Keresés

Részletes keresés

portugéza Creative Commons License 2017.10.08 0 0 34658

Ja, hogy ez ilyen egzotikus növény. Bár a tengerészek lehet, hogy már régen bevitték Montenegróba. Mondjuk ez a montenegrói mentalitáshoz ideális termeszteni. Nem nagyon kell vele foglalkozni, nem kell gondozni, permetezni. :)

Előzmény: szervezkedő (34653)
portugéza Creative Commons License 2017.10.08 0 1 34657

(Én sóderért nem kapok repülőjegyet, csak a booking-os foglalások után kreditet.)

 

Most látom, hogy a booking felületén volt némi fazonigazítás. Két érdemi változást fedeztem fel eddig, az egyik pozitív, a másik nem. Végre be lehet jelölni, hogy csak saját fürdőszobás szállásokat keres az ember (meg egyéb privát szempontokat). Nem értem, miért kellett erre idáig várni? Így már nincs az, hogy meglát az ember egy nagyon kedvező szállásárat, aztán pofára esik, amikor rákattint.

 

Néhány belgrádi szállásnál látom, hogy külön takarítási díjat számolnak fel. Ilyet a booking-on eddig még nem láttam. Valószínűleg az Airbnb-től vették az ötletet, ott van ilyen. Ez azoknak kedvezőtlen, akik 1 vagy pár éjszakára foglalnak, illetve kis létszámra. Más esetben elenyésző költség a végösszeghez képest.

Előzmény: szervezkedő (34635)
portugéza Creative Commons License 2017.10.08 0 5 34656

Ezek szerint Budván lehet olyan szállást foglalni, ahonnan nem túl nagy sétával elérhető strand? 

 

Igen, de attól függ, melyik strand - szerintem. Azok a szállások, amik az óvároshoz (és így a Mogrenhez) közel vannak viszonylag, azok drágábbak és érdemes időben lefoglalni. Persze, kinek mi a közel és mi a drága, az más kérdés.

 

 

Ezek a buszok amúgy teljesen jó opciók, járnak sűrűn?

 

A budva környéki helyi/helyközi buszokat nem próbáltam. Viszonylag sűrűn járnak. Azt a kb. 10-15 percet szerintem ki lehet bírni, akár állva is. A Kotori-öbölben buszoztam a helyiekkel augusztusban, ott éppen állóhely jutott, de kibírtam, még csomagokkal is. Lehet még kishajó járatokkal menni, a Ploče strandra asszem 5 euró / fő a retúrjegy a Slovenska Plažaról. A szigetről meg már volt szó nemrég.

 

 

És a Mogrennél a víz is nagyon zsúfolt? 

 

A parthoz közel relatíve sűrűn szoktak lenni , de aránylag messze ki lehet úszni (a bójákig). Ott már van privát szféra, és onnan még jobb a kilátás. Nem csak a Sveti Nikola szigetre, hanem a budvai óvárosra is rálátni, de a partra visszatekintve sem érdemes csukva tartani a szemet, meg hát ott van a nyílt tenger. A partról a Mogren 1-en csak a sziget látszik (1. kép), míg a 2-es strandról már az óváros is, ahogy a 2. kép igen jól demonstrálja. 

Előzmény: OrSoLy (34646)
Bozó57 Creative Commons License 2017.10.08 0 0 34655

Ügyes vagy, hogy kibogoztad. Köszi.

 

Előzmény: szervezkedő (34653)
H_G Creative Commons License 2017.10.08 0 0 34654

A Jaz szellősebb és az is jó strand, persze olyan szép sziklák nem láthatók sehol máshol.

 

Előzmény: OrSoLy (34648)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.08 0 2 34653

https://www.jofogas.hu/bacs_kiskun/Fagyturo_orias_kinai_datolya__jujuba__gumicukorfa__gyumolcstermo_fa_27707230.htm

 

 

Tessék! 

Itta teljes szakirodalom! 

A jófogáson!

Kecskeméten!

:-)))

 

(A szomszéd úgy emlékszem úgy hívta, "gyingyula" -ha nem keverem valamivel.)

Előzmény: Bozó57 (34640)
OrSoLy Creative Commons License 2017.10.07 0 0 34652

Köszi :) már nagyon várom a posztodat :)

Előzmény: geodo1 (34650)
OrSoLy Creative Commons License 2017.10.07 0 0 34651

Óóóó azt hittem meg is fogtad és lett belőle pofon vagy ismerkedés :)))))

Előzmény: szervezkedő (34649)
geodo1 Creative Commons License 2017.10.07 0 0 34650

szerintem szállást abszolút lehet budván nyugodt részen, igen, kellemes gyalogtávra a tengertől. esetenként még a tenger is látszik, igaz, a házak között. :)

Előzmény: OrSoLy (34646)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.07 -3 1 34649

Évvekkel ezelőtti történt:

 

Strandon napernyő alatt megszunditottam picit. Amikor ebredeztem, szemem félig kinyitva, kezem indul a mellettem fekvő (volt barátnőm) combja felé, egy ártatlan simogatásból indított popsi markolás céljából. A gondolat megszületett, de azon mélázok, inkább még lustálkodok. Szemem kinyitva, bamulok magam elé, emelem a kezem, kozben feltűnt, miért ilyen fehér a combja? Ezután az volt a furcsa, miért ilyen lapos a feneke? Vagy én most álmodok, nem vagyok ébren?

...és ekkor jöttem rá, én majdnem a szomszéd törölközőn napozó csajszi fenekét kezdtem markolászni!

Azt hiszem, ez az amikor ki lehetne tenni a "megtelt" táblát! Tehát nekem ez a tapasztalatom a nya tömeg kapcsán.

 

(Természetesen a másik oldalon fekvő hölgy már ismerős volt és nem volt fehér a feneke!)

:-)))))))

Előzmény: OrSoLy (34648)
OrSoLy Creative Commons License 2017.10.07 -1 0 34648

Jajj de nem a most novemberi út miatt kérdezem, hanem a jövő nyár miatt :) Akkor mi a tapasztalat?

Előzmény: szervezkedő (34647)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.07 0 1 34647

Igazából a szezonban tapasztalható tömeg megszűnt mindenütt. Se a strandon, se a buszon nem kell attól félned hogy nem lesz hely.

Az októberi napsütés ⛅ miatt drukkoljunk, a többi már nem számít!

:-)

Előzmény: OrSoLy (34646)
OrSoLy Creative Commons License 2017.10.07 -1 1 34646

Köszi szépen:) Ezek szerint Budván lehet olyan szállást foglalni, ahonnan nem túl nagy sétával elérhető strand? A többi meg gondolom busszal? Ezek a buszok amúgy teljesen jó opciók, járnak sűrűn? Gondolom heringfeeling van rajtuk, de kibírható?

 

És a Mogrennél a víz is nagyon zsúfolt? Bevallom engem a partok annyira nem érdekelnek, mert mi sosem vagyunk kinn, ha lemegyünk a vízhez akkor benn vagyunk, akár több órát is :)

Előzmény: portugéza (34643)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.07 0 0 34645

Az a fajta a finom, ami jó sötét és már picit hervadt a héja.

Ha éretlen, akkor még nem olyan édes. Nagyon finom rágcsálni!

 

Hogy mi a neve nem tudom, ha látunk a piacon, mi is szoktunk venni. 

 

Lassan a gránátalma is finom édes. Abból is a legcsúnyább a legfinomabb. Legyen kicsit megrepedve a héja, látszódjon a belseje, ami mély bordó színű legyen- na akkor jó! A szép fényes, sima héjú nem jó! Éretlen!

:-)))

 

(Remelem az éjszakai zuhitól, nem "durran" szét mindenütt.)

 

Előzmény: Bozó57 (34636)
sütöget Creative Commons License 2017.10.06 0 4 34644

Ha valaki emlékszik még terveztem az idei nyárra egy montenegrói "road showt", amit nagyrészt sikerült is teljesíteni. Most csak néhány képet tennék fel:

portugéza Creative Commons License 2017.10.06 0 1 34643

A Mogren 1-es számú strand. Ez persze teljesen egyéni. Van, aki csak fél napot tölt ott a budvai nyaralása alatt. Van, aki minden nap ott van - láttam ilyen embereket. :) A városi strandoknál (Slovenska plaza) jobb, a vize tisztább, talán még az óvárosinál (Ricardova glava) is. A képen a háttérben látszik ez a strand. Maga a fotó a Mogren 2-őn készült. Igazság szerint mindig túl kényelmes voltam a budvai tartózkodásaim alatt, hogy más környékbeli strandokat, pl. Jaz vagy Ploce, felkeressek. A legjobb persze, ha mindenki többet kipróbál.

 

A Mogren nagy hátránya, hogy főszezonban rendkívül zsúfolt, egymást érik a leterített törülközők, gyékények. A Mogren 2-őn érdemes búvárpipázni, van egy kis vízi élővilág. Sajátosság, hogy az 1-es strand viszonylag hamar elkezd árnyékba kerülni, ez a tűző nap ellen jó. A vízben apró halak vannak, amik kicsit csipkedik az ember lábát, ehhez hasonlót a Canj melletti Királyné strandján tapasztaltam. A környezet, a kilátás nagyon szép, és ugye még közel van a városhoz, pár perc az óvárostól gyalog (autóval nem megközelíthető). A strand mögötti sziklafalat hálóval fedték be, legalább részlegesen, ez nagyobb megnyugvással tölti el az embert.

Előzmény: OrSoLy (34642)
OrSoLy Creative Commons License 2017.10.06 0 0 34642

melyik strand a törzshelyed Budván? 

Előzmény: portugéza (34633)
portugéza Creative Commons License 2017.10.06 -1 1 34641

Jogos, a magot teljesen benéztem. Az előzőekhez hasonlóan a somra tippelek akkor inkább én is, pontosan a húsos somra (Cornus mas). Itt írnak arról is, mennyire népszerű vidéken Montenegróban:

 

http://montenegro-for.me/2014/10/an-unknown-wild-fruit-cornelian-cherries-cornus-mas/

Előzmény: Bozó57 (34638)
Bozó57 Creative Commons License 2017.10.06 0 0 34640

Elolvastam a somról írtakat, talán ez jár legközelebb az igazsághoz. Nagysága, magja olyan. Ami más, hogy egyáltalán nem fanyar az íze, és ilyen színűt nem találtam. Az íze világos barnán olyan mint valami kemény, éretlen körtét ennék.

Előzmény: 'szti (34639)
'szti Creative Commons License 2017.10.06 0 0 34639

nem lehet valami somféle?

Előzmény: Bozó57 (34636)
Bozó57 Creative Commons License 2017.10.06 0 0 34638

Először én is erre gondoltam de ebben egyetlen egy nagy mag van. Úgy néz ki, mint egy olajbogyó, csak színes, sárgás barna, majd gesztenye színű. Talán még egy érett makkhoz hasonlít. 

Előzmény: portugéza (34637)
portugéza Creative Commons License 2017.10.06 0 0 34637

Nem vagyok teljesen biztos, mi van a képen. Két infóval hozzá tudok járulni a kérdéshez, talán segít:

 

1. A šipak valóban a csipkebogyó (vadrózsa vagy gyepűrózsa) helyi neve (Rosa canina). Én is szoktam néha csipkebogyó dzsemet hazahozni, bár az nem montenegrói gyártmány tipikusan (nem sok iparuk van).

 

2. Több fajt is így hívnak. Lehet, hogy pont olyan fajjal találkoztatok, ami más egy picit, mint a Magyarországon megszokott csipkebogyó. A R. sempervirens (örökzöld rózsa) a mediterrán térségben nő, Horvátországban is például, de nálunk nem. A R. rugosa (japán rózsa) Ázsiából honosított dísznövény, de ugyanúgy fogyasztható a termése.

Előzmény: Bozó57 (34636)
Bozó57 Creative Commons License 2017.10.06 0 0 34636

Segítsetek, hogy mi ez. Ulcinjban árulták, ezt a gyümölcs féleséget. Azt mondták, hogy tele van C vitaminnal, és jó a gyomornak, szívnak. Próbáltam utána nézni. Találtam valami hasonlót Sipak néven. Vettünk is ilyen lekvárt. Olyan mint nálunk a csipkebogyó, de ebben nagy mag van. Amikor kaptuk, akkor még sárgás-barna volt

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.05 0 1 34635

(Off: pár hete hozattam sódert, nejem amikor meglátta, megkérdezte, "na ebből már megint mi lesz?"

Ebből repülőjegy! :-) 

"Mi vaaaan???"

Ne törődj vele, a lényeg, ezután is járnak a pontok!)

 

:-D)

Előzmény: portugéza (34633)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.05 0 0 34634

Ez az ulcinji horgász tuti idegenlégiós, nem helyi, de jó!

:-)

 

Előzmény: scarabaeus (34632)
portugéza Creative Commons License 2017.10.05 0 1 34633

Talán János és Anita kanyarítanak ide valamit... :)

 

(Én szívesen írnék, de a szeptember végi balkáni kiruccanásomat feláldoztam a munka oltárán. Buktam a kb. 6 ezer forintos repjegyet - odafelé Podgorica, vissza Prishtina - egy része úgyis pontokból volt. Nem nekem valók ezek a jóval előtte leszervezett, pár napos repülős kiruccanások. Október 23. körülre is van jegyem még korábbról. Akkor viszont lemegyek, "ha esik, ha fúj", legfeljebb alszom a szálláson, Kotor óvárosban. Jövőre már óvatosabban tervezek, pár napokra nem csábulok el.)

 

Őszi képek a http://www.mojacrnagora.com oldalról, az utolsón a törzshelyem Budván.

 

Előzmény: szervezkedő (34631)
scarabaeus Creative Commons License 2017.10.05 0 2 34632

Én pl. máig nem láttam pár nap képein kívül a többit számítógépen eddig. :-)

De majd lesz idő, addig két pecás. Szeptember elején, egy akkori füstös budvai hajnalon, az Ulcinjba továbbindulás előtti rövid sétán láttam egy elszánt pecást a városfal tetejéről horgászni simán a tengerben, úgy, ahogy kell, fel volt szerelkezve mindennel, macskával is. :-)

 

A másik horgász Ulcinj óvárosa alatt próbált szerencsét.

Előzmény: szervezkedő (34631)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.05 -3 3 34631

http://www.honvedelem.hu/cikk/65635_az_osztrak-magyar_monarchia_volt_katonai_temetojeben_koszoruzott_montenegroban_az_allamfo

 

Azért csak vannak, akik Montenegróban csavarognak, csak a visszaerkezés után marad el a beszámoló sokaknál!

 

Ki tudja kiderül valamikor hogy András végül repült e, vagy Matildék találtak e halászokat a kikötőben?!?

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.05 -2 0 34630

...ne legyen az embernek honvágya. 

Csak megyek az úton és poros kis városunkban jön velemszemben egy wizzairos repülő.

:-)

 

https://youtu.be/318B_p2a_zE

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.04 -3 1 34629

Karácsony? Jövő nyári tervek?

 

Ne szaladjunk azért még ennyire előre, hiszen még ez az idei nyár is itt van még. A tenger hofoka teljesen vállalható, a napsütés csodálatos! :-), üres a part, nincs várakozás a határokon sem, a wizzair pedig kitartóan repül...

 

:-)

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!