Keresés

Részletes keresés

Bozó57 Creative Commons License 2017.10.06 0 0 34638

Először én is erre gondoltam de ebben egyetlen egy nagy mag van. Úgy néz ki, mint egy olajbogyó, csak színes, sárgás barna, majd gesztenye színű. Talán még egy érett makkhoz hasonlít. 

Előzmény: portugéza (34637)
portugéza Creative Commons License 2017.10.06 0 0 34637

Nem vagyok teljesen biztos, mi van a képen. Két infóval hozzá tudok járulni a kérdéshez, talán segít:

 

1. A šipak valóban a csipkebogyó (vadrózsa vagy gyepűrózsa) helyi neve (Rosa canina). Én is szoktam néha csipkebogyó dzsemet hazahozni, bár az nem montenegrói gyártmány tipikusan (nem sok iparuk van).

 

2. Több fajt is így hívnak. Lehet, hogy pont olyan fajjal találkoztatok, ami más egy picit, mint a Magyarországon megszokott csipkebogyó. A R. sempervirens (örökzöld rózsa) a mediterrán térségben nő, Horvátországban is például, de nálunk nem. A R. rugosa (japán rózsa) Ázsiából honosított dísznövény, de ugyanúgy fogyasztható a termése.

Előzmény: Bozó57 (34636)
Bozó57 Creative Commons License 2017.10.06 0 0 34636

Segítsetek, hogy mi ez. Ulcinjban árulták, ezt a gyümölcs féleséget. Azt mondták, hogy tele van C vitaminnal, és jó a gyomornak, szívnak. Próbáltam utána nézni. Találtam valami hasonlót Sipak néven. Vettünk is ilyen lekvárt. Olyan mint nálunk a csipkebogyó, de ebben nagy mag van. Amikor kaptuk, akkor még sárgás-barna volt

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.05 0 1 34635

(Off: pár hete hozattam sódert, nejem amikor meglátta, megkérdezte, "na ebből már megint mi lesz?"

Ebből repülőjegy! :-) 

"Mi vaaaan???"

Ne törődj vele, a lényeg, ezután is járnak a pontok!)

 

:-D)

Előzmény: portugéza (34633)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.05 0 0 34634

Ez az ulcinji horgász tuti idegenlégiós, nem helyi, de jó!

:-)

 

Előzmény: scarabaeus (34632)
portugéza Creative Commons License 2017.10.05 0 1 34633

Talán János és Anita kanyarítanak ide valamit... :)

 

(Én szívesen írnék, de a szeptember végi balkáni kiruccanásomat feláldoztam a munka oltárán. Buktam a kb. 6 ezer forintos repjegyet - odafelé Podgorica, vissza Prishtina - egy része úgyis pontokból volt. Nem nekem valók ezek a jóval előtte leszervezett, pár napos repülős kiruccanások. Október 23. körülre is van jegyem még korábbról. Akkor viszont lemegyek, "ha esik, ha fúj", legfeljebb alszom a szálláson, Kotor óvárosban. Jövőre már óvatosabban tervezek, pár napokra nem csábulok el.)

 

Őszi képek a http://www.mojacrnagora.com oldalról, az utolsón a törzshelyem Budván.

 

Előzmény: szervezkedő (34631)
scarabaeus Creative Commons License 2017.10.05 0 2 34632

Én pl. máig nem láttam pár nap képein kívül a többit számítógépen eddig. :-)

De majd lesz idő, addig két pecás. Szeptember elején, egy akkori füstös budvai hajnalon, az Ulcinjba továbbindulás előtti rövid sétán láttam egy elszánt pecást a városfal tetejéről horgászni simán a tengerben, úgy, ahogy kell, fel volt szerelkezve mindennel, macskával is. :-)

 

A másik horgász Ulcinj óvárosa alatt próbált szerencsét.

Előzmény: szervezkedő (34631)
szervezkedő Creative Commons License 2017.10.05 -3 3 34631

http://www.honvedelem.hu/cikk/65635_az_osztrak-magyar_monarchia_volt_katonai_temetojeben_koszoruzott_montenegroban_az_allamfo

 

Azért csak vannak, akik Montenegróban csavarognak, csak a visszaerkezés után marad el a beszámoló sokaknál!

 

Ki tudja kiderül valamikor hogy András végül repült e, vagy Matildék találtak e halászokat a kikötőben?!?

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.05 -2 0 34630

...ne legyen az embernek honvágya. 

Csak megyek az úton és poros kis városunkban jön velemszemben egy wizzairos repülő.

:-)

 

https://youtu.be/318B_p2a_zE

szervezkedő Creative Commons License 2017.10.04 -3 1 34629

Karácsony? Jövő nyári tervek?

 

Ne szaladjunk azért még ennyire előre, hiszen még ez az idei nyár is itt van még. A tenger hofoka teljesen vállalható, a napsütés csodálatos! :-), üres a part, nincs várakozás a határokon sem, a wizzair pedig kitartóan repül...

 

:-)

 

 

portugéza Creative Commons License 2017.10.01 -1 1 34628

kb ötöde muszlimán. 

 

Majdnem elsiklottam e fölött. A muszlimánok csak egy részhalmaza a muzulmán/mohamedán/muszlim vallásúaknak a volt Jugoszláviában.

 

A muszlimánok olyan délszláv anyanyelvűek, akik a vallásuk alapján határozzák meg a nemzeti identitásukat. Nem egyenlőek a bosnyák nemzetiségűekkel. És vannak ugye még nemzetiség alapján az albánok, akiknek az elsöprő többsége muszlim vallású Montenegróban, de egy maroknyi csoportjuk keresztény.

Előzmény: szervezkedő (34622)
portugéza Creative Commons License 2017.10.01 0 1 34627

Szezonban vannak rendszeres kishajójáratok a budvai partról, kb. a Slovenska Plaza környékéről. Tipikusan 3 euró / fő oda-vissza. A kutyáról fogalmam sincs. 

 

A helyiek Hawaii-nak becézik a szigetet, van, hogy így van kiírva a plakátokon. A strand köves, úgy rémlik. Magát a szigetet sajnos nem lehet bejárni, kerítés választja le a partról. Illetve nem sajnos, mert értékes élővilága van, őzek, stb. Van egy kis templomocska. Bár ennek semmilyen látható nyoma nincs, a legenda szerint a Szentföldről visszatérő, járványban elhunyt keresztes lovagok vannak a szigeten eltemetve. A szigetről elvileg látható a Lovcen hegy is.

Előzmény: Beus199 (34626)
Beus199 Creative Commons License 2017.10.01 0 0 34626

Sziasztok! Olyan sok fotót láttam már a Sveti Nikola szigetről, hogy nagyon-nagyon szeretnénk oda áthajózni a jövő nyáron. Segítenétek, hogy van-e oda rendszeres járat, és hol lehet felszállni a hajóra, és hogy nagyobbacska termetű kutyával lehet-e oda menni! A hajóra felengedik-e, és a tengerben úszhatunk-e vele?

Beus199 Creative Commons License 2017.10.01 -1 0 34625

Részvétem a kutya miatt!!!!

Előzmény: Bozó57 (34624)
Bozó57 Creative Commons License 2017.10.01 0 1 34624

Sziasztok. Pénteken jöttünk haza Ulcinjból. A Velika Palacen az Otrant  Hotelban voltunk. 8 nap, 7 éjszaka, teljes ellátás.

1 nap nagyon borús, 1 nap egész nap esett az eső, a többi felhős, napos, de strand idő.

Már voltunk Montenegróban korábban, így csak lustálkodtunk. Igaz hozzá tartozik, hogy a férjem sajnos beteg, és nem a tini korosztályhoz tartozunk. Ulcinjban a várba megpróbáltunk felmenni, de sajnos feladtuk. A nyaralás közben itthonról kaptuk a hírt, hogy az egyik kutyám megbetegedett, majd meghalt. Szóval ez nem a legjobban sikerült nyaralásunk volt.

Ami esetleg használható információ: A strand csodálatos volt, igaz már eléggé a szezon vége.

Nem volt szemét, hínár, messze be lehet gyalogolni, nem kell semmilyen strand cipő. Az út Bosznián keresztül volt, oda és vissza is, de beiktattunk szállást is.

portugéza Creative Commons License 2017.09.30 0 1 34623

Fényképeken láttam pl. a karácsonyi világítással díszített kotori óvárosi épületeket, ez különlegesség. Egyébként persze szerencse kell az esőmentes jó időhöz, ahogy az elmúlt években meglestem az év végi időjárást.

 

 

Eljátszottam már a gondolattal, év végén jó lenne 1-2 hétre "leköltözni". Nem baj, ha nincs folyamatosan derült, napsütéses idő, laptopon vinném a munkát le. A szállások azért nem olyan olcsóak, csak azért, mert nem nyár van, és nem szilveszterre gondolok. Ja, és gondolom nem árt, ha van fűtés... Még akár Podgoricát is bevállalnám.

 

(Idén az a reális, hogy két ünnep között a belgrádi adventet nézem meg, és a Tesla Múzeumot, tavaly elmaradt. Ha már itt tartunk, a karácsonyi díszbe öltözött Szarajevó (!), a decemberi Ljubljana vagy a zágrábi advent is különleges lehet (utóbbit láttam személyesen tavaly).)

Előzmény: szervezkedő (34622)
szervezkedő Creative Commons License 2017.09.30 -1 1 34622

Az ország kb 3/4-e ortodox, kb ötöde muszlimán. 

Na ők biztosan nem fognak karácsonyozni december végén.

:-)

 

 

Ettől ti jól erezhetitek magatokat. 

Hegyekben hó, a tengeren szél, eső és ha szerencsétek van, kb 15fok és napsütés is van.

Előzmény: skokri (34621)
skokri Creative Commons License 2017.09.30 -1 0 34621

Sziasztok! Vissza fogok olvasni, de hadd kérdezzem addig is meg: ugye nem bánom meg, hogy hirtelen felindulásból foglaltam pár perce repjegyet dec.21-28. Podgorica-ba? Eddig semmi infóm Montenegróba, és egy 10 éves gyerkőccel tervezem ott eltölteni a hetet. Lesz ott mit csinálni? Karácsonyt ott tartják? Vagy nyitva lesznek a boltok, járnak a buszok? Esetleg van vkinek vmi javaslata útitervre, hol érdemes 1-2-3 éjt eltölteni? Sétálgatni szeretnénk, kávézgatni (én), tengert szagolni, ilyesmi. Köszi előre is, és tényleg ígérem, hogy amint tudok, olvasgatok visszafelé, gondolom már nagyon sok infó fent van, de nem bírtam ki, h ne kérdezzek! :-) (amúgy ez lesz a karácsonyi ajándék a gyereknek és magamnak :-)) )

H_G Creative Commons License 2017.09.30 0 0 34620

Cool!

 

Előzmény: scarabaeus (34618)
Beus199 Creative Commons License 2017.09.30 0 0 34619

Szerintem a mi szállásunk pont a Liman 1 és a Liman 2 mellett vezetett el, úgyhogy azt láttuk! A Liman1 tényleg szép strand, és a Liman2-nél ki volt téve, hogy kutyával nem lehet bemenni!

Előzmény: ferenczjudit (34615)
scarabaeus Creative Commons License 2017.09.29 -1 3 34618

Nekem is tetszett a hely.

Csináltam ott egy panorámát.

Előzmény: Beus199 (34599)
Bujazliz Creative Commons License 2017.09.29 0 1 34617

Úgy 1700 hozzászólással ezelőtt leírtam a tengerpati sétány útvonalát. Segítségnek:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=143436903&t=9091419

(Sajnos augusztusban itthagyott minket és átment a Szivárványhídon a montenegrói tengerben többször és sokat úszott kutyusunk.)

Előzmény: Beus199 (34614)
Bujazliz Creative Commons License 2017.09.29 0 0 34616

A Liman2 strandra nem lehet bevinni kutyát, csak zárás után (úgy 20 óra után.) A Liman1 strand viszont úgy 25 m mélyen van az út alatt. Ott van egy kis minibár, üditő, kávé és némi kaja kapható (így nem kell felmászni a meredek dombon folyadékért).

Előzmény: ferenczjudit (34615)
ferenczjudit Creative Commons License 2017.09.29 0 0 34615

Kedves Beus199, az öbölféleség, amelyet fentről láttatok, inkább a Liman 1 strand lehetett. Valdanosra egyetlen út vezet, azt egyszerűen fentről nem lehet nem megtalálni. A Liman 1 ugyan kicsi, de nagyon hangulatos. Mi is voltunk ott kutyával, semmi gond nem volt. (rögtön utána van a Liman 2 is, de az egy puccosabb hely). Megtalálni az utat tényleg nem egyszerű, mert ott rengeteg a kicsi, kanyargó utca. Legbiztosabb mégis úgy menni, hogy megkerülöd az óvárost (a várat) s a pravoszláv templom és temető mellett indulsz el, de fölfelé, egy meredek utcán. Az öbölhöz lépcső vezet le, oda leginkább helyiek járnak. De gyönyörű, hangulatos kis strand. 

Előzmény: Beus199 (34611)
Beus199 Creative Commons License 2017.09.28 0 0 34614

Így már más, azt tudom, az olajfa ligeten keresztül kell oda menni, és autóval is lehet. Köszönöm!

Előzmény: Bujazliz (34613)
Bujazliz Creative Commons License 2017.09.28 0 2 34613

Én csónakkal jártam arra akkoriban, de most a térképen megnézve, van oda út és kicsit nagyobb a távolság, mint amire emlékeztem. Valdanos-öböl.

Előzmény: Beus199 (34611)
Beus199 Creative Commons License 2017.09.28 -1 0 34612

két ágyas apartman, kb. 140.000,- Ft volt 8 éjszakára!

Előzmény: Blaci78 (34608)
Beus199 Creative Commons License 2017.09.28 0 0 34611

Köszönöm az ötleteket, az a világítótornyos öböl érdekelne, mert nem szeretünk olyan helyre menni strandolni, ahol sokan vannak - a kutya miatt leginkább. Minden reggel a szállástól felfelé sétáltattam a kutyát, láttam fentről egy öbölféleséget, de nem találtam oda levezető utat! De jövőre ugyanoda megyünk, úgyhogy mindenképpen megkeresem! A városi strandot láttuk, hát köszönöm, azt nem! Annyi ember egymás hegyén hátán, a kutya is megrökönyödve nézte!

Előzmény: Bujazliz (34609)
nohab Creative Commons License 2017.09.27 0 0 34610

eddig nagyjából bejött nekik..

Előzmény: szervezkedő (34605)
Bujazliz Creative Commons License 2017.09.26 0 1 34609

Mi 2013-ban az Eneida-ban voltunk (tőletek vagy 60 m-re).

Mielőtt autóba ülnétek,a környéken van még látnivaló.

A szállásotoktól északra kb 600m-re van egy világító torony, szép, eldugott fürdésre alkalmas nagy öböllel. Gyalog is (autóval talán nem,mert nincs út) el lehet oda menni. Onnan lehet látni a naplementét a "tengerbe merülve". Ez például egy1 napos program.

A szállásotoktól a vár felé van egy kacskaringós út (lehet, hogy végigjártátok),amely a templomkertnél köt ki. Onnan már egy ugrás a vár és a városi strand. A strand déli végében van egy lépcsőkkel teli út, amely a teniszpályák mellett visz délre, erdei útban folytatódva. Azon végigmenve, kb. 3/4 órás sétával közvetlenül a tengerpart mellett (rekkenő hőségben is el lehet menni, mert nagyrészt árnyas részen visz a keskeny gyalogút) eljuttok a félsziget csúcsig, a Velika-plaza kezdetéhez. Onnan 20 perces sétával a nyüzsgő parti utcákra lehet jutni, mindenféle étel-ital finomságok nyugodt elfogyasztásával. Onnan taxival (talán 5€-ért) vissza lehet jutni a szállásotokra. Ez is egy egynapos program.

Előzmény: Beus199 (34599)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!