Keresés

Részletes keresés

Midnightx Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9358

A szőlő, kökény és húsos som mennyire bírják az időnként belvizes területeket?

nyulica Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9357

Én a következőképpen járnék el a helyedben: Levágott tetejű PET palackba ültetném a fiatal oltványokat, amíg nem tudod kiültetni. Természetesen az alján lyukakat kell fúrni, hogy az esetleges túlzott öntözővíz ki tudjon alul folyni. Kiültetésnél elég, ha a PET palack alját levágod és így ülteted ki a végleges helyére.

Így a gyökerek már nem sérülnek az újabb kültetéskor, tehát jobban fog fejlődni a tőke. A gyökerek pedíg vígan terjeszkedhetnek majd lefelé.

Előzmény: Idaráv (9348)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.23 0 0 9356

Köszönöm előre is! Mit szeretnél cserébe? Sokféle dolgot tudok küldeni, vagy pedig kifizetném a postaköltséget.

Előzmény: Jani71 (9355)
Jani71 Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9355

Merre laksz? Néhány fajtában tudnék segíteni (kb. pénteken fogok metszeni), de csak ha nem vagy a világ végén.

Előzmény: Midnightx (9350)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9354

Erre mondják azt, hogy nem mind arany, ami fénylik. Szerintem egy szőlő inkább legyen ronda és finom, mint szép, de íztelen.

Előzmény: Jani71 (9353)
Jani71 Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9353
Előzmény: Midnightx (9351)
jacsoj Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9352

Tedd nedves homokba, és hűvös helyre, pincébe (?). Április végén elég kiültetni a végleges helyére.

Mindig ilyen magasan van a talajvíz?

Előzmény: Idaráv (9348)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9351

Ezt olvastam a Souvenir szőlőről: "sokkal jobban néz ki, mint amilyen jó".

Igaz ez?

Midnightx Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9350

Lassan kihajt a szőlő és véget ér a metszési szezon, de nekem még szükségem lenne (lehetőleg nem kihajtott) vesszőkre a következő csemegeszőlő fajtákból:

 

Hamburgi muskotály, Szőlőskertek királynője muskotály, Esther, Japán Izabella (rózsaszínű), Attila, Afuz Ali, Rizomat, Helikon Szépe, Kósa, Bírókék, Kossuth szőlő, Horthy Miklósné, Vaniliai muskotály, Melinda, Guzal kara, Muscat adda + bármelyik magnélküli fajta.

 

Fajtánként néhány vessző elég lenne. Cserébe sok mindent tudok küldeni.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9349

Nem vagyok szakember és lehet, hogy hülyeséget írok, de mi lenne, ha ideiglenesen nagy cserépbe ültetnéd őket? Aztán pár hét múlva, ha lecsökken a talajvíz, akkor mehetnének a végleges helyükre.

Előzmény: Idaráv (9348)
Idaráv Creative Commons License 2011.03.22 0 0 9348

Sziasztok! A szakembereket kérem, segítsenek. Vettünk a kertészetben három csemegeszőlőt, gyökeres, szép. Próbáltuk elültetni a kertben, de sajnos nálunk most még magasan van a talajvíz, effektiv vízben lenne a gyökere, ha elültetnénk. Tudnátok hasznos tanáccsal szolgálni, mit lehet ilyenkor tenni? Előre is köszönöm.

Előzmény: nyulica (9343)
bujukcekmece Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9347

Sziasztok!

 

Mathiász Jánosné Muskotály oltóvesszőt keresek!

 

Nálunk sajnos kiveszett ez a fajta az egész hegytetőn mire át akartam menteni a Zalai-dombság egy másik szegletébe. Ha valaki rendelkezik ezzel a fajtával kérem jelentkezzen! Előre is köszönöm! Üdv. Gazdag Attila (30) 305-0794

biopapó Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9346

Midnightx!

Na ezt nagyon jól mondod! Én még olyan fínom befőttet ritka nemes szilvából ettem, mint a

 Mirabolán lila fajtájából. A leve meg egyenesen csodálatos, minden üdítőital csak kullog utána, már csak azért is mert biotermék, semmi adalék benne.

Jó étvágyat!

Előzmény: Midnightx (9334)
biopapó Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9345

Immi!

 

Hát ilyen pocsék évem még nem volt illetve a környéken mindenkinek pocsék volt. Vannak akik már fel is adták az erőlködést, de én már kitartok, hiszen nem ebből élünk szerencsére, de nagyon jó kertészkedni!

Sajnos a tavalyi évet még a rezisztensnek mondott fajták sem bírták ki. A jövő titka, hogy egyáltalán melyik marad meg egyáltalán?!

Ugyanis ami most metszéskor élőnek tűnik még nem biztos, hogy kihajt.

Na de a mi dolgunk, hogy reménykedjünk!

Előzmény: inmi (9332)
RAMBO Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9344

Borzasztó hideg volt szombaton a szőlőben....

nyulica Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9343

A szőlő nem túl válogatós, a szikes talajok és a lápvidékek és a sivatagok kivételével szinte mindenhol eredményesen termeszthető. A fagyzugos Északi lejtős területeket azért ajánlott kerülni.

Ha a szomszédoknál jól díszlik akkor valamit nem stimmel.

Előzmény: grinhilda1 (9342)
grinhilda1 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9342

Még egy kérdésem lenne a szőlő milyen talajt kedvel? Az biztos, hogy a mi kertünk

mellé egy állattartó telep kellene mert a trágyát kedveli és a Duna vize is kevés lenne rá, mert annyira homokos.

Előzmény: nyulica (9339)
nyulica Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9341
Előzmény: grinhilda1 (9340)
grinhilda1 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9340

A szomszédok szőlői már mind öregebb ültetések biztos vannak már 30 évesek vagy idősebbek.

A szőlőskertek királynőjét is tőlük kértem ez biztos valamivel fiatalabb ültetés, de ez csak egy pár tő és ezek is lehetnek vagy 15 évesek.  Oké, hogy direkt termőket ültetek, de hogy oltom be őket utánna,  valami leírásotok nincsen.

Előzmény: nyulica (9339)
nyulica Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9339

Filoxéra=szőlőgyökértetű

Az 1800-as éveg végén került át amerikából európába és az összes szőlőültetvényt kiirtotta az immunis homoktalajok kivételével. Ezután kezdték elkezdeni az európai fajtákat amerikai alanyokra oltani, mert a filoxéra az amerikai szőlőfajták gyökerét nem tudja elpusztítani. Az amerikai szőlőfajták levelét károsítja kis göbök formájában. Alanytőkék levelein megtalálható. A peronoszpóra szintén amerikából származik az amerikai fajták immunisak vele szemben.

Ez okozta a 19. század első felében az ún direkttermők elterjedését, mert azok permetezés nélkül is teremnek. Minőségük viszont meg sem közelíti az európai szőlőfajtákét. (bár olyan is van aki ezt vitatja és szereti a direkttermők borát)

Szerintem nem ártana a kertedben egy jó alapos földforgatás 50-60cm mélyen és egy alapos készlettrágyázás.

A szomszédok kertjében milyen szőlőfajták teremnek?

Az is megoldás lehet, hogy a tőlük kért szőlővesszőkkel vagy direkttermőkkel telepíted be a kertedet és utána oltod át őket az általad kívánt fajtákra.

Előzmény: grinhilda1 (9337)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9338

Ami nem hajtott ki tavasszal, az valszeg kifagyott a télen. Takartad őket? Mert az ilyen zsenge kis csemeték valszeg érzékenyebbek a fagyra, mint az idősebb tőkék.

Előzmény: grinhilda1 (9337)
grinhilda1 Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9337

Nyulica, Janijani (és az összes Szaki)!

Köszönöm a jó tanácsokat.  Amit leírtam az mind igaz. Ezért is kérek Tőletek kicsit kétségbe- esve tanácsot.  A kertünk homokos, de minden szomszédomnak van szőlő a kertjében. Ebben a kertben még sohasem volt szőlő ültetve a talaj nem lehet kiélt.

Kb az évek alatt olyan (  az elmúlt 2-3 év) 200-250 dugvánnyal próbálkoztam, volt amit beiskoláztam, volt amit egyenesen a helyére ültettem. Szinte minden egyes tanácsot megfogadtam beleértve az olyanokat is, hogy hosszab részt ültettem le és megtörtem vagy krumplit tettem a végére a jobb gyökerezés érdekében. Sajnos minden egyes dugványra ugyan az a sors vát. ( fajta szőlőskertek királynője )
Volt ami tönkrement nem hajtott ki, ami kihajtott és szépen fejlődött az első évben, az a következő évben már tavasszal nem hajtott ki. Permetezve is volt perenoszpora és lisztharmat ellen is. De sajnos a konténeres és a gyökeres szőlőkkel is igy jártam.

Kb 20 tő csemege szőlőt szeretnék, de eddig csak 2 tő van  az is direkt termő.

Valamelyitek emlitette filoxéria az mi?

Minden jó tanácsot szívesen fogadok, segítsetek.

Előre is köoszönöm.

Midnightx Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9336

Az is készül a szomszédnál, részben a mi gyümölcsünkből. Aztán kapunk cserébe pár litert, de én nem szeretem.

Előzmény: nyulica (9335)
nyulica Creative Commons License 2011.03.20 0 0 9335

Ami meg nem elég finom ,hogy megegyük, abból nagyon finom biopálinkát lehet főzni! :-)

Előzmény: Midnightx (9334)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9334

Azért nem nevezném dudvának a mirabolánt. Én pl. sokkal jobban szeretem, mint az egrest vagy a piros ribizlit. Vannak nagyon finom fajták, és ha még azt is figyelembe veszed, hogy gyakorlatilag biogyümölcsről van szó (nem kell permetezni), ráadásul nagyon bőven terem, akkor mindenképp egy figyelemre méltó gyümölcsről van szó. Egyszerűen csak ki kell szelektálni a jobb ízű fajtákat.

Előzmény: japaszturo (9333)
japaszturo Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9333

Az ugymon "dudvát"   nehéz kiirtani.  A régi ősi növények sokkal erősebbek mint a mai növények.

Előzmény: Midnightx (9330)
inmi Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9332

A Cserhát-alján dettó... voltak olyan szőlőtőkéim, amelyekről le sem szedtem a szőlőt (életben olyan savanyú szőlőt még nem kóstoltam, pedig érettek voltak), a fagyos januári szél ott fütyült közöttük. Viszont az összes madárka ott rugózott rajta fagymentes napokon.

Előzmény: biopapó (9331)
biopapó Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9331

Midnightx!

 

Na akkor itt is találkoztunk!

Van néhány csemegeszőlőm, de ugyanígy vagyok, mint te. Rengeteg kitikkadt és még nem tudom mi maradt meg. Ha kifakadnak és megmaradnak majd jekzek, mert van pár mazsola fajtám is.

 Nem tudom merre laksz, én a Mátra és a Bükk között és borzasztó volt a tavalyi év. Közel ezer tő szőlőm van, de nem  tudom mi lesz belőle az idén?! Majdnem tövéig vissza kellett vágni több, mint a felét, köztük 8-10 éveseket is!! Nekem is sok mindenfélém van.

A cserét jó lenne személyesen intézni, ha nem laksz túl messze.

Majd egyeztetünk.

Előzmény: Midnightx (9330)
Midnightx Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9330

A tavalyi év volt az első, amikor szinte teljesen tönkrement a szőlőtermésem. Még a direkttermők fürtjei is lerohadtak. De fosóka szilva az volt pár mázsa. Pedig azokon a részeken állt a legtöbb víz. Ez a jó a fosóka szilvában, ha minden kötél szakad, akkor is ehet az ember saját friss gyümölcsöt. Mindent túlélnek. Szárazságot, özönvizet, jégesőt, fagyot, mindent.

Előzmény: lalá (9329)
lalá Creative Commons License 2011.03.19 0 0 9329

-Annyi biztosan nem. A tavalyi évben több hétig ázott a lábuk a szőlőknek.

Előzmény: Midnightx (9328)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!