Keresés

Részletes keresés

KovacsAron Creative Commons License 1 napja 0 0 6817

Sziasztok! Bakonyi Dongás kemencét építek. Segítséget szeretnék kérni esetleg képet is, hogy hogyan kell leszűkíteni a kéményt ahogy építem. Hallottam. hogy egy háromszög alakú sablont szoktat bele tenni és arra építik fel és ha megköt az anyag akkor kiveszik. És még egy kérdés: Kell-e a hőálló habarcs a kémény építéséhez? A Kemencét Petényi Kemenceépítő habarccsal építem vízüveg nélkül. A Válaszokat előre is köszönöm! További szép napot!

alfi13 Creative Commons License 6 napja 0 0 6816

Igen igazad van körkemencékben égették. A környékünkön levő téglagyárakban mindenhol kevertek szénport a kisméretű téglákhoz amit a háború után készültek. Amivel én találkoztam "nagyméretű " téglával azoknak a mérete 300*150*75 mm igaz nem mindig tartották a pontos méreteket.

Előzmény: Grossbau (6814)
Grossbau Creative Commons License 6 napja 0 0 6815

Stimmel,  a cserép, a tégla  és a samott az mind kerámia . A samott speciel agyagból készül, csak annyi hogy jó a tűzállósága.

De hát hobbi kemencéhez  sok samott nem kell vagy talán semmi. 

A tűzállóbeton se egy nagy szám. Annyi hogy a kavics helyett más anyagot teszünk bele adaléknak.

A korábban bemutatott kisfilmen is  valami fehéres kőzuzalék volt  és portlan /szürke /cementet kevertek a talicskában.

Előzmény: Rózsaromantika (6813)

Grossbau Creative Commons License 6 napja 0 0 6814

Speciel nem alagút kemencékben égették, hanem un. Hoffmanféle  körkemencékben.

Persze akad már akkor is alagút kemence, de a jellemzőbb a H.féle körkemence volt.

Volt olyan is hogy szénport kevertek a tégla masszába , de azért inkább csak úgy felülről szórták a kellő mennyiségű szenet.

Alagút kemencébe pedig szénnel soha sem fűtöttek. Eleinte generátor gázzal, majd idővel földgázzal.

Jó a  100 év kissé túlzás, de hát a háború is már majd 75 éve, hogy elmúlt.

megformázták a téglát ?  

ja  igen régen nagyon régen kézzel verték a téglákat, majd  tényleg sokáig akár 4- 6 hónapig is szárították, később sajtolták a nyers téglákat, még később pedig   húzták /extrudálták  mint a tésztát.

De tény kemencékhez a régi kézzel vert téglák a jók.

ez nem jelenti azt, hogy a modern téglák amire készítik ne lennének jók. 

Speciel hobbi kemencének nem jók.

Ja látom előkerült a nagyméretű szó is. Igen a nagyméretű volt előbb.   260 x 140 x 65 cm, a kisméretű pedig  250 x 125 x 65.

A váltás nagyjából a húszas évek közepére esik, nyilván gyáranként más és más  ( volt vagy 600 -800 téglagyár akkoriban, akár több is. )

De ha nagyméretű tégla akad valaki kezébe,  az  biztos jó a kemencéhez.

Előzmény: alfi13 (6812)
Rózsaromantika Creative Commons License 6 napja 0 0 6813

szerintem a speciális kavics helyett meg lehet próbálni régi hódfarkú cserép (fillérekért árulják a bontottat) zúzalékkal helyettesíteni. Az a cserép hasonló a samotthoz (az is kiégetett agyag dara ) ,na ez a cserép is hasonló anyagú , főleg a sárgás színű . Egyébként ebből a cserépből szoktak kemencét is építeni  és jók . https://www.jofogas.hu/veszprem/Bontott_hodfarku_cserep_81156219.htm

Előzmény: Grossbau (6810)
alfi13 Creative Commons License 6 napja 0 0 6812

Nem kell olyan réginek lenni az 1945 előtti nagyméretű téglák jók ezeket hagyományos módon megformázták az agyagtéglákat és 5-6 hónapig fedett szellős helyen szárították majd szénnel kiégették az alagútkemencékbe. A háború után váltottak technológiát amikor az agyagot szénporral keverték és így sajtolták ki rövid szárítás után égették. Az égetéshez a téglába levő szénpor miatt jóval kevesebb szén kellett de cserébe a téglák porozussá és törékenyé váltak.

Előzmény: Grossbau (6811)
Grossbau Creative Commons License 6 napja 0 0 6811

Nagyon régi téglát.... legalább 100 éveset.

Előzmény: BigFic (6807)
Grossbau Creative Commons License 6 napja 0 0 6810

Nagyon jó  felvétel.

Egyről azért hallgat.

Ez pedig az hogy az a betonhoz való  adalék nem olyan kavics amit nálunk az építőiparban alkalmaznak. Az valami speciál kőzuzalék.

A magyar adalék a kvarc kavics nem jó a hőálló betonhoz, mert a kavics duzzad hő hatására.

A magyar kommersz beton  kavics  + cement, ide az nem jó.

Honnan lehet ilyen adalékot szerezni ?

Hát vásárolni samott szemcsét vagy venni eleve bekevert hőálló betont. /igaz annak az ára vagy  5 -10 x -e  a saját keverésnek./

A Ráth vastagon megkéri az árát.

De maga a felvétel nagyon jó.

Előzmény: Rózsaromantika (6804)
BigFic Creative Commons License 6 napja 0 0 6809

Jó hír, hogy van ilyen módszer! :)

Meg kell kocogtatni akár kalapáccsal és, ha csengő hangja van, akkor alkalmas. Ha "buffog" akkor nem. Rá fogsz érezni, hogy miről beszélek.

Előzmény: 323i (6808)
323i Creative Commons License 6 napja 0 0 6808

BigFic, van erre vmilyen modszer, amivel meg lehet allapitani hogy a tegla jo lesz-e kemencehez vagy sem?

alfi13, amit irtal, olvastam - talan itt - egy korabbi bejegyzesben.

A normal kismeretu tegla, vagy a sima foldnedves beton jo lehet samottal es vizuveggel kikenve a belseje?

A foldnedvessel gyorsabban menne, ahhoz megvan a sablon (gimnasztikai labda :-) ).

A terv ez: a labdara raepitem foldnedves betonbol a format, teszek bele dorthalot. Miutan megszaradt rockwool, csirkehalo es vekony reteg vakolat kivulre.

A belsejet pedig kikenem a samott es vizuveg keverekevel - lehet hogy a kulsejet is.

Előzmény: BigFic (6807)
BigFic Creative Commons License 2018.07.15 0 0 6807

Úgy tudom, hogy csak a szoci időszakban készült téglákra igaz ez és az annál régebbiekre még nem. Tehát régi, bontott téglát kell szerezni, az jó. :)

Előzmény: alfi13 (6806)
alfi13 Creative Commons License 2018.07.15 0 0 6806

A tüzépeken kapható normál kisméretű téglából nem lehet építeni kemencét. Ezeket a hagyományos kisméretű téglákba szénport kevernek amitől elkészülés után porozusá válik a tégla és ezért nem alkalmas kemence építésére. Vannak olyan téglák amit más eljárással készítenek és gázzal égetnek ilyen pl a nagykanizsai klinkert tégla és a szintén nagykanizsai kéménytégla. A videón látható külső burkolat is valamilyen hőálló beton vagy hőszigetelő vakolat ragasztó lehet ami a hőmérséklet hatására nem kezd el repedezni.

Előzmény: 323i (6803)
323i Creative Commons License 2018.07.14 0 0 6805

Aha, de szigeteles nincs.

Egy ilyet mar csinaltam, drothalo nelkul, csak a betonbol.

Előzmény: Rózsaromantika (6804)
Rózsaromantika Creative Commons License 2018.07.14 0 0 6804

ezen van "csirkedrótháló "https://www.youtube.com/watch?v=Zm_c7Vbtq70

Előzmény: 323i (6803)
323i Creative Commons License 2018.07.14 0 0 6803

Sziasztok,

itt kismerteu teglabol epitik a kemencet?

Azt gondoltam, hogy ez alapjan szinten egy gimnasztikai labdara epitem ra foldnedves betonbol, de teszek bele vashalot. Ha megszaradt, akkor pedig a belsejet kikenem samotthabarccsal (ez alapjan ), ill. a kulsejere meg teszek rockwool-t, ahogy az elso videoban is csinaltak. Mukodhet, ill. tartos lehet ez igy?

Rózsaromantika Creative Commons License 2018.06.28 0 0 6802
Előzmény: KovacsAron (6798)
zöldeskékek Creative Commons License 2018.06.27 0 0 6801

És miért kell neked infra hőmérő ! 

Tény hogy a kemencében a szokásosnál magasabb hőmérséklet van, de jó oda a termoelemes hőmérő is. Vagy egy un. eltűnő szálás hőmérő.

Rózsaromantika Creative Commons License 2018.06.27 0 0 6800
alfi13 Creative Commons License 2018.06.27 0 0 6799

Én ilyen hőmérőt használok:

Kb 40cm mélyen be kell fúrni egy lyukat a kemencébe és egy réz védőcsövet bedugni ebbe megy a hőmérő ami szintén kb 40cm hosszan nyúlik a kemence dongájába.

KovacsAron Creative Commons License 2018.06.27 0 0 6798

Sziasztok! Milyen mérési tartományú infra hőmérőt ajánlotok kemencéhez? És milyen márkát érdemes venni? Mennyit érdemes adni érte?

In Lak'ech Creative Commons License 2018.05.17 0 0 6797

Köszönöm. Nem egetverő a távolság. A mi birtokunk Nagykanizsa közelében van.

Előzmény: alfi13 (6796)
alfi13 Creative Commons License 2018.05.17 0 0 6796

Igen meg lehet nézni Kaposváron . Email címem puplikus kérlek oda írjál.

Előzmény: In Lak'ech (6795)
In Lak'ech Creative Commons License 2018.05.17 0 0 6795

Kösz. Akkor tényleg figyelmetlenül olvastam. Személyesen meg lehetne látogatni a kemencédet? Hálából vinnénk egy kis házi lekvárt. :-)

Előzmény: alfi13 (6794)
alfi13 Creative Commons License 2018.05.17 0 0 6794

Valamit félreértettél és a hagyományos értelembe vett "maltert" sehol sem használtam a kemencém építésekor. A belső teret ahol az égőtér van Rath Br 1000 tipúsu tűzálló habarccsal raktam ahol közvetlen nem éri a hő de még melegebb részek ott agyag-homok keverékét. A kemence külső falát és az alapzatot cement homok és mészhelyttesítő Micropol keverékével van falazva ettől lesz a falazat időjárásnak ellenálló nem szivárog be az eső és nem fagy szét a malter. Meszet illetve meszes habarcsot egyáltalán nem használtam. Az égőtérben nem túl jó az agyag mert az idővel elválik a téglától az a speciális tűzálló habarcs a hő hatására megkeményedik és 7-8 év használat után sem kellett javítanom a kemencét. Az agyagos kemencéket évente  egyszer javítani kell.

Előzmény: In Lak'ech (6793)
In Lak'ech Creative Commons License 2018.05.16 0 0 6793

Szia Alfi!  Átnéztem a linken látható kemence leírásodat. Gyönyörű a kemence, gratulálok, és egyben irigykedem is. :-) Én most jutottam oda, hogy magam szeretnék kemencét építeni. Az építés gondolata régebbi, de idáig mesterrel szerettem volna rakatni. Azonban, egyrészt ma már nem találni mestert, mert mindenki külföldön van, másrészt a mesterek 80%-a mekk-mester (a telekszomszéd kemencéje az építést követő második évben elkezdett összedőlni, pedig filagóriával fedett, tégla kemence.)

A szakmai kérdésem a következő volna. Azt írod a linkelt oldalon, hogy maltert használtál a rakásnál. Ez engem elbizonytalanított, mivel szinte minden szakirodalomban azt olvasom, hogy téglát nem szabad a hőtérben malterba tenni, mert nem azonos a hőtágulásuk. Az agyagot javasolják kizárólag. Neked erről mi a véleményed, tapasztalatod? Valamint érdekelne az is, hogy személyesen volna-e mód megnézni a kemencédet, és egy kis tapasztalatcserét (egyoldalút) lehetne-e kérni tőled? :-)

Előzmény: alfi13 (6773)
a nagy kékesség Creative Commons License 2018.05.15 0 0 6792

Az is egy mérőeszköz és azt bizony kalibrálni kell !

Előzmény: kivimánia (6790)
KovacsAron Creative Commons License 2018.05.15 0 0 6791

Valamire csak való az a csavar. Majd kipróbálom. Vagy én arra tippelek hogy bekormolódott a vége és amiatt nem tud a külső cső visszacsúszni a belsőre.

Előzmény: kivimánia (6790)
kivimánia Creative Commons License 2018.05.15 0 0 6790

Ez így van,a műszereket kalibrálni kell,de ez egy kemence hőmérő.

Előzmény: Ofenbau (6789)
Ofenbau Creative Commons License 2018.05.15 0 0 6789

Minden műszert kell időnként kalibrálni. Sőt van amelyet hitelesíteni is. Ezt  ... itt.. biztos nem.

Előzmény: kivimánia (6788)
kivimánia Creative Commons License 2018.05.15 0 0 6788

Nem kell azt kalibrálni,mutatja a kinti hőmérsékletet.Tedd hűtőbe majd lemegy.

Előzmény: KovacsAron (6786)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!