Előzmény: Misland (2703)
Ciripke1 2 napja Creative Commons License 2704

Van annak lényege, hogy a mágnesszelep az előszűrők (mikronos és szén) előtt vagy után van? (De mindenképpen az ozmó előtt persze)

Előzmény: Misland (2703)
Misland 2 napja Creative Commons License 2703

Négy vége van, de kétutas szelep, arra (vagy nyomáskapcsolóra) csak akkor van szükség, ha a kimeneten történik a víz elzárása, például ilyen úszószeleppel:

http://www.ebay.com/itm/291041312078

http://www.ebay.com/itm/301506073557

Itt viszont úszókapcsoló látható, ehhez nem kell kétutas szelep:

Legfeljebb itt a szivattyú védelmére kellene még a hálózati víz megszűnését érzékelő nyomáskapcsoló is, de az más téma.

Az úszókapcsolóval párhuzamosan lehet kötni valamilyen kézikapcsolót, amivel áthidalható, a külön vízkivétel idejére.

Ezek meg valószínűleg Reed-relés úszókapcsolók lehetnek:

http://www.ebay.com/itm//141236084584

http://www.ebay.com/itm/141371182362

Vagyis az úszójában gondolom permanens mágnes van, az működteti a belsejében lévő Reed-relét.

Előzmény: Ciripke1 (2702)
Ciripke1 2 napja Creative Commons License 2702

Szia!

Értem, logikus a dolog, egy úszókapcsoló vezérli majd a mágnes szelepet. Amit elfelejtettem kérdezni, hogy ebben az esetben is kell a 4-utas szelep?

Így viszont nem tudok kivenni vizet más célra (másik kifolyó ágon), kivéve, ha egy elágazásnál egy "VAGY" szeleppel oldom meg a kifolyást, viszont itt akkor a mágnesszelepet már nem az akvárium kell hogy vezérelje.

Előzmény: Misland (2701)
Misland 2 napja Creative Commons License 2701

Esetleg még pontosítanék, hogy miért írtam az előzőket, hátha nem teljesen egyértelmű:

...az alacsony nyomás érzékelő miatt kinyit a betápszelep, és beindul nyomásfokozó szivattyú.

Az alacsony nyomást érzékelő kapcsolót a hálózati nyomás folyamatosan zárva tartja. Akár nyitjuk a csaptelepet, akár zárjuk, ez a kapcsoló mindig vezető állapotban van. Csak akkor szakít meg, ha elfogy a betápnyomás.

Amikor a csaptelepet zárom, a túlnyomásérzékelő megszakít. Amikor nyitom, szintén a túlnyomásérzékelő zárja az áramkört, ettől indul el a szivattyú, illetve nyit a vele párhuzamos betápszelep is.

Előzmény: SzLajos2 (2697)