Keresés

Részletes keresés

vassterez Creative Commons License 2015.06.11 0 0 2531

Sziasztok.

Jövő héten szerdán reggel repülünk Osloba, kicsit körülnézünk ízlelgetjük a kinti életet.

Hosszabb távú terveink között szerepel egy új országba való költözés, és nagyon szimpatikus Norvégia (még Málta van a képben jelenleg). Amit kinéztünk az a déli rész, Kristiansand és környéke, most is oda indulunk felfedezésre. Ha kb egy évig tanulunk Norvégul és közben elvégzünk valami OKJ szerűt akkor van értelme elindulni egy akkor 7 éves gyerekkel? Nagyon elegünk van az itthoni rendszerből, épp ma rakták fel, hogy már a NAV is megfigyelhet lehallgathat mindenkit, és ez a diktátori ország már szörnyű, nem is igazán nekünk, hanem a gyerekre gondolva. Így gondoltuk át, hogy ha tetszik ez a rövidebb idő kint akkor egy évet adunk magunknak, hogy a gyerek megtanuljon írni-olvasni és egy évig tanuljon angolul, mi pedig norvégul és jövő nyáron felkerekednénk. Ötletek, tanácsok esetleg? köszönöm.

balazska90 Creative Commons License 2015.06.09 0 0 2530

Pedig mindenki azt nyomatja hogy dőzsölni lehet annyiból Norvégiában. A mekisfiú jobban él mint a német mérnök, stb.

Előzmény: Revheim (2528)
Facipan Creative Commons License 2015.06.08 0 0 2529

SZia Molo.

a nav.no oldalon talász álláshirdetéseket, használd a fordítót..

https://translate.google.com/translate?sl=no&tl=hu&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Ftjenester.nav.no%2Fstillinger%2Fstillinger%3Fs1%3D817395%26s1%3D162882%26s1%3D858076%26s1%3D721760&edit-text=&act=url

üdv.F

Előzmény: moloj88 (2522)
Revheim Creative Commons License 2015.05.28 0 0 2528

Érdekes.20  e kr az itt nudli. De olvasgass csak tovább.

Nyugati gastarbeiter Creative Commons License 2015.05.27 0 0 2527

Érdekes a neten azt olvasom mindenhol hogy Norvégiában a melós is annyit keres (20 ezer kroner, 800k huf) hogy alig bírja elkölteni.

Előzmény: Revheim (2524)
Revheim Creative Commons License 2015.05.25 0 0 2526

Bár az utolsó kérdés,nem épp komoly érdeklődésre utal:-),nem is értem miért nem válaszolt eddig senki rá:-)

Előzmény: Revheim (2525)
Revheim Creative Commons License 2015.05.25 0 0 2525

Jav.40-50 e(nem mindegy:-))

Előzmény: Revheim (2524)
Revheim Creative Commons License 2015.05.25 0 0 2524

Dehogy lehet.Úgy kb.hó végére kifutsz a pénzedből.Itt a jóreménység akkor indul ha van a családnak 40-50 kr bevétele havonta.Egyszemélyes akcióknál hamar oda a pénz hó végére,pláne ha lakást fizetsz,autót tartasz fent.

Előzmény: Aszfaltot bámuló kisgyere (2523)
Aszfaltot bámuló kisgyere Creative Commons License 2015.04.24 0 0 2523

Mennyit keres mostanság nettóban egy egyedülálló Norvégiában mosogató? Lehet belőle dőzsölni?

moloj88 Creative Commons License 2015.04.19 0 0 2522

Üdv!
Egy ideje már németországban élek, mint szárazépítő de szeretnék új szakmában dolgozni illetve norvégia is érdekel mint következő állomás.

Mindenféle "nehézgépes" dolog érdekel. A darutól kezdve a dózeren át az ilyen-olyan földmunka-rakodó-útépítő-emelőgépekig. Mint egyszerű gépkezelő persze. A kérdésem az hogy van-e valakinek tapasztalata, ismerettsége ilyen területen? Nem segítség kell, csak az érdekel mennyire alkalmaznának pályakezdőként? Nyelvtudás nem gond.
Illetve milyen pénzek mozognak ezekben a munkakörökben?

Szakmunkásként érdemes szerencsétpróbálni kint?

Köszönöm.

kilo11 Creative Commons License 2015.04.13 0 0 2521

Szia!

Nagyon sok álláshirdető portál van Norvégiában, de talán a legtöbb állást a https://tjenester.nav.no/stillinger/forside találod. Tudsz szűrni munkakörre és arra is, hogy hol szeretnél dolgozni. Az angol elindulni talán elég, de aztán kell a norvég.

Előzmény: bb35mm (2511)
Knarvik Creative Commons License 2015.04.10 0 0 2520

A lényeg, erre nincs siker recept, ezt ki kell tapasztalni. Interneten is lehet figyelni az akciókat. De figyelem, az ilyen akciós meghirdetésekkel is jól átkúrósak ám. Gyakran a boltban nem is tudnak róla és a rendes árat húzzák le. Tessék tüzetesen ellenőrizni a termék vonalkódja alatti számsort és az ár mellett szereplő számsorokat. Nem 100%, de be szokott jönni, hogy akkor annyiba kerül, amennyi ki van írva. Vonalkód leolvasót ne nagyon keressetek a boltokban, mert jellemzően nincs. A pénztárnál lehet rájönni, hogy tényleg annyi-e, amennyi ki van írva, ha bírod követni.

Múlt héten volt akció gumicukorból, 4,90 volt a Remában, 5,90 az Europrisnél 10 dekája. Természetesen mérleget nem tettek mellé, majd a pénztárnál megtudja a vevő mégis mennyit szedett.

Az akciós krumplinál az a játék, hogy többféle krumplit tesznek egymás mellé, az árcédulákat véletlenül összekeverik(? vagy nincs is akciós krumpli) és amikor fizetsz, kiderül nem az akciós krumpliból vettél, hanem abból, ami 3x annyiba kerül.

Előzmény: Knarvik (2519)
Knarvik Creative Commons License 2015.04.10 0 0 2519

Nem hiszem, hogy Haugesund hozzászólásában lett volna sértő szándék, bár nem ismerem személyesen.

Így van, olcsón is ki lehet jönni, ha figyeled az akciókat és csak akkor vásárolsz. Akkor viszont dögivel és mélyhűtőre. A mi hol olcsóbb, az mindig attól függ, hol milyen akció van. Másképp nem megy. kilo11 2500 NOK/2 fő reális, ebben az esetben. Ha közel van a határ, akkor átmenni is érdemes lehet.

Előzmény: Revheim (2518)
Revheim Creative Commons License 2015.04.10 0 0 2518

Nemcsak erről van szó.Tulajdonképpen ez a blog elviekben arról szól,hogy segíteni a kimenő szándékozóknak.Nem az első eset ,hogy átmegy sértegetésbe.Ezt már mások is csinálták másokkal.Ez a városnevű jóember a maga pökhendi stílusába idehányta a" jópofa" vc -s szövegét körülbelül ugyanazt csinálva,amit elviekben kritizált.Ez baromira nem építő jellegű senkinek,viszont tudom,mert látom hogy néhányból a korona nagy embert csinál .Mindenféle frusztráció nélkül állíthatom ,személyesen is ismerek párat sajnos ,nos a messziiről kerülendő kategória.Erről ennyit.Kicsit visszatérve a kajakiadásra,sz.tem bárki visszakérdezhet,sőt hitetlenkedhet is,na miért is olyan rossz ez?A másik jóember meg besértődött egyből.Kicsit beleélve magunkat frissen kiérkezők helyzetébe kevés forinttal ,bocsánat koronával ,semmi információval mi hol az olcsóbb ,valószínűleg nem is  fog mindjárt hazarohangálni 20 kilo cukorért,meg 2 oldalasért.Te fasza gyerek vagy hogy már megteheted x idő után.Basszus én mikor munkát kerestem  k.ra nem volt időm, se energiám átnyálazni a boltokat milyen akciók vannak ,vettem amit sikerült ,annyiért ,amennyiért.Ezt azért  idő kitapasztalni.Persze ha az asszony is kint van és majd egy év múlva tán elkezd dolgozni,hát had vadásszon.Már le sem merem írni az 50 % os leárazásokat,/nem kukázást :-)/,amit lehagytam úgyis jön a válasz - én olyat nem veszek  és mégis kijövök 500 kr-ból.Na most én voltam kicsit bunkó,így visszaszívva ,de azért olvasd:-). Heheheh.

Előzmény: Ausztriai csöves (2517)
Ausztriai csöves Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2517

Hazajártok onnan ételért? BRUTÁLIS! Érdekes módon a numbeo.com pl jóval többet ír kajaköltségre mint mondjuk itt (Ausztria). Vicces hogy mindenki sarkít a számokkal. A megélhetési költségekből lefarag, a béreket meg felfelé kerekítik...

Előzmény: Knarvik (2513)
Revheim Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2516

Mi a fene bajod van a horgászattal? Hálaistennek itt nincs túlszabályozva ,mint otthon.Legalábbis ez nincs.

Én speciell nem cáfoltalak téged,részemről inkább elismerés volt.

De a mostani reakciód alapján nem tudok nem arra gondolni ,aki ennyire sensitiv, az hogy bírja külföldön?

A norvégok sem szentek ,sok köztük akik konkrétan nem szeretik a külföldieket,azt sem tudom már hányszor sokkolódtunk le emiatt,meg még fogunk is szinte biztos .

A boltos dolog meg ezek szerint tényleg általános.

Zárásképp a vc-s hasonlat kicsit erős ,de remek dolog hogy segítesz  itt ezügyben nem is kívánok trollkodni.

Tartsd meg ezt a szokásod.

Szép napot!

Előzmény: kilo11 (2515)
kilo11 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2515

Hát igen! Csak a nyilvános vécét néha kipucolja valaki :-) De igazad van! Ha már néhány embernek tudok segíteni, aki tényleg azért keresi fel ezt a fórumot, hogy infókat gyűjtsön, már megérte.

Előzmény: Haugesund (2514)
Haugesund Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2514

Egyetértek Veled. :-(

Ugyanakkor ez egy ilyen műfaj.

A nyilvános fórumok hasonlóak, mint a nyilvános vécék. A probléma is ugyanaz velük. Vannak akik rendeltetésszerűen használják, és vannak akik nem tartják az írott és íratlan szabályokat, mellépössentenek, így az utánuk következők már bokáig cuppoghatnak mindenféle lében.

Alapvetően kétféle dolgot tehet az ember. Vagy azt mondja, hogy ide nem megyek be, megoldom máshogy, vagy vesz egy nagy levegőt, befogja az orrát, és amilyen gyorsan csak tudja, elintézi bent a dolgát, majd mihamarább távozik.

Az emberek különbözőképpen viselkednek, az internet és az online közösségek még relatíve új dolgok, és sokan még nem rendelkeznek a használatukhoz szükséges kultúrával.

Úgy gondolom, türelmesnek kell lennünk irányukban.

U.i.: A horgászással én azért kacérkodom, csak azt nem tudom még, hogyan szánjam rá magam, hogy az élő halból halott halat csináljak. :-/

Üdv,

H.

:-)

Előzmény: kilo11 (2512)
Knarvik Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2513

Nekünk is kijön ennyiből, sokat járunk haza és otthon vásárolunk. Itt maximum tejet, kenyeret, mert még a csirkemell is halízű, az ételek általában rossz minőségűek és egyáltalán nincs választék. A boltban pedig rendszeresen átvágják az embert intézményesítetten. Ezalatt azt értsd, hogy a kiírt ár gyakran nem egyezik meg a pénztárnál fizetettel és csak a legritkább esetben "tévednek" a saját kárukra... Ha kocsival jövünk akkor pár karton tartós tej is befigyel, így most fél évig nem veszünk tejet sem itt. Nekünk ugyanannyi, mint otthon :)

Ha már a tévedésekről, megemlítendő, hogy a norvégok a híreszteléssel ellentétben egyáltalán nem korrektek. A fizetéssel is szeretik átverni az embereket (kivételek biztos vannak), biztos lehetsz benne, hogy a "tévedés" mindig a másik kárára fog történni.

Előzmény: Ausztriai csöves (2509)
kilo11 Creative Commons License 2015.04.09 0 0 2512

Sziasztok!

Őszintén! Minek írjon választ ide bárki, ha jön mindig valaki és megkérdőjelezi? Én a saját tapasztalatomat írtam le. Ha valaki olvassa ezt a fórumot, az jön le neki, hogy itt nem lehet szavahihető információhoz jutni, mert mindenre rácáfol valaki. Mi soha nem kukázunk, nem horgászunk, teljesen normális életet élünk csak odafigyelünk. Na de mindegy! Úgyis jobban tudja ezt nálunk valaki!

Előzmény: Ausztriai csöves (2509)
bb35mm Creative Commons License 2015.04.07 0 0 2511

Sziasztok,

Tudnátok nekem abban segíteni, hogy hol tudnék munkát keresni Norvégiában való munkavégzéshez?

Angolul beszélek, 12 éve fuvarszervező vagyok. 

Köszönöm szépen

herceg.notesz Creative Commons License 2015.03.29 0 0 2510

Sziasztok!

Párommal együtt szeretnénk kivándorolni a jobb és nyugodtabb élet reményében.

Szeretnék tanácsot kérni, hogy milyen lehetőségekkel vághatnánk neki eme egész életre szóló "kalandnak".

Párom 5 éve masszőr(talp és svéd masszázs), de nem OKJ-s. Míg nekem gyengeáramú villamossági  szerelő a végzettségem és 8 éve szerelek személy-, teher-, és busz járműveket. Néha bevállalok mezőgazdasági gépeket is. A gyakorlatom nem csak villamosság, hanem mechanika , pneumatika, hegesztés, stb....

Szívünk szerint a tapasztalatunknak megfelelő munkát keresnénk, de nem hátrálunk meg semmilyen kihívástól. 

Van olyan hasonló kvalitású személy/személyek akik tapasztalataikat megosztanák velünk???

A nyelvet most szeretnénk elkezdeni tanulni, vagy ha lehetőség adódna és kinn találnánk nyelvismeret nélkül olyan családot akik az elején segítenének, mi megtisztelnénk Őket és magunkat is a norvég nyelv megtanulásával.

Köszönjük előre is 

Ausztriai csöves Creative Commons License 2015.03.29 0 0 2509

Engem is meglepett..ilyen olcsó lenne Norvégia? Mert nekünk 2 főre simán elmegy ennyi Ausztriában havonta. És Ausztriában nem 2400 eurót keres egy melós...hanem 1100at...

Revheim Creative Commons License 2015.03.29 0 0 2508

Ez a 2500 kr hatalmas nagy önmérséklet,és tudatosság eredménye.A kérdés kicsit olyan ,mennyibe kerül tankolni havonta az autóba.Én inkább azt látom többnyire lazábbra veszik ezt a kérdést ,és a havi erre szánt összeg kicsit ,vagy jóval több ,mint az említett.Persze lehet horgászni a tengeren,otthonról ,Németből,Svédből hozni ,vagy a kukákat fosztogatni esténként,így spórolva de általában véve a" majdnem annyi mint otthon" ártól a- sokkal drágábbig széles a skála.Zárásként kb. így jellemezném min 2500 ,max .bármennyi.

kilo11 Creative Commons License 2015.03.27 0 0 2507

Szia! Mi a pátommal ketten kb. 2500 koronából jövünk ki egy hónapban úgy, hogy főzünk minden nap minimum 2 féle ételt ebédre, plusz reggeli és vacsora. Szinte minden nap eszünk húst és hozzáteszem, hogy itt a karaj majdnem a legolcsóbb sertéshús. Minden nap eszünk zöldséget és gyümölcsöt, hétvégén süteményt sütünk. Persze nagyon megnézzük, hogy mit veszünk és mennyiért, mert hatalmas árkülönbség van a boltok árai között. Sokszor a különböző boltok egymás mellett vannak, ezért pénzbe sem kerül szétnézni több boltban. Például kukoricakonzerv REMA1000 1,9 korona, MENNY 7 korona. És ugyan ez a helyzet a borsóval, eperrel(fagyasztott). A tejtermékek szinte azonos áron vannak minden boltba. A kenyér(ami kicsit jobb minőségű) 25-35 korona, de a MENY-ben szombat reggel leakciózzák 10 koronára az összes péntekről maradt kenyeret. Mi abból szoktunk venni többet egy hétre, fagyóba rakjuk. Idővel ki lehet tapasztalni, hol lehet olcsóbban vásárolni és akkor jót eszel, mert te főzöd és jó áron.

Előzmény: Ausztriai csöves (2506)
Ausztriai csöves Creative Commons License 2015.03.27 0 0 2506

Norvégiában mennyibe kerül főzni magadra mondjuk havonta? Normális étrendre gondolok, tehát változatosan, gyümölcsöket is fogyasztva, és többféle husit, hetente többször is, nem csak halat rágcsálva.

Az érdekelne hogy mennyivel drágább mint pl itt, a csóringer Ausztriában. Mert itt kb 200 eurót nyomok el ilyen formában kajára havonta.  

Revheim Creative Commons License 2015.03.20 0 0 2505

Sz.tem meg igencsak  nem baj, ha a gyerek megtanulja beosztani azt a pénzt:-).De az már baj ,ha nincs mit.

pardik Creative Commons License 2015.03.19 0 0 2504

Sziasztok!

Párommal júniusban megyünk Norvégiába, határozott célokkal, szándékkal...de azért jó a fórumot is átnyálazni, rengeteg hasznos és majd ugyanannyi haszontalant, de legalább tisztul a köd.

Én egészségügyben/kardiológiában utazom mint ápolónő, párom reklám/marketing, de ami adódik, csak fizessék meg.

Előttem szóló...inkább kis ember szerényebben Mo-on, mint kutyaként idegenben....szép gondolat, csak ott hibádzik lassan, hogy az országunk már nem a régi, nem a magyarok érdekei mentén történnek a lépések odafenn....így itthon is kutya a magyar.

Tisztességes bérről itt csak álmodunk.

Nem a spórolásra akarjuk megtanítani a gyermekeinket, hanem arra, ha dolgozol szép életed lehet.

Ausztriai csöves Creative Commons License 2015.03.18 0 0 2503

POntosan emiatt nem szeretnék itt maradni véglegesen. Nem akarok egy életen át megtűrt kutya lenni. Kinek kell ez? Inkább a kicsit szegényebb Magyarország,ahol teljes értékű ember vagyok én is, nem ilyen gastarbeiter csicskás. Ezt a pozíciót pedig nem lehet levedleni semmilyen poszttal, mérnök úrként is kutya az ember idegenben.

Apaszive Creative Commons License 2015.03.18 0 0 2502

Nem...nem Norvégiról beszéltem, nem is ott élek ... de nem is szándékozok oda költözni.

A bevándorló az bevándorló marad ... akármennyi éve él is egy közösségben. Így van ez mindenfelé a világban, csak van ahol nem engedik elfelejtetni veled, honnan jöttél.

Előzmény: Knarvik (2500)