Keresés

Részletes keresés

Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2009.07.19 0 0 5751
:-((((
Előzmény: BZoltan (5750)
BZoltan Creative Commons License 2009.07.19 0 0 5750
A károk brutálisak. A juhfark 70%-a a hársunk gyakorlatilag egészben a jég martaléka lett. Az ültetvény 10-20%-án talán még van ami megmenthető, de a lombfelület nagymértékű sérülése miatt gyakorlatilag a 2009-es évjárat nálunk felejtős :(

Kár, nagyon nagy kár, mert nem indult amúgy rosszul ez az év. Most egy kicsit szomorkodunk és holnap indul a rezes kezelés meg a kármentés.
Előzmény: szaki_pali (5749)
szaki_pali Creative Commons License 2009.07.19 0 0 5749
éppen akartam kérdezni, hogyan alakulnak a károk!

szekszárdi hegy megúszta! még eső sem volt!
Előzmény: BZoltan (5747)
Flanell Creative Commons License 2009.07.19 0 0 5748
A Shavit F-ről van tapasztalatotok?
Vagy ha olyan szerre van szükségem, ami minden fontos szőlőbetegség ellen hat, akkor a Quadris (más cég Amistar néven árulja ezt a szert) jobb?
BZoltan Creative Commons License 2009.07.18 0 0 5747
Jég volt a Somlón :( Sok és durva... a károkat holnap mérjük fel pontosan, de lehet, hogy idén nem lesz szüret :(
szaki_pali Creative Commons License 2009.07.17 0 0 5746
http://www.libri.hu/konyv/szololugas.html

a link meg lemaradt pedig beszúrtam , no mindegy:)
Előzmény: szaki_pali (5745)
szaki_pali Creative Commons License 2009.07.17 0 0 5745
1.) most bármekkora a hajtás bármennyi hónalj is van (kaccs) hagyd békén, csak kötözd a karóhoz.
2.) jövőre azt a tőkét amelyik csak 40 cm hajtást hozott vágd vissza, had erősődjön meg. (én leglább igy csinálnám)
3.)azt pedig melynek hajtása már eléri vagy meghaladja a métert azt már "elhúznám " oldalra és termőre fordítanám (persze mérsékelt terheléssel)
4) azt amelyiket első évben az első sziinten vagy emeleten elhúztad azt csak akkor vidd a következő szintre ha vesszői kellően megerősődtek. első évben sztem nem bír el tőbb emeletet ezért ez hosszú több éves munka lehet. támpont egy ceruza vastagsága. ha ennél vastagabb mehet a vessző a következő emeletre ha nem marad míg meg nem erősödik. ha a lugasod csak egy szinten lesz és magasan akkor az is előfordulhat, hogy 2-3 év alatt érsz fel a kívánt szintre. ott viszont tarsd szem előtt, hogy akkor terítsd szét ha kellően megerősödött. mintha szintenként mennél felfelé.

de mivel nem ismerem az elképzelésedet, hogy egyáltalán hogyan is nézzen ki a lugas ezért csak így általánosságban tudom mondani azt hogy mire illik vigyázni.



a lugasról pl itt egy könyv de a Prohászka Szőlő és Bor című bestsellerber is olvashatsz róla:
.
Előzmény: Csemege9 (5744)
Csemege9 Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5744
Sziasztok!

Régóta olvasom a fórumot, és most szeretnék tanácsot kérni! Légyszíves segítsetek!
Családi kertben kis mennyiségről van szó..., szóval most tavasszal ültettem csemege szőlő fajtákat. Ahány annyi féle, hogy minél hosszabb érési idejük legyen, lehessen csemegézni sokáig.
Tavasszal vissza lettek metszve az oltványok 2-3 szemre. Ebből lett most fajtafüggően 2-3-szor, egyenként 40-100 cm-es hajtás. Az egyik tőn 40, a másokon akár 100 cm-es.
Most gondolom ezt hagyjam, hagy nevelje, legfeljebb a hónaljhajtásokat kiszedem.
Mit kell tennem következő tavasszal? Ezeket a hajtásokat kellene a lugasnak kinevelni, vagy ezeket újra vissza kel majd metszeni, és a 2. évi hajtásokból kell a lugast kialakítani?
Hol találok a neten erre leírást?
Igazából a kérdés az lenne hogy hogyan kell egy oltványt lugassá nevelni 2-3 év alatt. Légyszíves segítsetek.
sz1
Pese Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5743
Üdv!

Részben igazad van.

A 40 fok feletti hőmérséklet, amit mértem természetesen nem szabványok szerint
( fehérre festett, szellőztetett hőmérő házikóban, árnyékban, 2 m-en,bekalibrált hőmérővel), hanem tűző napra kitett digitális hőmérővel mértem,
mivel a peronosz se egy lefügönyözött szobában lakik a határban.
Szabályos méréssel egyébként 32 körül volt emlékeim szerint....
Mindenesetre bízom benne, hogy megpusztult a rohadéknak legalább egy része!

Előzmény: tangua (5740)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5742
Igaz, ritkán fordul elő, de pont két éve volt (így pont július 2. dekádjában) az emlékezetes hőhullám, amikor több (5) napon át 40 fok felett volt több helyen az országban és 41,9C-al tetőzött Kiskunhalason. Abszolút maximum napi rekordok

De ezek hitelesített és szabványos adatok árnyékolt hőmérőházban 2m-es magasságban. Ma és tegnap nem volt 35 foknál magasabb -ilyen módon mért- érték az országban. Az viszont igaz hogy ez a kemény meleg nagyon nem kedvez a peronosznak.
Előzmény: tangua (5740)
tangua Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5741
.... meg NEM olvas....
bocs, imaradt...
Előzmény: tangua (5740)
tangua Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5740
A hőmérséklet mérése, és az arra hivatkozó adatok értéke azért szerintem nem a legbiztosabb védelem. Azt a negyven fokot hogy és hol mérted? Ennek is van szabványa (amit persze én nem ismerek), de a korrektul mért 40 fok feletti hőmérséklet Mo-on szerencsére nagyon ritkán fordul elő. Emlékeim szerint úgy húsz éve, egy ponton mérték ilyen abszolút rekordot. A peronoszpőra meg olvas újságot...
Előzmény: Pese (5737)
Pese Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5739
Köszi a gyors választ!

Fél hektár keskenysoros kékfrankosnál már nem mindegy, hogy gajra vágja ez a dög az egészet, vagy megöli a hőség! Permetezni meg csak pár nap múlva terveztem....

Előzmény: Renchy81 (5738)
Renchy81 Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5738
Szia! A szakirodalom azt írja, hogy ha a hőmérséklet 6 órán keresztül 30 °C vagy annál magasabb, akkor a szaporítóképletek (sporangiumok) elpusztulnak. Van mellette egy grafikon is: a szaporítóképletek élettartama 30 °C + 70% páratartalom esetén két napnál kevesebb lesz.
Előzmény: Pese (5737)
Pese Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5737
Üdv ! Érdeklődnék mekkora az a hőmérséklet, ahol a már kifejlett peró elpusztul levélen ?!
Ma már mértem 40 C felett is, ez szerintem elég, de nem lelem a neten seholsenem a pontos számot .
köszi....
szaki_pali Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5736
kezdem a végéről a 2. képet és kocsány bénulásra tenném.

az első is lehetséges, de inkább botritiszt tenném előre.
Előzmény: Jani71 (5732)
RAMBO Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5735
Illetve izé...fajtajelleg az a sok kis apró fekete pötty a szőlőn? Mert ha nem akkor lehet, hogy zöldrothadás lesz, és azok szkleróciumok!
Előzmény: RAMBO (5734)
RAMBO Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5734
Én második helyen a kocsánybénulásra tippelnék. Különösen a 2. kép miatt.
Előzmény: Cirfandlia (5733)
Cirfandlia Creative Commons License 2009.07.16 0 0 5733
Üdv, szét kéne szedni és megnézni a magját, hogy barnult-e az is... Gondban vagyok kicsit mert nem tipikus tünet annyira; napégés nem mert miért csak ez az egy bogyó; mechanikai sérülést is kizárnám az előző okán.
Szóval sztem peronosz esélyes - és a későbbi fertőzés, amikor már egyedileg betegszenek meg a bogyók.
A 2. kép nem ez, ott vmi történt a fürtrész kocsányával (bénulás, vagy egyszerűen lenyomta a tömött fürt) és ezért szárad a billing. (csilling)

Ja és a korábbi képed alapján is akartam írni, sztem ez nem Rizamat, nekem van és az tán nem ennyire elhegyesedő végű...
Előzmény: Jani71 (5732)
Jani71 Creative Commons License 2009.07.15 0 0 5732
Ez közben ilyenné fejlődött (pár perccel ezelőtti kép, gondolom, valami gomba akciójáról van szó):










Feltételezem, hogy itt is valami ilyesmi történik (Fanny):

Előzmény: Jani71 (5669)
RAMBO Creative Commons License 2009.07.15 0 0 5731
Ahogy Jani írta: minnél apróbb cseppek. Mint ebben a szóban: permet. :)))
Előzmény: -Maszat- (5730)
-Maszat- Creative Commons License 2009.07.15 0 0 5730

Én persze a nagyobb mennyiségű mészhez öntöttem a rézgálic oldatot, akkor azért

túrósodott, ez jó tanulópénz.Szép kék szőlőt akartam, és egyszerre adtam neki a zuhanyt és megfolyt, messziről szépen néz ki. Előtte a fürtök elől leszedtem a levele-

ket, tul nőtt /ott felejtett/ ágakat, hogy jobban érje a nap, ezt nálatok olvastam.

Előzmény: Jani71 (5729)
Jani71 Creative Commons License 2009.07.15 0 0 5729
Nem kell azzal annyit vesződni! Áztatni se igazán, inkább keverni (pár perc az egész)!
Mindig a "fehéret" öntsd a "kékhez"!
Egy könyvből az ellenkezőjét olvastam ki annak idején, ráadásul még ki is hangsúlyozta, hogy azért kell így csinálni, mert így fog jól tapadni, de aztán egyszer megkérdeztem apámat, aki elmondta, hogy az ő apja éppen fordítva szokta (fehér a kékbe). Nosza, kipróbáltam. Az eredményt láthatod. Soha másképp nem csinálom!
A tapadással kapcsolatban még annyit érdemes megjegyezni, hogy figyelj a levelet egyszerre érő mennyiségre. Ha sokat juttatsz ki, megfolyik, és akkor tényleg nem fog odatapadni, akárhogy is keverted. Inkább dolgozz gyorsan, egyszerre keveset juttatva a szőlőre (külön cseppek), aztán száradás után újabb gyors tempóval újabb mennyiség (a lényeg, hogy ne folyjon meg!)!
A harisnya jó ötlet, utóbb már én is így csináltam.
A több holdas gazdák sem a születésük előtt tanulták azt, amit most tudnak...
Előzmény: -Maszat- (5727)
-Maszat- Creative Commons License 2009.07.14 0 0 5728

Már permeteztem boltival, de semmi szine nem volt, ezért próbálkoztam saját készi-

téssel. Kutya nincs, de van ugatás, mert a permetező karja mindig fenn

akad a szélső soron vetett csemegekukorica szárába, már csaknem minden 2.ki van törve.

Előzmény: szaki_pali (5716)
-Maszat- Creative Commons License 2009.07.14 0 0 5727

Hátbizony nem mindegy mit, mihez öntök.A párom szemcsés rézgálicot hagyott rám, vizbe áztattam /1 nap/oltott vizes mészhez öntöttem és lett belőle egy túros massza. Szürő, nylon harisnya, 2 órás keverem-kavarom, de szerintem jó lett a permetező nem dugult el. Végre olyan szép, égszinkék lett a szőlő, mint amilyent az elődöktől láttam. A boltitól semmi szine nem volt /biztos nem ez a fontos/, az arányt

pontosan betartottam, több órás volt az elkészítés, de megcsináltam. Sajnos a tapadással van baj mit kellet volna másképp csinálni? A több holdas szőlősgazdák biztos mosolyognak rajtam, de minden kezdet nehéz. 

Előzmény: Jani71 (5720)
Jani71 Creative Commons License 2009.07.14 0 0 5726
Oltott meszet? Tüzépek, falusi építőanyagkereskedések. Egyébként mészhidrátból is lehet készíteni, de úgy még nem próbáltam, lehet, hogy nem tapad annyira.
Ez a kockacukor-dolog nyilván csak babona... Ugyan már! ;-)
Íme (nem kell megrémülni, természetesen nem így néz ki az egész állomány, kiragadott példáról van szó)! Minden esőnek ellenáll!!! :-)

Előzmény: tangua (5725)
tangua Creative Commons License 2009.07.14 0 0 5725
Hát, rézgálicot még talán tudnék szerezni, de hol kapok manapság oltott meszet? A tapadásra meg van egy régi trükk: egy kockacukor/permetezőkanna, és minden felragad....
(Lehet, hogy csak babona, de olyan jól esik ilyen ceremoniális tradíciókat betartani, a szomszédok pl. nem ismerik ezt a módszert, azt mondtam nekik, hogy én már korán cukrozom a mustot... néztek is rám szánakozva...)
Előzmény: Jani71 (5720)
szaki_pali Creative Commons License 2009.07.14 0 0 5724
kinek a pap ....

:)))
Előzmény: Jani71 (5719)
covycovy Creative Commons License 2009.07.14 0 0 5723
Ja, amit elfelejtettem. Gyönyörű a szőlőd. :-))
Előzmény: Zalancelot (5714)
covycovy Creative Commons License 2009.07.14 0 0 5722
A szőlőszemeken nem látszik a jég nyoma. Nálam amit nem védett levél, azokat jól megrepesztette. Az enyém is Zalában van, bár ez nem jelent semmit.
Előzmény: Zalancelot (5714)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!