Keresés

Részletes keresés

Greno Creative Commons License 2018.01.10 0 1 34883

Tara innen, Tarán túl. Aki még nem járt a Tara kanyonban most rácsodálkozhat, aki autóval tette meg, az most lassabban egy kerékpár tetejéről is megcsodálhatja Montenegró egyik legszebb helyét a Balkán kalandok 3. részében. A Balkán kalandok egy túrafilm sorozat egy kerékpáros szemszögéből, saját kommentárral.

 

https://www.youtube.com/watch?v=vo3glHNpwE8

 

Útvonal: Mojkovc-Tara híd-Zabljak-Razvrsje

térkép: https://ridewithgps.com/routes/26700826

képek: https://photos.app.goo.gl/dPB3iZjdY5AY6Jv22

Pumpkin92 Creative Commons License 2018.01.10 0 0 34882

Így érthető.

 

 

A helyi közlekeddéssel kapcsolatban hol találok infókat még? Busz és taxi árak érdekelnének.  (podgorica airport >> Budva >> Kotor, illetve Kotor >> podgorica airport távokon)

 

(amúgy busz megállót sehol nem jelez ki a google maps, de a taxi megállókat se nagyon) Feltételezem ahol van buszmegálló azok közelében lesznek a taxisok is? (Budva, Kotor esetén?)

Előzmény: scarabaeus (34881)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.08 0 0 34881

Google Mapsen az az adott műholdképszolgáltató copyrightja, minden évben átírják. Amúgy 2017.08.22-i állapot. De valóban, csak a patak melletti vízmű, gondoltam, onnan csak nem mászik vissza az óvárosba, de csak visszamászott.

Én az OsmAnd+-t használom, a fizetős változatát, amelyben korlátlan számú országot tárolhatok, nemcsak 3-at (ha jól tudom, még az is különbség, hogy használhatom a szintvonal és domborzatárnyalás rétegeket - pluginokat). A google offline maps ebben az esetben nem játszik, elegendő összehasonlítani a környéken, milyen utakat ismer az egyik, milyeneket a másik. A maps_me-t rövid ideig nézegettem, de sokan vannak, itt is, akik azt a programot szeretik használni.

Előzmény: Pumpkin92 (34879)
portugéza Creative Commons License 2018.01.08 0 0 34880

A "Vodovod" a helyi vízmű épülete.

Előzmény: Pumpkin92 (34879)
Pumpkin92 Creative Commons License 2018.01.08 0 0 34879

Köszi a térképet!

A google maps-on nincs ott kotorban az a novodov erőd ahonnan a zöld start van a térképeden, pedig 2018as a google műhold-fotó elvileg. Érdekes..

Mivel egy egész napot túrázásra szánunk, ezért felfelé is gyalog mennénk taxi helyett de kösz az ötletet.

 

 

Mobilra melyik appot javaslod? (offline mapok, android-ra)

 

omsad, maps.me vagy google-offline maps?

Előzmény: scarabaeus (34877)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.08 0 0 34878

Eh, hiába rakom a startot a nagy szerpentin aljába, csakazértis bemegy a tervező az erődbe, hogy azon a lyukon jöjjön ki a nagy szerpentinre, ahol portugéza visszafelé bement. :-)

Ha bekapcsolod a kerékpáros réteget, akkor rak rá egy domborzatárnyalást, szintvonalakkal, viszont kevesebb szövegcímkét hagy a térképen.

Előzmény: scarabaeus (34877)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.08 0 1 34877

Arrafelé a Krstac vendéglő lesz, a másik ágon van a Nevjesta Jadrana, Žanjev Do felé.

 

Ez itt az út úttervezővel. (Én amúgy most is taxival mennék a Konoba Krstacig, aztán fentről mennék lefelé Kotorba:-) A látványt az is adja, viszont nem fárasztó!)

Előzmény: Pumpkin92 (34876)
Pumpkin92 Creative Commons License 2018.01.08 0 0 34876

Köszi a sok infot! Lefoglaltam a repjegyet, szállást is április közepére, megyünk!  A csatolt képed alapján megyünk majd valahogy így: Kotor >> Kotor létrája >> N. étterem >> P1-es út >> észak felé a kis gyalog útig >> majd onnan be a türemkedéshez... remélem jól értettem :) 

Előzmény: scarabaeus (34875)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.08 0 1 34875

Ahogy felértek a műútra, ott lesz rögtön a Nevjesta Jadrana (ha a Žanjev Do felé mentek fel, a másik irányban a Konoba Krstac környékén léptek a műútra). Az a pados bodega még magasabban van, a kilátóhelytől nem messze. A Konoba Krstactól nem messze, itt kell rátérni a gyalogútra, amely a Pestingradhoz vezet, az az a kitüremkedés, ami szépen uralja Kotor óvárosa fölött a tájat. Az OpenStreetMap térkép eléggé részletes ott (a Google Mapsnél részletesebb) a gyalogtúrákhoz.

Előzmény: Pumpkin92 (34874)
Pumpkin92 Creative Commons License 2018.01.08 0 0 34874

Köszi az infókat! A képek nagyon sokat segítettek a döntésben. Végül a Kotor létrája, Top Of The Old Kotor Fort Trail mellett döntöttünk. Elindulunk Kotorból aztán jutunk ameddig jutunk. :D

Első célnak a csatolt képeden lévő sörpadot jelöltük meg, utána pedig a Restaurant Nevjesta Jadrana, illetve  ezt a kitüremkedést: (link: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=134261831&t=9091419&openwith=10) (ugye ezen a képen lévő piros vonal vége ez? http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=134261831&t=9091419&openwith=7 )

 

 

2018 Április közepén megyünk, milyen idő várható akkor? (a hegyen)

 

Egy fb csoportban azt mondták nekem, hogy április még esős időszak, de én nem találtam erre utaló nyomot sehol a neten. Sőt, volt olyan is aki azt írta, hogy még a csúcsok hóval borítottak.

Az előrejelzés alapján (accuweather.com oldal szerint) 18-19 fok várható átlagban napközben de ott se ír esőt, előtte lévő héten (ápr. elején) pedig végig naposat jósol. Persze nem tudom mennyire megbízható 3 hónapra előre az accuweather de tavalyi időjárás alapján 2017-ben ápr. közepén 22-23 fok volt eső mentesen. (egész hónapban a számítások szerint 144.78 mm esett Kotor térségében)

Előzmény: scarabaeus (34872)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.08 0 0 34873

Még pár dolog:

"Ennek a magassága még alapvetően nem is lenne "annyira" gond, de ha összességében nézem a túrát akkor Kotorból fel 600m (Kotor Fort Trail), majd le, majd újra fel 1700m..."

Nem, csak felfelé megy az ember, odafelé, lefelé sehol. 600 m pedig még nincs a fenti út szintjén (A "Restaurant Nevjesta Jadrana" sem 600-on van, 900 fölött)

 

Közben kiderítettem, nem summitpostot, hanem westcoastpeakset emlegettem akkoriban, a három Lovćen-csúcs bejárásáról írtak a norvégok.

 

"a kocsiútra a google maps több, mint 2 órát ír, 70km és kihagyja a P1-es útat ami a kotor szerpentinen át menne..."

 

Á, felmegy oda a taxi a szerpentinen. Meg kihagyni sem érdemes. A Google nem tervez arra egy ideje, de attól a kocsik felmennek.

Előzmény: Pumpkin92 (34870)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.08 0 1 34872

Nna, most nem telefonról már: a második alkalommal is medovinát akartam írni a telefonon. :-) Az "Egy idő sem amúgy" pedig "Egy idő után amúgy". Stb. Nem messze az említett kilátóhelytől, medovinával:

A Vrmac-túráról pár dolgot itt írtam. Kotor létrájáról pedig itt.

Előzmény: scarabaeus (34871)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.08 0 1 34871

A másik, a Lovcen legmagasabb csúcsa, a Stirovnik, adótornyokkal. Az sem különbözik sokban: fel kell menni a műútig (amúgy az 900 m fölött van, nem 600), van egy elágazás a gyalogos szerpentinen Zanjev Do felé, majd azon keresztül, úgy az egy szinttel magasabban, 1200 fölött lévő műútig is feljutsz, ott egy ideig a tenger felé tartva eljutsz egy kilátópontig (az OSM térképen is jelölt), nem messze egy bodegától (ahol először ittam mézbort, medovinát, de akkor már rögtön 2-t :-) ), onnan gyönyörű kilátás nyílik a Vrmacra, két oldalán az öbölre, csináltam is panorámát, bár eléggé párás idő volt).

Nem sokkal onnan balra kanyarodik a műút, van letérő a Stirovnik csúcs felé aztán, vagy nekimehetsz a hegyoldalnak, mint a summitpostos bejegyzés írói, de egyébként is, ott az a hegyvidék, lehet mászkálni. Egy idő sem amúgy az a műút felmegy a mauzóleumhoz.

Vrmac: nagyon nagy élmény volt nekem végigmenni a gerincen futó monarchia korabeli katonai úton, útba ejtve a Vrmac legmagasabb pontját, nomeg a másik végén az egyik csúcson a Veriga-szorosra néző Sv. Vid templomot. Erről írtam is korábban.

A magam részéről amúgy, hogy ne a felfelé mászással teljen az időm, mivel feényképezni akarok, ezért csalni szoktam. Taxival simán felmentem a vidovinás bodegáig, vagy a Konoba Krstacig, vagy Gornja Lastvába (onnan mentem végig a Vrmacon, így Muón át értem vissza Kotor óvárosába, így már Kotort is megvilágította a nap az erődtől Muóba ereszkedve a Ferenc József cikkcakkon, reggel felfelé menve rajta nem lett volna még így), mikor mi volt a célom, így már "szintben" kezdtem túrázni. Hazautakon volt időm szerpentonezgetni vagy épp stoppolni.

Előzmény: Pumpkin92 (34870)
Pumpkin92 Creative Commons License 2018.01.08 0 0 34870

 

Köszi a választ.

 

Megnéztem a képet amit csatoltál illetve a térképet is hozzá: én is a pirossal jelölt utat találtam meg a google mapon, azaz Kotorból felfelé a "Kotor Fortressig" (ugye az a kotori kilátó az öbölre ahogy látom..) majd onnan tovább kéne menni a "Top Of The Old Kotor Fort Trail" úton de az csak a "Restaurant Nevjesta Jadrana" nevű étteremig visz a google maps szerint. Onnan még menni kéne elég sokat... stoppal vagy gyalog.

 

A te OSmap-odon amit linkeltél a mauzoleumot jelölted be mint cél, de az engem nem érdekel, inkább a táj lenne a fontos, ezért a nemzeti parkban "mellette lévő" Lovćen hegycsúcsot néztem ki, de az is van 1700m magas... Ennek a magassága még alapvetően nem is lenne "annyira" gond, de ha összességében nézem a túrát akkor Kotorból fel 600m (Kotor Fort Trail), majd le, majd újra fel 1700m... aztán ugyanez vissza Kotorba már azért nekem is sok lenne pedig még "fiatal" vagyok. :) (a google maps szerint gyalog kotorból Lovćen 5 óra 20perc és 17,7 km a táv)

 

 

Persze beírtam utazos fb csoportokba is a kérdést, de sajnos elég sok retardált választ kaptam alig pár építőjellegűt, de az egyik: még ajánlották a Kotortól nyugatra lévő Vrmac Nemzeti erdőparkot és a hozzá tartozó Vrmac hegyet, az ugyanis csak 640m magas kb., + a szállásomhoz is közelebb lenne az (ugyanis a szállásom nem Kotorban lenne, hanem vele szemben a másik parton az öböl nyugati részén azaz Muo-ban)..

A szállásomtól a google maps szerint 2órás gyalog út lenne oda fel.

Vrmac megéri a 2 órás sétát oda fel ??

 

Ugyanis ahogy látom segítség nélkül, gyalog Kotorból Lovćen esélytelen. :( pedig az sokkal jobban érdekel és nyilván +1000m magasság azért sokat dobna a látványon is gondolom + jó lenne lekűzdeni egy ekkora magasságot is :) (Kotorból taxival gondolom sok lenne eljutni Lovćen-ba + a kocsiútra a google maps több, mint 2 órát ír, 70km és kihagyja a P1-es útat ami a kotor szerpentinen át menne... csak a gond meg az ha mégis elvisz a taxi valahogy oda, akkor hogy jutok vissza Kotorba? nyilván nem fog megvárni a taxis, telefonálni meg bonyolult lenne elmagyarázni hova kéne jönnie, ezt a szenvedést kihagynám stb)

 

 

Szóval, szerintetek mi legyen?

Legyen Vrmac inkább (oda hogy érdemes eljutni könnyedén?) vagy próbáljam meg mindenféleképpen valahogy Lovćen-t? (ha inkább Lovćen akkor hogy jussak el oda kocsi nélkül?? :D tuti nincs valami buszjárat arrafelé? Hogy mennek az emberek oda a Lovćen nemzeti parkba? azt az infot kaptam hogy a helyiek a Njeguši faluban pihennek meg és onnan mennek fel Lovćen-re...de ezt nem hiszem el valahogy)

 

Előzmény: scarabaeus (34861)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.08 0 0 34869

Igen-igen, ez egy folyamatosan emelkedő túra, tengerszintről 1675 m-re, 13 km alatt, majd visszafelé tengerszintre megint 13 km... Thasszosz-sziget Ipszárió csúcsára mentem fel egyszer tengerszintről 1206 m-re, 28 km volt oda-vissza, hát, a vége felé már eléggé untam a gyaloglást, ez a Lovcenre pedig meredekebb.

Előzmény: portugéza (34868)
portugéza Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34868

Igen, ez csak részben kapcsolódik az eredeti kérdéshez.

 

 

Így utólag látom, kicsit negatív volt neki a válaszom. Nehogy miattam maradjon le élete élményéről. Induljon neki, felnőtt ember. Ha úgy érzi, visszafordul. Vagy már visszafelé a műúton stoppol a tengerpart felé (turistabuszokkal is lehet próbálkozni). Ha nem szélsőséges időjárás van (40 fok vagy ítéletidő), nagy baja nem lehet. (Lehet, hogy oda-vissza végig tudnám csinálni, de hogy nem élvezném, az biztos. És az "én koromban" a regeneráció is tovább tart. Több hónap edzés és pár kiló mínusz kéne hozzá, hogy egy ilyen gyalogtúrát végigcsináljak, kellemesen elfáradva a végén.)

Előzmény: H_G (34866)
portugéza Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34867

Talán rakija és whiskey (!) volt kiírva, úgy emlékszem. Mondjuk ez is egy tipikus jelenet volt, az ember a civilizációból egyszer csak egy ilyen életmóddal találkozik. (Risanban láttam hasonlót, felsétáltam a római utcán, felkapaszkodtam a kilátásért egy kicsit, és hamarosan pár évtizeddel korábbi időszakban találtam magamat, ami az életkörülményeket illeti. Aztán egyszer hirtelen egy luxusnyaraló is felbukkant, saját medencével. Kontrasztok.) 

 

De aki csak addig akar menni, ameddig én tettem, nem is muszáj elmennie a pásztorlakig. Egy kicsit le lehet vágni az utat, a romoktól lefelé láttam másokat az erődhöz közelebb lesétálni. Valahol lejjebb csatlakozhattak a gyalogos szerpentinre. (Hogy hol, én felfelé menet nem vettem észre.)

Előzmény: scarabaeus (34865)
H_G Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34866

Ez még nagyon-nagyon az eleje az útnak...

 

Előzmény: portugéza (34863)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34865

Ja-ja, a pásztor háza. Amikor odaértem, én is megálltam ott, megnézni, mondjuk akkor nem az alkoholos frissítők tűntek fel:-)

Előzmény: portugéza (34863)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34864

A mauzóleum felé, a műúton: az OpenStreetMap sem tervezett a kis ösvényen, a hajtűkanyaros részt azon levágva 400 m-rel kevesebbet kell megtenni:

Streetview

Előzmény: scarabaeus (34861)
portugéza Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34863

Októberben a gyalogos szerpentin alsó részét kipróbáltam. A szállásom utcája végéig elmentem, onnan kúsztam felfelé a gyalogos szerpentinen. Minimum 1 óra lehetett, mire elértem egy pásztor házáig, ahol alkoholos frissítőket lehetett venni, de nem éltem vele. Egy beszámolóban ezt a gyalogutat "demoralizálónak" nevezte valaki, ez egy diplomatikus megfogalmazás. Egy csomót megy az ember, de alig halad felfelé.

 

A pásztor házánál jobbra letérve a szerpentinről el lehetett jutni egy romos templomig (Sveti Djordje, ez meglepetés volt, nem számítottam rá, magamban kis Stari Barnak neveztem el a kis település maradványait.)

 

Majd onnan az erőd felé mentem, ahová bemásztam a turistajelzést követve. :)

 

 

 

Érdekes, régen csak ez a gyalogos szerpentin volt az összeköttetés Kotor és Cetinje között, ez volt az eredeti "Ladder of Cattaro". Itt hozták fel elvileg a híres billiárdasztalt is a 19. században, ami most egy múzeumban van kiállítva Cetinjében, sőt az épületet is arról nevezték Biljardának.

Előzmény: scarabaeus (34861)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34862

Na, a képre is rákerült a térkép link (de mögötte megnyílik a kép is).

Előzmény: scarabaeus (34861)
scarabaeus Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34861

Kotor - a mauzóleum előtti parkoló (a lépcsőn nem tervez fel az OpenStreetMap sem)

 

Amúgy elég durván kezdődik, a képen jobbra a kotori erődhöz vezető kis szerpentin, a bal oldalon "Kotor létrája", ez utóbbin kell indulni. Az ember eléri aztán a műutat (aminek egy része a képen is piros, mert arrafelé jártam, de a mauzóleum felé az a rész nem kell), amiről a völgyben van egy turistaút. Aztán némi műút ismét, majd a parkoló és a lépcsők.

Amúgy meg kell mondanom, a gyalogos szerpentin gyönyörű volt lefelé jövet, felfelé menet nem biztos, hogy próbálnám. :-)

 

Előzmény: Pumpkin92 (34858)
portugéza Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34860

Tudtommal nincs a hegycsúcs közelébe tömegközlekedés. Legközelebb Cetinjébe megy a busz, onnan taxi a Lovcenre (gyalog túl hosszú lenne).

 

Én is hasonló cipőben jártam pár éve. Úgy oldottam meg, hogy egy helyi utazási irodában befizettem egy egynapos buszos kirándulásra, ottani viszonylatban jutányos áron. (Annyi, hogy ezt Budvában tettem, ott volt a szállásom.)

 

Kotorból gyalog odafelé fizikailag rendkívül nehéz, de persze nem lehetetlen eljutni gyalogszerrel. Nem ajánlanám. Az meg tuti, hogy utána visszafelé ugyanúgy nem tudsz majd visszagyalogolni, nem lesz időd, energiád.

Előzmény: Pumpkin92 (34858)
laguna1,8 Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34859

Elnézést igen Savin Kuk volt a kérdés

 

Előzmény: portugéza (34857)
Pumpkin92 Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34858

Hello.

 

Tud valaki ötletet hogyan lehet eljutni Montenegró, Kotor városból kelet felé a Lovcen Nemzeti Parkba / hegycsúcsra ?? gyalog!

vagy valami busszal ami legalább a hegy lábához elvisz ??  

 

nincs jogsi azaz kocsi nincs, bérlésre nincs lehetőség emiatt kéne valami jó busz járat... sajnos a google térkép nem jelez ki semmit, a buszokat se, kocsival (taxival) meg körbe akar vinni kotor-budva-pod útvonalon teljesen megkerülve.... ami nem jo nyilván

portugéza Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34857

Ha lenne felvonó a Bobotov kukra, akkor töltöttem volna fel ide képeket onnan is. :)

 

A Savin kukra vezetőre gondolsz. Írtam már korábban, hogy elvileg nyaranta is üzemel. Csak abban az évben, amikor te jártál arra, leégett tavasszal a gépháza, emiatt abban a nyári szezonban nem működött (ősszel indították be újra). Szóval elméletileg üzemel nyáron is normál esetben.

 

Volt itt a topikban, aki oda készült és ugyanerről kérdezett, talán tavaly tavasszal. De nem emlékszem, hogy írt volna beszámolót utána...

Előzmény: laguna1,8 (34856)
laguna1,8 Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34856

Ez az köszönöm

az idén ezt is be kellene szoritani a felfedezésbe

nagyon köszi sokat segitettél.

Bobotov Kukkra visszatérve jo tudom hogy nyáron is működik a felvono ? 2-3 éve voltam ott nyáron hogy felmenjünk de nem működött sajna

Előzmény: portugéza (34852)
Martin Remai Creative Commons License 2018.01.07 0 0 34855

Sziasztok, valaki bérelt már motort vagy quadot? Érdekelne , hogy hol lehetne merre és mik a tapasztalatok?

Előre is köszönöm!

portugéza Creative Commons License 2018.01.07 0 1 34854

Ez mindig zsákutca, ízlés alapján rangsorolni. Én sem jártam ott, a feldobott kérdésre próbáltam válaszolni. Nem csúnya hely, az biztos.

Előzmény: H_G (34853)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!