Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.09.26 -12 0 2467

Amit kihagytam, Bükk, Kohász Kék...

Lillafüreden teljesen bejártam a régi útvonalat, a sziklákon elmosódott régi kék jeleket találtam, egy májusi kora reggel volt ez úgy 6 óra körül.

Találkoztam egy idősebb emberkével, ketten voltunk közel-távol a vidéken, azóta is eszembe jut néha amikről beszélgettünk. Évszázados bükkfák emlékezete, a magyarság és egyéb olyan dolgok amikről álmomban sem gondoltam hogy ott és akkor fogok valakivel eszmét cserélni. Érdekes, és abban a környezetben kissé misztikus is volt.

 

Ezt a sétányt egyébként a Lillafüredet is építő Horthy Miklós építtette.

 

Ezek azok a jelzések, amelyeket ha békén hagynak, mindenki jobban járt volna. 

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.09.26 -12 0 2466

Nem, sajnos nem, csak a kódos sziklákig.

 

A rengeteg szép szirt (27 van a mozgalomban ha jól emlékszem) közt eddig igazából egy volt olyan amire azt mondtam hogy, na, ez meg minek van benne a füzetben, ez pedig a Mész-hegyi kaptárkövek.

Nem azt mondom hogy nem szép, de az oda vezető út ritka gazos útvonal, tarvágás csúfítja, és a kilátása sem nagy szám.

 

 

Ennél sokkal több volt ami tetszett, gyakorlatilag az összes többi, talán 4-5 hiányzik még. 

Nagy kedvenc az Örvénykő, ahol májusban alkonyatkor, éppen egy zivatarzóna kellős közepébe csöppentünk, lefelé már zuhogott is a sötét erdőben, a gyerekek meg iszonyúan élvezték. Az utolsó kép mindent elmond, egyik kedvencem azóta is.

 

Előzmény: Bikk Pubi (2464)
garass Creative Commons License 2017.09.25 -1 2 2465

A Kemesnye az egyik legszebb belső panorámát nyújtja, de valóban egészen addig kell menni a sziklaperemi csapáson, amíg egészen kiérsz a Kemesnye-völgy végéig, szinte a Csondró fölé.

Amíg Mályinkán volt a turistaházunk, ezt a látványt szinte mindig felkerestük.

Előzmény: Bikk Pubi (2464)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.09.25 0 1 2464

Át is mentetek a Kemesnyén? Az igazi kilátás nem a kódoknál van, hanem feljebb. Szerintem pazar.

Előzmény: Törölt nick (2462)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.09.25 0 2 2463

Nem ugyanaz, a Magas-kő északra van az Örvény-kőtől.

 

Ezek a turisták mindig belemásznak a képbe...

Előzmény: Törölt nick (2462)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.25 -11 0 2462

A Magas-kő az ugyanaz mint a Magos-kő?

Voltunk mi is itt május körül, az egyik legszebb kilátást nyújtja a Garadna-völgyre.

Csodás hely, sokáig időztünk itt, az utak jól járhatóak voltak. 

 

 

Kemesnye-bércen is jártunk, az nem volt akkora szám.

 

Előzmény: perempe (2460)
garass Creative Commons License 2017.09.25 -1 2 2461

Izgalmas túra lehetett, ezekkel a kényszerkitérőkkel különösen. Köszönöm, hogy helyzetképet adtál az itteni útállapotokról.

Előzmény: perempe (2460)
perempe Creative Commons License 2017.09.25 0 1 2460

én 13-án voltam egy csoporttal: Garadnáról mentünk Tardonára. a sárga négyzeten indultunk, a Köpüs-forráshoz csak kerülővel lehetett eljutni, tovább kellett menni pár száz métert Szentlélek felé. (én leereszkedtem az útról a Kiszela pihenőhöz, de nem érte meg.) kimentünk a Köpüs-kőre is. a Barátságkert után a Magas-kő (első képen) jó útjáról ereszkedtünk le a Buzgó-kőhöz vezető piros jelzéshez. (nem a kéken, mert az dzsuvás!) a piros egy szakaszát kellett még kerülni, mert a hegyoldalban futó ösvény járhatatlan volt a kidőlt bükkfák miatt, irányt felvéve ment a csapat a földútra. az Odvas-kőt is érintettük. (szerintem nem ment fel senki.)

 

a túra vége a legszebb.

 

garass Creative Commons License 2017.09.23 -1 3 2459

Tipikusan ilyen helyzet volt 2016-ban például a Fehér-kő is, ahol a már leírt időszakban tiltva volt a látogatás. Sajnos a fészekrakás idén nem ismétlődött meg, így nem is volt semmilyen korlátozás a kilátópont felé.

A kiemelt védelmet mindig a valós fészkelés alapján jelölik ki évente, adott időszakra. Ez nem azonos a fokozottan védett területek látogatásának általános szabályaival, amire mindig érvényes, hogy a jelzett turistautakról letérni nem szabad.

A felsorolt köveknél tehát kettős védelmi rendszert alkalmaznak értelemszerűen.

Előzmény: Törölt nick (2456)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.23 -12 0 2458

Szerintem igazad van, régen vezetett, jelenleg azonban már nem vezet jelzett út a Pes-kőre. Éppen ezért csodálkoztam én is hogy a Miskolci Természetjárók által kiírt Bükk Szirtjei mozgalomnak ennek ellenére, vagy éppen ezzel együtt is van kódja ezen a szirten is.

Az én olvasatomban sem szabad elvileg kimenni a Pes-kőre (azért érdekes hogy évtizedekig ki lehetett, oszt jól elvoltak a madarak is, különben ma nem lenne mit védeni) de azért egy gyors kód olvasásra én is kimerészkedtem valamikor télen. 

Jó lenne ezt azért tisztázni egyértelműen hogy valóban mi a teendő, tényleg egész évben tiltott terület-e.

 

Az Őserdőt pedig egyáltalán nem értem, évtizedekig átvezetett rajta a kéktúra, nem lett kevésbé "Ős", akkor szűnne meg ez a fajta különlegessége ha erdészetileg beavatkoznának. Az hogy átlépek egy-két kidőlt fán, nem hinném hogy gondot okoz, de lassan a Nemzeti Parknak "hála" az egész Bükk Őserdő lesz. :-)

 

 például a Pes-kő előtt nem emlékszem ilyen táblára, ha ide, az Ősedőhöz külön tettek lehet hogy tettek volna oda is ha kell? 

 

 

Előzmény: -FRIPP- (2457)
-FRIPP- Creative Commons License 2017.09.23 0 1 2457

Akkor szigorúbb és gyakoribb az ellenőrzés. Ennyit közöl a BNP Igazgatósága.

Másrészt a fokozottan védett természeti területek látogatásánál legfontosabb kitétel hogy a jelzett turista útról letérni tilos. Ez minden időben érvényes.

A Pes-kő sziklateraszára viszont nem vezet ki ilyen.

Egyébként én örülnék legjobban ha nem lenne igazam ebben az okoskodásban.

Előzmény: Bikk Pubi (2455)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.23 -1 0 2456

Ez 1 év volt amikor valós fészkeléstől függetlenül minden potenciális helyen így próbálkoztak. Nyilván jobban elfogadom, ha csak a valós esetben és csak az indokolt ideig történik a korlátozás. Még az Őserdő a furcsa eset.

Előzmény: Bikk Pubi (2455)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.09.23 0 1 2455

2012.03.05-06.30. között

Előzmény: -FRIPP- (2454)
-FRIPP- Creative Commons License 2017.09.23 0 1 2454

Itt viszont elég egyértelműen fogalmaznak , kifejezetten a turizmussal kapcsolatosan:

 

http://bnpi.hu/hir/turistaut-korlatozas-a-bukkben-847.html

 

Tehát a K-jelű útról semmilyen körülmények között letérni nem szabad , sőt bámészkodni is óvatosan , megállás nélkül kéretik.

Előzmény: garass (2453)
garass Creative Commons License 2017.09.21 0 2 2453

A feltett BNP Határozat nem a turizmusról szól, hanem a geo-ládák kihelyezését szabályozza. A frekventált helyeken fészekfoglalástól kirepülésig van szigorú védelem, az aktív fészkeknél akár 24 órás őrszolgálattal. Az ettől eltérő időkben a jelzett utak használhatók, ha nincs külön tiltótábla a túraútra kitéve.

Dédes várán eddig még nem volt fészekrakás, ezért nem indokolt a geo-láda tiltása. De a mellette lévő Kisváron igen. Ott 2015 tavaszán alkalmanként magam is besegítettem az EGERERDŐ őreinek.

Előzmény: Törölt nick (2452)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.21 -12 0 2452

A Pes-kő egész évben védelem alá esik, gondolom elsősorban a zavarásra érzékeny madárvilág miatt.

2004 óta geoládát sem lehet elhelyezni sem itt sem pedig a másik 8 felsorolt helyszínen, érdekes módon Dédesvárnál meg igen. Érdemes elolvasni a "határozatot" bár a tiltás okai csak nagy vonalakban vannak megfogalmazva.

 

GCpesk

 

Valamelyik évben voltam fent, még jól látszanak a régi turistajelzések nyomai a fákon, de meglehetnek vagy 30-40 évesek.

Előzmény: -FRIPP- (2451)
-FRIPP- Creative Commons License 2017.09.16 0 0 2451

Nem beszéltem vele , csak intettünk egymásnak.

Amikor lejöttem az Őr-kőről már csak a kocsija volt ott , nem tudom merre indult gyalogosan.

 

 

Inkább nem kockáztattam , a lent leírtak miatt.

Pedig nagyon vonz a Pes-kő , évek óta nem jártam ott és már nem is volt messze.

Egyébként úgy gondolom hogy ez rövidebb útja a feljutásnak , a Tar-kő felől kkörülményesebb és hosszabb,

(Hereg-rétről indulva).

Előzmény: garass (2449)
-FRIPP- Creative Commons License 2017.09.16 0 2 2450

Lehet hogy rosszul gondolom , szerintem a Pes-kő egész évben tilalmazott , figyelemmel kísérem a BNP honlapját és nem találtam arra vonatkozóan információt hogy időszakosan látogatható lenne.

Természetesen a tavaszi/nyáreleji hónapokban fokozott az őrzés és a védelem , nem csak a ragadozó madarak költése miatt.

Igen , én tettem fel áprilisban havas képeket , ott jártam a nagy balhé másnapján.

Törtem a szűzhavat amíg bírtam szusszal.

 

Jobbulást !

 

 

(Kicsit morbid lett ez így, egymás után)

 

Előzmény: Bikk Pubi (2448)
garass Creative Commons License 2017.09.16 -2 0 2449

Tudtommal nincs védelem jelenleg a Pes-kőn. Mivel indokolta a tvőr?

Előzmény: -FRIPP- (2447)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.09.16 -2 0 2448

A költési időszaknak két hónapja vége, nagy kárt nem okoztál volna, ha a kijárt ösvényen felmész.

Ezen a hétvégén fájó szívvel ( és torokkal:-/ ) kihagyom a Bükköt.

Három hete pont a dolomitbánya fölött voltam:

(úgy emléxem, Te raktál be áprilisi képet onnan)

Előzmény: -FRIPP- (2447)
-FRIPP- Creative Commons License 2017.09.16 0 3 2447

Üdv.

Tegnap Bélapátfalva felől támadtam , cél az Őr-kő volt elsősorban.

A tó melletti parkolóból indultam , útba ejtve a Katona-sírokat és az Ördög hegyet.

Jó kis kirándulás volt kellemes időben , csak egy természetvédelmi őrrel találkoztam mely találkozás átírta a Pes-kővel kapcsolatos előzetes terveimet.

Így maradt az Őr-kő.

 

 

A Pes-kő látványa ...                          és távolabb a Tar-kő

 

Fönn helyenként szépen virágzik az Őszi kikerics

 

 

 

 

macskamedve85 Creative Commons License 2017.09.05 0 0 2446

Bocs, Szilvás FELŐL

Előzmény: macskamedve85 (2445)
macskamedve85 Creative Commons License 2017.09.05 0 1 2445

Sziasztok!

 

A Szána-völgyön ment már föl valaki Szilvás felé? Ha igen, mennyire járható? Egyszer lementem a Szána-forrásig - ami kár hogy nincs foglalva - de az a völgynek csak a felső része. A meredeksége annyira nem érdekes, csak hogy vannak-e kidőlt fák vagy be van-e nőve.

Bikk Pubi Creative Commons License 2017.09.03 0 0 2444

Fapuma-Sanyi túra

 

Kihasználva a tegnapi szép időt, kirándultam egyet.

Traktortól-haranglábig

Volt közben Dédesvár,

Kisvár,

Vásárhely-kő,

Nyír-kő,

a Látó-kőre is kimásztam,

megnéztem a bivak-likat az Odvas-kőn,

Mályinka fölött jelzést fényképeztem,

de tulajdonképpen ezért a látványért jöttem:

ide:

 

perempe Creative Commons License 2017.09.03 0 0 2443

király a csatornád.

Előzmény: cobranco (2442)
cobranco Creative Commons License 2017.09.02 0 1 2442

Sziasztok!

Egy pár perces programajánló,amit még tavaly késő ősszel rögzítettem,amolyan "filmes vlog" :) ,ha másért nem is,a káprázatos szinek miatt érdemes megtekinteni:

 

Élményutazás a Lillafüredi libegőn 2016. /Bükk-hegység/ FullHD 1080p

Lacerta Creative Commons License 2017.09.01 0 2 2441

1:10.000 EOV.

Domborzatban verhetetlen.

Sajnos a tartalma jó 25-30 éves, pl. a terepi utak és a vegetáció szempontjából nagyon-nagyon elavult.

Ami viszont máig aktuális rajta, az igen pontos ( használok szelvényeket georeferálva GPS-hez terepi segédletként ).

Előzmény: perempe (2440)
perempe Creative Commons License 2017.08.31 0 1 2440

ez a térkép tetszik.

Előzmény: Lacerta (2437)
garass Creative Commons License 2017.08.28 0 0 2439

Én is gyermekkori emlékeimre támaszkodom, de nem emlékszem, hogy Mahócán lett volna vasútállomás. Mint ahogy ennek a szárnyvonalnak több megállójában sem volt-van.

A munkásház arrébb, nem a vasúti megállóban van, ahogy a feltett térkép is mutatja, a rakodóvágány mellett.

Előzmény: Lacerta (2437)
Bikk Pubi Creative Commons License 2017.08.28 0 1 2438

Köszönöm a térképet!

Szolgáljon mentségemül, hogy a susnyából kilépve állomásnak éltem meg.

Előzmény: Lacerta (2437)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!