Keresés

Részletes keresés

kisbé Creative Commons License 2005.06.01 0 0 1038
mi nem vonattal megyünk, de szerintem felhívhatod őket, van rá esély, hogy beszélnek magyarul.
Előzmény: cattaro (1036)
SkeletonNation Creative Commons License 2005.06.01 0 0 1037

A 16:55-ös indulásnak azért még nézzünk egyszer utána, mert nekem 2 hete nem ezt mondták, amikor személyesen voltam kint, utánajárni a dolognak.

 

A vonatjegy oda-vissza, hálókocsival drágább, mint amit írsz, az tuti. Nem emléxem a pontos árakra, de feleségem ha elérem telefonon, megkeresi, amit Szabadkán a bakter írt fel nekem, de én úgy emléxem, hogy a 2500 az csak a vonatjegy oda-vissza, hálókocsi nélkül. A 3600 az meg a vonatjegy oda-vissza, plusz a hálókocsijegy oda.

Azt tudom, hogy forintra átszámolva 15100 Ft-ra jött ki a 3 ágyas hálókocsis vonatjegy oda-vissza, fejenként.

 

De!

Ne felejtsük el, hogy enm ugyanaz az ár SCR állampolgároknak, és külföldieknek! A külföldiek felárat fizetnek tudtommal.

 

A vonatjegyet és a hálókocsijegyet meg leghamarabb 1 hónappal az indulás előtt lehet megvenni, bármikor.

Előzmény: cattaro (1036)
cattaro Creative Commons License 2005.06.01 0 0 1036

POZOR! Figyelem!

Hogy bonyolultabb legyen a vonattal utazók élete, új információkat tudtam meg a szabadkai vonatindulással kapcsolatban. Egy rokonom rokona Szabadkán él, és őt kértük meg tegnap, hogy nézzen utána ennek a vonat-dolognak a szabadkai állomáson. A következő meglepő információt szállította:

a vonat 16.55-kor indul!

A helyjegyeket pedig 13 és 16 óra között lehet megvásárolni.

Ára csak oda (hálókocsival): 2500 dinár

Oda-vissza (hely- és hálókocsijegyet csak oda lehet venni): 3600 dinár.

Most már magam sem tudom, hogy mit higgyek. Mindenesetre jó korán kell Szabadkára érkezni, ennyi a biztos. Ha tudnék szerbül, felhívnám a szabadkai állomást.

crnagora Creative Commons License 2005.06.01 0 0 1035
Szia, Horvátországban merre mentek idén?
Előzmény: Törölt nick (1029)
SkeletonNation Creative Commons License 2005.06.01 0 0 1034
Jajaja... Igazi mediterrán feelingje van az egész belvárosnak. Valami ilyesmit szeretnének most teremteni Szegeden meg Pécsen.
Előzmény: crnagora (1030)
SkeletonNation Creative Commons License 2005.06.01 0 0 1033

Mi a háború alatt voltunk először, 93 és 94-ben. Félelmetes volt, mennyire örültek nekünk. Kotorban laktunk, a Fjordban. Hamar híre ment, hogy egy 20 fős magyar csoport van a városban, és ha elindultunk valamerre, mindenki mosolygott ránk, és köszönt.

Akkoriban semmi nem volt szinte e boltokban. Mégis nekünk mindíg akadt sör, üdítő, csoki, fagyi.

 

Sosem fogom elfelejteni, hogy mennyire szívélyesek voltak velünk. Akkoriban 1 márka 6,5 millió dínár volt (55,5 Ft), és 30 millió dínár volt arrafelé a havi átlagkereset. Amikor a 3,5-4 millió dínáros valamiért otthagytunk egy 5 millióst (ez volt a legnagyobb pénzegységük, nekünk meg a 2. legkisebb. Tartottunk 1 millióst is magunknál), mint a megmentőkre, úgy néztek ránk. Nekünk ez 8-10 ft volt, nekik egy napi kereset...

Előzmény: Törölt nick (1029)
Greg512 Creative Commons License 2005.06.01 0 0 1032
BlueBird. Köszönöm, azt hiszem minden szükséges információval elláttatok. Egyébként az én barátaim, akikkel együtt megyünk most is, többször utaztak már Barakkával és nekik is nagyon jó véleményük van róluk.
Előzmény: BlueBird (1007)
crnagora Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1031

Az idevalósi barátainkkal amikor voltunk Montenegróban, mindig azt kérdezték, hogy ezek mért kiabálnak? Közben csak ez a nyelv és a temperamentum velejárója.

Meg kell szokni és ennyi.

Én 98-ban voltam először Montiban, nekem akkor sok minden furcsa volt Horvátországhoz képest. Mi gyerekkorunkban a nyarakat ott töltöttük, a szülőkkel vagy a sulival. Montenegro sokat változott az utóbbi időben, kiváncsi vagyok milyen útra térnek ha kiválnak Szerbiából. Sikerül e nekik kitörni? én szurkolok nekik.

Előzmény: Törölt nick (1028)
crnagora Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1030

Ha Palicson jársz és akartok jót fagyizni akkor a központban a benzinkúttal szemben az Elita cukrászdában megtehetitek, nagyon finom. A gyerekeim imádják.

A szabadkai kávézóknak olyan hangulata van, amilyennel én még Magyarországon nem találkoztam. Lehet, hogy csak elfogult vagyok, hisz oda jártam középiskolába anno.

Előzmény: Törölt nick (1027)
Törölt nick Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1029
Én voltam Montenegróban közv a háború után 95-ben és 96-ban, akkor szerettem meg nagyon, akkoriban még nem nagyon volt arrafelé magyar turista. Sajnos idén csak Ho-ba megyünk, de majd jövőre.
Törölt nick Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1028
A budvai sétányon majd minden este pljeskavicát ettem lepényben, egy idősebb montenegrói volt a góré, ő sütött mindent. Egyszer nem láttam lepényt, és hátraszóltam az asszonynak, nincs lepény. Meghallotta az öreg és iszonyatos hanerővel kiabált felém: mi nincs vazze' ? Mondom lepény, kijavított hogy kell mondani szerbül és rögtön csinált nekünk kettőt.  Szóval azt akartam ezzel mondani, hogy attól hogy néha kiabálnak, meg furán viselkednek, attól még vendégszeretőek , bár ezt nem nagyon mutatják ki. Aki érti őket, az jól érzi magát ott. Üdv.
Törölt nick Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1027
Igen, járunk vásárolni is Szabadkára kb 2 havonta, egy évben egyszer elmegyünk a palicsi állatkertbe is, amit nagyon szeretünk, állatkert után séta a tónál. Egyszer valami borfesztivál volt ott, hangulatos volt. Szabadkára is érdemes elmenni csak mászkálni, nagyon tiszta, szép kis város, jó kávézókkal.
Előzmény: crnagora (1011)
andrea_king Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1026
Sziasztok! Montenegrot csak ajanlani tudom! És Albaniát pedig semmi képpen sem szabad kihagyni! Néhány éve volt szerencsém azon a vidéken megfordúlni! :-) És teljesen beleszerelmesedtem! A természet vad szépsége, az emberek őszinte kedvessége, és megannyi kaland is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy visszatérésemet fontolgassam! :-)) Ugyan én is a Baraka-val utaztam, és az volt a legelső, gyakorlatilag "próbaútjuk" erre a vidékre, és emiatt sok dolog még kiforratlan volt, de éppen ezek a dolgok adták meg az utázás "kaland" jellegét! :-) Amúgy az utazásaikat megprógálják a legjobb tudásuk szerint szervezni! :-) (de nem akakok senkit megbántani! :-)), mert "csak két vélemény van: az enyém és a helytelen!" :-)))))) ) Viccet félretéve: tényleg érdemes ellátogatni mindkét országba. Mert izgalmasak, kalandosak, az emberek kedvesek, nyitottak, segítőkészek! És nagyon figyelnek arra, hogy az odalátogatóknak ne essen semmi bántódásuk! (még egy kis story: amikor átmentünk Albániába, Skodra előtt hozzánk szegődött egy motoros rendőr. Körbevezetett a városban, megmutogatta a látnivalókat. Miután végeztünk visszakisért minket a "találkahelyre" és egy rendőrautó kisért minket vissza a határra! Mellesleg az "idegenvezetőnk" nem akart semmit elfogadni tőlun köszönetképpen! Végül egy üveg ásványvizet kért! :-) Hát ennyi az ottani emberekről! Szép napot mindenkinek!
tomcat73 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1025
kako kazes:))
zulu74 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1024

...és persze egyre jobban üvölt... ami nem azt jelenti hogy haragszik, csak ilyen hangosak egymásközt is:):)

 

 

Nikšičko pivo RULEZ!!!!:)

Előzmény: tomcat73 (1019)
kiscsako Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1023
OK! Köszi szépen, ezt gyorsan fel is írom. (előzőeket már kinyomtattam) :)
Előzmény: crnagora (1022)
crnagora Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1022

Nincs szerb karakter készletem, de igy hangzik: Ne razumem srpski, molim vas da pricajte sporije ili engleski.

Előzmény: kiscsako (1021)
kiscsako Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1021
Szuper ez a kis szótárosdi :), én is nagyon köszönöm, egyébként a meglátás jogos, hogy kell mondani azt hogy: Nem értek szerbül, kérem beszéljen nagyon lassan, vagy angolul ? :)
crnagora Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1020
Én meg úgy jártam tavaly Horvátországban,hogy a kruh helyett hleb-et kértem ( kenyér) ne mondjam,hogy rögtön kijavitottak. Pedig még tudom is ezeket a szavakat. Azért van ám külömbség a szerb és a horvát nyelv között. Nem nagyon szeretik ha az ember keveri ezeket a dolgokat.
Előzmény: tomcat73 (1019)
tomcat73 Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1019

Jevtino=Jeftino

 

A a c egy kampóval a tetején nem igazán ty hanem nagyon lágy cs de majdnem mindegy. Megértik így is.

 

Amúgy hasznos lehet az ilyen kis szótár. Egyetlen baj van vele. Azt hiszi majd, hogy beszélsz jobban és elkezd hadarni veled, aztán csak nézel:)))

 

(jártam én is így)

Előzmény: cattaro (1018)
cattaro Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1018

Egy vajdasági származású barátomat megkértem, hogy segítsen lefordítani néhány komplett kifejezést szerbre (ügyelve arra, hogy ne horvát legyen), amelyek használata szükséges lehet számomra, külön ügyelve a helyes ragozásra, nemekre stb. Persze szerb nélkül is lehet boldogulni, de így stílusosabb:) (Lehetséges, hogy 1-2 hibát vétettem a helyesírásban, még ellenőrizni kell. Néhol, fontos lehet, kiemeltem a hangsúlyos szótagot.)

Lehet a listát bővíteni, javítani!

 

 

MAGYAR–SZERB TÚLÉLŐKÉSZLET

 

S = sz

Š = s

Ž = zs

Ć = ty

Č = cs

đ = gy

 

SEMLEGES NEMŰ

Kérek 1 sört – Molim jedno pivo

Kérek 2 sört – dva piva

Kérek 3 sört – tri piva

Kérek 1 kávét – Molim jednu kafu

Kérek 2 kávét – dve kafe

Kérek 3 kávét – tri kafe

HÍM

Kérek 1 fagyit – jedan sladoled

Kérek 1 fagyit – dva sladoleda

Kérek 1 fagyit – tri sladoleda

 

Kérek 1 pohár ásványvizet – Molim jednu čašu kiszele vode.

Kérek 2 pohár ásványvizet – Molim dve čaše kiszele vode.

 

Kérek 1 üveg jó crnagorai vörösbort – Molim jednu flašu dobrog crnogorskog crnog vina.

 

Kérek a mai vonatra két vonatjegyet és helyjegyet Barba.

Molim jednu kartu (dve karte) za današnji dan do Bara sa rezervacijom mesta.

Kérek a mai vonatra két vonatjegyet és helyjegyet Barba. Hálókocsival.

Molim jednu kartu (dve karte) za spavaća kola za današnji dan do Bara sa rezervacijom mesta.

 

Lehet Euróval fizetni?

Mozse se platiti u Euru?

Mogu platiti sa Eurom?

 

Kérek 2 (vonat)jegyet Szabadkára.

Molim dve karte do Subotice. (za Suboticu)

 

Kérek két helyjegyet Szabadkára, június 18-ra (június 19-ére). Hálókocsival.

Molim dve rezervacije za spavaća kola do Subotice za osamnaesti (devetnaesti [najszti]) juni.

 

Mikor indul a vonat Szabadkára?

Kad polazi voz za Suboticu?

Kad je polazak voza za Suboticu?

 

Mikor megy autó Herceg Noviba?

Kad ima kola za Herceg Novi? (általános)

Kad bi se moglo za Herceg Novi (do Herceg Novog)?

 

Mikor megy autó Bar-ba?

Kad ima kola za Bar? (általános)

Kad bi se moglo za Bar (do Bara)?

Dal bi se moglo do Bara? (Lehetne Barba menni….)

 

Herceg Noviban honnan indul az autó?

U Herceg Novom odakle se polazi?

 

Honnan van az indulás?

Odakle je polazak?

 

Van menetrendszerű autóbusz-közlekedés Herceg Novi és Kotor között?

Ima li autobusa izmedju Herceg Novog i Kotra? (Van-e x és y között?)

Saobraća li autobus izmedju Hercega Novog i Kotora? (Közlekedik….?)

 

Kad stiže? (Mikor érkezik?)

 

Mikor indulnak a buszok Kotorba/Herceg Noviba?

Kad polaze autobusi za Kotor / za Herceg Novi?

 

Hogyan lehet eljutni a Lovćenre?

Kako se može stići do Lovćena/na Lovćen

 

Külföldi vagyok/vagyunk – Ja sam [mi smo] inostranstra

Nem vagyok/vagyunk idevalósiak. – Nisam [nismo] odavde

 

Meg tudná mondani, hogy…? – Dal bi ste mi mogli reći…

 

Kako – hogyan?

Gde – hol?

Koliko košta? – mennyibe kerül?

Pošto je? – mennyibe kerül?

Skupo je. – drága

Jevtino – olcsó

Lehetne olcsóbban?– Moželi jevtinije?

Előzmény: crnagora (1016)
Riff-Raff Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1017

A szerb vendéglátóknál szerintem még senki sem örült nekem (mint vendégnek) jobban.

Előzmény: Holo-Tron (995)
crnagora Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1016
Igy van, azt jelenti!
Előzmény: cattaro (1015)
cattaro Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1015
Koliko košta? – mennyibe kerül?

Előzmény: SkeletonNation (993)
crnagora Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1014

Egy pár gondolat ehhez a témához:

Mi is tavaly Bosznián keresztül mentünk, a rendőrök nem bántanak senkit sem. A szabályokat be kell tartani és akkor nincs gond. A hegyi utak különben sem a száguldozásra valóak.

 

Montenegróban mindenhol udvariasak, kedvesek voltak velünk. Budván laktunk egy gyönyörű apartmanban, a tulajnak vadi új Mercije volt és amikor be akartunk állni a ház elé, akkor letérdelt és megemelte a Golf elején a műanyagot, hogy az út patka le ne törje. Azt hiszem,hogy ez sok mindent elárúl, a vendég az szent.

 

Más, Budván este a sétányon egy magyar házaspár elveszitette a 7 éves lányát, aki volt már ott tudja, hogy miről beszélek. Annyi az ember,hogy nem látod a végét kilómétereken keresztül. Mi segitettünk nekik keresni, mert tudunk szerbül. A sétányon a fagyi árustól, a vendéglősön, az egyszerű embereken keresztül a rendőrökkel egyetemben mindenki mindent megtett. A kislány meglett. A család nagy bajban volt, mert a magyar nyelven kivül nem beszéltek sehogy sem. Tehát időnként az is előfordul, hogy a montenegrói csak a saját nyelvén tud, de a legtöbb magyar turista is csak magyarul beszél.

 

A Jaz-on a strandon ((ahol fagyit , üditőt, kávét árulnalnak, kis bódé ) kértem kávét, mondta,hogy mutassam meg, hol a napernyőnk, és utána tálcán kihozta a a 0,80 eurós kávét majd visszajött a csészékért.

 

Hát ennyit akartam csak  hozzá tenni!

Előzmény: Holo-Tron (995)
cattaro Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1013
Köszi az infókat, azt hittem, hogy nem Volán-buszok közlekednek.
SkeletonNation Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1012

Vonat nem szerencsés... Busz sokkal jobb. A busz az 1,5 óra faltól falig (Szegedi állomástól a piacig), a vonat meg 2 óra, és csak 2 megy naponta: 6:20-kor és 16:25-kor.

 

Ha vonattal megy az ember Bar-ba, akkor Szegedről busszal kell átmenni, és a sofőrt meg kell kérni, hogy a vasútállomásnál álljon már meg. Ott megy el a busz kb 50 m-re a vasútállomástól. Ha nem hajlandó, akkor meg a buszállomáson kell megállni, és taxival átmenni. A táv gyalog kb 10 perc séta, de a taxi elkér max párszáz forintot.

Előzmény: crnagora (1009)
crnagora Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1011

Én is sokat járok Palicsra, mivel ott éltem huszonéves koromig.

A háború alatt azért eléggé megváltozott a lakosság aránya, sok lett a betelepült, de azért próbálnak egymás mellett megélni.

 

Sétáltatok már a parkban a tó mellett? Hogy tetszik? Jártok a szabadkai piacra is vásárolni?

Előzmény: Törölt nick (1004)
SkeletonNation Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1010

Minden nap, vasárnap kivételével:

6:00, 8:05, 10:10, 11:30, 12:30, 17:00(de ez csak tanítási időben)

 

Vasárnap:

6:00, 10:10, 12:30(de ez csak tanítási időben)

 

A jegy asszem 800 Ft

 

forrás: www.tiszavolan.hu

 

Előzmény: cattaro (1006)
crnagora Creative Commons License 2005.05.31 0 0 1009
Cattaro, javaslom,hogy hivd fel Szegeden a busz állomást és a vasút állomást, megy busz és kis vonat is, naponta többször és olcsó. Pontos infót fogsz kapni.
Előzmény: cattaro (1006)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!