Most már értem, a megszólaló képviselő volt a II. kerületben:
Változó igények - A Rózsadomb Villapark története
Az egyik legnagyobb lakásszámú és legexkluzívabb budai luxusprojekt története az '50-es évek elejéig nyúlik vissza, mikor még üres telkek álltak a beruházás helyén. Majd a Belügyminisztérium üdülőt épített a telkekre, mely később átalakult, és óvodaként kezdett üzemelni. Az óvoda és bölcsőde - a helyiek elmondása szerint - a rendszerváltás után is üzemelt még néhány évig, majd ezt követően elhagyatottan állt úgy 2005-ig, amikor is egy külföldi befektető vásárolta meg a telket a Belügyminisztériumtól. "A befektető készíttette el a terveket, kért (és kapott) építési engedélyt. Ezt követően 2006-ban kínálta részünkre először eladásra az immár 4 villaépület, összesen 47 lakás megépítésére alkalmas, építési engedélyes tervekkel rendelkező, 8000 nm területű telket. Az eladóval közel egy évig alkudoztunk, majd 2007-ben vásároltuk meg az ingatlant az Inter-Európa Bank (ma már CIB Bank) telekvásárlási hitelének felhasználásával." - meséli dr. Boglutz István, a Skarlát-Házak Kft. ügyvezetője a kezdeteket.
2008 végén, 2009 elején kezdődtek el a mélyépítési munkálatok, vagyis pontosan a hazai válság kitörésének időpontjában, majd 2009-ben a szerkezetépítés. 2012 júniusában kapott az épület használatbavételi engedélyt. Jelenleg az eladásokkal párhuzamosan történik a lakások minden esetben egyedi belső kialakítása. Boglutz elmondása szerint a projekt telekvásárlással és kivitelezéssel együtt 3,4 milliárdos költséget jelentett, ennek megfelelően 750 és 1050 ezer Ft/nm áron kínálják a projekt lakásait. Banki finanszírozást kizárólag a telek megvásárlásához vettek igénybe, a kivitelezéshez nincs projekthitele a fejlesztőnek, ami talán az egyik legfontosabb feltétele volt a projekt számára a válság sikeres átvészelésének.
Külön érdekesség, hogy a projektben eddig lakást vásárlók körében alacsony igény mutatkozott a luxusszolgáltatások iránt, mint közös uszoda, szauna, gőzkabin, vagy konditerem, mivel kevesen vágynak a közös használatú wellness-re. Vagyis a multimilliomosok körében egyre inkább terjed a tudatos gondolkodás, és a luxust leginkább a lokációban és az épített környezet minőségében mérik, mintsem a kiegészítő szolgáltatások sokféleségében.
A projekt 41 lakásából máig mintegy 31-et értékesítettek, és jelenleg 8-ba már be is költöztek az új lakók. Boglutz elmondása szerint a vevők alig 10-20 százaléka külföldi állampolgár, ám jellemzően ők is valamilyen szálon kötődnek az országhoz. Bár egy ilyen, több tíz, akár százmilliós lakást nem lehet nem befektetésként is kezelni, a trendek alapján a vevők többsége tervezi a beköltözést, és nem csak spekulációs céllal vásárol luxuslakást.
De kik is érdeklődnek egyáltalán az ilyen lakások iránt? Jól körbehatárolható réteg. "A vevőink jellemzően 40 év feletti, magyar, magasan képzett felső középosztálybeli - nagyvállalati felsővezetők, cégtulajdonosok - magánszemélyek." - összegzi tapasztalatait Boglutz.
A segítségeteket szeretném kérni lakásvásárlással kapcsolatban. A fórumon aztán lehet olvasni hideget-meleget. Ezért szeretek itt tájékozódni.
Vidékiek vagyunk és a lányainknak szeretnénk egy újépítésű kicsi lakást venni Budapesten.
Idegenforgalmilag kiemelt városban élünk, de a saját és a nagyszülők 50nm-es lakását is el kellett adni, hogy Pesten egy kis 39-40nm-est venni tudjunk.
Nyilván nem szeretnénk nagyon" belenyulni a bilibe", hisz a beruházók minden szépet, jót előadnak, aztán annak a fele sem igaz. Sőt pontosan itt olvastam, hogy 36 lakásos házat 50 embernek adtak el, és ezt simán meg lehetett csinálni.
Rákerestem, de sajnos itt pont azokat a lakóparkokat nem találom, amiket hely szempontjából számításba jövőnek gondoltunk.
TARALIGET lakópark: Népligetre néző ütem, gyanúsan kedvező ár(már a többihez képest 320.000/m2)
NANETTE CITY HOME-Mester u.: Ez az egy amit a férjem már megnézett és nagyon jónak gondolt, de az ár számunkra brutális: 407.000/m2 Itt még nincsenek lakók, de az építtetőnek máshol is vannak házai, hátha az ott lakók szolgálnak pár tanáccsal.
TERÉZIA HÁZ, Kisfaludy Út 3. Közlekedésileg nagyon jó, árban nem annyira, de esetleg van egy-két akciós lakás.
ERKEL HÁZ: 2 éve készült el, nem tudom miért pont a kisebb, olcsóbb lakásokból van még.
Valami " sántít".
Természetesen mindegyiket végigjárjuk szombaton, de egy lakást 20 perc alatt nemigen lehet felmérni.
A már ott lakók segítségét szeretném kérni, vagy aki ismeri. Mi az amire ne is vesztegessük az időnket?
Közvetlen környékünkön a hírek szerint egy 50 lakásos - átlagosan 100 négyzetméter - lakóparkot készülnek építeni egy belügyminisztériumi óvoda helyén. Az utca kis túlzással zsákutcának is nevezhető. A 100 új gépkocsi forgalmától igencsak tartunk.