Keresés

Részletes keresés

judo77 Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18417

Ma e-maileztem Dr. Bertenyivel a Krülland fémpalástos medencék forgalamzójával, egyébként egy nagy koponya mérnök a pali. Azt írta idézem"  A fémfalú fóliás medencékbe nem kell fagytest, ezek rugalmassága elegendő. A medencét télen is lehet működtetni". Írtam neki, hogy hova tágul, ha kívül 4cm styrofoam és még 20cm földnedves beton van. erre azt válaszolta, hogy "a hőszigetelő veszi fel a tágulást".

 

Egyébként én Budapesten lakom és tény, hogy már évek óta telente csak 1-2 nap volt amikor bármi is megfagyott a kertemben. A kutya vizét leszámítzva.(hála a jó budapesti levegőnek és a klímaváltozásnak)  

mikinet Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18416
A fagytest feladata csak részben az összefüggő jégrétek kialakulásak a megakadályozása, másrészt azért kell, mert a jég térfogata kb. 9%-kal nagyobb a víznél, így a palástot a jég kifelé feszíti. Merevfalunál ez olyan nagy problémát nem okoz ha magas a vízszint, mert rugalmas a palást. Ha alacsony a vízszint az gáz, mert a palást kiugorhat az alsó sínből, rosszabb esetben meghúzza a fóliát az pedig vagy reped, vagy kihúzza magát a felső sínből is).Beton oldalú medencénél meg nagyon nagy kárt okozhat. Szóval a fagytestnek rugalmasnak kell lennie, hogy benyomódásával felvegye a térfogatnövekedést ami tulajdonképpen a feladata.A fagytest minőségét ezért az mutatja hogy mennyire rugalmas alakváltozásra képes. Egy túl merev anyagból készültnél hamarabb nyomja el a palástot a jég,mint ahogy deformálódik a fagytest.
Előzmény: tücsök01 (18409)
GanXstaZolee Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18415

Valami nem stimmel, mert -10ben hiába forgatja csak befagy nem? főlleg ha még hidegebb is van.

 

Én is gondolkodom a téli megoldáson, de egyenlőre tanácstalan vagyok, valami komoly fedés kellene, eltolható polikarbonátos vagy hasonló, ilyet nem csinált innen valaki már? :)

Előzmény: judo77 (18413)
mikinet Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18414
Napi 2 centi az nagyon sok víz egy pici sérüléshez amit keresel.

1. nappal főleg nyáron 2 cm az természetes. Este és kora reggel viszont nem lehet különbség.
2. Ha reggelre is csökken ennyit elsőnek a csővezetékekeket kell megnézni pl. befúvónál,szkimmernél. ( a szivatyyúnál gondolom azonnal kiderülne)
3. Ha leengeded a vizet a fólia szine elárulja hogy hol van alatta víz és hol száraz.
4. Feltöltve szinte sohasincs a hibánál buborék.




Előzmény: tücsök01 (18409)
judo77 Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18413
Nem, mert bár nem vagyunk beszélő viszonyba de azt hallom mindíg hogy rinyálnak a hideg víz miatt és már vagy 3-4 hete nem is tudnak benne fürdeni.
Előzmény: GanXstaZolee (18412)
GanXstaZolee Creative Commons License 2009.10.02 0 0 18412
Nem fűti esetleg?
Előzmény: judo77 (18410)
pajaci Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18411
"(Nem tudjuk szétszedni, mert körbe fa van leásva.)"

Felfújható, vagy merev falú?

Egykicsit ha pontosabban fogalmazol, akkor érthetőbblenne.

FA=élő fa
FA=deszka

Deszka borítás van kívül?
Mik a méretek? (medi magasság/süllyesztés)
A medi le van süllyesztve egyáltalán?

Ha leállítod a keringetést és lefeded (a szél miatt ami mostanában nincs),
beleteszel vízfestéket jól elkeverve, és egy nap múlva tutira látszik , hogy merre sötétebbszinű a víz.

Ott lesz a hiba.
Előzmény: Msei07 (18408)
judo77 Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18410

Üdv mindenkinek!

 

Lehet, hogy ostoba a kérdésem, de hogy most mindenki a téliesítésről beszél, gondoltam megkérderzem, hogy a fémpalástos süllyesztett KŐR alakú medencéknél is kell fagytest. Mindenhol csak a szügletes és az ovális medencékhez írják, hogy kell.

Illetve a szomszédomnak egy 8-as alakú fémpalástos medije van és soha nem téliesítette. Évek óta fagytest és minden nemű takarás nélkül van a medije télen. Hullik bele minden. Bár tény, hogy neki télen is megy a vízforgató! Nem tudom hogy csinálja de mindíg kristály tiszta a vize. 

tücsök01 Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18409
A fagytesteknek tulajdonképpen mi a szerepe ? Úgy gondolom nem összefüggő jégréteg alakul ki, mert a fagytestek valamilyen szinten megakadályozzák ezt. Vagy hogy viselkednek a befagyott fagytestek? Téliesítő folyadék ,vagy vegyszer nélkül nem lesz nyálkás dzsuvás a víz tavaszra? Természetesen lefogjuk takarni, szűrőt elpakolom,kitisztítom.
Előzmény: mikinet (18406)
Msei07 Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18408

Szaisztok !

 

Egyszer olvastam, hogy valakinek lyukas volt a medencéje. Sajnos nem találom a választ. Jó lenne, ha valaki tudna segíteni, hogyan lehetne megtalálni a lyukat a fólián a  medi szétszedése nélkül ?  Szabad szemmel semmit nem lehet látni.(Nem tudjuk szétszedni, mert körbe fa van leásva.)  Sajnos napponta 2 cm esik a vízszint, szép lassan teljesen leenged.

Köszönöm !!!!

 

Nonamona Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18407
Upsz, igen ezt elfelejtettem, bocsi! :-)
Előzmény: tücsök01 (18401)
mikinet Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18406

A   PET palackokról: csak akkor működik,ha szorosan gyönybe van fűzve, és csak akkora mélységig véd ameddig a homok lehúzza. Ez 1/3-ig töltve kb 15 cm, vagyis ha bejön egy kemény tél és mélyebben lefagy a víz akkor nem sokat ér. Ugyanez igaz a fagytestre is.  Az óvatosabbaknak ajánlom az élével belógatott nikecell lapokat,az akár a fenékig véd.

 

A vízszint beállítása: szkimmernek minimum kint kell lennie a vízből,de bőven ám!Különben szkimmernek annyi.  A befúvó nyílás ledugózása csak akkor jó ötlet ha a csővezetéke szabadeséssel ürül,ha nem akkor a csőben lévő víz fagy be. Hiába van a  földben akár a fagyhatár alatt, a fagyhatár a medence oldalától is meg kellene hogy legyen,de az objektíve nem lehet.E mellett ha műanyag karimás a befúvó és a karima alá víz került és  befagy akkor annak annyi. Vagyis aki ebben nem biztos akkor a befúvó alá kell engedni a vizet kb 20 cm-re.

A fedésre is vigyázni kell: ha a víz szinére lógatjuk a fedést -mint az a korábbi képeken látszik- lenyomja a a fagytesteket. Ez azért nem jó, mert a csapadékvíz a fagytest felett fagy meg, míg ott ahol van a fagytest enyhébb télen ki sem alakul jégréteg. 

 

Homokszűrő téliesítése: 

1.regulátort be kell vinni fagymentes helyre 

2. szivattyút ha lehet szintén, ha nem lehet teljesen vízteleníteni kell és a csővezetékeket le kell róla bontani hogy teljesen ürüljenek!

3. homokszűrőből a vizet le kell engedni.

4. csővezetékeket le kell a szivattyú oldalról is dugózni, mert a békák hihetetlen találékonyak!

5. aknával rendelkezőknek ha a homokszűrőt is beviszik fagymentes helyre akkor sérvkezelés tavaszig (opcionális)

 

Vízkezelés téliesítő folyadékkal:(opcionális) Hidegben lelassul a vegetáció,vegyszer nélkül sincs se alga se semmi. Viszont tavasszal akár volt benne, akkár nem teljes vízcsere ajánlott évi egyszeri nagytakarítással. (ugyan ki akarhat túlvegyszerezett vízbe fürödni vagy a gyerekeket belezavarni?) Egyébként is teljes fedés esetén is mindenféle pókok,giliszták és egyéb undormányok megtalálják a vizet, hogy véget vethessenek szánalmas életüknek.

 

pajaci Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18405
Az ecet nagyon jó vízkőoldó, nagyanyáink is ezt használták, és bevált.
Előzmény: mikinet (18404)
mikinet Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18404

Nekem is hasonló problémáim voltak-vannak. (macska,vízkő) Üdv a világomban!

Eddigi tapasztalatom: a macska kíváncsi állat, hiába takarod le bármivel télire a medit bebújik. Egyedül 1 dologtól írtózik ez a víz. Ha a medi aljában van legalább 20-30 cm víz akkor esze ágában sincs lemenni. (létrát ki kell szedni ha van) A macskaűző spray kidobott pénz.

 

Javítás:na ez a legnehezebb. A folt széle ugyanis penderedik ha magától nem a takarítás során biztos,akár a víz alatt ragasztod akár fölötte. Ráadásul lágyítja a med fóliát és ráncosodik ahol bekented a ragasztóval. Ha teheted és hozzáférhető le kell fejteni a medencefóliát (ah de imádom!) és hátulről kell megragasztani akkor alig látszik. Viszont ez csak a pici sérüléseknél működik a nagyobbaknál mindkét oldalt célszerű. A pöndörödés -amivel mindig gondod lesz eztán- miatt legalább 1 cm-re túl kell nyúlnia a foltnak minden irányban. 

 

 

Vízkő: eddig több mint egy tucat csodaszert próbáltam,semmit nem ér. Ami nekem legjobban bejött az a magasnyomású mosó, de nem szabad közelről és nem a szennymosó fejjel. Na azzal viszonylag hatékony a takarítás, csak úgy pereg le a vízkő,csak utána felkell mosni a vizet és a törmelékdarabokat. A nagyját   szőnyegtisztítóval szoktam felszippantani,aztán párszor fölfókázni.A vízvonal eltüntetésére még leginkább a 20%-os ecet jött be.

 

 

Előzmény: futóék (18397)
motinka Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18403
....ja tettem bele tavaly még vagy 50 PET palackot 1/3-ig vízzel töltve, de idén még azt sem. Megépítem neki újra a "fóliasátrat" oszt sanyi. Mondjuk nem láttam mi történt a tél folyamán mert fekete fólia volt rajta, így nem láttam alá.

Amúgy még fürdésre kész a medim, talán a 7 végén leszerelem, kiloccsintom belőle a vizet :o)
Előzmény: motinka (18402)
motinka Creative Commons License 2009.10.01 0 0 18402
Én a befúvó nyílás fölött tartom a vizet télen, de azt jól "ledugózom" a medence felől.
Tavaly így áttelelt minden gond nélkül. Igaz tettem bele valamilyen folyadékot, (idén semmit!) amitől tavasszal és a nyár elején még mindig habzott a vizem :o( Ezért marad csak a víz!
Előzmény: tücsök01 (18401)
tücsök01 Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18401
Köszi a választ . A medencéhez kapott prospektusban azt írják,hogy a szkimmer alá 20 cm vel kell leengedni a vizet téliesítéskor ,de a befúvó nyílás még ez alatt van kb.40cm. A miénk be van süllyesztve és körbe zsalukövezve . A széltől ez gondolom megvédi.
Előzmény: Nonamona (18392)
toncsa8 Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18400
Miért baj ha néha másról is "szót ejtünk"???Nem gondoltam hogy ez bárkit zavar.....most úgysem medencézünk már.....:-((((
Előzmény: wapdigit (18395)
nyárimádó Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18399

Télen akkor miről írkálunk?? :))

Amúgy bocs, az off-ért.

 

Előzmény: wapdigit (18395)
lac1 Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18398
megoldás
Előzmény: futóék (18397)
futóék Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18397

Na akkor újra.

Sziasztok medisek. Mivel augusztustól állt a víz a medencénk aljában, relatíve vastagon bevízkövesedett. Most végre kiszedtük belőle a maradék vizet is(párom két órán át ), megpróbáltam ledörzsizni, de olyan mint halottnak a csók: a dörzs egy méteren belül kopottabb lett, mint a vízkő.....tudtok vmi szert, amit bátran használhatok a fóliára?Esetleg használt már valaki De Vízkő G-t, vagy Dinax Cover Cleanert?

MÁs....az alsó utcából felténfergő macska belekeveredett a medibe, és kimászáskor karomnyomokat hagyott végig belül a medifólián.Nehogy már jól érezzük magunkat...utálom a dögöket.Szerintetek kb mekkora folt kell egy függőleges irányú 1 cm-es lyukra?(kakra) Van olyan ami vízvonal alatti és van feletti is. A büdös dög.Pedig olyan szép volt....

futóék Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18396

 

wapdigit Creative Commons License 2009.09.30 0 0 18395
bekavart az index és ez már nem a medencés fórum?:))
kókuszka Creative Commons License 2009.09.29 0 0 18394
Hődob-nak hívják.:o))
Előzmény: nyárimádó (18393)
nyárimádó Creative Commons License 2009.09.29 0 0 18393

Lehet nem jól írtam, hogy puffer. Végül is ez még leszed a füstgáz hőmérsékletéből, hatalmas bordázott cső, azaz leadja a meleget még ez is. Azt hogy minek hívják nem tom.

Bocs, ha nem az a neve.

Üdv

Előzmény: kod1111 (18388)
Nonamona Creative Commons License 2009.09.29 0 0 18392

Szia! Akkor érdemes most még rendbehozni a vizet! Az 2-3 nap alatt kitisztul. De tényleg nincs más dolgotok. Minél tisztábbal tudod téliesíteni, annál könnyebb lesz tavasszal megnyitni! Mi a folyamatos karbantartás mellett/után 2 óra alatt téliesítettük. (szétszereléssel, elpakolással, szolár feltekeréssel, betakarással)

Mi télen, ha arra jártunk (mert nem az a téli lak, mint a nyári :-( ) max. leszedegettük a tetejéről a faleveleket, hogy könnyebb legyen majd a kezdés. Ne pánikolj, ha látod, hogy jégpályának is alkalmas vastagságú jég lesz rajta. :-) Semmi baja nem lesz tőle. Nekünk ajánlottak jégtesteket, de soha nem tettünk bele. És nem hiányzott.

 

Egyedül arra vigyázz, hogy a beömlő nyílás alá ne sokkal menjetek alá, mert a kollégám 30 cm vizet hagyott benne az alján, és télen az egész medijét összeroppantotta egy szélvihar! Ja! A vízmennyiség ellenőrzése! Mi a beömlő nyíláson szoktunk hagyni egy hosszabb gégecsövet, mert ha esik, esetleg emelkedhet a medence vízmennyisége. Ezt, hogy ne a medence alá folyjék, a gégecső hivatott elvezetni. Volt már olyan is, hogy szivattyúzni kellett kora tavasszal a vizet, mert sok volt az eső + megolvadt a jég a tetején. És a legfontosabbb: tavasszal úgy levenni a takarófóliát, hogy először leszivattyúzni róla a vizet, hagyni megszáradni a fóliát, és úgy leszedni, hogy véletlenül se boruljon bele a szemét. 

Előzmény: tücsök01 (18387)
nyárimádó Creative Commons License 2009.09.29 0 0 18391

:)))

Nem írtam ki teljesen, tehát rossz vagy, mert rosszra gondolsz, de amúgy igen:)))

 

Előzmény: kókuszka (18386)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2009.09.29 0 0 18390
Figyelek ám ide is. :-)))
Előzmény: kod1111 (18388)
ciszterna01 Creative Commons License 2009.09.29 0 0 18389

Sziasztok!

 

Sok érdekes és hasznos információt találtam ezen a fórumon. Én csak egy ciszternát (helyesebben viztározót) szeretnék épiteni kb. 3x3x3 m vagyis olyan 25-30 m3 nagyságban. Mi is a konszenzus atekintetben, hogy egy ilyen épitmény hogyan kivitelezhető nagyon fejlett infrastrastruktura nélkül házilag? Ebbe beleértem az elérhető kőműves szaktudást is, mert az ugye ha nem rendelkezik tőkével és fejlett infrastruktúrával, akkor gyakorlatilag házilagos elkészitési módnak minősül.

 

Az egybeöntött monolit betonra nem látok esélyt, ennek valószinűleg olyan költsége lenne, ami már nem éri meg. Ehhez szerintem kétoldalon kellene megzsaluzni a falat, és emiatt a földet is legalább 1-1.5 méterrel szélesebben kellene kiásatni, ami jelentősen megdrágitja a földmunkát is. A föld nem szolgálhat zsaluként, hiszen leomlik, ha egyszer leomlott nem tapasztható vissza, igy a vastagság nem lesz állandó, jelentős költségtöbblet lehet a vastagabb részeken a beton, és a legrosszabb pillanatban is beomolhat, pl. akkor, amikor a betont nyomják a zsalu közé, de elég az is ha csak egy közepesebb rög belekerül a falba betonozás közben, máris lyuk keletkezik a szerkezeten. Lehetne védeni esetleg egy fóliával, de az állandó falvastagság ott sem garantált.

 

Szóval várom a javaslataitokat.

 

kod1111 Creative Commons License 2009.09.29 0 0 18388
Bule Skay 007 már régóta ilyenekkel foglalkozik a Pufferes topicban, már talán kész a rendszere.
Előzmény: nyárimádó (18384)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!