Keresés

Részletes keresés

Cirfandlia Creative Commons License 2010.11.20 0 0 8544

"szeptember végére eddig mindig, még kedvezőtlen időjárás esetén is, beért 20 cukorfokkal." 

idén is?  ;)

Előzmény: Falusi1 (8539)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.11.20 0 0 8543

Na hát akkor ez mégiscsak pótlás :) így már más a leányzó fekvése. Persze így működhet; és sztem nyugodtan válaszd a gödörfúrós megoldást; bérelni eszközt, 2 ember egy hétvége alatt ki kell fúrja ezt, tápanyagot is tudsz juttatni és töredékéből megvan mint az ásás.

Előzmény: pinotnoir777 (8540)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.20 0 0 8542

4, max. 5 kontaktszeres permetezéssel könnyedén megvédheted+1 rovarirtó is szükséges lehet, mert a cserebogarak szeretik(ez elhagyható, ha nincs bogárinvázió)

Előzmény: Dió4 (8541)
Dió4 Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8541

Köszönöm. Akkor megerősíted a jó  leírásokat, jó tudni.

talán lesz valakinek a többiről is tapasztalata.

Milyen permetezésigénye van?

Előzmény: Falusi1 (8539)
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8540

Sok helyen nem nagyon lesz konkurencia, mert már sok éve kipusztulttak a tőkék, vannak szinte üres oszlopközök. Amúgy negyven év körüli az ültetvény.

 

Már csináltam ilyen besűrítést, kevésbé tőkehiányos öreg ültetvényben, és ott is gyönyörűen kifejlődtek a kis oltványok, idén már 4 m körüli hajtásokat produkáltak, most már szinte mindegyiknél tudok törzsnek is hagyni. Ráadásul az gödrölés, trágyázás, műtrágyázás nélkül, csak hidrofúróval lett eltéve.

 

Legalább jobban törekszik a kicsik gyökere lefelé. Nem a sűrű térállás ideológia játszik, hanem az, hogy a legkiemelkedőbb területemben nagy kincsnek érzem az öreg tőkéket, semmiképp sem akartam őket kivágni, viszont sok a hiány.

 

Előzmény: Cirfandlia (8537)
Falusi1 Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8539

Csak a Biankáról tudok tapasztalatokat.

Igen megbízható fajta, jól bírja a terhelést. Nálam szeptember végére eddig mindig, még kedvezőtlen időjárás esetén is, beért 20 cukorfokkal. A fehér szőlőim közül ez nyújtja a legnagyobb termésbiztonságot. Egy gyengéjét tapasztaltam, az pedig a virágzás körüli hűvös esős idő. Ilyenkor rosszul kötődik, bár tudom, hogy ez minden fajtára jellemző.

A belőle készült borról nem tudok véleményt mondani, mert más fajtákkal keverve készítek fehér bort.

Előzmény: Dió4 (8530)
Falusi1 Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8538

BZoltán és Rambó véleményére én is figyelek, sőt mindenkiére.

Amit írtam, azt a GATE Kertészeti Tanszéke publikálta a szőlő fenológiai fázisairól.

Nem tudom, hogy a tápanyagok (vissza)áramlása meddig tart, de a mély-nyugalmi állapotban biztos nem áramlik semmi sehova.

A tartalék anyagok képzésének folyamatáról azt olvastam, hogy az július első felében kezdődik és október közepéig tart. Ebből valószínűleg az is következik, hogy a tápanyagok október közepéig a helyükre kerültek.

 

 

Előzmény: pinotnoir777 (8532)
Cirfandlia Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8537

Hát akkor ez nem pótlás.... megmondom őszintén Bálint, én ezt nagyon rizikósnak érzem. Egy beállt ütletvényt (tényleg mi az életkor a sortáv?) besűríteni, ahol a meglévő tövek gyökérzete teljesen benőtte a most beültetni kívánt zónát, hát eléggé nagy hendikeppel indulnának az új tövek, már ha egyáltalán megerednének. Akkora a gyökérkonkurencia az idős beállt tövek által, az árnyékolás a vegetációban, hogy nagyon életrevalónak kell lennie az új tőnek, és akkor nem beszéltünk még a 20-30? év korhátrányról... Láttál ilyet máshol, csinált már vki ilyet, van referencia? Hogy eredt, hogyan maradt meg későbbi években? félmilla csak oltványra meg még több százezer a telepítésre egy ilyen bizonytalan dologra... ér ennyit ez a sűrű térállás ideológia?

(én 8 évvel az első pár sor cirfim telepítése után 2x1 m kordon; be akartam tenni új sorokat 1X1re de már akkor is lebeszéltek a kutatóból az árnyékolás és a gyökérkonk. miatt)

 

Szóval én ezt nagyon meggondolnám, és esetleg ha mindenáron akarod, inkább alanyvesszőt tennék le (sokkal olcsóbb, jobban nő, könnyebb telepíteni) és ha megeredt jól akkor átoltani.... de a döntés a tiéd, majd érdekelne mit csinálsz és mi lesz az eredménye.

Előzmény: pinotnoir777 (8525)
BZoltan Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8536

Pontosan.  Idén melós és drága volt a növényvédelem.

 

Szerintem kétféle termelőnek okozott különösen nagy problémát növényvédelmi szempontból az idei év. Azoknak a kistermelőknek akik bérpermeteztetnek és kiadják ezt a munkát külsősökek akik vagy mennek jó időben jó szerrel vagy nem. A másik csoport pedig azok a termelők akiknek túl nagy / fregmentált területeik vannak a növényvédelmi rendszerükhöz képest és ezért nem tudtak időben és ott reagálni ahol kellett volna.

Előzmény: Törölt nick (8534)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8535

Nem kell itt várni semmire, lombhullás után nyugodtan el lehet kezdeni a metszést, de felesleges sietned, mert a te szőlődet 3 hét alatt ki lehet metszeni.

Előzmény: pinotnoir777 (8532)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.19 0 0 8534

Ja, aki félvállról vette az idén a növényvédelmet, az most megnézheti magát. Nekem a "gatyám is ráment" a permetezésre, de megvédtem a szőlőt.

Előzmény: lalá (8526)
Dió4 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8533

Még egy kérdésem van. Mit kell érteni a "semleges" ízen? Azt gondoltam, hogy ez viszonylagos érdektelenséget, jellegtelent jelent, amelynek nincs különösebb élvezeti értéke.

De így zavarosank tűnt, hogy azt írják egy szőlőről, hogy semleges ízű, de finom aromájú. Hogyan kell akkor ezt érteni?

pinotnoir777 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8532

Köszönöm, namost akkor itt van a dilemma, amit te írtál, az majdnem szöges ellentéte a másik változatnak, miszerint az első komoly fagyokat kell megvárni, vagy a téli napfordulót (BZoltan illetve Rambo). Az ösztöneim mondjuk az utóbbit súgják. Számomra az a kérdés, hogy tápanyagvisszaáramlás meddig van a törzs, gyökekerek felé.

 

 

Előzmény: Falusi1 (8528)
Dió4 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8531

De lehet, hogy nem is Suvenír, hanem Kék kecskecsöcsű.

Előzmény: Dió4 (8530)
Dió4 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8530

Sziasztok!

 

Szeretnék, illetve már telepítettem néhány szőlőoltványt. A rezisztens vagy eközeli fajták érdekelnének mint a Palatina, Pölöskei muskotály, Néró, Bianca, Eszter. Esetleg a Teréz. Érdekelne mi a véleményetek róluk.

 

Valamint érdekelne a Suvenír is a különlegessége miatt.

Köszönöm a válaszokat.

lalá Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8529

-A peronoszpórás, lisztharmatos, botritiszes, orbáncos, atkás stb-s hajtásból milyen vessző lesz? Vesszőérésről nem is szóltam, meg a terméskiesésről sem.

Előzmény: Inzám Sándor (8527)
Falusi1 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8528

A szőlő nyugalmi állapota október közepétől március közepéig tart. Ezen belül január közepén véget ér a mély-nyugalom és innen március közepéig kényszer-nyugalmi állapotban van. Az utóbbi szakaszban már megindulhat a nedvkeringés, ha az időjárás kedvező, de éppen ezért már sokkal érzékenyebb a téli fagyokra. Az érzékenyebb fajták, pl. bíborkadar, ilyenkor szokott elfagyni - legalábbis nekem.

A rügy-nyugalom szeptember közepétől január közepéig tart.

Remélem tudtam segíteni.

Előzmény: pinotnoir777 (8505)
Inzám Sándor Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8527

Mi az ami elszúrható a növényvédelemben, hogy nem érik be a vessző? Csak arra tudok gondolni, hogy a rossz növényvédelem miatt esetleg korán ledobta a szőlő a lombját, de tényleg érdekelne, hogy mi a gondjuk a növényvédelemmel.

Előzmény: lalá (8526)
lalá Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8526

-Ja. Mondtam, hogy felénk volt egy-két fagyos éjszaka. Akkor meg felétek is. A vesszőkkel szerencséd van. Itt meg a gazdák perlik a növényvédelmet végző vállalkozót.

Előzmény: Törölt nick (8515)
pinotnoir777 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8525

Szabadgyökerű lesz az oltvány, kb 30 cm átmérőjű lukak lennének, meglévő telepítés, nagyrészt gyökércsonkok nélkül. illetve besűrítésről lenne szó (120 helyett 60-as tőtáv), a támrendszer áll, de elég ramatyok a drótok, nem ártana amúgy sem cserélni.

Előzmény: RAMBO (8524)
RAMBO Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8524

Milyen oltványt akarsz eltenni? Szabadgyökerűt vagy konténereset?

Mekkora a kézi fúróval fúrt luk átmérője? (Milyen fúrója van az embernek?)

Meglévő telepítés helyére akarsz ültetni? Benne vannak még a gyökércsonkok a földben? Áll a támrendszer és úgy kell elkészíteni a lukakat?

 

 

Előzmény: pinotnoir777 (8513)
BZoltan Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8523

Nyilván vendégként nem a te dolgot osztani az észt :) Ettől még fontos a tisztaság.

Előzmény: ronin s8 (8521)
ronin s8 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8522

Nem tudom, Rheingau környékén, ahol magasan a legszigorúbb a technológiai fegyelem, mit használnak? Lehet, hogy rozsdamentes menetet, és musttal kenik, de lehet, hogy a tradícionális (disznózsír, faggyú) anyagokat használják. Az is lehet, hogy (mint minden haladó technikájú német üzemben) pl. kamélia (teafa) olajat kennek a vasmenetre, ami nem engedi rozsdásodni, és nem is mérgező, és amit a német szerszámipar előszeretettel használ, és kommunikál, mint a világ előremutató technikáját. De az is lehet, hogy már eljutottak az űrtechnikáig, és elhagyták a menetet is :-))

Előzmény: BZoltan (8520)
ronin s8 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8521

Úgy értettem (bár nem fogalmaztam elég világosan), hogy az ő szüretükön én vendég vagyok, nem pofázok bele ezekbe a dolgokba. Amikor szedés közben a sorok között az a téma, hogy "dobd csak bele a rohadtat is, mert az csak használ a bornak", nincs értelme a zsír-kérdést firtatni. :-)

Előzmény: BZoltan (8520)
BZoltan Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8520

Szerintem rosszul szed ha asszed :) A higéniával minden szinten túl érdemes foglalkozni. Az más kérdés, hogy van-e kedve és energiája ehhez az embernek.

A disznózsír nem árt a bornak, ha tiszta. De látam én már elég sok trehány zsírt is.

Előzmény: ronin s8 (8518)
kata 03 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8519

Szia.

Szerintem a fúrógépbe csatlakoztatható szivattyú jó lehet neked.

http://elektroexpressz.hu/spd/unas_246078/MB8877025_furogeppel_hajthato_mechanikus_szivatty

Előzmény: biopapó (8488)
ronin s8 Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8518

Rendben. A disznózsír is jó ötlet.

Asszem, egy szinten túl nem érdemes foglalkozni a tisztasággal.

Előzmény: Törölt nick (8516)
BZoltan Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8517

A szakszerűen és gondos munkával végzett kézi telepítés sikerességi százaléka messze jobb mint a gépi telepítésé. Mi csak kézzel telepítettünk és majdnem 100%-ban megeredtek az oltványok.

Előzmény: pinotnoir777 (8513)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8516

Mondd meg neki, hogy használjon faggyút, ugyanazt, amit a régebbi fahordók ajtajához használ.

Előzmény: ronin s8 (8493)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.18 0 0 8515

Vagyis lombhullás után. A lomb pedig akkor hullik, ha "megcsípi a dér", legalábbis az öregek szerint. De ők nem értenek hozzá :)

Ezt a rossz vesszőt már említetted, én nem látok ilyent sehol, szerencsére nálam olyan egészségesek a vesszők, hogy szaporításra is tudtam szedni

Előzmény: lalá (8511)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!